» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
62 / 163
»»

sergo ::

Mogoce kdo ve kje v evropi je mozno kupit TLT (ameriske obveznice 20+) ETF?
Sam imam racun v avstriji in nemciji in takih produktov privatnikom ni mozno kupovat zaradi EU restrikcij.

Alternativa mi ostaja tako samo dolar, ki danes zacenja svoj pohod proti pariteti z evrom

libreus ::

sergo je izjavil:

Mogoce kdo ve kje v evropi je mozno kupit TLT (ameriske obveznice 20+) ETF?
Sam imam racun v avstriji in nemciji in takih produktov privatnikom ni mozno kupovat zaradi EU restrikcij.

Alternativa mi ostaja tako samo dolar, ki danes zacenja svoj pohod proti pariteti z evrom

Tukaj imaš seznam: https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...

gruntfürmich ::

kakšne so predikcije za naftne trgovce?

na angleški borzi vidim da so BP, RD Shell kar nizko, skoraj se zdi da je to pravi čas za nakup.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sergo ::

libreus je izjavil:

sergo je izjavil:

Mogoce kdo ve kje v evropi je mozno kupit TLT (ameriske obveznice 20+) ETF?
Sam imam racun v avstriji in nemciji in takih produktov privatnikom ni mozno kupovat zaradi EU restrikcij.

Alternativa mi ostaja tako samo dolar, ki danes zacenja svoj pohod proti pariteti z evrom

Tukaj imaš seznam: https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...



Hvala ti za to!

libreus ::

sergo je izjavil:

libreus je izjavil:

sergo je izjavil:

Mogoce kdo ve kje v evropi je mozno kupit TLT (ameriske obveznice 20+) ETF?
Sam imam racun v avstriji in nemciji in takih produktov privatnikom ni mozno kupovat zaradi EU restrikcij.

Alternativa mi ostaja tako samo dolar, ki danes zacenja svoj pohod proti pariteti z evrom

Tukaj imaš seznam: https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...



Hvala ti za to!

Ni problema, enkratna stran za raziskovanje ETF-ov!

Tukaj lahko pogledaš moj "pie", ki ga sestaljajo ETF-i: https://www.trading212.com/pies/l7AEABF...

kow ::

gruntfürmich je izjavil:

kakšne so predikcije za naftne trgovce?

na angleški borzi vidim da so BP, RD Shell kar nizko, skoraj se zdi da je to pravi čas za nakup.


Naftasi umirajo na obroke, podobno kot telekomi. Ne pomeni, da pri neki ceni niso dober nakup. Oceniti bos moral potencialne bodoce profite.

chort ::

gruntfürmich je izjavil:

kakšne so predikcije za naftne trgovce?

na angleški borzi vidim da so BP, RD Shell kar nizko, skoraj se zdi da je to pravi čas za nakup.


Po mojem mnenju so trenutno precej podcenjeni, predvsem zaradi trenutnega globalnega zmanjšanja porabe zaradi covida in percepcije, da je električna revolucija za ovinkom (hint: ni). Naftaši prav tako še zdaleč niso samo naftaši, ampak tudi plinaši, pa plastičarji itd. Cestni promet, kjer je primat naftnih derivatov potencialno ogrožen s strani elektrike v srednje- do dolgoročni prihodnosti predstavlja manj kot polovico porabe nafte (ne nafte in plina).
Res pa je, da sta ravno BP in Shell najmanj fleksibilna in imata za moje pojme najslabši vodstveni kader od podjetij, ki jih pobliže poznam. So še v fazi "We're rich and we don't give a f**k.", medtem ko ostali optimizirajo, razvijajo, diverzificirajo.

J.McLane ::

Če ti verjameš v to zgodbo, go for it. Ne padajo pa zadnje leto zaradi korone, ampak padajo že celo desetletje, zdi se da imamo "energije" preveč na trgu in pač ni profita.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

chort je izjavil:

Res pa je, da sta ravno BP in Shell najmanj fleksibilna in imata za moje pojme najslabši vodstveni kader od podjetij, ki jih pobliže poznam. So še v fazi "We're rich and we don't give a f**k.", medtem ko ostali optimizirajo, razvijajo, diverzificirajo.

katera še ostala podjetja?

in ima na slabe borzne indexe kaj dejstvo, da omenjeni podjetji 'izhajata' iz UK, ki zna znova postati gospodarska greznica?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Kaj katera ostala podjetja? Ne znas pogoogleat?

chort ::

gruntfürmich je izjavil:

katera še ostala podjetja?

in ima na slabe borzne indexe kaj dejstvo, da omenjeni podjetji 'izhajata' iz UK, ki zna znova postati gospodarska greznica?

Boljše izkušnje imam z Equinor, Orsted, Wintershall. Ostalih ne poznam dovolj podrobno, da bi si upal sodit.

Ne vem koliko ima njuno poreklo in UK separatizem veze z borznimi indeksi, vem pa da ima veliko veze z načinom vodenja.

belo mleko ::

Kogar zanima nafta, plin... in se mu ne da delati DD, je na voljo sektorski ETF XLE. Sem nabavil v casu, ko so tankerji cakali zasidrani pred kalifornijsko obalo. Zaenkrat kaze bolj svoh ampak ne prodajam. Letalskemu ETF gre npr. bolje ceprav je industrija v totalnem dreku. Z razliko od naftarjev, so dobili drzavne pomoci. Prodam ob prvi davcni prilonoznosti (nisem davcni rezident RS).
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Zgodovina sprememb…

chort ::

J.McLane je izjavil:

Če ti verjameš v to zgodbo, go for it. Ne padajo pa zadnje leto zaradi korone, ampak padajo že celo desetletje, zdi se da imamo "energije" preveč na trgu in pač ni profita.

Meni je za to zgodbo precej vseeno, nimam delnic nobenega od teh podjetij. Če pogledaš par strani nazaj boš videl, od kje izhajam, in zakaj mislim kot mislim. Naftaši še zelo dolgo ne bodo nepomembni, bo pa za njihovo borzno vrednost pomembno, če si bodo med črpanjem nafte oblekli nov zelen suknjič z vetrnico (kot recimo Equinor in Orsted) ali ne.

Ampak, recimo, vzemimo primer Orsteda (bivši DONG), preberi tale (zelo random izbran) članek. Človek bi si mislil, da nimajo nič več z nafto, ne? Delnica šviga gor, odkar so se preimenovali. No, ravno se remotam na ladjo, ki guess what, dela inšpekcijo Orsted-ovega naftovoda, z Orstedom kot glavno stranko, njihovim client representativom. Seveda za njih hkrati delamo izmere še za vetrne elektrarne v severnem morju in na vzhodni obali USA, ampak vetrne elektrarne so nizkoprofitabilne.

Nikakor pa ne pravim, da so naftaši ziher štih, pravim samo, da jim trenutno ozračje ni najbolj naklonjeno in se jim (namenoma) pripisuje manjši pomen kot ga imajo, in piše nekrologe ko pacienti še veselo igrajo nogomet. Po mojem razumevanju to na borzi pomeni, da so običajno podcenjeni, ali sem morda samo finančno nepismen?

J.McLane ::

Problem je v tem ker je neka stvar lahko podcenjena desetletja, tisti naftaši ki bodo šli v smeri OVE bodo sigurno na boljšem, ampak zakaj bi iskal naftaša ki se bo spreobrnil, zakaj nebi že takoj vlagal v OVE? Naftaši so "grdi CO2 poluterji", katere se ne bo kar gledalo, da bi kovali dobičke, vsi hočejo imeti del te pogače (CO2 penali in te fore), za delničarje na koncu ne ostane veliko.

Še moje razmišljanje. V preteklosti se lepo vidi kaj se je pumpalo prehitro, recimo pride neka tehnologija ven (dot-com, CRISPR, Solar, Kripto...) takoj ko se opazijo prvi znaki komercializacije se stvar napumpa do onemoglosti, potem balonček poči, ker se zadeve ne uresničijo tako hitro in tisti, ki hočejo na hitro zaslužit ne bodo čakali desetljete na dobičke. Zato je pametno gledat na take "počene balone" ki so se nekoč zgodili in razmislit ali je sedaj zadeva že dovolj zrela, da bo počasi in zanesljivo šla gor.

Torej kaj je tik pred množično komercializacijo ampak je v resnici poznano že desetletja?

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

J.McLane je izjavil:

Torej kaj je tik pred množično komercializacijo ampak je v resnici poznano že desetletja?
to sem se jaz že tudi spraševal, ampak razen znanega dot-com balona se nisem spomnil nič otipljivega. morda zato, ker gre danes razvoj izredno hitro, ali pa ne. iz kripta še ni nič, fuzija tudi ne, hype okoli elektrifikacije vsega morda v zenitu...

bo še zanimivo, kaj nam bo naklonila prihodnost.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

chort je izjavil:


Nikakor pa ne pravim, da so naftaši ziher štih, pravim samo, da jim trenutno ozračje ni najbolj naklonjeno in se jim (namenoma) pripisuje manjši pomen kot ga imajo, in piše nekrologe ko pacienti še veselo igrajo nogomet. Po mojem razumevanju to na borzi pomeni, da so običajno podcenjeni, ali sem morda samo finančno nepismen?


imo gre bolj za..., da je to politicno/okoljevarstveno vprasanje. Osebno menim, da kaksne vecje rasti cene nafte (torej porabe) v naslednjih letih ni pricakovati:
- davke/trosarine ni enostavno predvideti, ampak bodo sli verjetno gor
- poraba je zaradi korone se vedno precej manjsa
- zaradi frackinga je mozno hitreje prilagajati proizvodnjo (vsaj v ZDA)
- Libija proizvaja malo zaradi drzavljanske vojne (ze tukaj je cirka 1.5 - 2 milijona potencialnih sodckov na dan)
- elektricni avtomobili (brez subvencij) nad 45k$ so ze zelo uporabni (tudi kot prvi avto), v naslednjih letih bo imo cena uporabnega padla na 35k$, za mestne avtomobile se krepko nizja
(cirka leta 2030 bo verjetno ze zaznavno pri globalni porabi, na norveskem se ze pozna)
- Irak trenutno ignorira OPEC kvote, Savdijci so prisiljeni prodajati Aramco in povecati transparentnost (manjsa volatilnost)

Kar podpira cene so trenutne nizke investicije v novo proizvodnjo, ampak nekak dvomim, da se bo to poznalo na ceni pred 2022/2023. Iz katerega dela sveta lahko pride tudi (velika) extra poraba? Indija? Jugovzhodna Azija? Nekako ne vidim nove Kitajske na vidiku.

Pot do povrnjenih profitov je verjetno v zmanjsevanju stroskov. Ampak, kot je rekel McLane, firme ki bodo vse vrnile delnicarjev in ne bodo investirale drugam, nimajo dolgorocne perspektive. Poleg tega bo pri vetrnih in solarnih tezje imeti enake marze, ker viri niso tako centralizirani kot pri nafti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Investitor ::

Pred kratkim se je zgodila deregulacija goriv in cena delnice Petrola je poskočila. Ne razumem pa zakaj nihče ne govori o NLB-ju? Delnica je noro poceni kljub temu, da je imela banka do zdaj zadnjih par let 200 milijonov dobička na leto. Dodatno je poceni prevzela Komercialno banko v Srbiji, kar bo še povečalo dobičke. Res je, da so zaradi koronakrize delnice bank padle, ampak NLB je totalno podcenjena. Za več podatlov si oglejte spodnjo objavo (sicer je res bila napisana pred korona krizo, ampak vrednotenja NLB proti preostalim bankam so podobna)

https://seekingalpha.com/article/427203...

bobby ::

:)
Do it.
Se pred tem pa poisci podatke o izpostavljenosti investicijam. Pa dodaj se, dokler ima drzava 25% lastniski delez in NLB zapade v tezave kot v letu 2009, tw bodo degradiral. Pa kolikor vem, NLB ne daje dividend.
Ok, ce se ti zdi podce jena v teh casih, go for it ampak ce dobis na kratko pozitivo, gtfo. Pa definitivno si nastavi stop-sell! Brez tega sploh ne pipaj.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Ja, so podcenjeni. Ce mislis, da ne bo cel bancni sistem implodiral. Kar nisem preprican. 2 leti nazaj sem mislil, da ce nimas 1% portfelja v kriptu si nor.
Danes mislim, da je stevilka bolj 10%.

Mislim na evropski bancni sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bobby ::

Za evropski bancni sistem se obrnes samo na eno banko, ki je na zelo trhlih nogah, ta poklekne, gre NLB in se marsikatera banka po svetu z njo dol,..
A kdo ugane oz ve, katera bi to bila? :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

FrRoSt ::

bobby je izjavil:

Za evropski bancni sistem se obrnes samo na eno banko, ki je na zelo trhlih nogah, ta poklekne, gre NLB in se marsikatera banka po svetu z njo dol,..
A kdo ugane oz ve, katera bi to bila? :)

DB!!? :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Investitor ::

@kow, sej ravno zato je podcenjena. V letu 2013 je Slovenija razlastila vse delničarje v bankah in je ostal slab priokus. Sedaj se vsi slovenci bojijo delnic NLB. Plus slabi krediti so prečiščeni, bilanca NLB je popolnoma drugačna kot je bila 2013. Kot pravi Warren Buffet: "Be greedy when others are fearfull, be fearfull when others are greedy". NLB je izplačala 12% dividendo prejšnjo leto. Letos ni izplačala 190 milijonov dobička, ker je regulator (Banka SLovenije) prepovedal izplačilo zaradi koronakrize.

@bobby ne vem o kakšnih izpostavljenih govoriš. NLB daje kredite gospodijstvom in podjetjem in ne DB. Poleg tega osebno cel čas dokupujem NLB delnice, ne skrbi, nisem hipokrit, da bi samo nekej govoril v tri dni.

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

kow je izjavil:

Ja, so podcenjeni. Ce mislis, da ne bo cel bancni sistem implodiral. Kar nisem preprican. 2 leti nazaj sem mislil, da ce nimas 1% portfelja v kriptu si nor.
Danes mislim, da je stevilka bolj 10%.

Mislim na evropski bancni sistem.

Kripto!?? :))

To je zeloooooo širooooook pojem! ;)

Tako kot gotovina!!!!

Je pač razlika, ali imaš dolar, ali pa Zimadvejski dolar!!!! :))

Malo več povej o tvojem kripto investiranju, vlaganju in pričakovanjih!?? :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

kow ::

Recimo, da je kripto BTC in ETH. Pricakovanja so jasna, zaradi korone se bo fiat printal kot nor. Visji sloji imajo denar v delnicah in nepremicnah.
V SLO imamo vsaj sreco, da imajo tudi nizji srednji sloj nepremicnine. Vsak, ki nima kredita in ima denar na banki (ni obresti) je opeharjen s strani drzave.
Zaradi korone je slo se na slabse.

Imo je BTC v naslednjih 10 letih boljsi 'store of value' kot zlato: vzel mu bo trzni delez. Kar pomeni, da so donosi x5 cisto mozni. Tema so sicer delnice.

FrRoSt ::

Investitor je izjavil:

Pred kratkim se je zgodila deregulacija goriv in cena delnice Petrola je poskočila. Ne razumem pa zakaj nihče ne govori o NLB-ju? Delnica je noro poceni kljub temu, da je imela banka do zdaj zadnjih par let 200 milijonov dobička na leto. Dodatno je poceni prevzela Komercialno banko v Srbiji, kar bo še povečalo dobičke. Res je, da so zaradi koronakrize delnice bank padle, ampak NLB je totalno podcenjena. Za več podatlov si oglejte spodnjo objavo (sicer je res bila napisana pred korona krizo, ampak vrednotenja NLB proti preostalim bankam so podobna)

https://seekingalpha.com/article/427203...

!????

Kaj ti ni JASNO!?? :)

To je slotech forum!! 8-O

98,99% uporabnikov pride sem z vprašanjem:

Rad bi investiral in to v ameriške delnice!??

Kaj mi priporočate!??? 8-O

Pa kripto je njihova miselnost, poznavanje in prohodnost..... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

bobby ::

Frost, kaj pa ce bi ti malo bolj konkretno vprasal ne pa ribe lovil in cakal, da se razpise? Naprimer.

Investitor: ce ze, imej malo v NLB, da prides do vrednoati 50% plus, gtfo ampak mislim, da ne bo slo. Definitivno pa HUdo priporocam stop loss nastavljen.

In ja, DB pade, NLB in se 90 procentov bank, ne samo v EU gre malo pogledat, kako je v globinah, kjer sonce komaj posije. Nekatere se ne bodo vrnile. Ne bom pa tvoje domace naloge delal, kako izpostavljenost ima NLB. In prosim, v prvi vrsti spreglej evropska testiranja ampak uporabi svoje mozgane.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

FrRoSt ::

kow je izjavil:

Recimo, da je kripto BTC in ETH. Pricakovanja so jasna, zaradi korone se bo fiat printal kot nor. Visji sloji imajo denar v delnicah in nepremicnah.
V SLO imamo vsaj sreco, da imajo tudi nizji srednji sloj nepremicnine. Vsak, ki nima kredita in ima denar na banki (ni obresti) je opeharjen s strani drzave.
Zaradi korone je slo se na slabse.

Imo je BTC v naslednjih 10 letih boljsi 'store of value' kot zlato: vzel mu bo trzni delez. Kar pomeni, da so donosi x5 cisto mozni. Tema so sicer delnice.

Da bo oz je že BTC prevzel vlogo zlata v kripu, ni nobenega dvoma.... za tale ETH sem nekaj bral, ne bem pa ali ke reguliran, in če kako....

Bodo tudi v kriptu svinjarije in prevrati,izrivanje in brisanje, ravno zako kot so bili v nančništvu! Naj te nič ne skrbi glede tega! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

kow ::

Mnenje glede slovenskih delnic:
- Telekom: profiti jim bodo padali, samo vprasanje koliko hitro. Igra je preracunavanje kolk bo vec dividend, kot padca glavnice
- Cinkarna: kupuj
- Krka: drzi
- zavarovalnice: nimam mnenja, ker ne vem kam dajejo denar. Ce ne delajo bedarij, so podcenjene
- petrol: drzi
- nlb: podcenjeno, ampak ves cas spremljaj dogajanje v (nemskem) bancnem sistemu. Se mi ne da.
- luka: kupuj
- mercator: enkrat bodo dovolj zmanjsali dolg... sam takrat bodo ze droni dostavljali, pa veliko upokojencev tudi ze pomrlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

nlb delnica je na LSE in FWB malo nad 7€, na ljubljanski pa 37€. v čem je tu razlika?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

McHusch ::

Tam kotirajo GDRji, ki so vredni 5 za 1 delnico.

gruntfürmich ::

GDR je verjetno to? https://www.investopedia.com/terms/g/gd...

se pa cene teh GDR-jev in 'glavne delnice' gibajo skupaj?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sergo ::

bobby je izjavil:

Za evropski bancni sistem se obrnes samo na eno banko, ki je na zelo trhlih nogah, ta poklekne, gre NLB in se marsikatera banka po svetu z njo dol,..
A kdo ugane oz ve, katera bi to bila? :)


HSBC in Santander sta prvi na spisku. Obe tudi močno izpostavljeni v Turčiji...

FrRoSt ::

bobby je izjavil:

Frost, kaj pa ce bi ti malo bolj konkretno vprasal ne pa ribe lovil in cakal, da se razpise? Naprimer.

Investitor: ce ze, imej malo v NLB, da prides do vrednoati 50% plus, gtfo ampak mislim, da ne bo slo. Definitivno pa HUdo priporocam stop loss nastavljen.

In ja, DB pade, NLB in se 90 procentov bank, ne samo v EU gre malo pogledat, kako je v globinah, kjer sonce komaj posije. Nekatere se ne bodo vrnile. Ne bom pa tvoje domace naloge delal, kako izpostavljenost ima NLB. In prosim, v prvi vrsti spreglej evropska testiranja ampak uporabi svoje mozgane.

8-O

:)):)):))

Toliko si povedal, da mi več ni jasno, kaj si mi hotel povedati! 8-)

1! Razmišljam s svojo glavo, z drugimi praktično ne morem, ... in imam že dovolj kilometrine, da ne nasedam raznim PR službam in sporočilom...

2! Če me kaj zanima, vprašam, direktno in nedvoumno! Nisem več tako sramežljive sorte!! :))

3. Še tretja točka je bila, pa mi je že ušla iz glave.... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

111111111111 ::

Kam je najceneje deponirat delnice krke?

Katero platformo lahko vzamem da kupim slovenske delnice s čim manj stroškov.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Aphanisis ::

Nekateri pa imate jajca, da investirate v to plitvino od slovenskega trga.

Resno, nesarkasticno vprasanje: razen degenerirane gamblerske zelje, kaksna je racionalnost tega pocetja?

vrtn4r ::

Se pridružujem vprašanju.

FrRoSt ::

Aphanisis je izjavil:

Nekateri pa imate jajca, da investirate v to plitvino od slovenskega trga.

Resno, nesarkasticno vprasanje: razen degenerirane gamblerske zelje, kaksna je racionalnost tega pocetja?

NIKOLI NE smeš vseh soditi po svojih najinteligentnejših, visokoletečih in neizmernih možnostih, pogledih in dojemanjih, ki jih imaš ti. ;)

Nekaterim so tvoji standardi nedosegljivi, ... marsikdo pa lahko o njih samo sanja!

Zato odpusti tem SIROMAKOM, ubogim na Duši in Telesu in naj te njihovi pogledi, delovanje in razmišljanje nikar ne ovirajo pri tvojih/vaših megalomanskih podvigih!!


Ves Svet leži pred vami in nad vami je samo še modro nebo! ;)

Naj vas spremlja Sila! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Investitor ::

Aphanisis je izjavil:

Nekateri pa imate jajca, da investirate v to plitvino od slovenskega trga.

Resno, nesarkasticno vprasanje: razen degenerirane gamblerske zelje, kaksna je racionalnost tega pocetja?


Ta plitev slovenski trg ima drugo najvisjo dividendno donosnost na svetu. Res je, da bodo cene delnic tudi v prihodnosti verjetno stagnirale ali rasle pocasi (ne bomo videli visokih vrednotenj kot v US), ampak dobis minimalno 5% dividende. Za nekoga, ki si zeli naloziti nekam denar, nanj pozabit in prejemat visok donos, je slovenski trg primeren. Podjetja kot so Zavarovalnica Triglav, Sava Re, Cinkarna Celje so izjemno nizko zadolzene, imajo visoke dividendne donosnosti in donos na kapital nad 10%.

111111111111 je izjavil:

Kam je najceneje deponirat delnice krke?

Katero platformo lahko vzamem da kupim slovenske delnice s čim manj stroškov.


Ce ne trgujes redno oz. uporabljas strategijo "buy and hold" je BKS banka primeren broker za drzanje slovenskih delnic.

Zgodovina sprememb…

kow ::

V bistvu so ameriske delnice "degenerirano gamblanje", ki temelji na stavi, da lahko centralne banke v neskoncnost printajo denar, ne da bi to imelo politicne posledice.

Aphanisis ::

@Frost :)

@Investitor: nikoli nisem razumel, zakaj nekdo investira v podjetja samo zato, ker plačujejo dividendo, saj je jasno, da se vrednost delnice takoj ob izplačilu dividende zniža za izplačano vrednost. Dividenda ni zastonj kosilo.

Glede na majhen volumen in neprisotnost v velikih playerjevna slo trgu pomeni, da imamo tendies, ki jih lahko zajmemo z žlico in brez strahu pojemo?

@kow: vsaka pozicija, ki ni hadgeana je gamblanje, ni pa vsako gemlanje degenerirano.

Investitor ::

Aphanisis je izjavil:

@Frost :)

@Investitor: nikoli nisem razumel, zakaj nekdo investira v podjetja samo zato, ker plačujejo dividendo, saj je jasno, da se vrednost delnice takoj ob izplačilu dividende zniža za izplačano vrednost. Dividenda ni zastonj kosilo.

Glede na majhen volumen in neprisotnost v velikih playerjevna slo trgu pomeni, da imamo tendies, ki jih lahko zajmemo z žlico in brez strahu pojemo?

@kow: vsaka pozicija, ki ni hadgeana je gamblanje, ni pa vsako gemlanje degenerirano.


Res je, da dividende niso vse, vendar poglej razmerje med ceno delnice in dobičkom na delnico (Price Earnings ratio). V ameriki je PE ratio 35, torej za en dolar letnega dobička na delnico plačaš 35 dolarjev, ko to delnico kupiš. V SLoveniji je PE povprečje 7.8, ampak nekatere delnice imajo še nižjega. Delnice NLB in Save imajo PE 4.3, kar pomeni da za en evro letnega dobička na delnico plačaš zgolj 4.3 evre. Če bi ti dve podjetji izplačali ves dobiček v obliki dividend, bi si svoj vložek v nakup delnic poplačal v štirih letih in pol. To so eni izmed najnižjih PE na svetu s tem da so fundamenti večine Bluechipov na SLo borzi zelo dobri, i.e. nizka zadolženost, donos na kapital vel kot 10% itd. Na to sem ciljal, da so Slovenske delnice privlačne. Malo tveganja in skoraj garantiran visok dividendni donos (pač naša podjetja niso zelo ambicionzna in dobičke izplačujejo kot dividende namesto da bi prevzemala).

Glede tvojega komentarja, da kdo ne hedga je gambler pa tako. Torej misliš, da je Warren Buffet gamblar? Razumem hedganje v primeru kupovanja delnic na US trgih, kjer so vrednotenja zelo visoka. Nima pa to smisla s SLovenskimi delnicami, ki so že tako ali tako izjemno podcenjene.

GabrieLeo ::

Dividende so dobesedno zastonj denar, samo ne gledat na to kot plača. Ko si to idejo izbiješ iz glave in vse reinvestiraš nazaj bodo čudeži
BTW da bo kakšen nasvet: skočite na dropbox čimprej

J.McLane ::

PE ratio je trenutna vrednost, zaradi korone je ta zelo narasel, ampak slovenci (pa tudi Evropa) smo tak fenomen da se zna te vplive zavlačevat in dajati ven rezultate za nazaj. Američani so tu malo drugačni, velikokrat je njihov PE ocena glede na napovedane dobičke, oz. imajo vsaj vsako četrtletje ažuriranega.

Tole sem sicer malo na pamet, ampak a me lahko nekdo razsvetli koliko se motim?

Še ena zanimivost NASDAQ 100 ima PE 26, S&P 500 pa 35, pa bi človek rekel po gibanju tečaja, da je NASDAQ tisti bolj napihnjen index.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Machete ::

A https://finance.yahoo.com/quote/xxxxxx tudi vam ne dela že kar nekaj časa?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

barakus ::

Pomoje pa NLB ni podcenjena, nihce ne ve koliko bo ta virus kriza trajala in nasa podjetja so odvisna od tujih trgov, njihova sposobnost odplacevanja kreditov NLB banki pa tudi. Ta nesposobnost ponavadi pride z zamikom in nihce ne ve v kaksni razseznosti se bo zgodila.

kow ::

barakus je izjavil:

Pomoje pa NLB ni podcenjena, nihce ne ve koliko bo ta virus kriza trajala in nasa podjetja so odvisna od tujih trgov, njihova sposobnost odplacevanja kreditov NLB banki pa tudi. Ta nesposobnost ponavadi pride z zamikom in nihce ne ve v kaksni razseznosti se bo zgodila.


Potem pa povej pri kateri ceni je podcenjena? Si naracunal ali govoris "po intuiciji", ki je vredna boremalo...

barakus ::

Moj point je, da nihce ne zna ocenit oz. izracunati, kjer nihce ne zna napovedati prihodnosti, zato gre za rizik/gembl, ki je verjetno vkljucen v ceno.

FrRoSt ::

Aphanisis je izjavil:

@Frost :)

@Investitor: nikoli nisem razumel, zakaj nekdo investira v podjetja samo zato, ker plačujejo dividendo, saj je jasno, da se vrednost delnice takoj ob izplačilu dividende zniža za izplačano vrednost. Dividenda ni zastonj kosilo.

Sicer, ROKO NA SRCE! - Delnice težko primerjaš s kruhom in mlekom, .... vendar tudi jaz nikoli nisem razumel, zakaj je moja denarnica lažja za ceno mleka in kruha, ki ga odnesem iz zrgovine... ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Aphanisis ::

@Investitor: težko bi rekel, da je berkshire hathaway gamlerska organizacija glede na ves DD, ki ga najbrž dela aparat družbe. Glede na to, da je znano, da sklad dela z opcijami, potem je jasno, da uporablja osnovne instrumente za hedganje. Plus pred kratkim pozicioniranje v jen, pa nasploh sedenje na toni casha so tudi hedgi na ostale pozicije...

Kar se da naravnost povedano: nekdo, ki razpolaga z 10.000 EUR nima kaj hedgat... kupuje naj po kapitalizaciji globalno in sektorsko utežene indekse in to je to. Nekdo ki ima pa 1.000.000 naj poleg indexov kupi še kako realno nepremičnino, pa naj jo daje v najem, mogoče 1-2% portfelja v kripto etc etc.

Aja, pa prodajat covered call opcije, ko si "pozabil" naštimati stop loss in te preveč muči prodajat z izgubo, tudi ni tako degenerirano. :)

Zgodovina sprememb…

libreus ::

GabrieLeo je izjavil:

Dividende so dobesedno zastonj denar, samo ne gledat na to kot plača. Ko si to idejo izbiješ iz glave in vse reinvestiraš nazaj bodo čudeži
BTW da bo kakšen nasvet: skočite na dropbox čimprej

Dropbox?
««
62 / 163
»»