» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
139 / 312
»»

Magic1 ::

Nikec3 je izjavil:

Gavran je izjavil:

Ko bos poskusil umestiti konkreten daljnovod v prostor, bos videl, kje si... Pa cela Evropa je v enem ali dveh casovnih prostorih, cele ZDA malo vec,...

Okej, sonce malo težje "prenašaš", veter in energijo iz črpalnih hidroelektrarn pa komot. Nekje v Evropi vedno piha. Sej ne pravim, da bo enostavno tole, ampak je edina opcija.

Nekje v Eu vedno piha?? Tebi ni najbolj jasno kako vreme deluje in v katerih okoliščinah vetrnice sploh lahko izkoristijo to energijo.
Jaz imam še eno opcijo zate, zmanjšaj uporabo elektrike in fosilnih goriv za vsaj 90%. Večino energije itak zapraviš za "nepotreben" luksuz.
Magic

Nikec3 ::

Magic1 je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Gavran je izjavil:

Ko bos poskusil umestiti konkreten daljnovod v prostor, bos videl, kje si... Pa cela Evropa je v enem ali dveh casovnih prostorih, cele ZDA malo vec,...

Okej, sonce malo težje "prenašaš", veter in energijo iz črpalnih hidroelektrarn pa komot. Nekje v Evropi vedno piha. Sej ne pravim, da bo enostavno tole, ampak je edina opcija.

Nekje v Eu vedno piha?? Tebi ni najbolj jasno kako vreme deluje in v katerih okoliščinah vetrnice sploh lahko izkoristijo to energijo.
Jaz imam še eno opcijo zate, zmanjšaj uporabo elektrike in fosilnih goriv za vsaj 90%. Večino energije itak zapraviš za "nepotreben" luksuz.

To ni opcija.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Nikec3 ::

Tesla je dve leti nazaj začela z novim modelom trženja solarnih elektrarn. Namesto leasinga so šli na direktno prodajo. Po tem, ko jim je prodaja padla za 90%, so ugotovili, da tako ne gre dalje in gredo sedaj nazaj na stari model. Problem tega modela je, da na kratki rok zelo obremenjuje finance. Hkrati pa niti besede o solar roof.

@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Okapi ::

Tole (današnja novica) utegne dokončno pokopati Tesline sončne instalacije.
Walmart Inc. sued Tesla Inc.'s energy operations, formerly known as SolarCity, for breach of contract, claiming it failed to live up to industry standards in the installation of solar panels on top of hundreds of stores, resulting in multiple fires across the country.

The retailer said it had leased or licensed roof space on top of more than 240 stores to Tesla for the installation and operation of solar systems. But as of November 2018, fires broke out at no fewer than seven of the stores, forcing the disconnection of all the solar panel systems for the safety of the public.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BigWhale ::

Tozbo so vlozili takrat, ko je Tesla spremenila trzni model. :D Web je ze poln teorij zarot.

Gregor P ::

Kakšno je sedaj stanje na trgu? Po mojih zadnjih podatkih je, da bomo državljani v naslednjih 10 letih plačali 1,5 milijarde evrov za izgradnjo vseh teh subvencioniranih zasebnih sončnih instalacij, ki bodo skupno proizvedle za 1% elektrike TEŠ-a:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Nikec3 ::

Gregor P je izjavil:

Kakšno je sedaj stanje na trgu? Po mojih zadnjih podatkih je, da bomo državljani v naslednjih 10 letih plačali 1,5 milijarde evrov za izgradnjo vseh teh subvencioniranih zasebnih sončnih instalacij, ki bodo skupno proizvedle za 1% elektrike TEŠ-a:|

Že sedaj proizvajajo cca 3% TEŠ-a.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

telexdell ::

Gregor P je izjavil:

Kakšno je sedaj stanje na trgu? Po mojih zadnjih podatkih je, da bomo državljani v naslednjih 10 letih plačali 1,5 milijarde evrov za izgradnjo vseh teh subvencioniranih zasebnih sončnih instalacij, ki bodo skupno proizvedle za 1% elektrike TEŠ-a:|

Za 1kWp SE znaša subvencija 180€. 1.500.000.000/180= 8.333.333 kWp ali 8 GWp. Moč TEŠ6 je 600 MW ali tam 14x manj.

Ali ne imaš napačne podatke ali trolaš ali pač delaš bedaka iz sebe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

starfotr ::

S tem, da TEŠ bo klub vsem tem silnim PV elektrarnam moral še vedno kuriti premog. Saj je vseeno ali skurijo malo več ali pa malo manj, who cares. Premog FTW, jebes PV.

jest10 ::

telexdell je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Kakšno je sedaj stanje na trgu? Po mojih zadnjih podatkih je, da bomo državljani v naslednjih 10 letih plačali 1,5 milijarde evrov za izgradnjo vseh teh subvencioniranih zasebnih sončnih instalacij, ki bodo skupno proizvedle za 1% elektrike TEŠ-a:|

Za 1kWp SE znaša subvencija 180€. 1.500.000.000/180= 8.333.333 kWp ali 8 GWp. Moč TEŠ6 je 600 MW ali tam 14x manj.

Ali ne imaš napačne podatke ali trolaš ali pač delaš bedaka iz sebe.


Pa bo dalo tole smetje 14x toliko GWh, kot TEŠ6>:D

telexdell ::

TEŠ 6 ima moč 600 MW. Če deluje 24 ur 365 dni na leto lahko proizvede:
600*24*365=5.256.000.000 kWh električne energije.

Sončna elektrarna proizvede do 1200 kWh/kVp. Zaradi lažjega računanja vzamemo 1000 kWh/kWp:
8.333.333*1000=8.333.333.000 kWh

Torej, to smetje proizvede več energije kot teoretično TEŠ6. Pa še pod nos nam ne smrdi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

00mare00 ::

Živjo vsem.

Včeraj mi je monter za toplotne črpalke omenil, da naj bi z 1.1.2020 bila velika sprememba pri sončnih elektrarnah. In sicer naj bi se proizvedeno elektriko obračunavalo na mesečni ravni (in ne več pavšalno na letni ravni, kot je bilo do sedaj). Ali mogoče kdo ve o tem kaj?

Meni se zdi čudno, ker evropska unija pritiska na SLO, da naredi čim več elektrike iz obnovljivih virov energije. Če je zgoraj zapisano res (kar upam da ni) pomeni da se noben ne bo več odločil za elektrarno, razen če viške energije odkupujejo po višji ceni, kot pa je sedaj.

fikus_ ::

"Meni se zdi čudno, ker evropska unija pritiska na SLO, da naredi čim več elektrike iz obnovljivih virov energije."

Cilj Slovenije je do leta 2020 doseči 25-odstotni delež OVE v bruto rabi končne energije. Obljuba politike pač.

Telexdell, kaj je v tvojem računu 8.333.333 ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

telexdell ::

00mare00 je izjavil:

Živjo vsem.

Včeraj mi je monter za toplotne črpalke omenil, da naj bi z 1.1.2020 bila velika sprememba pri sončnih elektrarnah. In sicer naj bi se proizvedeno elektriko obračunavalo na mesečni ravni (in ne več pavšalno na letni ravni, kot je bilo do sedaj). Ali mogoče kdo ve o tem kaj?

Upam, da ima tvoj monter vsaj kanček pojma o montiranju TČ. O samooskrbi ga ima namreč manj kot nič. V zadnji uredbi o samooskrbi sprejeti spomladi letos so celo črtali določilo, da viški energije preidejo neodplačno k dobavitelju. Način poračuna viškov oddane energije je stvar pogodbenih partnerjev.

@fikus tista grozna cifra je moč SE v kWp katero dobimo s subvencijo 1,5 milijarde €.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

c3p0 ::

Slišal sem, da morebitni višek energije lahko po novem tudi podariš poljubnemu uporabniku? Ve kdo kaj več?

Gavran ::

telexdell je izjavil:


@fikus tista grozna cifra je moč SE v kWp katero dobimo s subvencijo 1,5 milijarde €.


Kdo bo proizvajal elektriko ponoci in ob zasnezenih panelih?
Kam bo sla energija ob dolgih soncnih poletnih dneh?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

telexdell ::

Gavran je izjavil:

telexdell je izjavil:


@fikus tista grozna cifra je moč SE v kWp katero dobimo s subvencijo 1,5 milijarde €.


Kdo bo proizvajal elektriko ponoci in ob zasnezenih panelih?
Kam bo sla energija ob dolgih soncnih poletnih dneh?

Kot lajna se ponavlja eno in isto. Pa saj na svetu ne obstajajo le sončne elektrarne. Torej se bo takrat, ko ni dovolj sonca energija dobivala iz tistega vira, kateri jo bo takrat zmožen proizvajati.

Namesto, da bi se spodbujala izgradnja čim več virov, kateri bi lahko proizvajali električno energijo na okoljsko manj sporen način se uprizarja boj proti vsemu, kar ni premog ali jedrsko sevanje. Prej kot boš ti (in tebi podobni) spoznali, da je dokončno konec obdobja energetskega monopola in lagodnega življenja z najbolje plačanimi službami v njem lažje ti bo življenje v bodočnosti.

PS Kje pa danes dobiš energijo, ko JEK stoji? Kje si jo dobil zadnjič, ko je stal TEŠ6?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Remont NEK je predviden, tako da lahko 1,5 leta prej zakupijo potrebno količino elektrike. TEŠ6 so že nepredvideno zaustavili, imajo pa tudi predvidene remonte, tako da za te tudi lahko predvidijo nakup elektrike.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Remont NEK je predviden, tako da lahko 1,5 leta prej zakupijo potrebno količino elektrike. TEŠ6 so že nepredvideno zaustavili, imajo pa tudi predvidene remonte, tako da za te tudi lahko predvidijo nakup elektrike.

Kdaj bo dan in kdaj bo noč, kdaj bo leto in kdaj bo zima, kdaj... veš za milijone let naprej, pa se tako bojite SE:D:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Pa postavi si že enkrat SE. Pišeš tukaj ko kakšen trgovec, ki prodaja SE. Če bi bile takšen finančni hit, bi jih bilo neprimerno več instaliranih!

Sosed jo je dal postaviti preko Petrola, panelov za 11kWp, prostora na strehi več, je pripravil nosilce za 14 kWp. Pravi da se bo spremenila maks. moč na 14 kWp. Jo je skeširal, za cifro ni povedal, pravi da bo po 8-ih letih imel profit. Vse bo naredil na elektriko. Pri hiši trenutno 4-je.

telexdell ::

Maksimalna moč SE v sistemu samooskrbe je 0,8*priključna moč. Če imaš glavne varovalke 3x20 A je to 11 kW, če so 3x25A je to 13,8 kW. Torej, če ima sosed glavne varovalke 2x25A si lahko da 14 kWp že danes na streho.
Ne SE ne TČ niso finančni hit. Oboje je kar zajetna naložba, ki dolgoročno prinese občutne prihranke. Eni to vidijo (tvoj sosed) drugi pač ne (npr. ti). Kljub temu, da je ogrevanje z UNP celo dražje, kot direktno ogrevanje z elektriko ali ogrevanje s kurilnim oljem, se z UNP ogreva še veliko število gospodinjstev. Pač 100 ljudi, 100 čudi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

VaeVictis ::

telexdell je izjavil:

Maksimalna moč SE v sistemu samooskrbe je 0,8*priključna moč. Če imaš glavne varovalke 3x20 A je to 11 kW, če so 3x25A je to 13,8 kW. Torej, če ima sosed glavne varovalke 2x25A si lahko da 14 kWp že danes na streho.
Ne SE ne TČ niso finančni hit. Oboje je kar zajetna naložba, ki dolgoročno prinese občutne prihranke. Eni to vidijo (tvoj sosed) drugi pač ne (npr. ti). Kljub temu, da je ogrevanje z UNP celo dražje, kot direktno ogrevanje z elektriko ali ogrevanje s kurilnim oljem, se z UNP ogreva še veliko število gospodinjstev. Pač 100 ljudi, 100 čudi.


Efektivnost SE je med 10-14% nazivne moči elektrarne.

Kolko je cena za teh omenjenih 11kW ali 13,8 kW SE?

fikus_ ::

"Torej, če ima sosed glavne varovalke 2x25A si lahko da 14 kWp že danes na streho."

Kakšne varovalke ima, ne vem, sem napisal, kar je povedal.

jype ::

VaeVictis je izjavil:

Efektivnost SE je med 10-14% nazivne moči elektrarne.
Skozi vse leto.

00mare00 ::

VaeVictis je izjavil:

telexdell je izjavil:

Maksimalna moč SE v sistemu samooskrbe je 0,8*priključna moč. Če imaš glavne varovalke 3x20 A je to 11 kW, če so 3x25A je to 13,8 kW. Torej, če ima sosed glavne varovalke 2x25A si lahko da 14 kWp že danes na streho.
Ne SE ne TČ niso finančni hit. Oboje je kar zajetna naložba, ki dolgoročno prinese občutne prihranke. Eni to vidijo (tvoj sosed) drugi pač ne (npr. ti). Kljub temu, da je ogrevanje z UNP celo dražje, kot direktno ogrevanje z elektriko ali ogrevanje s kurilnim oljem, se z UNP ogreva še veliko število gospodinjstev. Pač 100 ljudi, 100 čudi.


Efektivnost SE je med 10-14% nazivne moči elektrarne.

Kolko je cena za teh omenjenih 11kW ali 13,8 kW SE?


Jaz lahko povem da mi je GenI pol leta nazaj naračunal za 8kW samo oskrbovalno elektrarno od 9000€ do 10000€ (odvisno ali plačam v naprej ali preko njihovega financiranja)

VaeVictis ::

Torej 9k za 8kW elektrarno, ki proizvede letno 9811 kWh z upoštevanim celoletnim izkoristkom 14%.

ET pri GEN-I je 0,06587 EUR z DDW na 1kWh.

Torej letno bi te proizvedena elektrika te 8kW elektrarne prišla z DDV 646.25 EUR + (dajatve).

Ali da bi prišel na nulo 9000 / 646,25 = skoraj 14 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

strel ::

Tule si pozabil vsaj še strošek omrežnine, ki je 0,03763 / kWh +DDV

telexdell ::

Pri neto meritvah plačaš le priključno moč in prispevek za OVE. Torej moraš računati s ceno elektrike 0,06587 €/kWh+0,04161 €/kWh dajatve+ 22% DDV=0,131126 €/kWh. Torej prideš na nulo precej prej kot v 14. letih.

PS sam bi raje računal z 1100 kWh/kWp ob optimalni legi. Torej, iz 8 kWp SE dobim 8.800 kWh elektrike
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Evo prvi večji Teslin baterijski hranilnik energije pri nas:
https://siol.net/posel-danes/novice/jes...

Postavila firma, ki jo je ustanovil Merlak (Bitstamp):
https://www.ngen.si/

Kar nekaj zanimivih inovativnih energetskih rešitev.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Spock83 ::

c3p0 je izjavil:

Slišal sem, da morebitni višek energije lahko po novem tudi podariš poljubnemu uporabniku? Ve kdo kaj več?


Suncontract

Gavran ::

telexdell je izjavil:

Gavran je izjavil:

telexdell je izjavil:


@fikus tista grozna cifra je moč SE v kWp katero dobimo s subvencijo 1,5 milijarde €.


Kdo bo proizvajal elektriko ponoci in ob zasnezenih panelih?
Kam bo sla energija ob dolgih soncnih poletnih dneh?

Kot lajna se ponavlja eno in isto. Pa saj na svetu ne obstajajo le sončne elektrarne. Torej se bo takrat, ko ni dovolj sonca energija dobivala iz tistega vira, kateri jo bo takrat zmožen proizvajati.



Kot lajna se ponavljajo eni in isti nesmiselno odgovori.

Ja, ko ni sonca, rabimo konvencionalne vire v moci, ki je tisti trenutek potrebna. Torej, konvencionalnih virov ne glede na policino panelov in ventilatorjev rabimo tocno toliko kot je poraba ko ni sonca ali vetra. Zato je filozofiranje o nekih vsemogocnih panelih nesmiselno brez hranilnikov velikosti Avce x 100 ampak potem pa se lazi o nekih nizkih cenah panelov sesujejo v temelje.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

telexdell ::

V vseh študijah, člankih, posvetih... se govori o nadomeščanju TE in JE z obnovljivimi viri. Če torej na eno stran postaviš TE, PE in JE na drugo stran pa vse ostalo potem tvoje navedbe ne pijejo vode. ČE Avče namreč ne spada tja, kjer jo želiš imeti ampak spada na isto mesto kot SE in VE-torej med elektrarne katere poganja energija Sonca. Na eni strani so torej elektrarne, katere s svojim delovanjem nenehno ne obremenjujejo okolja na drugi strani pa tiste, katere to počno nenehno (TE in PE) ali predstavljajo potencialno nevarnost (JE).
Te pa povsem razumem. Tudi HE so običajno veliki objekti in spadajo v energetsko malho in katerega se napajajo bajne plače in privilegiji tam zaposlenih. Tako lahko debato o "klasičnih virih" in alternativnih razumemo tudi o kot "to je v moji malhi" in o "od tistih moji privilegiji nimajo nič".
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

Joj, nehaj ze s temi zarotami in lobiji.

Stvar je preprosta. Za izpad sonca in vetra potrebujemo nadomestilo oziroma ogromne hranilnike energije. Kaj je najbolj primerno je pa vprasanje in na koncu se mors vprasat kolk redundance potrebujes. A mors bit pripravljen na izpad hidro elektrarn, ki ti predstavljajo backbone, ce pride do izpada sonca in vetra?

telexdell ::

Napačno razmišljaš! Ko sije sonce ali piha veter porabimo manj premoga v termoelektrarnah in manj plina v plinskih elektrarnah. Ko bo stala JE2 in ne bo delala v pasu, kot deluje JEK, bomo pa takrat porabili tudi manj urana. Zaradi tega je takrat, ko sije sonce in piha veter manjša obremenitev atmosfere z izpuhi iz TEŠ ali katere od PE. Sončne in vetrne elektrarne je potrebno v omrežju gledati kot elektromotorje ali druge večje elektro porabnike (peči v Kidričevem, peči v železarnah...). Četudi ne bi imeli nobene VE in nobene SE se mora omrežje prilagajati, ko v Jesenicah vključijo obločni peč za taljenje železa ali v Kidričevem izključijo eno od peči za taljenje glinice ali kakšni papirnici zaženejo papirni stroj ali vklopijo črpalke na ČE Avče, ali... Ko pride oblak ali pride sunek vetra za omrežje ni nič drugače, kot da se je izključil ali vključil eden od večjih porabnikov
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

telexdell je izjavil:

Napačno razmišljaš! Ko sije sonce ali piha veter porabimo manj premoga v termoelektrarnah in manj plina v plinskih elektrarnah. Ko bo stala JE2 in ne bo delala v pasu, kot deluje JEK, bomo pa takrat porabili tudi manj urana. Zaradi tega je takrat, ko sije sonce in piha veter manjša obremenitev atmosfere z izpuhi iz TEŠ ali katere od PE. Sončne in vetrne elektrarne je potrebno v omrežju gledati kot elektromotorje ali druge večje elektro porabnike (peči v Kidričevem, peči v železarnah...). Četudi ne bi imeli nobene VE in nobene SE se mora omrežje prilagajati, ko v Jesenicah vključijo obločni peč za taljenje železa ali v Kidričevem izključijo eno od peči za taljenje glinice ali kakšni papirnici zaženejo papirni stroj ali vklopijo črpalke na ČE Avče, ali... Ko pride oblak ali pride sunek vetra za omrežje ni nič drugače, kot da se je izključil ali vključil eden od večjih porabnikov


Več disrupcij, dražja elektirka. Disruptivni porabniki svoje početje vsaj deloma plačajo, za proizvajalce se pa strošek lepo prenese na končne potrošnike.

telexdell ::

SambaShare je izjavil:



Več disrupcij, dražja elektirka. Disruptivni porabniki svoje početje vsaj deloma plačajo, za proizvajalce se pa strošek lepo prenese na končne potrošnike.

Čeprav mi je pomen besede disrupcija neznan (v SSKJ-SAZU je le nekaj v vezi z glasbo, na Fran SSKJ lahko predlagam novo besedo) vseeno menim, da vem kaj si hotel povedati.
Da bodo pa to vedeli tudi drugi pa mi povej, koliko dražje bom plačeval elektriko, če vsako mnuto vključim 9 kW grelec in ga po eni minuti zopet izključim (ne koliko elektrike porabim ampak koliko več bom plačal za vsako kWh)? In koliko več bo za elektriko plačal sosed, če bo SE na moji strehi vsakih 10 minut zakril oblak in bo nato po 10 minutah znova sijalo sonce na polno?
Lahko pa sam prilepiš kakšen račun za elektriko, kjer bo na njem pisalo, da zaradi pogostih vklopov in izklopov naprav se cen kWh poveča za npr. 15%.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SambaShare ::

telexdell je izjavil:


Da bodo pa to vedeli tudi drugi pa mi povej, koliko dražje bom plačeval elektriko, če vsako mnuto vključim 9 kW grelec in ga po eni minuti zopet izključim (ne koliko elektrike porabim ampak koliko več bom plačal za vsako kWh)? In koliko več bo za elektriko plačal sosed, če bo SE na moji strehi vsakih 10 minut zakril oblak in bo nato po 10 minutah znova sijalo sonce na polno?
Lahko pa sam prilepiš kakšen račun za elektriko, kjer bo na njem pisalo, da zaradi pogostih vklopov in izklopov naprav se cen kWh poveča za npr. 15%.


Brezvezno sprenevedanje. Kje je točka preloma se sprašuj kar sam. Meni in upajmo tudi tistim ki odločajo, je pa jasno da postaviti rezervo za vsak kwh inštalirane moči teh vaših igrač pač stane.

SambaShare ::

SambaShare je izjavil:

telexdell je izjavil:


Da bodo pa to vedeli tudi drugi pa mi povej, koliko dražje bom plačeval elektriko, če vsako mnuto vključim 9 kW grelec in ga po eni minuti zopet izključim (ne koliko elektrike porabim ampak koliko več bom plačal za vsako kWh)? In koliko več bo za elektriko plačal sosed, če bo SE na moji strehi vsakih 10 minut zakril oblak in bo nato po 10 minutah znova sijalo sonce na polno?
Lahko pa sam prilepiš kakšen račun za elektriko, kjer bo na njem pisalo, da zaradi pogostih vklopov in izklopov naprav se cen kWh poveča za npr. 15%.


Brezvezno sprenevedanje. Kje je točka preloma se sprašuj kar sam. Meni in upajmo tudi tistim ki odločajo, je pa jasno da postaviti rezervo za vsak kwh inštalirane moči teh vaših igrač pač stane.


kw moči...

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Čeprav mi je pomen besede disrupcija neznan (v SSKJ-SAZU je le nekaj v vezi z glasbo, na Fran SSKJ lahko predlagam novo besedo) vseeno menim, da vem kaj si hotel povedati.


Zarad takih neumnosti te ljudje ne bodo nikoli jemali resno. Tisti, ki se v debati nalasc delajo debile ali pa se skoz nek ponesrecen poizkus sarkazma in nekega cinizma obnasajo pokroviteljsko in se gredo nek ad-hominem na sogovornika, to pocnejo ponavadi zato, ker ne znajo svojih stalisc ustrezno argumentirati ali drugace braniti.

mertseger ::

Tele Dell ne vem kaj si po izobrazbi upam pa da ne energetik. Ker toliko neumnosti kot si na zadnji strani napisal jih niti pojasnevat ne morem ker bi si moral vzeti čas pa še za računalnikom sedet na telefonu pač ne gre. Ti o dinamiki elektroenergetskega sistema pojma nimaš. Če si energetik ( bog pomagaj da ne) bi moral vedeti kaj to pomeni pa iz tvojega pisanja ni videti.
Raje kako zadevo preberi.... Iz knjige ne iz forumov.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

Čeprav mi je pomen besede disrupcija neznan (v SSKJ-SAZU je le nekaj v vezi z glasbo, na Fran SSKJ lahko predlagam novo besedo) vseeno menim, da vem kaj si hotel povedati.


Zarad takih neumnosti te ljudje ne bodo nikoli jemali resno. Tisti, ki se v debati nalasc delajo debile ali pa se skoz nek ponesrecen poizkus sarkazma in nekega cinizma obnasajo pokroviteljsko in se gredo nek ad-hominem na sogovornika, to pocnejo ponavadi zato, ker ne znajo svojih stalisc ustrezno argumentirati ali drugace braniti.

???????????????????
Če lepo napišem, da ne poznam besede disrupcija in da nisem našel njenega pomena v SSKJ ti v tem vidiš debile, cinizem in napade ad-hominem. Ne vem, si napačno razumel ali kaj jemlješ?

mertseger je izjavil:

Tele Dell ne vem kaj si po izobrazbi upam pa da ne energetik. Ker toliko neumnosti kot si na zadnji strani napisal jih niti pojasnevat ne morem ker bi si moral vzeti čas pa še za računalnikom sedet na telefonu pač ne gre. Ti o dinamiki elektroenergetskega sistema pojma nimaš. Če si energetik ( bog pomagaj da ne) bi moral vedeti kaj to pomeni pa iz tvojega pisanja ni videti.
Raje kako zadevo preberi.... Iz knjige ne iz forumov.

Namesto žalitev bi kot "strokovnjak" lahko napisal kaj uporabnika, da bi tudi drugi laični spremljevalci teme imeli kaj od tega. Sedaj od tvoje "strokovnosti" lahko razberejo le, da si žaljiv in ne poveš nič konkretnega.

SambaShare je izjavil:



Brezvezno sprenevedanje. Kje je točka preloma se sprašuj kar sam. Meni in upajmo tudi tistim ki odločajo, je pa jasno da postaviti rezervo za vsak kwh inštalirane moči teh vaših igrač pač stane.

Nisi povedal zakaj izklop/vklop večjega porabnika plača lastnik porabnika, vklop/izklop proizvodne naprave pa plačamo nekdo drug. Je tako težko konkretizirati svoje trditve?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

telexdell je izjavil:


???????????????????
Če lepo napišem, da ne poznam besede disrupcija in da nisem našel njenega pomena v SSKJ ti v tem vidiš debile, cinizem in napade ad-hominem. Ne vem, si napačno razumel ali kaj jemlješ?
A resno misliš, da bo kaj bolje, če se boš delal neumnega? Namig - ne bo, še malo slabše bo.

telexdell ::

Okapi je izjavil:

telexdell je izjavil:


???????????????????
Če lepo napišem, da ne poznam besede disrupcija in da nisem našel njenega pomena v SSKJ ti v tem vidiš debile, cinizem in napade ad-hominem. Ne vem, si napačno razumel ali kaj jemlješ?
A resno misliš, da bo kaj bolje, če se boš delal neumnega? Namig - ne bo, še malo slabše bo.


Neumen gor ali dol- Ne bi bilo lažje napisati pomena besede "disrupcija", kot trositi opazke in mi pripisovati nekaj, kar niti slučajno ni bil moj namen.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Se opravicujem. V bodoce, ko kasne besede ne bos poznal, te prosim, da mi posljes kar privat sporocilo in se bom potrudil, da ti razlozim pomene neznanih besed. Bom se vprasal Primoza, ce bi mogoce lahko uvedli kak slovarcek izrazov v sklopu foruma in bi lahko vse skupaj poenostavili. Forum je potrebno narediti prijazen za vse ljudi, ne glede na to kako pametni so!

mertseger ::

Če začnem kar nekje na sredi. Subvencionirana cena za MWh električne iz sončnih znaša 250€ in ne samo 180. V lanskem letu za proizvedenih 249GWh je to znašalo 62 milijonov €. TEŠ proizvede 3700 GWh letno. Sam preračunaj koliko bi šlo letno za subvencijo v primeru da bi ga (teoretično) nadomestil s sončnimi.

V energetiki je najbolj pomembna stabilnost sistema. To je edino kar šteje, da 24/365 zagotavljaš toliko kot sistem porabi. Vse ostalo so buče ki si jih domišljajo tisti ki ne vedo kako sistem dela.
Ti bi zamenjal TEŠ in Nek z OVE. Ti bom dal primer. Recimo da smo 15 januarja 2030. Vreme je oblačno zjutraj nekaj megle, malo naletava sneg. Tipičen zimski dan. Kako bi ti z OVE nadomestil 900MW moči. Po želji imaš na voljo še srednjo Savo. Pa ne pozabi da je proizvodnja pozimi iz HE najnižja v letu. Pa tudi da instalirana moč HE ni tisto kar pride na pragu elektrarne.
Torej kako boš ob 20-21h zvečer zagotovil 1900MW. Ker v nasprotnem primeru te bodo naslednji dan križali ker se bo sistem sesul.
Lahko je pametovat na lep poletni dan ampak ni to bistvo delovanja EE sistema.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

Se opravicujem. V bodoce, ko kasne besede ne bos poznal, te prosim, da mi posljes kar privat sporocilo in se bom potrudil, da ti razlozim pomene neznanih besed. Bom se vprasal Primoza, ce bi mogoce lahko uvedli kak slovarcek izrazov v sklopu foruma in bi lahko vse skupaj poenostavili. Forum je potrebno narediti prijazen za vse ljudi, ne glede na to kako pametni so!

Imaš prav, tvoj odgovor na moje vprašanje je pač pokazal domet tvojega intelekta. Ta superiorni intelekt kažeš tudi s tem zapisom. Še vedno pa nisi pokazal, da si kaj pametnejši od mene, saj še nisem zasledil obrazložitve pomena besede v katerem od tvojih zapisov, žaljivk pa kar nekaj.

mertseger je izjavil:

Če začnem kar nekje na sredi. Subvencionirana cena za MWh električne iz sončnih znaša 250€ in ne samo 180. V lanskem letu za proizvedenih 249GWh je to znašalo 62 milijonov €. TEŠ proizvede 3700 GWh letno. Sam preračunaj koliko bi šlo letno za subvencijo v primeru da bi ga (teoretično) nadomestil s sončnimi.

V energetiki je najbolj pomembna stabilnost sistema. To je edino kar šteje, da 24/365 zagotavljaš toliko kot sistem porabi. Vse ostalo so buče ki si jih domišljajo tisti ki ne vedo kako sistem dela.
Ti bi zamenjal TEŠ in Nek z OVE. Ti bom dal primer. Recimo da smo 15 januarja 2030. Vreme je oblačno zjutraj nekaj megle, malo naletava sneg. Tipičen zimski dan. Kako bi ti z OVE nadomestil 900MW moči. Po želji imaš na voljo še srednjo Savo. Pa ne pozabi da je proizvodnja pozimi iz HE najnižja v letu. Pa tudi da instalirana moč HE ni tisto kar pride na pragu elektrarne.
Torej kako boš ob 20-21h zvečer zagotovil 1900MW. Ker v nasprotnem primeru te bodo naslednji dan križali ker se bo sistem sesul.
Lahko je pametovat na lep poletni dan ampak ni to bistvo delovanja EE sistema.


Uporabljaš najmanj 5 let stare podatke. Subvencionirane cene odkupa SE za nove naprave ni več ampak obstaja le enkratna subvencija 180 €/kWp.
Mi pa ti zaupaj kako boš iz 300 MW JEK (naš del) in 600 MW TEŠ dobil 1900 MW?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

mertseger ::

Glede na tip proizvodne naprave so v letu 2018 skupna izplačila za podpore (v EUR brez DDV) in temu pripadajoča proizvodnja električne energije (v GWh) znašali:

sončne elektrarne..................................62,8 mio EUR za proizvodnjo v višini 249,6 GW

Deliti znaš...
Vir:
https://www.energetika-portal.si//nc/no...

1900 MW je kronična dnevna poraba ob 20-21h zvečer.... Torej odštej 900 MW TEŠ in NEK, od sedanje proizvodnje in z OVE pokrij to porabo da ne sesuješ sistema (recimo da ti tujina ne bo zagotavljala nič če že hočemo biti samozadostni).

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

saj še nisem zasledil obrazložitve pomena besede v katerem od tvojih zapisov, žaljivk pa kar nekaj.


Zdej si pa butthurt, ko ti nekdo odgovori tako kot sam odgovarja? :))

Za razlaga pa, kot sem ze povedal, privat. Smo v Z&T in nek nivo moramo drzati, kam bi pa prisli, ce bi vsako besedo razlagali?

Oldi ::

Sem zadnjič mal gledal grafe vetrne proizvodnje za Dansko in Nemčijo in je v nekem trenutku, mislimda v januarju, skupna proizvodnja obeh držav padla pod 1GW, kar je kot pri nas ena savska elektrarna, čemur energetiki rečejo kavni mlinček.
Dajmo raje kaj bolj resnega, zakaj ne bi izkoristil povsem noro net metering ponudbo. Kje imajo najboljše cene za komplet izvedbo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

telexdell ::

mertseger je izjavil:

Glede na tip proizvodne naprave so v letu 2018 skupna izplačila za podpore (v EUR brez DDV) in temu pripadajoča proizvodnja električne energije (v GWh) znašali:

sončne elektrarne..................................62,8 mio EUR za proizvodnjo v višini 249,6 GW

Deliti znaš...
Vir:
https://www.energetika-portal.si//nc/no...

1900 MW je kronična dnevna poraba ob 20-21h zvečer.... Torej odštej 900 MW TEŠ in NEK, od sedanje proizvodnje in z OVE pokrij to porabo da ne sesuješ sistema (recimo da ti tujina ne bo zagotavljala nič če že hočemo biti samozadostni).

Česa od tega da ta podporna shema ne velja več že vsaj 5 let nisi razumel? V prejšnjih letih so bile komponente za izgradnjo SE dražje za nekaj velikostnih razredov. Danes pa so cene takšne, da je v sistemu samooskrbe subvencija enkratna v znesku 180 €/kWp. Če želiš elektriko prodajati pa lahko kandidiraš za podporo preko razpisov, kjer pa se upošteva lastna cena (in ne splošna subvencija v €/kWh kot je veljalo do 2013). Preko teh razpisov pa se dosegajo cene za kWh katere so nižje od cene, katero želi TEŠ.
Drugače pa- ali damo denar za subvencije OVE ali pa ga bomo dali za kazni Bruslju. In znesek za kazni bo precej višji, kot je za trenutno veljavne subvencije.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
139 / 312
»»