» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
83 / 160
»»

J.McLane ::

Treba je gledati obete za prihodnje, ne pa kaj se je dogajalo preteklih 10 let.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

dronyx ::

pingme je izjavil:

Sam imam IBM...

IBM je novi Enron, samo ker je ponos Amerike mu ne pustijo da pade.

gruntfürmich ::

hvala za podatke!

zanima me pa še naslednje, kako dolgoletni trejderji gledate na vrednost delnic in kdaj jih prodate?

če neka delnica doseže 'prehitro rast', kot recimo tesla ko je v 1 letu zrastla za 10×, se odločite da jo prodate in dobiček odnesete, ali dobiček reinvestirate drugam, ali enostavno pustite in še držite delnico v naprej?

bolj 'bazična' podjetja imate v portfelju skos ali jih tudi zamenjate?

kako si zastavljate cilje in želje dobička za posamezne zadeve? divja rast delnice? pokojnina? plemenitenje premoženja kot takega in držanje portfelja ne glede na vse za otroke?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pikachu004 ::

gruntfürmich je izjavil:

hvala za podatke!

kako si zastavljate cilje in želje dobička za posamezne zadeve? divja rast delnice? pokojnina? plemenitenje premoženja kot takega in držanje portfelja ne glede na vse za otroke?


Iščem rastoča podjetja. V screener vnesem osnovne pogoje:
P/E < 40
5 Year Sales Growth > 5%
5 Year EPS Growth > 5%
Current Ratio > 2

Primer: Garmin Ltd. Vir: morningstar
Za 10 let za nazaj more biti rast prometa, dobička, dividend (če se izplačujejo). Cash flow se more približno ujemati z net income.
Želja je dobiti podjetje, ki raste hitreje od 10% letno (rast dobička, ne cene delnice!), ima visok current ratio (kratkoročna sredstva / kratkoročne obveznosti).
Potem vidim koliko sem pripravljen plačati za podjetje. Pomagam si z prilagijenim PEG kazalnikom ,ki more biti 1 ali manj. To je razmerje med PE in letno rastjo dobička+dividende. Primer: če je PE 20, rast dobička je 20%/leto, dividenda je 3%/leto:

PEG = 20/(20+3)=0.86

Problem je ker zadnje čase ne pride nobeno podjetje skozi PEG formulo. Blizu so recimo Facebook, Alphabet, Amazon, Arista Networks.
Tako iščem pač tista, ki so najbolj blizu formuli. Je pa to bolj konzervativna analiza, čeprav ne toliko kot recimo Grahamova. Tesla, Netflix in Uber recimo ne bi prišli skozi filter nikoli do sedaj. Torej zamudim kar nekaj priložnosti :)

Če podjetje ni precenjeno in raste, lahko v nekaj letih pridem do 10%+ letne dividende letno, glede na vložek. To je moj cilj.

pingme ::

pikachu004 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

hvala za podatke!

kako si zastavljate cilje in želje dobička za posamezne zadeve? divja rast delnice? pokojnina? plemenitenje premoženja kot takega in držanje portfelja ne glede na vse za otroke?


Iščem rastoča podjetja. V screener vnesem osnovne pogoje:
P/E < 40
5 Year Sales Growth > 5%
5 Year EPS Growth > 5%
Current Ratio > 2

Primer: Garmin Ltd. Vir: morningstar
Za 10 let za nazaj more biti rast prometa, dobička, dividend (če se izplačujejo). Cash flow se more približno ujemati z net income.
Želja je dobiti podjetje, ki raste hitreje od 10% letno (rast dobička, ne cene delnice!), ima visok current ratio (kratkoročna sredstva / kratkoročne obveznosti).
Potem vidim koliko sem pripravljen plačati za podjetje. Pomagam si z prilagijenim PEG kazalnikom ,ki more biti 1 ali manj. To je razmerje med PE in letno rastjo dobička+dividende. Primer: če je PE 20, rast dobička je 20%/leto, dividenda je 3%/leto:

PEG = 20/(20+3)=0.86

Problem je ker zadnje čase ne pride nobeno podjetje skozi PEG formulo. Blizu so recimo Facebook, Alphabet, Amazon, Arista Networks.
Tako iščem pač tista, ki so najbolj blizu formuli. Je pa to bolj konzervativna analiza, čeprav ne toliko kot recimo Grahamova. Tesla, Netflix in Uber recimo ne bi prišli skozi filter nikoli do sedaj. Torej zamudim kar nekaj priložnosti :)

Če podjetje ni precenjeno in raste, lahko v nekaj letih pridem do 10%+ letne dividende letno, glede na vložek. To je moj cilj.


PEG ni dober kazalnik, ker tudi (trenutni) PE ni.
PE upošteva zadnji E, ti pa kupuješ prihodnjo vrednost ali pa bi moral upoštevati vsaj posplošen PE za zadnjih 10 let.
Po tvoje je TROX (Tronox) super nakupna priložnost (kljub skoraj 300% rasti P v zadnjem letu), če že iščeš ... :D

J.McLane ::

Še enkrat, zakaj se obremenjuješ s tem kaj je bilo 5 let v preteklosti?

Vzameš zdravo firmo, PE nima veze, pomembne so napovedi in cilji in koliko ti sam tem ciljem verjameš. Oziroma moraš ugotoviti kje se trg moti oz. kaj je trg spregledal. Tvoj model izbire je isti drek kot če vložiš v nek sektorski ETF in se ne obremenjuješ z raznimi analizami posameznih firm.

Fundamenti, vodstvo, firme so pomembni.

Nekaj idej za premlevati:
- ABB
- Yamaha Motor Co., Ltd.
- Umicore SA
- BASF SE
- Corning Incorporated
- GS Yuasa Corporation
- Zebra Technologies Corp.
- Yaskawa Electric Corp

Nimam nobene od teh firm, samo jih imam na radarju, se priporočam, če kdo kaj pametnega pove o njih. :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

pikachu004 ::

@pingme: TROX (Tronox) nima stabilne rasti dobička, zato odpade.
@J.McLane: verjetno uporabljaš podoben model, ker več kot polovica tvojih idej ustreza mojemu modelu :)

J.McLane ::

Morda, ampak do tega izbora nisem prišel po nobenem modelu, ampak po čisto navadni kmečki pameti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

pikachu004 je izjavil:

Če podjetje ni precenjeno in raste, lahko v nekaj letih pridem do 10%+ letne dividende letno, glede na vložek. To je moj cilj.

da, kaj pa prodaja? imaš kakšno strategijo kdaj prodati delnico (s profitom)? ko preveč zraste? nikoli?

ta cilj me zanima.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pikachu004 ::

@gruntfürmich: cilj je upokojitev in življenje s prihodki od dividend. Če bo recimo Facebook čez 5 ali 10 let izplačeval dividende, ga ne bom prodal. Drugače ga verjetno bom, in z njim kupil nekaj kar izplačuje dividende.

Primer je Cocacola, ki jo je Warren Buffett kupil prvič leta 1988, ko je bila cena delnice ~2,5$. Danes izplačuje dividendo 1.68$, Kar je 67% dividendni donos glede na vložek. Zato iščem podjetja ki rastejo od svojega začetka in niso precenjena. Si ne predstavljam kdaj bi lahko Tesla izplačevala 10% dividendo glede na trenutno ceno?

kow ::

Pikachu, nazalost je stvar danes precej bolj komplicirana. Kaj danes ni "disruptable?". Ali bomo cez 20 let imeli FB? Ni tako enostavno odgovoriti. Ce v naslednjih 20 letih dobimo AI, morda tudi sekret papir ne bomo vec uporbaljali cez 30 let in ti bo rit brisal domaci robot. Kdo bi vedel. Kokakola se bo skoraj gotovo pila tudi, cez 20 ali 30 let. Zato jo tudi Buffet drzi. Ampak, mogoce bomo pa takrat ze ucinkovito merili kaj vnasamo v telo in bomo pili manj sladkanih pijac. (Zato je tudi Coca Cola Co. kupila najbolj znane brande vode ipd.).

Ce hoces dividende, potem je tipicen nakup kosarica najvecjih globalnih netehnoloskih brandov (ziletke, kokakola, "colgate" ipd.)
Ampak to vsi vedo, zato so tudi pokupljene te delnice za veliko let profitov vnaprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

pikachu004 ::

@kow: delam s tem kar je danes in kar je bilo, ker ne vem kaj bo čez z 5 ali 10 li 20 let. Imam svoj sistem, ki ga izpopolnjujem in v katerega verjamem. Teh napovedi kaj bo se izogibam, ker so loterija. PRimer: pred leti mi je kolega priporoačal nakup E.ON SE. Njegov argument je bil: to bo rastlo, zelena energija, obnovljivi viri,... Na srečo ga nisem poslušal. Ko sedaj pogledam: podjetje stagnira, vse kar lahko pokažejo je 5% dividenda, za katero se zadolžujejo. Edino kar raste so dolgovi.

kow ::

Saj to je bila moja poanta. Najti moras podjetja, ki dajejo (dovolj velike) dividende in ohranjajo glavnico kapitala. Ni enostavno, drugace bi bili vsi premozni v penziji.

Mato989 ::

kow je izjavil:

Pikachu, nazalost je stvar danes precej bolj komplicirana. Kaj danes ni "disruptable?". Ali bomo cez 20 let imeli FB? Ni tako enostavno odgovoriti. Ce v naslednjih 20 letih dobimo AI, morda tudi sekret papir ne bomo vec uporbaljali cez 30 let in ti bo rit brisal domaci robot. Kdo bi vedel. Kokakola se bo skoraj gotovo pila tudi, cez 20 ali 30 let. Zato jo tudi Buffet drzi. Ampak, mogoce bomo pa takrat ze ucinkovito merili kaj vnasamo v telo in bomo pili manj sladkanih pijac. (Zato je tudi Coca Cola Co. kupila najbolj znane brande vode ipd.).

Ce hoces dividende, potem je tipicen nakup kosarica najvecjih globalnih netehnoloskih brandov (ziletke, kokakola, "colgate" ipd.)
Ampak to vsi vedo, zato so tudi pokupljene te delnice za veliko let profitov vnaprej.


Kako veš da čez 20 let v imenu zdravja ne bodo prepovedali sladkih pijač in bo Coca Cola passe? Tak samo informativno vprašam
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Zato, ker jo bom pil tudi, ce bo ilegalna. Kokakola ne bo nikoli passe. Imajo kupljenega celo bozicka.

Seveda to ne pomeni, da poraba (na prebivalca) v prihodnosti ne bo padla. Ampak, ce bi stavil -> bi bolj stavil, da bomo prej tehnolosko resili sladkorno bolezen oz. bolezni srca in ozilja. Ter bomo veselo pili naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

Zato, ker jo bom pil tudi, ce bo ilegalna. Kokakola ne bo nikoli passe. Imajo kupljenega celo bozicka.

Seveda to ne pomeni, da poraba (na prebivalca) v prihodnosti ne bo padla. Ampak, ce bi stavil -> bi bolj stavil, da bomo prej tehnolosko resili sladkorno bolezen oz. bolezni srca in ozilja. Ter bomo veselo pili naprej.


Težko jo boš pil če bo oblast proizvodnjo zaprla, recepta pa ne boš imel da bi jo v ilegali delal, ampak ok, želel sem slišat logiko, zakaj bi bila Coca Cola tako "indestructible" napram recimo nekemu drugemu malo manjšemu podjetju.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RoccoC ::

Bi ti vsaj najprej pogledal kateri vsi brandi spadajo pod Coca-colo, preden pametuješ tule s takšnimi?

Mato989 ::

RoccoC je izjavil:

Bi ti vsaj najprej pogledal kateri vsi brandi spadajo pod Coca-colo, preden pametuješ tule s takšnimi?


Koliko od brandov nima cukra?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Mato989 je izjavil:


Težko jo boš pil če bo oblast proizvodnjo zaprla, recepta pa ne boš imel da bi jo v ilegali delal, ampak ok, želel sem slišat logiko, zakaj bi bila Coca Cola tako "indestructible" napram recimo nekemu drugemu malo manjšemu podjetju.


Imo je najboljsi/najvrednejsi brand na svetu. Apple ali Google nista niti blizu.
Oblast ne more prepovedati proizvodnje, ker ni globalne vlade oz. je v praksi to izredno malo verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Težko jo boš pil če bo oblast proizvodnjo zaprla, recepta pa ne boš imel da bi jo v ilegali delal, ampak ok, želel sem slišat logiko, zakaj bi bila Coca Cola tako "indestructible" napram recimo nekemu drugemu malo manjšemu podjetju.


Imo je najboljsi/najvrednejsi brand na svetu. Apple ali Google nista niti blizu.
Oblast ne more prepovedati proizvodnje, ker ni globalne vlade.


Dovolj je če zaseže proizvodnjo in recept, pa je the end, ni glih nekaj dosti ljudi ki vejo ta recep afaik... ampak ok ne bi debatiral zdaj tu, samo slišat sem želel logiko zadaj, ker meni je na 20 let vse to nevarno glede na pospešeno dogajanje sprmemeb v Svetu zadnje 3 leta.

Leta 2017 bi se s tabo absolutno strinjal, danes več ne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RoccoC ::

Mato989 je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Bi ti vsaj najprej pogledal kateri vsi brandi spadajo pod Coca-colo, preden pametuješ tule s takšnimi?


Koliko od brandov nima cukra?


Ja fak no, pogugli, kar nekaj, majo tudi kavo, čaj, vode, sokove, energetske pijače

Mato989 ::

RoccoC je izjavil:

Mato989 je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Bi ti vsaj najprej pogledal kateri vsi brandi spadajo pod Coca-colo, preden pametuješ tule s takšnimi?


Koliko od brandov nima cukra?


Ja fak no, pogugli, kar nekaj, majo tudi kavo, čaj, vode, sokove, energetske pijače


nima cukra! Saj pravim ni to bistvo mojega vprašanja, sva z kow že razčistila.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

rini ::

gruntfürmich je izjavil:

hvala za podatke!

zanima me pa še naslednje, kako dolgoletni trejderji gledate na vrednost delnic in kdaj jih prodate?

če neka delnica doseže 'prehitro rast', kot recimo tesla ko je v 1 letu zrastla za 10×, se odločite da jo prodate in dobiček odnesete, ali dobiček reinvestirate drugam, ali enostavno pustite in še držite delnico v naprej?

bolj 'bazična' podjetja imate v portfelju skos ali jih tudi zamenjate?

kako si zastavljate cilje in želje dobička za posamezne zadeve? divja rast delnice? pokojnina? plemenitenje premoženja kot takega in držanje portfelja ne glede na vse za otroke?


Jaz sem si postavil bolj kratkoročni cilj za vsaj naslednjih 5 let, pa da vidim do kam me bo poneslo. Zaenkrat le nabavljam po občutku podjetja, ki lahko pridobijo večkratnik. Ziheraške pozicije me ne zanimajo. Sem likviden in v zasebnem življenju lepo shajam, vloženi denar je pa čisti hazarad v zameno za nov avto, ki po petih letih ne bi imel vrednosti. Na nihanje tečaja ne trzam, sem se pa naučil, da če tečaj pridobi dva dni zaporedoma po več 10%, da se delnico proda in kasneje kupi nazaj. Cilj pa se je predčasno upokojiti in da imam 5t eur letne rente za naslednjih 30 let. Vlagam pa v farmacijo in v tehnološka podjetja.

blackbfm ::


Dovolj je če zaseže proizvodnjo in recept, pa je the end, ni glih nekaj dosti ljudi ki vejo ta recep afaik.


Tale recept je verjetno samo ena izmed njihovih marketinskih pogruntavščin.. Znajo prodajat pravljice, v bistvu so te nategnili z vodo in cukrom

dussan ::

Ali obstaja kakšen program v katerega uvoziš promet z delnicami (nakupe in prodaje), potem pa ti izračuna davek, ki ga moraš plačati, ko boš te delnice prodal? Za nekaj transakcij pač rešiš v excelu, jaz bi splošno rešitev, da lahko izračunam koliko davka bi moral plačati, če bom delnice prodal čez npr. 3 leta.
Ali pa kakšna rešitev v preglednici, taka, da se lahko igraš z datumom predvidene prodaje in cena prodaje.

gruntfürmich ::

rini je izjavil:

...sem se pa naučil, da če tečaj pridobi dva dni zaporedoma po več 10%, da se delnico proda in kasneje kupi nazaj...

takšne poteze me zanimajo, če jih izvajate
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

dussan je izjavil:

Ali obstaja kakšen program v katerega uvoziš promet z delnicami (nakupe in prodaje), potem pa ti izračuna davek, ki ga moraš plačati, ko boš te delnice prodal? Za nekaj transakcij pač rešiš v excelu, jaz bi splošno rešitev, da lahko izračunam koliko davka bi moral plačati, če bom delnice prodal čez npr. 3 leta.
Ali pa kakšna rešitev v preglednici, taka, da se lahko igraš z datumom predvidene prodaje in cena prodaje.


v excelu si to lahko sam nardis
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

oi
mi lahko kdo pomaga narediti report za vse dosedanje trejde na Interactive Brokers?
želel bi si videti datum nakupa/prodaje ter ceno, samo to. za prejšnje leto in to leto oz od začetka mojega poslovanja.
iščem po 'statementih' in mi ne prikaže tega kar želim, pa še samo za to leto mi prikaže.
hvala
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pingme ::

gruntfürmich je izjavil:

oi
mi lahko kdo pomaga narediti report za vse dosedanje trejde na Interactive Brokers?
želel bi si videti datum nakupa/prodaje ter ceno, samo to. za prejšnje leto in to leto oz od začetka mojega poslovanja.
iščem po 'statementih' in mi ne prikaže tega kar želim, pa še samo za to leto mi prikaže.
hvala


Vmes si bil migriran iz IBUK na IBCE?
Pri reportih moraš zgoraj klikniti na svojo številko accounta (verjetno Uxxxxxxx), nakar se ti odpre popup in lahko označiš tako staro kot novo številko accounta (če rabiš samo za prejšnje leto, potem lahko označiš le staro).
Potem lahko izbereš tudi starejše datume in izvoziš vse trejde. Lahko daš pa tudi Custom report, poklikaš vse živo in boš dobil zelo obsežen PDF (od viška glava ne boli), vmes je pa seveda tudi sekcija z nakupi in prodajami.

Grho ::

Ali kdo ve, ali v Sloveniji obstaja možnost pokojninskega varčevanja (želim izkoristiti max davčno olajšavo), kjer ti ponudnik omogoča da direktno investiraš v ETF-je? Da ni nekega vmešavanja upraviteljev in posledično netransparentnosti. Ne želim da mi slovenski upravitelji premetavajo vrednostne papirje in mešajo drek. Kdo ve ali obstaja kak tak ponudnik (cilj je da max izkoristim davčne olajšave)?

J.McLane ::

Če imaš nek ETF 20 let, davka itak ni. Torej začneš vlagati pri 30ih in začneš postopno izplačevati pri 60ih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Vikff2 ::

https://namen.si/blog/2021/03/26/8-razl...
Džabe ti delnic, ce mas zlato 8-)

martincek1 ::

Zlato je dobro samo, če maš majhne otroke in nebi bil rad ob olajšave. ;)

Citat iz članka: "Preden kupite naložbeno zlato, si morate obvezno kupiti naslednje knjige ...". :D Vse knjige seveda na dolgo in široko razlagajo, zakaj je zlato edina pametna izbira.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

gruntfürmich je izjavil:

rini je izjavil:

...sem se pa naučil, da če tečaj pridobi dva dni zaporedoma po več 10%, da se delnico proda in kasneje kupi nazaj...

takšne poteze me zanimajo, če jih izvajate
Jih izvajam, gledam pa predvsem tehnično analizo. Ampak nimam posameznih delnic, le sklade. Ponavadi pa je tako, da prodam nekje do 75%, ostalo ves čas pustim notri. S temi 75% nato kupim, ko pade.

jakanov ::

Kdaj dobiš ponavadi odločbo o plačilu davka na kapitalske dobičke?

pingme ::

jakanov je izjavil:

Kdaj dobiš ponavadi odločbo o plačilu davka na kapitalske dobičke?

Običajno oddam v začetku februarja in dobim odločbo konec junija, ampak pričakujem, da bo letos zaradi množice novih vlagateljev, ki imajo enormno količino trejdov z majhinimi zneski in nezadovoljivimi dokazili (beri T212), pa zaradi (ne)delovanja JU (ja, seveda je delo od doma enako efektivno, malo morgen ;-)) to trajalo letos dalj časa. Bo enkrat jeseni verjetno ;-)

Isotropic ::

pikachu004 je izjavil:

Iščem rastoča podjetja. V screener vnesem osnovne pogoje:
P/E < 40
5 Year Sales Growth > 5%
5 Year EPS Growth > 5%
Current Ratio > 2

a je kakšna skrivnost, katere delnice pa imaš? pa če lahko še, katerega brokerja maš (po možnosti ne IB, ker baje računa $10 vsak mesec).
lahko še drugi napišete, saj ni treba koliko keša mate not ali kaj podobnega. vsaj taglavne delnice.
tudi gruntfurmich, j. mclane, machete recimo (oz. tisti, ki bolj redno obiskujejo temo).

sam nimam nobene delnice zaenkrat, če bi kupil kaj, bi verjetno MSFT in AAPL. tudi računa pri brokerju nimam (še enkrat pls, če lahko priporočate katerega. degiro in IB odpadeta).

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

jst sem začetnik tako da ne mene spraševat glede delnic
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pikachu004 ::

Jaz sem tudi začetnik :) Moj portfelj:

- Facebook Inc (FB): 71% (povprečna nakupna cena 261,74$)
- iRobot Corporation (IRBT): 29% (povprečna nakupna cena 86,30$)

Upal sem da iRobot ne bo prehitro rastel, vsaj na začetku, da bi ga lahko več kupil.

Trenutno gledam japonski MCJ Co Ltd (6670). Med drugim proizvajajo monitorje iiyama, ki jih lahko kupimo tudi pri nas. Small cap rastoče podjetje, market cap je 850m $.

J.McLane ::

Iz vse YouTube greznice sem morda dobil en uporaben kanal, ima ga en Hrvat in priporočam ogled:


Ima tudi zanimiv pogled na Intel in se kar strinjam z njim, kljub temu da sem pred meseci drugačnega mnenja o Intelu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Ascendor ::

Svena jst že kar redno spremljam slabo leto. Malo polomljena angleščina, ampak ve o čem govori - Value investing, meni je super.
Fun fact, živi v Sloveniji v Radovljici :)

thethorn ::

Ze ker je blo govora o dividendah, kaksno mnenje imate o Ares capital ARCC? Trenutno je dividend yield 8.5%. Zakaj NE v nakup?

pikachu004 ::

thethorn je izjavil:

Ze ker je blo govora o dividendah, kaksno mnenje imate o Ares capital ARCC? Trenutno je dividend yield 8.5%. Zakaj NE v nakup?


Samo na hitro sem pogledal:

1. povprečen payout ratio v zadnjih 10 letih je 104%
2. število delnic podejtja je v 10 letih zrastlo iz 200m na 420m
3. večinoma negativen denarni tok (7 od zadnjih 10 let), kljub prikazanemu dobičku

Ko v tem času najdeš podjetje z dividendo 8.5% se moreš vprašat where is the catch :)

gorceb ::

Na katerih straneh pa gledaš te podatke?

pikachu004 ::

gorceb je izjavil:

Na katerih straneh pa gledaš te podatke?


Morningstar. Najdeš podjetje -> Key Ratios -> Full Key Ratios Data. Dobiš tole.

Zraven imaš še zavihek 'Financials', podatke za zadnjih 5 let.

gorceb ::

pikachu004 je izjavil:

gorceb je izjavil:

Na katerih straneh pa gledaš te podatke?


Morningstar. Najdeš podjetje -> Key Ratios -> Full Key Ratios Data. Dobiš tole.

Zraven imaš še zavihek 'Financials', podatke za zadnjih 5 let.


Hvala

RockyS ::

Iščem posrednika, ki omogoča nakup delnic slovenskih podjetji in tujih (svetovnih), obstaja sploh? Kako je z dividendami in poročanjem FURSu pri tujih posrednikih (če domač ne obstaja)? In zavarovanje, če gre posrednik v stečaj?

bluefish ::

Mimogrede: Na Ljubljansko borzo se je uvrstilo 5 ETF skladov podjetja Expat Capital - https://seonet.ljse.si/?doc_id=74012

Krenforum ::

Etfji na slovenski borzi imajo minimum piece 100k..sam za info

Machete ::

gruntfürmich je izjavil:

oi
mi lahko kdo pomaga narediti report za vse dosedanje trejde na Interactive Brokers?
želel bi si videti datum nakupa/prodaje ter ceno, samo to. za prejšnje leto in to leto oz od začetka mojega poslovanja.
iščem po 'statementih' in mi ne prikaže tega kar želim, pa še samo za to leto mi prikaže.
hvala


A si že najdu, da ne pišem brezeveze.. :p
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
««
83 / 160
»»