» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
169 / 312
»»

sloxl8 ::

Kako rešujete težavo s snegolovi? Snegolov imam nameščen pribl. 70cm od spodnjega roba strehe. Panele bi namestil povsem do snegolova. Ker je snegolov višji od podkonstrukcije in s tem panelov, se bo sneg zadržal za snegolovom in s tem na panelu. Nekateri a) nimajo snegolovov, ali b) imajo panele nameščene višje od snegolovov, zato bi sneg zdrsel neposredno s strehe (to mi ni preveč všeč, ker ne bi rad dobil pošiljke snega na glavo ali avto, ki je parkiran spodaj).
Ali v primeru sneženja redno čistite panele? Ali imate panele nameščene višje ali nižje od snegolovov? Ali imate spodnjo vrsto panelov odmaknjeno od snegolovov, da se sneg, ki zdrsne s panela, lahko nabere med snegolovom in panelom?

fikus_ ::

S panelov ti bo sneg zdrsnil, tako da je možno, da ti bo poškodovalo snegolove.

Skoraj nihče ne čisti snega s panelov, mogoče okrog strešnih oken.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

sloxl8 ::

Se pravi, počakaš do pomladi, da se sneg stali, v tem času pa nimaš niti tisto malo zimske proizvodnje? Težko verjamem.

DamijanD ::

Pri nas je zdajle v zadnji rundi zapadlo 38cm snega (to je bilo prejšnji četrtek) - danes je sosedova streha s paneli že kopna, naša streha (ista usmerjenost, naklon - samo brez panelov) pa ima še enih 5-10cm snega gor.
Torej, če je sonce, potem se paneli dokaj hitro očistijo snega.

stara mama ::

Sneg v praksi zelo hitro zdrsne dol, mal toplejši dan je dosti.
Ti pa se odločiš, al zdrsne na snegolove al tebi na glavo :)
Sam pa veš kaj ti je več vredno, konec koncev so strehe zelo različne.

Zgodovina sprememb…

cendof ::

Prosil bi nekoga, če mi lahko razloži sedanjo situacijo s SE. Trenutno je od 28 panelov s snegom pokritih še cca. 8 panelov. Vseeno pa izhodne moči skoraj ni, recimo danes ob 13h, sončen dan, 40 W. Enosmerna napetost je cca. med 750 V in 850 V, vseeno pa vse skupaj od sebe da le enih 40 Wh. Izvajalec pravi, da je to normalno. Zakaj pa so potem optimizatorji?! Vse paneli so v enem stringu. Najlepša hvala.

telexdell ::

cendof je izjavil:

Prosil bi nekoga, če mi lahko razloži sedanjo situacijo s SE. Trenutno je od 28 panelov s snegom pokritih še cca. 8 panelov. Vseeno pa izhodne moči skoraj ni, recimo danes ob 13h, sončen dan, 40 W. Enosmerna napetost je cca. med 750 V in 850 V, vseeno pa vse skupaj od sebe da le enih 40 Wh. Izvajalec pravi, da je to normalno. Zakaj pa so potem optimizatorji?! Vse paneli so v enem stringu. Najlepša hvala.

Paneli imajo 4x16 ali 4x18 celic. Če ti je v eni od 4 vrst pokrita ena celica, potem ti ne dela cela vrsta. Torej, če imaš panele položene vertikalno in je na penelu čisto spodaj še sneg, potem ti cel panel ne bo delal. Če imaš en optimizer za dva panela potem ti ne bo delal noben, če bo vsaj na enem panelu prekrita vsaj ena celica v vsaki vrsti.
Optimizerji pa so zato, da če ti en panel dela npr z 10% močjo ne bo omejil ostalih, da bi tudi delali le s 10% močjo ampak lahko dela vsak panel s svojo močjo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

cendof ::

Zanesljivo je 8 panelov povsem brez snega, niti mm! Njihova nazivna moč je 300 W. Inverter je SolarEdge, paneli pa Luxor LX300. Vsak panel ima svoj optimizator SE P300. Če sem gledal enosmerno napetost na inverterju je bila 750 V. V celem dnevu sem tako pridelal le 157 Wh. Vsaje kešno kWh bi si pa že zaslužil. :D Priznam, da sem šele letos, po 4. letih, bolj pozoren na ta sneg. Zanesljivo pa moram odstraniti 1 vrsto snegobranov, ki preprečujejo, da sneg zdrsi s panelov. Žal se mi je le-ta v zadnji rundi snega zataknil, običajno leti čez.

DamijanD ::

Torej maš en optimizator na panel - potem je ta rezultat res čuden, če ste imeli jasno vreme. (Zdajle je pri nas moč sončnega obsevanja 281 W/m2 - kar bi približno moralo pomenit 80 W na panel (1,5m2 pa 20% izkoristek)

telexdell ::

Sem gledal prospekt za optimizator moči. V njem piše, da je pri 3f sistemu minimalna število P300 optimizerjev v veji 16, maksimalno pa 50. Pri optimizerjih od P800 do P1100 jih mora biti najmanj 14 ali vsaj 27 panelov.
Ker je brez snega 8 panelov bo najbrž treba počakati, da jih bo brez snega vsaj 16.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

edi123 ::

Imam hišo z ravno streho v 3. gradbeni fazi in bom cez leto ali dve dal delat na streho sončno elektrarno. Zanima me kakšno pred inštalacijo naj naredim? Bo dovolj ce se naredi požirka za kable iz strehe v utility?

telexdell ::

edi123 je izjavil:

Imam hišo z ravno streho v 3. gradbeni fazi in bom cez leto ali dve dal delat na streho sončno elektrarno. Zanima me kakšno pred inštalacijo naj naredim? Bo dovolj ce se naredi požirka za kable iz strehe v utility?

Na streho prideta dva enožilna kabla in žica za ozemljitev. Za to imaš dovolj odprtino tam 3 cm. Panele pa boš moral nekam pritrditi. Dobro bi bilo, da se že sedaj naredi načrt postavitve panelov pol pa sedaj zgolj pripraviš opore, kamor boš kasneje postavil nosilno konstrukcijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

edi123 ::

telexdell je izjavil:

edi123 je izjavil:

Imam hišo z ravno streho v 3. gradbeni fazi in bom cez leto ali dve dal delat na streho sončno elektrarno. Zanima me kakšno pred inštalacijo naj naredim? Bo dovolj ce se naredi požirka za kable iz strehe v utility?

Na streho prideta dva enožilna kabla in žica za ozemljitev. Za to imaš dovolj odprtino tam 3 cm. Panele pa boš moral nekam pritrditi. Dobro bi bilo, da se že sedaj naredi načrt postavitve panelov pol pa sedaj zgolj pripraviš opore, kamor boš kasneje postavil nosilno konstrukcijo.

Se pravi ce damo 3cm ali malo vec pozirko not v fasado bo to dovolj.

Kaj pa od elektro omarice do hiše je potreben kak dodatni kabel?

lay2er ::

Je solarna elektrarna še vendno prava stvar za nekoga, ki ima majhno letno porabo (kljub uporabi TČ), govorimo o cca 6000 kwh in ima možnost postavitve samo na Z ali V?

Če upoštevamo, da je pri tako malih elektrarnah cena trenutno 900-1000eur/kwh (zaradi višjih cen hišnega razsmernika) ne vem če je tole rentabilno, če že izračuni pokažejo na 13-14 let povračilne dobe...

panja003 ::

Mi lahko nekdo razloži, kakšna je razlika med optimizatorjema solaredge p850 in solaredge p730?
Imam dve različni ponudbi za 12kw elektrarno in se razlikujeta edino v optimizatorjih.

gorilla ::

Imak kdo izkušnje s solarno elektrarno na strešni kritini Gerard? Večinoma mi krovci naknadno vgradnjo SE odsvetujejo zaradi zahtevnosti vgradnje (menda se lahko "strešniki" poškodujejo, ko jih trgajo dol in po njih hodijo), pri izvajalcih SE pa je tako, da eni sploh ne bi delali, drugi bi delali vendar brez garancije na streho, tretji pa bi delali in mi celo nudijo 10-letno garancijo... Predvsem me je strah, da ne bi s tem posegom ogrozil same kritine, da bi pričela čez par let puščati, ali se luščiti itd.

MadMax ::

panja003 je izjavil:

Mi lahko nekdo razloži, kakšna je razlika med optimizatorjema solaredge p850 in solaredge p730?
Imam dve različni ponudbi za 12kw elektrarno in se razlikujeta edino v optimizatorjih.

P850 je močnejši.
Številka pomeni koliko W je lahko vsota panelov na njem.
730/2=365. Ako imaš v ponudbi 360Wp panele zate ni razlike (je pa 850 nekaj malega dražji od 730).
Je pa lahko večja razlika med samimi paneli, a spet, predvsem za izvajalca...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

panja003 ::

MadMax je izjavil:

panja003 je izjavil:

Mi lahko nekdo razloži, kakšna je razlika med optimizatorjema solaredge p850 in solaredge p730?
Imam dve različni ponudbi za 12kw elektrarno in se razlikujeta edino v optimizatorjih.

P850 je močnejši.
Številka pomeni koliko W je lahko vsota panelov na njem.
730/2=365. Ako imaš v ponudbi 360Wp panele zate ni razlike (je pa 850 nekaj malega dražji od 730).
Je pa lahko večja razlika med samimi paneli, a spet, predvsem za izvajalca...


V ponudbi kjer je SolarEdge P850 so paneli Jolywood JW-HD120N 380 W. (ponudba za 11500€)
V ponudbi kjer je Solaredge P730 so paneli Canadian Solar CS3L 375W MS. (ponudba za 10450€)

Katero naj vzamem?

mn ::

feryz je izjavil:

Soglasje čakaš pri nas okrog 5 tednov. Vsaj sosedje so imeli tako.
Paneli so 450 w, 25 kos, po 128 evrov.
Razsmernik je 17 kva 1260 evrov.
Optimizatorji so po 54 evrov.
Pribor, kostrukcija, bla, bla.

Toliko je, kaj čmo.


Ne vem če nisem zgrešil ko si že napisal, ampak ali nam lahko zaupaš kje si dobil material po takšnih cenah? Recimo SE17K jaz najdem samo po cca 2000 EUR, panele tudi po bistveno višjih cenah, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

MadMax ::

panja003 je izjavil:

V ponudbi kjer je SolarEdge P850 so paneli Jolywood JW-HD120N 380 W. (ponudba za 11500€)
V ponudbi kjer je Solaredge P730 so paneli Canadian Solar CS3L 375W MS. (ponudba za 10450€)

Katero naj vzamem?

Ni tako enostavnega odgovora kot pričakuješ.
JW so z dna serije, CS pa z zgornjega. Pa CS se mi vseeno zdi bolj "znana" firma.
P730 so prešvoh za 2x375, če je pa za vsak panel svoj optimizator pa itak ne vem kako jim cena spodnese... (predvidevam da gre za nekih 11kW elektrarno)
Potem je tu še garancija. Tudi "ime" izvajalca oz. ali bodo čez par let ko bo treba kaj zamenjat sploh še obstajali... Splošne reference izvajalca, da ni "sejem-žanjem-bale vežem, zraven še kako elektrarno na streho vržem"...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mn ::

Pa še eno vprašanje, je možno uporabiti Razsmernik SE17K na 3*25 A varovalke?

sirotka ::

Seveda, jaz sem enakega vzel za 3*20A.

Meni so ponudili P605 za 460W panele, en po panelu.

MadMax ::

mn je izjavil:

Pa še eno vprašanje, je možno uporabiti Razsmernik SE17K na 3*25 A varovalke?

Je. Na 3x25 imaš max. oddajo v omrežje 13.6kW, kar se omeji na razsmerniku.
Lahko ga uporabiš tudi na 3x20 če hočeš.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Go-ahead ::

Žal sem slišal , da razsmerniki kaj več kot 8 let ne zdržijo. Ta podatek potem krepko poruši finančno konstrukcijo?

Utk ::

Razsmerniki imajo 10-12 let garancije, tako da če komu rušijo finančno konstrukcijo, je to monter oz. kdorkoli že daje sploh to garancijo.

gruve ::

Go-ahead je izjavil:

Žal sem slišal , da razsmerniki kaj več kot 8 let ne zdržijo. Ta podatek potem krepko poruši finančno konstrukcijo?


Kje si slišal to neumnost? Tudi če bi res razsmernik crknil po 8 letih (pa ne), to ne bi bistveno poslabšalo finančne računice, kajti ti razsmerniki stanejo komaj dobrega jurja (nekateri celo pod jurja, cene so namreč v dolarjih):https://solarpoweredblog.com/best-10kw-.... Za občutek 10 kW sončna elekrarna v enem letu pridela precej več kot jurja elektrike (za okrog 1350 EUR na leto) življenjska doba panelov pa je preko 40 let (garancija pri dobrih panelih znaša garantiranih 83 % outuputa po 30 letih). https://www.thesolarnerd.com/blog/which...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PrimoZ_ ()

telexdell ::

Go-ahead je izjavil:

Žal sem slišal , da razsmerniki kaj več kot 8 let ne zdržijo. Ta podatek potem krepko poruši finančno konstrukcijo?

Ima 12 let osnovne garancije, katero lahko z dokupom (cca 1/3 cene razsmernika) razširiš na do 25 let. Če felujejo po 8. letih pol jih itak proizvajalec brezplačno menja in imaš vseskozi novega.
Tak da- očitno potrebuješ slušni aparat, saj že malce tolsto slišiš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ToniT ::

gorilla je izjavil:

Imak kdo izkušnje s solarno elektrarno na strešni kritini Gerard? Večinoma mi krovci naknadno vgradnjo SE odsvetujejo zaradi zahtevnosti vgradnje (menda se lahko "strešniki" poškodujejo, ko jih trgajo dol in po njih hodijo), pri izvajalcih SE pa je tako, da eni sploh ne bi delali, drugi bi delali vendar brez garancije na streho, tretji pa bi delali in mi celo nudijo 10-letno garancijo... Predvsem me je strah, da ne bi s tem posegom ogrozil same kritine, da bi pričela čez par let puščati, ali se luščiti itd.


Jaz imam Dekro.
Strešnike so malo dvignili, vstavili nosilce in jih nazaj pritrdili. Nikjer nobene luknje, zato ni straha glede zatekanja.
Kar se pa luščenja tiče, pa tudi ne bi smelo biti težav. Te kritine zdržijo marsikaj, tukaj pa gre samo za hojo.

Go-ahead ::

telexdell je izjavil:

Go-ahead je izjavil:

Žal sem slišal , da razsmerniki kaj več kot 8 let ne zdržijo. Ta podatek potem krepko poruši finančno konstrukcijo?

Ima 12 let osnovne garancije, katero lahko z dokupom (cca 1/3 cene razsmernika) razširiš na do 25 let. Če felujejo po 8. letih pol jih itak proizvajalec brezplačno menja in imaš vseskozi novega.
Tak da- očitno potrebuješ slušni aparat, saj že malce tolsto slišiš.



No prav, če ga menja ne glede na vzrok okvare, potem je zadeva ok. Da bom pa celo leto proizvajal elektriko za nakup razsmernika je pa mimo.

telexdell ::

Go-ahead je izjavil:



No prav, če ga menja ne glede na vzrok okvare, potem je zadeva ok. Da bom pa celo leto proizvajal elektriko za nakup razsmernika je pa mimo.

Ne zamenjajo ti ga v vsakem primeru! Stvar je podobna kot pri vsakem aparatu, kateri ima garancijo. Če je vanj udarila strela ali ga poškoduješ namerno/iz malomarnosti ali ni priključen strokovno ali... je logično da to ni stvar garancije. Če pa bi po 8. letih kar tako nehal delati, ti ga pač brezplačno popravijo ali zamenjano z novim.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

bonanno ::

ali obstajajo solarne celice sa nimajo teh "srebrnih" linij vmes? ker to ze zgleda malo zastarelo in grdo...

tig-wig ::

V letošnjem letu naj bi se cene za izgradnjo MSE povišale do 25%,tako mi je zatrdil izvajalec kije bil na ogledu sredi decembra.:))

jabe ::

bonanno je izjavil:

ali obstajajo solarne celice sa nimajo teh "srebrnih" linij vmes? ker to ze zgleda malo zastarelo in grdo...


Seveda. Išči pod allblack paneli. Črn okvir in črna folija, da se ne vidi križev.

BigWhale ::

In other news, v letu 2021, od 27. julija naprej, je pri meni lastna proizvedena elektrika prispevala 32% vse porabljene elektrike. Novembra in decembra je bilo to samo 19 oz 18 procentov porabljene energije. Avgusta pa je bilo 38%.

Na koncu leta sem se vedno kar precej v plusu, elektrike oddane v omrezje je bilo za 4.68MWh, pridobljeno iz omrezja pa 3.12MWh.

So pa ti procenti lastne porabljene energije precej zgovorni in kazejo na to, da bi bilo, za bolj ucinkovito izrabo te energije, potrebno spremeniti en kup navad in prilagoditi zivljenje temu.

Decembra sem v povprecju iz omrezja dobil 22.4kWh na dan, povprecna proizvodnja na dan je bila pa 4.9kWh, to pomeni, da bi potreboval se pretkrat toliko panelov kot jih imam in v december bi moral priti s polnimi baterijami. :) So bli dnevi, ko tri do stiri dni prakticno ni bilo nobene proizvodnje, potem so ble pa 3kWh na dan. Sta bla pa dva dneva, ko je blo 40kWh na dan.

J.McLane ::

Kakšna bi bila pa slika če bi dodal ene 20 kWh baterij? Verjetno bi pomlad, poletje, jesen prišel kar blizu 80% lastne porabe. 3 zimske mesece pa verjetno ne bi mogel pričakovati kaj več kot sedaj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

stara mama ::

BigWhale je izjavil:


So pa ti procenti lastne porabljene energije precej zgovorni in kazejo na to, da bi bilo, za bolj ucinkovito izrabo te energije, potrebno spremeniti en kup navad in prilagoditi zivljenje temu.

Bolj kot to, kažejo na to da je solarna energija precej nepredvidljiva in ne more bit primarni vir.
Boš ti zdaj čakal sredi dneva doma da se pokaže sonce da lahko vklopiš pralni stroj?
Elektrika ti je orodje da ti olajša življenje, kot ti je avto orodje da se prevažaš in se mora on prilagajat tvojim potrebam, ne ti njegovim!

tig-wig je izjavil:

V letošnjem letu naj bi se cene za izgradnjo MSE povišale do 25%,tako mi je zatrdil izvajalec kije bil na ogledu sredi decembra.:))

Vsekakor, povpraševanje je nenormalno zrastlo, predračuni kot slišim za primerljive moči so vsaj za 20% višji proti lanski pomladi.
Razen če si @feryz, potem itak živiš v nekem paralelnem svetu in se pogovarjaš o čisto drugačnih številkah.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

Kakšna bi bila pa slika če bi dodal ene 20 kWh baterij? Verjetno bi pomlad, poletje, jesen prišel kar blizu 80% lastne porabe. 3 zimske mesece pa verjetno ne bi mogel pričakovati kaj več kot sedaj.


Ma s temi baterijami so sami problemi. :D Ce bi dodal 20kWh baterij in bi bile te baterije trofazne, potem bil poleti verjetno kar 100% samozadosten. Na dan sem imel absolutno maximalno porabo okrog 40kWh ampak takrat sem prakticno ves dan polnil avto, v katerega gre priblizno toliko energije. :)

Problem baterij pa je, da praviloma niso trofazne ampak jo lahko zvezes na eno fazo. Ena resitev bi bila tri manjse baterije ali pa ena vecja, iz katere lahko potegnes kakih 10kW peak moci. Vse te resitve so pa trenutno res drage :/ Plus, nobenih podatkov nimam kako je z degradacijo teh baterih, ce bi jo vsak dan polnil in praznil. Kako dolgo bi zdrzala.

Trenutno so baterije nerentabilne in bi jih uporabil samo zato, da imam doma neprekinjeno napajanje in da lahko elektrarna dela 24/7 tudi, ko je izpad omrezja.

stara mama je izjavil:

Bolj kot to, kažejo na to da je solarna energija precej nepredvidljiva in ne more bit primarni vir.


Seveda, saj tega noben pameten ne pravi. Dokler nimas precej rezerve v kleti (v omrezju), je solarna meh ... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

J.McLane ::

Vem da so trenutno tehnični in ekonomski problemi, ampak v prihodnje bi pa to znalo rešiti marsikaj.

stara mama je izjavil:


Bolj kot to, kažejo na to da je solarna energija precej nepredvidljiva in ne more bit primarni vir.
Boš ti zdaj čakal sredi dneva doma da se pokaže sonce da lahko vklopiš pralni stroj?
Elektrika ti je orodje da ti olajša življenje, kot ti je avto orodje da se prevažaš in se mora on prilagajat tvojim potrebam, ne ti njegovim!


Nobenega problema, solarni vir vežeš v hibridni sistem z enim drugim "on demand" virom in imaš tvoj famozni primarni vir. V kombaniciji z baterijami bi bil lahko 80% solarni sistem, 20% pa "on demand". S tem si zbil izpuste CO2 vsaj za polovico (če računaš da so peaker plants manj učiunkoviti)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

driver_x ::

BigWhale je izjavil:

Problem baterij pa je, da praviloma niso trofazne ampak jo lahko zvezes na eno fazo. Ena resitev bi bila tri manjse baterije ali pa ena vecja, iz katere lahko potegnes kakih 10kW peak moci. Vse te resitve so pa trenutno res drage :/ Plus, nobenih podatkov nimam kako je z degradacijo teh baterih, ce bi jo vsak dan polnil in praznil. Kako dolgo bi zdrzala.

Trenutno so baterije nerentabilne in bi jih uporabil samo zato, da imam doma neprekinjeno napajanje in da lahko elektrarna dela 24/7 tudi, ko je izpad omrezja.


Kako je s požarno varnostjo pri baterijah?

stara mama ::

J.McLane je izjavil:


...sistem z enim drugim "on demand" virom

V teoriji lepo, v praksi pa pomeni da rabiš še eno elektrarno. Ali pa električno omrežje.
V prihodnosti bo najverjetneje tako, da se bo spodbujalo nabavo baterij in tudi prilagajanje porabe (zato smo tudi dobili zakonsko podlago o več dobaviteljih hkrati).

Zgodovina sprememb…

flyko ::

Pozdrav

Je imel kdo izmed vas že težavo, da so mu s SODO zavrnili soglasje za sončno elektrarno? Vesel bi bil nasveta, kako postopati v tem primeru, obstajajo kakšne pravne možnosti, je kdo vlagal tožbo/pritožbo in se je uredilo v doglednem roku? V obrazložitev so napisali, da do leta 2024 ne načrtujejo posodobitve transformatorske postaje. Točno določenega termina za posodobitev niso podali. Na območju je veliko kandidatov za sončne elektrarne (nekaj novogradenj, obstoječi objekti,...). Zdi se mi rahlo absurdno, da na urbanem področju priključitev ni mogoča, sploh v času promoviranja zelene energije.

mortal ::

flyko je izjavil:

Pozdrav

Je imel kdo izmed vas že težavo, da so mu s SODO zavrnili soglasje za sončno elektrarno? Vesel bi bil nasveta, kako postopati v tem primeru, obstajajo kakšne pravne možnosti, je kdo vlagal tožbo/pritožbo in se je uredilo v doglednem roku? V obrazložitev so napisali, da do leta 2024 ne načrtujejo posodobitve transformatorske postaje. Točno določenega termina za posodobitev niso podali. Na območju je veliko kandidatov za sončne elektrarne (nekaj novogradenj, obstoječi objekti,...). Zdi se mi rahlo absurdno, da na urbanem področju priključitev ni mogoča, sploh v času promoviranja zelene energije.



Dober mesec nazaj so mi zavrnili soglasje (Elektro Maribor). Po mojih izkušnjah se lahko pritožiš na sončno upravo :(

V odločbi so zapisali, da bodo zagotovili soglasje v roku 5 letih od datuma oddaje vloge. Da lahko tudi sam investiram v okrepitev in razširitev omrežja, v tem primeru Elektro Maribor takoj pristopi k izvajanju potrebnih aktivnosti. Investicija bi bila prek palca 30k€. Investicijo ti povrnejo, ko je z njihove strani predviden čas za dotično investicijo torej v roku 5 let.

PrimoZ_ ::

Če bi imel za celo leto podatkov koliko si v nekem trenutku porabljal energije, in koliko jo je SE proizvajala, bi lahko naredil kako luštno simulacijo, kako zmogljivo baterijo bi rabil da bi bil dejansko neodvisen od omrežja.
Ali pa baterijo in agregat.
Potem pa še loviš minimalno ceno, ali se bolj splača manjšo baterijo in več poganjat agregat ali obratno in podobno...

Bi bilo zanimivo videt številke in simulacije :)

J.McLane ::

Tule lahko to računaš, izbereš zavihek "OFF-GRID".
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...

Agregat si boš moral ročno naračunat zraven.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

BigWhale ::

Problem je, da moras stvari resnicno predimenzionirati, ce hoces biti resnicno off-grid. Ce imas dnevne porabe 15kWh (jaz sem imel povprecno porabo 17kWh na dan preden sem avto kupil) potem ti 30kWp panelov in 60kWh baterija nista dovolj, bos pol dneva na leto brez elektrike :>

TESKAn ::

BigWhale je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Kakšna bi bila pa slika če bi dodal ene 20 kWh baterij? Verjetno bi pomlad, poletje, jesen prišel kar blizu 80% lastne porabe. 3 zimske mesece pa verjetno ne bi mogel pričakovati kaj več kot sedaj.


Ma s temi baterijami so sami problemi. :D Ce bi dodal 20kWh baterij in bi bile te baterije trofazne, potem bil poleti verjetno kar 100% samozadosten. Na dan sem imel absolutno maximalno porabo okrog 40kWh ampak takrat sem prakticno ves dan polnil avto, v katerega gre priblizno toliko energije. :)

Problem baterij pa je, da praviloma niso trofazne ampak jo lahko zvezes na eno fazo. Ena resitev bi bila tri manjse baterije ali pa ena vecja, iz katere lahko potegnes kakih 10kW peak moci. Vse te resitve so pa trenutno res drage :/ Plus, nobenih podatkov nimam kako je z degradacijo teh baterih, ce bi jo vsak dan polnil in praznil. Kako dolgo bi zdrzala.

Trenutno so baterije nerentabilne in bi jih uporabil samo zato, da imam doma neprekinjeno napajanje in da lahko elektrarna dela 24/7 tudi, ko je izpad omrezja.

stara mama je izjavil:

Bolj kot to, kažejo na to da je solarna energija precej nepredvidljiva in ne more bit primarni vir.


Seveda, saj tega noben pameten ne pravi. Dokler nimas precej rezerve v kleti (v omrezju), je solarna meh ... :)

Če rabiš 3 faze zaradi avta, bi bilo bolje, da imaš DC polnilc in se priklop baterijo 'direkt'. Zakaj it DC - AC - DC in met še par % izgub, če lahko direkt.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BigWhale ::

Zarad hise rabis tri faze, ker imas tri faze v hisi in nima smisla, da imas baterijo potem samo na eni fazi.

kow ::

driver_x je izjavil:


Kako je s požarno varnostjo pri baterijah?


Zelo laicno: naceloma to ni prevelik problem, ker uporabis litij fosfatne baterije. Seveda, je to se vedno koncentrirana energija. Obcasno bo kaksna bajta pogorela, ampak saj tudi sedaj pogori.

TESKAn ::

BigWhale je izjavil:

Zarad hise rabis tri faze, ker imas tri faze v hisi in nima smisla, da imas baterijo potem samo na eni fazi.

Če nimaš doma ničesar, kar bi za delovanje rabilo tri faze (=kak močnejši motor), načeloma ni problema, če vse tri faze daš na en razsmernik in imaš povsod isto fazo. Edino preklop moreš potem met poštiman, da si res odklopljen z omrežja, ko ti to laufa.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

telexdell ::

TESKAn je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Zarad hise rabis tri faze, ker imas tri faze v hisi in nima smisla, da imas baterijo potem samo na eni fazi.

Če nimaš doma ničesar, kar bi za delovanje rabilo tri faze (=kak močnejši motor), načeloma ni problema, če vse tri faze daš na en razsmernik in imaš povsod isto fazo. Edino preklop moreš potem met poštiman, da si res odklopljen z omrežja, ko ti to laufa.

Za motor je vseeno ali je močnejši ali šibkejši- razen tega, da ne bo deloval se ne bo zgodilo nič drugega. Je pa treba od omrežja ločiti vse tri faze in nevtralni vodnik še prej, preden se vključi napajanje iz baterije. Verjamem, da nihče ne bi rad imel na vesti kakšnega soseda ali delavca elektra ali...

kow je izjavil:

driver_x je izjavil:


Kako je s požarno varnostjo pri baterijah?


Zelo laicno: naceloma to ni prevelik problem, ker uporabis litij fosfatne baterije. Seveda, je to se vedno koncentrirana energija. Obcasno bo kaksna bajta pogorela, ampak saj tudi sedaj pogori.

Se kdo vpraša kako je z požarno varnostjo, ko ima doma mobilni telefon, laptop, otroške igrače...? Pa koliko požarov je zaradi tega? Večje baterije pa so običajno sestavljene iz več manjših.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

««
169 / 312
»»