» »

strojna okvara?

strojna okvara?

rini ::

Pozdravljeni,

imam IBM Lenovo T60. Že od novega sem imel gor Visto, ki je nisem v 6 letih nikoli podrl. Ko mi je računalnik pri posodobitvi zmrznil, sem ga mehansko izklopil. Od takrat naprej sem imel probleme z grafiko, zaradi česar sem moral v safe načinu dostopat v Visto. Sleep mode mi prav tako ni več delal.

Po posvetovanju tu, sem formatiral disk in naložil Win 7. Delajo super, čeprav nisem našel driverjev za grafiko ATI x1400, zaradi česar ni moč več uporabljati zaslona 1400x1050, ampak le še 1024x768. Problem je, da mi sleep mode še vedno ne deluje, da mi pogostokrat ob hladnem zagonu prenosnika vrže grafiko na 800x600, včasih celo na 16 bit. Ko ponovno programsko rebootam računalnik, se postavi na pravilno 1024x768.

Ker me to moti, me zanima, katera komponenta v računalniku mi je crknila (disk, grafična, matična), saj se z inštalacijo novega OS dogaja pravzaprav isto kot prej? Prvi pokazatelj, da z računalnikom ni vse OK, je, da ko zaženem prenosnik, da je zaslon že na samem začetku (še predenj se gre lahko v BIOS) popačen -zrnat s črtami v grafiki. To je že vse od samega začetka problema, ko sem moral izklopiti računalnik, ko mi je zmrnil v Visti.

Hvala za morebiten nasvet.

rini ::

aja, še ta informacija, imam dve palici RAM-a 2x2GB in sem vsako posebej ločeno uporabil, če je mogoče RAM kriv, pa nič bolje.

Sami ::

Sleep mode ti bo deloval le ob inštaliranih driverjih za grafično kartico, gonilnike bi moral imeti že Windows 7, zaženi Windows Update.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

rini ::

hvala, bom takoj probal, a ne verjamem ker je prenosnik iz daljnega leta 2006

rini ::

imel si prav, win7 update je naložil driver prav za to mojo graficno, racunalnik se je resetiral, da bi posodobil gonilnik...

je kazalo vse lepo, ker je bil na črnem zaslonu kurzor majhen, kot je na resoluiciji 1400x1050, nato pa moder zaslon in pisk:

HARDWARE MALFUNCTION
NMI PARITY CHECK / MEMORY PARITY EROR
THE SYSTEM HAS HALTED

Kaj to pomeni, da mi je šla grafična kartica in da dela računalnik le na matično ploščo?

s6c-gEL ::

Grafična je krivec.

Sami ::

rini je izjavil:

imel si prav, win7 update je naložil driver prav za to mojo graficno, racunalnik se je resetiral, da bi posodobil gonilnik...

je kazalo vse lepo, ker je bil na črnem zaslonu kurzor majhen, kot je na resoluiciji 1400x1050, nato pa moder zaslon in pisk:

HARDWARE MALFUNCTION
NMI PARITY CHECK / MEMORY PARITY EROR
THE SYSTEM HAS HALTED

Kaj to pomeni, da mi je šla grafična kartica in da dela računalnik le na matično ploščo?


Najverjetneje je šla grafična....
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

rini ::

hvala za to žalostno novico..

Han ::

Najbolj verjetno je to posledica nekompatibilnega gonilnika. Poženi sistem v varnem zagonu (Safe Mode), odstrani ta gonilnik in poišči pravega. Ali pa naloži nazaj Visto.

http://support.microsoft.com/kb/315223

Brias ::

ce imas ze na samem zacetku kocke ... ni nic spodbudnega ...

80% da je zanic grafika
15% da je zanic RAM
1% da je RAM slot
4% kaj drugega na plati

grafika ima zelo malo svojega rama ( 64mb ), ostalo si ga rezervira preko sistemskega ( vzame ga ali 192 MB ali 448 MB ) ... ta rezervacija je pri IBMmu ponavadi LOCKANA in ce je ta del rama slab, na memtest86+ ponavadi ne pokaze napak, ce so napake na ramu samo na tem delu ... tako da menjaj slote, vzami ven spodnji ram in ga daj na mizo, na njegovo mesto daj zgornji ram in prizgi prenosnik samo z enim ramom .. bos ze takoj videl, ce so kocke ...

pogooglaj, kako se pride do rama ( na spodnji strani imas par vijakov ob katerih je narisan cip, te vijake moras odstraniti, sproti odstrani tudi 3 vijake za tipkovnico, da spihas tudi vent, ... )




jaz sem veliko delal z HP kistami, in sem imel podoben primer, ki pa je ostal misterij ...

za testirat sem imel preko 100 HP DC7700 kist ( core2duo e6300 ) in preko 500 kos 256MB DDR2 modulov, vsi z enakim ORIGINAL HP PARTOM primernim za te kompe....

bili so nanya, elpida, kingston, Micron Tech, RAMBO, samsung, ... vsak RAM je poleg ORIGINAL HP nalepke z ENAKIM PART NO imel tudi svojo oznako serije ( od 1 do 300 ) ...

zanimivost je bila, da ce si na kompe dajal 4 enake rame z popolnoma enakim partom, ( in uporabil integrirano grafiko ki je morala vzeti ram ), potem so bile ze na zacetku in v biosu kockice ...

ce si en ram od 4 popolnoma enakih zamenjal z katerimkoli drugim, te napake ni bilo ...

vse kiste so pred installom prezivele 2+ uren memtest+ test ..

in cisto vsi rami so bili brez napake ...

ce si dal notri dedicated grafiko, potem kockic ni bilo, tudi ne z 4 enakimi z enakimi serijami ...

rini ::

Brias je izjavil:

ce imas ze na samem zacetku kocke ... ni nic spodbudnega ...

80% da je zanic grafika
15% da je zanic RAM
1% da je RAM slot
4% kaj drugega na plati

grafika ima zelo malo svojega rama ( 64mb ), ostalo si ga rezervira preko sistemskega ( vzame ga ali 192 MB ali 448 MB ) ... ta rezervacija je pri IBMmu ponavadi LOCKANA in ce je ta del rama slab, na memtest86+ ponavadi ne pokaze napak, ce so napake na ramu samo na tem delu ... tako da menjaj slote, vzami ven spodnji ram in ga daj na mizo, na njegovo mesto daj zgornji ram in prizgi prenosnik samo z enim ramom .. bos ze takoj videl, ce so kocke ...

pogooglaj, kako se pride do rama ( na spodnji strani imas par vijakov ob katerih je narisan cip, te vijake moras odstraniti, sproti odstrani tudi 3 vijake za tipkovnico, da spihas tudi vent, ... )




jaz sem veliko delal z HP kistami, in sem imel podoben primer, ki pa je ostal misterij ...

za testirat sem imel preko 100 HP DC7700 kist ( core2duo e6300 ) in preko 500 kos 256MB DDR2 modulov, vsi z enakim ORIGINAL HP PARTOM primernim za te kompe....

bili so nanya, elpida, kingston, Micron Tech, RAMBO, samsung, ... vsak RAM je poleg ORIGINAL HP nalepke z ENAKIM PART NO imel tudi svojo oznako serije ( od 1 do 300 ) ...

zanimivost je bila, da ce si na kompe dajal 4 enake rame z popolnoma enakim partom, ( in uporabil integrirano grafiko ki je morala vzeti ram ), potem so bile ze na zacetku in v biosu kockice ...

ce si en ram od 4 popolnoma enakih zamenjal z katerimkoli drugim, te napake ni bilo ...

vse kiste so pred installom prezivele 2+ uren memtest+ test ..

in cisto vsi rami so bili brez napake ...

ce si dal notri dedicated grafiko, potem kockic ni bilo, tudi ne z 4 enakimi z enakimi serijami ...



na ram sem tudi sam pomislil, zato sem tudi menjal med sloti takoj ob napaki, tako da sem to že na samem začetku izkljucil. Nagibal sem se na okvaro grafike (mogoče tudi zaradi pregrevanja), saj kljub original driverju na Visti ne potegne. Zanimiv je ta tvoj podatek o RAMu, ki je lock na disku. Torej bi lahko bil krivec tud disk, ki že skoraj 7 let vrti isto stvar.

rini ::

druga stvar na katero sem pomislil, da bi lahko bil zaradi kvadratkov na samem zacetku poskodogan bios gonilnik ali celo matična plošča. Dela normalno na 1024x768, razen da ne dela sleep mode, vsaki 3. zagon mi pa vrze popaceno grafiko, a to popravim.

Brias ::

ne disk ne more biti krivec za kockice ...

reball tega prenosnika pa se tudi ne izplaca ... ker so rabljeni poceni ...

http://www.pctrgovina.com/trg/index.php...
t60 za 115 eur
t61 za 145 eur
r400 za 155 eur

probas se zmeniti da vzames brez diska, adapterja, baterije ce pase tvoja in ima kapaciteto, brez rama ( ce vzames z ddr2 oz. ce vzames r400 ki ima ddr3 das v racun ddr2 .. ) oz. prodas po delih ...

Invictus ::

Naloži si gor Lenovo System Update
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

rini ::

hvala za predloge, sem danes ponovno naložil lenovo system update, pa nič bolje. Še vedno so pike že na samem začetku, ampak dela tudi brez grafične kartice na 1024x768, ki je očitno fuč. Ta prenosnik mi je pri srcu, ker ima redek 4:3 Flexview (IPS) zaslon.

lp

Brias ::

ce je res kaksna sentimentalna kombinacija ... :)


Reballing
Na vseh prenosnikih ki jih dobimo v servis z okvarami grafike ali chipseta ,naredimo zamenjavo spajkalnih kroglic, tako imenovani Reballing. Z spajkalno napravo odspajkamo IC, odstranimo stare spajkalne krogilce , očistimo spajkalno pasto in ostanke spajke. Namažemo z spajkalno pasto nanesemo spajkalne kroglice , jih z posebno napravo spojimo z Ic chipom in počakamo da se ohladi. Potem ponovimo spajkanje Ic chipa nazaj na matično ploščo.

http://www.bgaelektronika.si/index.php/...

Cene storitev

Cene so okvirne glede na opisane napake. Do 45 eur +ddv stranko predhodno ne obveščamo o stroških popravila. Če so stroški popravila večji od 45 eur + ddv pred popravilom najprej obvestimo stranko.

Napaka Popravilo Cena
Ni slike Reball grafike 54€
Računalnik se resetira Reball chipseta 54€


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAM problem - Memtest86+

Oddelek: Strojna oprema
91787 (1573) Duhec
»

Težava z blue screeni

Oddelek: Pomoč in nasveti
326610 (6003) smotanc
»

ne pravilno delovanje ekrana- priložena slika

Oddelek: Pomoč in nasveti
304150 (3533) solatko
»

restarti pc-ja!! zakaj?? zaenkrat nimam pojma....

Oddelek: Pomoč in nasveti
221640 (1282) Hoppus
»

Problem z grafično kartico ATI Radeon 9800pro

Oddelek: Pomoč in nasveti
141251 (969) aco111

Več podobnih tem