» »

Turno bordanje,smučanje

Turno bordanje,smučanje

Tydek ::

Pozdravljeni!

Turno smučanje, bordanje je predvsem nevaren šport + veliko adrenalina ;). Zato me malo zanima in sprašujem res tiste, ki to obvladajo. To pomeni, da imajo večletne izkušnje ali kogarkoli, ki se nato spozna!

Zanima me kako je z opremo kakšno opremo priporočate in kako ravnati v primeru plazu. S sabo je definitivno dobro potem imeti mini-lopato. Slišal sem tudi za napihljiv jopič nekako tako, da te reši ob primeru, da te plaz zasuje in ti si potem nekako še vedno na vrhu. Je to res? Koliko stane?.

Še za konec me pa predvsem zanima kako je to, če želiš dobiti licenco, da naprej učiš. Včeraj sem gledal na oddaji preverjeno.


Hvala vam za vse nasvete!
Lep pozdrav

Invictus ::

Glede na to da nimaš pojma, se temu odpovej.

To kar je bilo včeraj na preverjeno, je navadna slaba reklama. Samo gorski reševalci bodo imeli več dela.

Drugače se pa pridruži kaki izkušeni skupini. Stran za to je Turni Klub Gora. Pa si tu najdi sopotnike.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jalovec09 ::

Ne smučam, hodim pa veliko v gore. Zadnje nesreče so se zgodil predvsem zaradi tega, ker folk ignorira razna opozorila, pri 3 stopnji. Obvezn je plazovni trojček, večina ga tako nima in si na tak način skloplje grob. Nikoli se ne podajaj v gore sam, kadar so snežne razmere slabe.
Za začetek je bolje obiskat planine, poišči si družbo ali pa počakaj, da se sneg preobrazi in izbiraj temu primerne vzpone. Dovška baba je kar dost obiskana med turaši.

Zgodovina sprememb…

Tydek ::

Invictus neizkušenih ne sprašujem ;). Oglavnem odpovedal se ne bom... Šel bi seveda s prijateljem. Tudi on ni izkušen ampak vseeno bolje kot pa biti sam! ;)....

Invictus ::

Daleč najpomembnejši kos turne opreme je žolna.

Kar v prispevku niso kaj preveč poudarili. Seveda jo morajo imeti vsi, ne samo eden ...

Začni na kakem Viševniku. Ni plazovit, pa še cel kup folka je gor ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gzibret ::

Včasih sem veliko smučal po celcu... Dokler ni enega mojega partnerja zasul relativno majhen plazek. Komaj smo ga skopali ven, je imel kar srečo, ker je ven gledal konec njegove palice, in da je imel zračni žep da je lahko dihal. Sedaj... hm.... nisem več tako prepričan, ali bi šse peljal po celcu ali ne.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

levaky ::

Definitivno poizkusi s kakim tečajem, če ne drugega, vsaj tečaj varne zimske hoje v hribih... PZS ga vsako leto brezplačno organizira...

Poišči še kakšne tečaje turne smučarije oz. si poizkusi najti kakšno bolj izkušeno družbo. Vsaj toliko, da ti povedo izbrati primeren cilj za tiste razmere, če ne drugega...

Ker nekaterih zadev se ne smuča, pa če so še tako dobre razmere, nekatere pa lahko vedno in to zelo varno kljub slabim razmeram... Le poznati moraš naravo tistega hriba... Kar pa dobiš z izkušnjami in klepetom z drugimi smučarji...

Matej

nejcek74 ::

glej Tydek, sicer se mi zdi da si si nekaj vtepel v glavo, pa se boš zarinil, saj mogoče boš preživel, pa ti bo to super šola, meni je bila, tako da bom kar počez natresel cel kup dejstev, ti pa se potem sam odločaj o njih:
- smrt pod plazom je ena slabših smrti, nemočen se zadušiš po parih minutah trpljenja
- dovolj je da te prekrije 10 cm pa se ne moreš premakniti (če ne verjameš poskusi)
- rešiti te morajo tvoji prijatelji, pomoč GRS je načeloma samo prevoz trupla
- najlepše je smučat takrat, ko je nevarnost plazov občutna
- območja napihanega snega so plazovita tudi takrat ko ni splošnih opozoril, so hinavska in težka za prepoznat
- edina stvar ki pomaga so izkušnje in učenje na tujih napakah
- Tomaž Vrhovec (naš veliki strokovnjak za plazove) in Stane Belak (recimo eden večjih slovenskih alpinistov) sta oba umrla pod plazovi, na območjih ki niti ne veljajo za resne hribe
- tako da, vpiši se na alpinistični tečaj in začni spoznavat hribe, zima je lepa samo je hinavska prasica
*sem človek z izkušnjami, če ne drugega sem bil že vsaj na petih pogrebih prijateljev, ki so končali od plazov ali plazičev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Oberyn ::

Invictus je izjavil:

Daleč najpomembnejši kos turne opreme je žolna.

Daleč najpomembnejši kos turne opreme je občutek za sneg. Pridobiš ga tako, da se vpišeš v alpinistično šolo na katerem od alpinističnih odsekov. Vsi jih prirejajo enkrat na leto. Učijo te mojstri, po par letih si že kar usposobljen. Znanje smučanja ni toliko pomembno, razen če želiš med ekstremiste. Pomemben je občutek za sneg. Sam sem bil v 20+ letih aktivnega zimskega plezanja in smučanja 2x pod plazom.

IgorGrozni ::

Turno smučanje je samo eden od načinov gibanja v gorah. Zato so najpomemnejše gorniške izkušnje in veščine. Torej je nujna poštena alpinistična šola in veliko alpinistike v gorah pozimi(po zasneženih hribih).

Če bi želel le smučati po celcu, se lahko smučaš tudi na naših smučiščih izven urejenih prog pa bo isto. In manj nevarno zate, za tvoje spremstvo ter reševalce.

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

nejcek74 je izjavil:

smrt pod plazom je ena slabših smrti, nemočen se zadušiš po parih minutah trpljenja

Hja, mogoče pri manjših plazovih. Sicer v plazovini delujejo strašne sile. Ledni plaz te zdrobi v delčku sedkunde. Lednih plazov pri nas sicer ni veliko.

Bral sem poročila o žrtvah, pri katerih je bil trup zavit okoli vzdolžne osi, tudi za 3 obrate.

Potem je tu zračni pritisk. Pri večjem plazu lahko samo ta poruši hišo. Tak pritisk te ubije še pred snegom. Raztrga ti pljuča. Se zgodi, da žrtve iz plazovine izkopljejo gole - pritisk jim odtrga vso obleko.

oldguy ::

Hayabusa ::

jalovec09 je izjavil:

Ne smučam, hodim pa veliko v gore. Zadnje nesreče so se zgodil predvsem zaradi tega, ker folk ignorira razna opozorila, pri 3 stopnji. Obvezn je plazovni trojček, večina ga tako nima in si na tak način skloplje grob. Nikoli se ne podajaj v gore sam, kadar so snežne razmere slabe.
Za začetek je bolje obiskat planine, poišči si družbo ali pa počakaj, da se sneg preobrazi in izbiraj temu primerne vzpone. Dovška baba je kar dost obiskana med turaši.

Prejšni teden je snežni plaz na meji med HR in Bih pokopal 4 izkušene alpiniste - 3 sta so se uspeli rešiti (1 ali 2 sta bila pripadnika GR HR, ki sta bila že v Himalaji in podobno, Kamešnica 1856 m nv).

http://www.gore-ljudje.net/novosti/8902...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/izgu...

jalovec09 ::

In tale vikend, ostante raje doma !!!

teoo ::

... ampak drugače je pa super:)
defying gravity

oldguy ::

teoo je izjavil:

... ampak drugače je pa super:)


Res je...top shit, skupaj z ostalimi alpinističnimi dejavnostmi. Mene so hribi na srečo zasvojili leta nazaj, da sem zasvojen pa sem se zavedel, ko sem začel ob petkih zvečer ostajat doma namesto da bi se ga šel ven napit/pribit, in to zato, da sem ob petih zjutraj lahko štartal grizenje kolen. Kajvemkaj bi bilo z menoj, če bi ostal pri prejšnjem življenskem stilu...

Kakorkoli, prava pot za udejstvovanje v gorah, skupaj s turnim smučanjem je, da najdeš kak PD z alpinističnim odsekom ter se vpišeš v šolo. Boš zvedel čuda koristnih stvari, spoznal pravo družbo za varno smučanje, zvedel za kup novih krajev, obenem pa se zna zgodit, da te spotoma prevzame še kaka druga podzvrst, kot so ledno in trad/športno plezanje.

DonMatejo ::

Vaja, vaja in vaja. Smučam že tretje leto (tudi iz Kredarice, ob zelo izkušenem vodniku na koncu sezone), ampak večinoma po strminah, ki niso omembe vredne. Modeli tipa Bine Žalohar so in bodo out-of-your-reach, da se razumemo. Pomembna je tudi tehnika smučanja, ki se jo v debati zanemarja, stroga klasika, pozabi karving...
Vadi ob smučišču, če se ti ne da peš gor hodit... pa potem, ko boš po celcu že lepo ril, si zamisli, da za tabo nekaj poči in poskusi varno in hitro prepeljal v dolino. Tako, da ne slepiš samega sebe, ko ti komaj uspe.

In predvsem velikokrat reči, NE bom šel sem gor, danes ne. In pojdi na en hrib, ki bo manj "trofejen".

Na koncu... www.hribi.net, goreinljudje...

Invictus ::

@Tydek ..

Pa sploh znaš dobro bordat?

Drugače raje ne rini v cel sneg.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gzibret ::

DonMatejo - tudi ob smučišču nisi varen. Koliko let nazaj je na Krvavcu ob smučišču plaz ubil 2 človeka. 2 leti, 3?
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rekreativno smučanje - Oprema, smučišča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
11819484 (1648) Magic1
»

Snežnik v začetku decembra?

Oddelek: Šport
395151 (3623) seminal
»

Začetnik: bordanje ali smučanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5215432 (14670) c0dehunter
»

Pohodne hlače, krplje, obvezna oprema

Oddelek: Loža
84277 (4090) genius11
»

smučanje in oprema

Oddelek: Loža
327999 (7026) energetik

Več podobnih tem