» »

Email Server

Email Server

kanida ::

Zanima me ali je mogoče da doma naredim svoj email strežnik?
In ali moram kupiti domeno ali lahko sam ustvarim?

Grega_K ::

Tega ne priporočam za resno uporabo, saj nikoli ne boš imel takega nivoja spam filtriranja kot npr. gmail, delovanje bo odvisno od rezidenčne povezave + ogromno drugih razlogov.
Lp

jukoz ::

http://arstechnica.com/information-tech...

Kle je drugi del step by step navodil za uporabo. V enem mesecu naj bi prišli do konca.

jype ::

Grega_K> Tega ne priporočam za resno uporabo, saj nikoli ne boš imel takega nivoja spam filtriranja kot npr. gmail, delovanje bo odvisno od rezidenčne povezave + ogromno drugih razlogov.

Eden od razlogov je tudi ta, da NSA hrani varnostno kopijo tvoje pošte takorekoč brezplačno (sicer plačaš, ampak država dobi velik količinski popust pri teh storitvah).

SeMiNeSanja ::

Kako kunšt delate iz navadnega mail serverja - koneckoncev vsaka linux distribucija vsebuje tudi mail server. Dobro je edino poskrbeti še za kakšen antispam, kar se pa tudi kar najde nekaj rešitev 4free.

Najprej pa moraš registrirati lastno domeno. Ko to imaš, definiraš MX zapis, da kaže na naslov tvojega mail serverja in fertig zgodba.

VENDAR - bi jaz dobro premislil, če se to splača za domačo rabo. Če že v osnovi ne veš, kaj bi bilo treba naresti, potem tudi zadeve ne boš znal vzdrževati in posledično ti lahko gredo maili v maloro. Za domačo rabo verjetno tudi ne boš postavljal mail serverja na novo mašino - običajno se najde neko ropotuljo v zadnjih vzdihljajih, potem pa je jok, ko enkrat disk odleti.

Skratka za neveščega uporabnika in domačo rabo bi jaz odsvetoval postavljanje lastnega strežnika.

AndrejS ::

Spam filter sploh ni problem. Večji problem je da lahko tvoj mail server postane spam server !

Mr.B ::

jype,
še sploh ko tvoja komunikacija med mail strežniki uporablja zagotovo varni TLS. Pač od doma jim boš malo več prometa naredil, ko bodo kategorizirali tvoja sporočila kot Junk.
Po drugi strani pa imata recimo MS$ & google$ postavljene in certificirane zadeve ki jih ti nisi in nikoli ne boš sposoben zagotoviti, pa če se vkup združi cela slovenska IT linux&MS elita, vključujoč z vsemi domačimi mojstri, ki od doma furajo svoje "spamm" kište.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

b3D_950 ::

Mr.B je izjavil:

jype,
še sploh ko tvoja komunikacija med mail strežniki uporablja zagotovo varni TLS. Pač od doma jim boš malo več prometa naredil, ko bodo kategorizirali tvoja sporočila kot Junk.
Po drugi strani pa imata recimo MS$ & google$ postavljene in certificirane zadeve ki jih ti nisi in nikoli ne boš sposoben zagotoviti, pa če se vkup združi cela slovenska IT linux&MS elita, vključujoč z vsemi domačimi mojstri, ki od doma furajo svoje "spamm" kište.


bluefish ::

Kot že omenjeno, preberi si serijo člankov na Ars Technici. Nekje do konca tega mesca bo verjetno objavljen še tretji del. Razloženo je vse, od osnovne postavitve do zaščite,...

http://arstechnica.com/information-tech...
http://arstechnica.com/information-tech...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Mr.B ::

rb750,
pozabil dodati da se večina prefiltrira na ISP-jih. Ostalo pa preko pametnih telefonov.
In preden boš začel z zaupanja vrednimi podatki, ki jih pošiljaš preko e-mail sporočil..., a si kdaj svoje maile podpisal , kaj šele kriptiral ? In še preden boš začel z naslednjim la la la, a med svojimi "pomembnimi" strankami katwerim pošiljaš zaupna e-mail sporočila, imaš stastavljeno, da se oba poštna strežnika medsebojno avthenticirata preko certifikata, preden začneta varno pošiljati "zate" pomemebna e.mail sporočila.


PS : E-mai sporočilo ni namnenejno pošiljanju zaupnih podatkov, ker predstavlja precejšne omejitve auditinga.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jype ::

Mr.B> a si kdaj svoje maile podpisal , kaj šele kriptiral ?

Ne, seveda ne. S kredo jih na asfalt napišem in počakam, da se pojavi na Google Maps, potem pa pošljem koordinate.

Preden si to vprašal, bi lahko poiskal moj javni ključ na strežnikih. Morda bi našel celo tole.

Mr.B> PS : E-mai sporočilo ni namnenejno pošiljanju zaupnih podatkov, ker predstavlja precejšne omejitve auditinga.

Ni res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mr.B ::

jype,
ne trolaj dokaži da je na netu legitimnih poslanih e-mail sporočil podpisanih, kaj šele kriptiranih. Odstotek ni niti kaj višji pri interno poslanih sporočilih. Ampak sej vem kreda pomaga...

Ni res ?
Če imaš nadzor nad sistemom, je možnost da nekdo to izvede praktično neizsledljivo.
Ali mi lahko dokažeš da je nekod poslal mail s priponko, in je dejansko to priponko tudi prebral, kaj šele shranil na disk, ter potem poslal po drugih komunikacijskih poteh. To je zelo težko narediti že isti dan, kaj šele čez leto. Kaj šele da je to elektronsko sporočilo kdo prestregel, ter ga spremenil... itd....
Še huje, najlepši fetiš imam s fantki ki kao varno postavijo svoje CA rešitve na kakšnem virtualnem sistemu, potem pa razdelijo certifikate s katerim podpisujejo maile....

Za začetek bi moral vsak pošiljati maile, ki bi bili kriptirani + podpisani. Dejansko bi mial moral vsebovati le informacije kje se nahaja podatke, ta podatek pa je najmanj zaščiten z dvostrankarsko authentikacijo, če že ne morete teh dokumentov kriptirati ali uvesti nekaj kar je podobno recimo "rights management services". Ampka pri nas "v Sloveveniji" je mail sistem še vedno nekaj podobnega file sistemu, ter sistmu dokazovanja...

Žalosstno je to da je tisti folk najbolj glasen, ki praktično brodacasta svoje osebne podatke....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jype ::

Mr.B> če že ne morete

Jaz nisem odgovoren za tvoje psihične težave.

bluefish ::

Đizs, človeka zanima postavitev lastnega mail strežnika. Verjetno ravno toliko, da se bo malo spoznal s tem in poslal kak nepomemben mail. Dodatno filozofiranje je v tej debati odveč.

jype ::

Drži. Jaz sem tudi prepričan, da je taka reč pomemben del osnovne informacijske pismenosti.

Yohan del Sud ::

@kanida, korak po korak, sam imam tak strežnik že več kot desetletje, pa nisem baš neki stručko.

1. Rabiš namensko kišto, ki bo skozi prižgana. Za poskuse in domačo rabo bo tvoja stara, ki ti leži nekje v kotu, čisto v redu.
2. Rabiš internet s fisknim IP-jem (se da usposobit tudi brez, ampak 2x več dela za le 90% up time).
3. Če nisi neki stručko, si omisli hamburger rešitev. Specializiran linux (v mojem primeru clearOS s postfixom), šlo bi tudi z OSX serverjem ali Windows serverjem (ampak rabijo močnejšo mašino in niso zastojn).
4. Ko imaš to vzpostavljeno, se meni za domene. Tu se pa brezplačnost načeloma konča. Še vedno pa ni neki strošek (od par do par 10 eur letno). Pokliči registratorja domen, se da tudi glihat.
www.strancar.com

b3D_950 ::

Še ena hamburger rešitev: http://www.iredmail.org/

bluefish ::

Eto, tretji del članka na Ars Technici: http://arstechnica.com/business/2014/03...

Sledi še četrti.

bluefish ::

Četrti in tudi zadnji del članka: http://arstechnica.com/information-tech...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Linux] Kateri FS?

Oddelek: Operacijski sistemi
121372 (982) deadbeef
»

Evropski ponudniki e-mail in "oblačnih" storitev (zasebnost itd.) (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
8632284 (30540) SeMiNeSanja
»

Tudi Google lahko izgubi kakšno datoteko

Oddelek: Novice / Varnost
108211 (6785) mrTwelveTrees
»

Make yourself your own Piratebay for dummies

Oddelek: Loža
173373 (2140) Trololololol
»

Office 2013

Oddelek: Programska oprema
256274 (3443) MisoBer

Več podobnih tem