» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
19 / 159
»»

rini ::

@Ferdo66 najlepša hvala za odgovor!

matmel ::

Je sploh smiseln čas momentalno za nakup delnic (slovenskih), glede, na to, da je vse v vrhu? Bi se raje splačalo počakati recimo do jeseni?

avani ::

Ce mislis, da so delnice prenapihnjene, se lahko potem mirno odlocis za obveznice (sam bi se sicer izogibal "corporate bonds"). Je pa tako da niso nikoli cisto vse delnice prenapihnjene. Ce mislis, da bo kmalu kriza kot 2008, se splaca vzeti "staples" podjetja, torej tista, ki imajo cashflow tudi v casu kriz (P&G, McDonalds, etc).

pikachu004 ::

Še en argument prot plemenitim kovinam: ne izplačujejo dividend.
Če imaš za 1 mio zlata ali za 1 mio nekega etf, ki prinaša 2-3% na leto. Zlato lahko samo gledaš, lahko ga vsak mesec nekaj prodaš in od tega živiš. Dokler ga ne zmanjka.
Z etf živiš samo od dividend in pošiljaš slike iz karibov :)

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

pikachu004 je izjavil:

Še en argument prot plemenitim kovinam: ne izplačujejo dividend.
Če imaš za 1 mio zlata ali za 1 mio nekega etf, ki prinaša 2-3% na leto. Zlato lahko samo gledaš, lahko ga vsak mesec nekaj prodaš in od tega živiš. Dokler ga ne zmanjka.

Zlato je hedge proti hiperinflaciji... Pri etfih pa 2 procenta dividend pomeni da si komaj na nuli glede na inflacijo ki pa je realno se visja
Z etf živiš samo od dividend in pošiljaš slike iz karibov :)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Tilen ()

pikachu004 ::

Mato989 je izjavil:

pikachu004 je izjavil:

Še en argument prot plemenitim kovinam: ne izplačujejo dividend.
Če imaš za 1 mio zlata ali za 1 mio nekega etf, ki prinaša 2-3% na leto. Zlato lahko samo gledaš, lahko ga vsak mesec nekaj prodaš in od tega živiš. Dokler ga ne zmanjka.

Zlato je hedge proti hiperinflaciji... Pri etfih pa 2 procenta dividend pomeni da si komaj na nuli glede na inflacijo ki pa je realno se visja
Z etf živiš samo od dividend in pošiljaš slike iz karibov :)


Saj dividende niso edini donos.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Tilen ()

Alien_Device ::

je kdo investiral v spotify in kako je bil vaš postopek ? treba hitro dokler je poceni. Tencent že dela ogromne profite, napster tudi in še nekaj jih je, kdaj bo spotify delal velik profit je samo vprašanje časa.

Tilen ::

Kako pa veš, da je poceni? Samo zato, ker je vreden le 26 milijard USD ali kako si to izračunal?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kow ::

@alien
Napisi enacbo, da ti verjamemo da je poceni. Kaksen denarni tok lahko potencialno generirajo...

Alien_Device ::

Tilen je izjavil:

Kako pa veš, da je poceni? Samo zato, ker je vreden le 26 milijard USD ali kako si to izračunal?


začetna cena , ko so komaj nastopili na borzo, je dosti padla od takrat. Zdej je ceneje, bo pa spet se povišala, ker je spotify naredil še kar dober profit že 2 quarterja. V roku 1-2-3 let, bo delnica poskočila in bo investicija upravičena. To je moje mnenje
Sledil pa sem od prvega dne ko je na borzi bil , kako sem zračunal, preprosto, zadeva je bodočnost glasbe in ima največ uporabnikov na svetu, počasi plava v profitabilne vode in sem 100% da se bodo delnice krepko zvišale v naslednjih 3 letih.
Nekateri so že prodali svoje spotify delnice, nekateri pa čakajo in kupujejo al so že meli.


kow je izjavil:

@alien
Napisi enacbo, da ti verjamemo da je poceni. Kaksen denarni tok lahko potencialno generirajo...


Enačbe nimam, pa tudi bi porabil kakšno urico za ti jo naredit, mam pa intuicijo dobro če ti kaj to pomeni. Profit so že 2x naredili, ko so vsi kritiki govorili da ne bo nikoli profita pri njih, za primerjavo imaš kitajski Tencent k je isto k spotify, samo na kitajskem in dela mastne profite.
Če dvomiš v ta sistem , imaš Napster kateri je isto kot spotify, samo z manj uporabniki in že 2 leti dela dober profit.

Spotify se je že pokazal 2x, se pa še bo, je tudi too big to fail.


Če mi kdo pove postopek kako kupit Spotify delnice, jih bom nekaj kupil sam.

kow ::

@alien
Ce se posalim. Jst mam tud dobro intuicijo. Ki mi pravi, da nabijas.

Alien_Device ::

kow je izjavil:

@alien
Ce se posalim. Jst mam tud dobro intuicijo. Ki mi pravi, da nabijas.


Sem borza noob, ja. Glede spotify pa sem siguren da se da zaslužit.

Tilen ::

Tako, kot vsake druge. V BPH iskalnik vpišeš LU1778762911, stisneš "Buy" in napišeš koliko kosov. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Alien_Device ::

zaslužil bi lahko že v prejšnih 3 mesecih, če bi kupil Aprila in prodal recently, naprimer. Al Junija



Kupiš Aprila prodaš/oz. ko je na grafu najbolj padla in čez 1 leto ko bo npr. 200$ , prodaš

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

matmel je izjavil:

Je sploh smiseln čas momentalno za nakup delnic (slovenskih), glede, na to, da je vse v vrhu? Bi se raje splačalo počakati recimo do jeseni?

Počakal boš do jeseni, ko bomo morda še bolj v vrhu. Potem boš čakal do zime, kjer bomo morda še višje. Potem boš čakal...
"Time in the market >> timing the market"
Twitter: @CoreySteel_

sparovcek2 ::

CoreySteel je izjavil:

matmel je izjavil:

Je sploh smiseln čas momentalno za nakup delnic (slovenskih), glede, na to, da je vse v vrhu? Bi se raje splačalo počakati recimo do jeseni?

Počakal boš do jeseni, ko bomo morda še bolj v vrhu. Potem boš čakal do zime, kjer bomo morda še višje. Potem boš čakal...


....in ko se boš končno odločil kupiti, bo vrh :D tako pač je

lejko0 ::

A imamo v 2019 v Sloveniji že kakšen indeksni (pasivni) sklad? Pred leti, ko sem se zanimal, je bil to samo Amundi pri SKBju z norimi vstopnimi, izstopnimi in upravljalskimi stroški. Ima katera od bank ali BPH zdaj v ponudbi kaj privlačnejšega (BKS npr) in če ne ali ni to v SLO potem tržna niša pa četudi bi imel samo 2000 vlagateljev?

Če bi hipotetično vlagal nekaj desettisoč eur, bi jih namreč težko zaupal online brokerjem tila Degiro, Lynx. Vem, da se fizične hiše z njihovimi stroški ne morejo primerjat, ni pa najbrž potrebe da je stošek upravljanja 100x višji, tako kot je pri Amundi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lejko0 ()

fiction ::

lejko0 je izjavil:

A imamo v 2019 v Sloveniji že kakšen indeksni (pasivni) sklad? Pred leti, ko sem se zanimal, je bil to samo Amundi pri SKBju z norimi vstopnimi, izstopnimi in upravljalskimi stroški. Ima katera od bank ali BPH zdaj v ponudbi kaj privlačnejšega (BKS npr) in če ne ali ni to v SLO potem tržna niša pa četudi bi imel samo 2000 vlagateljev?

Če bi hipotetično vlagal nekaj desettisoč eur, bi jih namreč težko zaupal online brokerjem tila Degiro, Lynx. Vem, da se fizične hiše z njihovimi stroški ne morejo primerjat, ni pa najbrž potrebe da je stošek upravljanja 100x višji, tako kot je pri Amundi.
Tudi jaz sem bil, ko sem malo raziskoval kar malo šokiran nad manjkom ponudbe pasivnih skladov v Sloveniji. A smo res tako slabo finančno pismeni in ni interesa? Kolega je našel GBD Kaščo. To zna biti uporabno zate. Jaz sem se pol kar odločil za Degiro. Zakaj ne bi zaupal online brokerjem - mislim kaj točno te skrbi?

jakanov ::

fiction je izjavil:

lejko0 je izjavil:

A imamo v 2019 v Sloveniji že kakšen indeksni (pasivni) sklad? Pred leti, ko sem se zanimal, je bil to samo Amundi pri SKBju z norimi vstopnimi, izstopnimi in upravljalskimi stroški. Ima katera od bank ali BPH zdaj v ponudbi kaj privlačnejšega (BKS npr) in če ne ali ni to v SLO potem tržna niša pa četudi bi imel samo 2000 vlagateljev?

Če bi hipotetično vlagal nekaj desettisoč eur, bi jih namreč težko zaupal online brokerjem tila Degiro, Lynx. Vem, da se fizične hiše z njihovimi stroški ne morejo primerjat, ni pa najbrž potrebe da je stošek upravljanja 100x višji, tako kot je pri Amundi.
Tudi jaz sem bil, ko sem malo raziskoval kar malo šokiran nad manjkom ponudbe pasivnih skladov v Sloveniji. A smo res tako slabo finančno pismeni in ni interesa? Kolega je našel GBD Kaščo. To zna biti uporabno zate. Jaz sem se pol kar odločil za Degiro. Zakaj ne bi zaupal online brokerjem - mislim kaj točno te skrbi?


Kako si se odločil za Degiro, če ne sprejemajo slovencev?

buttcrack ::

verjetno že nekaj časa nazaj

googleg1 ::

lejko0 je izjavil:

A imamo v 2019 v Sloveniji že kakšen indeksni (pasivni) sklad? Pred leti, ko sem se zanimal, je bil to samo Amundi pri SKBju z norimi vstopnimi, izstopnimi in upravljalskimi stroški. Ima katera od bank ali BPH zdaj v ponudbi kaj privlačnejšega (BKS npr) in če ne ali ni to v SLO potem tržna niša pa četudi bi imel samo 2000 vlagateljev?

Če bi hipotetično vlagal nekaj desettisoč eur, bi jih namreč težko zaupal online brokerjem tila Degiro, Lynx. Vem, da se fizične hiše z njihovimi stroški ne morejo primerjat, ni pa najbrž potrebe da je stošek upravljanja 100x višji, tako kot je pri Amundi.
Jaz sem bil pri Amundi indeksnem skladu in sem bil kar zadovoljen. Konec poletja imajo ponavadi akcije brez vstopnih stroskov, upravljalskih stroskov ni (so skriti v tecaju delnice sklada), izstopnih stroskov pa tudi ne.

sparovcek2 ::

Trenutno ne spremljam delnic vendar meni vse kaže na potencialno šibek dolar, kar pomeni da se bo zaradi devaluacije denar hitro pretakal v investicije.

V praksi bi to pomenilo tečaj dolarja navzdol, eur funt in ostale valute načeloma gor. Zlato, delnice, Bitkojni,... Ugodne razmere->vse gor.

Tudi evropski indeksi izgledajo da še ne bojo prdnili.

Je pa ponavadi najboljše tik pred koncem.

Roman Vobed ::

Vsi imajo robinhood, evro ga ne moremo imet.
Kateri "evropski" robinhood odpret, pa da ni stroskov vodenja/provizij ipd. Se pravi, da bi samo kupil pa drzal kaksne delnice ($tsla, ...).

CoreySteel ::

Z odhodom Degira ga ubistvu ni.
Twitter: @CoreySteel_

Roman Vobed ::

Kaj pa kaj drugega podobnega?

CoreySteel ::

Tukaj si lahko pogledaš:
https://brokerchooser.com/compare-broke...

Največ se predlaga Lynx, samo ima mesečni inactivity fee.
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Lynx inactivity fee plačaš zgolj če padeš pod 2500EUR na računu (šteje se vrednost v kešu ali papirjih seveda). Minimum za odprtje računa pa je 3000EUR. To so edine dve omejitve. Razne compare strani zavajajo ko v tabelo napišejo da ima Lynx inactivity fee pa ne povejo da to velja zgolj če skoraj sprazniš račun.

Jaz bi gotovo opazil če bi moral kak strošek plačevati ker sem en samcat trade naredil na začetku mesece nazaj :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

CoreySteel ::

Good info, thx.
Twitter: @CoreySteel_

barakus ::

Zgleda je Lynx najboljša alternativa

sparovcek2 ::

TSLA +40% v dobrem mesecu.

Vsaj zame trenutno dober čas za prodajo.

kow ::

Odvisno od rezultatov. Ce bi bila izguba blizu 0, bo imo delnica sla hitro nazaj na 270 - 330 dolarjev. Ce bo izguba vec kot 500 milijonov gre krepko dol.
Ce si naredil dober odstotek, je verjetno res pametno pobrati kar je na mizi.

sparovcek2 ::

rezultati me niti najmanj ne zanimajo, ker navadni joža kot sem jaz in ti nimamo dostopa do prvovrstnih informacij, oziroma ko jih dobimo je ponavadi že prepozno...

rini ::

Spremljam S&P 500, ki je pred nekaj dnevi za kratek čas celo presegel mejo 3000. Zadnje dni pa je vedno več tujih člankiv o recesiji in da se obeta podobno kot leta 2007 oz. bo še slabše. Ameriška centralna banka sploh ne more več spustiti obresti, ker so te že tako na nizki ravni. Kdaj se bo zgodil veliki pok. Letos jeseni ali drugo leto :)

Tilen ::

Mogoče bi lahko nehal pisati neumnosti in bi bilo veliko bolje. Obrestna mera se namreč zvišuje. Že kar nekaj časa.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kow ::

Zvisevanje so ustavili konec 2018. Letos niso dvigovali in trenutno bolj kaze na rez.

Tilen ::

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/c...

Samo odgovoril sem predhodniku, da ne bo čisto držalo glede tega, da se ne da znižati in povedal, da se že nekaj časa zvišuje.

Iz 0.25 na 2.5 je povišanje za... Kar precej.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sparovcek2 ::

Trenutno nič ne kaže na recesijo. Padci so za kupovanje. Sploh to kako vsi govorijo o recesiji, kako gre vedno na slabše, delnice pa so vedno višje.

Sicer pa mislim da konec meseca FED odloči glede obrestne mere. Tako da sedaj manjša prelomna točka kam bo šlo na kratek rok.
Gor gre na podlagi špekulacij, dol pa na podlagi trgovinskih vojn. Klasika v bikovskem trendu.

Gre pa kar hitro gor, ustrezne novičke bi pa prilile olja na ogenj in če gre prehitro gor pride do padcev.

Slabe novice in popravek bi bil verjetno bolj primeren. Je pa to zgolj špekulacija in bo verjetno bolj jasno čez par dni.

bobby ::

Fed govori o rate cut že cca 3mesece,. .FED ima to možost ja,. ker so celo prilezli do 2,5% kar NI kar precej,... (googlaj zgodovino obresti za FED,..

Druga zgodba je ECB,.. je pračtično na 0% kar je,.. (ne najdem prave besde razen noro,...)

Šparovček, katere rumene novice bereš, ne vem, ampak ptički že skoraj ne bi morali bolj glasno čivkat v kontra,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Nikoli ne kaze na recesijo. Samo udari. Tudi jaz ne vidim recesije na vidiku. Od vecjih ekonomij je upehana Kitajska, Evropa je ok (dobro stanje - minus odvisnost od kitajske se nekako iznicita). ZDA so kratkorocno v odlicnem stanju, ker se grejo (dolgorocno nevarno) fiskalno ekspanzijo. Imo je trenutno lahko trigger za recesijo le kitajska, ce bi tam prislo do kaksnih vecjih bankrotov.

CoreySteel ::

sparovcek2 je izjavil:

Trenutno nič ne kaže na recesijo. Padci so za kupovanje. Sploh to kako vsi govorijo o recesiji, kako gre vedno na slabše, delnice pa so vedno višje.

Nisi ti govoril in grozil tukaj na forumu, že več ko pol leta nazaj, kako je treba vse prodat, ker bo padlo, ker smo na vrhu? Upam, da te ni kdo dejansko poslušal :))
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

sparovcek2 ::

CoreySteel je izjavil:

sparovcek2 je izjavil:

Trenutno nič ne kaže na recesijo. Padci so za kupovanje. Sploh to kako vsi govorijo o recesiji, kako gre vedno na slabše, delnice pa so vedno višje.

Nisi ti govoril in grozil tukaj na forumu, že več ko pol leta nazaj, kako je treba vse prodat, ker bo padlo, ker smo na vrhu? Upam, da te ni kdo dejansko poslušal :))


Res je ja. Opozarjal sem na tehnološki balonček že pred letom in glej ga zlomka, nflx apple in podobni so padli 50%(mislim da sem bil 10% prezgodaj), SPX pa tudi 20%, kupoval sem 20. decembra - 4 dni pred dnom. Je pa res da sem mislil da bo konec in sem pričakoval le poskok in me od februarja ni bilo več zraven. To je bilo bolj na slepo, v smislu "ne more več gor".
2. maja sem klical distribucijo(1 dan po lokalnem vrhu), pa je bil moj post pobrisan. ( https://imgur.com/6tGbcWh )
Potem pa nazadnje nakupovanje 31.maja in pa še teslo ki je največ poskočila...ta je bil najbližje, dno je bilo 1 delovni dan kasneje. Za 40% donos z ETFji čakaš 10let.


Sicer sem bolj amater in malce eksperimentiram ampak meni se zdi da relativno dobro zadanem, kaj se bo zgodilo pa ne morem vedeti in imam tudi narobe.

Investitor ::

Hudiča, kaj kdo od vas ve v čem naj bi bil problem NLB-ja? IPO je izdal delnico s smešno nizko ceno, potem je cena narasla tam na 60 eur, dividende so bile orjaških 12%, sedaj pa delnica pada in pada navzdol.

Kako je to mogoče, saj je NLB kapitalsko izjemno močna in ima tudi lepe dobičke, prihodki rastejo itd.

sparovcek2 ::

Nevem glede NLB, ampak delnice(SP500) tu okoli 2785 izgledajo kot dober nakup. Takšni strmi padci se ponavadi dobro obnesejo.

kow ::

Tudi meni se zdi NLB dober nakup.

Gagarin ::

a bi vidva malo pogledala valutacije evropskih bank? Recimo BNP, ING, DB...Načeloma naj bi bila sicer NLB v boljši kondiciji, je pa na malem trgu in še vedno je vmešana država. Pa če kdo od vas misli da bodo sedaj dividende vsako leto 12%... Težka je bankam pri negativni obrestni meri za katero prav nič ne kaže da se bo povečala... Se pa strinjam da je valutacija nekoliko nizka, če se trg opomore od Trumpa in Kitajcev pričakujem da lahko gre nekje do 60 (brez prevzema, s prevzemom pa seveda več) več pa v doglednem času mislim da ne.

kow ::

- ne iscem 12 odstotnega donosa
- trenutna cena je dobra vstopna tocka (ipo sem prodal pri 60), nato pa dokupujes, ce cena dodatno pade
- imo imajo ljudje negativni bias, ker je bila nlb veckrat dokapitalizirana in esktrapolirajo pretekle dogodke

Tilen ::

Pri NLB je trenutno še največji "problem" to, da je bil drugi paket (dva milijona delnic oz. 109,5 mio EUR) prodan z diskontom po 54,75 EUR na delnico. Še isti dan je tečaj delnice NLB na Ljubljanski borzi namreč kotiral pri 58,4 evra.

V kolikor bi šel tečaj preveč gor, bo ta, ki je že itak dobil paket z diskontom, pač realiziral dobiček. Free money je potrebno zavarovati.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Aquafriend ::

Ste na zacetku krize 2008 tudi kupovali? ali to mislite kupit samo kratkorocni odboj ali za daljsi cas?

kikach ::

NLB ima presežka kapitala in tudi banka je še vedno donosna. Sam mislim, da je trenutna cena tam samo zaradi tega, ker se je veliko ljudi poplačalo.

Bodo pa devidence še vedno visoke.

Aquafriend ::

Na vrhu je vedno vse donosno, ko ni donosno je ze prepozno. Vse gre dol cel svet. Opozoril 2. avgust, ob pol enih zjutraj.

Zgodovina sprememb…

««
19 / 159
»»