» »

uporaba tipke kot on/off stikalo

uporaba tipke kot on/off stikalo

kombinezon ::

Imam tipko(momentary pushbutton) in bi z njo rad preklapljal napravo on/off.
Običajnega latch stikala ne morem uporabiti, ker je želja da bi bilo to stikalo za vklop in izklop naprave enako tipkam na napravi, ki pa so tipke v pravem pomenu.
Problem je ker je to glavno stikalo med baterijo in priključki večih vezij in bo čezenj teklo lahko v najhujšem primeru blizu 1ampera,napetost 7,2V. Hkrati mora biti zanesljivo, tako da je bolje če je čisto hardwersko izvedeno.
Nekje sem našel vezje klik.
Dober princip vendar so komentarji da ne deljuje. Problem so tudi izgube zaradi visokega toka in da se nebi prežgalo vse skup bi moral dati tudi ustrezne elemente..
Ima kdo kakšno boljšo idejo?
LP

ZGI ::

Šment.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

fpbs ::

Tipka pa rele. Ko pritisneš na tipko, se rele preko svojih kontaktov vključi. Ko pa drugič pritisneš, se pa ta tokokrog prekine in izključi rele.

ZGI ::

Res je, da se da narediti samo z eno tipko, samo ta opcija deluje samo s flipflopi, ali kakšno krmilno elektroniko. Naj enostavnejša rešitev je, da uporabiš 2 stikali. 1. ob pritisku razkleni, 2. se ob pritisku skleni.



S2 vklopi, S1 izklopi.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

kombinezon ::

Ja sem pomislil na rele, samo a ni da mora teči stalen tok čez primarno stran, da je na sekundarni strani rele sklenjen. Da deljuje kot magnet in drži stikalo v poziciji. Po tej logiki se ne da z eno tipko in je z relejem isti problem kot brez njega.
@ZGI če pravilno razumem kako deljuje rele potem tu S2 le kratkotrajno vklopi in ko je s2 spuščen je rele odklopljen ne glede na S1

Zgodovina sprememb…

ZGI ::

Pardon, narobe sem skiciral prejšno shemo.

Pravilna shema je sledeča:



Z S2 vklopiš rele, in ko ta preklopi, preko S1 ta drži sam sebe v poziciji delovanja. Ko razkleneš S1 rele izklopi in posledično se prekine tudi napajanje do bremena. Čez tuljavo releja teče samo tok potreben za delovanje releja, čez delovne kontakte pa teče tok bremena + tok tuljave releja (cca 100mA).
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

fpbs ::

fpbs je izjavil:

Tipka pa rele. Ko pritisneš na tipko, se rele preko svojih kontaktov vključi. Ko pa drugič pritisneš, se pa ta tokokrog prekine in izključi rele.

Ta moj post zgoraj ne drži. Šele kasneje sem se spomnil, da ko sem pred leti delal neko napravo, kjer je bila želja, da so vse "tipke" na čelni plošči enake. Problem tipk in stikal sem rešil tako, da sem poiskal tipke in stikala, ki so na zunanji izgled enaki, funkcijsko pa različni.

misek ::

kombinezon, ti potrebuješ impulzni rele.

kombinezon ::

@ZGi ja tole pa že zna delati, bom probal enkrat realizirat.
Verjetno pa je vseeno res najboljša opcija da najdem take tipke in stikalo, ki so enakega izgleda.

VolkD ::

Tole ni ravno nov problem,...
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop...
Rešitve so bile pa objavljene v eni od revij. Ne vem več kateri,... http://www.elektronik.si/phpBB2/viewfor...


fixed 1. link
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

All ::

Impulzni rele bo taprav. Samo za tole tvojo napetost ga bo pa mal teži dobit, tako da bo treba kej custom made narest.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izklop faze z relejem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2811495 (3738) mirator
»

Izdelava tipke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172709 (2228) jernejc
»

Magnetni rele?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112153 (2024) Lio
»

Kako narediti, da bi se mi akumulator sklopil, preden je popolnoma iztrošen

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142364 (2121) Red_Mamba

Več podobnih tem