» »

Postati elektronik

Postati elektronik

Robocop1 ::

Elektronika me že od nekdaj navdušuje, zato bi rad postal elektronik/finomehanik. Ko gledam, kako nekateri kar sami doma popravljajo RTV in računalniško opremo, bi se tudi sam rad naučil podobnih stvari. Po izobrazbi sem zelo daleč od elektrotehnike, pa tudi če bi hotel sedaj študirati elektro, sem za študenta prestar in imam preveč službenih obveznosti. Zanima me, kako se sam izučiti za elektronika. Tako kot se nekateri sami učijo računalništva in tujih jezikov, bi se jaz sam učil elektronike. Kje začeti?

Vprašanj imam toliko, da ne vem, kako bi sploh začel... če dobiš v roke pokvarjeno grafično kartico (lahko tudi kaj drugega), kako veš, kje iskati vzrok in kaj moraš odspajkati in popraviti? Taka vprašanja mi gredo po glavi in to bi se rad naučil.
Kot mulc sem pogosto imel v rokah izvijač in razstavil vse kar se je dalo - na koncu je itak vse končalo na odpadu. Kar mi je ostalo, je le nekaj osnovnega znanja - vem kaj je dioda, upor, kondenzator itd, ne vem pa, kako bi iz tega materijala sestavil kaj uporabnega.

rfmw ::

Začni brati kako revijo, Elektronika, včasih je bil pa zakon Elektor. Da ne rečem, da imaš na netu milijon reči...
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

fpbs ::

Največ se boš naučil, če iz revije Elektor narediš razna uporabna vezja, ki so vsa zelo pregledno narisana in podrobno obrazložena in 100% brez napak.Posebno uporabni so starejši letniki. Zahteva se pa vsaj delno znanje nemščine ali angleščine. Ne počni tega z našimi revijami, ker boš izgubil voljo do elektrotehnike.

Highlag ::

Tako kot pri vsaki stvari se začne z osnovami, potem pa kaj bolj kompleksnega. Na internetu je ogromno osnovnih informacij tudi za začetnike - osnove o elementih in sami elektriki, je pa treba malo pobrskat. Lahko obiščeš tudi sosednji forum - elektronik.si, kjer je kar nekaj takšnih informacij tudi že zbranih. Snameš celo revijo, kjer je nekaj osnov tudi razloženih na zelo poljuden način.
Never trust a computer you can't throw out a window

einstein :P ::

Lahko obiščeš tudi elektron.si
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Robocop1 ::

Hvala za odgovore. Odvisno kaj so osnove za vas izkušene elektronike... Vem kako se zaporedno priklopi žarnica, dioda, elektromotor ali kako bi vzporedno zvezal nekaj elementov. Vem tudi, da ni vseeno kako vežeš diodo (saj drugače ne gori) ali da je smer vrtenja elektromotorja odvisna kako ga priklopiš... mogoče se sliši smešno, ampak nekateri tudi tega ne vedo. To so zame osnove, ampak hočem nekaj več... na primer zanima me, kako bi dosegel, da bi dioda utripala z določeno frekvenco ali kako bi izdelal preprost lightshow itd.

Zadnje leto se mi je doma nabralo precej stvari (žarnice, LED diode, elektromotorčki, zvočniki, upori, stikala, mogoče kak kondenzator), skoraj vsak pokvarjen aparat odprem in iz njega poberem uporabni material, preden ga vržem. Iz tega materijala bi sedaj rad naredil nekaj uporabnega - za začetek kaj osnovnega, da pridobim osnovne veščine.

Duhec ::

Kot prvo moraš poznati način delovanja in značilnosti/lastnosti bodisi posameznih elementov, sklopov, vezja ali sistema kot celote.
Če hočeš popraviti luč v kopalnici ti mora biti jasno kaj je faza, nula, ozemljitev, varovalka, fazni preizkuševalec, napetostno območje, nevarnosti dotika in smrti itd.. , da ne greš z jezikom sprobavat katera žica trese katera pa ne.
Če hočeš šraufat kompe ti mora biti najprej jasno delovanje rač. sistema tako posameznih HW elementov kot SW-celotnega operacijskega sistema, da ne začneš že razdirat trdega diska, če se računalnik recimo niti ne vklopi.

Začni z osnovami. Osnovami posameznih elementov. Internet je poln tega. Kupi si tablico in beri v postelji.

Rabiš seveda prakso.
Jaz, kot samouk, sem vse črpal iz revij in knjig, interneta ni bilo. V 80-ih letih je Iskra dala hobi/kit komplet Elektronika za začetnike, kupil ene 3 komplete, skuril ohoho elementov in čipov, da sem se kaj naučil. :)
Če sem zagledal uporaben načrt, sem šel kupit (no, bolj sem švercal) elemente in sestavil. Včasih se je tudi pokadilo, zacvrčalo... :)
Tule je samo presek knjige Elektronika za začetnike:
http://www.svet-el.si/download/EZZ_preg...

Z veseljem ti podarim nekaj "starih" knjig z vezji in njih razlago.
Relacija Medvode-Šk.Loka. ZS.

negotiator ::

Robocop1 je izjavil:

Hvala za odgovore. Odvisno kaj so osnove za vas izkušene elektronike... Vem kako se zaporedno priklopi žarnica, dioda, elektromotor ali kako bi vzporedno zvezal nekaj elementov. Vem tudi, da ni vseeno kako vežeš diodo (saj drugače ne gori) ali da je smer vrtenja elektromotorja odvisna kako ga priklopiš... mogoče se sliši smešno, ampak nekateri tudi tega ne vedo. To so zame osnove, ampak hočem nekaj več... na primer zanima me, kako bi dosegel, da bi dioda utripala z določeno frekvenco ali kako bi izdelal preprost lightshow itd.

Zadnje leto se mi je doma nabralo precej stvari (žarnice, LED diode, elektromotorčki, zvočniki, upori, stikala, mogoče kak kondenzator), skoraj vsak pokvarjen aparat odprem in iz njega poberem uporabni material, preden ga vržem. Iz tega materijala bi sedaj rad naredil nekaj uporabnega - za začetek kaj osnovnega, da pridobim osnovne veščine.



To je zate, za začetek: http://cappels.org/dproj/simplest_LED_f...
All easy problems have already been solved.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Popravilo menjava čipa na plošči LED luči KIA Ceed

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
345218 (3941) fpbs
»

Elektronika-učenje, literatura

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
73294 (3081) SloMusty
»

Kako izdelaci merilec vetra

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
184029 (3774) Bevcan
»

Šaltrji (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
583836 (3028) segi

Več podobnih tem