» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
276 / 354
»»

Kalibri ::

Misliš na Matota? V naših koncih komu rečemo, da je matast (drugi a je nemi - matst ali celo mtst).

mico ::

A je možno pridobiti soglasje za večjo moč kot pa potem (prvotno) postaviti elektrarno? Namreč najprej bi dal za cca 7kW panelov na streho, čez kako leto pa še par kW na nadstrešek (ko bo zgrajen). Finta je, da če bi kasneje hotel povečati moč, bi verjetno z novim/spremenjenim soglasjem padel iz net meteringa.

DamijanD ::

Lahko - soglasje še ne zahteva, da to tudi vse postaviš oz. izkoristiš. Je pa nefer do sosedov, če npr "rezerviraš" 13.6kW, dejansko pa uporabljaš samo 5kW

feryz ::

Zakaj pa bi bilo nefer?
Saj so tudi vsi sosedje imeli možnost zaprositi za soglasje. Že vsaj desetletje, če ne še več.

DamijanD ::

Mislim nefer v tem stilu, da imaš soglasje, brez da bi imel načrt ga izkoristit (torej jaz ne bom, vi pa tudi ne boste mogli). To kar je mico napisal, je drugi in povsem OK scenarij.

telexdell ::

DamijanD je izjavil:

Mislim nefer v tem stilu, da imaš soglasje, brez da bi imel načrt ga izkoristit (torej jaz ne bom, vi pa tudi ne boste mogli). To kar je mico napisal, je drugi in povsem OK scenarij.

Soglasje ti velja 2. leti. Vmes lahko zaprosiš za podaljšanje največ 2x za po 1. leto. Ko ti soglasje preneha veljati se šteje tisto, kar imaš že zgrajeno in ne tisto, kar je omogočalo soglasje.
Če mogoče še danes nimaš načrta, kako izkoristiti soglasje to ne pomeni, da ga ne boš imel jutri. Nenazadnje, se lahko v dveh letih marsikaj spremeni.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ToniT ::

mico je izjavil:

A je možno pridobiti soglasje za večjo moč kot pa potem (prvotno) postaviti elektrarno? Namreč najprej bi dal za cca 7kW panelov na streho, čez kako leto pa še par kW na nadstrešek (ko bo zgrajen). Finta je, da če bi kasneje hotel povečati moč, bi verjetno z novim/spremenjenim soglasjem padel iz net meteringa.


Če povečaš moč, potrebuješ novo soglasje. postopek je isti, kot pri prvem soglasju.

mico ::

Hvala za odgovore. :) Izkoristil bom jaz moč v vsakem primeru, samo ne bo šlo 100% takoj v štartu, ker še nimam zgrajenega nadstreška kamor bi montiral dodatne panele, streha pa je premala.

@telexdell - se pravi imaš soglasje s podaljšanji vred ubistvu 4 leta, potem pa rabiš novega? To bo še zanimivo, ker imam občutek, da tale net metering ne bo večen.

telexdell ::

Soglasje ti velja 2 leti. Pred pretekom dveh lahko zaprosiš za podaljšanje še za eno leto. In pred pretekom enega leta za še eno. Torej največ 4 leta ob dveh prošnjah in podaljšanjih po 1 leto. Seveda pa moraš SE postaviti in priključiti na omrežje do 31.12.2024, če želiš imeti sedanji sistem neto meritev.
Neto meritve že sedaj niso večne ampak so v veljavi pogojno do 31.12.2024 in najdlje do konca obbratovanja obstoječe SE. Torej ga čez tam 30 let zagotovo ne bo več. Lahko pa se z zakonodajo spodbudi kaj drugega in bo interes posameznikov, da sami preidejo na nov sistem že bistveno prej.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Matevz96 ::

ToniT je izjavil:

mico je izjavil:

A je možno pridobiti soglasje za večjo moč kot pa potem (prvotno) postaviti elektrarno? Namreč najprej bi dal za cca 7kW panelov na streho, čez kako leto pa še par kW na nadstrešek (ko bo zgrajen). Finta je, da če bi kasneje hotel povečati moč, bi verjetno z novim/spremenjenim soglasjem padel iz net meteringa.


Če povečaš moč, potrebuješ novo soglasje. postopek je isti, kot pri prvem soglasju.


Kaj pa v primeru da imaš soglasje za npr. 13 kW, postavljeno elektrarno 11 kW ampak bi dodal še nekaj panelov hkrati pa omejil moč oddajanja na 13 kW?
#hooldthedoor

celje ::

postavis in .

vam dela my solaredge app?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: celje ()

jabe ::

Dela

MacGyver141 ::

celje je izjavil:

postavis in .

vam dela my solaredge app?


Men ni delal, zdaj dela.

6151 ::

Pri vlogi za soglasje sem dal X firmo za inverter in panele, dejansko bi pa postavili Y inverter in druge panele.
Kdo ve, kakšen je postopek, da ne težim elektru za brezveze?
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Likalnik ::

celje je izjavil:

postavis in .

vam dela my solaredge app?


včeraj zvečer oziroma že pozno popoldne ni delal....danes zadeva dela

feryz ::

6151 je izjavil:

Pri vlogi za soglasje sem dal X firmo za inverter in panele, dejansko bi pa postavili Y inverter in druge panele.
Kdo ve, kakšen je postopek, da ne težim elektru za brezveze?
Ko oddaš papirje za priklop, moraš napisati pravilno. Drugače ti itak ne bodo priklopili.
Na soglasju oprema ni navedena. Razen moči razsmernika, ki pa je ponavadi tako ali tako prevelika.

Kalibri ::

Ideja:
sedaj imam sončnico na zahodni strani strehe in 9kW razsmernik. Sončnica začne resno delati po 12 uri.
Če bi dal enako kakaciteto na V stran strehe, bi sončnica začela delati ob 6 uri, ob poldne bi bilo cca najslabše na obeh straneh, popoldne bi delala zahodna stran, vzhodna pa ne več.
Stvar bi na ta način funkcinirala z 9kW razsmernikom.

Elektra ne bi prašal nič, itak je omejitev na razmerniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

feryz ::

Daj ne, saj ti nihče ne brani.
Če rabiš. Drugače je škoda denarja.

Kalibri ::

V bistvu ne rabim, se pa lahko zgodi, če bodo talenti prepovedali uporabo trdih goriv, bi malo bolj TČ gnal.
Sicer je pri vsakem sosedu večji dimnik kot na Titaniku, tako da bi bil zadnji na odstrelu.

feryz ::

To lahko dodaš kadarkoli, se ti ne mudi.

bbbbbb2015 ::

Faking Gen-i ne ponuja več elektrarn na obročno plačilo. Samo keš up-front in 10% popust.

dunda ::

7-letno brezobrestno obročno je bilo kar sitno zanje. Roko na srce, že od lani je inflacija precej požrla obrok.
Govorim za brezobrestno v času inflacije.
https://www.kacnje.eu

Robi8 ::

No,pa tudi naša sončnica ima 1 rojstni dan! Moč 12kw,naklon 22 stopinj,orientacija 130,se pravi bolj proti vzhodu,lokacija Prekmurje. Pridelala je 14,2 Mw! Kaj pravite,je bila pridna?

pero50 ::

Evo, na govnu od fbja se širi ena tema, zakaj sončne elektrarne NISO prava stvar. Avtor je Sanja Lončar, oziroma je samo prevedla zadevo od nekega hudega rocket science znanstvenika :))

O tem je res treba razmisliti. Sem govorila z inženirji in pravijo da to drži. Sončne elektrarne močno segrevajo ozračje poleti in ga hladijo pozimi. Zato prilepljam zanimovo objavo.
Stavim, da tega še niste slišali?
Vse več in več okrožij dobi več sončnih elektrarn.....
Od prebivalca STEPHENVILLA, Georgea Franklina:
Moral bi začeti s tem, da vam povem, kakšne reference imam za pisanje tega. Sem upokojeni letalski inženir. Dobesedno raketni znanstvenik, če želite. Delal sem na MX (Peacekeeper) Space Shuttle, Hubble, Brilliant Pebbles, PACOSS, Space Station, MMU, B2, Sultan Bruneijevega pol milijarde dolarjev zasebnega 747 s kristalnimi tuši, zlatimi umivalniki in 100 dolarjev na jard s svilenimi preprogami. Zasnoval sem namestitev satelita na 757 princa Jeffryja. Naredil sem vsa oblikovalska dela za strukturo pogonskega modula Mark 1V, ki trenutno leti na vsaj 3 vesoljskih plovilih, za katere vem. Nekaterih bolj razburljivih projektov, na katerih sem delal, se ne da deliti. Sem tudi FAA certificiran pilot jadralnega jadralnega letala in certificiran pilot zlatih jadralnih ja Letim tako v polnem obsegu kot model jadralnih letal. Sem Microsoft certificiran in certificiran ComTIA A+.
?Sončni paneli so v najboljšem primeru približno 20% učinkoviti. Pretvorijo 0% UV svetlobe, ki jih zadene. Nič od vidnega spektra in le nekaj IR spektra. Hkrati, ko absorbirajo svetlobo, vpijajo toploto sonca. Ta absorbirana toplota seva v nazaj v ozračje. Moralo bi biti očitno, kaj se zgodi potem. Ko je zrak segret se dvigne. Tudi majhne razlike v običajnih kopenskih površinah so sposobne ustvariti močne vremenske sile, kot so nevihte in tornadi. Ti vremenski pojavi so sproženi in okrepljeni s kopnimi značilnostmi, ko jih piha proti vetru. Vse preveč očitno mi je, kaj se bo zgodilo s toploto, ki jo proizvaja cela sončna elektrarna. Sončne elektrarne bodo postale nevihta in tornado inkubatorji ter magneti.
Sončni paneli so temni in ohlajajo ozračje, ko ni sonca. Temu se reče sevanje črnega telesa. Sateliti, ki letijo v vesolju, uporabljajo ta pojav za hlajenje notranjih komponent. Če tega ne bi naredili, bi se cvrli.
Torej sončne elektrarne poleti ne proizvedejo samo več toplote kot prvotno zemljišče, na katerem so bile nameščene, temveč tudi pozimi proizvedejo več ohladitve, s čimer poslabšajo vremenske ekstreme.
Torej zaključujem s tem. V zeleni energiji ni nič zelenega, razen umazanega denarja, ki teče v pokvarjene žepe.
Zelena energija ne obstaja. Silijo nas, da rešimo planet z rešitvami, ki so hujše od težav.


In pa ja, vsi mi tukaj smo glavni krivci za globalno segrevanje. Toplotni plini so hoax, glavni krivci za segrevanje ozračja smo pa lastniki sončnih panelov. Ne ugovarjajte temu strokovnemu članku potegnjenemu iz riti in objavljenem v strokovni reviji Facebook, ker ga je napisal raketni znanstvenik in ste vi nule v primerjavi z njemu.

nekikr ::

In ti si se počutil dolžnega to FB govno privleči še sem? Če bi take FB znalce vsi ignorirali ne bi imeli problema z njimi.

Fungi88 ::



Zakaj sta dve merilni mesti na portalu moj elektro ? Podatki so isti v obeh primerih.

kow ::

Vprasanje za lastnike elektrarn. Kako gledate na tehnoloski napredek pri izkoristku solarnih celic? Je komu zal, da ni pocakal nekaj let vec?

hojnikb ::

kow je izjavil:

Vprasanje za lastnike elektrarn. Kako gledate na tehnoloski napredek pri izkoristku solarnih celic? Je komu zal, da ni pocakal nekaj let vec?

in zakaj bi ti blo karkoli žal? Izkoristek celic nima nobenga pomena, če imaš dovolj veliko površino. Tle se sam dviguje koliko proizvodnje lahk maš na m^2. Če maš dovolj površine je čist en drek, če vzameš celice z 15% izkoristkom...

Za sončarje je bistveno bolj pomemben podatek o EUR/kWp. In ta pa res vsako leto pada, ampak tako je z vsako tehnologijo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Utk ::

kow je izjavil:

Vprasanje za lastnike elektrarn. Kako gledate na tehnoloski napredek pri izkoristku solarnih celic? Je komu zal, da ni pocakal nekaj let vec?

Ne. Jaz že v štartu nisem imel najnovejše kar je obstajalo. Zakaj bi? Če je streha dovolj velika, daš gor panele, ki imajo 10% manj moči na m2, in so zarad tega tretjino cenejši.
V bistvu bi si težko spomnu ENO stvar, ki jo imam, ki je latest in greatest, zakaj bi moral to imet na strehi?

Za sončarje je bistveno bolj pomemben podatek o kWp/€. In ta pa res vsako leto pada, ampak tako je z vsako tehnologijo.

Ja, ma dvomim da je kdaj v enem letu padlo za več kot je pa tisto leto naredilo elektrike, da se ti bi splačalo čakat. Dobro, v zadnjih 10-15 letih, da ne bo zdaj nekdo vlekel podatkov iz 80ih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

Ne razumem tocno kaj ti bo velika moc? Kako pa jo porabite? Imate po 3 BEV? A ni najpomembnejsi podatek koliko energije pridobis recimo pozimi ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

Ne razumem tocno kaj ti bo velika moc? Kako pa jo porabite? Imate po 3 BEV?

Večja moč ti da večjo letno proizvodnjo. Pretiravat z njo seveda nima smisla.

A ni najpomembnejsi podatek koliko energije pridobis recimo pozimi ipd.

Ne, najpomembnejše je koliko naredi čez celo leto in kolk ta hec stane. Kolk naredi januarja je čisto nepomembno. Ne bi bilo veliko razlike niti če jo bi ugasnil.

hojnikb ::

Ja, ma dvomim da je kdaj v enem letu padlo za več kot je pa tisto leto naredilo elektrike, da se ti bi splačalo čakat. Dobro, v zadnjih 10-15 letih, da ne bo zdaj nekdo vlekel podatkov iz 80ih.

Barrier to entry je zdaj nizji, to je bistven podatek...
#brezpodpisa

kow ::

Utk je izjavil:

Ne razumem tocno kaj ti bo velika moc? Kako pa jo porabite? Imate po 3 BEV?

Večja moč ti da večjo letno proizvodnjo. Pretiravat z njo seveda nima smisla.


Nekdo ti mora placati za to proizvodnjo. Pa ti bo?

Utk ::

Ti še nisi osvojil pojma netmeteringa, a? Pa še zdaj ne, ko se počasi že ukinja...

kow ::

Saj to je moja poanta... na netmetering ni ravno racunati. Ker ni vec smiseln.

hojnikb ::

kako ni smiseln? Letni meterning je najbolj smiselna zadeva ever pri sončnih elektrarna. No še bolj smiselno je plačilo elektrike več, kot jo ti nazaj odkupiš, ampak ta hec pa res ni sustainable.
#brezpodpisa

deco16 ::

Izkoristek se ni neki ful spremenil v zadnje 3-4 letih.

So se pa paneli iz 1,65mx0,995m so šli na 2mx1120 al neki tazga. To ni napredek, Wp je večji na panel, le ti so težji za nosit, je pa res da porabiš manj nosilcev kar je po svoje tudi plus.

Utk ::

kow je izjavil:

Saj to je moja poanta... na netmetering ni ravno racunati. Ker ni vec smiseln.

Netmetering bo obstajal še 20-30 let.
Tudi po novem sistemu, nabavna cena elektrike ni nikoli tako slaba, da z njo ne bi zaslužili lastniki in distributerji. Sončni paneli so čisto konkurenčni recimo jedrski elektrarni, takrat ko delajo. Letos mislim da ni šla cena pod 7-8 centov na kwh, paneli pa komot delajo tudi za 5 centov in bo še zmeraj profit (en del elektrike bo dražji kot 5 centov, en del elektrike boš skuril sam, kar pomeni praktično 15 centov, itd).

Mato989 ::

Utk je izjavil:

kow je izjavil:

Saj to je moja poanta... na netmetering ni ravno racunati. Ker ni vec smiseln.

Netmetering bo obstajal še 20-30 let.
Tudi po novem sistemu, nabavna cena elektrike ni nikoli tako slaba, da z njo ne bi zaslužili lastniki in distributerji. Sončni paneli so čisto konkurenčni recimo jedrski elektrarni, takrat ko delajo. Letos mislim da ni šla cena pod 7-8 centov na kwh, paneli pa komot delajo tudi za 5 centov in bo še zmeraj profit (en del elektrike bo dražji kot 5 centov, en del elektrike boš skuril sam, kar pomeni praktično 15 centov, itd).



Saj to je problem ker sončni paneli ne delajo vedno JE pa načeloma dela "vedno" ko ni v planiranem in hopefully never neplaniranem remontu...

Dejansko imamo poleti elektrike preveč in takrat bi morali kot na Severu plačevat podnevi da kdo uporablja elektriko
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Dejansko imamo poleti elektrike preveč

Dejansko ne. Če bi je imeli preveč, bi bila poleti zastonj. Pa ni. Ne verjemi vsaki pravljici.

hruske ::

Fungi88 je izjavil:



Zakaj sta dve merilni mesti na portalu moj elektro ? Podatki so isti v obeh primerih.


Merilno mesto ima lahko več merilnih točk, tvoje ima pri distributerju zavedeni dve, eno za odjem in eno za oddajo.

Zakaj tako - ne vem.
Rad imam tole državico. <3

GizmoX ::

hruske je izjavil:

Fungi88 je izjavil:



Zakaj sta dve merilni mesti na portalu moj elektro ? Podatki so isti v obeh primerih.


Merilno mesto ima lahko več merilnih točk, tvoje ima pri distributerju zavedeni dve, eno za odjem in eno za oddajo.

Zakaj tako - ne vem.

Je pa tudi pri meni tako, prav tako pri mojih starših. Na merilni točki za odjem vidiš tudi podatke za novi obračun (čeprav morda prazne), na oddaji tega zavihka in teh podatkov ni.
Grafi prevzema/oddaje so pri obeh enaki, vključujejo prevzem in oddajo, ne glede na to, pri katerem klikneš 15-minutne odčitke.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Neon87 ::

Soglasje imam, zdaj pa špekuliram kdaj dat postaviti SE (mora biti priključena do konec 2024).
Razmišljam, da bo naslednje leto cena padla (novih soglasij bo zagotovo manj - konec NetMetering obračuna), konkurenca je zelo velika, potrebno bo porabiti zaloge.
Kaj mislite? Kdaj bi vi naredili investicijo od danes do jeseni 2024? Toplotne črpalke še nimam, tako da pridelane elektrike še ne bi porabil v celoti.

Likalnik ::

Neon87 je izjavil:

Soglasje imam, zdaj pa špekuliram kdaj dat postaviti SE (mora biti priključena do konec 2024).
Razmišljam, da bo naslednje leto cena padla (novih soglasij bo zagotovo manj - konec NetMetering obračuna), konkurenca je zelo velika, potrebno bo porabiti zaloge.
Kaj mislite? Kdaj bi vi naredili investicijo od danes do jeseni 2024? Toplotne črpalke še nimam, tako da pridelane elektrike še ne bi porabil v celoti.


imaš prav...res se ti še ne mudi...še posebej, če nimaš TČ in bi na ta način lahko že nekaj privarčeval...tako ti je pa vseeno, če še eno zimo potegneš brez SE.

Jaz bi na tvojem mestu začel iskati in razmišljati po novem letu....lepo si vzameš čas....pošlješ par povpraševanj različnim večjim ponudnikom....naredijo par ogledov in potem se počasi odločiš....

mogoče bi gledal, da ujamem poletno sezono...se pravi, da bi imel nekje do maja ali junija zadevo v obratovanju.....

Utk ::

Nekateri ti pridejo zdaj naredit, če imaš soglasje, v dveh, treh tednih. Tako da jaz bi poskusil pri teh potegnit 10-15% popusta (če ne vejo kaj bojo delali 15 dni vnaprej, bojo delali tudi za kaj manj).

APPluk ::

Se že vek kaj točno bo nasledilo trenutni NetMetering?

J.McLane ::

Govora je bilo o tem da bo net-metering za energijo ostal, za prejeto omrežnino pa bo treba plačevati. Ampak glede na zadnji članek v Finacah to očitno še ni nič dorečeno, ker tam so špekulirali vse mogoče, da bo tudi del energije iz omrežja treba plačati, na kakšen način sicer nikjer ne piše, prišli so pa do take tabelce:
https://drive.google.com/file/d/1m6PPmb...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mato989 ::

J.McLane je izjavil:

Govora je bilo o tem da bo net-metering za energijo ostal, za prejeto omrežnino pa bo treba plačevati. Ampak glede na zadnji članek v Finacah to očitno še ni nič dorečeno, ker tam so špekulirali vse mogoče, da bo tudi del energije iz omrežja treba plačati, na kakšen način sicer nikjer ne piše, prišli so pa do take tabelce:
https://drive.google.com/file/d/1m6PPmb...



Ne metering je treba ukinit za vse lastnike panelov in SE... pol se pa naj odločijo ali bodo gratis dajali not ali pa kupijo baterije... pa da vidimo kako fejst se potem SPLAČA...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

hojnikb ::

ne bit salty, če se nisi pravčas pobrigal...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

Utk ::

Ne vem zakaj bi to delali, če se mi pa bistveno bolj splača, če mi to "baterijo" v omrežju plačujete vi.
««
276 / 354
»»