» »

Tranzistor - tokovno ojačanje

Tranzistor - tokovno ojačanje

steev ::

Zdravo,
sam sem v elektroniki bolj tako, razen kar so me v šoli pa na faksu naučil, tako da bom kar tukaj vprašal.

Kolega popravlja (ali gradi) nek synth in menja nek tranzistor. Po shemi bi moral biti BC140-6, on pa ima na zalogi BC140-16. Če gledam tukaj, je razlika samo v tokovnem ojačanju, ki je 100, moral pa bi biti 40.

Vprašanje je, če se sme dat tranzistor z večjim tokovnim ojačanjem?
Moje mnenje je, da se ne sme. Je pa verjetno odvisno tudi od ostalih elementov in kaj točno ta tranzistor počne na tem vezju.

Hvala že vnaprej
:|

Highlag ::

Precej odvisno od tega kakšno nalogo tranzistor opravlja. V skrajnem primeru bi lahko zamenjal še bazni upor, da bi signal ustrezno prilagodil večjemu ojačanju.
Never trust a computer you can't throw out a window

einstein :P ::

@op

Ne, če ima večje ojačanje, potem ne. Lahko bi pa, kot je že highlag rekel, prilagodil bazni upor in s tem dobil ustrezno ojačanje.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

fpbs ::

Zamenjaj tranzistor in prekontroliraj pravilnost delovanja.

Maestral ::

fpbs je izjavil:

Zamenjaj tranzistor in prekontroliraj pravilnost delovanja.

Tako je.
BC140 je tranzistor iz "prazgodovine", najbrž tudi synth ni najbolj nov..? :)
Ni skrbi, če je ta tranzistor res edini vzrok, bo po zamenjavi špilalo ne glede na podatke ojačanja. Ki pa seveda niso fiksni, napis na elementu naj bi le zagotavljal spodnjo mejo serije.
lp

fpbs ::

Sem skoraj prepričan, da lahko uporabiš kateri koli NPN tranzistor, ki zdrži 1A, in nekoliko višjo napetost od tvoje napajalne napetosti.

Cervantes ::

Skoraj zagotovo. Tranzistorska vezja za male signale imajo praviloma ojačenje definirano z kakšno povratno vezavo, tako da je praktično vseeno, kaj vtakneš notri. Probaj. Skuril ne boš nič.

steev ::

Hvala za odgovore, bomo zamenjali. Sem pa še od nekoga dobil info, da lahko kar zamenjamo.

Ne gre pa za synth (sem se zmotil), ampak nek magnetofon, pri katerem lahko vgrajuješ dodatne kartice. Tukaj je problem pri dodatni kartici za uravnavanje hitrosti (pitch). Tranzistor je na začetku (pri vhodu), blizu gretza.

Bomo zamenjali in vam sporočim, če bo delovalo.

Še enkrat hvala

Evo, smo zaemenjeali in dela. Hvala lepa
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SMPS - problem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264047 (3645) einstein :P
»

Tranzistorji, diode, upori in še kaj...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
62570 (1735) STU-III
»

Pretvorba temperature v napetost

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81523 (1276) A. Smith
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104890 (4890) Azrael
»

grelec za temperaturni senzor LM35

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92243 (2044) pr2501

Več podobnih tem