» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
243 / 349
»»

feryz ::

GregiB je izjavil:

Imaš kakšen link do kakšnega kalkulatorja (ja,vem, google pa to... a vseeno)?

Sam bi se lotil tako... do sedaj grejem na diesel in kurim elektriko, zdaj grem na SE in TČ... dejanske stroške + investicijo bi pač primerjal s tekočimi cenami nafte in elektrike s porabo zadnjih 5 let, ki je bila sorazmerno stabilna... cilj je zgolj ugotoviti ROI
Ne kupuj TČ, za boga miloga.
Zakaj bi jo, če imaš SE na strehi?

Petrol je poslal obračun. 1,5 MWh viška gre v maloro. Lahko bi napisali vsaj hvala, pa jim je tudi to odveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Daniel ::

A ne dobiš darilne kartice za 40 EUR?

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

GregiB je izjavil:

Imaš kakšen link do kakšnega kalkulatorja (ja,vem, google pa to... a vseeno)?

Sam bi se lotil tako... do sedaj grejem na diesel in kurim elektriko, zdaj grem na SE in TČ... dejanske stroške + investicijo bi pač primerjal s tekočimi cenami nafte in elektrike s porabo zadnjih 5 let, ki je bila sorazmerno stabilna... cilj je zgolj ugotoviti ROI
Ne kupuj TČ, za boga miloga.
Zakaj bi jo, če imaš SE na strehi?

Petrol je poslal obračun. 1,5 MWh viška gre v maloro. Lahko bi napisali vsaj hvala, pa jim je tudi to odveč.


Ker nisi povsem sebičen?

mpu2Q7 ::

Bostjan_321 je izjavil:

Ker nisi povsem sebičen?

zahvala po emailu bi bila primerna, nič ne stane, samo en stavek v predlogi dokumenta glede na saldo električne energije, tudi solarna elektrarna se verjetno ni postavila sama od sebe in brez stroškov.

GregiB ::

feryz je izjavil:


Ne kupuj TČ, za boga miloga.
Zakaj bi jo, če imaš SE na strehi?


Ker kurim nafto?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

panja003 ::

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


A tole je mišljeno, da bojler povežeš v radiatorski tokokrog? Recimo namesto elobloka?

hruske ::

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.
Rad imam tole državico. <3

PrimoZ_ ::

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.


Nasvet na ravni sebičnih pizd.
Ekonomsko sicer drži, še vedno pa je za sebične pizde.

lejko0 ::

Kaj pa ta opcija zavarovanja za 30eur sploh krije? Se kdo odloči za to?

So se pa na zavarovalnicah očitno odločili, da bodo lastnike SE mozlil do maksimuma

GregiB ::

Še nekaj... koliko (do)plačujete letno za zavarovanje SE? Na netu je tolk napisanga, sam EUR ne...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.
Ne hodite kaj dosti po svetu, a? Cela Italija, Francija in podobno ima večino ogrevanja še vedno na električne radiatorje.
Sicer pa ja, ogrevanje na štrom je slabo, šenkavanje štroma kravatarjem, ki jih bo vsak čas razneslo od denarja in več 100 milijonskih subvencij, je pa kul. Štekam.

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.
Ne hodite kaj dosti po svetu, a? Cela Italija, Francija in podobno ima večino ogrevanja še vedno na električne radiatorje.
Sicer pa ja, ogrevanje na štrom je slabo, šenkavanje štroma kravatarjem, ki jih bo vsak čas razneslo od denarja in več 100 milijonskih subvencij, je pa kul. Štekam.


Oboje je slabo.
Ampak če nekdo dela slabo, to pomeni da moraš še ti? Sam ne zmoreš biti boljši?

GregiB je izjavil:

Še nekaj... koliko (do)plačujete letno za zavarovanje SE? Na netu je tolk napisanga, sam EUR ne...


ZT hoče 150€ za zavarovanje v sklopu kompleta dom.
Ali 30€ če zavaruješ samo SE proti požaru in direktnemu udaru strele.

Bistvena razlika je da prva opcija zajema strojelom, torej indirekten udar strele. Jaz sem izbral samo drugo opcijo. Kurc jih gleda požeruhe nategantske.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

feryz je izjavil:


Sicer pa ja, ogrevanje na štrom je slabo, šenkavanje štroma kravatarjem, ki jih bo vsak čas razneslo od denarja in več 100 milijonskih subvencij, je pa kul. Štekam.


Ti nič ne šenkuješ, ostali uporabniki šenkujejo tebi.

nejodagreat ::

feryz je izjavil:

Sicer pa ja, ogrevanje na štrom je slabo, šenkavanje štroma kravatarjem, ki jih bo vsak čas razneslo od denarja in več 100 milijonskih subvencij, je pa kul. Štekam.

Saj pa ni distributer kriv da si slabo izračunal in namestil “preveliko” elektrarno?

starfotr ::

Saj ni treba priklop po sistemu net meteringa. Lahko odpreš firmo in prodajaš elektriko na prostem trgu.

Bostjan_321 ::

Že letos bo lahko vsak izstopil iz netmetering sheme pa šel v prodajo/kupovanje štroma. Da ne bo "trpel" ko bo šenkal tist MW elektrike. Garantiram da bodo vsi junaki ostali na netmeteringu.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

PrimoZ_ je izjavil:

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.


Nasvet na ravni sebičnih pizd.
Ekonomsko sicer drži, še vedno pa je za sebične pizde.


Ne razumem, zakaj je nekdo sebičen, če porabi električno energijo, ki jo je sam čez leto ustvaril?

feryz ::

V bistvu jo skoraj vsak šenka, redkim zmanjka. In ti, ki jo šenkamo, smo sebične pizde.
Kdor jo ima premalo, pa jo itak doplača. In ni sebična pizda.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

V bistvu jo skoraj vsak šenka, redkim zmanjka. In ti, ki jo šenkamo, smo sebične pizde.
Kdor jo ima premalo, pa jo itak doplača. In ni sebična pizda.


Sebična pizda si samo v primeru ko porabljaš energijo, samo zato ker imaš višek na papirju.

driver_x je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.


Nasvet na ravni sebičnih pizd.
Ekonomsko sicer drži, še vedno pa je za sebične pizde.


Ne razumem, zakaj je nekdo sebičen, če porabi električno energijo, ki jo je sam čez leto ustvaril?


Nič ni narobe če porabi kar je ustvaril. Narobe je samo miselnost, da mora nujno porabit vse kar je ustvaril pa če magari goni kaloriferje pri odprtem oknu. Samo da se porabi.

Sploh ker SE večino energije oddajo v omrežje poleti, sedaj pozimi ko je večje pomanjkanje pa bi še nek kekec lavfal električne grelce na polno da ja ne bo kaj viška ostalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

feryz ::

Če se s tem ogrevaš, je poraba upravičena, ali kaj ti misliš?
Daš naprej SE na streho, kupiš TČ, nato še uplinjevalni kotel, ker na koncu tudi TČ pokuri preveč štroma... A tako bi ti?

A niste še pogruntali, da vas scat peljejo tako, da se vas skoraj bolj ne da? Popolnoma simpl in regularno vprašanje. Zakaj ima vsaka hiša dovoljenje za odvzem, recimo, 14 kW elektrike, hkrati pa vsaka druga nima dovoljenja za proizvodnjo 14 kW? Mogoče zato, ker se delajo norca iz nas? Ker ta odvzem plačaš. Pa če ga koristiš ali ne. Torej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Če se s tem ogrevaš, je poraba upravičena, ali kaj ti misliš?
Daš naprej SE na streho, kupiš TČ, nato še uplinjevalni kotel, ker na koncu tudi TČ pokuri preveč štroma... A tako bi ti?


Ne budali.
Pač uporabljaš TČ, ki ima v teh milih zimah COP 3+ in ne troši elektrike samo zato, ker si jo pač poleti pridelal in sedaj maš višek na papirju.

Hvališ se kako si poln denarja, potem je pa problem dat za eno TČ. Pač si sebična pizda, upam da te ugrizne v rit čimprej.

feryz ::

Ne boj se, imam jaz TČ. Sem jih preložil več, kot jih boš ti v življenju videl.
Tudi ogromno ljudi ima zaradi mene TČ. Ker so dali zanjo malenkost več kot za grelec.
Koga drugega najdi za jebanje v glavo in očitanje sebičnosti.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:


A niste še pogruntali, da vas scat peljejo tako, da se vas skoraj bolj ne da? Popolnoma simpl in regularno vprašanje. Zakaj ima vsaka hiša dovoljenje za odvzem, recimo, 14 kW elektrike, hkrati pa vsaka druga nima dovoljenja za proizvodnjo 14 kW? Mogoče zato, ker se delajo norca iz nas? Ker ta odvzem plačaš. Pa če ga koristiš ali ne. Torej?


Ker ljudje moramo biti kot kobilice in požret (porabit) vse kar imamo pred nosom?

Primitivec si, to je vse.

feryz je izjavil:

Ne boj se, imam jaz TČ. Sem jih preložil več, kot jih boš ti v življenju videl.
Tudi ogromno ljudi ima zaradi mene TČ. Ker so dali zanjo malenkost več kot za grelec.
Koga drugega najdi za jebanje v glavo in očitanje sebičnosti.


Ja guci guci. A ti damo plaketo ?

Pač dokler boš pisal neumnosti da je treba porabit vse do zadnjega sam zato da se porabi, tolk časa boš pač sebična pizda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

feryz ::

Kdo pa porabi vse? Imaš probleme z branjem?
Tretjino tistega, kar je šlo na elektro, sem jim šenkal.
Vprašaj v Krško, če tretjino pridelanega štroma podarijo.

starfotr ::

Predlagam montažo grelcev za žlebove pa gretje dvorišča. Morda kar gretje strešnikov, da se ne bo na njih delal mah in da ne bo snega na njih. Če nimate električnega avta si pa vsaj montirajte grelec v blok ICE motorja, da bo zjutraj že segret na delovno temperaturo.

Lahko pa poleti s SVOJO elektriko segrevate hišo. Da boste videli kako samozadostna je PV pozimi.

feryz ::

Kako pa je NEK samozadostna med remontom?
Daj nam razloži. Najbrž vskočijo drugi viri, al kaj bi mislite?

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

Kdo pa porabi vse? Imaš probleme z branjem?
Tretjino tistega, kar je šlo na elektro, sem jim šenkal.
Vprašaj v Krško, če tretjino pridelanega štroma podarijo.


Svetuješ uporabo navadnega grelca in bentiš da si jim šenkal "viške".
Tvoje poste se pač razume v smislu porabi vse da ja ne boš kaj šenkal.

V realnosti je pa tako da z EL grelcem boš decembra porabil 3000kWh in SE ti bo prinesla 300kWh. S toplotno boš pa porabil 1000kWh.
V prvem primeru iz omrežja potegneš 2700, v drugem pa 700kWh. V realnosti poletni viški bore malo pomagajo prebrodit zimo in smo lastniki SE z netmeteringom kar lepo subvencionirani. Omrežje uporabljamo kot baterijo, kar je precej ceneje kot bi moral sami imet baterijo.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Kdo pa porabi vse? Imaš probleme z branjem?
Tretjino tistega, kar je šlo na elektro, sem jim šenkal.
Vprašaj v Krško, če tretjino pridelanega štroma podarijo.


Evo točno tule svetuješ naj se požge vse. Sicer malo posredno ampak z ogrevanjem na eloblok bo rezultat pod črto ravno to, da boš porabil vse.
Še slabše, pozimi ko je tvoja proizvodnja tam nekje okoli ničle boš mesečno vlekel iz omrežja 2MW, samo zato ker lahko. Ker si sebična pizda.


feryz je izjavil:

Ne kupuj TČ, za boga miloga.
Zakaj bi jo, če imaš SE na strehi?

Petrol je poslal obračun. 1,5 MWh viška gre v maloro. Lahko bi napisali vsaj hvala, pa jim je tudi to odveč.

feryz ::

Foušija te bo požrla, prej ali slej.
Zato pa se jaz z zafiro vozim, ti pa škrtariš za eno. Ampak bo težka.

Btw, a sem že povedal, da sem jaz v soboto, medtem ko ste vi tukaj v glavnem gobezdali, še eno SE gratis na streho vrgel?
Zato pa imam, kar imam, ker delam pro bono. To je koncept, ki ga ne boste nikoli dojeli.
Prinaša pa rezultate.

starfotr ::

feryz je izjavil:

Kako pa je NEK samozadostna med remontom?
Daj nam razloži. Najbrž vskočijo drugi viri, al kaj bi mislite?


Brestanica dela.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Foušija te bo požrla, prej ali slej.
Zato pa se jaz z zafiro vozim, ti pa škrtariš za eno. Ampak bo težka.

Btw, a sem že povedal, da sem jaz v soboto, medtem ko ste vi tukaj v glavnem gobezdali, še eno SE gratis na streho vrgel?
Zato pa imam, kar imam, ker delam pro bono. To je koncept, ki ga ne boste nikoli dojeli.
Prinaša pa rezultate.


Glede fovšije pridiga nekdo k joče za 1,5MWh "podarjene" elektrike, medtem pa ne vidi da je omrežje podarjena baterija.

Boli me kurac za tvojo zafiro oz. bmw-ja. To imaš da kompenziraš malega in mlahavega luleka.

Nekateri pa smo delali kaj drugega, pa zato sedaj nimamo tega za opravičevanje, da smo sebične pizde ;)

Bostjan_321 ::

Mojih 5c je, da nikomur ne bo padla krona z glave, če se bo vedel malo bolj racionalno okoli porabe energije. Pa čeprav jo pridobi sam.

Malo altruizma ne bo škodilo.
Ja vem da bo vsak sedaj takoj najdel nekoga ki na polno razmetava energijo. Pa seveda razne korporacije.

Ampak zakaj ne bi bil boljši od njih?

driver_x ::

starfotr je izjavil:

Predlagam montažo grelcev za žlebove pa gretje dvorišča.


To oboje se kar pogosto dela. Za dvorišča se sicer uporablja ločena zanka iz centralne kurjave. Žlebove se pa večinoma ogreva na elektriko.

driver_x ::

Bostjan_321 je izjavil:

V realnosti je pa tako da z EL grelcem boš decembra porabil 3000kWh in SE ti bo prinesla 300kWh. S toplotno boš pa porabil 1000kWh.
V prvem primeru iz omrežja potegneš 2700, v drugem pa 700kWh. V realnosti poletni viški bore malo pomagajo prebrodit zimo in smo lastniki SE z netmeteringom kar lepo subvencionirani. Omrežje uporabljamo kot baterijo, kar je precej ceneje kot bi moral sami imet baterijo.


Pozabil si napisati, da toplotna črpalka stane 10.000+ EUR, grelci pa nekaj 100 evrov. Še zmeraj niste razložili, zakaj je slabo, če namesto 1000kWh na mesec porabiš 3000kWh? Ali koga zaradi tega zebe? Saj gre vendar za tiste kWh, ki smo jih čez poletje ustvarili. Poraba energije je tudi poleti precej visoka. Lansko poletje je bila precej večja kakor to zimo. Tudi ne vidim logike v tem, da si na streho daš SE, ustvariš precej energije, potem pa pozimi namesto koriščenja te energije kuriš drva, plin, pelete, ... v imenu neke ideologije.

Bostjan_321 je izjavil:

Mojih 5c je, da nikomur ne bo padla krona z glave, če se bo vedel malo bolj racionalno okoli porabe energije. Pa čeprav jo pridobi sam.

Malo altruizma ne bo škodilo.
Ja vem da bo vsak sedaj takoj najdel nekoga ki na polno razmetava energijo. Pa seveda razne korporacije.

Ampak zakaj ne bi bil boljši od njih?


Gretje hiše po nobenem kriteriju ne spada med "na polno razmetavanje" energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Akira_ ::

Kolega ravno gradi hišo in je mesec nazaj plačal 4,5k€ za 8kW TČ.

Samo toliko glede cen za TČ.

Utk ::

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

GregiB ::

driver_x je izjavil:

Tudi ne vidim logike v tem, da si na streho daš SE, ustvariš precej energije, potem pa pozimi namesto koriščenja te energije kuriš drva, plin, pelete, ... v imenu neke ideologije.

No, glede na to, da se je tole jajcanje začelo z mojimi vprašanji naj povem, da sem na streho dal elektrarno takšne moči, ki bi mi naj zagotavljaja proizvodnjo elektrike za gospodinjstvo in kurjavo z TČ... in nič več. Seveda gre pričakovati neke viške ob milih zimah, ob ekstremno mrzlih pa... ne vem...
Dvomim pa, da bi prišel "skozi" z električno pečjo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

driver_x ::

Nekdo pa ima na strehi več prostora in namesti SE z močjo, ki zadošča trenutni porabi + uporabi električnih grelcev za centralno kurjavo. Kot je nekdo rekel, stvar matematike.

wcpapir ::

PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

Foušija te bo požrla, prej ali slej.
Zato pa se jaz z zafiro vozim, ti pa škrtariš za eno. Ampak bo težka.

Btw, a sem že povedal, da sem jaz v soboto, medtem ko ste vi tukaj v glavnem gobezdali, še eno SE gratis na streho vrgel?
Zato pa imam, kar imam, ker delam pro bono. To je koncept, ki ga ne boste nikoli dojeli.
Prinaša pa rezultate.


Glede fovšije pridiga nekdo k joče za 1,5MWh "podarjene" elektrike, medtem pa ne vidi da je omrežje podarjena baterija.

Boli me kurac za tvojo zafiro oz. bmw-ja. To imaš da kompenziraš malega in mlahavega luleka.

Nekateri pa smo delali kaj drugega, pa zato sedaj nimamo tega za opravičevanje, da smo sebične pizde ;)

Daj nehaj moralizirati, kako sebični so šele tisti, ki samo vlečejo iz omrežja in nič ne naredijo ker nimajo SE ?

Mimogrede, je že kdo dobil letni obračun na Geni ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

J.McLane ::

A zdaj si sebičen če mastno plačaš za storitev, ki jo koristiš? Zanimivo kam smo prišli.

Net-Metering je subvencija v obliki zastonj omrežnine, ali pa zastonj hranjenja elektrke za kasneje, kakor gledaš to.

feryz je izjavil:

Kako pa je NEK samozadostna med remontom?
Daj nam razloži. Najbrž vskočijo drugi viri, al kaj bi mislite?


NEK prodaja elektriko po pogodbeni ceni, še ti jo prodajaj po 5 centov/kWh potem boš pa lahko glasen.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

lambda ::

Utk je izjavil:

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

Taki, ki mislijo, da to gre, naj pokličejo na elektro, da lahko pridejo odklopit kabel, da preizkusijo to matematiko. Net metering je pač prikriti način dodatnega subvencioniranja sončnih elektrarn. Kdor misli, da ga bo imel večno, se moti ...

Utk ::

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

Taki, ki mislijo, da to gre, naj pokličejo na elektro, da lahko pridejo odklopit kabel, da preizkusijo to matematiko. Net metering je pač prikriti način dodatnega subvencioniranja sončnih elektrarn. Kdor misli, da ga bo imel večno, se moti ...

Večno ne, samo tolk časa kot ti dela elektrarna. Ta čas boš kupil vsaj 3 TČ.

lambda ::

Utk je izjavil:

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

Taki, ki mislijo, da to gre, naj pokličejo na elektro, da lahko pridejo odklopit kabel, da preizkusijo to matematiko. Net metering je pač prikriti način dodatnega subvencioniranja sončnih elektrarn. Kdor misli, da ga bo imel večno, se moti ...

Večno ne, samo tolk časa kot ti dela elektrarna. Ta čas boš kupil vsaj 3 TČ.

30 let? Good luck, Nizozemska npr. bo imela phase-out od 2025 do 2031.

hruske ::

feryz je izjavil:

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Ker imaš free elektriko?
Zakaj bi še kuril nafto?
Kuriš elektriko. Simpl.

Prižgeš grelec v bojlerju in ga pustiš laufati. Termostat od ogrevalne pumpe pa v bojler vtakneš. To je vsa umetnost.


Ne smeš imet primarnega ogrevanja direktno na elektriko, na t.i. "Joulov princip", razen če elektriko iz OVE porabiš neposredno na mestu proizvodnje.

Glede na to, da največ energije za ogrevanje rabimo pozimi, ko je sonca najmanj, je tvoj nasvet slab.
Ne hodite kaj dosti po svetu, a? Cela Italija, Francija in podobno ima večino ogrevanja še vedno na električne radiatorje.
Sicer pa ja, ogrevanje na štrom je slabo, šenkavanje štroma kravatarjem, ki jih bo vsak čas razneslo od denarja in več 100 milijonskih subvencij, je pa kul. Štekam.


Za potrebe legalnosti tvojih dejanj v Sloveniji je vseeno kaj delajo v Italiji in Franciji.

Imamo pravilnik, ki pravi, da novo ogrevanje ne sme bit izvedeno na joulov princip, razen če je energija
1) 100% iz OVE,
2) imaš generator OVE in dobropis,
3) potrebuješ za ogrevanje letno manj kot 12,5kWh/m2 (razred A1 in zgornja polovica razreda A2).

Zdaj kurit samo zato, da boš pokuril dobropis ... je iskreno zelo čudna logika.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

Taki, ki mislijo, da to gre, naj pokličejo na elektro, da lahko pridejo odklopit kabel, da preizkusijo to matematiko. Net metering je pač prikriti način dodatnega subvencioniranja sončnih elektrarn. Kdor misli, da ga bo imel večno, se moti ...

Večno ne, samo tolk časa kot ti dela elektrarna. Ta čas boš kupil vsaj 3 TČ.

30 let? Good luck, Nizozemska npr. bo imela phase-out od 2025 do 2031.

Laž.

lambda ::

Utk je izjavil:

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:

Če bi dal 10 jurjev namesto 6 za elektrarno, bi imel dovolj elektrike, da ne bi rabil TČ, s tem da TČ ima bistveno krajšo življenjsko dobo kot elektrarna. Taka je pač matematika, jebiga.

Taki, ki mislijo, da to gre, naj pokličejo na elektro, da lahko pridejo odklopit kabel, da preizkusijo to matematiko. Net metering je pač prikriti način dodatnega subvencioniranja sončnih elektrarn. Kdor misli, da ga bo imel večno, se moti ...

Večno ne, samo tolk časa kot ti dela elektrarna. Ta čas boš kupil vsaj 3 TČ.

30 let? Good luck, Nizozemska npr. bo imela phase-out od 2025 do 2031.

Laž.

Laž?

hruske ::

feryz je izjavil:

Če se s tem ogrevaš, je poraba upravičena, ali kaj ti misliš?
Daš naprej SE na streho, kupiš TČ, nato še uplinjevalni kotel, ker na koncu tudi TČ pokuri preveč štroma... A tako bi ti?

A niste še pogruntali, da vas scat peljejo tako, da se vas skoraj bolj ne da? Popolnoma simpl in regularno vprašanje. Zakaj ima vsaka hiša dovoljenje za odvzem, recimo, 14 kW elektrike, hkrati pa vsaka druga nima dovoljenja za proizvodnjo 14 kW? Mogoče zato, ker se delajo norca iz nas? Ker ta odvzem plačaš. Pa če ga koristiš ali ne. Torej?


"Dovoljenje" za odvzem ima zgolj zato, ker distributer dela "overbooking" obremenitve linije in vsakemu na razvodu proda višjo priključno moč od takšne, kot bi jo bil sposoben zagotoviti, če bi vsi na razvodu hkrati na maksimalno dovoljeno moč obremenili svoja odjemna mesta.

Do sedaj to ni bil problem, ker je bila poraba dovolj majhna in dovolj časovno razpršena, da do tega ni prihajalo. Z EV-ji, grelci in predvsem TČ pa ta poraba precej naraste in ker je pri ogrevanju odvisna predvsem od zunanje temperature, ki je za ves okoliš precej podobna, precej naraste tudi verjetnost, da se linija preobremeni, ker TČ laufajo vse hkrati.

Dobro vprašanje je kolikšna je zares moč, ki ti jo je distributer sposoben zagotoviti "pod poštenimi pogoji", torej če npr. vsem odjemalcem na istem razvodu dovolijo enako porabo. Tega zaenkrat še noben ODS ne zna javno povedat, se bo pa moralo to spremenit, enako kot se je to spremenilo ko je "internet ven metalo", ko je Telekom prodajal "megabitne" pakete ki so se vlekli počasneje od ISDN.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

lambda je izjavil:

Utk je izjavil:


30 let? Good luck, Nizozemska npr. bo imela phase-out od 2025 do 2031.

Laž.

Laž?


Tako je, laž.
Prvi razlog:
For the time being the cabinet minister's plan are just that: plans. They haven't been turned into law just yet.

Drugi razlog:
Slovenija bo ukinila netmetering že 2024. Ampak ne za obstoječe elektrarne. Te bojo delale po stari shemi dokler bojo delale. Kakšne pogodbe imajo na Nizozemskem, se pa z njimi pogovori. Moja elektrarna je v Sloveniji.

lambda ::

2031 bova lahko pogledala nazaj kaj se je izcimilo. Politično je vedno možno tako sprejeti tako odločitev (seveda samo tako dolgo dokler je % SE v sistemu dovolj majhen, da to še ne sesuva stabilnosti). Verjetno mi pa ne veš povedat pametnega razloga zakaj bi tistim, ki so bili prej pri koritu to pustili 30 let, ostalim pa že čez 2 leti ne več.

Kar je pa neizpodbitno dejstvo, je pa to, da net metering za vse v nedogled nima nobene možnosti. Lahko naredimo zgolj nek presečni datum in se gremo diskriminacijo.

Kako dolgo bo tvoja SE delala po net metering sistemu je politična odločitev. Verjetno nimaš pogodbe za 30 let, ampak jo sproti podaljšuješ, ali pač? Če ti bodo pustili, ostalim pa ne, mojega glasu na voltivah ne vidijo.
««
243 / 349
»»