» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
288 / 354
»»

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Seveda, saj jaz nimam nič prot SE, samo jaz sem proti samo 1 zadevi, ali mora dobit vsak državljan dovoljenje če da vlogo ali pa smo diskriminatorni... ker delimo subvencije vseh davkoplačevalcev... To pa mi ni všeč in se s tem ne strinjam.

Si predstavljaš da bi recimo ti imel splošne olajšave 5k jaz pa 7k... je to fer? Ker na tvojem trafotu(rač programu) je to sprejemljivo?


Ah spet je glavni problem fousija. :> Dobro, samo da smo si na jasnem. A tistim, ki pa dobivajo subvencije za nafto pa ne bos nic rekel?



Katera fizična oseba dobiva subvencijo za nafto? Torej govoriva o tem da fizična oseba na naslovu A dobi subvencijo, fizična oseba na naslovu B pa ne...

Mi lahko tak primer poveš za nafto?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Res ne vem kje nekateri živite...a če dobi neka firma nepovratna sredstva za nek stroj, mora vsaka firma v Sloveniji dobit 200 jurjev? Če nekdo dobi 300 evrov socialne, jo mora vsak, ne glede če jo rabi? Če nekdo zadene na lotu, morajo vsi? A če neka NVO dobi 300 jurjev na razpisu, mora vsak?
Pogoji za subvencijo so znani, in ne, če imaš na balkonu 2 m2 prostora pač ne boš dobu iste subvencije kot nekdo, ki je dal 100 m2 panelov gor. Pa čeprav je itak ta subvencija čist brez veze in nima več nobenga vpliva.

DarwiN ::

Mato989 je izjavil:

Katera fizična oseba dobiva subvencijo za nafto? Torej govoriva o tem da fizična oseba na naslovu A dobi subvencijo, fizična oseba na naslovu B pa ne...

Mi lahko tak primer poveš za nafto?

Lahko ti jaz povem primer za TČ... Mi nismo dobili subvencije za TČ preprosto zato, ker je bila v planu izgradnja plinovoda v bližini. Lahk samo rečeš shit happens. Si ti dobil subvencijo za TČ, medtem ko sem bil jaz diskriminiran?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

feryz ::

Kako nefer ss morajo počutiti šele tisti, ki namesto lanskih 180 €/m2, dobijo trenutnih 50 €/m2?
Pa čeprav so le za en dan zamudili z vlogo.
Jebi ga, takle mamo.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Res ne vem kje nekateri živite...a če dobi neka firma nepovratna sredstva za nek stroj, mora vsaka firma v Sloveniji dobit 200 jurjev? Če nekdo dobi 300 evrov socialne, jo mora vsak, ne glede če jo rabi? Če nekdo zadene na lotu, morajo vsi? A če neka NVO dobi 300 jurjev na razpisu, mora vsak?
Pogoji za subvencijo so znani, in ne, če imaš na balkonu 2 m2 prostora pač ne boš dobu iste subvencije kot nekdo, ki je dal 100 m2 panelov gor. Pa čeprav je itak ta subvencija čist brez veze in nima več nobenga vpliva.



Saj ni problem to... problem je ko imaš vse pa ne dobiš subvencije KER Elektro ne zmore več na svoji infrastrukturi... TU JE DISKRIMINACIJA...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

In zato kriviš ljudi?
Ker elektro prodaja že desetletja govno s figo v žepu?

Mato989 ::

feryz je izjavil:

In zato kriviš ljudi?
Ker elektro prodaja že desetletja govno s figo v žepu?



Če misliš da krivim državo (ljudje) pod krivim ljudi, potem ja... če misliš da krivim tiste ki so dobili subvencijo potem je odgovor ne.

Država (torej ljudje) bi pa morala poskrbeti da take diskriminacije ne bi bilo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

BigWhale ::

Mato989 je izjavil:

Saj ni problem to... problem je ko imaš vse pa ne dobiš subvencije KER Elektro ne zmore več na svoji infrastrukturi... TU JE DISKRIMINACIJA...


Ne samo to, da te fousija daje, se to kaj je diskriminacija, ne ves. :>

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj ni problem to... problem je ko imaš vse pa ne dobiš subvencije KER Elektro ne zmore več na svoji infrastrukturi... TU JE DISKRIMINACIJA...


Ne samo to, da te fousija daje, se to kaj je diskriminacija, ne ves. :>



Diskriminacija je da jaz nekaj ne morem kar drugi lahko ob vseh enakih osebnih pogojih in odprti subvenciji...

To da elektro ne zmore priključit še ene SE na svoje omrežje je pač člen na katerega nimaš vpliva kot posameznik hkrati pa te diskriminira pri možnosti pridobitve subvencije... medtem pa nekdo kje elektro zmore priključit v istem dnevu oddane vloge pa dobi subvencijo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

BigWhale ::

Joj, nehaj omenjat diskriminacijo, ker resnicno izpades butast.

Ti ne dobis subvencije, ker nimas kam prikljucit elektrarne. Zmeni se s svojim distributerjem. Subvencijo dobis za prikljuceno elektrarno. Subvencijo ti da drzava, prikljuci te pa distributer.

Daj mal razmisli, saj ni tko komplicirano, no.

Daniel ::

A če greš na kak razpis, pa ti zmanjka 1 točka si tudi diskriminiran in se pritožuješ vsepovprek? Če bi vložil vlogo na razpis prejšnje leto, bi imel pa dovolj točk... Si pač zamudil. Pri nas obstaja za take primere 1 zanimiv pregovor ampak se ne spodobi, da ga pišem javno.

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Joj, nehaj omenjat diskriminacijo, ker resnicno izpades butast.

Ti ne dobis subvencije, ker nimas kam prikljucit elektrarne. Zmeni se s svojim distributerjem. Subvencijo dobis za prikljuceno elektrarno. Subvencijo ti da drzava, prikljuci te pa distributer.

Daj mal razmisli, saj ni tko komplicirano, no.


Pa ne pišem zase, jaz ne rabim, jaz niti nisem dal vloge na vikendu... govorim o tem da če elektro omrežje ti ne da soglasja NE MORŠ DOBIT SUBVENCIJE medtem pa ti nisi kriv da elektro omrežje ne zmore pohendlat tvoje SE, razumeš?

Če bi subvencija bila vezana na SE, ne glede na to ali oddaja ali ne v omrežje, ne bi nihče nič rekel...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

feryz ::

Mato989 je izjavil:

Če bi subvencija bila vezana na SE, ne glede na to ali oddaja ali ne v omrežje, ne bi nihče nič rekel...
Saj je.
Subvencijo dobiš na SE brez netmeteringa oz. oddajanja.

Mato989 ::

feryz je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če bi subvencija bila vezana na SE, ne glede na to ali oddaja ali ne v omrežje, ne bi nihče nič rekel...
Saj je.
Subvencijo dobiš na SE brez netmeteringa oz. oddajanja.


Aja, potem se pa opravičujem sem razumel da je kontra... torej tudi če postaviš SE v lastni režiji brez nekih soglasij z baterijo dobiš subvencijo?

V tem primeru se opravičujem
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

feryz ::

Pogoj je le, da jo prijaviš na elektru.
Čeprav oni nimajo nič z njo.

Likalnik ::

kako pa je v primeru, da ti SE postavi, plačaš, oddaš vlogo za subvencijo...vmes pa ko čakaš, da to vlogo sprocesirajo...prodaš nepremičnino na kateri je SE....eko sklad sedaj komplicira in hoče dati to zadeva na komisijo, da se oni odločijo ali pripada subvencija ali ne.
ali kje piše koliko časa moraš biti lastni nepremičnine? oziroma na podlagi česa sedaj ta primer rešuje komisija?
če bi se eko sklad malo hitreje obrnil ne pa eno leto +...se nepremičnina še ne bi prodala....sedaj moramo pa vsi čakati eko sklad, da nakaže denar...in šele potem se lahko nepremičnina proda

očitno jim moraš vedno znova groziti, da boš poklical direktorja in ministrstvo...ker se drugače nič ne premakne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Kalibri ::

Zaradu jurja čakate s prodajo nepremičnine, ki je vredna kaj vem 200 jurjev?

GregiB ::

Likalnik je izjavil:

sedaj moramo pa vsi čakati eko sklad, da nakaže denar...


Te variante ne zastopim najbolje... Subvencijo bi moral dobiti tisti, ki je investicijo financiral, torej investitor na dan instalacije (ali pač poplačila računov). To, da zadeva "traja" je birokratska časovnica, ki s investitorjem v bistvu nima nič...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

deco16 ::

Pač tko je zaposlenih 20 ljudi več v javnem sektorju(pa pomoje sem še premal reku). Sej to se da lagano zrihtat z zmanjšanem DDVjem tko kot nemci recimo ampak pri nas je fajn da se papirji prekladajo ;)

135063 ::

Kalibri je izjavil:

Zaradu jurja čakate s prodajo nepremičnine, ki je vredna kaj vem 200 jurjev?

Sicer se da strinjati z vprašanjem, navadno je subvencija višja in bi normalno pripadla investitorju, ki je napisal svoj trr na vlogo, nekje 60 dni po podpisani odločbi.

nekikr ::

BDP in druga škoda zaradi avtomobilskega izpuha je glede na znanstvene študuje zaslužna za 12 % manjši BDP, kar znaša za Slovenijo 7,4 milijarde evrov letno.

To so zdaj revidirali. Škode je za 42 milijard samo v Spodnjem Dupleku, letno pa samo v Sloveniji zaradi avtomobilov umre preko 7 milijonov ljudi. Ampak to so samo neposredni stroški in neposredne žrtve. Posrednih je še vsaj 4x toliko in o tistih se sploh ne govori!

deco16 je izjavil:

Pač tko je zaposlenih 20 ljudi več v javnem sektorju(pa pomoje sem še premal reku). Sej to se da lagano zrihtat z zmanjšanem DDVjem tko kot nemci recimo ampak pri nas je fajn da se papirji prekladajo ;)

Nekako si povzel javni sektor. Saj se da enostavno in hitro, ampak kdo bo potem prelagal papirje in govoril kako je izgorel? Pa čeprav je njegovo delo realno vredno 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Likalnik ::

Kalibri je izjavil:

Zaradu jurja čakate s prodajo nepremičnine, ki je vredna kaj vem 200 jurjev?


Nepremičnina se je že prodala...in tu je težava, ker, ko se je SE kupila, oddala vloga za subvencijo je bil lastnik še vedno tast...potem je pa čez pol leta nepremičnino prodal...v tem času eko-sklad še ni sprocesiral vloge...sedaj, ko so pa začeli delati na tej vlogi so pa ugotovili, da ni več lastnik in da mu subvencija ne pripada....kljub temu, da je financiral SE in oddal vlogo še ko je bil on lastnik.
sedaj o vsem skupaj odloča neka komisija in to odločanje traja že od maja...

GregiB je izjavil:

Likalnik je izjavil:

sedaj moramo pa vsi čakati eko sklad, da nakaže denar...


Te variante ne zastopim najbolje... Subvencijo bi moral dobiti tisti, ki je investicijo financiral, torej investitor na dan instalacije (ali pač poplačila računov). To, da zadeva "traja" je birokratska časovnica, ki s investitorjem v bistvu nima nič...


tako je...se strinjam s teboj in tudi sam tako razmišljam....ampak očitno eko-sklad ne gleda na to zadevo tako...danes ob 12ih jih zopet kličem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

135063 ::

Likalnik je izjavil:

tako je...se strinjam s teboj in tudi sam tako razmišljam....ampak očitno eko-sklad ne gleda na to zadevo tako...danes ob 12ih jih zopet kličem

Da do tega sploh sploh pride, je birokratska svinjarija, nastala zaradi birokratske nesposobnosti... Za vsak slučaj upam, da je bila kupnina vsai približno ustrezna.

Likalnik ::

135063 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tako je...se strinjam s teboj in tudi sam tako razmišljam....ampak očitno eko-sklad ne gleda na to zadevo tako...danes ob 12ih jih zopet kličem

Da do tega sploh sploh pride, je birokratska svinjarija, nastala zaradi birokratske nesposobnosti... Za vsak slučaj upam, da je bila kupnina vsai približno ustrezna.


sem dobil odgovor kaj se dogaja z našo vlogo....ni samo naša vloga taka, da je investitor montiral SE (oziroma katero koli drugo stvar katera je vezana na subvencijo) in potem nepremičnino prodal.....trenutno je en tak zelo podoben primer na sodišču in eko-sklad čaka odločitev sodišča...tako kot bo sodišče odločilo, bo po istem principu tudi eko sklad odobril ali zavrnil vse ostale vloge....med drugim tudi našo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

J.McLane ::

Zdajle pridobivam ponudbe za SE, čakali smo ker imamo dokaj veliko senčenja od hriba. Tudi streha je premajhna (max 10 kWp), da bi pokril celotno letno porabo. En izvajalec je priporočal prehod na Petrol ker naj bi imeli za samooskrbo skoraj za pol nižjo ceno ET. Malo sem brskal in našel tole:
https://www.petrol.si/binaries/content/...

To velja že od 1.1.2021, zakaj imam slab feeling, da se na to ceno ni kaj dosti za zanašati, ali sploh še velja? Kako dolgo še?
Recimo Gen-i ima ET za samooskrbo 0,098 €/kWh, Petrol 0,05685 €/kWh. To za končno ceno pomeni nekje 0,17 vs 0,12 €/kWh.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

Seveda velja, če je v pogodbi in aneksa niso poslali. Vsaj meni ne.
Je pa res, da je ta politika zanimiva. Navsezadnje postaviš 1 kW SE, ostali štrom, ki ti ga lahko zmanjka zelo dosti, imaš pa zelo poceni.
Očitno jih ni dovolj s takim sistemom, drugače bi hitro spremenili.

Kalibri ::

Verjetno bi bilo tudi v pogodbi omenjeno, da se lahko cena spremeni in če ti ni kaj prav, da lahko odstopiš od pogodbe, seveda če vrneš nek nategunski znesek. Kot pri telekomih, ki dvigajo cene po svoji presoji.
Jaz sem jim rekel, naj poleg omrežnine še enih 60kWh mesečno zaračunajo, da ne bo konec leta kakšno presenečenje. Trenutno kaže, da ne bo, in da bo SE naredila toliko, kot bajta požre.

Kalibri ::

Bolj so mi zanimivi prispevki na položnici - za delovanje trga, OVE itd., kar nekaj se mastijo...

Imam pa v izdelavi teoriji o nategu glede obremenjenosti omrežja in sicer gre takole:
- če bi elektrarna proizvaja 5kW, se teh 5kW zgubi do konca vasi. Ne gre v LJubljano, ne gre v elektrarno, ne gre niti do mesta zraven. Skurijo torej sosedi višek in je omrežje obremenjeno do konca vasi, kar bi itak bilo, ker bi sosedi od nekje elektriko pač morali dobiti.

Pravijo pa, da SE obremenjuje omrežje.

In v maksimumu, ko SE ne dela, vlečem iz omrežja največ toliko, kot prej brez SE.
In sosedi manj obremenjujejo omrežje, ko kurijo štrom iz moje SE.

Tako da omrežje v bistvu razbremenjujemo, s tem, da propaganda kriči, da ga obremenjujemo.
Nisem pa še prebral, da bi kdo razmišljal v tej smeri in kaj pisal na to temo. Zaenkrat se sliši samo elektro parazite o obremenjevanju omrežja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

Utk ::

Normalno, to jaz pravim že dolgo. Omrežje je občasno manj obremenjeno, v najslabšem primeru je pa obremenjeno enako kot bi bilo, če SE ne bi sploh obstajale.
Tam kjer je elektrarn že dovolj, da ne more bit novih, pa itak zavrnejo soglasja.

Utk ::

Zgradili premalo sončnih elektrarn, zato bomo pet milijonov evrov plačali Čehom
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Imam občutek da bi za 5 mio lahko zgradili tolk SE, da tega ne bi treba plačat, ali pa vsaj bi se tolk zgradilo, če bi ta znesek šel za subvencije in omrežje.

hruske ::

Utk je izjavil:

Zgradili premalo sončnih elektrarn, zato bomo pet milijonov evrov plačali Čehom
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Imam občutek da bi za 5 mio lahko zgradili tolk SE, da tega ne bi treba plačat, ali pa vsaj bi se tolk zgradilo, če bi ta znesek šel za subvencije in omrežje.


Link ti ne dela, pravi je https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

455GWh je 400MW sončna elektrarna.
SE Prapretno je bla zgrajena za 823EUR/kWh, ob taki ceni bi to stalo 330 mio EUR.

Tudi če upoštevaš ekoskladovo nižjo subvencijo - 50EUR/kW inštalirane moči, je to za 400MW še vedno 20mio EUR.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Utk ::

Tu moraš upoštevat, da bo te elektrarne vseeno treba zgradit, da ko je zgrajena, dela več kot eno leto, in da je to elektriko bilo treba tudi kupit, se pravi v bistvu uvozit.

hruske ::

Ja, saj jih gradimo, ampak 5mio ti ta moment pač ne kupi ustrezne količine sončnih elektrarn.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Bistvo je v tem, da se je vsaj par mio premalo vložilo v to, ne pa preveč, kot pravijo nasprotniki.

GizmoX ::

J.McLane je izjavil:

Zdajle pridobivam ponudbe za SE, čakali smo ker imamo dokaj veliko senčenja od hriba. Tudi streha je premajhna (max 10 kWp), da bi pokril celotno letno porabo. En izvajalec je priporočal prehod na Petrol ker naj bi imeli za samooskrbo skoraj za pol nižjo ceno ET. Malo sem brskal in našel tole:
https://www.petrol.si/binaries/content/...

To velja že od 1.1.2021, zakaj imam slab feeling, da se na to ceno ni kaj dosti za zanašati, ali sploh še velja? Kako dolgo še?
Recimo Gen-i ima ET za samooskrbo 0,098 €/kWh, Petrol 0,05685 €/kWh. To za končno ceno pomeni nekje 0,17 vs 0,12 €/kWh.

Dobil od nokoga BREZ SE, pa je na Petrolu:
Nova Uredba o določitvi cene električne energije (Ur. l. 107/2023) določa, da se bo upravičenim odjemalcem v letu 2024 90 % v mesecu porabljene elektrike obračunalo po zamejenih uredbenih cenah (ki ostajajo enake reguliranim cenam iz leta 2023), preostalih 10 % porabljene elektrike pa po pogodbenih (tržnih) cenah.
S 1. januarjem 2024 spreminjamo naš redni cenik električne energije. Veljal bo za tisti del zneska na vaši položnici, ki je obračunan po pogodbenih cenah:
- VT: 0,16395 €/kWh
- MT: 0,14795 €/kWh
- ET: 0,15595 €/kWh
udirač => uni. dipl. inž. rač.

J.McLane ::

To nima veze za tiste na ceniku za samooskrbo. Ampak ja, verjetno se bo tudi tu kaj kmalu končalo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

Fak, resno?
In še omrežnina gor, pa bo res 60%.
Bolniki.

nekikr ::

Ne sprašuj kaj lahko država naredi zate ampak koliko lahko ti prispevaš za državo!

wcpapir ::

J.McLane je izjavil:

To nima veze za tiste na ceniku za samooskrbo. Ampak ja, verjetno se bo tudi tu kaj kmalu končalo.

Kaj bi se končalo:))

J.McLane ::

Ta Petrolova nizka cena MT za tiste, ki imajo samooskrbo
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

BigWhale ::

Don't feed the trolls.

deco16 ::

Kalibri je izjavil:


Pravijo pa, da SE obremenjuje omrežje.

In v maksimumu, ko SE ne dela, vlečem iz omrežja največ toliko, kot prej brez SE.
In sosedi manj obremenjujejo omrežje, ko kurijo štrom iz moje SE.

Tako da omrežje v bistvu razbremenjujemo, s tem, da propaganda kriči, da ga obremenjujemo.
Nisem pa še prebral, da bi kdo razmišljal v tej smeri in kaj pisal na to temo. Zaenkrat se sliši samo elektro parazite o obremenjevanju omrežja.


Omrežje najbolj obremenjujejo TČ in ja največkrat se SE postavi ravno zarad TČ in poceni ogrevanja čez zimo.

Tvoja SE ne proizvaja(vsaj ne dost) ko je visoka tarifa, torej zjutraj in zvečer, še posebi ne pozimi.

Torej problem so samo TČ, EVji se večinoma polnijo ponoči, zdej pa še posebno z temi spremembami.

Torej imaš TČ ali ne, če imaš si torej tudi ti del problema ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

feryz ::

Že če imaš elektriko napeljano v hišo, si del problema. TČ gor ali dol.

kriptobog ::

Ce gremo malo nazaj na temo... Elektro je poupgrejdal omrezje v nasem koncu in bomo lahko dobili soglasje za soncno. Letna poraba je okoli 7.5MHh (nizkoenergetska, toplotna). Ko je najvec sonca imam porabo pod 300kwh mesecno, ker me vecinoma itak ni doma poleti, ampak se lahko viske prenasa na drug naslov? Mogoce bi vzel se hranilnik. Da malo zapravim :)) Je sploh smiselno pri taki porabi? Pri ngen sem malo klikal konfgurato in bi prislo z baterijo skupaj malo pod 15k€. Se mi zdi kar ok. To imam nekje priblizno v 10 letih povrnjeno. Hranilniki imajo verjetno kar dolgo zivljensko dobo?

johnnyyy ::

kriptobog je izjavil:

Mogoce bi vzel se hranilnik. Da malo zapravim :)) Je sploh smiselno pri taki porabi? Pri ngen sem malo klikal konfgurato in bi prislo z baterijo skupaj malo pod 15k€. Se mi zdi kar ok. To imam nekje priblizno v 10 letih povrnjeno. Hranilniki imajo verjetno kar dolgo zivljensko dobo?

Jaz bi dal hranilnik in hibridni razsmernik bolj zaradi back-upa kot to da se "splača". Pač v primerih ko so predvidena dela, ali pa če pride do težav, da nisi ravno v temi.

Likalnik ::

jaz bi dokler je še net-metering šel brez hranilnika....in ga po potrebi mogoče kasneje dodal...trenutno ne vidim potrebe....razen, če ste na vašem koncu redno deležni izpada elektrike...pri nas se to ne dogaja in ne vem zakaj bi mi hranilnik sploh prav prišel....če se pa kaj zaostri glede trenutnih pogojov pri letnem net-meteringu potem bom pa videli in začeli razmišljati tudi o hranilniku

sicer pa ja, 15kEUR za SE + hranilnik je res ugodno....ne vem kako močna je SE, jaz recimo sem dal 15kEUR za 15kwp močno SE

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

DamijanD ::

Manjši problem je samo, da v večini primerov, če greš v rešitev brez hranilnika, tudi dobiš inverter, ki ni sposoben dela s hranilnikom...

J.McLane ::

Hranilnik s samostojnim inverterjem še vedno lahko vedno dodaš, ampak potem bo malo več izgub s pretvorbami AC-DC-AC
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GregiB ::

Likalnik je izjavil:

jaz bi dokler je še net-metering šel brez hranilnika....in ga po potrebi mogoče kasneje dodal...trenutno ne vidim potrebe....


Razmišljam enako... upoštevajoč dejsto, da bodo do kakršnihkoli zakonskih sprememb glede net meteringa obstoječih sončničarjev šle cene baterij dol pa tudi tehnologija bo verjetno napredovala... Zakaj zdaj kupovati fičkota za premium, če lahko čez pet let mečko za normalno ceno?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

WaterBoy ::

DamijanD je izjavil:

Manjši problem je samo, da v večini primerov, če greš v rešitev brez hranilnika, tudi dobiš inverter, ki ni sposoben dela s hranilnikom...

Solar Edge home hub 10k omogoča priklop baterije in deluje brez nje tudi, Huawei SUN2000-rassmerniki so tudi vsi hibridni delujejo z ali brez baterije, ter z ali brez backup boxov
««
288 / 354
»»