» »

Ročna ura

Ročna ura

Temo vidijo: vsi
««
155 / 188
»»

Raptor F16 ::

Okapi je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

A obstaja kakšna quartz ura s takšno številčnico?

Obstaja, ampak verjetno samo ženske. Tale recimo, za 15 jurjev.;)



Holy FUQ !

Samo če je iz zlata...
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

D3m ::

Sodelavka ima Rolex za 13k.

Zlato + srebro.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Konlov ::

No, našel eno, ki ima mesec in datum:
https://shop.filippoloreti.com/collecti...
Upam, da se samo premika :))

Ales ::

Poišči Miyota 6P00 na netu, pa boš našel kaj več...

Zanimivo, da so se odločili za implementacijo brez sekundnega kazalca. Sicer pa, zakaj pa ne...

Poglej še za ure z drugimi izvedenkami tega mehanizma, morda najdeš še kako zanimivo...

Okapi ::

Ko je ravno nekdo razmišljal o poslu z urami - na Alibabi so te ure po 30 dolarjev, če jih malo več naročiš.
https://www.alibaba.com/product-detail/...

Ales ::

Vzorec je zgleda 50 USD kos :)

Konlov ::

Ponaredki :))

PARTyZAN ::

Okapi je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

A obstaja kakšna quartz ura s takšno številčnico?

Obstaja, ampak verjetno samo ženske. Tale recimo, za 15 jurjev.;)


Škoda, ker mi je reč izredno všeč. Z mehansko uro se mi pa ne da ukvarjat.

Okapi ::

Konlov je izjavil:

Ponaredki :))

Ne, to so kar originali. Brez imena na številčnici. Če jih kupiš dvesto kosov, ti pa gor natisnejo Montres Konlov.;)

Ales je izjavil:

Vzorec je zgleda 50 USD kos :)

Pa res, sploh nisem na hitro opazil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Eh, ravno sem hotel tisto uro z bleščicami na Kickstarterju kupit, pa je avtor preklical akcijo. No, sem prihranil 400 evrov. Pravzaprav 240, ker sem za 160 na Gearbestu naročil uro, ki oponaša Richard Millove (ki stanejo 1000x več ;) )in ki je tudi prve kupce nabirala na Kickstarterju.



Za tiste, ki ne poznajo Richard Mille, pa še tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Scaramouche1 ::

Komentar ga zmaga...

U can go in a poor country with this watch and nobody will rob you

Raptor F16 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Komentar ga zmaga...

U can go in a poor country with this watch and nobody will rob you


:)) Vse je za nekaj dobro.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Okapi ::

Konlov je izjavil:

No, našel eno, ki ima mesec in datum:
https://shop.filippoloreti.com/collecti...
Upam, da se samo premika :))

Se premika.;) Moral boš sicer ročno premikati februarja in pri vseh mesecih s 30 dnevi, to je pa tudi vse.

Ampak priporočam, da vseeno poiščeš tako uro na Aliexpressu, ali naročiš en vzorec na Alibabi, boš prihranil skoraj 100 evrov.

Filippo Loreti je klasičen primer zavajajočega trženja, usmerjenega na kupce, ki se ne spoznajo na stvar. Na Kickstarterju so bili fenomenalno uspešni, ker so uspeli prepričati ljudi, da lahko za 150 evrov dobijo uro, za katero bi sicer morali plačati 1000 evrov. Zamolčali so jim pa, da so za 150 evrov v resnici dobili uro, po kakovosti primerljivo z urami za 50 evrov.

Recimo njihov "potapljaški" model za 140 evrov (kvarčna ura, da ne bo pomote).



https://shop.filippoloreti.com/collecti...

Prodajajo dve pravljici - da je njihova ura lahko tako poceni, ker kupiš brez posrednikov, in da je enako dobra kot veliko dražje ure. Oboje je seveda laž. Oni sami so posrednik med kitajskim proizvajalcem in kupcem, in si vzamejo zelo dober kos pogače, ure so pa precej slabše kot casio za 100 evrov.

Na spletni strani se recimo pohvalijo:
A directional rotating bezel will measure diving time and depth effectively.
Da ura meri globino, so se na suho zlagali. Nimam pojma, zakaj. Za povrhu ura sploh nima sekundnega kazalca, ki je obvezen pri pravih potapljaških urah. Sekundni kazalec je namreč tam zato, da lahko takoj vidiš, ali ura sploh še teče.

OK, saj je jasno, da take ure nihče ne bo uporabljal za potapljanje. Ampak zakaj je potem treba v reklami zavajati kupce?

Da je ta ura za 140 eveov dober nakup lahko misli samo nekdo, ki se mu ne sanja, koliko v resnici stanejo podobne ure, oziroma ki misli, da je to res ura, primerljiva z urami, ki stanejo veliko več. K temu pripomorejo tudi razni "influencerji", ki jim pošljejo ure v "oceno", in jih potem ti na youtoubu na vse pretege nekritično hvalijo. Bi dal kakšen link, pa ne bom, ker jim nočem delati reklame.>:D

Podobno dobre ure se dobi za 50 evrov, in to ne "no-name" kitajcev na Aliexressu, ampak Casio in Seiko.

Recimo za 53 evrov, s poštnino vred, z angleškega Amazona, dobiš Lorus (Seikova blagovna znamka).



Ali pa recimo Pulsar za okoli 60-70 evrov (Pulsar je tudi Seikova blagovna znamka). Na sončne celice!



Za okoli 100 evrov dobiš pa že za razred boljše Casiote. Dva najbolj znana modela sta tule na sliki, v primerjavi z Loretijem.
 Casio Edifice

Casio Edifice


 Casio Marlin

Casio Marlin


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

-ninja-91- ::

Ne moreš pa rečt, da ni lep :D Kar je za "laike" ponavadi najbolj pomembna stvar pri nakupu.

Furbo ::

D3m je izjavil:

Sodelavka ima Rolex za 13k.

Zlato + srebro.

Zlato + nerjaveče jeklo v bistvu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

-ninja-91- je izjavil:

Ne moreš pa rečt, da ni lep :D Kar je za "laike" ponavadi najbolj pomembna stvar pri nakupu.

Okus je zelo subjektivna zadeva, ampak a je res lepši od kakšne druge, cenejše/boljše? Lepši od Casio/Lorus/Pulsar, katerih slike sem prilepil?

-ninja-91- ::

Najbolj se mi dopade Lorus v črni verziji iz UK (pri nas majo mal visoko maržo na njem), ker ima mislim da identične kazalce kot Fossil ura, ki jo še zdaj z veseljem nosim kljub temu da jo je zob časa že pošteno načel.



jernejl ::

Po mojih izkušnjah bo Casio skoraj zagotovo deloval desetletja, naključni kitajc pa skoraj zagotovo ne. Mehanizem (kremenčev) je tu še najmanjši problem, kvaliteta izdelave in materialov je pa druga pesem... pri vsaki moji kitajski uri je slej ko prej nekaj odpadlo/razpadlo/oksidiralo.
Slednje je po moje smiselno kupovati samo, če zelo dobro veš, kaj kupuješ, sicer te na daljši rok te poceni kitajske ure pridejo dražje kot en Casio, ki je v startu morda par evrov dražji (ali pa še to ne).

Furbo ::

-ninja-91- je izjavil:

Ne moreš pa rečt, da ni lep :D Kar je za "laike" ponavadi najbolj pomembna stvar pri nakupu.

Na slikah je fantastičen, vsak čast tistemu, ki jih je naredil. Me je kar zamikal.
Ko sem šel gledat teste na youtube, se pa vidi običajne faile cenenih ur.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Kvinta ::

Kaj je ta premaz ko v vseh urah sveti res radioaktiven lol
A.C.A.B

perci ::

Ni. Samo v nekaterih, relativno redkih, ki vsebujejo tritij. Je pa ta radioaktivnost za uporabnika nepomembna.

D3m ::

Furbo je izjavil:

D3m je izjavil:

Sodelavka ima Rolex za 13k.

Zlato + srebro.

Zlato + nerjaveče jeklo v bistvu.



Thx. Se mi je čudno zdelo zih ni zlato + srebro.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Okapi ::

Tritij v obliki "barve", oziroma premaza, je že vsaj kakšnih 20 let prepovedan pri urah. Sedaj se uporablja tritij v zaprtih cevkah, ki so še dodatno varovalo, ne samo za uporabnike, temveč zlasti za tiste, ki ure delajo.

Sevanja izven ure praktično ni, pa tudi če uro oziroma cevke razbiješ, je minimalno, ker je pač tritija notri malo.

Zaradi razpolovne dobe tritija, 12 let, so tudi vse tiste stare ure, kjer so uporabljali še tritijevo barvo, postale še toliko manj radiaktivne (pa seveda tudi barva se komaj še kaj sveti, če sploh).

So pa včasih uporabljali radij, ki je pa precej bolj radioaktiven, pa tudi razpolovna doba je daljša, 1600 let. Te so torej še vedno enako radioaktivne, kot so bile pred 100 leti, ko so jih delali (začeli so jih delati 1908). Radij je prepovedan okoli 60 let, starejše ure ga torej lahko še imajo. In so še vedno radioaktivne, četudi se barva ne sveti več.

Namreč, zmotno je mišljenje, da sveti radioaktivna snov (radij, tritij). Sveti fosforescentna barva (včasih je bil to cinkov sulfid, danes pa uporabljajo še različne druge spojine), pod vplivom energije razpadajoče radioaktivne snovi. Ker cinkov sulvid zaradi starosti, in pod vplivom radija, kemijsko razpada, po nekaj deset letih ne sveti več, čeprav je sama barva še vedno enako radioaktivna.

Ampak pri veliki večini ur, narejenih v zadnjih 50 letih, ne uporabljajo več radioaktivne snovi, temveč fosforescentne barve, pri katerih je vir energije svetloba, zlasti UV. Pri tritiju (in radiju) je vir energije, ki "napaja" fosforescentno barvo, ves čas prisoten, zato taka barva ves čas sveti. Pri običajnih fosforescentnih barvah pa je vir energije svetloba, in zato v temi svetijo čedalje manj, ko jih naslednjič izpostavimo svetlobi, pa znova zažarijo.

Mimogrede, radija in nato tritija niso uporabljali samo pri urah, ampak tudi pri različnih drugih napravah in instrumentih, zlasti vojaških. Recimo pri kompasih.
 Kompas s tritijem.

Kompas s tritijem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Kvinta ::

Ti Okapi si poklic zgrešil.

Pol po vsem napisanem take ure z tritijem sploh ni za kupit ,ker ti neha svetit če jaz prav razumem in je boljše polj s premazom vzet čeprav kolkor jaz zdaj te ure gledam je cela umetnost kupit eno ,ko ti je všeč pa da dobro sveti v temi oz. da ne rabiš gledat na 5cm.....za na hard mam itak en gshock ,ko mi ga ni škoda za rekreacijo Instinct zaj bi rabo eno za v gledališče ,ker moja pravi da tisti rumeni Instinct ne paše k obleki seveda pojma nima :))
A.C.A.B

Ales ::

S tem v zvezi:

Radium girls

Furbo ::

To tako relevantno, kot fobija folka, da bodo imeli iste težave z azbestom na strehi, kot delavci, ki so celo življenje delali z njim.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Kvinta je izjavil:


Pol po vsem napisanem take ure z tritijem sploh ni za kupit ,ker ti neha svetit če jaz prav razumem in je boljše polj s premazom vzet

Tudi fosforescentne barve niso večne, čeprav kakšnih pametnih podatkov, koliko časa zdržijo sodobne barve (luminiva, superluminova) ni. Uporabljajo se dobrih 20 let, njihova uporabna življenjska doba je pa odvisna tudi od tega, koliko je izpostavljena sončni svetlobi.

Kar se tritija tiče, cevke po 20 letih še vedno svetijo, čeprav opazno manj kot nove. Jih je pa mogoče tudi zamenjati, bodisi tovarniško (kjer zamenjajo kar celo številčnico), ali pri nekaj specializiranih urarjih (v tujini), ki se s tem ukvarjajo. Zamenjava ene cevke je 15-20 evrov, v urah jih je običajno po 15 (12 za ure, 3 na kazalcih). Pri cenejših urah se menjava seveda ne splača, pri dražjih pa, če že ravno hočeš, pač daš še tistih 300 evrov vsakih 20-25 let. Itak je samo ena firma, ki dela dražje ure s tritijevimi cevkami (Ball).

Če hočeš uro, ki je res dobro vidna ponoči, potem je vsekakor veliko bolje imeti takšno s tritijem. Vendar pa to zelo zoži izbor.

Za popestritev, Ball je pred kratkim predstavil nov, mavročni model.

Konlov ::

Hvala Okapi za namige. Ampak nobena ki jih predlagaš nima meseca in datuma, kar iščem.
Ps.: ja, amater čisti, da se eni naujo tolk trudl to vsakič znova pojasnjevati...

Okapi ::

Saj nič ne predlagam, samo na splošno pojasnjujem, kako je s svetlečimi barvami.

Kar se koledarja tiče (zopet, na splošno, kot zanimivost),so pa naslednje možnosti. Osnovni sta dve:
- samo datum
- datum in dan

Potem so pa tri različne možnosti, ko je zraven še mesec (in lahko tudi leto).
- polni koledar, kjer je treba ročno popravljati datum pri vseh mesecih, ki nimajo 31 dni. Ko popraviš iz 31 na 1, se seveda premakne tudi mesec (in pri tistih z letom se januarja premakne tudi leto).
- letni koledar, ki loči med meseci s 30 in 31 dni, in jih moraš ročno popravit samo enkrat letno, konec februarja, ker ura misli, da ima 30 dni.
- 4-letni koledar je zelo redek mehanizem,pri katerem ima februar 28 dni, kar pomeni, da ga je treba ročno popravit samo ob prestopnih letih.
- večni koledar, ki pozna tudi prestopna leta in ve, kdaj ima februar 28 oziroma 29 dni.

Tem z večnim koledarjem bi pravzaprav morali, razen parim ultra-dragim izjemam, reči 100-letni koledar, ker jih je treba ročno popravit vsakih sto let. Ne upoštevajo namreč pravila, da leto, ki je deljivo z 4, ni prestopno, če je deljivo tudi s 100 (razen, če je tudi s 400). Leto 1900 recimo ni bilo prestopno, čeprav je deljivo s 4 in bi po osnovnem pravilu moralo biti. Leto 2000 pa je bilo prestopno, ker je bilo deljivo tudi s 400. Leto 2100 bo naslednje tako leto, ko bo treba ročno popravit ure z "večnim" koledarjem, ker bodo te mislile, da je leto prestopno, čeprav ne bo.

Vse to velja seveda samo za mehanske ure. Pri boljših elektronskih (tudi če so s kazalci) je lahko koledar vgrajen v čip, ki ločeno krmili številke z datumi/meseci.

Ure z večnim lokedarjem imajo bodisi kazalec, ki kaže, ali je leto prestopno ali ne, ali pa kažejo tudi letnico. Jaz imam recimo tole. Na položaju 9 je okence, ki kaže L.Y (leap year), +1, +2 in +3.


To morajo imeti, da jih lahko pravilno nastavimo.

Recimo ta je ena od tistih, ki kažejo tudi leto.



Pri poceni kitajskih urah, ki kažejo tudi letnico, je to treba ročno premikati.

Scaramouche1 ::

Konlov je izjavil:

Hvala Okapi za namige. Ampak nobena ki jih predlagaš nima meseca in datuma, kar iščem.
Ps.: ja, amater čisti, da se eni naujo tolk trudl to vsakič znova pojasnjevati...


Se strinjam, probaj kaj takega, , ne razumem kako to da ure za velik keša ponavad nimajo obeh ampak samo enega..



https://www.steinhartwatches.de/en/chro...




https://www.sinn.de/de/Modell/103_St.htm

Klasika ki uniči po moje večino luksuznih Rolexov!



https://www.sinn.de/de/Modell/104_St_Sa...

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

Konlov je izjavil:

Hvala Okapi za namige. Ampak nobena ki jih predlagaš nima meseca in datuma, kar iščem.
Ps.: ja, amater čisti, da se eni naujo tolk trudl to vsakič znova pojasnjevati...

Verjetno ena izmed najcenejših analognih ur bolj priznanih znamk z mesecem in večnim koledarjem (v beli in črni barvi):
Seiko SPC131P1
Sicer vprašanje, če ti bo všeč :)
Cenovno v razredu tistega "kitajskega" Loretija, zagotovo pa pri tej ni skrbi, da ne bi delovala tako, kot je treba. Pa še alarm in štoparico dobiš zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Okapi ::

Ta je vsekakor zelo zanimiva, ampak je treba pritiskati na gumbe, da pokaže mesec (in leto in še kaj).

https://m.youtube.com/watch?v=TuSlhxaOT...

Okapi ::

Pri elektronskih urah s koledarjem, štoparico, budilko... so meni bolj všeč take, ki imajo zaslon za dodatne funkcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

jopar ::

Kako se obnesejo pa Ingersoll ure? Glede na ceno najbrž ni kaj dosti pričakovati?

https://www.timeshop24.de/ingersoll-in1...
https://www.timeshop24.de/uhren/ingerso...
https://www.timeshop24.de/uhren/ingerso...

Okapi ::

Ingersoll je zanimiva stara (ameriška) znamka ur. Prvič so bankrotirali že pred sto leti.;)

Ingersoll Watch Company @ Wikipedia

Zaslovela je konec 19. stoletja po urah, ki so stale 1 dolar (kar je bilo takrat sicer precej več, kot je danes, ampak še vedno so bile najcenejše).

Danes so v lasti britanske podružnice neke kitajske firme. Vse njihove ure so že dolgo časa narejene na Kitajskem, ampak so zaradi boljšega nadzora kakovosti korak ali dva nad poceni "kitajci". Prav veliko pa seveda kljub temu človek ne sme pričakovati.

Običajno Ingersoll kupiš, če ti je katera od njih res zelo všeč po obliki (imajo zelo raznoliko ponudbo, s poudarkom na retro-dizajnu), pa ne najdeš nikjer nobene podobne. Jaz imam recimo njihovo repliko prve ure z Miki Miško.

Kvinta ::

Tudi fosforescentne barve niso večne, čeprav kakšnih pametnih podatkov, koliko časa zdržijo sodobne barve (luminiva, superluminova) ni. Uporabljajo se dobrih 20 let, njihova uporabna življenjska doba je pa odvisna tudi od tega, koliko je izpostavljena sončni svetlobi.


Jaz sem mislo da to ne drži 5 let zaj če 20let drži pol je tak ok.


Pa še nekaj me zanima gledam ure pa piše pri dostih Swiss made pol pa piše da ma japonski mehanizem torej je samo sestavljena v švici pa vrjetno je pas iz kitajske itd lol
A.C.A.B

Okapi ::

Če je japonski mehanizem, potem ne sme pisati Swiss made. Če vseeno piše, je to zaradi tega, ker je ura itak kitajska.;)

Ima pa lahko ura in mehanizem dele, ki so narejeni drugje, ampak sestavljeno mora biti v Švici in mehanizem mora imeti za vsaj 60% vrednosti delov, narejenih v Švici. Kar sicer lahko pomeni, da je švicarski samo en najdražji del mehanizma, nemirka, vse drugo je pa narejeno na Kitajskem. Načeloma je lahko tudi vse v osnovi narejeno na Kitajskem, v Švici pa samo dodatno ročno obdelano (spolirano, gravirano...) in sestavljeno.

FireSnake ::

Kvinta je izjavil:

Ti Okapi si poklic zgrešil.


To sem nedolgo nazaj trdil tudi sam :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kvinta ::

Naj mi še tu nekdo pove katere ure so budget varjanta z švicarskim mehanizmom ziher obstaja kaj :))
A.C.A.B

Scaramouche1 ::

Kvinta je izjavil:

Naj mi še tu nekdo pove katere ure so budget varjanta z švicarskim mehanizmom ziher obstaja kaj :))


Steinhart!

https://www.steinhartwatches.de/en/dive...

Zgodovina sprememb…

Dri3r ::

Pojdi na neko stran kot je npr creationwatches.com in malo pobrskaj, sigurno se bo našlo kaj zate.
dri3r

Darko! ::

Kvinta je izjavil:

Naj mi še tu nekdo pove katere ure so budget varjanta z švicarskim mehanizmom ziher obstaja kaj :))


Če je govora o mehanski uri so čist največji budget plastične Swatch z mehanizmom Sistem 51. Dobiš jih na raznih amazonih. O tem mehanizmu je bilo pred leti že nekaj govora na tem forumu.

Eno stopnico višje je pa najbrž kakšen Tissot z Swissmatic mahanizmom, ki je najverjetneje njegova nadgradnja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

Okapi ::

Pred par dnevi je Dri3r omenil trenutno najcenejše, Calvin Klein, na Ashford.com.S poštnino in DDV pride 170 €.

Kvinta ::

Danes sem pogledal tolko ur da se mi meša edino kar mi je blo všeč je to https://www.chrono24.de/tagheuer/aquara...
upam da to ni neka leva firma ,ker se niti malo ne spoznam oz. poznam g-shock pa instinct pa tisto rusko od svakinje :))
A.C.A.B

satfinder ::

Okapi je izjavil:

Pred par dnevi je Dri3r omenil trenutno najcenejše, Calvin Klein, na Ashford.com.S poštnino in DDV pride 170 €.


Calvin Klein Infinite Automatic

$155.99 + Shipping: $29.95 = $185.94 (ca. €157.90)*

*Ali se na ta znesek ca. €157.90 (ura + postnina)
placa samo DDV ali se ze placa carina ...?

https://www.ashford.com/us/watches/calv...
infinite/K5S341CZ.pid
Korak do konca in Naprej :).

Joze_K ::

kaj so tukaj vrednosti osnovnih cen tako prenapihnjene, da so taki popusti?

Lucien Piccard Babylon Men's Watch
998 -> 109

ali

Glycine Airman Men's Watch
1295 -> 139

ker potem meni za katerokoli uro na teh straneh zveni da so cene PREDIMENZIONIRANE...

Furbo ::

Seveda so. Par bedakov nategnejo, da 10x preplačajo ure, ostalo prodajo samo z normalno maržo pa je.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

49106 ::

Nategnejo tudi tiste kupce, ki uro kupijo na znižanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Okapi ::

satfinder je izjavil:

Okapi je izjavil:

Pred par dnevi je Dri3r omenil trenutno najcenejše, Calvin Klein, na Ashford.com.S poštnino in DDV pride 170 €.


Calvin Klein Infinite Automatic

$155.99 + Shipping: $29.95 = $185.94 (ca. €157.90)*

*Ali se na ta znesek ca. €157.90 (ura + postnina)
placa samo DDV ali se ze placa carina ...?

https://www.ashford.com/us/watches/calv...
infinite/K5S341CZ.pid

Samo DDV, carine za ure itak ni. Oziroma je, ampak simbolična, 0,8 evra.

Okapi ::

Furbo je izjavil:

Seveda so. Par bedakov nategnejo, da 10x preplačajo ure, ostalo prodajo samo z normalno maržo pa je.

Bedaki smo itak vsi, vsakega kje "nategnejo" - ene, ko kupijo uro, druge, ko kopijo bio-eko solato po 5x ceni, tretji, ko kupijo hlače, ki stanejo več kot 15 evrov, četrte, ko kopijo telefon, ki stane več kot 100 evrov..

Pri urah imaš nekatere znamke, ki imajo visoke "priporočene" cene, ampak jih povsod prodajajo veliko ceneje, ob posebnih razprodajah pa so še dodatno znižane. Nekatere od teh znamk imajo to vgrajeno v svoj poslovni model, in pri njih 90% znižana cena ni nič nenavadnega. Ta Lucien Piccard z linka je recimo ena od teh. S tem, da pri teh je lahko tudi 90% znižana cena še vedno pretirana, ker gre praviloma za cenene kitajske ure z imenitno zvenečimi imeni. Na Aliexpressu so takšne ure 20-50 dolarjev.

Glycine načeloma ne sodi med znamke, ki bi to počele načrtno oziroma v pretirani meri, imajo pa vseeno precejšnje popuste, ker pač znamka ni zelo znana in priljubljena, osnovnih cen si pa nočejo preveč znižati. 50% popust je pri njih precej običajna stvar, več pa bolj izjemoma. 1300 dolarjev za kremenčevo uro je vsekakor hudo pretirana cena. Ali so jo res določili pri Glycinu, ali pa je to trgovčevo maslo, ne vem. "Normalna" cena, primerljiva z drugimi podobnimi švicarskimi urami, bi bila recimo 300-500 evrov, kar je sicer tudi pretirano, v primerjavi z enakovrednimi japonci. 150 dolarjev je pa že precej bolj sprejemljiva cena.

Drugače pa 20-30% popust pri "sivih" trgovcih je precej običajna zadeva za skoraj vse znamke ur, razen za recimo Rolex in še par izjem, kjer so napihnjene cene pač posledica povpraševanja.

Sem recimo ravno včeraj gledal eno od Glashutte Original, prestižna nemška znamka. Priporočena cena je 6430 evrov, ampak novo dobiš že za 4600 evrov. Ali pa še bolj prestižni Jeager-LeCoultre (model Ultra Thin Small Second) - priporočena cena 7700 evrov, brez težav pa novega dobiš za 6000 evrov. Odstotkovno je pripročena cena sicer manjši "nateg" kot pri Lucien Piccard, v evrih pa večji.>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()
««
155 / 188
»»