» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
92 / 163
»»

Kapitan Jack ::

Ko vas berem, si mislim, ene par tu je ziher milijonarjev. Je to res?

bobby ::

Kapitan Jack je izjavil:

Ko vas berem, si mislim, ene par tu je ziher milijonarjev. Je to res?


Ne še :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

chrush ::

Kapitan Jack je izjavil:

Ko vas berem, si mislim, ene par tu je ziher milijonarjev. Je to res?

Itak, da smo milijonarji. Imamo milijon izgovorov, zakaj se nismo :D
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

energetik ::

J.McLane je izjavil:

Kje je sedaj ta težko pričakovani padec?

Trg je nepredvidljiv tako navzgor, kot navzdol, treba je delat na dolgi rok in akumulirati v tisto kar verjameš, ne glede na splošne vetrove na finančnih trgih.
Pa ka si mislil, da bo šlo dol v 1 dnevu za 50% kot pri kripto? Počakaj še teden, dva, tri. Grem skoraj stavit, da bo ACWI še kar nekaj % nižje kot zdaj. Dejansko sem stavil sam s sabo :), saj sem prodal ACWI ravno na vrhu, in zdaj čakam da ponovno vstopim.

J.McLane ::

OK, skoraj stava sprejeta :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

jst morda delam napako da ne spremljam posameznih delnic, in potem ne vnovčujem velikih kratkoročnih dobičkov. seveda bi potem moral te iste delnice nazaj kupiti, da jaham val konjukture. ne vem...
recimo par mojih zadev ki je šlo na hitro gor in so že dol, z nekaterimi sem že v minusu: curevac 100% s kratkoročnim pikom na 500%, baidu 300%, biogen 75%, thyssen-krup 300%. in to samo v recimo pol leta.
bi moral to kratkoročno prodajati?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bobby ::

Ne sekiraj se. Glavnina je samo mocan elaborat,, majhen nakup in hold do tvojega targeta. Manjsina je to,, kar se ti gres. En manjsi primer, kjer sem dobil ampak mocno manj, kot bi lahko je RH3, nakup za par centov, prodal pri targetu ampak kaj, ko je slo se za 10x visje gor, kot sem jaz pri targetu prodal.
Zasluzil, ploska rit ampak lahko bi se 9x vec. Overall, zmaga z rahlim priokusom.
Da grem oa se v negativo v preteklosti, kupil ruako delnico, je skoooraj dosegla moj target ampak se vmesa Putin, kjer zaukaze, da vsa podjetja, ki se ukvarjajo z informacijam, casopisi, mediji se morajo v roku dveh letih postati 90% lastniki ruski drzavljani,.. No pa je slo strmo v drugo stran, jaz oa brez stop loss nastavitev. In je slo v maloro letna placa.

Win some ,, loose some, overall je veliko bolje, kot banka, skladi, cakanje na penzijo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

user4683 ::

Vsa čast tistim, ki imate jajca in znanje se igrati z dnevnim trgovanjem (ter seveda z nekim resnim denarjem, ne zgolj 3-4 mestne cifre). Meni je vrhunec že, če pri dokupovanju ETFjev (vsake 3 mesece vanje vržem kar nekaj novega denarja) zadanem 1% dip in gre potem v nekaj dneh gor :))

bobby ::

Ne skrbi, ce izvajas DCA
https://www.investopedia.com/terms/d/do...
Je verjetnoat, da si na boljsem vecja, kot večina oseb kjerkopi, ne samo ST populacije v tej nitki.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PowaAaaaH ::

Pomoje je "bottom" bil že, lahka bo še kak retest.. Če lahka rečemo bottom, ker je še vedno skoraj na ATH.. Vrjamem da bo bull še vsaj kako leto, do dviga obrestnih mer, tapering bo vrjetn povroču short term pullback, Kitajska me ne skrbi tok glede na to, da že naši mediji poročajo o tem.

Z Alibabo sem se zaklal, prodal bom konec leta, da olajšam mal davke. (Pomoje smo zlo bliz bottoma)

Stavim na ROKU (price target 700-900)
- SNAP deluje precej strong
- SHOP vrjetno proti 2k isto
- FUBO mi je všeč okoli 20$ ali še bolj varno ob breakoutu (35$), isto potencialna delnica v naslednjem letu za x2,x3.
- AMD itak.. breakout čez 100$ lep, zdj holda in konsolidira.. isto vidm še dost višje delnico x2 potencialno

SQ -> new JPM
COIN-> recimo, da vrjamem, da bo šu gor z kriptom, ujel sm bottom na 225 neki malga prodal na 270
DDOG -> Upu sm na pullback proti 100, nažalost nism dobu, delnca trga tut med "korekcijo"
PLTR -> vrjetno 100$ stock, rabi več retail pogodb.
TSLA -> če Kitajci ne bi bli tok za J, bi raje stavil po trenutni ceni na NIO oz XPEV, vendar se mi je zamerla preveč, da bi še kej vlagu trenutno na njihov trg, čeprov XPEV mislim, da ima lep setup.

Ne kupovat samo na to kar sm napisal jaz, samo delim v kaj vrjamem in kam mislim, da bo šlo v naslednjem letu, dveh vse skupaj. Če ne pride do kakega "black swan-a" :))

Nasplošno sem all in TECH in growth, upam še na en pullback proti 420 (spy), da naložim do maxa z 5-10% keša na strani..

Small cap/growth trpi letos in mislim, da se bo to v zadnjem četrtletju spremenilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

user4683 ::

bobby je izjavil:

Ne skrbi, ce izvajas DCA
https://www.investopedia.com/terms/d/do...
Je verjetnoat, da si na boljsem vecja, kot večina oseb kjerkopi, ne samo ST populacije v tej nitki.

Točno to delam, precej dosledno že nekaj let. Tudi kakšen konkreten padec v bližnji prihodnosti me ne skrbi, saj gre za dolgoročno investicijo + imam kar precej v gotovini trenutno (cca 50%), tako da ko se pojavi kakšen dip lahko tisti mesec malo pojačam obrok.

bobby ::

Bom predlagal, kar ze dolgo casa trobim,..
Imas kaksno izpostavo na srebro oz uran?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

user4683 ::

Nope, nikoli se nisem poglabljal v to dvoje :) Imam nekaj (fizičnega) zlata, ampak zaenkrat bolj za vzorec.

mgermo ::

Kdo bi si mislo, da bo teden v plusu po tem ponedeljku + fed meeting. In zato si preprosto vedno invested, ker nihče ne ve, kaj sledi.

bobby ::

user4683 je izjavil:

Nope, nikoli se nisem poglabljal v to dvoje :) Imam nekaj (fizičnega) zlata, ampak zaenkrat bolj za vzorec.

preglej:
NXE
WUC
AG
FSM

ne rabiš dosti,.. prvedva uran, drugedva srebro,..
disclaimer: sem izpostavljen v vseh 4ih predlogih
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

pirat ::

Ima kdo kako mnenje o kanadskem podjetju AbCellera Biologics?

Konkreten padec vrednosti delnice od začetka kotacije (konec lanskega leta), a zanimiv poslovni model podjetja.
Uporaba "big data" analiz in AI za odkrivanje protiteles. AbCellera klinično testiranje, proizvodnjo in trženje zdravila prepusti večjim farmacevtom, oni so zaradi odkritja protiteles upravičeni do določenih "odstotkov". Zaenkrat najbolj znani po tem, da so odkrili formulo za uspešno zdravljenje Covid-19 (bamlanivimab + etesevimab; zadevo trži Eli Lilly), v preteklih dneh pa sklenili med drugim pogodbo o raziskavah tudi z Moderno za področje mRna genskih zdravil.

Tveganje sicer precejšnje, ampak potencialni upside pa najbrž tudi. Ima že kdo v svojem portfelju?

pikachu004 ::

@pirat, na prvi pogled mi izgleda ok. Če podatki držijo, da je EPS 0.7, je P/E 'samo' 28. Pri tako hitro rastočem podjetju je to ugodna cena.

Bilanca stanja:
Total cash: 594m
Total assets: 1006m
Total liabilities: 175m

Panoge pa ne poznam, tako da tukaj ne morem pomagat :)

pirat ::

Pri AbCelleri po moje niso bistvene bilance, številke poznam in nekatere zgledajo ugodne zaradi enega kvartala ko so imeli prihodke od Eli Lilliy prav iz naslova zdravila za Covid. Koliko je to vzdrzno, je drugo vprasanje...

Pri njih se mi zdi bistven poslovni model (kombinacija data mininga, tehnologije in farmacije na nacin, da si izpogajajo odstotek kasnejsih prihodkov od prodaje zdravila, ne zgolj neko enkratno placilo za storitev) ter dejstvo, da je podjetju v zadnjem casu uspelo skleniti par resnih pogodb (kar nakazuje, da jih resni farmacevti kot so Lilly in Moderna jemljejo dokaj resno).

Kot receno - precej high risk zadeva.

gruntfürmich ::

jst sem že pred kakim letom kupil fizično srebro (izredno slabo za špekulacije in vnovčevati dobičke pri hitrem dvigu cene na borzi), pa pred parimi mesecimi šel v uranium energy corp ko je še krenil navzgor.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

strawman ::

AbCellera Biologics

Total assets: 1006m


A pri takih delnicah računate tudi na buyout s strani nekega tretjega podjetja?

maldic ::

Ocitno se novice se zmeraj uporabljajo vecinoma za manipulacijo malih trejdarjev. Kiti ali whali, ki si verjetno lastijo medije, so lahko lepo naredili trejd, kupili dumpanje malih trejdarjev in nato objavili "pozitivno novico". Saj takrat ko so mediji najvec strasili z evergrandejem, sem objavil graf, kjer je bil na pomembni meji na kateri se je takrat ocitno odbil nekoliko navzgor. Trg delnic pa obcutno odbil navzgor. Tako, da nasvet, trejdajte najvec na podlagi grafov in tehnicne analize, nekoliko manj pa na podlagi novic.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PowaAaaaH ()

gruntfürmich ::

kdaj boš dojel da je TA navadno šloganje?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Vetrpiha ::

Kdor je šel v ICPT takrat, ko sem napisal, je do danes dobil vsaj 10%

Vetrpiha ::

gruntfürmich je izjavil:

kdaj boš dojel da je TA navadno šloganje?

Nikoli.
Kdor bi verjel v svoje znanje, bi šel all in v CFDje

energetik ::

gruntfürmich je izjavil:

kdaj boš dojel da je TA navadno šloganje?

Šloganje? Jaz sem kitajski index nabavil glede na TA, še pred pozitivno novico o Evergrandeju. Po mojem nakupu, je šlo že par % gor. Če bi čakal novice, bi že zamudil. TA je zakon.

Goody ::

energetik je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

kdaj boš dojel da je TA navadno šloganje?

Šloganje? Jaz sem kitajski index nabavil glede na TA, še pred pozitivno novico o Evergrandeju. Po mojem nakupu, je šlo že par % gor. Če bi čakal novice, bi že zamudil. TA je zakon.


Si ga prodal že tudi? Če govorimo o Hang Seng. Ne smeši se...

maldic ::

energetik je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

kdaj boš dojel da je TA navadno šloganje?

Šloganje? Jaz sem kitajski index nabavil glede na TA, še pred pozitivno novico o Evergrandeju. Po mojem nakupu, je šlo že par % gor. Če bi čakal novice, bi že zamudil. TA je zakon.

enako se je danes pripetilo v sosednjem kripto marketu, kjer je cena dosegla kriticno tocko glede TA, kmalu zatem pa so objavili negativno "novico", oziroma nekaj negativnih novic, glede regulacije in tudi glede prepovedi na kitajskem, ki je menda vplivala na konkreten padec. V bistvu pa gre za klasicen TA, le da je tokrat bilo nekaj dolivanja goriva k padcu. Podobne situacije so se dogajale, ko je Eloncek Musek na svojem tviterju po "nakljucju" tvital o doge kovancu ravno takrat, ko je bil na pomembnih TA mejah oziroma suportih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maldic ()

PowaAaaaH ::

nek osnovn TA je zame pomembn vsaj do te mere, da ne naložiš nevem kakšne vsote dnarja na ATH (razen, če mogoče vstopiš na breakoutu), drugo je če DCA-jaš in se z TA ne ubadaš samo mečeš filaš npr. vsak mesec.. Čas v marketu je v bullu še vedno premagu time-at market.

Glede trejdanja, TA ni nikoli 100% daleč od tega, tam je risk-reward oz. money management rule n1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

Vetrpiha ::

TA je samo indikator. Ni to nrkaj, na kar se obešaš, če hočeš trgovati pozitivno.
Ne verjameš? Prični z algoliterskim trgovanjem in naj ti bot trguje glede na TA.
Ampak ne potem tu jokati, zakaj si v minusu.

Malidelničar ::

Kapitan Jack je izjavil:

Ko vas berem, si mislim, ene par tu je ziher milijonarjev. Je to res?


Po mojem mnenju so glede tega v Sloveniji velike razlike. Ogromno folka o delnicah nima pojma, jih je v času certifikatov prodal, ali pa mogoče drži tiste svoje tri 3 delnice Petrola ali 5 delnic Krke in ne ve sploh da dobi dividende. Ali pa kakšne drobiže na ukinjenih KDD računih in ne ve ne kaj ne koliko ne v kakšni obliki ima. Poglej si malce debate izpred mislim da treh (?) let.

Po drugi strani imaš kar nekaj starejšega folka ki ima kar nekaj delnic predvsem slovenskih in sklade slovenske v katerih so tuje delnice. In pa milenijce, ki jih ni tako malo, ki pa imajo dejansko portfelje s tujimi delnicami. In v obeh primerih govorimo o velikih portfeljih, torej minimalno med 10k do 20k, če ne celo več.

Poglej samo koliko Slovencev ima račune na N26, 100 tisoč: https://mojefinance.finance.si/8956914/...
Na vrhu je skoraj toliko ljudi tudi vlagalo v kriptovalute, verjetno nekje med 50-80 tisoč.

V tujini je sicer normalno, da ima recimo vsaj polovica prebivalstva delnice (npr. v ZDA preko RothIRA in 401k varčevalne investicijske sheme). V Sloveniji za to zaenkrat za tiste ki želijo, poskrbijo skladi (po 12 letih je bil v koronskem letu zopet velik porast vplačil), pa naložbena zavarovanja ter dodatno varčevanje npr. pri Modri zavarovalnici za javne uslužbence (mislim, da imajo vsaj 100.000 varčevalcev???).

Po mojem mnenju bo ta val demokratizacije vlaganja na borzo počasi prišel tudi v Slovenijo in dolgoročno Slovenci ne bomo mogli biti odrezani iz dostopa do kapitalskih trgov.

Drugače pa skupnost vlagateljev na tuje borze (ki je tukaj na Slo-Tech-u btw. zastopana med najmočneje na slovenskem spletu) spremlja tudi Marja Milič na Money-How-u, pa imajo tudi Reddit skupino FIreSlovenia itd.

P.S. - osebno mnenje: če imamo delniške milijonarje (ali pa vsaj 100k-aše) sem vesel za njih / za vas. Sam sem bil nategnjen da je borza brezveze, da se itak vse izgubi, in da je najbolje imeti na banki ali pa da ti pametno upravlja zadeve vzajemni sklad. To je bila največja napaka v mojem življenju in še sedaj mi je žal, izgubljenih let pa NIKOLI več ne bom prinesel nazaj (vsaj 10 let), lahko vsaj poizkušam rešiti kar lahko (ker sem vseeno relativno mlad, pod 40). To je tako ko človek posluša starejše boomerje in naredi vse tako, kot naredijo 'ta pridni'..... bravo, priden, piškotek, ali kako že gre tista ......
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

PowaAaaaH ::

PowaAaaaH je izjavil:



Stavim na ROKU (price target 700-900)
- SNAP deluje precej strong
- SHOP vrjetno proti 2k isto
- FUBO mi je všeč okoli 20$ ali še bolj varno ob breakoutu (35$), isto potencialna delnica v naslednjem letu za x2,x3.
- AMD itak.. breakout čez 100$ lep, zdj holda in konsolidira.. isto vidm še dost višje delnico x2 potencialno

***nek osnovn TA je zame pomembn vsaj do te mere, da ne naložiš nevem kakšne vsote dnarja na ATH (razen, če mogoče vstopiš na breakoutu)***



Zanimivo, da ravno danes se je zgodil ta ATH breakout, ki bi lahka označil za dobr buy na ATH.. SNAP kljub "volatilnem" marketu prebija ATH po 2 mesečni konsolidaciji na topu. Če zdrži oz. retesta teh 81-81,5 je zame strong buy za dodt (ker še nimam polne pozicije v njemu).. Mislim, da gre proti 150.

1. Lepa konsolidacija na ATH (podobno vendar krajše kot AMD).
2. Breakout v volatilnem oz. rdečem marketu (strenght).
3. weekly volume gre gor, tudi dnevni, breakout na 4h z močnim volume-om (ne vrjamem, da so to retail buyi).
4. Ni delnica, ki bi bila strong buy samo zaradi TA.
5. Še vedno pa ni it za notr all in.. Money management, rd bi retest oz. vsaj konsolidacijo nad 81. (kot AMD nad 100).
6. TA je pomembna.
7. Kombinacija z Fundamentalsi še bl.
8. Gremo na 150 v 2022 Q1/Q2
9. Nimam pojma sam pišem gluposti, ne jemlite me resno in predn kupujete naredte svojo analizo.

mgermo ::

Mnenja o babi in valuaciji? ccp ne bo odnehal z regulacijami, kjub donacijam. Torej dobiček bo manjši v zelo nesigurnem okolju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mgermo ()

PowaAaaaH ::

NDX vodi "pullback" v nek "c" wave korekrcijo.. SNAP (dokup) sem izpustil ravno zaradi "večjega" pullbacka na techu.

Small caps (IWM) se presenetljivo dobro drži.. Nasdaq nov LL, DOW, transports, Spy še vedno "solidno"

Če gledaš trenutne call/put-e na SPY-u oz NDX vidš da so "investitorji" pripravljeni plačati vsako ceno, ki jo dobijo za ETF pute.. Implied volatility na Spy-u je 23 medtem, ko je realized volatility v zadnjih 30 dneh samo 10,6. Za SPY trenutno 110% premiuma (že 50% je visoko). Ko večina marketa pričakuje veliko korekcijo (kot je bila npr. marca 2020), se ponavadi ravno ne zgodi in pride "nepričakovano".

Še vedno mislm, da bomo leto končal višje na ATH. Fear/greed imamo v extreme fear-u, če pade pod 20 oz. 10 je po mojem mnenju super za nakupe v kombinaciji z drugimi "indikatorji".

Spy - verjetno vsaj retestat prejšni low v 430 range.. Pod 410 ne pričakujem.
NDX - ker 15k ni zdržalo, lahko imo pridemo nazaj vse na 14k.. V tem range-u bi tut začel dodajati pozicije.


Mnenja o babi in valuaciji?


Kdo pomisli zdle na kitajske tech delnice?.. Mogoče je ravno to dober znak. Slabe novice prihajajo ena za drugo, bottom bo pršu prej ali slej (če že ni?). Ko pride poden (in nimaš več prodajalcev) tudi slabe novice ne vplivajo več.. Nasprotno 1. mala dobra novica lahko katapultira delnice nazaj gor.. Kitajski Tech index (CHXN9000) končno tudi z prvim higher lowom na grafu. Za neko potrditev bi osebno hotel HH oz. spremembo trenda (breakout).. Rsi že kaže kar nekaj časa lep divergence..

Mislim pa da gre lahka Baba še v 130 range, ampak zadnje 2 dni deluje precej močna. Če si bo celoten market opomogel tako v naslednjih tednih mislim, da ima lahka tudi baba run proti 200$ EOY. Osebno pa še ne bi kupoval tukaj (sam imam na žalost pozicijo že od nekaj časa nazaj in nisem prodal - slab money management, šola).

 CHXN9000

CHXN9000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PowaAaaaH ()

Malidelničar ::

A ste ful v cashu? Čakate na crash?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

user4683 ::

300 v cashu, 300 v delnicah.

Goody ::

redtech je izjavil:

Jaz nimam posebnega razloga, vse je -50%, 52wk low, razpoke v fiat so vedno večje, dow:gold ratio.
Dow : Gold ratio

Lansko leto so bile v tako depresivnem položaju naftne delnice.

Trenutno imam 4 gold minerje in 1 silver (10% accounta), vsi so dol med 10% in 25%, pobrali so mi približno 40% dividend.
Če bo šlo še dol med 15%-30% bom probal povečati pozicije vsaj za 50%, in tako naprej navzdol... :).

Fizično srebro & platino (50%) pa bom držal čez $50 & $2000.

Za srebro mislim, da bo v prihodnosti supply & demand issue, Keith Neumeyer dobro razloži, kaj vse v poročilih (CME in ostali) štejejo pod supply.
Keitha sem nazadnje slišal, da v poletnih mesecih ne dobavljajo, da s tem pritiskajo na shorte. Omenjal je tudi sodelovanje z Equinox..., mogoče se tudi v srebru kaj pripravlja.

Največji potencial vidim v tem, da je paper market 250x over metal.

Platina bo po letu 25 v deficitu, high cost producerji so okrog $1100, strošek se zaradi ekstremnih globin v JAR samo še draži.

Iz podobnega razloga, gold minerji niso več aktualni v JAR ampak na zahodnem delu afrike, v pravo smer se razvija Egipt.

Jim Rogers ima commodity fund, čaka korekcijo, pa sam pravi, da ni dober v timingu, njegova stalna mantra je, da kupuj tisto kar je najnižje od ATH.
Pomoje, da je Rick Rule med najbolj relevantni insiderji, nenazadnje bodo oni -> Sprott stisnili spot market urana.


srebro pikira proti 21. Sam res mislim da bo prej 15 kot pa 26, kaj šele 50...

gruntfürmich ::

''Voluntary CA Election''

to sem dobil na IB zaradi Lufthanse.
to je samo za glasovanje ali kaj za prodajo da zaslužim? vpliva to kaj na moje preostale delnice?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pikachu004 ::

Malidelničar je izjavil:

A ste ful v cashu? Čakate na crash?


95% v cashu. F*** it, kar bo pa bo. Pričakujem/upam da bo konkreten popravek, obenem pa upam da obdržim trenutno službo in plačo. Ker zlom borze mi ne bo nič pomagal, če ostanem brez službe XD

redtech ::

@Goody to sem napisal 17. sep danes smo 29. sep istega leta... :), $18 je naslednji support, če dobiš po $15 bo to super za počakat bull run, ker nikoli ne veš kdaj gre v parabolo, cyclical decline je pa lahko -30%, -50%,...

Jaz 1x ali 2x na leto kupujem, običajno firme z začasno težavo in v depresivnem okolju :).

Plan za jesenski paket:
1/4 Platina, ki je spet na proizvodni ceni.

1/4 COE.AX, plinaš s problemom zagotavljanja proizvodnje na max. kapaciteti, v kratkem času bodo imeli še 2 projekta online.

1/4 RSG.AX, PAF.L ali POLY.L (delam split med tistimi z dividendami in grow)

1/4 DEC.L, če se bo spustil do decembra, zelo dobra firma US GAS. Ali GENL.L, nafta, plin -> Kurdistan, problemi tukaj so trajni :), zamujajo s plačili, licence,.. v Iraqu se delajo tektonski premiki med naftaši mogoče se bo dalo ujeti kakšen JV v štartu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Sparkxl ::

Kaki cash...se hecate? V gotovini imam 10%. Zabava se komaj prav začenja. V kriptu imam nekaj malega, vse ostalo plin, nafta, premog, redke kovine, hrana... To je place to be za to desetletje.
To kar zdaj beremo o cenah plina, premoga, nafte se kuha šele 1 leto in je komaj začetek.
Propagandna mašina nam servira pravljice o zeleni energiji. Uničujejo vire fosilnih goriv, ker je to fuj. Pozabili so samo na eno malenkost. 2. in 3. svet se ne gre te igre in ravno oni so največji porabniki fosilnih goriv in poraba strmo narašča.

FireSnake ::

Hrana?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Malidelničar ::

Sparkxl je izjavil:

Kaki cash...se hecate? V gotovini imam 10%. Zabava se komaj prav začenja. V kriptu imam nekaj malega, vse ostalo plin, nafta, premog, redke kovine, hrana... To je place to be za to desetletje.
To kar zdaj beremo o cenah plina, premoga, nafte se kuha šele 1 leto in je komaj začetek.
Propagandna mašina nam servira pravljice o zeleni energiji. Uničujejo vire fosilnih goriv, ker je to fuj. Pozabili so samo na eno malenkost. 2. in 3. svet se ne gre te igre in ravno oni so največji porabniki fosilnih goriv in poraba strmo narašča.


Dober komentar. Že nekaj časa spremljam tudi 'energy sector'. Kakšno je tvoje mnenje o delnicah kot so Total, ExxonMobil, Chevron, BP? Nekatere so kar podcenjene, pa vsi long-term pišejo, da nimajo perspektive (ker Tesla jo pač ima). So preveliko tveganje? Evo tukaj je nekaj člankov o XOM: https://seekingalpha.com/symbol/XOM

Btw. glede rudnin mi je bil dolgo časa zanimiv Glencore (GLCNF) (pa tudi Rio Tinto, RTPPF). Čeprav za long-term je Rio Tinto mogoče boljši, o Glencore-u sem videl nekaj bolj negativnih stvari glede upravljanja, preglednosti itd. Prevelik riziko.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Pozabi na evropske naftaše. So pod takim eko pritiskom, da prostovoljno zmanjšujejo črpanje. BP je npr letos objavil, da bodo v tem desetletju zmanjšali črpanje za 40%.
Zdaj pa ugibajmo kdo že zdaj fila vakum. Seveda rusi.

J.McLane ::

Energetski giganti, ki se pravilno gredo tranzicijo bodo pridobili iz obeh bregov. Tule mi francoski Total nekje podzavestno najbolje zveni.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

total sem si jaz izbral za nakup iz naftnega sektorja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Sparkxl ::

Problem evropskih in tudi usa naftašev je, da jih zahodni kapital vedno manj financira. Zaradi eko manije investitorji več nočejo bit povezani z fuj nafto in premogom.
Nedavno sem bral, da je en usa eko manijak tožil svoj pokojninski sklad, ker imajo velik del kapitala v nafti.
In to je glavni problem teh podjetij. Stigma zaradi eko norije. In kak bi se oni šli tranzicijo? Iz nafte v kaj? Veter? Celice? Pozabi. Lokalno črpajo vedno manj. Zdaj se pritisk na njih stopnjuje v obliki prepovedi investiranja v nove projekte v tretjem svetu. Čakajo jih težki časi.
Šolski primer kaj nas na energetskem področju čaka je nemčija. Tam se eko fašizem gredo že malo dlje. Prvo so morali pod pritiskom javnosti zapreti nuklearke. Zdaj izstopajo iz premoga. Veliko so vložili v veter. Hudič je samo, ko pride npr leto 2021 in je neankrat 30% manj vetra. Ups kaj pa zdaj? Ja gremo premog kurit. Aja točno ni ga, ker ga zaradi eko gonje premalo kopajo in ga morajo vozit iz avstralije in južne afrike. Cene podjetij tam poletijo v nebo.

Potem se spomnijo, dajmo potegnit še en cev do rusije. Plin je ful eko pa to. In pride leto 2021, nova pipica še sploh ne dela, pa vlado naenkrat pošilja 40% manj plina. Zakaj? Ker ga kitajska rabi več in vlado in xi sta besteka in vlado je jezen ker ga eu v imenu usa drka v glavo s sankcijami. Cene plina gredo v nebo.

Z naftaši bo zelo kmalu podobna zgodba. Usa tudi intenzivno dela na uničevanju virov v imenu eko tranzicije.

V glavnem, čaka nas energetsko pestro desetletje. In eu definitivno ni pravi naslov za investiranje v ta sektor, ker smo se sami postavili v mat pozicijo.

J.McLane ::

Fora je, da imajo dovolj kapitala, da kupijo in investirajo v zeleno energijo

Tole je Total kupil z $1b dalnega leta 2016:
Saft Groupe S.A. @ Wikipedia

In Saft danes:
https://www.saftbatteries.com/media-res...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Malidelničar je izjavil:

A ste ful v cashu? Čakate na crash?


-68% cash (1/4 margin, 3/4 fix) / v teoriji preživim -30% brez likvidacije pozicij, če vmes ne spremenijo maintenance.

bobby ::

2/3 v delnicah, ostalo bo slo nazaj, stop loss pozicije so se prozile in pocasi bom sel nazaj notri.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Goody ::

Kaj je na borznem računu je 100% not. Res da pa imam tudi nekaj hedgano. Aja bobby, sem tudi šcepec srebra nabavil pri dipu. Ampak pri meni gre to hitro ven, mogoče že jutri.
««
92 / 163
»»