» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
291 / 354
»»

deco16 ::

Ampak če že zdaj razmišljaš o dodatnih panelih je pač brezveze da jih ne daš gor. Nadgradnje so baje drage. Torej več kWp kot imaš pogodbo je celo priporočeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

GregiB ::

Rabim mnenje, izkušnje... torej, SE imam skoraj leto dni, gleda na zahod... Imam 33 panelov. Paneli so razporejeni v treh vrstah po 10 in ena vrsta s tremi. Panela 3 in 4 v prvi, zgornji vrsti sta zraven dimnika, posledično nanju do poldneva pada senca dimnika. Zato je YTD proizvodnja tega para celic cca. 10% nižja, kot vseh ostalih. Ima smisel (nisem nek vedež glede instalacijskih omejitev SE), da ta dva panela prestavim zraven spodnjih treh? S tem bi dvignil ourput za slab %, pa se mi zdi, da verjetno ne bi opravičilo stroška (ROI?!) Thx
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

BigWhale ::

Ce ti dva panela delata samo z 90% ucinkovitosti, potem to pomeni, da cela elektrarna dela z 99.39% ucinkovitosti. Ce ti nardi elektrarna letno 20MWh, to pomeni, da na letni ravni izgubis 122kWh. Ce sem vse prav zracunal.

feryz ::

Pustiš jih pri dimniku in spodaj še 2 ali 3 dodaš. Če rabiš.
Drugače ostane tako, kot je.

Kaj naj šele jaz rečem? Glede na mojo senčno tragedijo.

GregiB ::

BigWhale je izjavil:

Ce ti dva panela delata samo z 90% ucinkovitosti, potem to pomeni, da cela elektrarna dela z 99.39% ucinkovitosti. Ce ti nardi elektrarna letno 20MWh, to pomeni, da na letni ravni izgubis 122kWh. Ce sem vse prav zracunal.


Ma ja, po mojem se niti pod razno ne splača... na leto bom proizvedel cca 13MWh, torej "izgubim" letno 78kWh, nekje 3 dni "proizvodnje"... Strošek premestitve PMSM ne bi pokril celo večnost...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

thundercat ::

telexdell je izjavil:

thundercat je izjavil:


SunContract. Edini, ki dovoljuje prenos viškov. Z eno SE lahko 2 hiši filaš z energijo, recimo starše. Investicija v SE se ti tako prepolovi.

Če že daješ nasvete, potem povej tudi droben tisk. Elektriko lahko prenašaš, ostalega kar zajema omrežnino, trošarino, dajatve in DDV pa ne. Torej filaš eno hišo, drugo pa z malce manjšimi stroški. Pa še to z letom zamika.Torej se ti investicija ne prepolovi ampak ti zaradi zunanjih dejavnikov celo obstaja možnost, da se ti nikoli ne povrne.
.

Nobenega drobnega tiska ni. Tudi to ko praviš "malce manjšimi stroški " ne velja razen če je 60% manjši mesečni račun za elektriko zate manjši strošek. Namreč omrežnina in dajatve predstavljajo 40% računa. Torej 60% ga častim jaz , ko podarim viške.

Če računam, da starši porabijo letno 1000 eur za elektriko in jim jaz lahko za 60% zmanjšam račun pomeni, da letno prišparajo 600 eur, jaz pa vseh 900 Eur.

Torej se 12k investicija v SE povrne v 8 letih.

Po "starih" cenah električne energije.

Po novih objavljenih pa celo v 6 letih.
Thundercat

sirotka ::

Likalnik je izjavil:

se ohrani obstoječa pogodba, če dodaš panele


tudi v primeru, da želiš povečanje oddajne moči?

Likalnik ::

sirotka je izjavil:

Likalnik je izjavil:

se ohrani obstoječa pogodba, če dodaš panele


tudi v primeru, da želiš povečanje oddajne moči?


ne takrat pa ne...če zaprosiš za novo soglasje za povečanje oddajanje moči, se ti obstoječa pogodba prekine

deco16 ::

Pa zakaj bi hotel povečanje oddajne moči, panelov lahk daš še ful gor pa se ti bo povečala proizvodnja. Špice so na lep dan maja in septembra do max po 1 uro drugače pa ni panike. Uglavnem nerabiš nič povečat, mislim lahko ampak brezveze. Ne glej na špice glej na trebuh, tisto naredi večino kWh na leto ;)

Likalnik ::

GregiB je izjavil:

Rabim mnenje, izkušnje... torej, SE imam skoraj leto dni, gleda na zahod... Imam 33 panelov. Paneli so razporejeni v treh vrstah po 10 in ena vrsta s tremi. Panela 3 in 4 v prvi, zgornji vrsti sta zraven dimnika, posledično nanju do poldneva pada senca dimnika. Zato je YTD proizvodnja tega para celic cca. 10% nižja, kot vseh ostalih. Ima smisel (nisem nek vedež glede instalacijskih omejitev SE), da ta dva panela prestavim zraven spodnjih treh? S tem bi dvignil ourput za slab %, pa se mi zdi, da verjetno ne bi opravičilo stroška (ROI?!) Thx


definitivno se ti to ne izplača...ti povem svoje izkušnje...en mesec nazaj smo naredili ravno to kar želiš ti. Starši so šli v prestavitev panelov...prestavili so jih mislim, da 7 komadov (dogovarjali so se pa vse od 2 panela pa do 8 panelov) cena za to storitev 1500EUR
Panele so pa prestavili zato, ker so monterji oziroma načrtovalci SE zdizajnirali tako, da so panele postavili direktno nad vhod...kar pomeni, da je sneg prvo zimo letel dol pred vhod...težava je, če pride poštar, obiski itd, če jih pač vidiš jih lahko opozoriš, v nasprotnem primeru lahko komu na glavo pade in pride do najhujšega.
Uglavnem...gledali smo tudi v smeri, da bi dali lovilce snega na streho...vendar so bili paneli tako blizu robu strehe, da se te lovilci niso mogli montirati. Edina možnost je bila prestavitev določenih panelov.
Prav tako smo poizkušali uveljavljati napako s strani monterja oziroma podjetja katero nam je SE postavilo...vendar niso hoteli slišati nič o kakšni reklamaciji....pač starši se na SE ne spoznajo in oni ne vedo, kaj vse določena postavitev prinese s seboj...zato so tu podjetja katera imajo svoje strokovnjake, kateri predvidijo vse te zadeve...v tem primeru pač padec snega pred vhod ni noben predvideval.

uglavnem na koncu so prestavili 7 panelov po ceni 1500EUR...tudi, če bi samo 2 panela prestavili cena ne bi bila bistveno nižja.
tako, da ja, če imaš težavo samo zaradi sence od dimnika...pusti tako kot je...ni vredno dodatnih stroškov.

P.S. pa še to, saj smo imeli že debato na to temo glede garancije itd...pač če bi našli lokalnega mojstra, da bi premetal te panele za pol nižji denar...nam podjetje katero je montiralo SE ne prizna garancije....

deco16 je izjavil:

Pa zakaj bi hotel povečanje oddajne moči, panelov lahk daš še ful gor pa se ti bo povečala proizvodnja. Špice so na lep dan maja in septembra do max po 1 uro drugače pa ni panike. Uglavnem nerabiš nič povečat, mislim lahko ampak brezveze. Ne glej na špice glej na trebuh, tisto naredi večino kWh na leto ;)


ja tako je...špice so res redke....in tudi jaz sem mnenja, da se ne spuščaš v povečanje oddane moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Likalnik je izjavil:

sirotka je izjavil:

Likalnik je izjavil:

se ohrani obstoječa pogodba, če dodaš panele


tudi v primeru, da želiš povečanje oddajne moči?


ne takrat pa ne...če zaprosiš za novo soglasje za povečanje oddajanje moči, se ti obstoječa pogodba prekine
Ne, ne in še enkrat ne.
Če ti odobrijo, dobiš aneks k staremu soglasju.

Sicer pa ja, elektrarno lahko predimenzioniraš za 30% in ne boš nič izgubil zaradi omejitve. Ali pa zelo malo, zanemarljivo.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

sirotka je izjavil:

Likalnik je izjavil:

se ohrani obstoječa pogodba, če dodaš panele


tudi v primeru, da želiš povečanje oddajne moči?


ne takrat pa ne...če zaprosiš za novo soglasje za povečanje oddajanje moči, se ti obstoječa pogodba prekine
Ne, ne in še enkrat ne.
Če ti odobrijo, dobiš aneks k staremu soglasju.

Sicer pa ja, elektrarno lahko predimenzioniraš za 30% in ne boš nič izgubil zaradi omejitve. Ali pa zelo malo, zanemarljivo.


v katerih primerih potem sploh zapade obstoječa pogodba? oziroma kako lahko zgubiš letni netmetering?

GizmoX ::

Net-metering ti velja "dokler uporabljajo napravo za samooskrbo, za katero je bilo izdano soglasje za priključitev", torej dokler ne spreminjaš razsmernika. Npr. če boš čez nekaj let dodal še par panelov in želel še več ODDAJATI v omrežje (večji razsmernik), takrat boš pa padel ven iz net-meteringa.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Likalnik ::

če boš dodal samo panele...to se ti ne spreminja pogodba
če boš spreminjal oziroma več oddajal v omrežje (rabiš večje soglasje), potem se ti net-metering prekine....ferzy zgoraj je napisal, da se ti v tem primeru doda samo aneks k pogodbi....

Daniel ::

In če se razsmernik pokvari v garancijski dobi?

kriptobog ::

Ga popravijo ali pa zamenjajo z enakim

Utk ::

Net-metering ti velja "dokler uporabljajo napravo za samooskrbo, za katero je bilo izdano soglasje za priključitev", torej dokler ne spreminjaš razsmernika.

Ne vem kako si to povezal z razsmernikom? Na soglasju nikjer ne piše kater razsmernik imaš. Pišejo samo standardi. Isto za panele.

Daniel je izjavil:

In če se razsmernik pokvari v garancijski dobi?

Kdo ima pristojnost preverjat ali imaš še zmeraj isti razsmernik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GizmoX ::

Na vlogi za priključitev in uporabo sistema za PN je podatek o razsmerniku in navidezni (omejeni) moči razsmernika.
Pri meni "Solaredge 17K", ter 13,6 kVA.
Na soglasju za priključitev pa res razsmernika ni napisanega, ampak zakon je napisan tako kot sem citiral: kot da je soglasje izdano ZA napravo. Kdo bo to preverjal? Si pač tiho in oddajaš dalje ...
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Utk ::

Naprava je cela elektrarna. Če menjaš en delček, je to še zmeraj ista naprava. Mah, to so tako napisali, ker so nekaj morali napisat, itak se še 20 let ne bo nihče s tem ubadal.

feryz ::

GizmoX je izjavil:

Net-metering ti velja "dokler uporabljajo napravo za samooskrbo, za katero je bilo izdano soglasje za priključitev", torej dokler ne spreminjaš razsmernika. Npr. če boš čez nekaj let dodal še par panelov in želel še več ODDAJATI v omrežje (večji razsmernik), takrat boš pa padel ven iz net-meteringa.
Še enkrat ne.
Jaz sem pri fotru dodal še en razsmernik, zdaj ima 2 razsmernika 10 kW v bajti.
Soglasje je enako. Zgolj aneks je dobil.

Likalnik ::

Se enkrat isto vprasanje...kdaj se ti potem netmetering prekine? V katerih primerih?

feryz ::

Ko ga bodo zakonsko prekinili.
Če kdo ni opazil, pri soglasju se daje certifikat za razsmernik, recimo, od 10 do 17K. Se pravi da lahko daš karkoli od tega. Dovoljeno je vse, kar je na tem papirju. Lahko tudi menjaš, večaš, dodajaš, karkoli.
Elektro briga zgolj to, da je tista oprema, ki je direktno priheftana na njihovo omrežje, certificirana. Ostalo je, kar se njih tiče, nastavljeno na števcu.
Kaj ti počneš od priključka ali od razsmernika dalje, je tvoja stvar. Ne zanima jih katere banana celice so na strehi, če so optimizatorji ali ne in podobno.

dvince ::

feryz je izjavil:

Ko ga bodo zakonsko prekinili.
Če kdo ni opazil, pri soglasju se daje certifikat za razsmernik, recimo, od 10 do 17K. Se pravi da lahko daš karkoli od tega. Dovoljeno je vse, kar je na tem papirju. Lahko tudi menjaš, večaš, dodajaš, karkoli.
Elektro briga zgolj to, da je tista oprema, ki je direktno priheftana na njihovo omrežje, certificirana. Ostalo je, kar se njih tiče, nastavljeno na števcu.
Kaj ti počneš od priključka ali od razsmernika dalje, je tvoja stvar. Ne zanima jih katere banana celice so na strehi, če so optimizatorji ali ne in podobno.


Pogoji priključevanja so odvisni od distribucije. To, da lahko delaš karkoli za merilnim mestom ne velja povsod.
Ne bom omenjal distribucij, ampak ene hočejo imet za odklopnim stikalom še napetostne indikatorje povezane z DC switchom ali na razsmernik za prekinjanje celotnega tokokroga na DC strani v primeru izpada napetosti na AC strani in tudi prekinitev napajanja iz baterije , če je vgrajena. Eni zahtevajo obvezne kontrolne meritve in strogo omejevanja toka na DC strani navidezne moči 80% priključne glavnih varovalk, ne glede na porabo iz inštalacije.
Glede optimizatorjev pa nisem zasledil nobene distribucije, da bi jih NE zahtevala (Primorska, LJ, Maribor..). V smernici za požarno varnost sončnih elekrarn je navedeno, da mora biti v primeru izpada distribucijske napetosti napetost na DC strani max 120V oz. 1V po optimizatorju v primeru samooskrbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dvince ()

feryz ::

To so smernice, priporočila. Preverja ali pogojuje tega nihče ne. Ker vejo, da ne morejo.
Elektro se dobro zaveda, kaj sme ali ne sme. Brez odločbe sodišča. In računajo na fair play, kaj jim pa drugega preostane?
Meritve pa, seveda, moraš dostaviti. Ker oni jih ne smejo narediti.

DamijanD ::

valinoratina: Če si še tukaj, a podaš kakšne statistike za november, ki je bil vremensko kar slab?

panja003 ::

Solaredge app vam kaže podatke za danes? Meni ne.

MacGyver141 ::

Pri men kaže brez problema.

MadMax ::

SE lahko tudi par dni ne daje podatkov uporabniku, sprejema jih pa vseeno. Ne glede na to pa elektrarna dela, nič bolj in nič manj kot če skoz gledaš v app.
Nobene drame, sploh za par ur občasno...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

nekikr ::

panja003 je izjavil:

Solaredge app vam kaže podatke za danes? Meni ne.

So dali ven obvestilo, da rešujejo problem.

DamijanD je izjavil:

valinoratina: Če si še tukaj, a podaš kakšne statistike za november, ki je bil vremensko kar slab?

On ima tako dobre panele, tanajhudejše, da mu je cel November delalo na 105%.....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

135466 ::

DamijanD je izjavil:

valinoratina: Če si še tukaj, a podaš kakšne statistike za november, ki je bil vremensko kar slab?

ne vem, če veljam jaz, pa vseeno: letošnji november je bil odličen, 50% boljši kot lanski, je pa bil oktober slabši 10%, kar je v redu, čeprav so dnevi krajši.

BigWhale ::

Tud pri meni je bil november boljsi kot zadnji dve leti. Letos mi je novembra sfalilo samo 50kWh.

bciciban ::

November letos je bil skoraj 50% boljši od lanskega.

gorilla ::

Se je kdo kaj ukvarjal z vehicle-2-grid oz. vehicle-2-house zadevami? Kako instalacijo/elektrarno najbolje pripraviti na to? Je nujen hibridni razsmernik, ali gre z obstojeco zadevo?

feryz ::

Kaj ima pa avto veze z razsmernikom?
Če imaš prav priklopljeno, je razsmernik itak mrtev, ko pade omrežje. Tudi če avto vštekaš.
Če je pa drugače, pa skombiniraš nekako.

hojnikb ::

ce je hibridn razsmernik z svojimi baterijami, nic ne pade ob izpadu omrezja...
#brezpodpisa

feryz ::

Če je tako, kaj potem rabiš avto? On sprašuje za avto, ne za hišne baterije.

Razsmernik je komot navadni. Avto proizvajalce bi moral vprašati, če jih moti, da štrom teče malo v njega, malo iz njega.

Invictus ::

Avto kot baterija, svašta...

Sicer uporabno za kako kampiranje, ampak haloooo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

feryz ::

Zakaj? Kdo pa ima hišne baterije v velikosti 50, 70, 100 kWh s 100 kW pretoka?
Avto pa ima marsikateri tak.

miko22 ::

Na položnici od Petrola sem dobil tole obvestilo. Nova dajatev:
OBVESTILOObveščamo vas, da se bo s 1. februarjem 2024 izvedla prilagoditev cen dobave električne energije in mesečnega nadomestila za izravnave odstopanj v samooskrbi.Sprememba cenika dobave električne energije bo na vas vplivala le, če na letni ravni porabite več električne energije, kot jo proizvedete.Storitev samooskrbe z električno energijo je zasnovana z namenom, da si zagotovite neodvisnost pri oskrbi z električno energijo. Da bi vas v tem podprli, smo vzadnjih treh letih, ki so bila zaradi energetske krize izjemno turbulentna, cene ohranjali nespremenjene. Ker vam želimo še naprej zagotavljati kakovostne intrajnostne rešitve, smo cenik prilagodili šele zdaj, ko so se razmere stabilizirale. Verjamemo, da gre za odgovorno odločitev, ki bo zagotovila dolgoročno vzdržnostnaše storitve.Nov naziv mesečnega nadomestila za izravnavo odstopanj: premija za odstopanja - samooskrba.
Nova cena: 1,98 EUR brez DDV oz. 2,42 EUR z DDV mesečno

feryz ::

Piše tudi da lahko odstopiš od pogodbe brez kazni in spizdiš drugam.
Torej brž, je brezplačno.

deco16 ::

Trenutno je najbolj realna hibridna opcija. Avto priklopiš prek V2L na generator port al neki tazga in je.

V2G vozila so bolj eksotika(kak leaf, dodaten hw), no sej so tudi V2L v limiti ampak vedno več.

Utk ::

feryz je izjavil:

Piše tudi da lahko odstopiš od pogodbe brez kazni in spizdiš drugam.
Torej brž, je brezplačno.

Kam boš spizdu, na Mars?

feryz ::

Valjda je v tej kloaki od države eden, ki tega ne obračunava.
Saj imamo zato konkurenco, baje.

nekikr ::

Konkurenco? Hehe, ti pa si za hece. Tako kot pri telekomunikacijah, ko vsi v roku 10 dni dvignejo cene? Ali pri bencinu? Kakšen sladek pomladni otrok :)

J.McLane ::

Prispevek je samo za tiste, ki porabijo več kot proizvedejo, glede na to da ima Petrol še vedno najnižjo ceno na kWh za samooskrbo, je to morda še vedno bolj ugodno? Če bo seveda držal ceno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

panja003 ::

Petrol ti da 40€ ob obračunu, če si imel višek. Pa se to itak pokrije.

miko22 ::

Jeba, jaz sem vsako leto v minusu kakih 50€, torej bom plačal.

Gregor P ::

Vprašanje, kakšni so kaj zneski sedaj na vaših mesečnih položnicah za elektriko? Da bomo lahko potem to malo primerjali v naslednjem letu.

Sam nimam SE, tako da pri meni je recimo račun za november v dvonadstropni hiši (+ pritličje in klet), kjer je povsod kaj priključeno (tri indukcijske plošče, več hladilnikov, skrinj, računalnikov, klima itd.), 130 evrov; novembra prejšnje leto pa je bil 115 evrov. Tako da tukaj nekje se gibljem skozi celo leto.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kriptobog ::

Najnižji račun letos je bil 54€, najvišji 127€.
140m2 hiša, pritličje, mansarda, toplotna, indukcija, itd.

Gregor P ::

Da, morda bi bilo res bolj pametno navesti tudi kvadraturo; v mojem primeru je skupna 300 m2.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
««
291 / 354
»»