» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
153 / 322
»»

Oldi ::

To rabiš orto velik zalogovnik, vsaj ene 2 kubika, ker je delta T minimalna. Podnevi greješ na 50°C, hladiš na 35°C. Pa še vse moraš prilagoditi, da se zalogovnik prazni pri dokaj konstantnih 50°C, ne pa da temperatura počasi pada.
Edina rešitev je ledeni podzemni hranilnik, iz katerega dobivaš vodo pri cca -3°C, poleta pa z ledom v njem praktično brezplačno hladiš bajto.
Ali hibridna plinska rešitev s parimi bombami plina, da kamina ali stare Štadlerce na drva ne omenjam. Samo kaj, ko ti država plača, da slednjo vržeš iz kurilnice, ofpad pa skuriš na ztavniku za bajto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

J.McLane ::

Oldi je izjavil:

120kWh pomeni nonstop 5kW, normalne TČ imajo pa cca 3kW kompresor, torej je bil v času min. jutranje temp. vklopljen vsaj en grelec, če ne 2, če ne vsi trije.


Kompresor pri 11kW "klima" TČ gre gladko preko 4kW. Gretje je po vremenski krivulji 24/7 s tem da se za zunanjo temperaturo vzame 24 urno povprečen je. To sem tako nastavil ravno zaradi tega, da zjutraj nebi bilo hujših šokov, notranja temperatura pa ni problem ker je dovolj akumulacije v zidovih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mr.B ::

J.McLane je izjavil:

Oldi je izjavil:

120kWh pomeni nonstop 5kW, normalne TČ imajo pa cca 3kW kompresor, torej je bil v času min. jutranje temp. vklopljen vsaj en grelec, če ne 2, če ne vsi trije.


Kompresor pri 11kW "klima" TČ gre gladko preko 4kW. Gretje je po vremenski krivulji 24/7 s tem da se za zunanjo temperaturo vzame 24 urno povprečen je. To sem tako nastavil ravno zaradi tega, da zjutraj nebi bilo hujših šokov, notranja temperatura pa ni problem ker je dovolj akumulacije v zidovih.

Zakaj gledaš povprečej ? Vas bo imel med 5:30 in 6:30 zunanjo temperaturo pod definirano temperaturo ko še deluje TČ. Ob sedmih ko ostanem hočem imeti toplo stanovanje... enako kot smo će debatirali, da popoldan med 17:00 - 19:00 ko pridejo domov vsi te EV, bo štrom kurjen na max, razen če ne bo nadzora in bodo plačani polnilci pred blokom po drugi tarifi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

TČ se v optimalnem scenariju itak veže na nizkotemperaturno talno ogrevanje. Radiatorji + TC so slaba kombinacija.

Pri nizkotemperaturnem pa itak ogrevaš zadevo 24/7 in hujših konic ni. TC in ugasanje ogrevanja ponoči je hud idiotizem.

OK.d ::

Eni pač na vsak način varčujejo, pa naj stane kolikor hoče.
LPOK.d

znbojan ::

Vprašanje.. zadnjič (na pivu po rekareaciji:)) je nekdo omenil, da je možno postaviti sončno el. na "prvem" objektu (lokaciji), "koristi" pa uporabnik na drugem objektu (lokaciji)?

Sma nimam najbolj optimalno lego strehe; zraven pa imam starejši objekt (ki je vodem samostojno.. zanj plačujem vse stroške, NUSZ ipd.) in ta objekt ima odlično orientacijo slemenitve.
(+pasalo bi mi bolj na tem objektu montirati dodatne škatle)...
A bi lahko koristil "pridobljeno elektrira" na drugi številko kot investitor s prve lokacije oz. mogoče če bi uspel postaviti večjo, da se šteje "poraba" za 2 objekta??
znbojan

Oldi ::

Predvidevam, da imaš dva povsem ločena priklopa na omrežje.
Seveda, postaviti moraš skupnostno elektrarno, zanjo postaviti novo odjemno mesto s števcem, ter določiti % delitve med objektoma.

sirotka ::

petrol dvig

Se je začelo tudi pri nas, petrol draži za 30%, moram res v akcijo in naredit prehod na sonce. Morda ve kdo, če gre skozi montaža panelov na lastnino dedka (stari hlev), priključek pa bo na moji omarici?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

hruske ::

Če je hlev vezan na isti elektro priključek kot tvoje bivališče, ne bi smelo biti pravnih težav. Če gre za "stari hlev", potem je morda smiselno na novo napeljat kabel.

Nisi pa upravičen do subvencije eko sklada, ker ne gre za streho stanovanjske zgradbe.
Rad imam tole državico. <3

krucymucy ::

sirotka je izjavil:

petrol dvig

Se je začelo tudi pri nas, petrol draži za 30%, moram res v akcijo in naredit prehod na sonce. Morda ve kdo, če gre skozi montaža panelov na lastnino dedka (stari hlev), priključek pa bo na moji omarici?

Jaz vem da ce gre na namestitev na nestanovanjski objekt je DDV 22%, sicer se obracuna po nizji stopnji.

Jaz pa iscem vlogo za soglasje, namen imam to instalirati spomladi naslednje leto. Kje se to dobi?

sirotka ::

Ni na istem priključku, je pa čisto blizu moje omarice, bi potegnil nov kabel v vsakem primeru. To še velja, da je nižji ddv samo na stanovanjski zgradbi?

stara mama ::

sirotka je izjavil:


Se je začelo tudi pri nas, petrol draži za 30%, moram res v akcijo in naredit prehod na sonce. Morda ve kdo, če gre skozi montaža panelov na lastnino dedka (stari hlev), priključek pa bo na moji omarici?

Glej, da je še streha dobra za vsaj naslednjih 15-20 let. Če je bolj proti koncu, boš imel komplikacije.

sirotka ::

Načeloma je dobrih 20let, vendar v dobrem stanju, bi morala zdržat še vsaj 20let. Gledam, da je pogoj za nižji DDV tudi kvadratura pod 250m2, mi ne gre skozi.

Porabe smo imeli lani nekje 6.5Mwh, letos bo okoli 10, vendar so malo posebne razmere. Je lanska bolj realna. Ni še toplotne - bo nekoč v prihodnosti, ravno tako bo naslednji avto električni. Je smiselno jemat več kot 11Kw? Že ta bi morala skoraj 2x več naredit od trenutnih potreb.

cresh ::

Sem čisti noob kar se tiče tega, zarad tega bi vprašu par stvari.

Nasl.leto gremo v novogradnjo.
Ogrevanje bo s TČ, je smiselno dati še SE na streho?
Zaenkrat ni v planu noben elek.avto ali kaj podobnega.

Gregor P ::

Če ne drugega, moda lahko že zdaj narediš vse potrebno za prihodnjo namestitev, torej da je vse predpripravljeno in ti potem ni treba kaj posebej hudo posegat v objekt.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kixs ::

Predvsem obrni streho proti soncu - se pravi na jug in naklon med 20 in 40st.

telexdell ::

cresh je izjavil:

Sem čisti noob kar se tiče tega, zarad tega bi vprašu par stvari.

Nasl.leto gremo v novogradnjo.
Ogrevanje bo s TČ, je smiselno dati še SE na streho?
Zaenkrat ni v planu noben elek.avto ali kaj podobnega.

Vse višje cene elektrike bodo v takšno dilemo spravljalo vse več ljudi. Po sedanji shemi samooskrbe in po trenutnem trendu rasti cen energije se ti v vsakem primeru splača dati SE na streho. Pri novogradnji je postavitev SE lahko tudi cenejša kot kasneje-itak delaš elektriko, pa potegneš še kakšen kabel več; števec moraš itak kupiti, pač daš malce več za ustreznega...
Vedeti pa tudi moraš, da se na eno transformatorsko postajo lahko priključi le omejeno število virov elektrike. To število virov pa je precej manjše, kot je lahko priključenih odjemnih mest. Torej se lahko zgodi, da boš čez nekaj let hotel postaviti SE na streho, pa ne boš dobil soglasja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

cresh, če se misliš odločit za SE, jo izgradi čimprej, ker se bodo spremenili pogoji, pa zna biti, da bo na "tvojem" trafotu že dovolj SE priklopljenih - ne boš dobil dovoljenja za še eno.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

cresh ::

Oki gremo potem v akcijo.
A so kakšni problemi ker bo to dvojček? Ker ne bo tolkšna površina strehe.
Katerega ponudnika mi priporočate?

Lonsarg ::

Glavno za vse bodoče lastnike TČ je da se TČ splača zgolj če je nizkoenergetska oziroma še bolje pasivna hiša.

Tam je namreč tako majhna poraba da te podražitev elektrike nič ne boli. Če pa nimaš dobre izolacije in vgradiš TČ si pa lahko oplel pri podražitvah.

;-) ::

fikus_ je izjavil:

cresh, če se misliš odločit za SE, jo izgradi čimprej, ker se bodo spremenili pogoji, pa zna biti, da bo na "tvojem" trafotu že dovolj SE priklopljenih - ne boš dobil dovoljenja za še eno.

Na Elektro Maribor se caka 8 mesecev na soglasje.

telexdell ::

Lonsarg je izjavil:

Glavno za vse bodoče lastnike TČ je da se TČ splača zgolj če je nizkoenergetska oziroma še bolje pasivna hiša.

Tam je namreč tako majhna poraba da te podražitev elektrike nič ne boli. Če pa nimaš dobre izolacije in vgradiš TČ si pa lahko oplel pri podražitvah.

Tvoje razmišljanje bi pilo vodo, če bi se dražila le elektrika. Ker pa se dražijo tudi ostali energenti se TČ celo bolj splača pri potratnih hišah, kot pa pri NEH. Če npr. TČ dela s SCOP 4, kar je značilno za NEH in za ogrevanje plačaš npr. 100 €, potem bi ogrevanju z grelci plačal 400 €. Če pa v potratni hiši TČ dela s SCOP npr. 2,5 in za ogrevanje plačaš 1000 €, potem bi ob ogrevanju z grelci plačal 2500 €. Pri NEH si, kljub veliko boljšemu SCOP prihranil 300 €, pri potratni hiši pa 1500 €. Če pa daš v računico še lastno SE na streho...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Oldi ::

Poklical referenta za priklop na El Gor.. Za skupnostno rabiš najšibkejše priključno mesto 3 x 20A, ki je 1000€, pa števec pa priklop in si na 2000€, če rabiš še omarco pa 3000. Potem moraš pa mesečno plačevat cca 20€ pavšala za teh 3 x 20A, ki bodo v stendbaju napajali razsmernik. Neglede na to, da za samo elektrarno rabiš recimo 3 x 35, za kar se ne plačuje nič.

Lonsarg ::

telexdell je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Glavno za vse bodoče lastnike TČ je da se TČ splača zgolj če je nizkoenergetska oziroma še bolje pasivna hiša.

Tam je namreč tako majhna poraba da te podražitev elektrike nič ne boli. Če pa nimaš dobre izolacije in vgradiš TČ si pa lahko oplel pri podražitvah.

Tvoje razmišljanje bi pilo vodo, če bi se dražila le elektrika. Ker pa se dražijo tudi ostali energenti se TČ celo bolj splača pri potratnih hišah, kot pa pri NEH. Če npr. TČ dela s SCOP 4, kar je značilno za NEH in za ogrevanje plačaš npr. 100 €, potem bi ogrevanju z grelci plačal 400 €. Če pa v potratni hiši TČ dela s SCOP npr. 2,5 in za ogrevanje plačaš 1000 €, potem bi ob ogrevanju z grelci plačal 2500 €. Pri NEH si, kljub veliko boljšemu SCOP prihranil 300 €, pri potratni hiši pa 1500 €. Če pa daš v računico še lastno SE na streho...
Zimska elektrika bo počasi postala faktor 5 dražja od poletne. Uvedle se bodo ločene poletno/zimske tarife. Skratka ne, ni fajn investirati v potratne TČ dolgoročno. Kratkoročno se sicer vse lepo izide ja tudi za potratne hiše...

telexdell ::

Lonsarg je izjavil:

Zimska elektrika bo počasi postala faktor 5 dražja od poletne. Uvedle se bodo ločene poletno/zimske tarife. Skratka ne, ni fajn investirati v potratne TČ dolgoročno. Kratkoročno se sicer vse lepo izide ja tudi za potratne hiše...

In na kakšni podlagi trdiš kaj takšnega? Navedeš mogoče kak vir, kristalna krogla...?

PS vsak dan poslušamo o emisijah CO2, segrevanju Zemlje, rasti povprečnih temperatur. Če je to res, bo situacija ravno obratna. Pozimi se ne bomo več rabili ogrevati, poleti pa bomo morali povečati hlajenje domov. Torej bo poletna elektrika 5x dražja od zimske.:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kow ::

Pretirava. Je pa kar precej resnice v njegovi izjavi. Severnjaki imajo sicer vetrno energijo, ki najvec proizvede ravno pozimi. Vcasih ti 1 teden piha na polno in imas izjemno poceni energijo. Naslednji teden pa ravno obratno. Variabilnost cene pozimi bo velika.

Poleti, ko je vroce, bo proizvodnja solarnih elektrarn tako velika, da bo elektrika izredno poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Če je poelti zelo poceni in pozimi zelo drago, potem tudi kakšni sezonski hranilniki postanejo zanimivi, ne samo baterije za kakšno uro ali morda za en dan.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

kow je izjavil:

Pretirava. Je pa kar precej resnice v njegovi izjavi. Severnjaki imajo sicer vetrno energijo, ki najvec proizvede ravno pozimi. Vcasih ti 1 teden piha na polno in imas izjemno poceni energijo. Naslednji teden pa ravno obratno. Variabilnost cene pozimi bo velika.

Poleti, ko je vroce, bo proizvodnja solarnih elektrarn tako velika, da bo elektrika izredno poceni.

Pozabil si omeniti kogeneracije in razne TETO (termoelektrarne-toplarne), katere delujejo v hladnejših obdobjih.
Na porabo elektrike je treba gledati širše. Starejše stavbe res porabijo več energije za ogrevanje, pri novejših pa je tvar obratna. Več energije potrebujejo za hlajenje kot pa za ogrevanje. Starejše hiše se v večini ogrevajo na biomaso in ogljikovodike. Šele po sanaciji stavbnega pohištva in toplotnega ovoja stavbe nekateri preidejo na ogrevanje s TČ.
Tudi če pogledaš diagrame ELES pozimi ni bistveno večja dnevna proizvodnja elektrike, kot je poleti. To je tudi nekako logično, saj veliko večino elektrike porabi industrija. Če pa pogledaš posamezne industrijske obrate pa se večino elektrike porabi za proizvodne procese in le manjši delež za ogrevanje/hlajenje. Proizvodni procesi pa običajno niso odvisni od zunanjih temperatur.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Morda bo elektrika pozimi nekaj dražja, sigurno pa ne bo poleti cenejša. Cenejša bo, bolj neumno se bo porabljala. Recimo za vodik.

kow ::

"Neumno" porabljanje je definicija poceni elektrike.

Utk ::

Ja, samo zdej je samo še vprašanje kolk "drago" je še zmeraj "poceni". Odvisno najbrž od cene nafte itd.

kow ::

telexdell je izjavil:

kow je izjavil:

Pretirava. Je pa kar precej resnice v njegovi izjavi. Severnjaki imajo sicer vetrno energijo, ki najvec proizvede ravno pozimi. Vcasih ti 1 teden piha na polno in imas izjemno poceni energijo. Naslednji teden pa ravno obratno. Variabilnost cene pozimi bo velika.

Poleti, ko je vroce, bo proizvodnja solarnih elektrarn tako velika, da bo elektrika izredno poceni.

Pozabil si omeniti kogeneracije in razne TETO (termoelektrarne-toplarne), katere delujejo v hladnejših obdobjih.
Na porabo elektrike je treba gledati širše. Starejše stavbe res porabijo več energije za ogrevanje, pri novejših pa je tvar obratna. Več energije potrebujejo za hlajenje kot pa za ogrevanje. Starejše hiše se v večini ogrevajo na biomaso in ogljikovodike. Šele po sanaciji stavbnega pohištva in toplotnega ovoja stavbe nekateri preidejo na ogrevanje s TČ.
Tudi če pogledaš diagrame ELES pozimi ni bistveno večja dnevna proizvodnja elektrike, kot je poleti. To je tudi nekako logično, saj veliko večino elektrike porabi industrija. Če pa pogledaš posamezne industrijske obrate pa se večino elektrike porabi za proizvodne procese in le manjši delež za ogrevanje/hlajenje. Proizvodni procesi pa običajno niso odvisni od zunanjih temperatur.


Res delujejo termoel. v hladnejsih obdobjih. Problem je, da se DELEZ hladnejsega obdobja, ko delujejo ves cas manjsa. Vsako leto, se "doda kaksen GW kabel" in bolj ucinkovito prenasamo energijo. V desetletjih se to ornk pozna in njihova ekonomika je vse slabsa. Ce danes veter pozimi pokrije porabo recimo tretjino zime, bomo ta delez verjetno kmalu porinili do 50% itd. Vse vec je tudi ogrevanja na strom. Ljudje enormno podcenjujejo tehnoloski napredek, ki je pocasen, ampak na dolgi rok se izjemno pozna.

Utk je izjavil:

Ja, samo zdej je samo še vprašanje kolk "drago" je še zmeraj "poceni". Odvisno najbrž od cene nafte itd.


https://www.calculatedriskblog.com/2021...

Energija je smesno poceni, dolgorocni trendi so jasni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

Le kot zanimivost, včeraj je direktor podjetja Elektro Maribor dejal, da bo nadaljevali z napredno tarifno politiko in prilagajanjem odjema (ter kupili še bolj pametne števce), stimulirali bodo uporabnike, da prilagodijo čas uporabe, tako da npr. ne priklopijo vsi EV naenkrat.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

fikus_ ::

V bistvu se bo tako reševalo (pre)obremenjenost omrežja.
Elektrika ne bo več tako samoumevna dobrina, kot je bila zadnja desetletja, vedno več bo omejitev porabe ali pa višja cena.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

mertseger ::

Oldi je izjavil:

Poklical referenta za priklop na El Gor.. Za skupnostno rabiš najšibkejše priključno mesto 3 x 20A, ki je 1000€, pa števec pa priklop in si na 2000€, če rabiš še omarco pa 3000. Potem moraš pa mesečno plačevat cca 20€ pavšala za teh 3 x 20A, ki bodo v stendbaju napajali razsmernik. Neglede na to, da za samo elektrarno rabiš recimo 3 x 35, za kar se ne plačuje nič.



priključna moč gospodinjski odjem 2021 3x20 = 630 €
števec 3 fazni za otočno krmiljenje 251 €,
elektro omarica 60-220 € odvisno kolikšno hočeš.
priključitev 123 € ampak toje načeloma že vseto v tisto prvo postavko 630 €.

Torej jurja če si vzameš en popoldne

BigWhale ::

Evo, po treh mesecih uporabe SE ... Avgusta sem porabil 43% energije iz elektrarne, ostalo je prislo iz omrezja. Julija je bilo samo dober teden in takrat je bilo 45% iz elektrarne, ostalo iz omrezja. Septembra je bilo 38%, v oktobru sem pa ze na 30%. SolarEdge pa pravi, da sem posadil ze 50 dreves.

Se mal, pa bo za zimo! :>

krucymucy ::

Javi prosim po enem letu ce bos na tistin 0,13 instalirane moci.
Ker jaz ze kar nekaj casa racunam z 0.13, in ne vem ce se to se drzi.

kixs ::

BigWhale je izjavil:

Evo, po treh mesecih uporabe SE ... Avgusta sem porabil 43% energije iz elektrarne, ostalo je prislo iz omrezja. Julija je bilo samo dober teden in takrat je bilo 45% iz elektrarne, ostalo iz omrezja. Septembra je bilo 38%, v oktobru sem pa ze na 30%. SolarEdge pa pravi, da sem posadil ze 50 dreves.

Se mal, pa bo za zimo! :>


Si ze kje napisal kaj podrobnosti o postavitvi? Zanima me kako optimalno imas postavljeno streho - stran neba in naklon.

c3p0 ::

Jaz sem posadil že dobrih 400 dreves, tako da pričakujem dober CO2 bonus, ko pride do climate lockdowns.

BigWhale ::

kixs je izjavil:

Si ze kje napisal kaj podrobnosti o postavitvi? Zanima me kako optimalno imas postavljeno streho - stran neba in naklon.


Azimut panelov je priblizno 190 stopinj, tko da gledajo skoraj cisto na jug. Za naklon strehe pa nimam pojma. Nekje med 20-40 stopinj je. Ne spomnim se cist tocno kolk je. Postavitev je dokaj ugodna.

sirotka ::

Danes dobil ponudbo za 11.4KW na ključ za 9500€ po odbiti subvenciji. Je to ok cena napram vašim?

msms ::

Cena je ugodna, kdo je to ponudil?

sirotka ::

sončni sistemi

BigWhale ::

Jaz sem dal dva jurja vec, tko da se mi zdi ok. :) Vprasaj se, ce je se kak drug strosek. Da ne bo potem "ja smo nardil obracun materiala in je tolk in tolk".

sirotka ::

Potem se nimam kaj cenkat :)
V ponudbi je:
30kosov panelov, 15x optimizer, solar edge SE17k razsmernik, nosilna konstrukcija. Jih bom povabil še na osebni ogled in potem kar šel v tole, dokler so še nizke cene panelov, glede na dogajanja na kitajskem, domnevam, da bo šlo tudi tole kmalu gor.

ToniT ::

Naj ti čim prej naredijo. Tudi jaz sem plačal svojo elektrarno približno toliko kot VelikaKita TM.

telexdell ::

sirotka je izjavil:

Potem se nimam kaj cenkat :)
V ponudbi je:
30kosov panelov, 15x optimizer, solar edge SE17k razsmernik, nosilna konstrukcija. Jih bom povabil še na osebni ogled in potem kar šel v tole, dokler so še nizke cene panelov, glede na dogajanja na kitajskem, domnevam, da bo šlo tudi tole kmalu gor.

30 panelov in 15 optimizerjev pomeni, da bosta na enem optimizerju dva panele. Če/ko pade na enega kakšna senca bosta oba na istem optimizatorju dproizvedla manj elektrike.

Tam 11 kWp panelov in 17 kVA razsmernik pomeni nazivno moč SE 11 kVA. Tako bo treba v merilni omarici DES vgraditi omejevalnik moči 11 kVA. To pomeni, da bo treba max moč na razmerniku postaviti malce nižje, da ne bi omejevalnik izpadel, kar zopet pomeni manjšo proizvodnjo elektrike (nekateri so se že pritoževali, da je v primeru prekoračitve oddane moči cela hiša bila brez elektrike, dokler se omejevalnik ni zopet ročno vključil).

Takšna izvedba je res lahko v startu cenejša od izvedbe vsak panel s svojim optimizatorjem in inverterjem 12,5 kVA, kateri je še znotraj mej 80% 3x25 A glavnih varovalk. Pa je cenejša tudi po 15, 20, 30... letih?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Masayoshi ::

Zdaj vsi delajo in ponujajo 1 optimajzer na 2 panela...

sirotka ::

Sicer nisem električar, toda ni bolje imeti višje nazivne z več rezerver potem? Optimizerje so pa vsi ponujali 1 na 2 panela, ne vem ali je bolše imeti na vsakemu svojega? Sence ne bo in direktno jug orientacija.

MadMax ::

Boljše seveda je, ampak le če te heca delno senčenje. Za full open streho pa ni računice, preko palca nanese tudi okrog 400eur pri 11kW sončnici. Pridobiš le še info o konkretnem modulu v primeru okvare kakega, namesto določenih dveh.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()
««
153 / 322
»»