» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
241 / 324
»»

FoxKnox ::

https://siol.net/novice/svet/veliko-odk...

Temu se Evropa enostavno ne bo mogla odpovedati.

WaterBoy ::

Bo treba najprej turke nagnati dol s cipra da bo mir na tem koncu potem pa lahko začnejo črpati

J.McLane ::

Z lahkoto se odpovemo temu viru, tako kot smo se plinu iz Petišovcev. Mi to vse zmoremo. ;((
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

driver_x ::

Invictus je izjavil:

Očitno solarne elektrarne niso tko "eko"...

https://damijan.org/2022/12/21/nemski-e...

Bi ojavil tuj link, pa se mi zdi, da marsikdo tukaj ne razume...


To nima nobene veze z obnovljivimi viri energije! To je le posledica populistične odločitve Angele Merkel, da zapre jedrske elektrarne. Žal zaradi skupne borze to odločitev plačuje cela Evropa. Vsekakor pa JPD ni oseba, ki bi lahko razpravljala o takih tematikah (in še o marsičem drugem ne!). Kako delujejo omrežja, koliko se potrebuje stabilnih virov, koliko variabilnih in podobno je vprašanje, ki ga ekonomisti ne razumejo.

nejc_nejc ::

Inviktus ima prav.

JPD je imel možnost in je zabluzil.
Sedaj se pa na vse razume.
Haloo.

FoxKnox ::

Prva dinamična sončna elektrarna v omrežju.
https://www.dnevnik.si/1043003036
Bravo. Kako gre tista ? Avtobus je nabito poln, ampak lahko se jih pelje še 15, če se malo stisnete.

WaterBoy ::

Važne so številke na papitju :)

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:

https://euenergy.live/


Te cifre nimajo nobene veze z realnostjo. To je povprečje 24-ih urnih cen električne energije na day-ahead borzi.

Te cifre niso utežene s količino energije, niti ti ne povejo kakšna je najvišja cena v dnevu, niti ti ne povejo kdaj v dnevu je cena najvišja.

Dokaj neuporabno, razen za trolanje.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

Zanimiva je delta, proti recimo Špancem.....

hruske ::

Invictus je izjavil:

Očitno solarne elektrarne niso tko "eko"...

https://damijan.org/2022/12/21/nemski-e...

Bi ojavil tuj link, pa se mi zdi, da marsikdo tukaj ne razume...


Meni je smešno kako so vsi fiksirani na Nemčijo, ki je kao zgodba o neuspehu OVE. Pa da ne bo pomote - zdi se mi trapasto, da grejo kar ugašat še preostale jedrske, ker so ob ustreznem retrofitu lahko še zelo koristne.

Ampak slepo krivit Nemčijo je nekako tako, kot bi človek gradil hišo in z gradnjo prišel šele nekje do sten pritličja, sosed pa bi se mu smejal češ kaj ti bo taka hiša, če še strehe nima. :))

Redkokdo opazi, da je Francija, ki sicer ima nižje proizvodne emisije, letos postala uvoznica, ker je toliko jedrskih izven obratovanja. Rešujeta jo predvsem Nemčija in Velika Britanija.

Eurogrid je kompleksen sistem in gledat kako JPD na podlagi dveh screenshotov dela zaključke je ... ubistvu žalostno. Če je to top ekonomist ki ga premore slovenska akademija ... smo precej na psu.
Rad imam tole državico. <3

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:

Zanimiva je delta, proti recimo Špancem.....


Ja, moraš poznat razlog za to razliko: Španija in Francija sta precej slabo povezani z daljnovodi, posledično se pogosteje zgodi, da je omrežje v Španiji zasičeno z OVE in s polnimi LNG terminali in imajo nižje cene.

Do nekaj let nazaj je bila podobna zgodba s Švedsko in Norveško, ki imata obilo hidroelektrarn. Ko so v obratovanje prišle precej zmogljive podvodne povezave z Dansko in VB, je cena elektrike na Norveškem poskočila na centralno evropsko raven.

Mi smo praktično vezani na italjanski trg. Italija je ena večjih uvoznic elektrike v EU, tako da požre vse kar ji lahko dostavimo. Posledično je tudi naša cena pogosto blizu italjanski.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

Vem, da cel sistem ni glih trivialen, bolj so mi v oči padle razlike v ceni, za kaj več pa pojma nimam (evo sedaj malo več vem)
To, da se pa da s procenti zavajati, mi je pa jasno kot beli dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

Darijan0 ::

Še ima kdo probleme z garancijo pri solaredge? Meni je leta 2018 montiral elektrarno energing rok žerjav sp, že nekaj časa pa mi ne dela vsaj 4 do 6 panelov, zdaj se mi pa majster ne javi. Koliko gledam naokoli so z solaredge ogromni problemi, ima kdo kak nasvet kako rešiti situacijo?
Lp Darijan

KTr1sk ::

Darijan0 je izjavil:

Še ima kdo probleme z garancijo pri solaredge? Meni je leta 2018 montiral elektrarno energing rok žerjav sp, že nekaj časa pa mi ne dela vsaj 4 do 6 panelov, zdaj se mi pa majster ne javi. Koliko gledam naokoli so z solaredge ogromni problemi, ima kdo kak nasvet kako rešiti situacijo?
Lp Darijan

Če prav sklepam potem so ti optimizatorji odpovodeli tam kjer ne delajo paneli? Pri meni so prejšni mesec montirali in eden optimizator je takoj crnkil oz ni delal ob priklopu in nisem vedel dokler nisem imel aplikacije.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

SambaShare ::

Darijan0 je izjavil:

Meni je leta 2018 montiral elektrarno energing rok žerjav sp, že nekaj časa pa mi ne dela vsaj 4 do 6 panelov, zdaj se mi pa majster ne javi.


https://www.stop-neplacniki.si/rok-zerj...
10. 03. 2018 smo zaznali, da je bil subjekt izbrisan

papak ::

Ima kdo balkonsko izvedbo, do 800w brez soglasja? 2 panela direkt v vtičnico?

Groot ::

SambaShare je izjavil:

Darijan0 je izjavil:

Meni je leta 2018 montiral elektrarno energing rok žerjav sp, že nekaj časa pa mi ne dela vsaj 4 do 6 panelov, zdaj se mi pa majster ne javi.


https://www.stop-neplacniki.si/rok-zerj...
10. 03. 2018 smo zaznali, da je bil subjekt izbrisan


Ni panike, glede na to da je bil s.p., je osebno odgovoren.

FoxKnox ::

Groot je izjavil:

SambaShare je izjavil:

Darijan0 je izjavil:

Meni je leta 2018 montiral elektrarno energing rok žerjav sp, že nekaj časa pa mi ne dela vsaj 4 do 6 panelov, zdaj se mi pa majster ne javi.


https://www.stop-neplacniki.si/rok-zerj...
10. 03. 2018 smo zaznali, da je bil subjekt izbrisan


Ni panike, glede na to da je bil s.p., je osebno odgovoren.


Če je v postopku osebnega stečaja, kar verjetno je, se postaviš v dooolgo vrsto upnikov. Upanje umre zadnje.

dussan ::

Verjetno lahko za optimizatorje uveljavljaš garancijo pri proizvajalcu? Ima SolarEdge kakšnega zastopnika v SLO?

Kawl6 ::

papak je izjavil:

Ima kdo balkonsko izvedbo, do 800w brez soglasja? 2 panela direkt v vtičnico?


Nova pravila:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Matevz96 ::

Kawl6 je izjavil:

papak je izjavil:

Ima kdo balkonsko izvedbo, do 800w brez soglasja? 2 panela direkt v vtičnico?


Nova pravila:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...


Če prav razumem ti za teh 600W morajo dati soglasje v 14 dneh. Torej si lahko vsak na balkon namesti dve celici v kolikor jih kupi v kompletu ki ima CE certifikat?
#hooldthedoor

DamijanD ::

A če optimizator crkne a še vedno daje od sebe 1V? Oz. a lahko tudi tako crkne, da ti cel string prekine?

driver_x ::

Glede na to, da so vezani zaporedno, najbrž lahko onesposobi cel string.

MadMax ::

Glede na to za koliko njih vemo da so crknili, pa nekako še vedno ni znano da bi zaradi enega crknil cel string (dokler je seveda v stringu dovolj delujočih).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FoxKnox ::

A to zadeve že crkujejo ? Še dobro, da je 20 let garancije.;)

MadMax ::

Večinoma če že, crkne zaradi "otroških bolezni", torej tekom prvih par mesecev življenja.
Garancija pa sicer krije sam optimizator, ne pa njegove menjave in popravka layouta.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

feryz ::

Človek bi rekel, da ste tisti, ki colate mastne denarje podjetjem, na varni strani kar se garancije tiče. Vsaj tak je argument za ogromna preplačila podjetjem, ki se s tem ukvarjajo.
Če bi meni zjutraj krepalo 4 do 6 panelov, bi popoldne že delali.

Btw, če bo res konec leta 2023 zaključen boom v zvezi s SE, pričakujte da se bo vsaj pol teh firm zaprlo. Nikomur ni v interesu malo ali nič delati in veliko odpravljati reklamacije. To bodo delale druge firme, za zelo velik denar.

Utk ::

Seveda seveda, njim bo crkovalo in bojo popravljali za velik denar, tvojih 10 elektrarn ne bo crknilo, če pa že, boš še 20 let zastonj popravljal.

mn ::

Utk je izjavil:

Seveda seveda, njim bo crkovalo in bojo popravljali za velik denar, tvojih 10 elektrarn ne bo crknilo, če pa že, boš še 20 let zastonj popravljal.


V bistvu ima prav. Kar poglej si verigo Bisol podjetij za primer kako se to dela. In prav nič ne preprečuje GEN-I d.o.o., da zaradi likvidnostnih hčerinskega podjetja GEN-I SONCE d.o.o. le to zapre, ker ustvarja izgubo.

Par let kasneje, ko se računica spet obrne in postane postavitev spet rentabilna, pa ni problema odpreti GEN-I SOLAR d.o.o.

Utk ::

Zato sem jaz za to, da ti naredi zanesljiv lokalec, ki sicer tudi lahko zapre firmo, ampak si ne bo dovolil, da mu sosedi jebejo vse po spisku. Pa ne sme bit prestar in preveč nagnjen k bolezni, ker, ajde, čez 25 let je vseeno, kakih 15 let bi bilo pa v redu, da je še aktiven.

Bostjan_321 ::

Zavarovalnice so tud zavohale biznis. ZT hoče imet 130€ za zavarovanje SE, če jo zavaruješ samostojno. Če jo v kompletu hiše pa 150€, ker to obvezno vklučuje še instalacije.

Je kak ponudnik z bolj normalnimi cenami?

Imaš tudi opcijo za okoli 30€, ki pa NE pokriva indirektnega udara strele. Vprašanje za miljon €, kako verjeten je indirektni udar strele :))

Zgodovina sprememb…

FoxKnox ::

https://www.dnevnik.si/1043003349/magaz...

Toliko o trajnostni rešitvi.

FoxKnox ::

Pa še tole :
https://www.dnevnik.si/1043003895/slove...
Pripravlja se zakon o poenostavljenih postopkih za pridobitev dovoljenj in soglasij za postavitev SE.Poleg tega se predvideva postavitev SE tam, kjer do sedaj ni bilo dovoljeno : njive, deponije, vodne površine....
Torej na horuk drvimo v nemški način, kjer se na kmetijskih površinah postavlja SE polja, ne glede na ekologijo, urbanistiko......
Jaz predlagam Ljubljansko barje, 80 km2 neobdelane površine, samo trava in grmovje, v bljižini mesta in industrije. NATURA 2000 ? Koha briha.
.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

shmandi ::

FoxKnox je izjavil:


Jaz predlagam Ljubljansko barje, 80 km2 neobdelane površine, samo trava in grmovje. NATURA 2000 ? Koha briha.
.

Ti nisi čist diht... A boš tudi pilote dal za temelje?

FoxKnox ::

shmandi je izjavil:

FoxKnox je izjavil:


Jaz predlagam Ljubljansko barje, 80 km2 neobdelane površine, samo trava in grmovje. NATURA 2000 ? Koha briha.
.

Ti nisi čist diht... A boš tudi pilote dal za temelje?

Sarkazem ti je tuj, ne ?

driver_x ::

FoxKnox je izjavil:

Pa še tole :
https://www.dnevnik.si/1043003895/slove...
Pripravlja se zakon o poenostavljenih postopkih za pridobitev dovoljenj in soglasij za postavitev SE.Poleg tega se predvideva postavitev SE tam, kjer do sedaj ni bilo dovoljeno : njive, deponije, vodne površine....
Torej na horuk drvimo v nemški način, kjer se na kmetijskih površinah postavlja SE polja, ne glede na ekologijo, urbanistiko......
Jaz predlagam Ljubljansko barje, 80 km2 neobdelane površine, samo trava in grmovje, v bljižini mesta in industrije. NATURA 2000 ? Koha briha.
.


Problem je (bil) v tem, da sedaj plačuješ večji davek, če se ni na stanovanjski hiši.

shmandi ::

FoxKnox je izjavil:


Sarkazem ti je tuj, ne ?

Ni poanta v sarkazmu, ampak v tem, da tebe glede sončnih ali tehnologije in napredka nasploh nekaj grize...
Saj so vedno bili ljudje, ki so nasprotovali napredku in na vse načine prepričevali druge kako je to slabo in narobe.
Je pa tudi res, da so šli kmalu v pozabo, napredek je pa šel svojo pot...

FoxKnox ::

shmandi je izjavil:

FoxKnox je izjavil:


Sarkazem ti je tuj, ne ?

Ni poanta v sarkazmu, ampak v tem, da tebe glede sončnih ali tehnologije in napredka nasploh nekaj grize...
Saj so vedno bili ljudje, ki so nasprotovali napredku in na vse načine prepričevali druge kako je to slabo in narobe.
Je pa tudi res, da so šli kmalu v pozabo, napredek je pa šel svojo pot...


Napredek, ki je potekal po liniji najmanjšega upora in ki ga je narekoval kapital, ni bil nikoli trajnostno naravnan, ampak samo, naj se služi , dokler se lahko. Na svoje oči sem videl nemški način, cela polja ,travniki, nepregledno, samo paneli. Ceste, ograje in paneli. Kamor ti oči sežejo.A se kdo vpraša, kdo bo sadil koruzo, pšenico, krompir, če pa lahko polje oddaš za SE.
Kaj pa trava, podrast, biotika ? To ni napredek to je biotski genocid.Na to v zapisu opozarjajo strokovnjaki. Ampak zmanikuje časa . Mudi se, ker je tako določeno na najvišjem nivoju. Pa velik denar je v igri .Tu ni prostora za omahovanje. Moj sarkazem o Ljubljanskemu barju ponazarja prav to.
Imaš prav. Napredek bo šel svojo pot, paneli bodo pa ostali na strehah .

shmandi ::

Marsikaj se da, samo ne na vrat na nos in da ni zgolj kapital edino vodilo.
https://www.weforum.org/agenda/2022/07/...
Tvoja ideja o panelih na barju je zgolj dokaz, da ti je namen pisanja v tej temi zgolj pljuvanje po sončnicah... sarkazem gor ali dol

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shmandi ()

SambaShare ::

FoxKnox je izjavil:

https://www.dnevnik.si/1043003349/magaz...

Toliko o trajnostni rešitvi.


Am, lahko tu uveljaviš garancijo, oz. zakaj ni odpoklica?

dussan ::

Se malo ponavljam, ampak res me zanima, kaj je z garancijo na opremo (razsmernik, optimizatorji, paneli) v primeru, da podjetje ali s.p. ni več aktiven. Je to možno uveljavljati pri proizvajalcu? Za SolarEdge mi je nekako jasno, da imajo "vse" podatke pri sebi, saj so tako razsmerniki kot optimizatorji registrirani v njihovi aplikacije. Kaj pa paneli, ki so več ali manj vsi iz Kitajske... Zastopnikov pa v EU verjetno sploh ni?

hruske ::

papak je izjavil:

Ima kdo balkonsko izvedbo, do 800w brez soglasja? 2 panela direkt v vtičnico?


Nobeden še nima tega pri nas, poleg tega je do 600W max.

Matevz96 je izjavil:

Kawl6 je izjavil:

papak je izjavil:

Ima kdo balkonsko izvedbo, do 800w brez soglasja? 2 panela direkt v vtičnico?


Nova pravila:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...


Če prav razumem ti za teh 600W morajo dati soglasje v 14 dneh. Torej si lahko vsak na balkon namesti dve celici v kolikor jih kupi v kompletu ki ima CE certifikat?


Ne dajejo soglasja, ampak jih samo obvestiš, da boš to priklopil in ti morajo števec prekonfigurirat, da te ne odklopi, če prihaja do izvoza energije v omrežje.

Ja, vsako odjemno mesto si lahko to namesti.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

UkrFTW! ::

Kako omrežje "ve", da teče el. tok v kontra smeri iz hiše ven v omrežje, ko istočasno poriva tudi el. tok noter?

SE oziroma inverter je z vsemi tremi žicami/fazami in nulo zgolj spojen za elektro omarico na obstoječe tri faze in nulo.

Omrežje v bistvu tudi poriva tok v inverter.

hruske ::

UkrFTW! je izjavil:

Kako omrežje "ve", da teče el. tok v kontra smeri iz hiše ven v omrežje, ko istočasno poriva tudi el. tok noter?



Obstaja revolucionarna čudežna metoda, ki se ji reče števec v elektro omarici. :)))
Rad imam tole državico. <3

driver_x ::

UkrFTW! je izjavil:

Kako omrežje "ve", da teče el. tok v kontra smeri iz hiše ven v omrežje, ko istočasno poriva tudi el. tok noter?

SE oziroma inverter je z vsemi tremi žicami/fazami in nulo zgolj spojen za elektro omarico na obstoječe tri faze in nulo.

Omrežje v bistvu tudi poriva tok v inverter.


Inverter z nekoliko višjo napetostjo v omrežje vsiljuje svoj tok.

TESKAn ::

FoxKnox je izjavil:

.A se kdo vpraša, kdo bo sadil koruzo, pšenico, krompir, če pa lahko polje oddaš za SE.
To ni napredek to je biotski genocid.

Prvi del (polja) so tudi biotski genocid, pa te ne ne moti lih pretirano. Da ne omenjam, da marsikater pridelek uspeva bolje pod paneli.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Daniel ::

Nič niso polja biotski genocid. Vsaj dokler še strune uživajo notri jim je očitno čisto fajn. Pa miši.

Medtem pa na drugem koncu sveta še zmeraj masovno uporabljajo atrazin...

PrimoZ_ ::

Bostjan_321 je izjavil:

Zavarovalnice so tud zavohale biznis. ZT hoče imet 130€ za zavarovanje SE, če jo zavaruješ samostojno. Če jo v kompletu hiše pa 150€, ker to obvezno vklučuje še instalacije.

Je kak ponudnik z bolj normalnimi cenami?

Imaš tudi opcijo za okoli 30€, ki pa NE pokriva indirektnega udara strele. Vprašanje za miljon €, kako verjeten je indirektni udar strele :))


Ta indirekten udar strele je pomoje brez veze.
SE dela na kar visoki napetosti in mislim da ni toliko občutljivo kot kak tv, pc,...

Zavarovalnica ti bo pa itak prodajala najdražjo opcijo.
Le kako bi sicer imeli vsako leto rekordne profite.

MadMax ::

SE nima nič visoke napetosti, ki bi jo naredilo manj občutljivo na MV in kA strele...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

phnj90 ::

Yay, izteklo se je/bo s pozitivno ničlo že v prvem letu, navkljub precej slabi sončnosti septembra in decembra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()
««
241 / 324
»»