» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
89 / 160
»»

pikachu004 ::

redtech je izjavil:

Na captrader je tako;
CAD, HKD, USD odbijejo, od GB sem dobil nekaj dividend v USD in niso nič odbili.

Ta mesec dobim od FRES in CEY pa bom poročal, kako odbijejo davek.


Nisem prepričan če prav razumem. Koliko % ti broker odbije od Kanadskih in Hong Kong delnic in koliko od GB?

redtech ::

Pardon 15%, za GB pa izvem sredi septembra.

pikachu004 ::

redtech je izjavil:

Pardon 15%, za GB pa izvem sredi septembra.


Hvala. Kar sporoči ;)

FireSnake ::

https://finance.yahoo.com/quote/TSM
Tole je dober nakup.
Tole bo v parih letih 500+ USD (vodilni na svetu so, pa še širili se bodo).
Firme in države jim v faco mečejo denar.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

uuuu ::

@redtech, hvala za odgovor.

redtech je izjavil:

Slovenija te obdavči samo do naslednjih 27,5%. (US 15% + SLO 12,5%)


Takšen info glede dvojnega obdavčevanja sem tudi sam dobil od FU, potem pa so mi pri nakazilu dividend Total Energies (Francija, kjer je davek na dobiček 30%) najprej v Franciji odvedli 26.5%, nato pa še v sloveniji pričakovanih 12.5%. Obrazložitev je bila, da Total Energies ne upošteva mednarodne pogodbe. Delnice imam sicer pri SKB, vendar sklepam, da s tem 26.5% davkom SKB nima nič. Imam kdo kakšne izkušnje s tem, oziroma z vračilom razlike 26.5%-15% odvedenega davka v tujini? Se v tem primeru oddaja vlogo na francosko davčno upravo? Sicer gre za par deset €, ampak bi jih vseeno rad nazaj, če je možnost :-)

Pa še eno začetniško vprašanje, kot sem omenil imam delnice pri SKB banki, kakom pridejo tudi vse dividende, ki so jim tudi že odvedeni vsi davki, domači in tuji. Ali moram v tem primeru vseeno oddati davčno napoved. Ima še kdo delnice na SLO bankah, ali ste vsi na tujih online platformah?

pikachu004 ::

@uuuu, hvala ta info glede obdavčitve v Fanciji. Če ima še kdo info za katero drugo državo, naj kar napiše. To lahko sedaj zahtevaš od francoske davčne uprave vračilo preplačanega davka. Predivdevam da si kupil delnico na francoski borzi? Kako pa bi bilo če bi delnico kupil na ameriški?

uuuu ::

@pikachu004, Total sem kupil na nemški borzi (ETR:TOTB), zaradi nižjih stroškov, kot jih ima Francija. Mislim, da ni razlike, če bi jo kupil na ameriških borzah, razlika je po mojem le v stroških borze - naj me prosim kdo popravi če se ustrelil mimo. A imaš mogoče kakšne izkušnje glede zahtevanja povračila preplačanega davka? Če imaš kakšen obrazen, link ali kakršen koli info se priporočam.

pikachu004 ::

uuuu je izjavil:

@pikachu004, Total sem kupil na nemški borzi (ETR:TOTB), zaradi nižjih stroškov, kot jih ima Francija. Mislim, da ni razlike, če bi jo kupil na ameriških borzah, razlika je po mojem le v stroških borze - naj me prosim kdo popravi če se ustrelil mimo. A imaš mogoče kakšne izkušnje glede zahtevanja povračila preplačanega davka? Če imaš kakšen obrazen, link ali kakršen koli info se priporočam.


Poglej tole. Nisem pa nikoli pošiljal, ker imam za enkrat samo ameriške dividende.

tattoo ::

Vlagate kaj v FTEje in katere spletne borzne posrednike predlagate?

pikachu004 ::

tattoo je izjavil:

Vlagate kaj v FTEje in katere spletne borzne posrednike predlagate?


Interactive Brokers. Zaupanja vreden z zelo nizkimi provizijami in veliko možnostmi (pokriva veliko svetovnih borz).
Poslušaj tole, ti lahko pomaga pri izbiri: Preko katerega brokerja na borzo?

redtech ::

Ker smo že omenjali Avstralijo.

Gold minerji so v hudi depresiji sedaj :)

pikachu004 ::

Imaš kakšno konkretno firmo? Gold minerjev nisem nikoli gledal, niti ne vem kako bi se jih spravil analizirati. Kakšna je specifika pri njih? Je kaj podobnosti z naftnimi firmami (kupi poceni in pobiraj dividende? :)

bobby ::

pikachu004 je izjavil:

Imaš kakšno konkretno firmo? Gold minerjev nisem nikoli gledal, niti ne vem kako bi se jih spravil analizirati. Kakšna je specifika pri njih? Je kaj podobnosti z naftnimi firmami (kupi poceni in pobiraj dividende? :)



EXK
AG
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Nekaj podobnosti se najde:

- Hedged ali NoHedged, če ti je všeč volativnost.
- Dividende so vendar dosti nižje kot pri nafti: POLY.L (6,59%), CEY.L (5,06%), RRL.AX(2,51%), SBM.AX (2,56%)
Od zgornjih je ziheraš POLY.L za ostale se moraš malo poglobiti, če so primerne zate.

Juniors

Bolj varen seznam

Large caps

Jaz jih med seboj primerjam po: reserve ore, proven, probable, AISC, Shares Outstanding
S proven reserve, dobim ven količino zlata na delnico, maržo, konzervativno vrednost delnice.
S probable lahko oceniš dolgoročnost.

Vsi pričakujejo padec zlata, zato delnice letijo dol, cena zlata pa ostaja na mestu. Tudi, če bo padla cena zlata mislim, da ne bo za dolgo.

shadowfax ::

V tem letu sem prodal vzajemne sklade s kar nekaj dobička in posledično me čaka tudi kar nekaj davka v naslednjem letu. Sicer večinoma investiram dolgoročno, sedaj pa bi investiral v nekaj bolj tveganega z visokim potencialnim donosom v naslednjih 3 mesecih, sicer pa bi pred koncem leta prodal z izgubo in jo izkoristil za pobot davka. Ob rebootu korone razmišljam o home office delnicah npr. Zoom, tehnološka podjetja pa me zanima kje vi vidite kratkoročen visok potencial?

energetik ::

Zakaj si prodal, če vlagaš dolgoročno? Samo prestavil bi v denarni podsklad in čakal na nov dip. Brez davkov ipd.

shadowfax ::

Nakup nepremičnine.

Lonsarg ::

To si pa mal slabo nastudiral. Visoko tvegane zadeve se dela na daljsi rok, na krajsi sploh pred nakupi pa manj tvegane.

shadowfax ::

Lonsarg je izjavil:

To si pa mal slabo nastudiral. Visoko tvegane zadeve se dela na daljsi rok, na krajsi sploh pred nakupi pa manj tvegane.

Mogoče nisem bil dovolj jasen. Ker me čaka za leto 2021 kar nekaj davka, bi si lahko privoščil v preostalih mesecih tega leta investirati bolj tvegano in v primeru padca teh delnic pred koncem leta prodati z izgubo in si s tem zmanjšat plačilo davka (pobot). V primeru visoke rasti pa bi prodal z dobičkom. Torej zanimajo me ideje s potencialno visoko rastjo v prihodnjih mesecih.

Vetrpiha ::

ICPT
Intercept Pharmaceuticals

Če bo, bo v roku nekaj mesecev + 40%, če ne pa padec do 15%.
Ampak moraš prodati v roku 5 dni od kar je na vrhu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

Malidelničar ::

Glede na to, da vas je tu malce več traderjev kot ponavadi, lahko kdo razkrije, kaj je bil njegov najbolj neuspešen/katastrofalen YOLO do sedaj? Ste sploh imeli neuspešen YOLO ali ste imeli same uspešne?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Machete ::

Ne razumem tvojega konteksta aforizma YOLO.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

user4683 ::

Malidelničar je izjavil:

Glede na to, da vas je tu malce več traderjev kot ponavadi, lahko kdo razkrije, kaj je bil njegov najbolj neuspešen/katastrofalen YOLO do sedaj? Ste sploh imeli neuspešen YOLO ali ste imeli same uspešne?

50k v SP500 17.3.2020, ko je vse strmoglavljalo je bilo precej dobro tempiranih, skoraj tocno na dnu :)

energetik ::

Čestitam. Jaz pa sem bil takrat še precej finančno nepismen, ampak sem že gruntal, ali bi se vendarle splačalo pristopit v kakšen sklad. Na žalost nisem takoj ukrepal, če bi imel zdajšno pamet, bi takrat zmetal not vse kar sem imel, še gate bi prodal.

Machete ::

Zmetat vse z gatami vred v nekaj ne more biti nikoli zares pametna poteza. Lahko je super uspešna, ampak to je totalno reckless postopanje s svojim premoženjem. Meni ni nikoli žal, čeprav zamudim neverjetne zaslužke. Če se držim razumnih konzervativnih potez, sem zadovoljen ne glede na razplet. Če preprečiš opekline je vredu, če zaslušiš pa toliko bolje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Sparkxl ::

energetik je izjavil:

Čestitam. Jaz pa sem bil takrat še precej finančno nepismen, ampak sem že gruntal, ali bi se vendarle splačalo pristopit v kakšen sklad. Na žalost nisem takoj ukrepal, če bi imel zdajšno pamet, bi takrat zmetal not vse kar sem imel, še gate bi prodal.


Bodi siguren da nebi. Za nazaj je vedno lahko bit pameten. Takrat je večina mislila da se je zgodil epski gospodarski zlom. Kar se tudi je. Ampak se nobenemu ni sanjalo, da bodo ta zlom z vrtoglavim printanjem denarja zamaknili v prihodnost.

energetik ::

Sparkxl je izjavil:

energetik je izjavil:

Čestitam. Jaz pa sem bil takrat še precej finančno nepismen, ampak sem že gruntal, ali bi se vendarle splačalo pristopit v kakšen sklad. Na žalost nisem takoj ukrepal, če bi imel zdajšno pamet, bi takrat zmetal not vse kar sem imel, še gate bi prodal.


Bodi siguren da nebi. Za nazaj je vedno lahko bit pameten. Takrat je večina mislila da se je zgodil epski gospodarski zlom. Kar se tudi je. Ampak se nobenemu ni sanjalo, da bodo ta zlom z vrtoglavim printanjem denarja zamaknili v prihodnost.
Bi. Verjemi, da če bi videl tedenski RSI 23 (kot ga je imel takrat ACWI), bi gotovo vložil. Sicer bi verjetno zamudil čisto dno in kupil v aprilu, pa vseeno pridelal nekih 50% do danes. Kar je nor letni dobiček za nek svetovni sklad.
Saj tisto z gatami sem se hecal, nikoli ne investiram vsega v eno stvar.

Zgodovina sprememb…

Goody ::

Hehe, še dobro da te ni bilo na trgu 2007-2011. Bi s temle tvojim gledanjem na tedenski RSI gladko vse spušil...Ni vsaka kriza enaka, ni vsak odziv držav na krizo enak.

Malidelničar ::

user4683 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Glede na to, da vas je tu malce več traderjev kot ponavadi, lahko kdo razkrije, kaj je bil njegov najbolj neuspešen/katastrofalen YOLO do sedaj? Ste sploh imeli neuspešen YOLO ali ste imeli same uspešne?

50k v SP500 17.3.2020, ko je vse strmoglavljalo je bilo precej dobro tempiranih, skoraj tocno na dnu :)


Wow, dejansko sem šel gledat, dno je bilo 20. marca, sfalil si za 3 dni. Velika sreča in obenem znanje :)

Energetik - kako se ob crashih človek prepriča, da se svet pač ne bo končal? Meni se dejansko ni zdelo, da bo epidemija sesula vse, ampak nisem bil pri denarju da bi marca/aprila lahko investiral. Po mojemm mnenju bodo firme pač delale naprej, pa bodisi slovenske, bodisi ameriške korporacije, mogoče na manjših obratih ampak biznis bo šel naprej. Realno ali bo Krka crashala? Ali bo Google, Ford, Johnson&Johnson, Verizon scrashal? Ali bi nemške korporacije crashale? Mislim, da ne, ampak pač takrat ko je recesija je takoj cel halo.

Opažam tudi, da se ob recesijah dela večji halo kot včasih. Ne vem ali se je na Zahodu v sedemdesetih, osemdesetih delalo takšne doomsday napovedi. Še celo ob dot-com mehurčku je življenje šlo naprej (ok ni isto kot kriza leta 2008). Jaz sem ob koronavirusu pomignil, ok nč zdaj bo malo shaditve za nekaj let, nisem pa pomislil na crash, kjer bo hitro potrebno kupiti zlate palice, konzerve fižola in AK47, ter njivo. Čeprav je lastništvo zemlje fajn in podpiram ;););)

Po mojem je v času crashov dobro skenslat Rtvslo, 24ur in slo časopise, in bolje spremljati finančne strani v angleščini ki jih je ogromno. Slovenski mediji o financah nimajo pojma.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

Malidelničar je izjavil:

Energetik - kako se ob crashih človek prepriča, da se svet pač ne bo končal? Meni se dejansko ni zdelo, da bo epidemija sesula vse, ampak nisem bil pri denarju da bi marca/aprila lahko investiral. Po mojemm mnenju bodo firme pač delale naprej, pa bodisi slovenske, bodisi ameriške korporacije, mogoče na manjših obratih ampak biznis bo šel naprej. Realno ali bo Krka crashala? Ali bo Google, Ford, Johnson&Johnson, Verizon scrashal? Ali bi nemške korporacije crashale? Mislim, da ne, ampak pač takrat ko je recesija je takoj cel halo.

Opažam tudi, da se ob recesijah dela večji halo kot včasih. Ne vem ali se je na Zahodu v sedemdesetih, osemdesetih delalo takšne doomsday napovedi. Še celo ob dot-com mehurčku je življenje šlo naprej (ok ni isto kot kriza leta 2008). Jaz sem ob koronavirusu pomignil, ok nč zdaj bo malo shaditve za nekaj let, nisem pa pomislil na crash, kjer bo hitro potrebno kupiti zlate palice, konzerve fižola in AK47, ter njivo. Čeprav je lastništvo zemlje fajn in podpiram ;););)

Po mojem je v času crashov dobro skenslat Rtvslo, 24ur in slo časopise, in bolje spremljati finančne strani v angleščini ki jih je ogromno. Slovenski mediji o financah nimajo pojma.
Ja, ob crashih, sploh pri Kripto, se vedno vprašaš, kaj pa če bo konec take ekonomije kot jo poznamo in potem čakaš...
Sploh ko je prišla korona, dejansko nisi vedel, kaj se bo res zgodilo, ker takega primera za časa naših življenj še ni bilo. Hočem reči februarja/marca 2020 nismo bili čisto sigurni, ali je to samo novi SARS, ali pa bo zdesetkalo civilizacijo. No, aprila se je že videlo, da zadeva ni glih ebola na steroidih.
Aja, en delež zlatih filharmonikov nikoli ne škoduje...

Sparkxl ::

Slovenski mediji so komedija. Ampak tuji mediji nič kaj manjša, ker vsak ima svojo agendo. Težko je ločit zrno od plevela. Res težko.
Ne vem o kakih crashih ti govoriš. Da bi google šel po gobe? Nikoli. Ampak ob poku bo pristal na realni vrednosti, ki je precej nižja od zdajšnje. Mislit da gre samo gor gor gor ni dobro. Ker se to v zgodovini še enkrat ni zgodilo. Nikoli.
In tisti ki pravi, da bi šel not z vsem na podlagi nekega indikatorja, je ob prejšnjih crashih očitno še bil v plenicah in ni doživel yu hiperinflacije, ki je bila posledica tiskanja denarja.
Nikoli ne moreš vedet kako se bodo vlade in centralne banke odzvale. Vsaka kriza je drugačna in vsak odziv na njo je drugačen, kot je zgoraj en napisal.
In pravega odziva ni nikoli. Gre se samo za to, kako ublažit škodo. To kar so zdaj naredili je ultimativen recept za katastrofo, ker so crash samo prestavili. Bolj kot gre gor, bolj bo šlo dol. Še nikoli ni bilo drugače. Samo pogled na kak zgodovinski graf je dovolj

Sparkxl ::

Pred korono so bile projekcije take: imeli smo fino desetletje rasti, sledilo bo desetletje zmernega padca. Čisto normalen gospodarski cikel. Tisti ki delate v gospodarstvu ste verjetno opazili postopno manjšanje naročil 2019. Zdaj pa so ta cikel umetno spremenili. Vse grafe so umetno dvignili strmo navzgor. Trgi so postali kot odvisnik od heroina. Rabijo vedno novo in novo likvidnost, ki prihaja s printanjem denarja. Ko bo likvidnosti en dan konec, je game over, sledi padec.

energetik ::

Sparkxl je izjavil:

Slovenski mediji so komedija. Ampak tuji mediji nič kaj manjša, ker vsak ima svojo agendo. Težko je ločit zrno od plevela. Res težko.
Jaz dejansko ne spremljam finančnih novic, ker večinoma samo zavajajo. Oz. velja tista, "buy the rumor, sell the news".
Jaz imam precej raje tehnično analizo.

Malidelničar ::

Sparkxl je izjavil:

Slovenski mediji so komedija. Ampak tuji mediji nič kaj manjša, ker vsak ima svojo agendo. Težko je ločit zrno od plevela. Res težko.
Ne vem o kakih crashih ti govoriš. Da bi google šel po gobe? Nikoli. Ampak ob poku bo pristal na realni vrednosti, ki je precej nižja od zdajšnje. Mislit da gre samo gor gor gor ni dobro. Ker se to v zgodovini še enkrat ni zgodilo. Nikoli.
In tisti ki pravi, da bi šel not z vsem na podlagi nekega indikatorja, je ob prejšnjih crashih očitno še bil v plenicah in ni doživel yu hiperinflacije, ki je bila posledica tiskanja denarja.
Nikoli ne moreš vedet kako se bodo vlade in centralne banke odzvale. Vsaka kriza je drugačna in vsak odziv na njo je drugačen, kot je zgoraj en napisal.
In pravega odziva ni nikoli. Gre se samo za to, kako ublažit škodo. To kar so zdaj naredili je ultimativen recept za katastrofo, ker so crash samo prestavili. Bolj kot gre gor, bolj bo šlo dol. Še nikoli ni bilo drugače. Samo pogled na kak zgodovinski graf je dovolj


Sparkxl je izjavil:

Pred korono so bile projekcije take: imeli smo fino desetletje rasti, sledilo bo desetletje zmernega padca. Čisto normalen gospodarski cikel. Tisti ki delate v gospodarstvu ste verjetno opazili postopno manjšanje naročil 2019. Zdaj pa so ta cikel umetno spremenili. Vse grafe so umetno dvignili strmo navzgor. Trgi so postali kot odvisnik od heroina. Rabijo vedno novo in novo likvidnost, ki prihaja s printanjem denarja. Ko bo likvidnosti en dan konec, je game over, sledi padec.



1. Ja glede ohlajanja pred korono se tudi sam spominjam, ker so se že tekom 2019 napovedi manjšale in se je napovedovala blaga recesija.
2. Po mojem na koncu crasha ne bo (vsaj ne v enem 'šusu', mogoče po stopnicah), nisem pa ravno bullish za naslednje desetletje.
3. Kar pa spet ne pomeni, da bo kar vse strmoglavilo in bomo v scenariju Mad Max. Čeprav ta občutek človek dobi kot spremlja slovenske medije :) Z vsem spoštovanjem tistih, ki ste bili tam zaposleni ampak svet se recimo ne vrti okoli Mure in Preventa recimo.
4. Sam mislim, da bodo trgi šli dol (pri tehnoloških delnicah bo sigurno večji popravek), veliko je neznank za določene sektorje. Npr. ali se bodo napovedi o popolnem phase-out nafte uresničile, ali pa recimo boš gemblal in bodo ExxonMobil in Chevron pa BP in Total še čez 10 let dobra naložba ;)
5. Po mojem mnenju če si naredil skromne cilje in si vbiješ v glavo, da je dolgoročen realni donos na trgih mislim da med 3-5% in je vse kar je čez, super (ok kljub inflaciji trenutno), potem bolj realno postopaš in ne nasedaš ne Meme-stocks, ne MLM-jem, ne raznim svetovalcem.
6. In seveda poizkusiš narediti lasten 'due dilligence' ob čemer moraš vedeti da a) nikoli ne boš vedel vsega in da b) so moderni trgi narejeni namerno komplicirano, da navadne vlagatelje odvrnejo od vlaganja in jih spodbudijo, da denar dajo profesionalnim upravljalcem skladov, ki od vsega returna seveda pobašejo lep fee.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Vetrpiha ::

Za 3 procente se ti ne splača ubadati z delnicami.

energetik ::

To je res, potem raje daš vezat USDTje na Binance, pa maš več od tega.

Sparkxl ::

Na prvi pogled odlična rešitev. Ampak samo na prvi pogled. Sam pobiram trenutno 13% na EURS. To je na dolgi rok več kot bilokateri index.

Ampak pri kriptu je toliko rizik, da moraš res bit pogumen to delat, sploh če not vržeš vse kar imaš. Prve 3 nevarnosti, ki mi prideta na pamet: chrash valute zaradi vedno vprašljivega kritja, hacki, propad platforme.

energetik ::

Se strinjam s temi 3 nevarnostmi.

Malidelničar ::

Kje je pa Tilen, ki je imel slovenske delnice? Je poniknil?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Machete ::

Mogoče je pa na jahti in ima omejen internet.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

libreus ::

Sparkxl je izjavil:

Na prvi pogled odlična rešitev. Ampak samo na prvi pogled. Sam pobiram trenutno 13% na EURS. To je na dolgi rok več kot bilokateri index.

Ampak pri kriptu je toliko rizik, da moraš res bit pogumen to delat, sploh če not vržeš vse kar imaš. Prve 3 nevarnosti, ki mi prideta na pamet: chrash valute zaradi vedno vprašljivega kritja, hacki, propad platforme.

EURS?

Sparkxl ::

Stablecoin vezan na euro

Slayer69 ::

Na kateri platformi imaš to? Vem za Nexo in tam imajo 12% ob 3mesečnih vezavah (EURX). A je kdo delal kdaj kako analizo kako je to sploh lahko dolgoročno vzdržni model? Se zdi skoraj neverjetno, da bi nekdo lahko izplačeval 13% fiksne donose in hkrati s tem delal še dobiček? Sem tudi sam nekaj porinil v to, ampak sem vseeno nekako skeptičen, da se bo to dolgoročno dobro izššlo.

Goody ::

ob trenutni situaciji glede obrestnih mer pa res ni potrebno delati analize za ugotovitev, da takšen model pač ni vzdržen. PONZI.

Mato989 ::

Goody je izjavil:

ob trenutni situaciji glede obrestnih mer pa res ni potrebno delati analize za ugotovitev, da takšen model pač ni vzdržen. PONZI.


To ti misliš... banke nam posojajo potrošniške kredite za 7% obrestnimi merami, lizingi so 9%, ti pa na banki dobiš 0,1% obresti... kam misliš da gre razlika?

Če bi dobil ti 7,5% bi bilo pa drugače
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Goody ::

V 13% donos na vezavo EURS? LOL, ti si en smeško...

Machete ::

Tudi meni je tole malce bizaro izjava. Nekaj ni vredu :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Sparkxl ::

Kripto posojila in obresti delujejo po točno enakem principu kot bančna. S to razliko, da upravljalci poberejo bistveno manjši %.
Kaj delajo banke? Vi položite denar, oni vam dajo 0.1% obresti. Vaš denar posojajo naprej in vlagajo na vse konce in kraje. Kasirajo % v dvomestnih številkah. Oni poberejo vse, vam dajo 0.1%. Če imate srečo.

Vzdržno je točno toliko kot bančni sistem. Če danes letite vsi na banko po svoj denar, ga ne boste dobili. Ker ga nimajo. Če se zalomi, bo ecb ali država flikala luknjo. Pri kriptu ne. Tu je razlika. Zato pravim da je to za zelo pogumne in z sredstvi, zaradi katerih ne boš propadel, če gredo po gobe.

Goody ::

In komu recimo pri EURS posojajo po 14% obrestni meri ( recimo, ker niso pogoltni), da lahko dajejo 13% obresti?

Sparkxl ::

Isto kot na borzi. Večinoma špekulantom. Ti zdaj plačajo vse, ko vse leti gor. Ko trg spet pade, tudi obrestne mere padejo. Ampak tudi v največjem bear marketu dobiš komot 5%
««
89 / 160
»»