» »

LED in napetost

LED in napetost

slovenec_89 ::

Lep pozdrav,

ker nisem štromar bom kar po domače vprašal. :)
Kupil sem 2 x 5m LED traku z lučkami, na vsakemu naj bi bilo 300 lučk.
Na IR control boxu imam označeno vhod 12V 1A. Uporabil sem napajalnik 9V 1A, pa proti koncu traku več lučk sploh ni svetilo. Potem sem priklopil na 12V 1A pa na koncu lučke vsaj malo svetijo.

Zanima me, ali lahko priklopim napajalnik s še večjo napetostjo in kolikšna je ta lahko, da ne bo vse skupaj sežgalo.
Hvala in LP!
  • spremenil: bluefish ()

2x'=2 ::

napetost mora bit 12V.

Imam pa jaz podoben sistem s 5A napajalnikom. Na kontrolerju pa piše max 6A.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2x'=2 ()

slovenec_89 ::

Piše Output 6A Max, ne pa input. :S

jest10 ::

Dolg trak-velik padec napetosti.
Najbolje je take trake priklopiti na 13V, ter eno žico na en konec, drugo na drugega. Tako ti bodo vse LEDice svetile enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

2x'=2 ::

slovenec_89 je izjavil:

Piše Output 6A Max, ne pa input. :S


Saj to je kontroler. V njega gre 5A, iz njega gre 5A (oz. malenkost manj).

einstein :P ::

jest10 je izjavil:

Dolg trak-velik padec napetosti.
Najbolje je take trake priklopiti na 13V, ter eno žico na en konec, drugo na drugega. Tako ti bodo vse LEDice svetile enako.



5m ni veliko.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

jest10 ::

einstein :P je izjavil:

jest10 je izjavil:

Dolg trak-velik padec napetosti.
Najbolje je take trake priklopiti na 13V, ter eno žico na en konec, drugo na drugega. Tako ti bodo vse LEDice svetile enako.



5m ni veliko.

5m pri 12V in 2-6A(nimam kristale kugle, tako da ne vem kere LEDice ima) je veliko. Dovolj da pri enostranskem priklopu konec traku sveti opazno slabše

2x'=2 ::

Te LEDice trošijo 14W/m, kar znese okrog 70W na 5m. 70W/12V=6A.

Torej rabiš boljši usmernik. meni z 12V/5A svetijo vse.

slovenec_89 ::

Torej grem jutri po močnejši adapter, 12V 5A in to naj bi bilo to.

2x'=2 ::

slovenec_89 je izjavil:

Torej grem jutri po močnejši adapter, 12V 5A in to naj bi bilo to.


Glej, meni v takšni konfiguraciji dela. Točno kakšne komponente pa imaš ti pa ne vem. Torej "garancije" ni.
Mislim pa, da bo to pomagalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2x'=2 ()

slovenec_89 ::

Hm, sedajle sem imel prižgano 15 min nato se je pa samo sklopilo, napajalnik je pa zelo vroč. :|

2x'=2 ::

slovenec_89 je izjavil:

Hm, sedajle sem imel prižgano 15 min nato se je pa samo sklopilo, napajalnik je pa zelo vroč. :|


To je najbrž posledica preslabega napajalnika, ker lučke rabijo več kot 1A.

einstein :P ::

jest10 je izjavil:

einstein :P je izjavil:

jest10 je izjavil:

Dolg trak-velik padec napetosti.
Najbolje je take trake priklopiti na 13V, ter eno žico na en konec, drugo na drugega. Tako ti bodo vse LEDice svetile enako.



5m ni veliko.

5m pri 12V in 2-6A(nimam kristale kugle, tako da ne vem kere LEDice ima) je veliko. Dovolj da pri enostranskem priklopu konec traku sveti opazno slabše


Ledice so vezane kakor vem, po tri zaporedno in po tri zaporedno z vzporedno vezavo vmes, ledice nimajo prav dosti veze pri tem.

slovenec_89 je izjavil:

Hm, sedajle sem imel prižgano 15 min nato se je pa samo sklopilo, napajalnik je pa zelo vroč. :|


Jah, predaleč si šel (preteral napajalnik, saj ledice rabijo več, kot da tvoj napajalnik - lahko da ima zaščito in bo spet začel delati, ni pa nujno).
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

einstein :P je izjavil:

jest10 je izjavil:

einstein :P je izjavil:

jest10 je izjavil:

Dolg trak-velik padec napetosti.
Najbolje je take trake priklopiti na 13V, ter eno žico na en konec, drugo na drugega. Tako ti bodo vse LEDice svetile enako.



5m ni veliko.

5m pri 12V in 2-6A(nimam kristale kugle, tako da ne vem kere LEDice ima) je veliko. Dovolj da pri enostranskem priklopu konec traku sveti opazno slabše


Ledice so vezane kakor vem, po tri zaporedno in po tri zaporedno z vzporedno vezavo vmes, ledice nimajo prav dosti veze pri tem.


Odvisno katere LEDice so-odvisno kakšen tok je. 5050 imajo okoli 5A za 5M, 3528 okoli 2A na 5M
3 LEDice v seriji imajo Vf okoli 10V. Pri 12V to pomeni le 2V "rezerve" in ta 2V se pokuri na uporu. Če ti napetost na koncu traka pade le za 1V, se ti tok skozi serijo LEDic zmanjša za polovico. Že manjši padci od 1V pa se opazno poznajo na svetilnosti.

slovenec_89 ::

Ledice so 3528.

jest10 ::

Torej napajalc 12V 3A za 5M trak. Za najboljši rezultat vezava, kot je na slikci višje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED trakovi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314615 (776) kriko07
»

Osvetlitev delovnega pulta v kuhinji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6724756 (5784) Machete
»

LED trak kateri napajalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112965 (2719) negotiator
»

led osvetlitev stopnišča (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8023377 (18995) Map
»

led

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
286412 (5293) marjan_h

Več podobnih tem