» »

Delovanje laserja

Delovanje laserja

geodet MD ::

Zdravo

Zanima me eno. Če vzameš iz cd pekača ven laser diodo in jo priklopiš na tok, laser dela. Zakaj potem vsi ponterji, ki jih kupiš rabijo vezje, nek krmilnik? zakaj niso vezani direkt na baterijo?

lp
  • spremenil: Mavrik ()

Brane22 ::

Ne dela.

AFAIK ti lasersko diodo lahko bodisi podkrmiliš ali prekrmiliš.

Če jo podkrmiliš, dela kot navadna LEDica več ali manj. Če jo prekrmiliš, crkne - ne nujno takoj.

Kot laser dela v precej ozkem področju.

Že navadna LEDica rabi omejitev toka, laserska pa še veliko bolj, ker so koncentracije energije v njej veliko večje in s tem bližje meji vzdržljivosti materiala.

geodet MD ::

ce vzamem lasersko diodo iz cd pekača torej potrebujem neki krmilnik.
razmišljam da bi si naredil "laser cuter". Večina uporablja laserske diode iz cd pekačev, torej imajo ta laser priklopljen na krmilnik in ne samo na neko napajnje?

geodet MD ::

Mi prosim razložiš kaj pomeni podkrmiliš in prekrmiliš. na kak način dosežeš eno in nak nači drugo?

darkolord ::

Takšna je karakteristika LEDice (in polprevodniških laserjev):



Graf kaže odvisnost toka, ki teče skozi ledico, od napetosti.

Pri prenizki napetosti (če jo "podkrmiliš"), dioda ne bo čisto "odprta", tok bo omejen znotraj same diode in zato ne bo oddajala toliko svetlobe, kot bi je lahko. Če jo priključiš na baterijo ti zaradi tega slučajno deluje, ker je napetost prenizka, da bi se v celoti odprla.

Pri višanju napetosti se tok skoznjo začne zelo strmo dvigovati (vidno na gfraf), v tem primeru bo skozi ledico hitro šel ves tok, ki je na voljo. Če ga je preveč ("prekrmiliš"), se bo pregrela in prej ali slej uničila, ponavadi kar v trenutku.

Zaradi tega je tok skozi ledico potrebno omejiti od zunaj (omejevanje toka z napetostjo je sicer možno, ampak precej bolj komplicirano, glede na to, da že majhna sprememba napetosti močno poveča tok, ki teče skozi), kar počno driverji (oz. krmilniki, kot jih imenuješ).

Zgodovina sprememb…

Brane22 ::

že dolgo časa se nisem zezal s tem, zato sem precej pozabil.

Laserska in navadna LEDica sta bolj sorodnici kot sestri.

Pri laserski je kontrola bistveno bolj pomembna.

LEDico lahko komot prekrmiliš, pa ne bo nič, dokler ne presežeš neke povprečne vrednosti, če so le hitrosti utripanja velike glede na potovanje toplote skoznjo.

Pri laserju tega načeloma ne smeš. LEDico, ki dovoljuje tok 20 mA lahko ponavadi trajbaš z recimo 50mA vendar recimo 1/3 časa.

Pri laserski tega ponavadi ni. Maksimalne vrednosti ne smeš preseči niti za parsto pikosekund. Tudi zvonenje linij ti jo lahko sčasoma zjebe.

LEDica dela tudi če je tok bistveno manjši. Laserska dioda lahko sicer sveti pri bistveno manjšem toku, vendar ne kot laser ( koherentna, enobarvna svetloba) ampak bolj kot navadna LEDica.

Laserske imajo dostikrat tudi fotodiodo za feedback. Ker nazivne moči ne smeš preseči in ker karakteristike lezejo glede na temperaturo, imaš dostikrat v istem ohšju fotodiodo, ki ujame majhen, odpadni del žarka in z njenim signalom si elektronika lahko pomaga da določi moč.

Tudi dovoljena moč je zelo odvisna od temperature, zato je dostikrat zraven še termometer kje v bližini.

Je pa tega veliko. Mislim da je kar nekaj modelov optimiziranih za impulzlno delo z nizkim duty-on režimom ( samo ne vem ranga cen). Pri teh zadevah tudi optika ni več tako poceni.

darkolord ::

Nah, pri običajnih laserskih diodah ni čisto tako - crknejo enako kot ledice zaradi pregretja ali thermal runawaya. V osnovi je itak samo p-n sendvič z nedopiranim segmentom vmes.

Lahko jih tudi overdrivaš, dokler je pač temperatura v mejah delovanja.

PS. ravnokar sem žrtvoval en rdečo lasersko diodo in je bil rezultat pričakovan - izhodna moč se je večala z višanjem napetosti in toka precej preko specifikacij, dokler ni naenkrat trajno padla (verjetno ni več lasiranja).

Brane22 ::

Pa saj laserska ne crkne takoj.

Samo pade izven specsov in/ali pa se sama žge počasi naprej.

Saj pravim, za nove generacije ne vem. Lahko da so bistveno bolj trpežne, čeprav dvomim da so čisto na nivoju LEDic.

Je pa tudi tako da jih je maljon vrst...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Isotropic ::

geodet MD je izjavil:

ce vzamem lasersko diodo iz cd pekača torej potrebujem neki krmilnik.
razmišljam da bi si naredil "laser cuter". Večina uporablja laserske diode iz cd pekačev, torej imajo ta laser priklopljen na krmilnik in ne samo na neko napajnje?

laser cutter as in laserski razrez? bi rad oslepel?

[D]emon ::

Z ledico iz pekaca bos tezko karkoli rezal. Lahko pa izvrstno zazges marsikaj, vkljucno s svojimi ocmi.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Magic1 ::

[D]emon je izjavil:

Z ledico iz pekaca bos tezko karkoli rezal. Lahko pa izvrstno zazges marsikaj, vkljucno s svojimi ocmi.

Tačno tako, nekateri mislijo, da so lasarji igračke. Ena mala napaka in človek je lahko ob vid...permanentno!!!
Magic

Brane22 ::

Ja, BTW, s temi stvarmi se ni za hecat.

Folk misli da se tega lahko loti po moško. Ampak pri očeh ni pametno igrati na karto možatosti.

Mimogrede se ti kak žarek sfokusira in ti zažge toćko ali črto na retini, kar lahko opaziš šele pozneje.

Treba je vedeti kaj počneš in imeti ustrezno zaščito, to pa izfiltrira večino ajzenponarjev in vodovodarjev.

geodet MD ::

[D]emon ::

Preprosto povedano: Ne seri. S svojimi posti si ze dovolj lepo pokazal, da o stvareh nimas pojma. S tem v roki pa pride pomanjkanja spostovanja do zadev, ki te lahko naredijo invalida do smrti.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

geodet MD ::

hval za nasvet ampak mislim da bo mvseeno probal. dvd pekač že čaka da ga rastavim

[D]emon ::

Prav. Slo-tech ne odgovarja za mozne poskodbe in/ali invalidnost.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

mujek ::

geodet MD je izjavil:

hval za nasvet ampak mislim da bo mvseeno probal. dvd pekač že čaka da ga rastavim

Vsaj zaščitna očala si nabavi. Resno.

hojnikb ::

nabavi si namensko zadevo, če rabiš laser cutter, ne pa neki pacat iz teg diot iz pekača, ker vseskup nebo nič (vsaj ne z takim znanjem).
#brezpodpisa

geodet MD ::

gledam 300 do 500 mW laserje. so dovolj močni da prerežejo papir? Vseeno ste me malo prestrašli

[D]emon ::

Papir bos z laserjem kvecjemu zazgal.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

boogie_xlr ::

Poglej malo na youtube, ljudje imajo laserje različnih moči in prikazujejo, kaj zmorejo.

Brane22 ::

Težka bo. Laserji ki nekaj zmorejo, niso poceni.

Tudi najcenejši kitajski paketi za parsto € imajo CO2 lasersko cev.

In ti so toliko močni da lahko režejo nalepke itd. Ko imajo dober dan.

Assass1n ::

Tudi sam nisem imel pojma, pa sem naredil sam driver ter ohišje res da sem dva laserja skuril, tretji je pa delal bp. Rezat pa z tem nimaš kej, največ kar sem prerezal je bil črn izolirtrak :) da se pa fino žgat. Mal za igrat potem ti pa obstane v predalu.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

driver_x ::

hojnikb je izjavil:

nabavi si namensko zadevo [...]


Sem ravno v fazi nabeve enega. Cene se gibljejo med 17000EUR in 25000EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

geodet MD ::

Zdravo

sem v zaključni fazi izdelave laserskega rezalnika in me še nekaj zanima.
Kakšna je razlika v 500mW laserjem rdeče, zelene ali modre barve? kateri lažje kaj prežge glede na valovno dolžino svetlobe,...?

lp

darkolord ::

Seveda je odvisno od valovne dolžine. Kaj bi pa rad žgal?

2f4u ::

Ne se igrat z očmi!

Res je BlueRay laser ti lahko reže, če dodaš še nekaj malo optike! Rabiš piko nekje 30-70nm. Iz 0,8W Dobiš 5000W/mm2.

Tudi zeleni pointerji, teč čimpreje stran od njih!

Videl sem otroke, ki so ob igri dobili črne pege - pa niso povedali staršem! V šoli so nenadoma popustili in imeli so serijo nesreč! imeli so mrtve kote in so bili slepi in izpostavljeni nevarnosti!

ZA VEDNO!

geodet MD ::

Vezano ploščo (les), plastiko, nalepke

jype ::

2f4u> Tudi zeleni pointerji, teč čimpreje stran od njih!

Čemu? Saj gor piše, da to ni igrača za otroke in da se z njimi ne sme svetiti v oko.

[D]emon ::

jype je izjavil:

Saj gor piše, da to ni igrača za otroke in da se z njimi ne sme svetiti v oko.


Tako. In naj vsak sebi pripise posledice, ce se ne zna drzati navodil.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

darkolord ::

Res je BlueRay laser ti lahko reže, če dodaš še nekaj malo optike! Rabiš piko nekje 30-70nm
No, no. Valovna dolžina bluray laserja je 405 nm, tako da manjše pike ne boš dobil tudi s perfektno optiko.

boogie_xlr ::

Valovna dolžina svetlobe je nekaj čisto drugega kot velikost pike. Fizika nezadostno, popravc.

darkolord ::

Kje pa piše, da je to enako? Bralno razumevanje nezadostno, popravc. (Pa fizika tudi)

Prosim te, če mi razložiš, kako npr. TEM00 žarek valovne dolžine 405 nm, divergence 1.5 mrad in izstopnega premera 2.5 mm (blu-ray laser) fokusiraš na tako majhno točko.

Že paraksialna aproksimacija perfektno kolimiranega Gaussovega žarka velja samo nad širino pasu približno 512 nm, tudi pri nemogoči fokusni razdalji 0 (kot 90 stopinj) je to še vedno 164 nm.

Tudi če živiš v perfektnem svetu (perfektni laser in perfektne leče) in ignoriraš omejitve zaradi difrakcije, prideš do enačbe za velikost točke: d = 4*lambda/pi * f/D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

2f4u ::

Jp, imaš prav - Blue Ray - res je manj kot 160nm ne gre - gauss / enako v obe smeri; v FA in SA. Vsaj meni ni znano.

Napisal sem rabiš "Rabiš piko nekje 30-70nm" - ali pa povečat moč sourca - vseeno rabiš nekje 5000W/cm2 pri valovni dolžini. (odvisno kaj režeš - absorbcija...)

Ampak uporaba 1435nm, nLight laser, sem dosegel med 80 in 110nm; je pa še en parameter, Near/far field, ki smo ga pri teh laserjih popolnoma spremenili. Dobili smo tudi hudo elipso in NEHOMOGEN energijski profil.. rezali smo kožo. Uporabljal sem laserje 1-5W, večjih nisem imel; še te je bilo problem hladit.

**********************************************

Kar sem pa napisal za Zelene pointerje....

5 do 7 letni otroci ŠE NE ZNAJO BRAT !!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

jype ::

2f4u> 5 do 7 letni otroci ŠE NE ZNAJO BRAT !!

In imajo starše ali skrbnike, ki znajo.

Snackbarru ::

In kaj jim to pomaga?
A če prepoveš kriminal, to pomeni, da ga ne bo več?

perci ::

Skratka, ne imet doma laserjev in otrok ob istem času. Kar v praksi pomeni, da ne imet laserjev.

jype ::

Snackbarru> In kaj jim to pomaga?

Če obstaja trgovina, kjer otroku prodajo 5mW laser, potem nam prosim sporoči njen naziv in naslov.

darkolord ::

Ampak uporaba 1435nm, nLight laser, sem dosegel med 80 in 110nm;
Nisi, ker je nemogoče.

2f4u ::

darkolord je izjavil:

Ampak uporaba 1435nm, nLight laser, sem dosegel med 80 in 110nm;
Nisi, ker je nemogoče.

Imam merive in je bilo; zanimivo ne!
FWHM ! lahko pa se pogovarjava o različnih merah... misliš 1/e ali kaj drugega... Bi bila zanimiva razprava!
Lohk pa povabim na kavo kje v Lj...

darkolord ::

Tvoje številke bi bile sicer čisto smiselne če kot "nm" dejansko misliš "um" :)

Govorim pa o 2*w(0), ki je najmanjši premer (na 1/e) v pasu Gaussovega žarka.

Lahko napišeš lastnosti tvojega laserja in kakšne leče uporabljaš, pa hitro malo poračunamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

2f4u ::

:)

Mater kako neumna moja napaka... seveda, sploh nisem bil pozoren. Vsekakor,
res je um; Sploh nisem vedel, kje se "lomiva" ker zadeva špila v laboratoriju.

ni tega grskega znaka...

Kava vseeno velja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametni pomočniki shekani na daljavo s pomočjo laserja

Oddelek: Novice / Varnost
84597 (2763) OK.d
»

kako laserju nastaviti pulz ali utrip (fs)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101309 (838) Rias Gremory
»

Laser mic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163551 (2943) Yerpo
»

Moja osvetlitev kište z led...

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
291948 (1443) Mitler
»

program za uničit cd-je

Oddelek: Programska oprema
241681 (1285) Aspirinix

Več podobnih tem