» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
335 / 356
»»

Daniel ::

Ne, ne more, ker je zadeva integrirana v sam firmware in nima nikjer opcije kakršnekoli kljukice.

Meni HA pobira podatke preko Solaredge integracije (ne preko njihovega APIja) vsakih par sekund. Tudi podatke od dodanega merilca porabe se vidi.

Obstaja sicer bypass, ki bi načeloma moral delovati. Priklopiš wifi anteno kot LAN bridge v obstoječe omrežje, na anteno pa priklopiš razsmernik. Tak je bil moj prvoten plan, pa sem potem raje potegnil kabel, ker ironično ob razsmerniku nimam nobene 220V vtičnice, da bi napajal anteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

feryz ::

To je pa res ironično, da nimaš elektrike zraven elektrike.
Se popolnoma strinjam.
Odcvikal bi vtič s kabla in tiste dve žice privijačil v škatli z varovalkami. Ampak to je že raketna znanost.

Daniel ::

Ne vem, če je ravno dobra ideja svetovati vezavo česarkoli v omarico sončne elektrarne, ki nima FID stikala.

Sicer pa, kot sem že zapisal, sem uredil. Saj bi lahko potegnil elektriko iz druge strani prostora ampak sem potem raje potegnil kar LAN kabel.

klemenSLO ::


Potem je za podatke tekočega dneva boljše pogosteje klicati SolarEdge api?


Kot gledam v HA se podatki osvežujejo na 5 minut. V programu Solar edge pa na 15
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

jWill55 ::

Kako pa imate Energy konfiguriran v Home Assistant? Sam prejemam podatke Solaredge preko modbus, v omarici imam Shelly energy meter (nimam metra na razsmerniku), uredil sem si tudi MojElektro API.

V HA imam pod Solar Panels dodan solaredge (AC Energy kWh).

V razdelku Electricity Grid pa ne vem, kaj je najbolje nastaviti v mojem primeru pod Grid consumption in Return to grid? Oboje shelly ali uporabim Moj elektro?

primoz4p ::

Utk je izjavil:

Toče se ponavljajo že 100 let, elektrarne so pa tudi že en čas. Nič posebnega ne bo letos, niti drugo leto. Ko bo razmerje med premijo in škodo preslabo pa pač ne bomo zavarovali.
20 let stare elektrarne pa tudi menda ne boš zavaroval, ker itak ne boš nič dobu.

Letos se je začelo ...
Pri Črnomlju odtujili kable in konektorje sončne elektrarne
Črnomelj, 23. julija - Na območju Policijske postaje Črnomelj so neznanci v noči na včeraj vlomili v ograjen prostor, kjer se nahaja sončna elektrarna. Prerezali in odtujili so solarne kable in konektorje ter povzročili za okoli 15.000 evrov škode, so danes sporočili s Policijske uprave Novo mesto.

...mislim, da bo tega vedno več. Zavarovanje?

deco16 ::

Kolk kablov moraš pokrast, da pride za 15000 evrov škode?

Kabel pa 1€ na meter ...

MadMax ::

Elektrarna na travi, 500x200m, pocvikaš kable direkt pri panelih (in jih s tem uničiš), ...
15k niti ni tako veliko, če bolje pomisliš.
Res pa da brazilci za pokradeno ne bodo dobili niti 500eur, pa par noči se bo kadilo...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

deco16 ::

Vsak panel ma škatlo, tudi če pricvikaš direkt ostane še par cm in se takoj poštuka. Sej štekam da se napihuje vrednost. Večino je itak delo.

gort ::

klemenSLO je izjavil:


Potem je za podatke tekočega dneva boljše pogosteje klicati SolarEdge api?


Kot gledam v HA se podatki osvežujejo na 5 minut. V programu Solar edge pa na 15

Ja, napredek je vsekakor bil, je pa še prostor.

gort ::

gort je izjavil:

Ja, napredek je vsekakor bil, je pa še prostor.

Pozabil sem reči, tega spreminjati ne velja (no, v bistvu velja :D)

mertseger ::

Fluido je izjavil:

Glede na podatke ELESA so obnovljivi viri so na današnji dan do 17 ure naredili 63,5 % vse proizvodnje (upoštevajoč da gre pol jedrske na Hrvaško). Sonce 23 % vse proizvodnje. Proizvodnja danes brez Hrvaškega dela je bila 19.401 MWh od tega so obnovljivi viri naredili 12.319 MWh. Poraba danes do 17 ure je bila 12.190 MWh, kar pomeni da so obnovljivi viri danes naredili več kot je celotna poraba Slovenije!

ps: sonce je danes proizvedlo 36,6 % celotne porabe!


ps. včeraj je sonce proizvedlo 11% celotne porabe, predvčerajšnjim 10%, v nedeljo pa 13% in v soboto samo 3%. Boš sobotni rezultat pokomentiral?

deco16 ::

Problem je da se lastna poraba ne šteje ker nikoli ne gre čez števec ...

mertseger ::

deco16 je izjavil:

Problem je da se lastna poraba ne šteje ker nikoli ne gre čez števec ...


vredu pa prištej par % zraven. V nedeljo mi je naredila 95 kWh porabe je bilo 11 kWh. S soboto je naredila 9,3 kWh porabe je bilo 31 kWh(zaradi polnenja EV). Še dobro da immamo nuklearko :))

Daniel ::

Kakor kje, jaz sem prejšnji mesec imel produkcijo 2.24 MWh, porabo iz omrežja pa 1.14 MWh. Kako torej oni vedo koliko je moja SE proizvedla za lastno porabo, če nimajo dostopa do tega podatka?

mertseger ::

Ne vedo ker ne dobijo podatka o operaterju. Ampak bistvo te debate (ki sem jo citiral) je čisto drugje.

polozweii ::

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?

hojnikb ::

polozweii je izjavil:

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?


Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..

Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...
#brezpodpisa

tomi54321 ::

Daniel je izjavil:

Samo LAN. Sicer je odvisno od naloženega firmwara ampak v zadnjih verzijah je vse drugo blokirano.

To ne drži popolnoma.
Pred 2 letoma so blokirali TCPmodbus over wifi na vseh SE inverterjih, potem so lani to možnost ponovno vklopili pri residental inverterjih (pod 10kW), pri commercial pa še vedno ne. Menda zaradi varnosti.
Morda bi jih uporabniki lahko zasuli s prošnjami, naj to vklopijo nazaj. V SLO je verjetno precej več commercial kot residental SE inverterjev.

Daniel ::

tomi54321 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Samo LAN. Sicer je odvisno od naloženega firmwara ampak v zadnjih verzijah je vse drugo blokirano.

To ne drži popolnoma.
Pred 2 letoma so blokirali TCPmodbus over wifi na vseh SE inverterjih, potem so lani to možnost ponovno vklopili pri residental inverterjih (pod 10kW), pri commercial pa še vedno ne. Menda zaradi varnosti.
Morda bi jih uporabniki lahko zasuli s prošnjami, naj to vklopijo nazaj. V SLO je verjetno precej več commercial kot residental SE inverterjev.


Hja no, to o razliki med različnimi močmi inverterjev mi ni poznano. Kolikor sem preko SolarEDGE portala komuniciral z nekim Slovencem, ki je očitno zaposlen pri njih mi je zatrdil, da oni nikoli niso ponujali Modbus preko WiFi, čeprav lahko iz prakse potrdim, da je en kratek čas delovalo. Sedaj niti ne morem najti tega pogovora v tehnični pomoči, očitno starejše brišejo, da bi pogledal, kdo je bil.

Mora biti pa res sila nevarno, če se ti Modbus podatki inverterja pretakajo preko Wifi...

dussan ::

Kar se varnosti tiče je zelo "zanimivo", kako preprosto je fizično dostopati do inverterjev. Tam je, pri SolarEdge, koda za dostop in potem rabiš samo še malo premakniti stikalo ter se povežeš na napravo. Čudim se, da ni nobenega primera, da bi hudobec spremenil kakšne parametre... IMHO je to dosti bolj nevarno, kot da ti nekdo preko modbusa prebira stanje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

Daniel ::

dussan je izjavil:

Kar se varnosti tiče je zelo "zanimivo", kako preprosto je fizično dostopati do inverterjev. Tam je, pri SolarEdge, koda za dostop in potem rabiš samo še malo premakniti stikalo ter se povežeš na napravo. Čudim se, da ni nobenega primera, da bi hudobec spremenil kakšne parametre... IMHO je to dosti bolj nevarno, kot da ti nekdo preko modbusa prebira stanje...


V zadnjih verzijah firmwara dostop preko 172.16.0.1 ne dela več. Preko SetApp pa ne moreš ničesar spremeniti, če nimaš računa monterja. No, Wifi podatke lahko spremeniš.

dussan ::

Daniel je izjavil:

dussan je izjavil:

Kar se varnosti tiče je zelo "zanimivo", kako preprosto je fizično dostopati do inverterjev. Tam je, pri SolarEdge, koda za dostop in potem rabiš samo še malo premakniti stikalo ter se povežeš na napravo. Čudim se, da ni nobenega primera, da bi hudobec spremenil kakšne parametre... IMHO je to dosti bolj nevarno, kot da ti nekdo preko modbusa prebira stanje...


V zadnjih verzijah firmwara dostop preko 172.16.0.1 ne dela več. Preko SetApp pa ne moreš ničesar spremeniti, če nimaš računa monterja. No, Wifi podatke lahko spremeniš.


No, to je dobra novica. Sam sem poskusil pri sebi, dve leti nazaj, ko sem čakal na monterja, da nastavi stvari... Katera oznaka pa je za firmware?
 Firmware?

Firmware?

Daniel ::

Vse se spreminjajo. Najbolj očitna je sicer zgornja. Sedaj iz glave ne vem, katero verzijo imam naloženo.

tomi54321 ::

https://www.solaredge.com/es/support/se...

Tukaj je release note iz leta 2022. Jasno piše, da na residental TCPmodbus na wifi dela, na commercial pa ne.

DamijanD ::

jWill55 je izjavil:

Kako pa imate Energy konfiguriran v Home Assistant? Sam prejemam podatke Solaredge preko modbus, v omarici imam Shelly energy meter (nimam metra na razsmerniku), uredil sem si tudi MojElektro API.

V HA imam pod Solar Panels dodan solaredge (AC Energy kWh).

V razdelku Electricity Grid pa ne vem, kaj je najbolje nastaviti v mojem primeru pod Grid consumption in Return to grid? Oboje shelly ali uporabim Moj elektro?

A ni moj elektro z zamikom? Torej neuporaben za ta namen.
Drugače pa imaš tukaj tri spremenljivke, ki so med sabo povezane, tako da iz dveh vedno lahko izračunaš tretjo.

Daniel ::

Hja, meni je še lani delalo oz. Najprej ni delalo, potem so nekaj posodabljali in je pričelo delat. Nato sem imel neko napako, da en string ni delal, ker je bil nek vijak slabo zategnjen ampak se je serviser povezal tudi na inverter in se je le ta avtomatsko posodobil, je rekel, da sploh ne more prekiniti postopka. No, od takrat pa ne dela več preko Wifi. Gre pa za SE25k.

tomi54321 ::

Pravzaprav je z več koncev tale zadeva s SE sitna:

Inverterja na LAN ne bi povezoval, da ne prebije na ruter
WIFI antena na LAN je kot zakleto problem vtičnice, ki jo pri inverterju ni
Setapp ne dobiš več installer dostopa
Lokalni web server na SE inverterju so onemogočili

Lokalne podatke z MODBUSa bomo pa kmalu potrebovali za HA, če bo omrežninska reforma res štartala.

A je komu ratal kontaktirati SE support (pa ne bota) in kako se to naredi?

bbbbbb2015 ::

Imel bi dve vprašanji:

1) danes sem na SolarEdge appu opazil, da v grafu manjkajo trije "pasovi" po moji oceni 30 minut. Internet je bil, SE 17K razsmernik je povezan preko žičnega etherneta. Ena luknja je taka, da manjka in proizvodnja in lastna poraba, dve pa taki, da lastna poraba je, proizvodnja pa manjka. To je prvič, da kaj manjka. To mi deluje, kot da je nekdo nadgrajeval firmver na daljavo ali kaj takega.

2) vsako jutro (vsaj doslej) je ventilator na razsmerniku točno ob 5:37 zabrnel do maksimuma, cca kakšno minuto, potem pa se je ustalil. To mi deluje kot reboot, samo ne vem, če se to samo reboota ali je kakšen problem.

MadMax ::

2. ene sorte selftest, ko se zbudi. Moj enako, pa od kolega tudi, ....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Daniel ::

tomi54321 je izjavil:

Pravzaprav je z več koncev tale zadeva s SE sitna:

Inverterja na LAN ne bi povezoval, da ne prebije na ruter
WIFI antena na LAN je kot zakleto problem vtičnice, ki jo pri inverterju ni
Setapp ne dobiš več installer dostopa
Lokalni web server na SE inverterju so onemogočili

Lokalne podatke z MODBUSa bomo pa kmalu potrebovali za HA, če bo omrežninska reforma res štartala.

A je komu ratal kontaktirati SE support (pa ne bota) in kako se to naredi?


Modbus je ponavadi privzeto vklopljen, tako, da priklopi in testiraj. Če ne, pa odpri case na Solaredge (če se še da). Sicer so njihovi odgovori včasih taki, da se ti zdi, da jih piše nek Indijec remote od doma.

primoz4p ::

deco16 je izjavil:

Vsak panel ma škatlo, tudi če pricvikaš direkt ostane še par cm in se takoj poštuka. Sej štekam da se napihuje vrednost. Večino je itak delo.

So kar hitro popravili ...

Povozila ga je, ko je stopil iz njenega avta; tatovi spet nad sončno elektrarno
26.7.2024

Na območju Policijske postaje Črnomelj so neznanci v noči na četrtek vlomili v ograjen prostor, kjer se nahaja sončna elektrarna. Prerezali in ukradli so solarne kable in konektorje ter povzročili večjo premoženjsko škodo. Podobno se je, kot smo poročali, na istem območju zgodilo tudi v noči na ponedeljek.

polozweii ::

Je za polnjenje GEL akumulatorja za solarne sisteme primeren vsak univerzalni polnilec ki ima med drugim možnost polnjenja GEL akumulatorja? torej tudi tisti ki omogoča polnjenje klasičnega avtomobilskega akumulatorja?

hojnikb ::

hojnikb je izjavil:

polozweii je izjavil:

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?


Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..

Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...

.
#brezpodpisa

gort ::

En znanec z letnim netiranjem, nekaj sprašuje, da bi dal povečal output zaradi povečane porabe. Menda ima omejitev oddajanja in tudi nazivne moči razsmernik in panelov so prav nekje 1:1. Zaradi omejitve oddajanja pa redko pride čez 85%. Sme znanec dodati panele zaradi potrošnje, če ima inverter kaj tolerance glede moči panelov - okvirno koliko? Verjetno mora obvestiti svoj elektro, vse ostalo je enako? Če zamenja (morebiti okvarjenega) inverter za večjega ali celo hibridnega, se letno netiranje prekine, ne glede na ohranjeno omejitev priklopa?

WaterBoy ::

Če se moč oddajanja ne spremeni potem ne rabi obveščati elektra. Novi paneli na streho, rezsmernik pa na AC strani mora isto oddjjati

hojnikb ::

če ima soglasje recimo 13kW, potem lahk kamot namečes gor se par kWp več panelov, ker itk skoraj nikoli ne delajo na peak moči. Če imas recimo za 16kWp panelov, bi se redko zgodil, da bi dejansko prilezl do 16kW (kaj sele potem izugbe čez inverter in potem nazaj v AC). Zato kamot nardis overpanel, če le inverter to dovoljuje (skupna napetost, trenutna konfiguracija stringov itd). Seveda, kak % max izplena čez letno raven se izgubi zarad tega, ampak mas se vedno večjo proizvodnjo kot sedaj.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bbbbbb2015 ::

hojnikb je izjavil:

če ima soglasje recimo 13kW, potem lahk kamot namečes gor se par kWp več panelov, ker itk skoraj nikoli ne delajo na peak moči. Če imas recimo za 16kWp panelov, bi se redko zgodil, da bi dejansko prilezl do 16kW (kaj sele potem izugbe čez inverter in potem nazaj v AC). Zato kamot nardis overpanel, če le inverter to dovoljuje (skupna napetost, trenutna konfiguracija stringov itd). Seveda, kak % max izplena čez letno raven se izgubi zarad tega, ampak mas se vedno večjo proizvodnjo kot sedaj.


Če smem dodati, jaz imam 16,4kWp, ter 13,6kW omejitev.
Zdaj, če so paneli (vsi) obrnjeni na jug, potem je verjetno možno, da pride proizvodnja v določenem trenutku do 13,6kW, pa imaš 13,6kW.

Če pa imaš neko V-Z konfiguracijo, kjer sonce obsije V najprej, potem se dviga čez horizont, potem gre na Z dol, potem bi lahko na V krilo dodal še 4kW, ter na Z krilo še 4kW, pa bi potem zjutraj takoj dobil visoko moč, ki bi bila taka še čez dan, popoldne pa enako. Pa bi verjetno še ostal znotraj limita 13,6kW.

16,4kWp, V-Z konfiguracija, da 12 kW od sebe, ko je sonce visoko na nebu.

joez7 ::

Prvo naj pove obstoječe stanje, soglasje, razsmernik, paneli, koliko ma sploh fizično še placa?
Vse je odvisno od soglasja, če ma soglasje za 10kW, ma lahko razsmernik 10kW ali pa tudi več (pač omejitev na razsmerniku ali pa z inmetrom - potem je omejitev samo exporta). Lahko ma za nekje 25-30% več panelov kot je razsmernik (odvisno od proizvajalca - poglej za konkreten razsmernik).
Teoretično lahko da na soglasje 10kW, 16kW razsmernik in 20kWpik panelov in vse skupaj omeji z export na 10kW. Razliko med proizvodnjo in Exportom, pa ali gre v prazno ali pa v lastno rabo. Bo pač dobil malo bolj trapezno krivuljo proizvodnje.
Bo še kdo iz faha kaj razložil.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

mertseger ::

Za tistih par panelov če ti nekaj zmanjka konec leta se splača dat gor drugače pa ne, če imaš obrnjeno V ali Z, če je bolj proti jugu pa sploh ne. Pa da ne bo potem joka če boš vsak drugi teden brez elektke. Vsakodnevno berem jokice ki dajo 2x tolk panelov gor kot imajo oddajo potem jim pa ves čas čajto izklaplja, še posebej pomlad in začetek jeseni.

hojnikb ::

izklaplja zato, ker inverter nima prav nastavljen export limit... V skrajni sili pa vedno lahko dodaš še kakšno baterijo zram (če si kupo hibrida), če pač more bit samostojna AC varjanta. Sam to ni več potem pocen..
#brezpodpisa

polozweii ::

hojnikb je izjavil:

hojnikb je izjavil:

polozweii je izjavil:

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?


Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..

Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...

.


Še vedno brez odgovora na postavljeno vprašanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

joez7 ::

Iskrini števci majo kar na knap nastavljen export limit. +10% v 60s, oziroma +33% v 10s (če sem narobe prebral, me prosim popravite). Pa še to, pazijo za vsako fazo posebej. Na primer pri 10kva je fazni limit 3.4kva.
Importmeter (na primer od SolarEdga) pa gleda skupno moč - in tu lahko preide do nesoglasja (pri nesimetrični obremenitvi in proizvodnji - in če meče limiter ven, pač nastavljaš export meter navzol, po nekje 300W, dokler ni mir). JA pa nekateri sploh ne dajo importmetra (400€), in vse skupaj omejujejo na razsmerniku - tu je potrebno (ponavadi) nastaviti nekje 500W pod limito.
JAz mam export na 9.7kva, razsmernik pa na 10.6kva, pa mi še ni vrglo ven :). Limit pa je 10kva.
Sosed pa ma samo omejitev na razsmerniku in mu tam pa tam vrže ven (na 2mesca nekje - po dežju ponavadi)

polozweii je izjavil:

Je za polnjenje GEL akumulatorja za solarne sisteme primeren vsak univerzalni polnilec ki ima med drugim možnost polnjenja GEL akumulatorja? torej tudi tisti ki omogoča polnjenje klasičnega avtomobilskega akumulatorja?


Na kratko NE.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

hojnikb ::

polozweii je izjavil:

hojnikb je izjavil:

hojnikb je izjavil:

polozweii je izjavil:

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?


Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..

Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...

.


Še vedno brez odgovora na postavljeno vprašanje.


seveda imaš, sam prebrat si bo treba cel zapis..
#brezpodpisa

polozweii ::

hojnikb je izjavil:

polozweii je izjavil:

hojnikb je izjavil:

hojnikb je izjavil:

polozweii je izjavil:

Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje? Na primer pri tem na linku piše da je za svinčeno-kislinske, svinčene in gel akumulatorje ter akumulatorje AGM.
https://www.hofer.si/sl/p.auto-xs-polni...
Na akumulatorju je na izbiro hitro, srednje in počasno polnjenje. Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Se skladiščen gel akumulator na pol leta s polnilcem do konca dopolni, ali je bolje da se ga pred polnjnjem najprej do polovice izprazni (s porabnikom) in šele potem do konca napolni? Ali kako drugače?


Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..

Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...

.


Še vedno brez odgovora na postavljeno vprašanje.


seveda imaš, sam prebrat si bo treba cel zapis..



Skratka, v tekstu sem postavil dva vprašanja:
- Se za polnjenje gel akumulatorjev za solarne sisteme uporablja specialen polnilec za gel akumulatorje ali je dober kar vsak na katerem piše da je med drugim primeren tudi za gel akumulatorje?
- Je za zdravje skladiščenega akumulatorja bolj primerno počasno polnjenje?

Tvoj celoten odgovor:
Zakaj bi to uporabljal? Če so akkuji del solarnega sistema, pač pusti sistem prizgan in se naj polnjo iz sonca..
Če pa for whatever reason mislis te akumulatorj hranit (zakaj? raje jih uporabljaj) potem pa rabis battery tender, da so skos polni...


Na dva vprašanja o polnilcu ti mene sprašuješ zakaj za polnjenje ne bi uporabljal solarnega sistema. Res misliš da je nekdo, ki išče informacijo o ustreznem polnilcu za skladiščen GEL akumulator, bebec ki ne ve čemu je namenjen akumulator?

SambaShare ::

joez7 je izjavil:


polozweii je izjavil:

Je za polnjenje GEL akumulatorja za solarne sisteme primeren vsak univerzalni polnilec ki ima med drugim možnost polnjenja GEL akumulatorja? torej tudi tisti ki omogoča polnjenje klasičnega avtomobilskega akumulatorja?

Na kratko NE.


Zakaj ne? Kakšne pa je razlika med avtomobilskim/avtodom/navtika gel akumulatorjem napram solarnemu, če govorimo o 12V?

polozweii ::

SambaShare je izjavil:

joez7 je izjavil:


polozweii je izjavil:

Je za polnjenje GEL akumulatorja za solarne sisteme primeren vsak univerzalni polnilec ki ima med drugim možnost polnjenja GEL akumulatorja? torej tudi tisti ki omogoča polnjenje klasičnega avtomobilskega akumulatorja?

Na kratko NE.


Zakaj ne? Kakšne pa je razlika med avtomobilskim/avtodom/navtika gel akumulatorjem napram solarnemu, če govorimo o 12V?


Ne vem, zato pa vprašam. Nisem štromar.
Vidim nek univerzalen polnilec z možnostjo polnjenja avtomobilskih, svinčeno-kislinskih, svinčenih in gel akumulatorjev ter akumulatorjev AGM. Iz tega bi kot laik sklepal da je dober za polnjenje solarnega gel akumulatorja. Ker pa gre pri univerzalnem polnilcu morda za kompromis oziroma bi bil namenski polnilec gel akumulatorjev (če namenski obstaja) občutno boljši, raje kupim namenskega kot pa da z univerzalnim poslabšam lastnosti akumulatorjev vrednih par jurjev.
Seveda pa ne bi rad razmetaval denarja in kupoval boljšega akumulatorja če je ta mogoče povsem dober. Zato sprašujem kako je s tem.

deco16 ::

Pač kupiš LiFePO4 in maš več kot od tega AGM. Ampak ja če si kupil že lahk polniš z čemerkoli.

SambaShare ::

No saj hiter google:

https://www.vectorsinc.com/blogs/vector...


Compared to standard AGM batteries, which can be charged with a battery charger with up to 14.4 - 15.0 voltage, gel batteries require a lower voltage setting during charging. They should not be charged at a rate higher than 14.2 volts.


Samo ja, pazi da ima polnilec res opcijo za gel in ne AGM. Moj "univerzalni" ima samo STD in AGM.

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

SambaShare je izjavil:

joez7 je izjavil:


polozweii je izjavil:

Je za polnjenje GEL akumulatorja za solarne sisteme primeren vsak univerzalni polnilec ki ima med drugim možnost polnjenja GEL akumulatorja? torej tudi tisti ki omogoča polnjenje klasičnega avtomobilskega akumulatorja?

Na kratko NE.


Zakaj ne? Kakšne pa je razlika med avtomobilskim/avtodom/navtika gel akumulatorjem napram solarnemu, če govorimo o 12V?


Zato ker maš v sistemu za SE sigurno več kot en akumolator. Rabiš balanser - nadzorni sistem nad packom.
Poleg polnilne logike rabiš tudi zaščito pred globokim praznjenjem.
Za 5kWh rabiš 50V in 160Ah. V takem hranilniku (80-30%) lahko dosežeš na AMG nekje 300 ciklov, na LiFepo pa nekje (vsaj v teoriji) 4000 ciklov. Polnilno praznilna moč je v rangu 50% kapacitete (se pravi 2.5kW).
Pri hranilnikih energije sta dva standarda, NV (50V) in VN (400V in najnovejši 700V DC).
Tvoje vprašanje je blo polnjenje SE akojev. Ni problema polnit enega - problem je celota.
Gelastega brez namenskega polnilca boš uničil že v fazi iniciacije ali pa po nekje petih polnjenjih.
Če rabiš za prikolico, si pač kupiš Lifepo v velikosti klasičnega z vso elektoniko v njem (~400€).
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.
««
335 / 356
»»