» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
84 / 323
»»

PrimozR ::

Če morda kdo dvomi, solarne elektrarne v masovnem obsegu so totalen fail. Kar dokazuje Nemčija.
http://www.quora.com/Should-other-natio... (odgovor Ryana Carlyla)

Gavran ::

vmalhar je izjavil:

Tak koncept bi zahteval minimalno priključno moč, torej nizek strošek vezan na to postavko.


Se NE strinjam. Vsaj jaz vedno pri takih zadevah jemljem worst-case scenarij, kar pomeni, da moram vsak trenutek imeti na razpolago potrebno priključno moč. Prevedeno - tudi ko imam baterije prazne in panele zasnežene, pozimi, ko je sonca že tako malo, rabim delovanje pralnega in pomivalnega stroja, televizije, računalnika,... Zadeva pač lahko traja tudi cel mesec...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

vmalhar ::

Saj priključno moč bi dejansko definiral razsmernik/polnilec, ki napaja porabnike tudi iz baterije.
Če imaš recimo dnevne porabe 20kWh, sonce tisti dan naredi 2kWh, iz omrežja rabiš 18kWh. Dovolj je priključna moč na omrežje 1kWp in to spraviš v sistem v 18-ih urah enkrat znotraj dneva. Majhen del trenutne moči gre iz omrežja, večji del iz baterije, ko poraba pade, tista majhna moč iz omrežja polni baterije.
Tak sistem bi torej ohranjal kompletno fleksibilnost kot danes.

vostok_1 ::

Pithlit je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

No no. To ni nič drugače kot avtomobili. Vsak zase ko prase.

Vsak lastnik avtomobila uporablja omrežje (ceste) in plačuje omrežnino (cestnina).


Vse je odvisno na katerem nivoju to gledaš. Nemških cest skoraj zagotovo ti ne plačuješ pa si jih morda že uporabljala ali jih še boš.

Bolj kot je svet individualen, več imaš tega. Če pa si za totalno kolektivizacijo je to druga zgodba. Načeloma, če se nekdo odklopi iz omrežja, ne bi te smelo preveč prizadeti. Vsaj ne toliko, da bi ti bil dolžen kakršnokoli realno odškodnino.

Okapi ::

PrimozR je izjavil:

Če morda kdo dvomi, solarne elektrarne v masovnem obsegu so totalen fail. Kar dokazuje Nemčija.
http://www.quora.com/Should-other-natio... (odgovor Ryana Carlyla)
Če morda kdo dvomi, solarne elektrarne v masovnem obsegu so totalen win. Kar dokazuje Nemčija. (odgovor Amoryja Lovinsa).
http://blog.rmi.org/blog_2013_04_17_ger...
http://blog.rmi.org/separating_fact_fro...

In kaj zdaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Pithlit ::

vostok_1 je izjavil:

Načeloma, če se nekdo odklopi iz omrežja, ne bi te smelo preveč prizadeti. Vsaj ne toliko, da bi ti bil dolžen kakršnokoli realno odškodnino.

Kdo zahteva kakšno odškodnino? Jaz govorim o domnovi nebulozi da je pametno se odklopit. Mene zame ne skrbi če se on odklopi (al pa kdorkoli). Sam vem da bojo na koncu jokal da je kriva država ko bodo brez štroma ostali (ker par panelov pa par baterij, tko kot nam domen to prodaja, nikakor ni dovolj). Tko kot jokajo tile kreditojemalci zdaj.
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

A ti sploh znaš še kaj drugega, kot pavšalno žalit ljudi, ki jih sploh ne poznaš?;((

Če se odločiš živeti "off the grid", se pač tako odločiš. V resnici je po svetu veliko takih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Pithlit ::

Okapi je izjavil:

A ti sploh znaš še kaj drugega, kot pavšalno žalit ljudi, ki jih sploh ne poznaš?

Nisem vedela da se resnice ne sme govorit.

Okapi je izjavil:

Če se odločiš živeti "off the grid", se pač tako odločiš. V resnici je po svetu veliko takih.

Seveda. Še več je pa takih ki se obnašajo modno pa mislijo da je kar tko einfoh. Pa ni. Tile k grejo tko off grid... žrtvujejo precej udobja. Velika večina lepo ostane priklopljenih, tko, za vsak slučaj ko eksperiment odpove.
Life is as complicated as we make it...

vostok_1 ::

Pithlit je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Načeloma, če se nekdo odklopi iz omrežja, ne bi te smelo preveč prizadeti. Vsaj ne toliko, da bi ti bil dolžen kakršnokoli realno odškodnino.

Kdo zahteva kakšno odškodnino? Jaz govorim o domnovi nebulozi da je pametno se odklopit. Mene zame ne skrbi če se on odklopi (al pa kdorkoli). Sam vem da bojo na koncu jokal da je kriva država ko bodo brez štroma ostali (ker par panelov pa par baterij, tko kot nam domen to prodaja, nikakor ni dovolj). Tko kot jokajo tile kreditojemalci zdaj.


Sem sam želel povedati, da če se nekdo želi odklopit ima to pravico.
Seveda. Se odklopit in pol jokat, da država ne pomaga...ni ravno pošteno, ampak ok to je menda vsem jasno.

Če se je pametno odklopit ali ne? Hja. To pa lahko diskutiramo.

Pithlit ::

vostok_1 je izjavil:

Sem sam želel povedati, da če se nekdo želi odklopit ima to pravico.

Seveda jo ima. Problem je le da ene 99% (vsega) folka niti približno nima pojma kaj to pomeni. Pa ene 50% folka ki to stori tudi ne ve v kaj se podaja. Sploh če niso pripravljeni in gredo v to s petimi (al pa tridesetimi) povprečnimi avtomobilskimi akumulatorji kot backup.
Life is as complicated as we make it...

Magic1 ::

Ma sej ni problema bit nepriklopljen na omrežje. Ogrevanje, kuhanje, hladilnik imaš na plin. Pereš in sušiš v čistilnici. Tako da ti ostane na elektriki na max varčna osvetljava in elektronika. Pečice, pomivalca in skrinje ne uporabljaš.
Za zimo imaš še backup generator in to je to, super prihodnost... Od kje mi je to znano? Kamp ali gozdna hiška?
Magic

Nikec3 ::

Magic1 je izjavil:

Ma sej ni problema bit nepriklopljen na omrežje. Ogrevanje, kuhanje, hladilnik imaš na plin. Pereš in sušiš v čistilnici. Tako da ti ostane na elektriki na max varčna osvetljava in elektronika. Pečice, pomivalca in skrinje ne uporabljaš.
Za zimo imaš še backup generator in to je to, super prihodnost... Od kje mi je to znano? Kamp ali gozdna hiška?

Realnost pa je, da imaš hladilnik, kuhanje in ogrevanje (TČ) na elektriko, 2 pralna stroja, vsa elektronika (ki danes sploh ni tako majhen porabnik) in osvetljava. Pečico, pomivalni stroj in skrinje seveda uporabljaš.

Bodimo malo realni. Pogovarjamo se o možnosti dostojnega življenja, da si odklopljen od mreže. Zelo težko, razen če imaš lastno ČHE.

EDIT: Lahko bi prebral do konca. :D No sej vseeno. Prihodnost je v tem, da bo na elektriko vse, razen raket.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

Pithlit ::

Magic1 je izjavil:

Ma sej ni problema bit nepriklopljen na omrežje. Ogrevanje, kuhanje, hladilnik imaš na plin. Pereš in sušiš v čistilnici. Tako da ti ostane na elektriki na max varčna osvetljava in elektronika. Pečice, pomivalca in skrinje ne uporabljaš.

Jap. Odpovedat se moraš kar nekaj ugodju.

Magic1 je izjavil:

Za zimo imaš še backup generator in to je to, super prihodnost... Od kje mi je to znano? Kamp ali gozdna hiška?

Če se greš brezogljično energijo (tko kot domen ta offgrid prodaja) tole odpade. Boš rabu kar svojo privat ČHE.

To je lep primer ko se folk ne zaveda kaj zadeva za sabo potegne če hočeš živet samo od alternativnih virov energije. Prej al slej te en haklc zajebe. In ko že misliš da maš vse zrihtano... pride zima za 3 mesece ko paneli delajo 0, vetrnice so zamrznjene (pa neke omembe vrednega vetra tud ni), baterij imaš pa za 1 mesec (kar je že OGROMNO)... omrežnine ne plačuješ ker si offgrid.
Life is as complicated as we make it...

PrimozR ::

Nikec3 je izjavil:

EDIT: Lahko bi prebral do konca. :D No sej vseeno. Prihodnost je v tem, da bo na elektriko vse, razen raket.

Um... Težka. Letala in ladje ti precej zakomplicirajo to.

Okapi ::

Ladjo si je celo mogoče predstavljati, potniškega letala pa ne.

O.

dstr17_ ::

Jap. Odpovedat se moraš kar nekaj ugodju.
Jaz nisem tako prepričan, da offgrid nujno pomeni veliko žrtvovanje udobja. Na Havajih, kjer so cene elektrike zelo visoke (uvažajo dizel in jo proizvajajo z dizelskimi agregati), se nekateri odločajo za off grid.

http://cleantechnica.com/2015/01/12/aqu...

V tem primeru gre za luksuzno vilo, kjer za 97% potreb poskrbi fotovoltaika+baterije in preostalo generator na propan. Ne vidim kje se je v tem primeru žrtvovalo udobje ali kaj bi bilo bistveno drugače za manjši objekt.

V Sloveniji se v tem trenutku to ne splača, ampak to je argument proti ceni (ki se lahko v prihodnje še spremeni), ne proti izvedljivosti. Poleg tega se mi zdi, da bi za offgrid lahko bili zainteresirani tudi obrtniki in manjši podjetniki. Če imajo primeren objekt in če imajo možnost elektriko dobiti na cenejši način, potem bo to koristilo poslu in se bo slejkoprej našel kdo, ki bo hotel to izvesti.

Fotovoltaika omogoča tudi offgrid črpalke za elektriko. Na primer v kakšnih zakotnih krajih (ali kjerkoli je drago razširjati omrežje) je električna črpalka, ki se napaja iz fotovoltaike, boljša rešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Magic1 ::

A bejž ga no srat, če bi mi imeli dvakratno, ali celo večkratnik, cene elektrike, potem bi tudi malo drugače uporabljal elektriko... Kakšen glup primer si dal, kraj kjer je mnogo dražja elektrika in mnogo več sonca. Jao, čudno da ne omeniš, da je na Kredarici solar panel cenejši od dizel generatorja...
Magic

Utk ::

Pa se ti zavedaš kakšne bedarije govoriš? Elektrika bo postala predraga zaradi butastih subvencij, in tvoja rešitev je, da gremo iz omrežja in nabavimo svoje panele, baterije, pa po možnosti še črpamo po dnevi vodo na podstrešje. A si čisto zmešan al kaj? Najboljše, da se še nazaj v jame preselimo, pa sploh ne bomo rabli elektrike.

WaterBoy ::

Pol pa kabel potegneš od soseda pa je :))

M-XXXX ::

Magic1 je izjavil:

Ma sej ni problema bit nepriklopljen na omrežje. Ogrevanje, kuhanje, hladilnik imaš na plin. Pereš in sušiš v čistilnici. Tako da ti ostane na elektriki na max varčna osvetljava in elektronika. Pečice, pomivalca in skrinje ne uporabljaš.
Za zimo imaš še backup generator in to je to, super prihodnost... Od kje mi je to znano? Kamp ali gozdna hiška?

Čisto enostavno. Če je to toliko cenejše in boljše zakaj to nobeden ne dela?

KER JE DRAŽJE!
KER JE BOLJ KOMPLICIRANO!
KER JE SLABŠE!

Zakaj je kar na enkrat ogromen upad izdelave novih solarnih elektrarn? Ker so se SUBVENCIJE ZNIŽALE, vseeno so hudičevo visoke ampak so nižje in se ne splača več. Se kdo ne strinja z mano? Pokažite vašo solarno elektrarno. Zakaj je nimate?

Magic1 ::

M-XXXX je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Ma sej ni problema bit nepriklopljen na omrežje. Ogrevanje, kuhanje, hladilnik imaš na plin. Pereš in sušiš v čistilnici. Tako da ti ostane na elektriki na max varčna osvetljava in elektronika. Pečice, pomivalca in skrinje ne uporabljaš.
Za zimo imaš še backup generator in to je to, super prihodnost... Od kje mi je to znano? Kamp ali gozdna hiška?

Čisto enostavno. Če je to toliko cenejše in boljše zakaj to nobeden ne dela?

KER JE DRAŽJE!
KER JE BOLJ KOMPLICIRANO!
KER JE SLABŠE!

Zakaj je kar na enkrat ogromen upad izdelave novih solarnih elektrarn? Ker so se SUBVENCIJE ZNIŽALE, vseeno so hudičevo visoke ampak so nižje in se ne splača več. Se kdo ne strinja z mano? Pokažite vašo solarno elektrarno. Zakaj je nimate?

Šment, zdej me imate že za pro solarca:)) Sarkazem detektor pa take fore.
Magic

M-XXXX ::

Sploh ni nate letelo, čeprav mogoče res tako izgleda, zaradi citatov itd... Napisano je bilo čisto na splošno, pa se mi je zdelo vredno vključit tvoj prispevek ker na hitro in dobro povzame kaj vse je treba naredit za približno neodvisnost od omrežja.

vmalhar ::

Razvoj OVE in tudi shranjevanja nima za cilj individualizacijo na nivoju vsake hiše. Tehnologija sama bi sicer to sčasoma bolj ali manj omogočala, ne sme pa to biti cilj. Ljudje, ki jim je hobi tako življenje naj pač tako živijo, ne bi pa smeli promovirati off-grid sistemov v splošnem.
Razpršeni viri, priključeni na omrežje, ko ima objekt viške, je elektrika na voljo ostalim, ko ima manjko, mu pomaga omrežje, ves potencial SE je izkoriščen, viškov ni,... Pametna omrežja, razpršenost takih virov, sposobnost takih sistemov da pomagajo pri stabilizaciji omrežja (krmiljenje porabnikov in drugi načini stabilizacije),... Samo na ta način lahko OVE pridobijo nek relevanten delež v strukturi virov.
Sem naredil off-grid sistem na luksuznem vikendu, kjer je popolnoma vse, kar ima kdorkoli od vas v svoji hiši. Kolektorji za toplo vodo in podporo ogrevanju, cca. 3kWp PV, cca. 25kWh baterij, glavno ogrevanje na plin (plinohram), za backup (ali podporo razsmerniku ob visoki porabi) agregat predelan na plin, vse zgrajeno okoli SMA Sunny Island 5048 enote. Komplet avtomatizirano delovanje, samostojen zagon agregata, daljinski nadzor nad sistemom, avtomatizirano javljanje napak,... Ni da ni.
Izvedljivo torej je, ampak smiselno je pa v redkih primerih. Ta gospod bi imel stroškov s priklopa na omrežje cca. 30k€, tak sistem je prišel pa dobrih 20k€.

Gavran ::

vmalhar je izjavil:

Saj priključno moč bi dejansko definiral razsmernik/polnilec, ki napaja porabnike tudi iz baterije.
Če imaš recimo dnevne porabe 20kWh, sonce tisti dan naredi 2kWh, iz omrežja rabiš 18kWh. Dovolj je priključna moč na omrežje 1kWp in to spraviš v sistem v 18-ih urah enkrat znotraj dneva. Majhen del trenutne moči gre iz omrežja, večji del iz baterije, ko poraba pade, tista majhna moč iz omrežja polni baterije.

Spet se ne strinjam.
Poraba ni konstantna. 18KWh lahko porabiš v treh ali štirih urah (pralni stroj, likalnik, pečica) pa imaš baterije prazne in če še sonca ni, si obsojen na priklop porabnikov skupne moči 1 kW, pri tem pa ne moreš polniti praznih baterij.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

vmalhar ::

No, nič ni 100% in res obstaja scenarij, ko sistem počepne.
Ampak obstaja tudi nebroj scenarijev ko počepne "klasičen" sistem, pa zato nihče ne trdi, da ima današnji sistem resne pomankljivosti. Smo se pač naučili uporabljati tak sistem in danes je vse samoumevno.
Ko sem prišel eno zimo v hladen apartma na morju in prižgal na polno bojler, električni radiator, klimo, na šporget čaj in nekaj za pod zob, pod kouter pa pred TV... sem do naslednjega dne ostal v temi, da je prišel zamenjati glavno varovalko. Ampak zaj... sem pač sam. To žal ni izmišljen scenarij :)

Cunje in posodo dam doma prati v nižji tarifi, bojler, če bi ga imel, bi prav tako deloval v nižji tarifi, kruh, kadar ga pečem, dam peči v nižji tarifi, TČ, če bi jo imel, bi imela zalogovnik in tudi delal v nižji tarifi,... Torej že danes pomislim, kdaj kaj močnejšega vključim, v mojem "novem" sistemu bi bil samo kriterij nekoliko drugačen. Namesto na uro bi pogledal stanje baterij in vreme zunaj in nastavil časovne zamike na napravah nekoliko drugače kot danes. Ene porabnike bi pa kar sistem sam vklapljal.

Če se ti zdi verjetnost težav pri takem sistemu velika, to pač spoštujem. Meni se ne zdi, seveda pa verjetnost težav obstaja.
Je pa to kot rečeno moja vizija. Nikomur ne bi predlagal, da gre v to zaradi prihrankov,... To je zaenkrat hobi in pionirstvo.

vostok_1 ::

Zelo redko potrebuješ pralni stroj, likalnik in pečico istočasno. Če uporabljaš pralni stroj 3x mesečno (kar je čist spodobni interval), ne likaš oblačil (ne vem kateri idjot se je spomnil, da morajo biti oblačila zlikana) in zakaj že uporabljaš toliko pečico (?) je off the grid tudi realna oblika lajfa.

Logično. Zahteve človeštva so brez meja, udobje gor ali dol. Bi pa vseeno rad videl, da se kot kolektiv odločimo kaj so prioritete v lajfu.
I feel really sad, da so zlikane nogavice nekomu prioriteta v lajfu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Nikec3 ::

Logično. Zahteve človeštva so brez meja, udobje gor ali dol. Bi pa vseeno rad videl, da se kot kolektiv odločimo kaj so prioritete v lajfu.
I feel really sad, da so zlikane nogavice nekomu prioriteta v lajfu.

Prioriteta mi je udoben kavč, topla voda iz pipe v trenutku, masažni stol, zlikana oblačila,... Sprijazni se, da smo toliko napredovali, da so to realne prioritete vsakdanjega življenja.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

trololo2 ::

vostok_1 je izjavil:


Logično. Zahteve človeštva so brez meja, udobje gor ali dol. Bi pa vseeno rad videl, da se kot kolektiv odločimo kaj so prioritete v lajfu.
I feel really sad, da so zlikane nogavice nekomu prioriteta v lajfu.


Zakaj kot kolektiv? Odklopi se iz omrezja pa uzivaj svoj fetis.

Pithlit ::

dstr17_ je izjavil:

Na Havajih

Mhm... na Havajih majo hude zime. Take s tremi metri snega. Mislim, če s havaji opletaš se pač preseli tja pa se odklopi.

Ampak ti nam prodajaš da to kao pri nas ni problem. Dej če si upaš. Jaz si ne. Pa tudi če komplet kritino zamenjam s paneli in vržem zraven še eno vetrnico (ki mi je itak noben ne bi dovolil, s paneli je pa tudi veliko vprašanje - sosedu recimo niso dovolili panelov na streho dat.). Pa si kupim 20kWh avtomobilskih akumulatorjev... a en kup pretvornikov z 12V na 220V. Zato ker to preprosto ne bo dovolj. 3 dni snega in je konec špasa... pod predpostavko da konkretno šparam. Pa mi naj en malo poračuna v kolkem času bi se mi ta investicija povrnila. Strehe obrnjene proti jugu je cca. 35m².
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

Pithlit je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Na Havajih

Mhm... na Havajih majo hude zime. Take s tremi metri snega. Mislim, če s havaji opletaš se pač preseli tja pa se odklopi.

Od razvitih držav ima verjetno največji odstotek "odklopljenih" ljudi Kanada. Na Velikem suženjskem jezeru (to je konkretno na severu, s pol leta hude zime) je recimo ena cela naselbina takih, ki živijo v plavajočih hišah in so odklopljeni ne samo od elektrike, ampak tudi od vodovoda in kanalizacije. Pozimi je videti takole:



Pa niso to neki puščavniki, ki hočejo živeti daleč od civilizacije. Hočejo samo biti odklopljeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Magic1 ::

Seveda ker je Kanada neomejeno bogata in bi za vsakega divjaka vlekla dalnovod:)) Raj jim dajo generator pa zastonj nafto... Kakšne majo eni, en kekec omenja Havaje, drug odročne dele Kanade. Nasljedni bo ziher prodajal, da znanstveniki na severnem polu tudi hočejo bit odklopljeni. Fantje mal ste obupani.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Pithlit ::

Ti to primerjaš z domnovo vilo na Havajih? Al samo dokazuješ point da se taki ljudje marsičemu odpovejo? Recimo... kanalizaciji? Al pa.... pomivalcu? Sušilcu? Internetu?

Pazi, ne govorim da se ne da. Seveda se da. Vprašanje pa kdo je na to pripravljen. Ti ziher ne. Domen tudi ne. Jaz tudi ne. Moraš pač bit malo poseben za ta korak. Ne nujno v slabem smislu. Tko, na uč, tale bajtica na tvoji sliki ima kake 50 kvadratov (marsikakšnemu ugodjo se je tako celo lažje odpovedat... pač ni placa). Zame in zate dovolj. Celo za kak parček je dovolj. Za kaj več pa ne.
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

Pithlit je izjavil:

Ti to primerjaš z domnovo vilo na Havajih? Al samo dokazuješ point da se taki ljudje marsičemu odpovejo? Recimo... kanalizaciji? Al pa.... pomivalcu? Sušilcu? Internetu?

Pazi, ne govorim da se ne da. Seveda se da. Vprašanje pa kdo je na to pripravljen. Ti ziher ne. Domen tudi ne. Jaz tudi ne.
Govori zase. Odklopljeno življenje ne pomeni, da živiš kot puščavnik v divjini. Ravno tako imaš elektriko, internet, telefon, pralni stroj ... Brez kanalizacije živi veliko (tudi premožnih) Slovencev - greznica ob hiši je nekaj povsem običajnega.

O.

vostok_1 ::

Nikec3 je izjavil:

Logično. Zahteve človeštva so brez meja, udobje gor ali dol. Bi pa vseeno rad videl, da se kot kolektiv odločimo kaj so prioritete v lajfu.
I feel really sad, da so zlikane nogavice nekomu prioriteta v lajfu.

Prioriteta mi je udoben kavč, topla voda iz pipe v trenutku, masažni stol, zlikana oblačila,... Sprijazni se, da smo toliko napredovali, da so to realne prioritete vsakdanjega življenja.


Sadly yes. Nimam pravice komurkoli to prepovedovat. Sam upam, da bi lahko nekoč morda vsaj za trenutek prišli do spoznanja, kaj je pravzaprav pomembno in kaj ne. Grass-roots seveda.

Sicer pa zagotovo te ne bom jaz iz kavča dol vrgu. Najbrž te bo kak azijec ali afričan kmalu. Ker tud on bi rad mal polegel na kavč. Vsi vemo, pa da trenutno ni kavčev dovolj za vse.

Gavran ::

vmalhar je izjavil:


Je pa to kot rečeno moja vizija. Nikomur ne bi predlagal, da gre v to zaradi prihrankov,... To je zaenkrat hobi in pionirstvo.


Tako je, solar je v praksi primeren predvsem za lokacije, kamor je predrago potegniti omrežje. In temu je potrebno prilagoditi način življenja. Meni se zdi nesmiselno, da bi se odpovedal udobju, ki mi ga nudi električno omrežje, podobno, kot se mi zdi neumno, da bi se recimo odpovedal mesu v prehrani.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Gavran ::

Ne mešajte "odklopljen od omrežja" in "solar power". Prvo v 99% primerov pomeni uporabo diesel agregata in omogoča normalno udobje, drugo pa spremembo načina življenja.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

vmalhar ::

Gavran je izjavil:

vmalhar je izjavil:


Je pa to kot rečeno moja vizija. Nikomur ne bi predlagal, da gre v to zaradi prihrankov,... To je zaenkrat hobi in pionirstvo.

Tako je, solar je v praksi primeren predvsem za lokacije, kamor je predrago potegniti omrežje. In temu je potrebno prilagoditi način življenja. Meni se zdi nesmiselno, da bi se odpovedal udobju, ki mi ga nudi električno omrežje, podobno, kot se mi zdi neumno, da bi se recimo odpovedal mesu v prehrani.

Najbrž opisuješ prilagoditve potrebne za off-grid življenje... Tu se s teboj strinjam.
Ampak kot rečeno, OVE naj se razvijajo v ON-grid konceptih, vsporedno pa naj se razvijajo rešitve, ki zmanjšujejo negativen vpliv dinamičnih virov na omrežje. Branža OVE bo pač morala sama razvijati moderne smart-grid koncepte (tu so tudi poslovne priložnosti), klasična energetika se bo temu žal do zadnjega diha upirala. Kljub temu, da ti koncepti zelo pomagajo tudi klasični energetiki.

vostok_1 ::

Tžka bo. Alternativni viri se kregajo običajnim omrežjem.

Magic1 ::

Danes sem pogledal koliko prispevamo za OVE neumnosti pri vsaki položnici. Na 100€ elektrike doplačamo 26€ za OVE. Torej kljub mizernim količinam OVE-ja plačujemo četrtinski pribitek kompletni ceni elektrike!!!! Torej manj kot 10 procentov OVE elektrike podraža več kot 90% ostale elektrike za 26%!!!!! Višek ekonomičnosti.
Magic

vostok_1 ::

Damn. You sure?

Magic1 ::

Ja, v kalkulator na agenciji za energijo sem nastavil za 5+ oseb in mi je naračunal za leto 280€ elektrike, 70€ OVE, 290€ omrežnine pa DDV na vse.
Magic

Pithlit ::

Še to... če dejansko hočeš štrom iz OVE, pa poleg tega 'prispevka' plačaš še premijo.
Life is as complicated as we make it...

Oldi ::

Že nekaj časa ne spremljam debate, morda je tole že staro
@EdisPG: Tržište solarnih panela u SAD-u za 3 godine će narasti na 1 milijardu dolara http://www.mi2.ba/ekonomija/trziste-sol...

V precejšnem delu amerike je napram Nemčiji sončnega obsevanja enkrat več, plus precej več laufajo klime in če bi imel vsak proizvajalec za 2 dni baterij krmiljenih iz dispečerskega centra, bo solarna elektrika lahko kmalu rentabilna brez subvencij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Pithlit ::

Oldi je izjavil:

V precejšnem delu amerike je napram Nemčiji sončnega obsevanja enkrat več, plus precej več laufajo klime in če bi imel vsak proizvajalec za 2 dni baterij krmiljenih iz dispečerskega centra, bo solarna elektrika lahko kmalu rentabilna brez subvencij.

Jap. Razen takrat ko rabiš za 3 dni štroma. Pol se pa sistem sesuje. Al pa ko se poraba nenadoma poveča ko google vklopi nov podatkovni center.
Life is as complicated as we make it...

Oldi ::

Bolj sem mislil na kapaciteto za izravnavo dnevnih nihan v državi, nikakor ne za neodvisnost domov.

WarpedGone ::

3 jurje za 10 kWh baterijo z 10 let garancije?
Yes, we can: PowerWall

Za doma:
The Tesla Powerwall is a rechargeable lithium-ion battery designed to store energy at a residential level for load shifting, backup power and self-consumption of solar power generation. The Powerwall consists of Tesla's lithium-ion battery pack, liquid thermal control system and software that receives dispatch commands from a solar inverter. The unit mounts seamlessly on a wall and is integrated with the local grid to harness excess power and give customers the flexibility to draw energy from their own reserve.

The battery can provide a number of different benefits to the customer including:
* Load shifting - The battery can provide financial savings to its owner by charging during low rate periods when demand for electricity is lower and discharging during more expensive rate periods when electricity demand is higher
* Increasing self-consumption of solar power generation - The battery can store surplus solar energy not used at the time it is generated and use that energy later when the sun is not shining
* Back-up power - Assures power in the event of an outage


Za firme:

Tesla Energy for Utility applications

For utility scale systems, 100kWh battery blocks are grouped to scale from 500kWh to 10MWh+. These systems are capable of 2hr or 4hr continuous net discharge power using grid tied bi-directional inverters.

Systems support applications including peak shaving, load shifting and demand response for commercial customers while offering, renewable firming and a variety of grid services at utility scales.

Tesla Utility Storage is designed to:

* Firm up renewable generation by reconciling the intermittency of power from these sources and storing excess capacity to dispatch when it's needed.

* Increase resource capacity. Utility Storage acts as on-demand distributed power generation, contributing to the overall generating capacity while adding resiliency to the grid.

* Ramp Control. Utility Storage can act as a buffer while the power output from a large generation source is ramping up or down, delivering power instantly to smoothly transition output to the required level.

* Improve power quality by preventing fluctuations from propagating to downstream loads.

* Defer costly and time-consuming infrastructure upgrades.

* Manage peak demand by deploying power within seconds or milliseconds.
Zbogom in hvala za vse ribe

fpbs ::

WarpedGone je izjavil:

3 jurje za 10 kWh baterijo z 10 let garancije?
Yes, we can: PowerWall

To je bilo za pričakovati. Zgleda, da so spoznali, da so se s to Gigafabriko malo zadimenzionirali.

hojnikb ::

Continuous Power: 2kW
Peak Power: 3kW

Heh, glih za en likalnik :)
#brezpodpisa

Aston_11 ::

Za tri ure likanja pri polni moči, kar pomeni en dan likanja, če se likalnik vklopi 20 min na uro. Se splača.

hojnikb ::

že že, sam potem je treba se ostale porabnike izklopit :)
Sicer bo premal
#brezpodpisa
««
84 / 323
»»