» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
203 / 348
»»

feryz ::

Ok, razloži kako to gre. Me prav zanima.
Da ne čakaš 3 mesece na pogodbo in priključitev.
Ti bi že lani oddal? Preden zaprosiš za soglasje? Daj mi povej, kako si ti oddajal. Da bodo forumaši, ki se šele tega lotevajo, vedeli.

MadMax ::

To je vse odvisno od lokalcev in izvajalca.
Pri meni je bilo uradno priklopljeno 2 dni po testnem/nastavitvenem polurnem zagonu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:

Ok, razloži kako to gre. Me prav zanima.
Da ne čakaš 3 mesece na pogodbo in priključitev.
Ti bi že lani oddal? Preden zaprosiš za soglasje? Daj mi povej, kako si ti oddajal. Da bodo forumaši, ki se šele tega lotevajo, vedeli.


Jaz bi stavil na to da si ti kaj zašušmaril, ker od vsaj 10ih postavljenih SE, nihče ni čakal več kot 14 dni do zagona se, po tistem ko je imel panele na strehi.

P. S. Jaz nisem tako kot ti delal v lastni režiji tako da podrobnosti ne poznam.

Vem pa da po tistem, ko je elektro gorenjska izdal soglasje, so v enem tednu prišli monterji in zmetali panele na streho, potem pa še en teden da je bil narejen zagon in je SE obratovala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

feryz ::

V naših koncih je to normalno.
Brat je čakal 2 meseca in en teden, od novembra do februarja, papirje mu je urejal profi monter.
Tašča od njega čaka od 13. marca. Ampak je vsaj pogodbo dobila, torej se približuje.
Moj tastari je čakal od 12. februarja do 26. aprila.
Pač se jim ne mudi.

Se pa strinjam s tabo, da sem jaz zašuštral. Vlogo bi moral oddati naslednji dan po prejemu soglasja. Ampak je bilo malo težko izvedljivo glede na to, da niti nisem še vedel katere celice bom sploh dobil, koliko jih bo šlo na streho in podobno.
Lani je bilo malo drugače kot letos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

l0g1t3ch ::

Kater elektro pa mučka toliko časa?
Gorenjska in Ljubljana, ne lani in ne letos nista imela takih čakalnih dob.

Če že, se čaka na soglasje, ko pa to imaš pa naprej steče hitro.

feryz ::

Točno elektro ljubljana.
Pa da ne boš mislil da sem popolnoma bos, bratranec je lokalni kapo, odgovoren točno za to, da pošlje človeka na priklop. Ampak če ni pogodbe iz ljubljane, se lahko po zobeh mečeš , pa ne bo nič.

l0g1t3ch ::

Zanimivo, tle v poljanski dolini, kjer je tud elektro Ljubljana, so priklop uredil brez problema.

Soglasje pa je trajalo precej časa mislim da je bilo več kot dva meseca.

Elektro gorenjska pa je še z soglasji pozitivno presenetil in odgovoril v dveh ali treh tednih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

wcpapir ::

feryz je izjavil:

Ok, razloži kako to gre. Me prav zanima.
Da ne čakaš 3 mesece na pogodbo in priključitev.
Ti bi že lani oddal? Preden zaprosiš za soglasje? Daj mi povej, kako si ti oddajal. Da bodo forumaši, ki se šele tega lotevajo, vedeli.

Pogledam jutri maile tocno kako je slo. Pogodbo o samooskrbi pa sem dobil v istih dneh kot soglasje. To je bila prva stvar sploh pri rihtanju vsega. Najdlje sem cakal samo ekosklad financiranje, ko sem dobil tega je bila na strehi v 7 dneh in potem cez par dni priklopljena ker smo vse papire ze imeli.

Pogledam jutri maile pa lahko napisem zapovrstje kdaj je kaj bilo na pamet nevem. Vem samo, da mi je zal da sem rinil v financiranje, ker ga bom letos skesiral pa raje vzel EV na financiranje ekosklada.

feryz ::

Pogodba o samooskrbi nima veze z ničemer in je urejena v uri ali dveh. Odvisno pri katerem dobavitelju si.

dunda ::

Sedaj se pa tudi pri nas počasi premikamo proti cilju. Na pošto (za Gen-I) sem oddal še Pogodbo o priključitvi in Izjavo o napravi za samooskrbo. Sedaj verjetno počakamo, da Gen-I pošlje to Elektru, Elektro podpiše in potem bo šlo bolj v zaključni boj :-)
Najrajši bi vas vprašal: "Ata Smrk je še daleč?". Pa saj verjetno nihče ne ve. Naj ne bi prav dolgo trajalo, ampak danes pri teh obljubah ne verjamem nikomur več. Menda pošljejo še položnico za stroške SODO.
Še vprašanje za tiste, ki vam je sončnico naredil Gen-I - imate možnost vpogleda v trenutno dogajanje/proizvodnjo? Gledam na ponudbi, da je bila pri razsmerniku omenjena neka WiFi antena. Služi to samo njim ali bom preko tega lahko tudi sam pregledoval stanje?
https://www.kacnje.eu

bf4ed ::

stara mama je izjavil:

bf4ed je izjavil:

Kaj pa za vlaknocementne valovitke so kaki nosilci za panele?
Ker tam ni tak enostavno kot pri črepu zamaknit in pod njega dat nosilec.

Tam lahk itak našravfaš tam, kjer je plošča našravfana, ziher obstajajo taki nosilci.
Si pa eden redkih, ki še to ima, glede na to, da se s tem že dolgo skoraj ne pokriva več. Bolj bi se sam vprašal, koliko še pričakuješ življenjsko dobo strehe?


To mam na garaži, starejši objekt kritina menjana pred 8 leti. Nebom kritino menjaval ker "nihče to ne uporablja". Površino bi se pa dalo izkoristit.

feryz ::

dunda je izjavil:

Še vprašanje za tiste, ki vam je sončnico naredil Gen-I - imate možnost vpogleda v trenutno dogajanje/proizvodnjo? Gledam na ponudbi, da je bila pri razsmerniku omenjena neka WiFi antena. Služi to samo njim ali bom preko tega lahko tudi sam pregledoval stanje?
WiFi je za Solaredge, ne za Geni. Dali ti bodo dostop, seveda, si pa lastijo administratorske pravice. Kar je svinjarija na deseto potenco. Tudi to vem iz lastnih izkušenj, ker sem nedavno reševal ta problem. Geni tukaj v popolnosti pogrne. Podpora stranki je pod nulo.

TheBlueOne ::

Likalnik je izjavil:

Ne...to sem že jaz gledal...na koncu smo se odločili za menjavo kritine + paneli


Si lahko bolj natancen? Pri meni je drugace vec prihrankov, ker bi jih montiral direktno na konstrukcijo in bi bili edina streha. Je samo nadstresek.

driver_x ::

feryz je izjavil:

Dali ti bodo dostop, seveda, si pa lastijo administratorske pravice. Kar je svinjarija na deseto potenco.


Kaj vse ti pa omogoča admin dostop? Imaš morda tudi dostop do takih nastavitev inverterja, ki bi lahko imele kakšne neželene vplive na tvoje ali javno omrežje?

dunda ::

feryz je izjavil:

dunda je izjavil:

Še vprašanje za tiste, ki vam je sončnico naredil Gen-I - imate možnost vpogleda v trenutno dogajanje/proizvodnjo? Gledam na ponudbi, da je bila pri razsmerniku omenjena neka WiFi antena. Služi to samo njim ali bom preko tega lahko tudi sam pregledoval stanje?
WiFi je za Solaredge, ne za Geni. Dali ti bodo dostop, seveda, si pa lastijo administratorske pravice. Kar je svinjarija na deseto potenco. Tudi to vem iz lastnih izkušenj, ker sem nedavno reševal ta problem. Geni tukaj v popolnosti pogrne. Podpora stranki je pod nulo.

Ker podrobnosti ne poznam (kot se vidi iz vprašanj) - sklepam, da imajo administratorske pravice v času, ko je sklenjena vzdrževalna pogodba. To je nekako razumljivo, da lahko kakšno težavo rešijo in se zavarujejo, da uporabnik pri čem zamoči (če se to lahko naredi, ne vem). Seveda pa imam zgolj laični pogled na zadevo in z veseljem bom prebral, kaj te je razkurilo.
Dosedanji odnos Gen-I je bil odličen. Res hitro, odgovarjajo praktično v nekaj urah, korektno. Za razliko od Elektra v mojem primeru. Ampak z leti človek ne hvali dneva pred nočjo, zato sem pripravljen na kakšno bombico, ki prihaja. Veliki sistemi imajo svoje prednosti, pa tudi slabosti.
https://www.kacnje.eu

Likalnik ::

TheBlueOne je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Ne...to sem že jaz gledal...na koncu smo se odločili za menjavo kritine + paneli


Si lahko bolj natancen? Pri meni je drugace vec prihrankov, ker bi jih montiral direktno na konstrukcijo in bi bili edina streha. Je samo nadstresek.


Pri meni so starši menjali kritino...ravno zaradi tega ker so se odločili za SE...ker je bila kritina stara cca 40 let so jo zamenjali.
vmes smo se tudi pogovarjali, če bi menjali za kritino katera ima že SE oziroma panele v sami kritini....vendar so se na koncu odločili, za novo kritino + paneli za SE, ker je bilo nekoliko ceneje oziroma ni bilo veliko razlike v ceni...zato so se odločili za preverjeno varianto....ne poznajo nobenega kateri bi imel streho z vgrajeno SE....točnih €€€ ne vem več
ne poznajo nobenega kateri bi imel streho z vgrajeno SE.

TheBlueOne ::

Si mislim, da je za nadstresek drugacna racunica. Mi ni treba niti polatati celote, samo naredim konstrukcijo in montiram panele. Kjer niti ni traba, da so narejeni posebej za nadomestilo strehe, samo potem moram narediti kaj brihtnega, da jih zatesnim skupaj.

bf4ed ::

Saj so podali link za panele ki so zatesnjeni med sabo. Jaz mam v planu tudi nadstrešek s temi pokrit.

išči: BISOL BIPV

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

TheBlueOne ::

Te sem gledal, ampak je @Likalnik omenil, da so se kasneje odlocili za bolj klasicno opcijo.

Kako delas nadstresek? Laz planiram leseno konstruktijo, potem na vrhu jeklene sine in nanje direktno panele.

bf4ed ::

Ja ker so itak streho prekrivali pa da niso komplicirali z neznanim.

Pomoje pa v našem primeru se splača dat te panele ker jih ne spajaš z obstoječo kritino.

Nisem še tak daleč. Jeseni komaj začnem. Lesena konstrukcija bo. Potem tudi nad to neke jeklene ali alu profile. Panele gor, pleh obrobe in žleb na mero pri lokalcu.

Cena na panel je pa okvirno enaka klasičnim.

TheBlueOne ::

Jaz ze malo 3d risem in se mi zdi skoraj brezveze kupiti drazje. Ce najdem nekaj za med navadne panele, bi to bilo cisto OK. Razmisljam o tem, da med panele enostavno stisnem peno.

Pri tistih katere spajas je glavni plus, da so kompatibilni s streho, dodajanje strehe pa naredi zadeve dosti bolj komplicirane. Tako, da ne vidim prednosti pri nadstresku.

bf4ed ::

Kako peno? PU? Ta razpade na UV. Potem že raje silikon. Ampak ta se čez leta tudi lahko odlepi če paneli niso čisti.

Ravno zaradi tega bi raje mel take da so original zatesnjeni med sabo.

Nimam časa nekaj čarati pa na koncu bo jebiga.

l0g1t3ch ::

Zdej če je to sam en nadstrešek,mogoče sploh ni vredno komplicirat s popolnim tesnenjen?

Narediš rušt, podeskaš, položiš folijo, čez kontralate in remnle pa direkt gor zmontiras panele z minimalnim razmakom.
Pač ti remlne in kontralate občasno namaka ampak se tudi hitro posuši. Sam rušt je pa na suhem.

bf4ed ::

Na ta sistem sem tudi pomislil. Da folija drži tesnost. Tistih par kapljic kaj pride skoz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

TheBlueOne ::

Podeskati je brezveze, je kar dosti vec dela. Ce imas prostor med paneli in deskami mora biti se zracenje. Pac zacnite planirati detajle pa boste videli kako vsaka malenkost zakomplicira projekt.

Sem pa razmisljal tudi o silikonu. Drugace ni treba, da je pena, lahko samo bolj mehka guma. Potem gledal alu t profile, potem gumi t profile itn.

Naprimer:

https://www.gummiprofiles.de/de/gummipr...

shmandi ::

T profil (gumi ali alu) ob robovih še malo silikona pa bo...

TheBlueOne ::

Ma ja, ideja ja tak gumi profil in malo silikona v robovih. Seveda ce ni minimalna razlika s tisimi paneli, ki imajo prekrivanje. Potem pa se vprasanje dobavljivosti. Pripravljamo pa za morebiten produkt, tako da mora biti poceni in delovati. :)

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Obstajajo tudi H profili, tako da jih natakneš na sosednja panela. Kjer se pa križajo, pa dodatno zatesniš s silikonom.

https://www.gummiprofiles.de/de/gummipr...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

bf4ed ::

Ja podeskat itak ni dobro ker kasneje ne moreš dostopat do kablov. Pa pri montaži je tudi lažje da je odprto pod paneli.

Ja T profil pa guma je dobra ideja. Samo kako boš pa pričvrstil panele na profile?

Gutta ma naprimer take profile za polikarbonat plošče. Ko dva T profila skup zašraufaš. pa original gumo ma tud.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

feryz ::

Panele lahko pritrdiš tudi spodaj.
Ni treba, da so objemke zgoraj.
Če imaš spodaj plac oz. dostop.

wcpapir ::

TheBlueOne je izjavil:

Si mislim, da je za nadstresek drugacna racunica. Mi ni treba niti polatati celote, samo naredim konstrukcijo in montiram panele. Kjer niti ni traba, da so narejeni posebej za nadomestilo strehe, samo potem moram narediti kaj brihtnega, da jih zatesnim skupaj.

Nič brihtnega ne rabiš pred casom sem pripel sliko s streho pod katero imamo delavnico pokrita je samo s paneli eden 9b drugega. Brihtna stvar po fugi pa je silikon za streho. Lepo menjas na 5-6 let ce tece in cao. No na strehi bi baje bilo dobro menjat silikon vsaka tri leta...pa ga nihče ne.

TheBlueOne ::

Si mislim, da je s silikoniranjem vec dela, kot pa ce imas fino resitev s tesnili.

feryz ::

Silikon ni za zunaj, za na sonce. Vsaj to bi lahko vedeli.
Leto ali dve in ne bo tesnil nič več. Parkrat se raztegne in skrči zadeva. In aluminij SE razteza in krči.

TheBlueOne ::

Jaz si mislim, da bi pravtako drzal. Imas nekega crnega, ga uporabljajo krovci za aluminajste obrobe. Nimam obcutka, da po dveh letih kje kaj popusca.

Jaz si mislim, da bom vzel tesnila + malo silikona/lepila na stikih.

Likalnik ::

silikon drži...pri nas so ga uporabili za obrobe okoli dimnika...vse špranje okoli aluminija so posilikonal...pa zaenkrat še vse drži...pa je od tega že skoraj 10 let

driver_x ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz si mislim, da bi pravtako drzal. Imas nekega crnega, ga uporabljajo krovci za aluminajste obrobe. Nimam obcutka, da po dveh letih kje kaj popusca.

Jaz si mislim, da bom vzel tesnila + malo silikona/lepila na stikih.


Da ne misliš mogoče bitumna?

TheBlueOne ::

Zna biti, morda je bilo kaj takega:

https://images.obi.at/PROD/AT/document/...

Zgodovina sprememb…

bf4ed ::

Stvari od proizvajalca Sika so top za tesnenje.

blackmumba ::

Zdravo,
ali je v Sloveniji dovoljeno imeti SE na hibridni nacin? V omrezje ne bi vracal elektrike, viske bi hranil v baterijahal. Bi pa imel javno elekto omrezje kot backup varjanto. Verjetno je dovoljeno, ker veliko podjetij prodaja takšne sisteme, mislim pa si, da mora priklop urediti neka firma, ki ima pogodbo z elektro podjetjem. Najvecja nevarnost je, da imas narobe zvezano in ce takrat elektro podjetje dela servis na omrezju, ne vedo da ti oddajas v omrezje in jih zruka.

Ima kdo hibridni nacin SE?

Hvala za odgovore :)

Daniel ::

Nimaš kaj imeti narobe zvezano, vsaka SE ima stikalo za odklop v omarici distributerja, do katere ti nimaš dostopa. Ko elektro kaj dela na omrežju pride delavec ročno odklopi vsako elektrarno posebej in spet zaklene omarico.

blackmumba ::

To pomeni da je dovoljeno imeti hibridni nacin? Itak pa jutri klicem elektro da.mi povejo.

Zgodovina sprememb…

bf4ed ::

Poročaj, ker mene tudi zanima.
Jaz bi imel hibridni brez oddajanja v omrežje. UPS način. Potemtakem sploh ne rabim od elektroja nič.

blackmumba ::

bf4ed je izjavil:

Poročaj, ker mene tudi zanima.
Jaz bi imel hibridni brez oddajanja v omrežje. UPS način. Potemtakem sploh ne rabim od elektroja nič.


Tako je, v idelanih pogojih samo omrežnino. V oblacnih dneh so pa kilowati elektra backup opcija. Javim

Matevz96 ::

Kaj je prednost tega pred trenutno samooskrbo? Jaz vidim samo slabost da moraš še baterije kupit. Edino da ti lahko dela ko omrežje dol pade.
#hooldthedoor

SambaShare ::

blackmumba je izjavil:

Zdravo,
ali je v Sloveniji dovoljeno imeti SE na hibridni nacin? V omrezje ne bi vracal elektrike, viske bi hranil v baterijahal. Bi pa imel javno elekto omrezje kot backup varjanto. Verjetno je dovoljeno, ker veliko podjetij prodaja takšne sisteme, mislim pa si, da mora priklop urediti neka firma, ki ima pogodbo z elektro podjetjem. Najvecja nevarnost je, da imas narobe zvezano in ce takrat elektro podjetje dela servis na omrezju, ne vedo da ti oddajas v omrezje in jih zruka.

Ima kdo hibridni nacin SE?

Hvala za odgovore :)


Tu moraš paziti z izrazi. "Hibridni način" oz. hibridni razsmernik je tak, ki je zmožen dajati v omrežje. Edina taka meni znana SODO požegnana rešitev je od ngen (tesla powerwall).

Kar ti opisuješ, je "porabniški način/način P" vsaj tak izraz se uporablja v uradnem listu (link). Da bi za tako rešitev že komu dali soglasje, mi ni znano. Zdaj kakor razumem, je problem da nobena od teh naprav nima 50549-1 certifikata. Ki ga pa seveda ne more imeti, saj ni narjena da bi oddajala v omrežje. Pač uradniška logika v vsem svojem sijaju.

Se pa tudi priporočam, če kdo ve kaj več.

hruske ::

blackmumba je izjavil:

Zdravo,
ali je v Sloveniji dovoljeno imeti SE na hibridni nacin? V omrezje ne bi vracal elektrike, viske bi hranil v baterijahal. Bi pa imel javno elekto omrezje kot backup varjanto. Verjetno je dovoljeno, ker veliko podjetij prodaja takšne sisteme, mislim pa si, da mora priklop urediti neka firma, ki ima pogodbo z elektro podjetjem. Najvecja nevarnost je, da imas narobe zvezano in ce takrat elektro podjetje dela servis na omrezju, ne vedo da ti oddajas v omrezje in jih zruka.

Ima kdo hibridni nacin SE?

Hvala za odgovore :)


Je dovoljeno, ampak če je vezano na iste kable, po katerih bo tekla tudi elektrika iz omrežja, mora še vedno operater distribucijskega sistema vedet, da za tvojim priključnim mestom obstaja proizvodni vir oz. hranilnik energije.

Prednost tega, da postavljaš sistem samo za lastno rabo, bi verjetno bila v tem, da je soglasje lažje pridobit, ker distributer ne rabi delat simulacije kaj par kW pomeni za lokalno omrežno zanko in trafo.

edit: Tudi jaz ne vem, da bi kdo dobil za to soglasje.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

nejc_nejc ::

TheBlueOne je izjavil:

Zna biti, morda je bilo kaj takega:

https://images.obi.at/PROD/AT/document/...

Bitumen

Lonsarg ::

Če ne oddajaš v omrežje se pač požvižgaš na zakonodajo in si pač postaviš, ker to res nima elektra tehnično ghledano kaj zanimat. Vprašanje sploh če obstaja kaka zakonodaja na to temo al pa spada to v "sivino, ki še ni zakonsko dorečena".

Z 2023 bo samooskrbe malenkost dražja in bo morda tak način brez oddajanja v omrežje in z baterijo postal cenovno ugoden. Bi bilo za naredit neko računico. Niti ni razloga da je velika baterija, dovolj je da zna shranit za recimo 3 ure sončne proizvodnje elektrike, da ti zvečer po mraku še tam do 22h ko je dražji tok dela, potem pa pač sledi preklop na nižjo tarifo iz omrežja. Elektro distributerji in trgovci bodo pa zavijali z očmi ko bodo imeli stranke ki imajo 90% porabe ko je poceni tok hehe :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

nejc_nejc ::

In poceni tok bo kar vecno....
Zavedaj, se, da morajo izstaviti poloznico, vsi, od naftarjev do stromarjev .....

Lonsarg ::

Jah če bo nočni tok dražji se bo pač splačalo baterije poečat, da bo poleti zdržalo celo noč. Bolj kot noč/dan je je sicer problem v razliki poletje/zima, prej ko slej zna priti do tega, da bo zimska elektrika dražja in se bodo precej podrle računice za sončne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
««
203 / 348
»»