» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
300 / 331
»»

WaterBoy ::

feryz je izjavil:

Kakor vzameš.
Mož na sosednjem forumu ima ponudbo za 60 kWh baterij za 10 jurjev. Tukaj ni popolnoma nič astronomskega.
Poznam norce, ki so za ta denar dobili 7 kW SE in so še srečni zraven.

Nemogoče
60kwh baterija za 10k
Lahko daš več podatkov o tej bateriji.
Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

feryz ::

WaterBoy je izjavil:

Nemogoče
60kwh baterija za 10k
Lahko daš več podatkov o tej bateriji.
Hvala
Sem ti rekel, da sem si sposodil iz drugega foruma.
https://www.podsvojostreho.net/forum/sh...

WaterBoy ::

Hvala

Preberem tam

msms ::

11,3kw sončna mi je naredila decembra 470kWh elektrike, lokacija obala. Pri postaviti so rekli da 6 panelov pač ne morejo dati na južno stran(zaradi strehe), naredili so en klic in jih dali kar na sever.
Sedaj teh 6 panelov naredi v povprečju 25% elektrike kot paneli na jugu. Ima kdo kak panel na severu, je poleti dosti boljše?

ReRMh ::

paneli na severni strani so seveda priporočljivi - na južni polobli, na severni naredijo nekje 30% manj od 'južno obrnjenih', menda... za obalo si imel decembra bolj skromno - menda 22 panelov na jug ter 6 na sever ali kaj. recimo - upoštevaj še nagib in to

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

Neon87 ::

Ali mislite, da se izplača za izvajalca postavitve SE izbrati podjetje Sonce energija (ki se razlikuje po tem, da nudi možno prenosa viškov - SunContract platforma, ima HUAWEI razsmernik, ki je menda pripravljen na priklop na baterijo, ima optimizatorje za vsak modul posebej ter zagotavlja odvoz odsluženih modulov brezplačno). Dražji pa je približno za 1200€-1500€ od konkurence.
Hvala!

Mato989 ::

Neon87 ti si rojen pod nesrečno zvezdo, karkoli boš ti naredil bo slabo :)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Neon87 ::

Mato989 je izjavil:

Neon87 ti si rojen pod nesrečno zvezdo, karkoli boš ti naredil bo slabo :)

Razen ko bo XTZ 10USD, takrat bom pa zmagal ;)

Mato989 ::

Neon87 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Neon87 ti si rojen pod nesrečno zvezdo, karkoli boš ti naredil bo slabo :)

Razen ko bo XTZ 10USD, takrat bom pa zmagal ;)


Naj ti rata :D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pankracij ::

mihi666 je izjavil:

Kilovate...ampak jaz povem da od šestega do devetega je bilo porazno imam pa hibridno elektrarno z baterijo ne oddajam v omrežje.


Kako veliko SE in baterijo pa imaš? Pa za koliko manj jemlješ iz omrežja v jeseni in pozimi?

Pankracij ::

ziggy42 je izjavil:

Baterijo lahko uporabis za rezanje viskov in si v bolj soncnih mesecih leta zmanjsas dogovorjeno moc. Pri nas imamo tudi vse na elektriko razen avta in je dnevna poraba tam do 40kwh, baterija 15kwh pa trenutno zdrzi tam do 22h-24h ponoci, odvisno koliko laufajo klime. Hibridna elektrarna 12kwh omejena na 10kwh brez moznosti oddaje.

Smo se pa na njihovo zavracanje vloge za oddajanje pritozili. Namrec pravijo, da bi to povisalo napretost na vodu nad 253V kar je en velik bullshit, konstantne meritve na inverterju in gridu kazejo, da tudi sredi soncnega dneva, ko sosedove soncne delajo do 80% nazivne moci, voltaza nikoli ne preseze 240V. A oni sploh kaj zmerijo al samo zavrnejo kar tako kot se jim zapase? Bol kot sem buljil v meritve manj korelacije je bilo med delom dneva z najvecjimi odjemi, oddajo in mesanico obojega. Razen ponoci, takrat je slo parkrat do 243V. So lani menjali trafo in zgleda deluje kot se sika. Pa itak a nimajo teli novi inverterji delovanje nastimano tako, da zmanjsujejo oddajo ko se grid bliza 253V in se ob presezku sam odklopi?


Kakšen je izračunan ROI oz. koliko je stala investicija?

ziggy42 ::

Pankracij je izjavil:


Kakšen je izračunan ROI oz. koliko je stala investicija?

Okoli 23k za 12kw sončno, 15kw baterijo in močnejši hibridni inverter brez subvencije, te naj bi bilo okoli 6k. Všteti stroški montaže in servisa. Zadevo je izvajal Termo Shop konec prejšnega leta, njihov customer service in strokovnost lahko pohvalim.
ROI dokaj slab, vsaj dokler nam ne odobrijo oddaje elektrike. Zaenkrat se zdi, da bomo letno prišparali okoli 750€, po novih cenah ki prihajajo pa bližje 1000€. Vseeno pa bi možnost oddaje v omrežje skoraj podvojila te številke... Ocenjujem na dobrih 15 let.

feryz ::

Stran vržen denar, torej. Sem kar uganil. Če zanemarimo subvencijo, je približno trikratnik lastne režije.
Nikoli in nikdar ne bi dal takih denarjev za nekaj takega. Z ali brez subvencije.

Sicer pa se lahko, z leti, marsikaj spremeni in boš tudi ti prej splezal ven. Živi bili, pa videli. Če ne drugega, bodo krepko podražili štrom. Lahko se s tem tolažiš.

ziggy42 ::

Bomo videli, podražitve definitivno prihajajo. Na zavrnjeno vlogo smo se pritožili in jim priložili cel kup meritev omrežja, kjer se lepo vidi da blefirajo. Nimam pozitivnih pričakovanj, je pa res da naj bi zadeva zdržala dlje kot 15 let, tako da spet ni tako črno. Smo pa s sistemom vsaj malo manj odvisni od njihove napeljave, ker tu kar pogosto crkuje pri močnejšem vetru/snegu itd in smo že večkrat bili na robu katastrofe pri hladilnikih in zamrzovalnih omarah.

mihi666 ::

Pankracij je izjavil:

mihi666 je izjavil:

Kilovate...ampak jaz povem da od šestega do devetega je bilo porazno imam pa hibridno elektrarno z baterijo ne oddajam v omrežje.


Kako veliko SE in baterijo pa imaš? Pa za koliko manj jemlješ iz omrežja v jeseni in pozimi?

Elektrarna je 7kW baterija 2x 5.1kW. Imamo jo eno leto tako da ti ne morem vsega opisati če so dnevi lepi ne jemljemo iz omrežja. Zadnjič ko je bilo slabo vreme 6-9 januar je pa itak vleklo iz omrežja lahko jo nastaviš da ponoči napolni baterijo. Še vedno imam doma star agregat.

Bizkit45 ::

ziggy42 je izjavil:

Smo pa s sistemom vsaj malo manj odvisni od njihove napeljave, ker tu kar pogosto crkuje pri močnejšem vetru/snegu itd in smo že večkrat bili na robu katastrofe pri hladilnikih in zamrzovalnih omarah.

Tole te pa kar pogreje, da bi najrajs enga poknu okol kepe. Tolk placujemo za omrezje, se vec bomo in pol se moras sam znajti kako ukrepati ob manjsi ujmi. Vse razumem, visja sila in to, ampak glede na pogostost, ki jo je zaznati iz tvojega zapisa, je ze stvar zrela za tozbo. Najrajs bi viddli da smo vsi odvisni od stroma (da nas mastno obdavcijo), zrihtal pa nebi tako kot se zagre..zalostno

mihi666 ::

Pri nas na koncu vasi se lahko jebeš z elektro omrežjem ko so delali kanalizacijo so hvala bogu dali cevi v cesto in predvideli kje bo travo trafota seveda od nikoder vmes se je dogradilo nekaj dvojčkov seveda ogrevanje na TČ. Še več hiš bi postavili pa ne dobijo dovoljenj. Nekateri bi imeli tudi solarno na strehi itak jih zavrnejo.

DamijanD ::

ziggy42 je izjavil:

Na zavrnjeno vlogo smo se pritožili in jim priložili cel kup meritev omrežja, kjer se lepo vidi da blefirajo.

To se skoraj bere, da ti zanalašč nočejo dati soglasja - v to praktično ne verjamem.

ziggy42 ::

DamijanD je izjavil:

ziggy42 je izjavil:

Na zavrnjeno vlogo smo se pritožili in jim priložili cel kup meritev omrežja, kjer se lepo vidi da blefirajo.

To se skoraj bere, da ti zanalašč nočejo dati soglasja - v to praktično ne verjamem.

Mogoce se to res tako bere ampak ciljal sem bolj na njihovo lenobo. Nihce sploh ni prisel naredit meritev, samo pravijo da bi nase oddajanje dvignilo voltazo cez 253V, ker naj bi bil nas vod ze nasicen. To pa glede na podatke niti priblizno ni res.

Pankracij ::

ziggy42 je izjavil:

Pankracij je izjavil:


Kakšen je izračunan ROI oz. koliko je stala investicija?

Okoli 23k za 12kw sončno, 15kw baterijo in močnejši hibridni inverter brez subvencije, te naj bi bilo okoli 6k. Všteti stroški montaže in servisa. Zadevo je izvajal Termo Shop konec prejšnega leta, njihov customer service in strokovnost lahko pohvalim.
ROI dokaj slab, vsaj dokler nam ne odobrijo oddaje elektrike. Zaenkrat se zdi, da bomo letno prišparali okoli 750€, po novih cenah ki prihajajo pa bližje 1000€. Vseeno pa bi možnost oddaje v omrežje skoraj podvojila te številke... Ocenjujem na dobrih 15 let.


Hvala za info. Sam razmišljam o podobnem (SE+hranilnik). Koliko koristi je od SE in hranilnika v zimskem času?

ziggy42 ::

Pankracij je izjavil:


Hvala za info. Sam razmišljam o podobnem (SE+hranilnik). Koliko koristi je od SE in hranilnika v zimskem času?

V zadnjih 25 dneh smo porabili 775kWh, od tega je bilo 322 pridelane in 453 uvožene, v razmerju 42%. Je pa januar imel vsega 4 sončne dneve. Ocenil bi, da bo letno razmerje vsaj 2/3.
Baterija je cenovno bolj tako tako. Če se ogrevaš na elektriko, potem pričakuj da bo kar hitro prazna. Pri nam zdrži 8 ur brez kuhanja, se grejemo na dve močnejši klimi. Kljub temu pa prišparamo 12kw dnevno, kadar je vreme dovolj lepo, da se s soncem napolne. Praznemo jo do 20% za daljšo življensko dobo in malo večjo rezervo.
Nismo pa še povsem optimizirali porabe takrat, ko je elektrike preveč. Nažgemo bojler in ogrevanje na par stopinj več, vendar to ni zelo učinkovito. Za tistih par ur sonca bi bilo super met neko močnejšo TČ in večji bojler, da bi segrel vodo za centralno, to pa bi potem lahko nucal še naslednji dan.

Pankracij ::

Za ogrevanje+sanitarno vodo imam TČ; zato tudi razmišljam o SE+hranilnik. Kakšna je pa lega strehe (jug, vzhod)?

ziggy42 ::

Pankracij je izjavil:

Za ogrevanje+sanitarno vodo imam TČ; zato tudi razmišljam o SE+hranilnik. Kakšna je pa lega strehe (jug, vzhod)?

Jugozahod, kako stopinjo bližje jugu. Najvišja proizvodnja januarja do sedaj je bila 8500W na uro.

ziggy42 ::

Edit: Ravno gledam podatke, trenutno se proizvaja 8900W, voltaža omrežja je 240V, kljub visoki proizvodnji elektrarn na tem vodu.

feryz ::

Voltaže so tri ponavadi.
Nekako tako. Čeprav temu jaz bolj malo verjamem, ampak ok.

ziggy42 ::

feryz je izjavil:

Voltaže so tri ponavadi.
Nekako tako. Čeprav temu jaz bolj malo verjamem, ampak ok.

Izvoli:
 meritev

meritev

dussan ::

Tudi meni napetost pleše, je to normalno? Verjetno je...
 AC napetost

AC napetost



DC napetost pa je cel dan 747,44 V

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

ziggy42 ::

dussan je izjavil:

Tudi meni voltaža pleše, je to normalno? Verjetno je...
 AC Voltaža

AC Voltaža


Kako daleč si od trafota? Tko iz firbca, ker vidim da imaš dokaj nizke voltaže.

dussan ::

ziggy42 je izjavil:


Kako daleč si od trafota? Tko iz firbca, ker vidim da imaš dokaj nizke voltaže.

Ne bi vedel, vem iz dokumentacije na katero TP sem priključen, ne vem pa, kje je fizično. Bi moral pogledati na ????, sedaj se ne spomnim spletnega mesta, kjer je vsa infrastruktura...

ziggy42 ::

dussan je izjavil:

ziggy42 je izjavil:


Kako daleč si od trafota? Tko iz firbca, ker vidim da imaš dokaj nizke voltaže.

Ne bi vedel, vem iz dokumentacije na katero TP sem priključen, ne vem pa, kje je fizično. Bi moral pogledati na ????, sedaj se ne spomnim spletnega mesta, kjer je vsa infrastruktura...

Mogoče tole? https://gis.akos-rs.si/ . Izbereš levo ostala GJI infrastruktura in označiš električna energija ter drog.

panja003 ::

Pravkar dobil email od Petrola:"Ker smo pri letnem poračunu ugotovili, da ste v prejšnjem letu proizvedli več električne energije, kot ste je porabili, ste upravičeni do dobroimetja v višini 40 €. Ker ste član Petrol kluba, smo vam sredstva že naložili na vašo Petrol klub kartico. Izkoristite jih lahko za nakup storitev ali izdelkov na Petrolu, v enkratnem znesku."

Imel sem pa 1MWh podarjene energije v 2023.

NejcSSD ::

Vredna po ceniku več kot 150e
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

dussan ::

ziggy42 je izjavil:

dussan je izjavil:

ziggy42 je izjavil:


Kako daleč si od trafota? Tko iz firbca, ker vidim da imaš dokaj nizke voltaže.

Ne bi vedel, vem iz dokumentacije na katero TP sem priključen, ne vem pa, kje je fizično. Bi moral pogledati na ????, sedaj se ne spomnim spletnega mesta, kjer je vsa infrastruktura...

Mogoče tole? https://gis.akos-rs.si/ . Izbereš levo ostala GJI infrastruktura in označiš električna energija ter drog.

Sem mislil sicer to stran, vendar nima transformatorjev. Našel pa sem jih na Portal PISO, vendar za moje območje transformatorji niso vrisani. Sem jih pa našel v drugi občini, kjer vem kje so. Iskanja pa tudi tukaj nisem našel...
Glede na oznako transformatorja bi rekel da sem oddaljen max. 500 m.

J.McLane ::

NejcSSD je izjavil:

Vredna po ceniku več kot 150e

Ker ima paradajz poleti in pozimi isto ceno...
Pa tudi pripeljejo ga zastonj v trgovino in trgovina ga tudi zastonj prodaja...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

feryz ::

Jaz sem tudi dobil od Petrola.
Čeprav sem imel 989 kWh viška, torej niti ne celo megavatno uro.
Sem povedal naši, ker je kartica nanjo, je bila čez 3 minute, vsa hepi, že na pumpi. Da jih slučajno ne mine.

Gregor P ::

Kar bi v bistvu rabili, je eno "toyotino" hibridno rešitev za reguliranje porabe z manjšo baterijo8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

wcpapir ::

Prispevek elektrike SE 1,3 TWh NEK 2,6 TWh.

Smo na dobri poti.

MacGyver141 ::

No glih 1.3TWh ni.

omahni slip ::

NejcSSD je izjavil:

Vredna po ceniku več kot 150e



Ahoi!

Najprej je treba povedati da obstajajo vsaj tri cene električne energije, da boste potem lažje operirali.

- Stroškovna
- Borzna
- Konča

Stroškovna je tista, s katero elektrarna pokrije vse lastne stroške. Recimo šesti blok brez kuponov je tam manj kot 60 EUR/MWh.

Borzna je najbolj zapletena in je odvisna od stroškovne in ponudba/povpraševanje, ter potem pogodb. Vsaj tri vem. Terminska pogodba, kjer za daljše časovno obdobje kupiš točno določeno količino energije, nakup za dan vnaprej in znotraj dneva pa dokupuješ manjko od terminske.

Končna cena, ki ti jo ponudijo pa je borzna, kjer je ceno določa najdražja v paketu nakupa in je zmiksana od vseh pogodb + marže v verigi, davki, prispevki (oboje na variabilni del), uvozni stroški.


Realno so trenutno cene terminskih, večinoma pasovna proizvodnja 24/7, trenutno v času popuščanja šoka od predlani/lani, torej okoli 150 EUR na MWh. Dolgoročne napovedi, ne kažejo da bi šle pod 80 EUR, ker so stroški delovanja v pasu za nove elektrarne, ki se gradijo visoke.

Tore tisto plačilo za MWh viška, je kar pošteno, glede na to v katero skupino nakupa energije padejo SE. Takrat ko imate velike viškw, tekmujete vsi, ki imate SE tufi med sabo in si zbijate ceno navzdol. Če ni povpraševanja, greste z borzno ceno za kakšno uro proti 0EUR/MWh.

Če imaš śe vprašanje, pa z besedo na dan. Ne grizem, niti nisem prodajalec električne energije. Niti ne un inženir, no inženir elektrotehnike sem, ampak se da z mano pogovarjat v prijaznem tonu. :)

LP!

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Na mojem računu za elektriko piše, da je vsa moja elektrika (100 %) prišla iz energije sonca, tako da ...:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

feryz ::

Kje jo dobiš?
Jaz bi tudi samo tako. Še posebej ponoči.

omahni slip ::

Gregor P je izjavil:

Na mojem računu za elektriko piše, da je vsa moja elektrika (100 %) prišla iz energije sonca, tako da ...:D


Ahoi!

Tudi v brezalkoholnem pivu je lahko alkohol. :))

LP!

DamijanD ::

Koliko imate pa vi razlike med "nadzorno aplikacijo" in elektro stanjem:
Pri oddani je kar nekaj razlike (oz. pri obeh je dobrih 6% razlike)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

wcpapir ::

Saj opazovano obdobje tudi nimas isto. Par KWh mi gre navzkriž. Niti 50.

DamijanD ::

načeloma je isto obdobje, ker pred tem stvar ni delala/obstajala

thundercat ::

https://app.electricitymaps.com/zone/SI

Zanimiva karta za celotno EU
Thundercat

fopi ::

Lani sem imel kar nekaj viška (3 MWh), prejšnja leta niti ne in se nisem sekiral. Sedaj pa mi za 3 MWh viška gen-i daje 3 mesečna nadomestila po 1 eur.
Pri katerem ponudniku elektrike se najbolj splača biti, če imaš načeloma 1 MWh viška na leto?

Pa kako hitro te preklopijo na drugega ponudnika, če daš vlogo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

dussan ::

fopi je izjavil:

Lani sem imel kar nekaj viška (3 MWh), prejšnja leta niti ne in se nisem sekiral. Sedaj pa mi za 3 MWh viška gen-i daje 3 mesečna nadomestila po 1 eur.
Pri katerem ponudniku elektrike se najbolj splača biti, če imaš načeloma 1 MWh viška na leto?

Pa kako hitro te preklopijo na drugega ponudnika, če daš vlogo?


Mislim, da so trenutno edini, ki plačujejo Energija Plus - 0,043 €/kWh. Pa pri SunContract lahko prodajaš drugim, mislim, da ne odkupujejo. Za "preklop", verjetno misliš prehod, pa ne vem.

Ponudniki pa so tukaj Seznam ponudnikov pogodb o samooskrbi z elektriko, mislim, da je to še aktualna informacija.

feryz ::

Petrol da 40 evrov.

DamijanD ::

40 na MWh ali 40 pavšala, če imaš plus?
««
300 / 331
»»