» »

Tomos Avtomatik

Tomos Avtomatik

Bananac ::

Tomos Avtomatik noče več vžgati po tako povedanem celodnevnem vozenju ali je to zaradi tega ker se je pregrel mogoče?




Lp,

dzinks63 ::

Tomos Avtomatik noče več vžgati po tako povedanem celodnevnem vozenju

Še imaš kaj goriva?

psyke ::

spucaj fergazer, preveri iskro. . xD

alexa-lol ::

Mogoče ti je zaribu... kompresija je?

psyke ::

lol xD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: psyke ()

Plamenjak ::

Tako kot so ti ostali rekli:

1) Preveri ali svečka meče iskro (svečko odšraufaš, jo natakneš na žico za svečko, prisloniš ob ozemljitev (recimo kovinska rebra od motorja) in nekajkrat stopiš na zaganjač - boš videl ali meče iskro ali ne. Aja, luknjo od svečke še prej zapri s krpo, menda so se enemu tipu zaradi iskre vžgali hlapi iz motorja - osebno še nisem imel te "sreče":)

2) Preveri bencin (če ga imaš še kaj v rezervoarju, če si na rezervi, idr.)

3) Preveri olje (če je ločen rezervoar za olje)

4) Očisti vplinjač (dvomim da je to, ker se ne zapaca kar čez noč in tudi ni tako drastično, da sploh ne bi vžgal ... razen če si imel v tanku polno svinjarije). Če še nisi čistil vplinjačev boš prvič najbrž zajebal, ampak to je del učenja:)

5) Če vse našteto dela (imaš iskro, mešanica olje/benz pride do vplinjača, zračni filter čist, gumb za off ni vklopljen) je stvar lahko bolj resna - tako kot je nekdo rekel, lahko ti je mašina zaribala. Ampak če se ti je to zgodilo med vožnjo, bi čutil (in najbrž treščil po tleh, ker bi ti zadnje kolo zablokiralo:) V tem primeru lahko moped pelješ mehaniku ali pa se, če imaš veselje, čas in nekaj orodja, sam lotiš razstavljanja motorja (stene valja ti bodo v vsakem primeru brusili v specializiranih delavnicah, tudi če neseš mehaniku), menjave batnih obročkov in sestavljanja - v tem primeru veliko zabave:)

6) Najbrž je kaj preprostega, kar smo spregledali.

Kvinta ::

Kolko je danes vredn Tomos Avtomatik ?

Jih gledam malo na avto net tisti z papirji so med 300€ in 800€ pa tud več nekteri sicer pa iščem nekaj v tem stilu me malo nostaligija daje :D
A.C.A.B

hojnikb ::

tocno toliko, za koker se prodajo. Teh motorjev je vedno manj, boomerjov, ki si jih pa spet zelijo, pa vedno vec.
Tako da ce bi se sam rad vozu z frcolo, si raje nabav kasnega kitajskega skuterja, bos prsu cenej skos, izkusnja bo pa ista al pa bolsa.

Aja pa ce ze kupis tomos, ne kupit najcenejsega, ki je na oglasu. K ko bos enkrat zacel stvar podirat, bos hitro placal se enga v restavriranju :)

Also, lahko gledas tudi tiste, ki so brez papirjev. Pred nakupom prever, da vin ni slucajno v kaksnem registru (avtolog). Postopek legalizacje in homologacije bo cca 170EUR.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Kvinta ::

Also, lahko gledas tudi tiste, ki so brez papirjev. Pred nakupom prever, da vin ni slucajno v kaksnem registru (avtolog). Postopek legalizacje in homologacije bo cca 170EUR.


To me je tud zanimalo samo se ne mislim s tem ukvarjat ,ker nimam cajta če ni papirjev ne kupim gremo dalje.

Scotterji so mi nekak preširoki sploh kitajci pa kak je z deli tudi ne vem ... za Tomos dobiš vse ni da ni v poštev pride še kaki Tomos Youngster 45 recimo al pa kaj na elektriko mogoče :))
A.C.A.B

hojnikb ::

za kitajski 4t skuter dobis tudi vse in precej cenej k za tomosa, ce gledas aliexpress. Za kvaliteten bat bos dal pri tomosu 30EUR+, pri kitajcu lahko dobis za ta kes ze cel top end (glava cilindr bat itd..)... Tak da cost efficient ti tomosi niso.

je pa voznja imo dost bolsa pr skuterju, ce ni kaj hudo narobe z njim. pri avtomatiku mas tiste 2 brzine in je to to. Skuter pa zarad cvtja lepo drzi obrate konstatno in tut kak hrib ne zjebe.

Edina prednost teh avtomatikov je teza; tipicen skuter in avtomatik bo razlike v tezi x2.
Mam pa oboje, tko da vem kako je s temi igracami :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Kokibo ::

Ali pa alternativa http://www.cresnik.si/Tori/
Tega imam poleg večjega motorja malo za po vasi ter za otroke in je za nostalgijo v redu zadeva. Ima prestave, glas, moči bolj malo ampak s prvo pa prideš povsod :)

D3m ::

Si preveril, da nisi mašine zalil?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Kvinta ::

Jaz sem malo z prostorom tudi omejen vse kar je isto ali podobno kot Tomos Avtomatik ali ta Youngster mi še gre v garažo recimo Apn je že problem sem probal pol bi ta Tori tud bil tu nekje ... vse te vespice vrjamem da jih je bolj udobno vozit samo nimam placa za to.
Nekaj v tem stilu gledam do 500€ mogoče se stegnem še malo gor.
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-auto...
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-youn...
A.C.A.B

MonoPattern ::

Je kdo nedavno peljal na tehničnega? Me zanima če gledajo brzino pa hrup? Imam starega Avtomatika, vse original, gre pa malce čez 55 km/h, pa glasen je. Me bodo spustili čez, če ni nič predelan?

hojnikb ::

ce te da na valarje, kar ponavadi pocnejo, potem nebo slo. avtomatik vec kot 50 ne sme it (45kmh velja za motorje narejene po 2002).
eno tesnilo pod glavo (avtomatik itk nima nic original) pa bo hitrost nizja

Kvinta je izjavil:

Jaz sem malo z prostorom tudi omejen vse kar je isto ali podobno kot Tomos Avtomatik ali ta Youngster mi še gre v garažo recimo Apn je že problem sem probal pol bi ta Tori tud bil tu nekje ... vse te vespice vrjamem da jih je bolj udobno vozit samo nimam placa za to.
Nekaj v tem stilu gledam do 500€ mogoče se stegnem še malo gor.
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-auto...
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-youn...

ce ze kupujes avtomatika in se mislis dejansko z njim vozit, potem kupi taksnega, ki ima tavecji cilindr (a35/a5 modeli). A3 ima tendenco, da se pregreva, sploh ce je gor tezji voznik ali visje temparature uzun. Za ta cilindr ni nic cudnega, ce laufa pr 200-220C med voznjo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Gejspodar ::

Kvinta je izjavil:

Jaz sem malo z prostorom tudi omejen vse kar je isto ali podobno kot Tomos Avtomatik ali ta Youngster mi še gre v garažo recimo Apn je že problem sem probal pol bi ta Tori tud bil tu nekje ... vse te vespice vrjamem da jih je bolj udobno vozit samo nimam placa za to.
Nekaj v tem stilu gledam do 500€ mogoče se stegnem še malo gor.
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-auto...
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-youn...


Tole je pa malo predrago, še posebej un a3n.

Raje glej za hiphop (sicer na brzine), ampak ista Tomos mašina...

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

hojnikb ::

Kokibo je izjavil:

Ali pa alternativa http://www.cresnik.si/Tori/
Tega imam poleg večjega motorja malo za po vasi ter za otroke in je za nostalgijo v redu zadeva. Ima prestave, glas, moči bolj malo ampak s prvo pa prideš povsod :)

nwm kako se lahko hvalijo s tem da je slovenski proizvod, ko imas pa prakticno identicne mopede po alibabi...
https://www.alibaba.com/product-detail/...

Gejspodar je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Jaz sem malo z prostorom tudi omejen vse kar je isto ali podobno kot Tomos Avtomatik ali ta Youngster mi še gre v garažo recimo Apn je že problem sem probal pol bi ta Tori tud bil tu nekje ... vse te vespice vrjamem da jih je bolj udobno vozit samo nimam placa za to.
Nekaj v tem stilu gledam do 500€ mogoče se stegnem še malo gor.
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-auto...
https://www.bolha.com/mopedi/tomos-youn...


Tole je pa malo predrago, še posebej un a3n.

Raje glej za hiphop (sicer na brzine), ampak ista Tomos mašina...

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

to so sele podrtije. taksni mopedi so blo gonjeni noc in dan. Najmanj kar te caka, je rebuild top end masine.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Kvinta ::

Saj zato vprašam ker nimam pojma in se mi je v osnovi že zdelo predrago 760EUR za 30 let star moped ;((
Avtomatika sem mel pred 35 leti ne vem keri model šel pa je fajn nič ni crknilo se pregrevalo kupljen je bil nov ne vem pa keri model je bil. Ta Hip Hop mi ni všeč.
Torej če potegnemo črto so vsi Avtomatiki in Youngsterji kateri se prodajajo z papirji in zgledajo kolko tolko normalni 1x predragi al pa vsaj za 50% plus tega bom kaj kupo bo crkno bom dal 500EUR za generalko te raje res kupim novega Tori za jurja al tu nekje pa rešeno.
Hitrost mi je nepomembna važno je samo da se jaz prpeljem od bajte do recimo trgovine na kak lep dan al pa malo od kafane do kafane tak nič extra :P
A.C.A.B

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kvinta ()

sbawe64 ::

hojnikb je izjavil:

tocno toliko, za koker se prodajo. Teh motorjev je vedno manj, boomerjov, ki si jih pa spet zelijo, pa vedno vec.
Tako da ce bi se sam rad vozu z frcolo, si raje nabav kasnega kitajskega skuterja, bos prsu cenej skos, izkusnja bo pa ista al pa bolsa.

Aja pa ce ze kupis tomos, ne kupit najcenejsega, ki je na oglasu. K ko bos enkrat zacel stvar podirat, bos hitro placal se enga v restavriranju :)

Also, lahko gledas tudi tiste, ki so brez papirjev. Pred nakupom prever, da vin ni slucajno v kaksnem registru (avtolog). Postopek legalizacje in homologacije bo cca 170EUR.

Legalizacija teh starih mopedov brez papirjev je sploh še mogoča ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

hojnikb ::

seveda.
#brezpodpisa

Kvinta ::

Daj mi ti Hojnik povej kolko stane generalka na avtomatiku samo tak informativno me zanima :)
A.C.A.B

hojnikb ::

Da avtomatika _generalno_ obnoviš (torej nut and bolt restavracija) kot se šika jurček ni dovolj. Sploh če gres obnavlat barn find in mors kaksen del outsourcat, se lahko hitro priblizas 2k all in.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

LukiYo ::

Ko že omenjate: Katerega poceni kitajčka ali drugega frčija (do 25 ali 50km/h) priporočate za občasno ganjanje po vaških cestah (da tudi na hrib potegne)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LukiYo ()

hojnikb ::

cisto vseen je, agregat bo pri vseh enak; ali italjanska minerelli kopja ce je 2t ali pa gy6 ce je 4t.
#brezpodpisa

c00L3r ::

Pred 15 leti si dobil odličnega rabljenega avtomatika za 200-300€. Slabega za 150€. To zdaj so nabite cene za nostalgike.

V primerjavi z evropskimi in japonskimi skuterji so Tomosi totalne jajce. Počasni, neudobni, s slabimi zavorami in slabimi lučmi. Nisem pa vozil kitajskih in korejskih.

hojnikb ::

Pred 15 leti si dobil odličnega rabljenega avtomatika za 200-300€. Slabega za 150€. To zdaj so nabite cene za nostalgike.

tocno to.
#brezpodpisa

Goran's Blog ::

c00L3r je izjavil:

Pred 15 leti si dobil odličnega rabljenega avtomatika za 200-300€. Slabega za 150€. To zdaj so nabite cene za nostalgike.

V primerjavi z evropskimi in japonskimi skuterji so Tomosi totalne jajce. Počasni, neudobni, s slabimi zavorami in slabimi lučmi. Nisem pa vozil kitajskih in korejskih.


Pojdi pogledati na avstrijske oglasnike koliko stanejo motorji Puch kateri so še bolj neudobni in slabi in bla bla bla...
Tomos motorjev bo zmeraj več in cene bodo vedno bolj rasle ali pa padale vse odvisno od kupcev koliko so pripravljeni plačati.

hojnikb ::

Je treba tut vedet da so tomosi bli low cost prevozno sredstvo z res simplistic dizajnom, ki se ni pretirano spremenil do propada firme. Da pa tak motor se vedno vzge, kjub temu, da je nekje stal 30 let, je pa tut nekaj :)
#brezpodpisa

Kvinta ::

hojnikb je izjavil:

Da avtomatika _generalno_ obnoviš (torej nut and bolt restavracija) kot se šika jurček ni dovolj. Sploh če gres obnavlat barn find in mors kaksen del outsourcat, se lahko hitro priblizas 2k all in.


Mašino mislim samo .... torej vidim da ni računice še vseeno je novi Tori za jurja zmaga razn ,če znaš sam šraufat pol ne rečem.

Na avstrijskih oglasnikih je še večji šrot kot pri nas

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtw...
A.C.A.B

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kvinta ()

Kvinta ::

V Avstiji se še večji krš kot tu pri nas prodaja :8)

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtw...
A.C.A.B

Goran's Blog ::

Kvinta je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Da avtomatika _generalno_ obnoviš (torej nut and bolt restavracija) kot se šika jurček ni dovolj. Sploh če gres obnavlat barn find in mors kaksen del outsourcat, se lahko hitro priblizas 2k all in.


Mašino mislim samo .... torej vidim da ni računice še vseeno je novi Tori za jurja zmaga razn ,če znaš sam šraufat pol ne rečem.

Na avstrijskih oglasnikih je še večji šrot kot pri nas

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtw...


Ma če maš original Tomos boš bil prej ti pod rušo kot, da bo moped crknu :) :D
Šraufa se tiste Tomose kateri so predelani, original so samo vžgi in peli.

No sej pravim Puch v avrstiji ma še bolj nabite cene kot pri nas Tomos.

hojnikb ::

Kvinta je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Da avtomatika _generalno_ obnoviš (torej nut and bolt restavracija) kot se šika jurček ni dovolj. Sploh če gres obnavlat barn find in mors kaksen del outsourcat, se lahko hitro priblizas 2k all in.


Mašino mislim samo .... torej vidim da ni računice še vseeno je novi Tori za jurja zmaga razn ,če znaš sam šraufat pol ne rečem.

Na avstrijskih oglasnikih je še večji šrot kot pri nas

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtw...

za masino cist odvisno v kaksnem stanju je in kaj hoces. Lahko sam menjas obrocke na batu in tesnila, lahko pa nardis kompletn rebuild/menjavo vsega kar je znotraj masine in si hitro na 500EUR.

Tori je pa tako. Motor bo sicer nov, ampak je pa to kitajska izdelava/zasnova, tako da kvaliteta je vprasanje kaksna. Taksni mopedi se na alibabi prodajajo za ~300EUR, tak da lahk dobis priblizno idejo o kvaliteti. Pa se agregat je 4 takten, tako da precej bolj kompleksna zadeva.

Ce bi rad mel nekaj uporabnega za fijakat, je bolje vzet 50cc skuter, ce pa hoces met nekaj za dalj casa, bo pa kvalitetno obnovljen tomos bolsa izbira. Cez 20 let bos torija vidu sam se v obliki plocevink, ki bodo reciklirane iz njega, tomos bo pa zapalu nekje zaprasen v prvem ali drugem poskusu :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

fikus_ ::

Predvsem je kakšnega tomosa bolj enostavno šraufat, še posebej 2T mašino, kot kakšnega novodobnega 4T kitajca.
Za občasno se fijakat po kolovozih bo Tori tudi ok. Vsaj kakšno leto ga ne boš rabil šraufat. čez kakšnih 5+ let ali 5000 km pa boh pomagej.

hojnikb ::

pri kitajcu bo treba ze prvi dan zategnat vse sraufe, zamenjat vse tekocine, menjat gume in nastavit ventile.
#brezpodpisa

Kvinta ::

za masino cist odvisno v kaksnem stanju je in kaj hoces. Lahko sam menjas obrocke na batu in tesnila, lahko pa nardis kompletn rebuild/menjavo vsega kar je znotraj masine in si hitro na 500EUR.


Dobro za kompletn rebuild vsega 500 z delom vred bi še dal pa mam pol mir vse ostalo si znam sam zamenjat al pa vsaj 99% vsega tud mašino bi pomojem znal samo razstavit sestavit ne.
Je svak našo enega a35 pa oni pravi ,da je vse ok samo kadi malo dal pa bi ga za 100€ :D

Dobro te kitajci so pol za odpis kaj pa polj ti Rog če se ne motim so meli Puch mašine ?
A.C.A.B

hojnikb ::

če vzge in ni v registru ukradenih, je defenitivno vredn 100€. Take it.

Dobro te kitajci so pol za odpis kaj pa polj ti Rog če se ne motim so meli Puch mašine ?

odvisno, za rog je delal mopede tudi tomos.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Siddh ::

Rog pony so imeli najprej tomosove mašine, iste kot v tomos lauri, potem puchovo, nato pa spet tomosovo.
Ločiš jih pa tako, če ima rezervoar nad zadnjim kolesom in ima na motorju veliko jermenico je prva serija z tomos motorjem. Če ima zadaj rezervoar in nima jermenice pri motorju je puchov motor, najverjetneje z samo eno prestavo, za po ravnem je vredu v breg pa ga zmanjka, zato ima še pedale :D
Zadnja serija pa ima rezervoar spredaj približno med voznikovimi koleni in te imajo spet tomosove motorje.


Siddh ::

Sem pa sam obnovil automatica iz 70. za nekje 600 € materiala. Sam sem barval, našel sem kopijo ustreznih nalepk itd. Večino stvari sem nabavil iz ekoteha npr. obroče in špice, ker so bili pol cenejši kot drugje. Sicer se vidi da ni original, ampak tudi radielli obročem za 70 € se vidi da niso original, ampak "ljubitelji" pač pravijo da moraš v moped zmetati vsaj jurja ali dva, da bo potem vreden občudovanja. Hkrati pa se skoraj noben ne javi, da je res zmetal toliko denarja v moped. Če je funkcionalno in deluje je tudi cenejši del vredu, itak so v tomosu čez leta vedno slabše dele vgrajevali in nikoli niso bili nek visok pojem kvalitete. Vse kar je kvalitetno na tomosu je motor, nekateri mopedi stojijo po 30 let, pa še vžgejo z minimalnim trudom. Je pa res da je večina dvotaktnih motorjev podobno trdoživih.
Sama obnova motorja pa tdui ni preveč draga. Če nimaš kakega brušenega cilindra ali kar večjega cilinder kita, bo bat za 10 € čisto vredu delal. Ponavadi je dovolj, da samo obročke menjaš, če je motor še z prvotnim batom in cilindrom. Tesnila in ležaji pa so tudi med 30 in 50 €. Če je treba sklopko menjati še dodaj par 10 €.


GrX ::

D3m je izjavil:

Si preveril, da nisi mašine zalil?

Mislim, da mu je v 9 letih že uspelo nekaj postoriti.. 😄

GrX ::

hojnikb je izjavil:

pri kitajcu bo treba ze prvi dan zategnat vse sraufe, zamenjat vse tekocine, menjat gume in nastavit ventile.

Imam 10 let starega kitajskega KeeWaya z nemalo kilometrov. Služi dobro, popravljal sem ga malo, deli so ugodni...

hojnikb ::

Siddh je izjavil:

Sem pa sam obnovil automatica iz 70. za nekje 600 EUR materiala. Sam sem barval, našel sem kopijo ustreznih nalepk itd. Večino stvari sem nabavil iz ekoteha npr. obroče in špice, ker so bili pol cenejši kot drugje. Sicer se vidi da ni original, ampak tudi radielli obročem za 70 EUR se vidi da niso original, ampak "ljubitelji" pač pravijo da moraš v moped zmetati vsaj jurja ali dva, da bo potem vreden občudovanja. Hkrati pa se skoraj noben ne javi, da je res zmetal toliko denarja v moped. Če je funkcionalno in deluje je tudi cenejši del vredu, itak so v tomosu čez leta vedno slabše dele vgrajevali in nikoli niso bili nek visok pojem kvalitete. Vse kar je kvalitetno na tomosu je motor, nekateri mopedi stojijo po 30 let, pa še vžgejo z minimalnim trudom. Je pa res da je večina dvotaktnih motorjev podobno trdoživih.
Sama obnova motorja pa tdui ni preveč draga. Če nimaš kakega brušenega cilindra ali kar večjega cilinder kita, bo bat za 10 EUR čisto vredu delal. Ponavadi je dovolj, da samo obročke menjaš, če je motor še z prvotnim batom in cilindrom. Tesnila in ležaji pa so tudi med 30 in 50 EUR. Če je treba sklopko menjati še dodaj par 10 EUR.


sem delal oz. sem v fazi dokončanja obnove A3. Zmetal kesa vsaj 2x tega kar si dal ti (za tocen znesek bi mogu pogledat build sheet), res da sem ga dal profi pobarvat in speskat, ampak still.
Deli v glavnini iz ekoteh (torej ponaredki), nekaj delov kupljenih original rabljenih, nekaj top na trgu (vsi lezaji japonskega porekla recimo).
Se je pa res menjal/pretaknal/obnovil prakticno vse razn okvirja in ohisja agregata. Nekaj je tut modernih twistov (DC elektrika, vzig z krivuljo, led luci, stevc za tahometrom..)

Pa je to se vedno dalec od profi obnove.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Kvinta ::

Če ima zadaj rezervoar in nima jermenice pri motorju je puchov motor


Piše na motorju Puch pol je že to to ?

Jaz ne rabim nič extra samo da gre skoz tehničnega ,ko pa crkne se popravi pa dalje ,če je tu in tam rjav in porajsan nič za to :D
A.C.A.B


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje kupiti mf power

Oddelek: Kaj kupiti
2814284 (4131) hojnikb
»

Tomos Avtomatik A3MS mešanica (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5314633 (8754) sbawe64
»

Kupujem Kross motor

Oddelek: Na cesti
235540 (4623) loveJDM
»

nakup scooterja

Oddelek: Na cesti
161986 (1592) msjr
»

Za katera kolesa z pomožnim motorjem je potreben izpit?

Oddelek: Na cesti
3932744 (2846) St235

Več podobnih tem