» »

Triak ali kaj drugega?

Triak ali kaj drugega?

Tero ::

Torej..
Malo bi se rad špilal z racunalnikom in bi rad da bi mi neka luč utripala enako kot LED dioda za trdi disk. Kolikor jaz vem bi za to mogo uporabit triak ne?
Kaksnega? Izmeril sem tudi napetost ki "prihaja" iz matične plošče. Ta je okol 2V. In kako bi to lahko narejo da bi bil 220V del galvansko ločen od matične plošče. ker ne bi rad da mi plata crkne zaradi tega. (Rele seveda ne pride v poštev zaradi hitrega utripanja)
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Blisk ::

Zakaj rele ne pride v poštev, nekateri erleji so prekleto hitri.
Če pa hočeš zadevo galvansko ločiti, pa moraš uporabiti optokopler, za kar moraš že nardit vezje, da ti bo vse to krmililo.
Ampak z 220V se jst nikol ne bi igral v povezavi z osnovn ploščo.

Tero ::

Rele?
Zanimivo.. Obstaja sploh rele ki bi bil za take napetosti in bi bil tudi precej hiter? Upam da se zavedas kako utripa ledika za trdi disk....
Torej če obstaja kak se mu reče in kje ga kupit?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Blisk ::

Vpraši v štacuni, kjer prodajajo elektroniko, če majo hitropreklopni rele, 12v -
Lahk pa tud kupiš že elektronski sklop, za galvansko ločene zadeve, vpraši v Conradu.

bm0267 ::

Tero...seveda so releji dovolj hitri za to...oziroma vsaj hitrejši od tiste luči, ki jo boš priklopil gor, ker ima vsaka žarnica še par milisek. vztrajnosti, tak da je najboljša rešitev rele ki ga vklapljaš s navadnim tranzistorjem....

BoSko

pubreski ::

Primernejši bo zagotovo triac v kombinaciji z optokoplerjem (če hočeš galvansko ločitev), kajti problem ni v hitrosti preklopa kot v številu preklopov, saj rele pri neprestanem preklapljanju ne bo zdržal dolgo. Pa še škljocanje. . .

Highlag ::

Odlična rešitev bi bila "solid state rele"
To je ena škatlica, ki ima vgrajen triak, vezje, ki proži rele ob prehodu izmenične napetosti skozi nulo(eliminira motnje tokovne špice) , ter optično ločen vhod, ki ga priključiš na enosmeno napetost npr. 12V. Samo ni pa ravno poceni.

Poglej v Conrad

PPG78 ::

Mislim da je najbolj uporabna rešitev tole Če zadevo zvežeš po shemi 5 bo delalo brez problema pa še galvansko imaš zadevo ločeno. Še boljša rešitev pa je MOC3021, vezava pa je ista.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PPG78 ()

Blisk ::

Ja sam potem je potrebno še to pravilno vezat, da ne bo karkoli iz izhoda vezal z vhodom

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

Jackal ::

Mi smo meli v šoli ene vaje in smo merili število preklopov releja na sekundo. Navaden rele... tisti masiven... ko tak lepo poka ko preklopi je dosegel 40Hz (preklopov na sekundo), reed rele pa se sploh ne sliši ko preklopi, pa je dosegel 700Hz. Za zanimivost... pri 60-65Hz led dioda neha utripat in začne enakomerno svetit.
Pogoj za te preklope je bil tak da more bit čas zaneljivega vklopa enako dolg času odskakovanja kontaktov.
Walking the way is something completely different than imagining the way.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vklop ATX napajalnika preko USB

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51206 (987) steev
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383333 (2875) korenje3
»

rele, ki bo vklaplo diodice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
304110 (2720) TEDY
»

kako krmiliti naprave preko pc-ja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91553 (1425) enTelet
»

Vklop vodne pumpe

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
191983 (1761) Kaboom

Več podobnih tem