» »

Nocoj vrhunec meteorskega roja perzeidov

Nocoj vrhunec meteorskega roja perzeidov

Slo-Tech - Nocoj bo vrhunec vsakoletnega meteorskega roja perzeidov, ki jih sicer z Zemlje lahko opazujemo od 17. julija do 24. avgusta. Gre za ostanke kometa Swift-Tuttle z obhodno dobo 133 let, skozi katere vsako leto leti Zemlja, vidimo pa jih kot utrinke. Ob pozornem opazovanju s temnega kotička lahko naštejemo do 50 utrinkov na uro. Vreme nam je letos kar naklonjeno, saj ni napovedano preveč oblačno vreme. Perzeidi navidezno izhajajo iz ozvezdja Perzeja, a za opazovanje to ni pomembno. Ponoči boste videli, da utrinki švigajo cez celo nebo.

18 komentarjev

Oldi ::

Kje v bližini Ljubljane bi bila kaka dobra lokacija. Morda bi se tja pripeljal že zvečer, nekaj ur prespal v avtu in opazoval v zg.jutr.urah, ko jih je menda največ.

jest10 ::

Max ni nocoj, ampak bo v noči iz 12. na 13.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

jernejl ::

najbrž do 50 utrinkov na uro... 50 na minuto bi bilo pa le malce preveč.

Oldi ::

Od 00:15 do 00:55 8 zanesljivih, 4 dozdevni. Dva svetla z zelo kratkotrajno sledjo z občutkom, da sta rszsvetlila nebo, pri enem ne tako svetlem sled trajala cca 1sekundo.
Opazoval iz n.v. 400m, oblakov skoraj nič, moteča razsvetljava minimalna.

uio ::

1:20 pa do 1:40 3 res lepi od vzhoda proti jugu, 2 mala bolj proti jugu.

dol pri lj. praktično nič razsvetljave, morm rečt da je blo malo v primerjavi s prejšnjimi opazovanji, bom mogoče še zjutraj probu al pa jutri.

BALAST ::

02:10 - 02:35
15 sigurnih, 2 možna(sem ravno pomežiknil)
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Oldi ::

Gledal sem v SZ del neba, ker mi z juga nabija letališče na Brniku, SV del neba je bil pa težko gledljiv zaradi nagiba terena in "armafleks tehnike"
Vsi, razen enega, so leteli proti jugu oziroma so imeli izhodiščno točko nizko nad obzorjem v smeri sever.
Vsi trije "lepi" so bili visoko na nebu, z zahoda se je oblačilo.

energetik ::

Oldi je izjavil:

Kje v bližini Ljubljane bi bila kaka dobra lokacija. Morda bi se tja pripeljal že zvečer, nekaj ur prespal v avtu in opazoval v zg.jutr.urah, ko jih je menda največ.
Recimo Krim, Kurešček ipd.

Oldi ::

Ali ni vrh Krima poraščen z gozdom?

Kaj pomeni 50/h, da jih toliko vidi en opazovalec ali da jih je toliko bilo in bi jih vodeli recimo štirje opazovalci. Dva moja morebitna sta bila na robu vidnega polja.
Aja, videl sem en zares kratkotrajen in močan blisk, ni bil Iridijum.
Mimogrede, splača se pogledati napoved za Iridijeve zajčke, na moji lokaciji bo nekaj pred tretjo eden z magnitudo -6,7, kar je med Luno in Venero in če ti posveti s hrbta jasno vidiš svojo senco. http://www.heavens-above.com/flaredetai...
Splača se ga pričakati s turističnim dalnogledom v roki in ga ujeti takoj po "zajčku" in spremljati še nekaj časa.

Vpis lokacije za napoved je tule http://www.heavens-above.com/SelectTown... upam, da vam bo delal ker je link malo čuden

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

energetik ::

Oldi je izjavil:

Ali ni vrh Krima poraščen z gozdom?
Mislim, da je na vrhu kar odprt pogled, baje so že s teleskopi tam opazovali.

Oldi je izjavil:

Kaj pomeni 50/h, da jih toliko vidi en opazovalec ali da jih je toliko bilo in bi jih vodeli recimo štirje opazovalci.
Zenithal Hourly Rate @ Wikipedia

Oldi ::

Tenks, torej če bova 2 jih bova videla več:-)

Kurešček je ob cerkvi povsem poraščen, morda ob obračališču.

Razmišljam o Krvavcu in delna prenočitev v avtu. Samo mraz bo.

pisco ::

Krvavec se meni ni nikoli obnesel, ker ti zakriva severni del, glavno dogajanje je pa ravno na severni strani.

Včeraj sem se zapeljal nekam blizu šk.loke, od okoli 1:30-2:00 sem opazil samo 4 ali 5 utrinkov. Res pa je da sem bil zmeden in sem gledal preveč na vzhod - sem ravnokar ugotovil. Je pa tukaj južno od Kranja zoprno to, ker je Brnik blizu, na vzhodu je LJ...skratka neverjetno koliko svetlobnega onesnaženja.

Danes grem še enkrat poskusit, ampak še ne vem kam...obvezno na en hrib.

A kdo ve ali je na Šmarjetni gori dobra lokacija za opazovanje? Mogoče se bom zapeljal kar tja.


pa na telefone si naložite Google Sky Map ;)

uio ::

pol ob 3:20 sm v 5 min 3 vidu, samo čist normalne nič spektakularnega, so mal bolj proti vshodu letel, ob polnoči pa proti jugu. vse sm pa na vzhodu vidu in ne na sv.

CaqKa ::

bil od 23h do 2h , vsaj 30 sem jih videl... nekje 5 jih imam slikanih.
na pohorju.

CaqKa ::

jype ::

energetik> Mislim, da je na vrhu kar odprt pogled, baje so že s teleskopi tam opazovali.

Nebo je z vrha popolnoma odprto v vse smeri, razen proti zahodu, kjer sta dom in oddajnik.

Pod vrhom je tudi zelo udoben travnik z odličnim pogledom proti jugu, kamor ne seže svetloba Ljubljane.

tintorel ::

Dober bi bil tudi razgledni stolp na Rašici.

Oldi ::

Utrinki so po celem nebu, zato ni tako pomemno kako dober je razgled. Na Krvabcu sem jih v torek zjutraj videl cca enega na 5 minut, enako kot prejšnji dan ob polenih doma na višini 400m. V uri in pol je bil eden res poseben, kratek, zelo svetel, sled je pa svetila vsaj 5s.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes ponoči vrhunec meteorskega roja perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54497 (3471) Alexius Heristalski
»

Prihajajo utrinki

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
105937 (4337) nodrim
»

Danes in jutri glejte meteorski roj perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2610603 (7868) Onlyx
»

Danes in v torek ponoči meteorski dež leonidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
93360 (2547) PacificBlue
»

Konec tedna meteorski roj perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127235 (5225) jest10

Več podobnih tem