» »

Enaa + računalnik brez OS

Enaa + računalnik brez OS

«
1
2 3

toro69 ::

Temo odpiram, kot opozorilo/previdnost podjetnikom in podjetjem, ki kupujejo osebne računalnike ali prenosnike brez OS.

Kolega je prejšnji mesec na firmo pri Enaa nabavil računalnik brez OS (bodisi Windows ali Linux), ker je preko telefona preverjal razpoložljivost ga je gospa na drugem koncu večkrat vprašala če ima OS že nabavljen in kaj bo na računalniku poganjal...

Meni je bilo že zanjimivo kaj ga to gnjavijo ;)

Nato pa čez cca. 10 dni dobi pošto s Microsofta slovenije z zahtevo po obrazložitvi kak operacijski sistem poganja oz. je namestil. Če ne odgovori sledi prijava.

Glede da je Enaa pogodbeni partner Microsofta in na veliko prodaja njihovo programsko opremo jim je to vsekakor v interesu (da prodajo še kako licenco več). :)

Upam, da odgovor, da ima nameščen Linux zadostuje in ne bo imel nepotrebnih problemov s inšpekcijo.

:|

lp

Gigahertz ::

Bi jim odgovoril ampak v zameno če mi povejo kakšne tangice ima žena od gatesa nameščene...
"670#2500#8"

PALOMINO ::

Hm, če je to res kar si napisal, gre očitno za posredovanje podatkov na MS.
Očitno recesija v IT kaže zobe in se poslužujejo že takih prijemov, škoda.

einstein :P ::

Nič, naj napiše, da bo uporabljal Linux, da ne bo še kakših težav...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

crniangeo ::

Naj reče da bo uporabljal freedos :-)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

NeMeTko ::

Nekaj pri takšnem postopku definitivno 'smrdi'.

Že kot prvo je vprašanje, če bi sploh kdo smel Microsoftu posreovati podatke o nakupu računalnika brez tvojega pristanka, ali pa bi te morali o tem že pred nakupom opozoriti, ti pa se odloči, ali pristaneš na te pogoje, ali pa boš kupil drugje.

Verjetno bi imela tudi informacijska pooblaščenka kaj za pripomniti na takšno prakso.

Kot drugo, Microsoft nima prav nič za zanimati, kaj ti na svojem računalniku poganjaš, če ne poganjaš njihovega programja. Praviloma, bi moral zadoščati odgovor 'Na računalniku ne poganjamo Microsoft programov'. Kakršnokoli informacijo, ki presega ta okvir, pa Microsoft nima pravice terjati.

Seveda ti lahko Microsoft za vrat pošlje kakšnega inšpektorja. Odvisno zdaj, ali res uporabljaš vse drugo, samo Microsoft programov ne, se lahko takega obiska inšpekcije 'veseliš' ali pa tudi ne.

Verjetno tudi inšpekcijske službe nočejo biti sluge Microsoftu, obseg prijav v primeru striktnega izvajanja zagrožene politike, pa bi bistveno presegel fizične sposobnosti inšpekcijskih služb. Tako da je zadeva 'tombola' - nekoga bodo morda celo res obiskali, drugega pa ne - kljub temu, da je Microsoft s tem grozil.

Vsekakor tak način dela ne more biti v ponos nobenemu proizvajalcu.
Medtem, ko je nekakšen 'selfauditing' do neke mere že povsem normalna in legalna praksa, pa je ta model skrajno vprašljiv. (Selfauditing je nekakšna inventura, ki jo občasno zahtevajo nekateri proizvajalci programske opreme. Pri tem ti pošljejo dopis, kjer te kot kupca pozovejo, da prešteješ na koliko računalnikih imaš nameščeno njihovo programsko opremo. Stvar služi bolj za to, da te spomni, da bi mogoče bilo dobro dokupiti še kakšno dodatno licenco, če si namestil več, kot si prvotno licenciral.)

Mogoče pa res nebi bilo slabo, da bi Microsoft naletel na nekoga, ki dejansko uporablja izključno Linux, pa da na tisti dopis odgovori "Katero programsko opremo imamo na naših računalnik nameščeno, vas nima kaj zanimati. Zato pa nas toliko bolj zanima kje ste nezakonito pridobili informacije o naših nakupih računalniške opreme. Zahtevamo da nam nemudoma pojasnite izvor informacij in pravno podlago, na osnovi katere ste jih pridobili. V kolikor ne morete dokazati, da ste informacije pridobili na zakonit način, bomo vključili urad informacijske pooblaščenke."

darkkk ::

Ah ja, slovenski trgovci

vorantz ::

po moje naj kr tkoj piše
informacijski pooblaščenki
če je kej nedovoljenega v tej praksi bo posredovala in upajmo spravla v red...bo nrdil uslugo ostalim firmam ki bi jih lahko tko gnjavli :P

Invictus ::

Podatki podjetja ne spadajo med osebne podatke.

Pač ne kupujte računalnikov tam.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

Ni mi všeč praksa enaa, ni mi pa tudi všeč, da je dal tip gor piratsko kopijo. Oba naj se gresta solit.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

šernk ::

Se pa kaj kupuješ lahko šteje med poslovno skrivnost?

Furbo: kjer piše da ima piratsko kopijo? Če rabiš samo tista 2 excella za vodenje računovodstva ne rabiš windowsev. V končni fazi tudi microsoft office lepo deluje na linuxu in lahko da office že ima kupljene.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Relanium ::

NeMeTko je izjavil:


Mogoče pa res nebi bilo slabo, da bi Microsoft naletel na nekoga, ki dejansko uporablja izključno Linux, pa da na tisti dopis odgovori "Katero programsko opremo imamo na naših računalnik nameščeno, vas nima kaj zanimati. Zato pa nas toliko bolj zanima kje ste nezakonito pridobili informacije o naših nakupih računalniške opreme. Zahtevamo da nam nemudoma pojasnite izvor informacij in pravno podlago, na osnovi katere ste jih pridobili. V kolikor ne morete dokazati, da ste informacije pridobili na zakonit način, bomo vključili urad informacijske pooblaščenke."

Tole bi pa hudo rad videl izraze na njihovih obrazih :)

stb ::

Pomoje je MS že pazil, da je dopis spisan tako, da ga lahko upravičijo z "naključnim" izborom podjetja iz kakšnega imenika ali pa da so prejeli anonimni namig fizične osebe in zaradi ZVOP ne smejo posredovati njenih osebnih podatkov. Tu bi pomagal kvečjemu nenapovedan obisk inšpektorja hkrati pri EnaA in MS. Pri obeh bi moral biti dogovorjen sestanek s kontaktnima osebama (prodajalec oz kdorkoli je pač podpisan) da ni izgovora "je na terenu".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

Furbo ::

šernk je izjavil:

Se pa kaj kupuješ lahko šteje med poslovno skrivnost?

Furbo: kjer piše da ima piratsko kopijo? Če rabiš samo tista 2 excella za vodenje računovodstva ne rabiš windowsev. V končni fazi tudi microsoft office lepo deluje na linuxu in lahko da office že ima kupljene.


Zakaj potem cvika?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

BlaY0 ::

toro69 je izjavil:


Nato pa čez cca. 10 dni dobi pošto s Microsofta slovenije z zahtevo po obrazložitvi kak operacijski sistem poganja oz. je namestil. Če ne odgovori sledi prijava.

Jah vprašat jih je treba samo od kod jim informacija, da so sploh kupili nove računalnike, če ne povejo, sledi prijava...

toro69 ::

@stb: dopis je dejansko tako spisan
@Furbo: v celotni zgodbi je še najmanjši problem licenca

Furbo ::

Kakor za koga, zadnji stavek originalne objave mi da misliti, da temu ni tako.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fosil ::

Ne gre za osebne podatke, ampak gre pa za poslovne podatke, ki so lahko ravno tako občutljivi.

Morda bi lahko tukaj že govorili o grožnjah in poskusu izsiljevanja?
Torej če nam ne poveš kar želimo vedet, bodo posledice?

In pa morda še naprej, če te prijavijo in se izkaže da je vse v redu, ali jih lahko tožiš zaradi klevetanja in blatenja dobrega imena?
Tako je!

amigo_no1 ::

1a, tokrat ste dosegli novo dno.Porazno.

Nato pa čez cca. 10 dni dobi pošto s Microsofta slovenije z zahtevo po obrazložitvi kak operacijski sistem poganja oz. je namestil. Če ne odgovori sledi prijava.

Steraj jih v pm (1a in MS Slo)...


In pa morda še naprej, če te prijavijo in se izkaže da je vse v redu, ali jih lahko tožiš zaradi klevetanja in blatenja dobrega imena?

Koga to ?

Furbo ::

Prijava inšpekciji ni klevetanje in blatenje. Žal se pri nas s tem precej nagaja in če bi se to dalo, bi bil že marsikdo bogat.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kuglvinkl ::

Kaj pa TIRS pravi?

BlaY0 ::

Kaj če pravit? TIRS bo prišel, ko bo obravnaval prijavo...

Primoz ::

toro: scan prosim (podatke lahko zakriješ).
There can be no real freedom without the freedom to fail.

stb ::

Pogoj za "klevetanje in blatenje" je javnost izjav, dopis pa temu ne ustreza.
Ta forum je pa javen, ampak tu pa že ne govorimo zlonamernih neresnic, a ne :)

FlyingBee ::

če že imaš podjetje imaš valjda dinar za en windows ali pač ne?

connel ::

Ah daj no, kot da je to problem pri vsem tem, resno? To da neko trgovino zanima kaj boš imel na PC-ju je popolnoma običajno in te podatke celo posreduje naprej Microsoftu??? Đizs. Ne trgovca, ne Microsofta ne briga popolnoma nič kateri OS ima oz. katerega bo imel kupec na PC-ju.

Zvezdica27 ::

če hoče:

daj dopis sem gor.

Ti spišem odgovor za inšpekcijo, Informacijskega pooblaščenca RS ter tožilstvo (kaznivo dejanje) glede zlorab. Ampak drug teden.

Pa jih privijemo.

Če hoče seveda. Če pa ne, pa zaklenite temo. kaj vse se dogaja po pošti (Reader's digest + MK)...

zz

Oberyn ::

Meni se ne zdi problematično. Vedno sem za biznis. Pošljem jim vljuden odgovor, da to informacijo ponujam za zmerno ceno npr. 999 €, priložim predračun in to je to. Cena se mi ne zdi pretirana, želijo informacijo, ki je nimajo, jaz jo pa imam, torej ponudim biznis.

[D]emon ::

Mene tule predvsem zanima, kaksno pravno podlago imajo (ce sploh! sumim, da ne) za tako zadevo. Enaa so pa tako ali tako f00.



LP
-T
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Poldi112 ::

Meni so pedri iz BSA kakšno leto dni nazaj pisali, da so "izvedeli", da uporabljam nelegalno opremo in da naj jim v roku x dni podpisano vrnem mislim da izjavo, da je vse legalno. Me je pogrelo, ker vem da me ni noben prijavil (sploh ker me nima za kaj), ampak so to zgolj poceni umazani triki. Dopis sem ignoriral. Nikogar ni bilo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kalko ::

To so zelo resne obtožbe, zato bi bilo dobro, da jih OP podkrepi s skenom dokumenta (seveda s pobrisanimi osebnimi oz. podatki o podjetju). Drugače je vse skupaj lahko tudi rekla-kazala, ali pa zgolj naključje.

matter ::

V takem primeru računalnik vrnem na Enaa in jih pošljem v k****.
Kje pa imajo pravico MS dajati moje podatke nakupa.

Vsekako priporočam, da kolega prenosnik vrne in istega naroči drugje.
Grem basket pa bom neloke metal

Unknown_001 ::

matter je izjavil:

V takem primeru računalnik vrnem na Enaa in jih pošljem v k****.
Kje pa imajo pravico MS dajati moje podatke nakupa.

Vsekako priporočam, da kolega prenosnik vrne in istega naroči drugje.


Zakaj bi pa takim delal promet, jaz bi še na blagajni kako krepko rekel pa šu!
Zaka so pa plačani, a zato, ker nimajo drugega dela pa se grejo z drugimi ukvarjat če je vse legalno, al zato, ker je tožarjenje drugih postal slovenski nacionalni šport!?

Ko da pri njih doma noben ne uporablja kakega nelegalnega softwera, mimgrede, če se kdo spomne une zgodbe, ko je Jezus reku unim ko so žensko pripeljal zarad prešuštva da bi jo kamenjal: "Tisti ki je brez greha naj prvi vrže kamen vanjo..."

matter ::

ReportF16 pomiri se :)
Saj ni prodajalec nič kriv. Prevečkrat se napada prodajalce, ki nimajo nič s tem.
Grem basket pa bom neloke metal

Unknown_001 ::

matter je izjavil:

ReportF16 pomiri se :)
Saj ni prodajalec nič kriv. Prevečkrat se napada prodajalce, ki nimajo nič s tem.


Se opravičujem za izpad, ampak če je kej takega sem navajen stvar prec razčistit pa sem se mal preveč vživel v temo...:D:)

Duhec ::

toro69 je izjavil:

Temo odpiram, kot opozorilo/previdnost podjetnikom in podjetjem, ki kupujejo osebne računalnike ali prenosnike brez OS.
Kolega je prejšnji mesec na firmo pri Enaa nabavil računalnik brez OS (bodisi Windows ali Linux), ker je preko telefona preverjal razpoložljivost ga je gospa na drugem koncu večkrat vprašala če ima OS že nabavljen in kaj bo na računalniku poganjal...
Meni je bilo že zanjimivo kaj ga to gnjavijo ;)
Nato pa čez cca. 10 dni dobi pošto s Microsofta slovenije z zahtevo po obrazložitvi kak operacijski sistem poganja oz. je namestil. Če ne odgovori sledi prijava.
Glede da je Enaa pogodbeni partner Microsofta in na veliko prodaja njihovo programsko opremo jim je to vsekakor v interesu (da prodajo še kako licenco več). :)
Upam, da odgovor, da ima nameščen Linux zadostuje in ne bo imel nepotrebnih problemov s inšpekcijo.
:|
lp

@toro69, to je en navaden "rekla kazala" ! Vaške čenče, s tabo vred ! Daj scan pošte s strani MS-a!

Yolle ::

Mislim da ni dobil od MS ampak od BSA Slovenija, vsaj tko sm jaz videl en dopis.
Yolle

s51as ::

Verjetno bi bilo najprej treba preverit, če je tole sploh resnica ali samo poskus očrnitve enaa... zdi se mi namreč hudo neverjetno, da bi si kak trgovec kaj takega nakopal na glavo, ko pa bi preprosto svojo pripadnosti MSju lahko pokazal tako, da nebi prodajal računalnikov brez prednameščenih windowsow. Če bi že hotel bit pripaden... Da bi pa tepel roko ki ga hrani... bi moral biti milo rečeno moten... ne verjamem...
It's just me myself and I

Zvezdica27 ::

lp,

ali v kupoprodajni pogodbi piše, da bodo zbirko osebnih podatkov poslali BSA ali MS?

Če ne - zloraba. Dopis sem gor, ukrepat al pa nekat jokat!

zz

Aljoša ::

Toro69, na Gambit trade d.o.o., ne EnaA.com ne kdorkoli povezan z nami nima nič z dopisom, ki ga je prejel tvoj prijatelj. Prodajalec ali prodajalka, s katerim se je tvoj prijatelj pogovarjal, je zagotovo večkrat vprašala, kako bo z operacijskim sistemom. Razloga za to sta vsaj dva. Eden je to, da želimo prodati več. Drugi pa je ta, da notesnike kupujejo tudi kupci z manj znanja in verjemi, nič kaj prijetno ni potem poslušati, da smo jim prodali računalnik brez operacijskega sistema s katerim nimajo kaj početi (če seveda ne doplačajo za licence). In tu se zgodba za nas konča. Naši zaposleni nimajo nobenih navodil, da tovrstne podatke beležijo in zbirajo ter posredujejo naprej.
Gambit trade d.o.o. je res največji Microsoft partner v Sloveniji a obenem tudi popolnoma neodvisno podjetje. Naše obveznosti do Microsofta spoštujemo, tako pri nas ne boš dobil "črne" verzije programa in to je tudi vse.

amigo_no1 ::

Nihče ne trdi da, 1a kot Ms Gold partner namešča travniške kopije Os, temveč, da gre za nekaj drugega.

Je bilo res samo naključje, da je bil MS Slo seznanjen z nakupom (ali pa random na 10-dni bombardirajo random podjetja) z vprašanjem o OSju.


Kje je OP ?


ali v kupoprodajni pogodbi piše, da bodo zbirko osebnih podatkov poslali BSA ali MS?

Take so pogodbe so ničelne.

Aljoša ::

Povezave med nakupom pri nas in dopisom Microsofta zagotovo ni.

kuglvinkl ::

ničelne? :)

Zvezdica27 ::

lp,

ne verjamem in zato bi pač poslal dopis na Inf. poobl + tožilstvo. nekdo je nekomu dal naslov. In ta naj odgovarja.

Banda.

Ker pa prejemnik pisma nima jajc, pač zaklenite temo. Folk bi jokal nič pa naredil. Tko to je v lijepi naši. In pa taka pogodba ne bi bila nič(el)na. Bila bi kar lepo veljavna. Kaj vse privoliš, samo da si v nekem sisitemu... glej kaj dela Reader's Digest - podatke so dobili od MK in to na podlagi vseh podpisov ko drobnega tiska ne berermo. Isto Google, isto Mercator, Tuš...

uuuu... kako lepo je biti mlad... v Sloveniji, fabriki sanj.... kako lepo je na čelu slepe kokoši, v narodni noši...

zz

St235 ::

Pošiljat karkoli informacijski pooblaščenki je BREZVEZE, ker NE gre za osebne podatke. Podjetje kot takšno nima osebnih podatkov. Enako je nesmiselno karkoli pošiljat na tožilstvo, ker tudi ne gre za kaznjivo dejanje.

Prijavo je smiselno, dat na Tržni inšpektorat in sprožit odškodninski zahtevek, če seveda imaš za slednje kakeršenkoli dokaz.

Ziga Dolhar ::

Lakotnik,

podatek, da "je Žiga Dolhar dne X.Y. pri nas kupil prenosnik brez nameščenega operacijskega sistema" ni osebni podatek?
https://dolhar.si/

St235 ::

Kolega je prejšnji mesec na firmo pri Enaa nabavil računalnik brez OS (bodisi Windows ali Linux), ker je preko telefona preverjal razpoložljivost ga je gospa na drugem koncu večkrat vprašala če ima OS že nabavljen in kaj bo na računalniku poganjal...


Če bi šlo za fizično osebo bi to seveda bil osebni podatek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Aljoša ::

Zvezdica, Lakotnik, .... jasno sem napisal, da ne enaA.com ne Gambit trade ne kdorkoli povezan z nami ne daje nikakršnih podatkov naprej. In za to izjavo stojim in sem zanjo tudi pripravljen odgovarjati na kakršenkoli način. Seveda, še vedno mi lahko ne verjameta, ampak vseeno menim, da to še ni dovolj močan argument, da bi nekdo mene in moje sodelavce lahko poimenoval banda.
In še to: če kdo res želi to zadevo razčistiti, naj se obrne na Microsoft in BSA, mi zagotovo nismo pravi naslov.

Ziga Dolhar ::

St235 je izjavil:

Kolega je prejšnji mesec na firmo pri Enaa nabavil računalnik brez OS (bodisi Windows ali Linux), ker je preko telefona preverjal razpoložljivost ga je gospa na drugem koncu večkrat vprašala če ima OS že nabavljen in kaj bo na računalniku poganjal...


Če bi šlo za fizično osebo bi to seveda bil osebni podatek.


A, nepozorno berem! :)
https://dolhar.si/

St235 ::

Aljoša je izjavil:

Zvezdica, Lakotnik, .... jasno sem napisal, da ne enaA.com ne Gambit trade ne kdorkoli povezan z nami ne daje nikakršnih podatkov naprej. In za to izjavo stojim in sem zanjo tudi pripravljen odgovarjati na kakršenkoli način. Seveda, še vedno mi lahko ne verjameta, ampak vseeno menim, da to še ni dovolj močan argument, da bi nekdo mene in moje sodelavce lahko poimenoval banda.
In še to: če kdo res želi to zadevo razčistiti, naj se obrne na Microsoft in BSA, mi zagotovo nismo pravi naslov.


Hvala za pojasnilo, ampak kaj ima to veze z mano? Pač tvoja beseda proti nekomu drugemu, s tem da o "teži" tvoje besede, smo se uporabniki tega foruma lahko že večkrat prepričali.

Če posameznik meni, da je oškodovan in da ste MS ali BSA posredovali kakršnekoli podatke ima vso pravico to prijavit tako Tržni inšpekciji, kakor tudi vložiti odškodninsko tožbo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft zahteva popis programske opreme (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
17333060 (18127) Mavrik
»

EnaA in njihov katastrofalni sistem za odjavo od spam-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
6713155 (9280) fosil
»

Kje kupiti Windows 7 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6212328 (8933) Pesimist
»

Enaa.com podaljšek

Oddelek: Loža
418887 (7782) Šimpanz

Več podobnih tem