» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
311 / 331
»»

VIP58 ::

Nedavno sem objavil fotko odmik panela od žleba, ob nedeljskem nalivu sem preveril kam teče deževnica.
Sicer nisem videl kam teče:), ampak če bi teklo preko žleba bi videl. Pa je bil kar konkreten naliv. To pomeni, da bi moral bit res gromozanski naliv, da bi šlo preko žleba.
Too much of everything is just enough.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VIP58 ()

wcpapir ::

telexdell je izjavil:

feryz je izjavil:

Zakaj pa bi izklopil SE?
Ker ni waserdiht?
Potem jo takoj zabriši s strehe dol.

Hmmm- le zakaj morajo biti optimizatorji na največ dveh panelih in zakaj se ljudje tako bojijo gasiti požare objektov, če so na njih SE? So pa ja paneli vaserdiht a ne- brizgalno v roke pa šibaj Julka;((;((;((

PS kaj ti delaš sam me ne briga, nasvetov da bi kdo delal kaj potencialno nevarnega pa ni najpametneje dajati. Boljše 100 varnostnih ukrepov preveč kot eden pomankljiv.

Ti morno spiš?

Jaz nbi šel spat če ne izklopim SE iz omrežja, kaj veš kam bo sosed šel hcat.

WaterBoy ::

DamijanD je izjavil:

Danes sem zvedel, da huaweiov 3f razsmernik z baterijami deluje drugače, če ima elektriko ali ne. V primeru delovanja brez elektrike ima samo 1f, če pa omrežje deluje pa lahko dela s 3f. So to vsi hibridni taki?

Seveda da ne dela tako, dela trifazno, samo backup box je enofazni :)

DamijanD ::

Kaj je backup box? A lahko malo bolj razložiš kako potem dela?

feryz ::

telexdell je izjavil:

feryz je izjavil:

Zakaj pa bi izklopil SE?
Ker ni waserdiht?
Potem jo takoj zabriši s strehe dol.

Hmmm- le zakaj morajo biti optimizatorji na največ dveh panelih in zakaj se ljudje tako bojijo gasiti požare objektov, če so na njih SE? So pa ja paneli vaserdiht a ne- brizgalno v roke pa šibaj Julka;((;((;((

PS kaj ti delaš sam me ne briga, nasvetov da bi kdo delal kaj potencialno nevarnega pa ni najpametneje dajati. Boljše 100 varnostnih ukrepov preveč kot eden pomankljiv.
Enkrat poleti, ko res močno pere, pojdi ven in se ozri gor. Voda leti dobesedno povsod, veter jo vrtinči med paneli in streho, skratka sodni dan za panele in kablovje.
SE vseeno pridno melje, kolikor že lahko.
Ti pa praviš, da je en curček vode usoden? Pa že.

mn ::

telexdell je izjavil:

feryz je izjavil:

Zakaj pa bi izklopil SE?
Ker ni waserdiht?
Potem jo takoj zabriši s strehe dol.

Hmmm- le zakaj morajo biti optimizatorji na največ dveh panelih in zakaj se ljudje tako bojijo gasiti požare objektov, če so na njih SE? So pa ja paneli vaserdiht a ne- brizgalno v roke pa šibaj Julka;((;((;((

PS kaj ti delaš sam me ne briga, nasvetov da bi kdo delal kaj potencialno nevarnega pa ni najpametneje dajati. Boljše 100 varnostnih ukrepov preveč kot eden pomankljiv.


Pri gasenju je problem da je zelo verjetno poskodovana izolacija kablov - saj ves ogenj pa to.

Likalnik ::

ReRMh je izjavil:

Likalnik je izjavil:

to tudi mene zanima...zakaj izklopiti iz omrežja predno jo greš polivati z vodo? kako je potem, če zunaj pada dež? kako je potem, če se SE čisti? se ob teh dogodkih izklaplja iz omrežja?....dvomim.

o čem se zanima zdaj? če je dan sončen in so paneli vroči, da bi jih polival z vodo za večji izkoristek? :D

no, ob deževnem dnevu ni problema in letošnja feb in mar sta zelo švoh...


Ne..si to razbral iz mojega zapisa? da bi ob sončnem dnevu polival SE z vodo za večji izkoristek? sem to napisal?

navezoval sem se na prejšni komentar, da je potrebno SE izklopiti iz omrežja, če je polivaš z vodo...pa, da se ponovim, mi to v praksi ni najbolj jasno zakaj?...glede na do, da jo ob deževnem vremenu, snegu ne izklapljamo iz omrežja....zakaj bi jo, če bi jo škropil z vodo iz vrtne cevi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

ReRMh ::

ko ravno vidim, čeprav nisem 'služben' - zafrkavam glede odklapljanja SE in konteksta, kdaj bi naj bila potreba za odklop razen ob požaru, za kar pa se ima ločeno stikalo v posebni omarici poleg glavne zunanje priklopne. polivanje z vodo kot nevarnost pač v smislu velike temperaturne razlike med vročim osončenim panelom in hladno vodo - ki bi ekperimentalno služilo za zniževanje temperature panela, da se output panelov ne bi zmanjševal z višjo temperaturo...

miko22 ::

Utk ::

miko22 je izjavil:

https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Tu malo zavajajo. Kupiš elektrarno, ki bo naredila 5 mega kot jih porabiš, super, ampak sproti jih boš morda porabil 2, ostale 3 boš pa prodal po ceni, ki bo takrat, in na katero nimaš nekega vpliva.

Gregor P ::

Ampak znašli so pa se vidim. Delajo8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

feryz ::

A niste rekli, da je suncontract nategnil že obstoječe stranke?
A novih pa ne bo? Častna pionirska?

J.McLane ::

Tu mu jih ne bo treba, ker če se bodo se bodo stranke same, ker NFT riziko sprejmejo same, tako kot kredit v švicarjih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Likalnik ::

Utk je izjavil:

miko22 je izjavil:

https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Tu malo zavajajo. Kupiš elektrarno, ki bo naredila 5 mega kot jih porabiš, super, ampak sproti jih boš morda porabil 2, ostale 3 boš pa prodal po ceni, ki bo takrat, in na katero nimaš nekega vpliva.


Piše, da lahko viške porabiš na več različnih načinov...ni nujno, da jih prodaš po trenutni ceni...lahko jih preneseš na drug objekt ali pa dobiš bonus...za katerega smatram, da ga dobiš v KWH in imaš v tem bonusu enako količino KWH kot si jih predelal kot višek...in če jih lahko porabiš ponoči, naslednji dan ali pa med zimo je to to.

Utk ::

Ja lahko lahko, ampak vsi ti prenosi stanejo. Tega v reklamnem članku ne piše...Če ti plačaš 17 centov za kwh, ne pomeni, da boš iz tam prenesel 1 kwh in plačal 0, ampak bo strošek tam...jaz bi reku na oko vsaj 10 centov. Pa naj kdo preveri za kolk se motim...

telexdell ::

mn je izjavil:

[

Pri gasenju je problem da je zelo verjetno poskodovana izolacija kablov - saj ves ogenj pa to.

Kako pa veš, da npr. že danes ni poškodovana kje kakšna izolacija- saj veš vremenski vplivi, živali... pa to. Če izklopiš SE preden boš na njej kaj delal si na varni strani, vse drugo je loterija.

wcpapir je izjavil:


Ti morno spiš?

Jaz nbi šel spat če ne izklopim SE iz omrežja, kaj veš kam bo sosed šel hcat.

Spim kot angelček saj vem, da ponoči SE ne proizvaja elektrike in lahko sosed lula po mili volji.:)

feryz je izjavil:

Enkrat poleti, ko res močno pere, pojdi ven in se ozri gor. Voda leti dobesedno povsod, veter jo vrtinči med paneli in streho, skratka sodni dan za panele in kablovje.
SE vseeno pridno melje, kolikor že lahko.
Ti pa praviš, da je en curček vode usoden? Pa že.

Ko držiš cev za vodo v roki in usmeriš curek na panele se sklene električno prevodna povezava med panelom in zemljo in secer- poškodovana izolacija na panelu- voda- mokra cev- roka- noge- zemlja. Ko pa je naliv in veter pa nimam direktnega stika s paneli.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Krtek ::

DamijanD je izjavil:

Kaj je backup box? A lahko malo bolj razložiš kako potem dela?

Huawei SUN2000+LUNA2000 hybrid sončna elektrarna naj bi delovala tako: 3-faze iz omrežja gredo preko backup-boxa v inverter. Ko zmanjka elektrike, backup-box odklopi el. omrežje in preklopi na 1-fazno napajanje iz hranilnika (backup-load). Na ta backup-load vežeš pomembne porabnike (luči, skrinjo, serverje...), da delujejo tudi v off-grid. Backup-load ima torej vedno napajanje (v on-grid in v off-grid), razen med preklopom izklopi za približno 1 sekundo. Maksimalna obremenitev iz baterije je 3.3kW pri 3-faznem inverterju. Sončna elektrarna v tem primeru deluje tudi ko ni elektrike.

DamijanD ::

Aha hvala - seveda pa, ko je elektrika in imaš polno baterijo sončna pa ne deluje inverter pokriva špice na treh fazah, a ne? Če je to res, zakaj je potem odločitev, da v offgrid načinu deluje samo 1f, da ponesreči ne porabiš prehitro baterije (oz. da je ne preobremeniš) ali kakšen drug razlog?

telexdell ::

Koliko pa imaš 3f porabnikov v hiši, kateri bi morali delovati ob izpadu omrežja? TČ verjetno ne boš poganjal, pa kak sekular ali varilni aparat tudi ne. Če pa želiš elektriko za enofazne porabnike po celi hiši tudi ob izpadu omrežja pa lahko z dokaj enostavno električno vezavo spustiš eno fazo iz inverterja na vse tri veje (faze) v razdelniku in imaš elektriko na vseh enofaznih porabnikih.

Da pa je inverter v off gridu enofazni je eden od vzrokov opisan zgoraj, drugi pa je vezan na kompleksnost razmernika in s tem ceno. Ob prisotni omrežni napetosti dobi razsmernik potrebne podatke o faznem zamiku, smeri vrtenja polja, frekvenci... iz omrežja. V off gridu pa mora te podatke generirati sam.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

deco16 ::

Pač gre se za to da je to pol produkt za kar ponuja.

Kupiš še en DEYE in bateristki sklop maš 3f štrom ob izpadu elektrike. Al pa 3x multiplis II.

To da kupiš precenjene baterije od Huwawei pač dobiš slabšo izkušnjo za več denarja. Druge ni.

BigWhale ::

nekikr je izjavil:

Constantine je izjavil:

ok, potem grem v akcijo.

Katerega izvajalca priporočate? Gledam malo po netu in je miljon izvajalcev + sosedov Joža, ki se mu je zdel fino skočit na bandwagon in zaslužit par eur in v bistvu nima pojma o kablovju

Probaj prepričati našega ferya. Za 999€ ti postavi 69kw elektrarno, rabi pa slabih 42 minut.


Ce ima slab dan. Sicer pa manj.

telexdell je izjavil:

Koliko pa imaš 3f porabnikov v hiši, kateri bi morali delovati ob izpadu omrežja?


Saj ne gre za tri fazne uporabnike, gre za to, da moras ob izpadu dveh faz imeti napeljavo urejeno tako, da bodo stvari delale tako kot treba. Da ti bodo na fazi, ki ostane, ostale luci, hladilnik, komunikacijska omara, in ostale nujne stvari. Ne pa, da ti bo delal router, pa tri luci, dve v eni sobi, ena v shrambi, kjer jo se najmanj rabis, in pralni stroj.

Vecina nima tako urejene napeljave in je zato precej bolj enostavno, da ti delujejo vse tri faze ob izpadu. Ce dela samo ena je pac polovicarstvo... Oziroma tretjinarstvo. :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

nekikr ::

In kje vidiš problem? Vržeš 15 jurjev v elektrarno, potem še 15 v baterije. Nato razbiješ celo hišo in na novo napelješ vso napeljavo.

Potem pa samo še uživaš in gledaš prihranke! Easy money.

erikson ::

V torek sem se peljal od Ljubljane do Kamnika in opazil kar 4 sončne elektrarne, ki imajo panele čisto do kapi. Morda komu to res ni estetsko, ampak deluje.

DamijanD ::

Jp logično, da ne boš 3f porabnikov laufal takrat, ampak gre se za to, da ni treba prevezati vseh "kritičnih" porabnikov. In tudi če narediš to prevezavo imaš potem posledično stalno eno fazo bolj obremenjeno kot ostale...

telexdell ::

@BigWhale in @DamijanD
Če tega zapisa:
Če pa želiš elektriko za enofazne porabnike po celi hiši tudi ob izpadu omrežja pa lahko z dokaj enostavno električno vezavo spustiš eno fazo iz inverterja na vse tri veje (faze) v razdelniku in imaš elektriko na vseh enofaznih porabnikih.

nista razumela, vprašajta. Rad pomagam z dodatnimi pojasnili.:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

Mislim, da sva razumela predvsem to, da je to kar ti predlagas recept za katastrofo.

To, da eno fazo z inverterja spustis na vse tri faze, ki so sicer vse priklopljene na inverter, ni nekaj cemur bi lahko rekel dokaj enostavna elekricna vezava, ker moras hkrati tudi drugi dve fazi odklopiti z inverterja.

nekikr je izjavil:

In kje vidiš problem? Vržeš 15 jurjev v elektrarno, potem še 15 v baterije. Nato razbiješ celo hišo in na novo napelješ vso napeljavo.

Potem pa samo še uživaš in gledaš prihranke! Easy money.


Ce kupis se elektricni avto za 50 jurjev, pa sparas tolk, da se kr kadi! :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Gregor P ::

Prekleti stiskači:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

pero50 ::

a tisti, ki imamo že net metering, če bi v bodoče povečevali SE in ob spremembi maksimalne oddajne moči še vedno ostanemo na net meteringu, ali pademo pod nov zakon? SE sem lani dizajniral za 7mwh viška in če bo takšno leto še naprej bom že letos na nuli, kar sicer ni slabo, ampak sprašujem zgolj za enkrat v prihodnosti, ker se bo poraba verjetno še vedno večala :)

feryz ::

BigWhale je izjavil:

nekikr je izjavil:

Constantine je izjavil:

ok, potem grem v akcijo.

Katerega izvajalca priporočate? Gledam malo po netu in je miljon izvajalcev + sosedov Joža, ki se mu je zdel fino skočit na bandwagon in zaslužit par eur in v bistvu nima pojma o kablovju

Probaj prepričati našega ferya. Za 999€ ti postavi 69kw elektrarno, rabi pa slabih 42 minut.

Ce ima slab dan. Sicer pa manj.

Čeprav sem rekel, da ne bom niti ene več ... danes ponovno. Razširitev za 6,6 kW.
Ampak ta je bila svinjska. Naklon 42 stopinj, od žleba do tal kakih 8 metrov, cegu gladek in posut s prahom od brušenja cegla. Čista drsalnica.
Ampak mi je ratalo. Sam samcat. Samo še panele zmečem jutri gor. Ni mi pa še jasno kako.

nekikr ::

Bravo Legenda! In vse to za 199€. Neverjetno.

Likalnik ::

bravo tudi iz moje strani...moraš imeti kar jajca, da upaš plezati po takem "hribu".

DamijanD ::

S pravo opremo (glej štrik na sliki) ni problem. Brez me pa ne spraviš gor...

feryz ::

Štrik je za vertikalno premikanje, ker preveč drsi, da bi šel brez in dobesedno snegobrane puliš ven. Ko montiraš kljuke, horizontalno premikanje, ga ne rabiš in samo moti.
Pa še en problem je s štrikom. Konkretno tale je preveč elastičen.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

Mislim, da sva razumela predvsem to, da je to kar ti predlagas recept za katastrofo.

To, da eno fazo z inverterja spustis na vse tri faze, ki so sicer vse priklopljene na inverter, ni nekaj cemur bi lahko rekel dokaj enostavna elekricna vezava, ker moras hkrati tudi drugi dve fazi odklopiti z inverterja.

Da lahko obratuješ otočno moraš od omrežja odklopiti vse tri faze in nevtralni vodnik, ne glede na to ali je napetost 3 ali 1 fazna. Ko zanesljivo odklopiš omrežje od hišne instalacije moraš le še povezati vse tri faze v razdelilniku (kontaktor vezan v zvezdo). Tako ti bodo delali vsi eno fazni porabniki v hiši. Tri fazni pa ne bodo delali niti jih ta vezave ne bi poškodovala, če bi jih slučajno vklopili.
Ko pa hočeš nazaj na omrežje pač izključiš kontaktor in preklopiš omrežno stikalo ali ti to vse naredi avtomatika in razen kratkotrajnega pomežika razsvtljave niti ne opaziš preklopov.
PS če na inverter pride ena faza na vse tri priklope ni nobenega problema zanj. Nenazadnje pridejo naj vsako noč, ko ne dela kar tri faze iz omrežja, pa mu nekako ne škodi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

Kaj se v praksi zgodi, če vklopiš trifazni elektromotor, ki ima na vseh navitjih isto fazo?

hruske ::

Daniel je izjavil:

Kaj se v praksi zgodi, če vklopiš trifazni elektromotor, ki ima na vseh navitjih isto fazo?


To bi moralo bit odvisno od vezave elektromotorja.
Rad imam tole državico. <3

telexdell ::

hruske je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kaj se v praksi zgodi, če vklopiš trifazni elektromotor, ki ima na vseh navitjih isto fazo?


To bi moralo bit odvisno od vezave elektromotorja.

Le zakaj bi moral vsako stvar komentirati, četudi o temi morebiti nimam pojma? Nimam pojma!

Kaj pa se zgodi, če na enofazni motor prikljičiš le eno fazo? Ker nimaš nevtralnega vodnika se ne zgodi nič. Pri tri faznem elektromotirju pa nimaš priključenega nevtralnega vodnika. Torej, če priključiš le eno fazo- četudi na vse tri priklope...
Drugače pa- enofaznemu motorju, da potrebni fazni zamik, potreben za generiranje vrtilnega polj kondenzator ali nekaj kar ga premakne iz točke mirovanja ali kakšen permanentni/elektro magnet. Tri faznemu motorju pa druga faza. Zato lahko tri fazni motor obratuje na dve fazi-sicer ne dolgo, ker je tok višji in kmalu pregori.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

No, to me je zanimalo. Če bi se morda lahko zgodilo, da bi pregorel, ker pač ima na vseh treh navitjih isto fazo. Hvala za info.

starfotr ::

Če tok ne teče, ne more nič pregoret. Če ležiš na tleh ne moreš pasti na tla, ker si že na tleh in se posledično ne moreš poškodovat.

feryz ::

Evo, v troje gre lažje, čeprav še vedno svinjsko težko. En v košari, dva sva panele vlačila po strehi.

Se pa staram, zjutraj sem bil na tričetrt polomljen, zdajle se pa niti s kavča ne morem pobrati.
Jebi ga, strmina je strmina.

GalileoGalen ::

Respect!!!

Zgodovina sprememb…

WaterBoy ::

Zdravo. Ima kdo doma hoymiles microinverter?

bf4ed ::

Da. Kaj te zanima?

WaterBoy ::

Doma imam željo postaviti mini sončno z exportom v omrežje na 0. Želja je uporabiti hoymiles hmt-2250 in ene 4 module.
Problem je ker sem slišal da nej ne bi se dalo nastaviti export na 0, če hiši recimo ni velike porabe.
Zanima me ali je to res ali ne.
Hvala

hojnikb ::

kupi raje hibrida
#brezpodpisa

Matevz96 ::

WaterBoy je izjavil:

Doma imam željo postaviti mini sončno z exportom v omrežje na 0. Želja je uporabiti hoymiles hmt-2250 in ene 4 module.
Problem je ker sem slišal da nej ne bi se dalo nastaviti export na 0, če hiši recimo ni velike porabe.
Zanima me ali je to res ali ne.
Hvala


Zakaj export 0? Glede na napisano boš ostal priklopljen na omrežje in v vsakem primeru potrebuješ dovoljenje za priklop. Če lahko vsak priklopi balkonsko elektrarno sem prepričan, da boš tudi ti dobil dovoljenje za nekaj oddajne moči.
#hooldthedoor

erikson ::

Komaj sredina marca smo, procenti samooskrbe brez netmeteringa pa se že vrtijo okrog 95 do 98 %, celo v soboto ko je bil napovedano cel dan oblačno vreme je bila samooskrba preko 98%:

Četrtek 94,82 %:

Petek 95,48 %:

Sobota 98,32 %:

Nedelja 96,1 %:



Danes (proizvedeno je celo več kot porabljeno, razlika je šla v baterijo, ampak dokler iz baterije ne porabiš se to ne šteje v statistiko):


Ps: celo danes ko je bilo samo zjutraj malo sonca, sedaj je pa oblačno je precent samosokrbe skoraj 98 %. Bomo vidl kakšna bo statistika konec marca. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

johnnyyy ::

Kakšne pa imaš karakteristike:
moduli - orientacija, moč, naklon, lokacija
razsmernik
baterije

Fury ::

Ce ma kdo kaksne monterje za zmontirat in priklopit lastno kupljeno robo, bom vesel info na ZS :)

feryz ::

200 do 250 €/kW (odvisno od naklona in dostopnosti) nad 10 kW.
Če te zanima.
««
311 / 331
»»