» »

Kako izmerit napetost v vtičnici z multimetrom

Kako izmerit napetost v vtičnici z multimetrom

SimobilFan4 ::

glede na to da še nism uporabljal multimetra in sem se včeraj skoraj ubil(vtaknil kabla z nastavitvijo amper in se je tole zgodil: Arc flash @ Wikipedia, tv se se je izklopu, sam na srečo varovalka v stanovanju saves the day) me zanima kako se uporabiti MM da izmerim napetost v vtičnici na steni? na youtube sm gledu sam tam so sam neke ameriške vtičnice

win64 ::

Ja, daš multimiter na merjenje napetosti, pa skalo na največ. To je vsa umetnost.

Goran's Blog ::

Tako kot je rekel win64, daj na napetost (V) vendar ne pozabi da daš na izmenično napetost (valovit znakec zraven V-ja) nato daš v šteker rdečo in črno sondo (ni važno kam daš katero) in izmeriš ;)

jest10 ::

SimobilFan4 je izjavil:

glede na to da še nism uporabljal multimetra in sem se včeraj skoraj ubil(vtaknil kabla z nastavitvijo amper in se je tole zgodil: Arc flash @ Wikipedia, tv se se je izklopu, sam na srečo varovalka v stanovanju saves the day) me zanima kako se uporabiti MM da izmerim napetost v vtičnici na steni? na youtube sm gledu sam tam so sam neke ameriške vtičnice



Če dobro razmisliš, boš verjetno hitro pogruntal, kje je napaka.

Aston_11 ::

Ni zakurilo multimetra?

driver_x ::

Glede na tvoje poznavanje elektrike, ti ne priporočam merjenja napetosti v vtičnici.

einstein :P ::

@simobilfan

Kar si naredil, je bilo, da si poskušal izmeriti tok v vtičnici brez kakršnega koli bremena vezanega zaporedno. Vtičnica lahko dobavlja ogromno toka, vendar jo varuje varovalka, da se vse skupaj ne skuri. Toka direktno iz vtičnice se ne meri, saj boš skuril ali varovalko v multimetru ali pa varovalko za vtičnice, saj bo multimeter poizkušal izmeriti ves razpoložljivi tok oz. se bo praktično predstavil vtičnici, kot kratek stik. To je pribl. tako, kot da bi eno in isto žico vtaknil v obe luknji hkrati. Za merjenje izmenične napetosti nastavi multimeter na znak oz. območje "V~" in na najvišje možno merjenje, recimo 250 ali 600 oz. 700v, odvisno od multimetra, če pa imaš multimeter s samodejno izbiro območja merjenja, pa samo na tisti znak "V~". Nato vtakni obe merilni konici v vtičnico, kot si to naredil že prej. Nebi smelo biti nobenih pokov. Ne boj se poizkusiti znova z nastavitvami, ki sem jih opisal, kar se pa tiče kratkega stika, ki si ga naredil, pa upaj, da je varovalka v multimetru cela, da boš lahko meril tok, če ga bo treba, sicer pa lahko kupiš novo. Veliko sreče, pa ne meni se za nevljudneže brez naziva, ti kar izmeri, imaš pravico se naučiti nekaj novega.

LP

@aston11

Zakaj za vraga bi ga pa moralo? Ni vse tako, kot vidiš v filmih oz. na youtubu...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Goran's Blog ::

Aston_11 je izjavil:

Ni zakurilo multimetra?

Pomoje samo varovalka v multimetru je šla rakom žvižgat, vsaj na srednji ko smo imeli take poskuse je šla zmiraj samo varovalka :D

energetik ::

Tudi jaz sem v mladih letih šel merit kratkostični tok v vtičnici :)). Ja, šla je varovalka vtičnice, delno je stalilo kleme multimetra, ampak to je bilo to. Če se ne motim merilno območje 10A nima varovalke, vsaj na tistem mojem poceni MM je ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Rias Gremory ::

 Multimeter

Multimeter



Če bi z tem multimetrom meril napetost bi moral zavrteti gumb na področje ACV in izbrati 750, ker je 200 premalo za vtičnico.
Ko pravilno nastaviš multimeter vtakneš merilni konici v vtičnico (pri merjenju izmenične napetosti ni pomembno kam daš rdečo oz. črno).
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Matako ::

Pazi pri el-cheapo multimetrih, kot je ta zgoraj ki imajo isti terminal za merjenje napetosti in toka! Se hitro zgodi, da pozabiš preklopiti na "V" in mogoče bo celo manjši light-show (ker taki multimetri imajo tudi patetične varovalke, dražji imajo hitrejši in varnejši HRC tip).

Načeloma ti ceneni multimetri niso varni za tovrstno merjenje.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Goran's Blog ::

Matako je izjavil:

Pazi pri el-cheapo multimetrih, kot je ta zgoraj ki imajo isti terminal za merjenje napetosti in toka! Se hitro zgodi, da pozabiš preklopiti na "V" in mogoče bo celo manjši light-show (ker taki multimetri imajo tudi patetične varovalke, dražji imajo hitrejši in varnejši HRC tip).

Načeloma ti ceneni multimetri niso varni za tovrstno merjenje.

Ja tisti multimeter je res pogreb;)
Dobro sej je poceni in za na hitro izmeriti kaj, za kaj bolj resnega pa ni uredi!

Matako ::

Verjetno ni panike za kake hobi elektronske projkte... kaj se lahko zgodi? (slavne zadnje besede).

Bolj je hec, da sem točno tega rumenega videl mislim, da v Bauhausu na oddelku za električne napeljave, zraven najdebelejših kablov ... Hitro kdo dobi napačno idejo. :D
/\/\.K.

SimobilFan4 ::

einstein :P je izjavil:

@simobilfan

Kar si naredil, je bilo, da si poskušal izmeriti tok v vtičnici brez kakršnega koli bremena vezanega zaporedno. Vtičnica lahko dobavlja ogromno toka, vendar jo varuje varovalka, da se vse skupaj ne skuri. Toka direktno iz vtičnice se ne meri, saj boš skuril ali varovalko v multimetru ali pa varovalko za vtičnice, saj bo multimeter poizkušal izmeriti ves razpoložljivi tok oz. se bo praktično predstavil vtičnici, kot kratek stik. To je pribl. tako, kot da bi eno in isto žico vtaknil v obe luknji hkrati. Za merjenje izmenične napetosti nastavi multimeter na znak oz. območje "V~" in na najvišje možno merjenje, recimo 250 ali 600 oz. 700v, odvisno od multimetra, če pa imaš multimeter s samodejno izbiro območja merjenja, pa samo na tisti znak "V~". Nato vtakni obe merilni konici v vtičnico, kot si to naredil že prej. Nebi smelo biti nobenih pokov. Ne boj se poizkusiti znova z nastavitvami, ki sem jih opisal, kar se pa tiče kratkega stika, ki si ga naredil, pa upaj, da je varovalka v multimetru cela, da boš lahko meril tok, če ga bo treba, sicer pa lahko kupiš novo. Veliko sreče, pa ne meni se za nevljudneže brez naziva, ti kar izmeri, imaš pravico se naučiti nekaj novega.

LP

@aston11

Zakaj za vraga bi ga pa moralo? Ni vse tako, kot vidiš v filmih oz. na youtubu...

ok hvala za to razlago
eno vprašanje še
imam tale model http://www.conrad-electronic.co.uk/ce/e...
če pogledaš slike vidiš tam napis "COM" čisto spodaj, tam sem vtaknil črni kabel tik poleg COM napisa desno pa rdeči kable
nastavil sem 600 V vendar ko vtaknem v vtičnico se nič ne zgodi mi piše 0000, včeraj sem se dotaknil tistega konca v vtičnici, kot nekakšen jeziček, in je počilo zato si nisem upal ponovno tega narediti

kar se tiče varovalk se pa pri nas ne skurijo, so se že večkrat izklopilo samodejno in jih še zmeraj uporabljamo, res pa nevem če je to varno..
torej kako pa veš kdaj moraš zamenjati varovalko?

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

kar se tiče varovalk se pa pri nas ne skurijo, so se že večkrat izklopilo samodejno in jih še zmeraj uporabljamo, res pa nevem če je to varno..
torej kako pa veš kdaj moraš zamenjati varovalko?


Če imaš take varovalke kot spodaj, jih ne menjaš.
 avtomatske varovalke

avtomatske varovalke

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

...:TOMI:... ::

A nobeden pa ni pomislil, da je on SKURIL inštrument in mu ne dela več, zato 0000.

Brez poznavanja osnov se ne loti merjenja, saj boš uničil še kakšen inštrument, v skrajnem primeru boš kaj zakuril ali ubil.

Ti si meril tok med fazo in ozemljitvijo, zato si skuril inštrument. Lahko vprašam koliko si star?
Tomi

einstein :P ::

SimobilFan4 je izjavil:

einstein :P je izjavil:

@simobilfan

Kar si naredil, je bilo, da si poskušal izmeriti tok v vtičnici brez kakršnega koli bremena vezanega zaporedno. Vtičnica lahko dobavlja ogromno toka, vendar jo varuje varovalka, da se vse skupaj ne skuri. Toka direktno iz vtičnice se ne meri, saj boš skuril ali varovalko v multimetru ali pa varovalko za vtičnice, saj bo multimeter poizkušal izmeriti ves razpoložljivi tok oz. se bo praktično predstavil vtičnici, kot kratek stik. To je pribl. tako, kot da bi eno in isto žico vtaknil v obe luknji hkrati. Za merjenje izmenične napetosti nastavi multimeter na znak oz. območje "V~" in na najvišje možno merjenje, recimo 250 ali 600 oz. 700v, odvisno od multimetra, če pa imaš multimeter s samodejno izbiro območja merjenja, pa samo na tisti znak "V~". Nato vtakni obe merilni konici v vtičnico, kot si to naredil že prej. Nebi smelo biti nobenih pokov. Ne boj se poizkusiti znova z nastavitvami, ki sem jih opisal, kar se pa tiče kratkega stika, ki si ga naredil, pa upaj, da je varovalka v multimetru cela, da boš lahko meril tok, če ga bo treba, sicer pa lahko kupiš novo. Veliko sreče, pa ne meni se za nevljudneže brez naziva, ti kar izmeri, imaš pravico se naučiti nekaj novega.

LP

@aston11

Zakaj za vraga bi ga pa moralo? Ni vse tako, kot vidiš v filmih oz. na youtubu...

ok hvala za to razlago
eno vprašanje še
imam tale model http://www.conrad-electronic.co.uk/ce/e...
če pogledaš slike vidiš tam napis "COM" čisto spodaj, tam sem vtaknil črni kabel tik poleg COM napisa desno pa rdeči kable
nastavil sem 600 V vendar ko vtaknem v vtičnico se nič ne zgodi mi piše 0000, včeraj sem se dotaknil tistega konca v vtičnici, kot nekakšen jeziček, in je počilo zato si nisem upal ponovno tega narediti

kar se tiče varovalk se pa pri nas ne skurijo, so se že večkrat izklopilo samodejno in jih še zmeraj uporabljamo, res pa nevem če je to varno..
torej kako pa veš kdaj moraš zamenjati varovalko?


Nastavil si prav. COM in desna rdeča luknja sta pravi za merjenje napetosti. 600V AC si tudi prav nastavil. To, da ti ne kaže nič, je lahko več vzrokov. Najprej bi jaz pomislil na tele ta nove merilne konice (kot vidiš, so izolirane tako, da gledajo ven samo špičke), kar lahko narediš, je da probaš, če se da to izolacijo sneti (nekatere merilne konice imajo take pokrovčke)
in potem poskušaš pomeriti - problem je namreč v tem, da je težko narediti kontakt v vtičnici z merilnima konicama, ker sta le ti preveč izolirani za take namene, tako kot na tej sliki:



za tak namen je boljše nekaj takega:



kot vidiš, je cela konica neizolirana, kar pomeni, da lažje narediš kontakt.

Po mojem lahko tudi s temi tvojimi narediš kontakt - najprej poglej v vtičnico, da zagledaš kontakte v luknjah in nato poskušaj narediti kontakt z njimi:



Zagledal boš svetleče kontakte v notranjosti lukenj (so obkroženi z rdečo).

Malo migaj sem ter tja po potrebi (ne vtakni merilnih konic samo naravnost noter, ker ne boš naredil kontakta).

Manj verjetno je, da je varovalka v multimetru šla ampak 99% ni šla, če si takrat, ko ti je počilo imel vtaknjeno v levi rdeči luknji (no, je šla ampak sta notri dve varovalki, ena za levo in ena za desno luknjo).

Če imate avtomatske varovalke, preveri če so vse vklopljene, lahko da ti vtičnica ne dela že od tistega poskusa zadnjič, ker nisi nazaj vklopil varovalke. Ne, to ni nevarno, da vedno uporabljate iste varovalke, če imate avtomatske.

Sicer pa takole nekako bi moral izmeriti:







Veliko sreče, LP

@tomi

Lahko vprašam koliko si star?


No, no, pusti ga, saj samo hoče pomeriti napetost, dokler se ne bo med merjenjem dotikal neizoliranega dela konic, nima biti kaj narobe.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Lahko da je nastavil na 600V enosmerne, pa mu zato kaže nič. Še bolj verjetno je, da s konicami ni zadel kontaktov. V vsakem primeru pa nima kaj pokati, če imaš kable vklopljene kot si rekel, pa če povežeš na bilokateri kontakt.

einstein :P ::

Lahko da je nastavil na 600V enosmerne


tudi možno...

Še bolj verjetno je, da s konicami ni zadel kontaktov


to sem pa že omenil, ja.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

fikus_ ::

Brez veze je razpravljati o tem, kaj se je zgodilo in zakaj!

Najprej je potrebno prebrati navodila za uporabo in šele potem se stvar uporabi. Tudi sam večkrat naredim obratno in začnem brati navodila, ko zadeva ne dela tako kot pričakujem.

Zgleda da SimobilFan4 ne obvlada elektrotehnike, za to je pa branje navodil še toliko bolj obvezno!

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Yacked2 ::

Kaj ko bi se najprej lotil merjenje voltaže kakšne 9V batrije, ki te nemore ubiti...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

einstein :P ::

@yacked2


Jah, če se ne dotikaš neizoliranega dela merilnih konic, te tudi 230V ne more ubiti ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

St235 ::

Ker za nekoga, ki se random dotika kovinskih delov vtičnice in nima pojma kako uporalbjat multimeter ter kaj se sploh meri z njim je popolnoma nemogoče, da bi se dotaknil živega kontakta.

Goran's Blog ::

Da ne boste izumili kaj novega pri merjenju napetosti ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Multimeter tok upor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
304692 (3903) DeeCoy
»

multimeter vprašanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
488675 (3952) h25
»

težave z voltmetrom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101013 (758) menjalnik
»

Kako se uporablja multimeter (za noobe)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3716359 (15099) darkolord
»

Avtomobilski akumulator + multimeter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3331085 (28699) Newholland

Več podobnih tem