» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
158 / 322
»»

hruske ::

roCkY je izjavil:

Z nekaj logike bo moral tvoj EV biti v obračunu porabnik tvoje SE neglede kje na omrežju je. Torej podnevi polniš na lokaciji službe, obiska, trgovskega centra...
Sicer 100% velja moja teza, da se EV polnijo izključno na lignit, ker predstavljajo nove porabnike. Te porabe pa pokriva TEŠ v SLO realnosti.


Tvoja izključna logika nima smisla, že zato, ker smo tudi tiste čase, ko smo TEŠ gnali na polno, uvažali približno 15% letne porabe električne energije. Novih porabnikov tako po definiciji niso mogli pokrivati obstoječi.

Hkrati trenutna struktura spodbud spodbuja tiste, ki so večji porabniki električne energije (lastniki TČ in/ali EV), da si namestijo sončno elektrarno. Ta elektrarna potem pokriva tudi potrebe po energiji, ki bi jih sicer morala neka druga elektrarna, najverjetneje na fosilno gorivo, povsem možno iz uvoza.

Se pa strinjam, da bi z nekaj logike moralo biti relativno enostavno in cenovno dostopno polniti kjerkoli pustiš električni avto za nekaj časa.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

critique ::

roCkY: Filajo se na miks (tretjino hidro, tretjino jedrska, tretjino termo). Potrebno je poudariti da tudi na lignit filan električni avto je za okolje in človeško zdravje še vedno boljši kot pa avto na fosilna goriva (filtri elektrarne so boljši, izkoristek je večji, lokacija onesnaževanja je dosti manj problematična).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: critique ()

roCkY ::

ah ja, če tebi ne smrdi in ropota je pa OK? jap tudi meni je OK. Saj zato pa je en EV na dvorišču. Bo počas treba menjat baterije po 5 letih. Zgleda da naslednja sezona ne bo šla več skozi. En accu od 8 je praktično fuč. par 100 kil svinca. Ampak tanka pa lignit!

Še vedno je poraba energije za izdelavo in razgradnjo EV in ICE precej v meglo zavita. To temo smo že precejkrat načeli a nekaj konkretnega se ni iz debate še nikoli izcimilo. Skratka do neke realne energetske bilance cele življenske dobe za EV proti ICE je težko priti. Pač ja ne gre mi skos brezemisijski. No vsaj od gum delci LOKALNO stran letijo. Še mal več od tipičnega EV tega momenta kot od ICE ker ima večjo težo in močnejši pogon.


Ja seveda, takoj ko socializem paše se ga gremo - upoštevanje miksa v določenem trenutku. Ko bo profit, da se uporabi LE lastna SE je pa OK.! Lignit se pa vedno miksa. No ja naj bo. Nima smisla. Ampak vseeno tankam lignit.

telexdell ::

roCkY je izjavil:

ah ja, če tebi ne smrdi in ropota je pa OK? jap tudi meni je OK. Saj zato pa je en EV na dvorišču. Bo počas treba menjat baterije po 5 letih. Zgleda da naslednja sezona ne bo šla več skozi. En accu od 8 je praktično fuč. par 100 kil svinca. Ampak tanka pa lignit!

Še vedno je poraba energije za izdelavo in razgradnjo EV in ICE precej v meglo zavita. To temo smo že precejkrat načeli a nekaj konkretnega se ni iz debate še nikoli izcimilo. Skratka do neke realne energetske bilance cele življenske dobe za EV proti ICE je težko priti. Pač ja ne gre mi skos brezemisijski. No vsaj od gum delci LOKALNO stran letijo. Še mal več od tipičnega EV tega momenta kot od ICE ker ima večjo težo in močnejši pogon.


Ja seveda, takoj ko socializem paše se ga gremo - upoštevanje miksa v določenem trenutku. Ko bo profit, da se uporabi LE lastna SE je pa OK.! Lignit se pa vedno miksa. No ja naj bo. Nima smisla. Ampak vseeno tankam lignit.

Če ti paše pač piši neumnosti z računalnikom,katerega napaja lignit. Sam živim ob veliki HE zato mene napaja Sonce.
Drugače pa- vsak porabnik, kateri se danem trenutku vključi predstavlja dodatek. Da so to le EV ne vzdrži nobene resne debate.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

roCkY je izjavil:

ah ja, če tebi ne smrdi in ropota je pa OK? jap tudi meni je OK.


Vsekakor so izpusti na enem samem mestu veliko bolje kot izpusti v stotisocih majhnih kuriscih.

roCkY je izjavil:


Še vedno je poraba energije za izdelavo in razgradnjo EV in ICE precej v meglo zavita. To temo smo že precejkrat načeli a nekaj konkretnega se ni iz debate še nikoli izcimilo. Skratka do neke realne energetske bilance cele življenske dobe za EV proti ICE je težko priti.


To porabo energije komot izenacis. Izdelava baterije in elektromotorja je energijsko na precej podobnem nivoju kot izdelava ICE motorja, menjalnika, sklopk, ... Vse ostalo je pa enako pri obeh tipih avtomobilov.

roCkY je izjavil:


Pač ja ne gre mi skos brezemisijski. No vsaj od gum delci LOKALNO stran letijo. Še mal več od tipičnega EV tega momenta kot od ICE ker ima večjo težo in močnejši pogon.

Oh, buzz off s temi neumnostmi. V sosednji temi je ze en nabijal o tem in limal neke tezke analize, ki so na koncu pokazale, da je teh delcev tko malo, da niso omembe vredni, v nekaterih primerih pa so rezultati ICE avtomobilov se slabsi od EVjev.

roCkY je izjavil:


Ja seveda, takoj ko socializem paše se ga gremo - upoštevanje miksa v določenem trenutku. Ko bo profit, da se uporabi LE lastna SE je pa OK.! Lignit se pa vedno miksa. No ja naj bo. Nima smisla. Ampak vseeno tankam lignit.


Tista malenkost lignita, ki ga skurijo zate, ni omembe vredna v primerjavi s tem kar bi sicer skuril v avtomobilu.

hruske ::

Malo sem poračunal koliko stane postavitev sončne elektrarne v letu 2021.

https://zejn.net/b/2021/10/26/koliko-st...
Rad imam tole državico. <3

APPluk ::

Kakšna cev/požirka je primerna za povezavo med el. omarico in razsmernikom?
Ker trenutno delamo fasado in je prilika, da speljem cev pod njo, ker je ravno na sprednji strani hiše el. omarica in da ne bo potem grdo izgledalo.
Je fi 50 (40) ok? Npr. tale: https://www.merkur.si/pvc-cev-za-zid-pi...

energetik ::

hruske je izjavil:

Malo sem poračunal koliko stane postavitev sončne elektrarne v letu 2021.

https://zejn.net/b/2021/10/26/koliko-st...

Mene tule bolj zanima ekonomika vseh, ki ste postavili SE. Meni enostavno ne gre skuppaj. Letno porabim 8 MWh (komplet TČ gretje in SV in vse ostalo na štrom). To je nekih 800EUR letno stroškov, vezanih na kWh.
Torej prihranil bi lahko max 800EUR letno. Berem, da tipična SE pride nekje 10k (pustimo zdaj Feryja s samogradnjo). Torej bi bil na nuli šele nekje po 12 letih. Meni se to zdi bistveno predolg ROI za tako napravo, ki je izpostavljena prenapetostim, strelam, toči itd. Pri tem, da se povsem lahko zgodi, da letni net metering sploh ne bo več dovoljen, ampak bo morda mesečni. In potem se ta računica podre totalno.

Poleg tega pri teh 12 letih ROI sploh nisem upošteval prihodnje vrednosti denarja. Če teh 10k, ki jih imaš namenjene za SE, raje pametno vlagaš v delniške sklade, boš po 12 letih v precejšnjem plusu, povsem lahko se zgodi, da bo sredstev po 12 letih x2.

Skratka jaz ne grem v to, niti z ekonomskega stališča, sploh ne iz energetskega stališča (letni netmetering je povsem skregan z logiko delovanja EE sistema), sploh pa imam sleme S-J, popoldne sonce zaide za hrib, pa še cele tedne smo pozimi v inverziji. Kvečjemu si bom sam nabavil kakšen panel in vezal direktno na moj trenutni UPS sistem na akumulator + razsmernik. Za primer redukcije, žleda itd. Že to je samo ideja, ker povsem lepo nafilam UPS aku tako, da ga vežem na avto in laufam.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

800 letno porabimo mi brez ogrevanja. Za tolk pride elektrarna sicer kakih 7 jurjev, ne 10, za 10 pride taka, ki naredi 13 mwh, je pa res da za veliko manjšo porabo ni veliko cenejša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jabe ::

@energetik
vsak mesec gre jurja v sklade - dovolj
iz kripta sem zdele ven jemala, ker je enostavno prevelik procent premoženja v teh špekulativnih jajcih. Itak gre zdele najprej dol, preden bo šel spet gor.
na trr je 6 mesečnih odhodkov
res, še en račun za etf moram odpreti na interactive brokers, pa dam primerljivo s skladi tja...
ostane še nepremičnina nekje, kjer je pa ipak treba takoj naenkrat vložiti veliko, kar mi predsatvlja prevelik procent zdaj
potem je kreda za bajto, ki je tako nizko obrestovana, da se mi je trenutno sploh ne splača poplačevati, je SE boljš
potem je pa preostanek denarja, ki ga lahko pustim na trr oziroma ga dam v štumf, ker povsod že težijo z ležarinami

in je treba nekam dati. ok, povečaš procente v obstoječe investicije, kjer je treba, drugače je pa SE ena bolj varnih naložb, sploh v kompaniji z letnim netmeteringom, ki sigurno vrača tekom življenjske dobe nad infalcijo, mogoče ne nad skladi, ampak je pa bistevno bolj ziher. lahko pa da bo nad skladi. Kot fasada. Ena odvisnost od nekoga tretjega manj. je pa res, da ni šla gor, dokler se ne povrne v 10 letih. na življenjsko dobo 20 let ok. na 30 težko verjamem. s temi leti nekateri res opletajo kar sem pa tja. ampak 20, da si nekaj v plusu je pa po moje kar verjetno.

Utk ::

Jaz ne dam (več) denarja v karkoli kar realno ne prinaša neke vrednosti. To je ves kripto, zlato itd. Delnice samo firm, ki imajo omembe vredno dividendo.
Filozofska odločitev, nič drugega. Mislim da gre svet k vragu s temi špekulacijami, igramo se tist ples z 10 ljudmi in 9 stoli, samo da je stolov morda 3. Čakamo samo še da se glasba ugasne.

energetik ::

@jabk, fasada se strinjam, da je absolutno bolj varna naložba, glede SE pa ne vem če se. Sploh ker je precej nejasna prihodnosti letnega netmeteringa.
Se mi zdi bolj varno 10k po dollar cost zmetati v ACWI na npr. interactive brokers, kot si napisala.

Kebo ::

8 Mwh je bližje 900€/leto, vprašanje kakšne bodo cene elektrike v prihodnosti. Viške lahko prodaš na suncontract in si še znizaš ROI. Imaš na voljo poceni kredit od ekosklada in cena 13K je pri najdražjem Gen-I drugje dobiš 11Kw za kakega tisočaka ali dva manj. Če boš kupil v prihodnosti še električni avto si dejansko lahko z SE na nuli že po kakšnih 7ih ali 8ih letih.

jabe ::

@energetik
saj bo šlo tudi tja. je na lagerju. ampak se ne dam več motiti. opekla sem se tudi s skladi, ki jih opevaš. toliko da vem, da je to samo ena izmed mnogih stvari, kamor gre denar, da na koncu sigurno nekaj je od tega.

telexdell ::

energetik je izjavil:

hruske je izjavil:

Malo sem poračunal koliko stane postavitev sončne elektrarne v letu 2021.

https://zejn.net/b/2021/10/26/koliko-st...

Mene tule bolj zanima ekonomika vseh, ki ste postavili SE. Meni enostavno ne gre skuppaj. Letno porabim 8 MWh (komplet TČ gretje in SV in vse ostalo na štrom). To je nekih 800EUR letno stroškov, vezanih na kWh.
Torej prihranil bi lahko max 800EUR letno. Berem, da tipična SE pride nekje 10k (pustimo zdaj Feryja s samogradnjo). Torej bi bil na nuli šele nekje po 12 letih. Meni se to zdi bistveno predolg ROI za tako napravo, ki je izpostavljena prenapetostim, strelam, toči itd. Pri tem, da se povsem lahko zgodi, da letni net metering sploh ne bo več dovoljen, ampak bo morda mesečni. In potem se ta računica podre totalno.

Poleg tega pri teh 12 letih ROI sploh nisem upošteval prihodnje vrednosti denarja. Če teh 10k, ki jih imaš namenjene za SE, raje pametno vlagaš v delniške sklade, boš po 12 letih v precejšnjem plusu, povsem lahko se zgodi, da bo sredstev po 12 letih x2.

Skratka jaz ne grem v to, niti z ekonomskega stališča, sploh ne iz energetskega stališča (letni netmetering je povsem skregan z logiko delovanja EE sistema), sploh pa imam sleme S-J, popoldne sonce zaide za hrib, pa še cele tedne smo pozimi v inverziji. Kvečjemu si bom sam nabavil kakšen panel in vezal direktno na moj trenutni UPS sistem na akumulator + razsmernik. Za primer redukcije, žleda itd. Že to je samo ideja, ker povsem lepo nafilam UPS aku tako, da ga vežem na avto in laufam.

8 MWh elektrike je bliže jurju kot 800 € pa vendar- ker ne boš postavil SE boš 12 let plačeval elektriko po jurja in potem še 12 let po jurja in potem še 12 let... Če upoštevaš bodočo ceno elektrike bosta to nekoč dva jurja pa potem 4 jurji...
Če imaš denar, da lahko ob plačevanju elektrike nalagaš še v sklade potem itak, da ob postavitvi SE v tem ne bo nobene razlike. Denar, kateri sedaj namenjaš za plačilo elektrike boš namenil za plačilo SE, tisto kar nameravaš dajati v sklade pa boš plemenitil z ali brez SE.

Ja, niso stari ljudje zastonj govorili- cagav fant ni nikol pri punci spal.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sirotka ::

APPluk je izjavil:

Kakšna cev/požirka je primerna za povezavo med el. omarico in razsmernikom?
Ker trenutno delamo fasado in je prilika, da speljem cev pod njo, ker je ravno na sprednji strani hiše el. omarica in da ne bo potem grdo izgledalo.
Je fi 50 (40) ok? Npr. tale: https://www.merkur.si/pvc-cev-za-zid-pi...

Meni so rekli fi 75 za 5*6mm2.

Kebo je izjavil:

8 Mwh je bližje 900€/leto, vprašanje kakšne bodo cene elektrike v prihodnosti. Viške lahko prodaš na suncontract in si še znizaš ROI. Imaš na voljo poceni kredit od ekosklada in cena 13K je pri najdražjem Gen-I drugje dobiš 11Kw za kakega tisočaka ali dva manj. Če boš kupil v prihodnosti še električni avto si dejansko lahko z SE na nuli že po kakšnih 7ih ali 8ih letih.



Kako je s temi viški res? Ker dokler ne bom imel TČ in EV, bo SE naredila precej več kot porabim (4-6MWh). Suncontract sem nekaj bral, kako je pa v praksi z njimi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

energetik ::

telexdell je izjavil:

8 MWh elektrike je bliže jurju kot 800 € pa vendar- ker ne boš postavil SE boš 12 let plačeval elektriko po jurja in potem še 12 let po jurja in potem še 12 let... Če upoštevaš bodočo ceno elektrike bosta to nekoč dva jurja pa potem 4 jurji...
Če imaš denar, da lahko ob plačevanju elektrike nalagaš še v sklade potem itak, da ob postavitvi SE v tem ne bo nobene razlike. Denar, kateri sedaj namenjaš za plačilo elektrike boš namenil za plačilo SE, tisto kar nameravaš dajati v sklade pa boš plemenitil z ali brez SE.

Ja, niso stari ljudje zastonj govorili- cagav fant ni nikol pri punci spal.
8MWh je pri meni točno 808 € vsi stroški vezani na kWh, z DDV. Ceno imam 10,1c/kWh z DDV. Ja, namen je sredstva, ki bi jih zdaj namenil za SE, vlagati v naložbe z višjim donosom kot SE, oziroma so že tam vložena.
Pa še neugodna lega in lokacija, če bi bilo vsaj to, bi morda še razmislil. Ampak glede na to, da že oktobra sedimo po cele dneve v megli in da nam sonce zaide za hrib že 2h prej kot drugje, mislim da je precej nesmiselno.

telexdell ::

energetik je izjavil:

8MWh je pri meni točno 808 € vsi stroški vezani na kWh, z DDV. Ceno imam 10,1c/kWh z DDV. Ja, namen je sredstva, ki bi jih zdaj namenil za SE, vlagati v naložbe z višjim donosom kot SE, oziroma so že tam vložena.
Pa še neugodna lega in lokacija, če bi bilo vsaj to, bi morda še razmislil. Ampak glede na to, da že oktobra sedimo po cele dneve v megli in da nam sonce zaide za hrib že 2h prej kot drugje, mislim da je precej nesmiselno.

Moraš imeti pa neko hudo tarifo. Meni je pri Petrolu ob razmerju 50:50 (VT:MT) bila cena tam 0,1105 €/kWh. Od decembra pa bo redni cenik 0,1417 €/kWh.

Če ti Sonce vzide ali zaide uro ali dve prej kot komu drugemu ti to pomeni mogoče 5...10% slabši izplen. Pač daš namesto 30 mogoče 32 panelov kar pomeni mogoče 500 € večji strošek izgradnje. V obdobju okt-feb je zaradi kratkih dnevov proizvodnja SE itak bolj pičla in ti kakšna ura/dan bolj gnilega vremena ne predstavlja nek velik izpad. Kako izpada pomeni megla ali nizka oblačnost ti pa lahko pove le kak lastnih SE v tvoji bližini. Mogoče je kakšna takšna SE celo na spletu.

Sem pa pred nekaj leti računal, kakšna donosnost bi imela SE zame. Takrat je bila donosnost okrog 6% in doba vračila okrog 10 let. Ko sem sedaj dal v tabelo nov cenik Petrola pa je ob takšnih cenah SE kot so bile takrat (okrog 1400 €/kWp brez subvencije) vračilna doba 8,8 let on donosnost 9,16%. Če pa znižam ceno na 1000 €/kWp pa je vračilna doba 6,68 let in donosnost kapitala 11,36 %. V katerem skladu imaš večji donos?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DamijanB ::

Energetik mislim da ne razumeš kaj ti je telexdell hotel povedati. Sončno elektrarno se da zrihtati na eko kredit tako da namesto da danes daješ X EUR na mesec za položnico za elektriko daješ pač za kredit sončne elektrarne. Ta sredstva ti danes niso na razpolago za vlagat kajti vsaj mesec jih daješ za položnico za elektriko. Ti samo zamenjaš kam gre teh tvojih 67 EUR mesečno. Sončno elektrarno odplačaš z tistim denarjem ki gre danes za položnice za elektriko po 8 do 10 letih in nato imaš še 30 let zastonj elektrike, meni se to zdi odličen deal. To sem ti samo bolj na dolgo razložil kaj je telexdell mislil z naslednjima dvema stavkoma: "Če imaš denar, da lahko ob plačevanju elektrike nalagaš še v sklade potem itak, da ob postavitvi SE v tem ne bo nobene razlike. Denar, kateri sedaj namenjaš za plačilo elektrike boš namenil za plačilo SE, tisto kar nameravaš dajati v sklade pa boš plemenitil z ali brez SE." Telexdell znižaj ceno na 875 EUR/kW inštalirane moči, me zanima koliko pride donos in vračilna doba, toliko je plačal namreč moj prijatelj (16 kW sončno je dobil za 14k).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanB ()

energetik ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

8MWh je pri meni točno 808 € vsi stroški vezani na kWh, z DDV. Ceno imam 10,1c/kWh z DDV. Ja, namen je sredstva, ki bi jih zdaj namenil za SE, vlagati v naložbe z višjim donosom kot SE, oziroma so že tam vložena.
Pa še neugodna lega in lokacija, če bi bilo vsaj to, bi morda še razmislil. Ampak glede na to, da že oktobra sedimo po cele dneve v megli in da nam sonce zaide za hrib že 2h prej kot drugje, mislim da je precej nesmiselno.

Moraš imeti pa neko hudo tarifo. Meni je pri Petrolu ob razmerju 50:50 (VT:MT) bila cena tam 0,1105 €/kWh. Od decembra pa bo redni cenik 0,1417 €/kWh.

Če ti Sonce vzide ali zaide uro ali dve prej kot komu drugemu ti to pomeni mogoče 5...10% slabši izplen. Pač daš namesto 30 mogoče 32 panelov kar pomeni mogoče 500 € večji strošek izgradnje. V obdobju okt-feb je zaradi kratkih dnevov proizvodnja SE itak bolj pičla in ti kakšna ura/dan bolj gnilega vremena ne predstavlja nek velik izpad. Kako izpada pomeni megla ali nizka oblačnost ti pa lahko pove le kak lastnih SE v tvoji bližini. Mogoče je kakšna takšna SE celo na spletu.

Sem pa pred nekaj leti računal, kakšna donosnost bi imela SE zame. Takrat je bila donosnost okrog 6% in doba vračila okrog 10 let. Ko sem sedaj dal v tabelo nov cenik Petrola pa je ob takšnih cenah SE kot so bile takrat (okrog 1400 €/kWp brez subvencije) vračilna doba 8,8 let on donosnost 9,16%. Če pa znižam ceno na 1000 €/kWp pa je vračilna doba 6,68 let in donosnost kapitala 11,36 %. V katerem skladu imaš večji donos?
Ni huda tarifa, samo GEN akcija sonce za TČ in 55% v NT.
Ja, je taka donosnost, ampak kaj pa glavnica? Po 15-20 letih bo za v smeti verjetno. Medtem ko jo bom jaz še vedno imel.
No, saj sem rekel, glavna zadeva ki me odvrača je, da ne verjamem, da bo še toliko časa možen letni net metering. Drugi pa je, da imam sleme S-J in bi mi paneli grdo štrleli iz strehe, če bi jih hotel obrniti proti J.

sirotka ::

Meni so dali tak izračun:

Cena izvedbe na ključ z DDV z upoštevano subvencijo: 10.023,64 EUR
Predvideni prihranek/prihodek na leto: 1.495 EUR
Investicija v sončno elektrarno se povrne v: 6,01 leta

Sicer bo dlje, ker ne porabim toliko elektrike zaenrkat, ampak vseeno, ni slabo. Net meterin za obstoječe naj bi ostal.

DamijanB ::

energetik je izjavil:

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

8MWh je pri meni točno 808 € vsi stroški vezani na kWh, z DDV. Ceno imam 10,1c/kWh z DDV. Ja, namen je sredstva, ki bi jih zdaj namenil za SE, vlagati v naložbe z višjim donosom kot SE, oziroma so že tam vložena.
Pa še neugodna lega in lokacija, če bi bilo vsaj to, bi morda še razmislil. Ampak glede na to, da že oktobra sedimo po cele dneve v megli in da nam sonce zaide za hrib že 2h prej kot drugje, mislim da je precej nesmiselno.

Moraš imeti pa neko hudo tarifo. Meni je pri Petrolu ob razmerju 50:50 (VT:MT) bila cena tam 0,1105 €/kWh. Od decembra pa bo redni cenik 0,1417 €/kWh.

Če ti Sonce vzide ali zaide uro ali dve prej kot komu drugemu ti to pomeni mogoče 5...10% slabši izplen. Pač daš namesto 30 mogoče 32 panelov kar pomeni mogoče 500 € večji strošek izgradnje. V obdobju okt-feb je zaradi kratkih dnevov proizvodnja SE itak bolj pičla in ti kakšna ura/dan bolj gnilega vremena ne predstavlja nek velik izpad. Kako izpada pomeni megla ali nizka oblačnost ti pa lahko pove le kak lastnih SE v tvoji bližini. Mogoče je kakšna takšna SE celo na spletu.

Sem pa pred nekaj leti računal, kakšna donosnost bi imela SE zame. Takrat je bila donosnost okrog 6% in doba vračila okrog 10 let. Ko sem sedaj dal v tabelo nov cenik Petrola pa je ob takšnih cenah SE kot so bile takrat (okrog 1400 €/kWp brez subvencije) vračilna doba 8,8 let on donosnost 9,16%. Če pa znižam ceno na 1000 €/kWp pa je vračilna doba 6,68 let in donosnost kapitala 11,36 %. V katerem skladu imaš večji donos?
Ni huda tarifa, samo GEN akcija sonce za TČ in 55% v NT.
Ja, je taka donosnost, ampak kaj pa glavnica? Po 15-20 letih bo za v smeti verjetno. Medtem ko jo bom jaz še vedno imel.
No, saj sem rekel, glavna zadeva ki me odvrača je, da ne verjamem, da bo še toliko časa možen letni net metering. Drugi pa je, da imam sleme S-J in bi mi paneli grdo štrleli iz strehe, če bi jih hotel obrniti proti J.


Kako kaj pa glavnica? Po 6,68 leta po telexdellovih izračunih jo odplačaš, overall je po X letih je pa pač toliko povprečnega donosa. Sicer pa dobri solarni paneli imajo 30 let garancije ki garantira da bo po 30 letih še vedno 80 % proizvodnje.

krucymucy ::

sirotka je izjavil:

Meni so dali tak izračun:

Cena izvedbe na ključ z DDV z upoštevano subvencijo: 10.023,64 EUR
Predvideni prihranek/prihodek na leto: 1.495 EUR
Investicija v sončno elektrarno se povrne v: 6,01 leta

Sicer bo dlje, ker ne porabim toliko elektrike zaenrkat, ampak vseeno, ni slabo. Net meterin za obstoječe naj bi ostal.

Lahko prosim napises se moc in koliko je subvencije?
Iscem ponudbe pa da vem primerjati in ali iscem naprej ali ne.

hruske ::

energetik je izjavil:

Drugi pa je, da imam sleme S-J in bi mi paneli grdo štrleli iz strehe, če bi jih hotel obrniti proti J.


Da imaš sleme sever-jug je na nek način bolje, saj lahko skupno dobiš več energije kot tisti, ki imajo streho, ki gleda neposredno proti jugu. Je pa seveda res, da zate rata ekonomsko smiselno kasneje, kot za tiste, ki imajo sleme vzhod-zahod.
Rad imam tole državico. <3

MadMax ::

Subvencija je 180EUR na instaliran kW.
Npr. 13.6kW torej dobi 2448eur subvencije.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

VaeVictis ::

DamijanB je izjavil:


Kako kaj pa glavnica? Po 6,68 leta po telexdellovih izračunih jo odplačaš, overall je po X letih je pa pač toliko povprečnega donosa. Sicer pa dobri solarni paneli imajo 30 let garancije ki garantira da bo po 30 letih še vedno 80 % proizvodnje.


Da, a še ob objavljenjem propagandem videu, ima ena celica manj ko 90% po 10 letih uporabe v San Diegu, kjer ni toče, dežuje praktično ne, ...

In to naj bi zdržalo 30 let?
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

energetik ::

DamijanB je izjavil:

Kako kaj pa glavnica? Po 6,68 leta po telexdellovih izračunih jo odplačaš, overall je po X letih je pa pač toliko povprečnega donosa. Sicer pa dobri solarni paneli imajo 30 let garancije ki garantira da bo po 30 letih še vedno 80 % proizvodnje.
Jaz ti pa garantiram, da jih bo v 30 letih vsaj 1x zbila toča. Kako je z zavarovanjem pa ne vem, koliko boš dobil npr. po 10, 12, 15 letih odškodnine?

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

Ti, ki so mi jih ponudili imajo 30 let na vsaj 85%.

@krucymucy moč je 11.04kwp.

DamijanB ::

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo. Ter seveda klasično zavarovanje (mislim da se plačuje okrog 3 EUR na mesec če se za to odločiš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanB ()

MadMax ::

Odpornost proti toči je ponavadi nekje velikosti malega oreha.
Kaj pa pri nas pada zadnja leta pa nekateri še predobro vemo....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

DamijanB ::

VaeVictis je izjavil:

DamijanB je izjavil:


Kako kaj pa glavnica? Po 6,68 leta po telexdellovih izračunih jo odplačaš, overall je po X letih je pa pač toliko povprečnega donosa. Sicer pa dobri solarni paneli imajo 30 let garancije ki garantira da bo po 30 letih še vedno 80 % proizvodnje.


Da, a še ob objavljenjem propagandem videu, ima ena celica manj ko 90% po 10 letih uporabe v San Diegu, kjer ni toče, dežuje praktično ne, ...

In to naj bi zdržalo 30 let?


Seveda, precej več kot 30 let za današnje panele (10 let nazaj tehnologija še ni bila toliko razvita, pa kljub temu 1 % degradacije na leto kljub temu ni slabo).

"Budget panels will have about an 80% power warranty at the 25 year mark. This means that after sitting on your roof for 25 years, the solar panel is warrantied to generate 80% of the electricity that it did when it was new. A premium panel will degrade less, and you’ll find that their power warranties are about 90% or higher at the 25 year mark."
https://www.thesolarnerd.com/blog/which...

DamijanB ::

Sunpower garantira največ 0,25 % degradacije na leto in 92 % outputa po 25 letih.
Silfab garantira največ 0,5 % degradacije na leto in 82.6 % outputa po 30 letih.
Panasonic garantira največ 0,25 % degradacije na leto in 90.76 % outputa po 25 letih.
LG garantira največ 0,35 % degradacije na leto in 89 % outputa po 25 letih.
https://www.thesolarnerd.com/blog/which...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanB ()

energetik ::

DamijanB je izjavil:

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo.

Vso srečo z uveljavljanjem garancije čez 10+ let, ko bodo enkrat dol padale teniške žogice.

Sicer pa glede ekonomike, moj račun je takšen, denimo da imam v tem trenutku 10k€ na TRR:

1. Ne naredim nič. Na leto plačujem 800€. Po 10 letih imam še 2800€.
2. Vložim 10k v svetovni sklad delnic, ki mi prinaša nekje 7% letno. Na leto plačujem 800€ za štrom. Po 10 letih imam še 8800€.
3. Vložim teh 10k v SE. Ne plačujem več 800€/leto za štrom. Zdaj imam na TRR 0€, po 10 letih imam na TRR 0€.

Po 30 letih:
1. sem v minusu -13200€
2. še vedno v plusu 1265€
3. sem na nuli z odsluženimi paneli na strehi.
Sem se kje zmotil?

VaeVictis ::

Lahko daš še 100 linkov iz neke strani, ki prodaja sončne panele.

V praksi pa ti un YouTuber (pa je velik fan sončnih celic) v San Diegu kaže, da ima komaj 86% po 10 letih uporabe, plus lepo reče, da si lahko garancijo v rit zatlači, ker je firma šla pa pa.
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

sirotka ::

Od kje ti nula po 30. letih? Sem ti gor dal, da sem na 0 po dobrih 6. letih, s tem, da si na 0 praktično takoj, ker namesto elektrike plačuješ eko kredit.

DamijanB ::

energetik je izjavil:

DamijanB je izjavil:

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo.

Vso srečo z uveljavljanjem garancije čez 10+ let, ko bodo enkrat dol padale teniške žogice.

Sicer pa glede ekonomike, moj račun je takšen, denimo da imam v tem trenutku 10kEUR na TRR:

1. Ne naredim nič. Na leto plačujem 800EUR. Po 10 letih imam še 2800EUR.
2. Vložim 10k v svetovni sklad delnic, ki mi prinaša nekje 7% letno. Na leto plačujem 800EUR za štrom. Po 10 letih imam še 8800EUR.
3. Vložim teh 10k v SE. Ne plačujem več 800EUR/leto za štrom. Zdaj imam na TRR 0EUR, po 10 letih imam na TRR 0EUR.

Po 30 letih:
1. sem v minusu -13200EUR
2. še vedno v plusu 1265EUR
3. sem na nuli z odsluženimi paneli na strehi.
Sem se kje zmotil?


Da, si se. Zato ker 10k za sončno ne vlagaš iz svojega TRR, ampak vlagaš z eko kreditom ki bi šel drugače za mesečne položnice za elektriko. Tvoj vložek glede na današnje stanje ko plačuješ elektriko je enak 0. Ta denar danes daješ za položnice "Elektru Ljubljana" in ga nikamor ne vlagaš ker ga ne moreš ker gre za elektriko. Tako pa samo spremeniš kam gre ta denar za elektriko da gre raje za kredit za sončno kot pa "Elektru Ljubljana". Je res tako težko razumeti?

Opcija A: plačuješ še 40 let za elektriko po 800 EUR na leto = 32.000 EUR
Opcija B: 10 let plačuješ 800 EUR kredita za sončno namesto da bi plačeval "Elektru Ljubljana" (mesečni strošek se ne poveča), nato pa imaš elektriko zastonj do konca življenske dobe. Plačaš: 8000 EUR v 40 letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanB ()

J.McLane ::

energetik je izjavil:

DamijanB je izjavil:

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo.

Vso srečo z uveljavljanjem garancije čez 10+ let, ko bodo enkrat dol padale teniške žogice.

Sicer pa glede ekonomike, moj račun je takšen, denimo da imam v tem trenutku 10k€ na TRR:

1. Ne naredim nič. Na leto plačujem 800€. Po 10 letih imam še 2800€.
2. Vložim 10k v svetovni sklad delnic, ki mi prinaša nekje 7% letno. Na leto plačujem 800€ za štrom. Po 10 letih imam še 8800€.
3. Vložim teh 10k v SE. Ne plačujem več 800€/leto za štrom. Zdaj imam na TRR 0€, po 10 letih imam na TRR 0€.

Po 30 letih:
1. sem v minusu -13200€
2. še vedno v plusu 1265€
3. sem na nuli z odsluženimi paneli na strehi.
Sem se kje zmotil?


4. Vložiš 10k € v sklad in vzameš SE na kredit Eko sklada, obrok 88€/mesec + ostanek štroma 15 €, strošek 1200 €/letno, po 10 letih imaš SE na strehi in v skladih.

ČE računaš da je ta koziher 7% letni donos, potem ne vem zakaj ne vzameš kredita kolikor je mogoče in to izkoristiš... aja nisi več tako ziher v 7% letno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

VaeVictis ::

Opcija 5: Ukineš eko-kredite in subvencije, ki se napajajo iz davkoplačevalskega denarja in narediš nov NEK2 in imaš problem rešen za celotno Slovenijo.
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

DamijanB ::

VaeVictis je izjavil:

Opcija 5: Ukineš eko-kredite in subvencije, ki se napajajo iz davkoplačevalskega denarja in narediš nov NEK2 in imaš problem rešen za celotno Slovenijo.


Subvencija za postavitev sončne elektrarne je praktično zanemarljiva, subvencionirane odkupne cene pa ni več. Sončna in veterna energija je najcenejša oblika energije dandanes, jedrska pa skupa z vršnimi plinskimi najdražja oblika energije:

Levelized cost of energy @ Wikipedia

Teš6 se je tudi financiral z davkoplačevalskega denarja, proizvaja drag in umazan štrom. NEK2 se bi če bi se kdaj zgradil tudi financiral z davkoplačevalskega denarja, s tem da za ta denar dobimo 5x dražjo elektriko (oziroma za isti denar 5x manj elektrike).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanB ()

fikus_ ::

Inženir ne se ponavljat z enimi in istimi objavami!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

energetik ::

J.McLane je izjavil:

energetik je izjavil:

DamijanB je izjavil:

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo.

Vso srečo z uveljavljanjem garancije čez 10+ let, ko bodo enkrat dol padale teniške žogice.

Sicer pa glede ekonomike, moj račun je takšen, denimo da imam v tem trenutku 10k€ na TRR:

1. Ne naredim nič. Na leto plačujem 800€. Po 10 letih imam še 2800€.
2. Vložim 10k v svetovni sklad delnic, ki mi prinaša nekje 7% letno. Na leto plačujem 800€ za štrom. Po 10 letih imam še 8800€.
3. Vložim teh 10k v SE. Ne plačujem več 800€/leto za štrom. Zdaj imam na TRR 0€, po 10 letih imam na TRR 0€.

Po 30 letih:
1. sem v minusu -13200€
2. še vedno v plusu 1265€
3. sem na nuli z odsluženimi paneli na strehi.
Sem se kje zmotil?


4. Vložiš 10k € v sklad in vzameš SE na kredit Eko sklada, obrok 88€/mesec + ostanek štroma 15 €, strošek 1200 €/letno, po 10 letih imaš SE na strehi in v skladih.

ČE računaš da je ta koziher 7% letni donos, potem ne vem zakaj ne vzameš kredita kolikor je mogoče in to izkoristiš... aja nisi več tako ziher v 7% letno.
Je res, to je 4. možnost. Zakaj ne jemljem kredita za naložbe? Ker kredit načeloma jemljem samo za zadeve, kjer ne bi šlo brez. Torej le stanovanjski kredit.

VaeVictis ::

DamijanB je izjavil:


Subvencija za postavitev sončne elektrarne je praktično zanemarljiva, subvencionirane odkupne cene pa ni več. Sončna in veterna energija je najcenejša oblika energije dandanes, jedrska pa skupa z vršnimi plinskimi najdražja oblika energije:


A zato je na položnici tudi znesek za tole, ker tega praktično ni več:

Prispevek za energetsko učinkovitost
Prispevek za SPTE in OVE

Očitno tega ti ne dobivaš?
Let's Go Brandon!
Slo-tech.com je postal greznica in izguba časa!
Adijo!

sirotka ::

Tole plačujejo tudi tisti z netmeteringom.

poweroff ::

Hmm, saj res. Tule se pogovarjamo o eko subvencijah, zagovarjate jih praktično vsi, v sosednji temi ko je govora o cenah nepremičnin in nekateri predlagajo višje davke, je pa večina proti višjim davkom.

Nekaj mi ne gre skupaj... :))
sudo poweroff

Utk ::

Ja, je taka donosnost, ampak kaj pa glavnica? Po 15-20 letih bo za v smeti verjetno. Medtem ko jo bom jaz še vedno imel.

Aja? Tebi elektro vsakih 10 let vrne plačano elektriko z obrestmi nazaj? Kakšna glavnica. Vsak mesec daš 70 evrov za elektriko, lahko bi pa dal 55 evrov za elektrarno, 15 pa za prispevek. Tako enostavno je to.

poweroff je izjavil:

Hmm, saj res. Tule se pogovarjamo o eko subvencijah, zagovarjate jih praktično vsi, v sosednji temi ko je govora o cenah nepremičnin in nekateri predlagajo višje davke, je pa večina proti višjim davkom.

Nekaj mi ne gre skupaj... :))

Jaz sem takoj za ukinitev vseh subvencij, in vse subvencije vrnem takoj nazaj, če se za zmeraj EU odreče vsem subvencijam. Deal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

energetik je izjavil:

Jaz ti pa garantiram, da jih bo v 30 letih vsaj 1x zbila toča. Kako je z zavarovanjem pa ne vem, koliko boš dobil npr. po 10, 12, 15 letih odškodnine?

Imam že tam 30 let strešno okno pa mi ga še nikoli ni zbila toča. Le zakaj bi mi potem zbila SE? Sicer pa za razno razna neurja obstajajo zavarovanja.

Drugače pa- Petrol daje na streho Luxor Solar. Po testih na neurje zdržijo točo premera 45 mm in hitrostjo 23 m/s (83 km/h). Je pa res, da kakšni poceni paneli zdržijo zgolj točo premera 20 mm. Če je nekaj ceneje mora pač biti nekje vzrok tega.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

;-) ::

Strešno okno redko zbije toča. Drugače pa vsako zavarovanje krije točo, že osnovno za 60-100eur letne premije.

MadMax ::

Verjetnost da ledeni kamen zadane okno velikosti manj kot 0.5m^2 je pač drugačna kot zadet nekaj modulov na 70m^2.
Solar ni nujno že v hišnem paketu, je pa eventuelno doplačilo ranga 30eur letno.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

6bt9hmDwY ::

poweroff je izjavil:

Hmm, saj res. Tule se pogovarjamo o eko subvencijah, zagovarjate jih praktično vsi, v sosednji temi ko je govora o cenah nepremičnin in nekateri predlagajo višje davke, je pa večina proti višjim davkom.

Nekaj mi ne gre skupaj... :))

Ne, subvencije namenoma zajemamo, če že plačujemo prispevke, nihče jih ne zagovarja. In ja, smo proti višjim davkom. Kaj ti še ne gre skupaj, o premodri Matthai, da razčistimo na hitro, izgleda je tega pri tebi presenetljivo dosti.

Mi imamo sicer max zavarovanje (ki pa ga znajo vedno poviševati), pa je menda doplačilo med 20 in 30EUR, za prvo leto pa, se mi zdi, je zajeto v investiciji. Bi moral preveriti, vendar bom enkrat tekom tedna, žal nimam vsega poskeniranega.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

energetik je izjavil:

DamijanB je izjavil:

Paneli dobrih proizvajalcev so odporni proti toči, imaš tudi garancijo.

Vso srečo z uveljavljanjem garancije čez 10+ let, ko bodo enkrat dol padale teniške žogice.

Sicer pa glede ekonomike, moj račun je takšen, denimo da imam v tem trenutku 10kEUR na TRR:

1. Ne naredim nič. Na leto plačujem 800EUR. Po 10 letih imam še 2800EUR.
2. Vložim 10k v svetovni sklad delnic, ki mi prinaša nekje 7% letno. Na leto plačujem 800EUR za štrom. Po 10 letih imam še 8800EUR.
3. Vložim teh 10k v SE. Ne plačujem več 800EUR/leto za štrom. Zdaj imam na TRR 0EUR, po 10 letih imam na TRR 0EUR.

Po 30 letih:
1. sem v minusu -13200EUR
2. še vedno v plusu 1265EUR
3. sem na nuli z odsluženimi paneli na strehi.
Sem se kje zmotil?


Evo, energetik, sem poračunal tvoje scenarije, dodal pa sem še opcijo 2A - brezobrestni kredit, ki ti ga da npr. Gen-I in tudi kateri drugi večji ponudnik. Upošteval sem tvojo odplačno dobo 10 let, čeprav je ponavadi manj. Po 10 letih sta 2 in 2A na istem, po 20 letih je razlika znatna.



Je pa zgovorno videt, da je najslabša izbira narediti nič.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()
««
158 / 322
»»