» »

Data wiping vprašanje

Data wiping vprašanje

Phantomeye ::

Rad bi popolnoma izbrisal podatke na enem disku, ker bi ga rad prodal. Po internetu sem brskal, da bi našel učinkovito metodo in naletel na t.i. DBAN. Piše, da zadeva traja par ur. Potem sem pa brskal še drugje in zasledil t.i. Enhanced Secure Erase, kjer naj bi postopek trajal par sekund.

Mi lahko kdo to laično razlozi, kakšna je razlika, kašne so prednosti, kakšne slabosti (pri obeh).

hvala in lp.

Silck ::

Uporabi DBAN. Enhanced Secure Erase je komanda za brisanje SSD-jev.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Silck ()

black ice ::

Če uporabljaš katero izmed linux distribucij lahko uporabiš tudi ukaz dd.
Primer:
dd if=/dev/urandom of=/potdotrdegadiska bs=[x] count=[x]

bs - velikost sektorja, ne pozabi pripone (k)
count - kolikorat želiš prepisati disk
Lahko uporabiš tudi parameter if=/dev/zero, vendar v tem primeru disk prepišeš z ničlami. V zgornjem primeru prepišeš z naključnimi podatki.

Postopek lahko traja nekaj ur, kot si že sam ugotovil.

Phantomeye ::

DBAN mi javlja nek sector reading error. ceprav je disk okej (testiral)

amigo_no1 ::

Kako random je linuxov urandom ?

Mavrik ::

black ice je izjavil:

Če uporabljaš katero izmed linux distribucij lahko uporabiš tudi ukaz dd.
Primer:
dd if=/dev/urandom of=/potdotrdegadiska bs=[x] count=[x]

bs - velikost sektorja, ne pozabi pripone (k)
count - kolikorat želiš prepisati disk
Lahko uporabiš tudi parameter if=/dev/zero, vendar v tem primeru disk prepišeš z ničlami. V zgornjem primeru prepišeš z naključnimi podatki.

Postopek lahko traja nekaj ur, kot si že sam ugotovil.


DD je neprimerno manj varen kor DBAN... dd namreč ni orodje za varno brisanje in ne bo šlo preverjat premiranih in skritih sektorjev.
The truth is rarely pure and never simple.

timek ::

Kill disk je tudi ena izmed možnosti: KillDisk.

Phantomeye ::

timek je izjavil:

Kill disk je tudi ena izmed možnosti: KillDisk.



Potem sem skušal še z hdderase, ki naj bi bil boljši kot DBAN... potem sem pa obupal in se odlocil za KillDisk. Sicer sem moral špilat pirata (ja priznam, bite me :P), ker free verzija podpira samo prepis z enicami in ničlami.

(samo sem ponesreči preklical verifikacijo :P, ampak itak nima veze. trikratni prepis je bil pomoje vseeno uspešen)

sej ce bi mel pa en let casa, pa top secret podatke, bi pa ziher guttmana zalaufal :D (35 prepisov) :D

filip007 ::

Ah en partition manager ali Linux CD, pa večkrat prefomatiraj z različnim FS pa bo. Drugače imajo diski razna orodja na Netu za LLF, samo to traja verjetno spet.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

mizimasi972 ::

Silck je24. avg 2012, 16:53 navajal:
"Uporabi DBAN. Enhanced Secure Erase je komanda za brisanje SSD-jev."

S tem se nikakor ni za strinjati. Secure Erase in Enhanced Secure Erase sta del strojne opreme slehernega trdega diska od cca. polovice 90-desetih let dalje. Odvisno od proizvajalca trdih diskov, je v strojno opremo diska bila integrirana eden od omenjenih funkcij ali obedve. Enhanced Secure Erase se čudovito obnese na večini omenjenih HDD-jev. Vsi podatki na disku so v osnovi šifrirani. Programje, ki zna uporabljati v firmware diska integirane funkcije za Secure Erase in Enhanced Secure Erase, pri Enhanced Secure Erase usvari novi šifrirni ključ, z njim zašifrira na novo vse podatke na disku, potem za sabo ključ pobriše. Če bi kdo hotel podatke na disku prebrati, bi rabil omenjeni ključ. Sicer tehnologija še ni certificirana (v člankih, ki sem jih čital, je tako zabeleženo, čeprav se je morda do danes že kaj spremenilo),vendar je vse definirano na ravni standardov. Te standarde razvijajo inštituti, ki se ukvarjajo z varnostnimi algoritmi za zaščito podatkov. Isto velja za SSD-je, pri katerih je bila uporabljena dvajset let stara tehnologija, ki je do danes seveda že krepko napredovala.
Vsi algoritmi, ki so jih razvili za potrebe ameriške in drugih vojsk, so le miti. Da počistijo 500 GB disk rabijo 24 ur, s Secure Erase pa je isto delo opravljeno v največ dveh urah. Enhanced Secure Erase pa delo opravi hitreje kot v sekundi. Pri tridesetih let starih diskih, se je mogoče še dalo kaj prečitati z magnetooptičnih diskov, če so se iz diska odstranile, pri današnjih tehnologijah in gostotah zapisa pa več kaj takega niti z mikroskopskimi metodami ni možno. Verjetno se kdo z omenjenim ne bo strinjal, sicer pa saj za to so miti.
Prečitajte si malce članke na spletu. O tem področju je dosti napisanega, tudi o vseh mitih.

Tema je sicer stara, v resnici pa večno mlada. Lep pozdrav vsem.

Miro


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"LLF" SSD-jev

Oddelek: Pomoč in nasveti
131135 (768) hojnikb
»

Kako varno (trajno) zbrisati podatke iz SSDja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141436 (985) hojnikb
»

HDD SMART atributi, kakšna je prihodnost teh treh trdih diskov

Oddelek: Strojna oprema
71086 (814) mizimasi972
»

Totalen format - ne moreš nič dobiti nazaj

Oddelek: Programska oprema
325157 (3688) Jupito
»

Live boot - hard format (write zeroes)

Oddelek: Pomoč in nasveti
10774 (635) hojnikb

Več podobnih tem