» »

tranzistor - zakaj to ne dela?

tranzistor - zakaj to ne dela?

tmz ::

Hi!

Po dolgih letih sem se spet malo lotil žičkanja. Tako da najbrž bom kakšno neumnost vprašal.

Doma se mi je valjal ULN2803AN, ki sem ga pred mnogimi leti krmimlil z LPT portom. Sem ga sedaj čisto enostavno priklopil na protoboardu tako kot kaže shema spodaj. Vendar na voltmetru dobim samo 0,63V. Po shemi tranzistorja tukaj, bi moralo biti ok, samo očitno ni. Levo spodaj zemlja. Desno spodaj plus 9V. Levo zgoraj plus 6V kot signal, desno zgoraj bi moral dobiti 9V, če je levo zgoraj priklopljeno. Ali pač ne?

Kaj delam narobe?

Tole je shema kako imam vse skupaj zvezano:
 shema vezja

shema vezja



Tole je pa slikano kako imam zvezano (kolikor se pač vidi):
 slika dejasnkega vezja

slika dejasnkega vezja



Hvala že vnaprej.

tmz

TESKAn ::

Da ti bo to delalo, moras dat na izhod se pull - up upor par kOhm. Se pravipriklopi upor med + sponko multimetra in +9V baterije.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Highlag ::

+ Inštrumenta veži na + 9V baterije, - pa na C izhod čipa. Tako kot imaš zvezano sedaj meriš padec napetosti med E in C tranzistorja.
Never trust a computer you can't throw out a window

Duhec ::

Max. input voltage je 5V, ti ga pa futraš s 6V.

tmz ::

TESKAn: ni spremembe.

Highlag: to bo to. Hvala!
Kar mi sedaj ni jasno je to, kako da imam voltemter na obeh koncih priklopljen na +, pa dela. Tlele mi kar veliko teorije manjka, vidim.
A ni tako, da na 1C pride COM, če je na 1B signal? Zato sem potem minus voltmetra tiščal na minus oz. GND.

Duhec: mi prej ni delalo z 3V (2 x 1,5). Potem sem prebral, da dela od 3,3 do 5, pa sem mislil, da je to problem. In sem potem dal 6V (4 x 1,5). Sedaj vidim, da mi dela tudi s 3V, ko sem prav zvezal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tmz ()

Highlag ::

Preriši si shemo na papir pa malo premisli. Namesto inštrumenta nariši en upor.
Never trust a computer you can't throw out a window

TESKAn ::

Ok, + multimetra vezi na pin 18 (1C), - multimetra na GND, upor daj na +9V baterije in pin 18 (1C) cipa.
Cip je namenjen preklapljanju relejev, COM signal je katoda freewheeling diod v cipu. Izhodi ti ob prisotnosti signala na bazi tranzistorja povezejo na GND, tako da ce hoces kaj videt, moras z pull - up uporom definirat ta signal.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

tmz ::

Voltmeter sem uporabil samo zato, da sem videl kaj dobim. V končni fazi bo tam motor. Grem malo na branje "za začetnike". Priporočate kakšen link?

Še vprašanje ali se da z enim takom čipom s pomočjo dveh vrat krmilit smer vrtenja motorja. Seveda je potrebno poskrbeti, da če se vrti v eno smer, ne sme pridet tok za drugo smer? Vem, da obstajajo narejene plošče za take namene - krmiljenje motorjev. Samo imam tranzostor doma in bi rad malo sam eksperimentiral (odkrival toplo vodo).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED RPi (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6812895 (8919) salcadoo
»

IR receiver za remote in LIRC

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131538 (1429) techfreak :)
»

LCD-TERMOMETER

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
243864 (3405) Voluharr
»

Doma narejen EKG

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
284273 (3062) atasmrk
»

DS18B20, meritve v mraziščih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
828372 (6887) TESKAn

Več podobnih tem