» »

Microsoft predstavil Windows Phone 8

Microsoft predstavil Windows Phone 8

Nova platforma

VoIP in prenovljen začetni zaslon

Slo-Tech - Microsoft je na novinarski konferenci v San Franciscu končno pokazal prihajajoč operacijski sistem za mobilne telefone Windows Phone 8, ki bo uradno izšel jeseni. S funkcionalnostmi za končne uporabnike so bili razmeroma skopi, so pa toliko več besed namenili konceptualnim spremembam platforme.

Glavna novost je prehod s platforme Windows CE na platformo Windows 8, kar pomeni, da bo jedro enako kot v prihajajočem sistemu Windows 8 za tablice in osebne računalnike. Windows Phone 8 bo tako med drugim podpiral večjedrne procesorje, in sicer bo zmogel obvladati do 64 jeder. Zanimivo je, da ne bo več na voljo ena sama ločljivost, ampak kar tri (800 x 480, 1280 x 768 in 720p), a bodo aplikacije iz Windows Phone 7.5 delovale brez dodatnih prilagoditev tudi na teh. Podprte bodo tudi med delovanjem zamenljive kartice microSD in NFC za brezkontaktno plačevanje. Za večjo varnost bo poskrbljeno z BitLockerjem (šifriranje).

Za razvijalce ena pomembnejših novosti je poleg C# in XAML omogočanje razvoja nativnih aplikacij v C/C++ in podpora za DirectX z enakim naborom funkcij kot na osebnih računalnikih.

Druge pomembnejše novosti so še Internet Explorer 10 (isto jedro kot v namizni različici s filtrom proti ribarjenju), Nokiini zemljevidi (NAVTEQ), nov začetni videz (start screen), integrirana podpora za VoIP aplikacije (vgrajena podpora Skype in uporaba enotnega vmesnika za klicanje prek mobilnih omrežij in VoIP servisov) in aplikacije, ki bodo omogočale uporabo tudi na delovnem mestu.

Slaba - a dolgo pričakovana - novica pa je, da obstoječih telefonov z Windows Phone na osmico ne bo mogoče nadgraditi. Zanje bo na voljo ločena nadgradnja Windows Phone 7.8, ki bo imela nekatere, ne pa vseh novih funkcionalnosti, kot je na primer prenovljen začetni zaslon. V Redmondu pravijo, da sta sistema preveč različna, da bi bilo nadgradnjo smiselno in enostavno omogočiti.

79 komentarjev

«
1
2

filip007 ::

No zdaj vsaj pol zaslona ne manjka, pohvalno in je vse na domačem zaslonu, pa vsaka stvar se odpre čez cel zaslon, za nazaj pa Win senzor tipka spodaj. Mogoče pa še kaj skupaj spravijo za Nokijo...:)
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

_Dormage_ ::

V Redmondu pravijo, da sta sistema preveč različna, da bi bilo nadgradnjo smiselno in enostavno omogočiti.

A ni problem, da gre za popolnoma drug kernel?

Ciklamen ::

Po eni strani sem razočaran, ker moja Nokia ne dobi nadgradnje na WP8, po drugi strani pa sem vesel, da dobimo vsaj nekaj, in da se bo WP razvijal v pravo smer.
- End of the Post ->

usoban ::

Lepo, MS me kar prijetno preseneca zadnje case.

amigo_no1 ::

Tako "lepo", da tudi lumia 900 ne bo deležna wp8 nadgradnje ?
Dobro so ti sprali možgane.


Kot bi MS izjavil, da Vista ne bo delala na P4/P mobile procesorjih, ampak samo na i7 in amd fx 8150.

VaeVictis ::

Potem se pa ljudje sprašujejo zakaj Apple uspeva...

settler ::

VaeVictis je izjavil:

Potem se pa ljudje sprašujejo zakaj Apple uspeva...

Tudi moj iPhone 1 gen ni deležen posodobitev od 3.1.3 naprej :D

Dr_M ::

Ocitno so nekateri prebrali samo prvo vrstico zadnjega odstavka in se zdej pocutijo nadvse pametno.

dev ::

In tako se začne fragmentacija windows phone os :)
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

zeleni ::

@amigo
Ker drugod lahko upgradeas kar v neskoncnost? Zal telefoni se niso kot pcji.

Saj tudi nekateri desktopi niso kot pcji: Ali lahko das na powerpc zadnje verzije OS X? Ali lahko vsaj poganjas aplikacije pisane za powerpc na zadnji verziji? Tukaj kot napovedujejo jih bos lahko brez dodatnih prilagoditev.

Lepo, da so pripravili se 7.8 za kupce starejsih telefonov.

zeleni ::

Za razvijalce ena pomembnejših novosti je poleg C# in XAML omogočanje razvoja nativnih aplikacij v C/C++ in podpora za DirectX z enakim naborom funkcij kot na osebnih računalnikih.


:O Super

CoolBits ::

settler je izjavil:

VaeVictis je izjavil:

Potem se pa ljudje sprašujejo zakaj Apple uspeva...

Tudi moj iPhone 1 gen ni deležen posodobitev od 3.1.3 naprej :D

Seveda, saj ima vsaj 4 leta... tanove nokie pa največ eno leto in ne dobijo posodobitve.

trnvpeti ::

ipad1 je star koliko?
in ne dobi nove posodobitve

CoolBits ::

2 leti

KoMar- ::

Slaba - a dolgo pričakovana - novica pa je, da obstoječih telefonov z Windows Phone na osmico ne bo mogoče nadgraditi.

Naj zdaj še kdo teži developerjem, naj podprejo revni WP7!

trnvpeti ::

se pravi, ima tudi apple isto politiko
naj rajsi folk kupi nove

Dr_M ::

Zanimivo, da se potem toliko androidov proda, ceprav dobijo delec najmanj posodobitev.
Mogoce je ravno to razlog za uspeh. :)

trnvpeti ::

Dr_M je izjavil:

Zanimivo, da se potem toliko androidov proda, ceprav dobijo delec najmanj posodobitev.
Mogoce je ravno to razlog za uspeh. :)

mogoce pa res
610 prodajajo za 100eur, pa bo slo
ko pride ven wp8, pa izdajo 620tko za 99eur
in bo spet slo kot za med

Ganon ::

Same navdušujoče novice zadnje čase. Windows 8, MS Surface in še WP8. :D

Invictus ::

Moj eno leto star Samsung še nikoli sploh ni doživel posodobitve. Toliko o Androidu ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

carota ::

Pa sej telefon ne rata čez noč neuporaben, ker je izšla nova verzija OS-a, pa ni deležen nadgradnje. Imaš še vedno to kar si kupil in nič manj. Ali ne?

jan_g ::

Invictus je izjavil:

Moj eno leto star Samsung še nikoli sploh ni doživel posodobitve. Toliko o Androidu ...


In kako te to boli? Moraš razumeti, da večine uporabnikov nadgradnje ne zanimajo, dokler telefon in aplikacije delujejo. Navkljub temu imaš opcijo custom rom-ov, če ni zaklenjen bootloader (za tvoj model se moraš pozanimati).

Wisse ::

dev je izjavil:

In tako se začne fragmentacija windows phone os :)
Če pogledaš celotno Windows okolje, vidiš ravno nasprotno: Win x86, Win RT in Win CE -> Win x86 in Win RT.
O tem, kaj je za koga boljše pa ne bi s trolli.

fl0w ::

Sej ne želim nikogar obtožit, da ima sprane možgane...Samo tukaj na tem forumu je vztrajno ena in ista oseba zagovarjala wp7 telefone in kako bodo vsi nadgrajeni na wp8.. še sreča sem vse ignoriral in sedaj lepo čakam na wp8 telefon :)
Woop-woop! That's the sound of da police!

bdoxx ::

Invictus je izjavil:

Moj eno leto star Samsung še nikoli sploh ni doživel posodobitve. Toliko o Androidu ...


Zakaj pa bi ga naj dobil?
saj so pri androidu večina oz. skoraj vse aplikacije združljive za nazaj..
Pri wp8 pa kot zgleda nebojo

amigo_no1 ::

zeleni je izjavil:

@amigo
Ker drugod lahko upgradeas kar v neskoncnost? Zal telefoni se niso kot pcji.

Saj tudi nekateri desktopi niso kot pcji: Ali lahko das na powerpc zadnje verzije OS X? Ali lahko vsaj poganjas aplikacije pisane za powerpc na zadnji verziji? Tukaj kot napovedujejo jih bos lahko brez dodatnih prilagoditev.

Lepo, da so pripravili se 7.8 za kupce starejsih telefonov.

Za tak denar raje kupim japko, vsaj vem da ne bodo čez 2 leti naredili salto mortale za 180° in šli na neko tretjo platformo.
Primerjati ppc in x86 v primeru applove spremembe je nesmisel.

fl0w je izjavil:

Sej ne želim nikogar obtožit, da ima sprane možgane...Samo tukaj na tem forumu je vztrajno ena in ista oseba zagovarjala wp7 telefone in kako bodo vsi nadgrajeni na wp8.. še sreča sem vse ignoriral in sedaj lepo čakam na wp8 telefon :)

SLO_Matej ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Wisse ::

Wisse je izjavil:

dev je izjavil:

In tako se začne fragmentacija windows phone os :)
Če pogledaš celotno Windows okolje, vidiš ravno nasprotno: Win x86, Win RT in Win CE -> Win x86 in Win RT.
O tem, kaj je za koga boljše pa ne bi s trolli.
Zmotil sem se. Bolj pravilno naj bi bilo: Win NT in Win CE -> Win NT.

Bistri007 ::

_Dormage_ je izjavil:

V Redmondu pravijo, da sta sistema preveč različna, da bi bilo nadgradnjo smiselno in enostavno omogočiti.

A ni problem, da gre za popolnoma drug kernel?

Tu gre za dve ciljni publiki:
- razvijalce WP7 aplikacij
- kupce WP7 telefonov

Razvijalci: njihove aplikacije bodo lepo delovale na WP8 napravah

Kupci WP7 telefonov: najbrž so strojne zahteve za WP8 višje in ne bi bilo zaradi treh Nokijinih telefonov bremzati celotno platformo.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Elysium ::

amigo_no1 je izjavil:

zeleni je izjavil:

@amigo
Lepo, da so pripravili se 7.8 za kupce starejsih telefonov.

Za tak denar raje kupim japko, vsaj vem da ne bodo čez 2 leti naredili salto mortale za 180° in šli na neko tretjo platformo.

Ti kar izvoli in si nabavi svojo japko, ki je že sedaj povsem outdated.
Ko pogledam en iOS 5.0, mi je še Windows 95 in pa Office 95 bolj všeč, kar se tiče programiranja, so bili pa še Windows 3.0 bolj napredni.

Gregor Spagn ::

Lahko pa pogledaš z drugega stališča WP7 je star 2 leti oz bo meu ko bo pršu nov release zdej kdaj je kdo kupu napravo je drugo vprašanje...
V tem času so ble 2 velike posodobitve (NoDo in Mango) majnša lahko rečemo
7.5 refresh
(aka Tango). Za WP7 serijo bo pršla še ena velika 7.8 ki je wp8 samo nima vseh featurejev.

@CoolBits zdej pa kot praviš iPad1 star 2 leti ni več nadgradljiv... vsi trenutni telefoni wp7 laufajo na strojni opremi stari 2 leti. Zdej če se ti odločiš in kupiš iPad 1 ne vem kje se nimaš kaj bunit da nimaš upgrejda al ? Beri drugače WP7 bo po dveh letih dobil še vedno dobil upgreade 7.8.

Moje mnenje je da je bujši da so nrdili tako in da bodo wp7 naprave lahko delovale še vedno tako tekoče (upam da bo res tako). Ne pa da ti ku Apple dajo updejt ki upočasni telefon in te s tem posilijo da nabaviš novega.

CoolBits ::

Ipad1 nemoreš več kupit že kar nekaj časa... no vsaj novega ne.
Iphone 3gs, kise ga da še kupit, prav tako dve leti star pa bo dobil tudi ios6...

_Dormage_ ::

Bistri007 je izjavil:

_Dormage_ je izjavil:

V Redmondu pravijo, da sta sistema preveč različna, da bi bilo nadgradnjo smiselno in enostavno omogočiti.

A ni problem, da gre za popolnoma drug kernel?

Tu gre za dve ciljni publiki:
- razvijalce WP7 aplikacij
- kupce WP7 telefonov

Razvijalci: njihove aplikacije bodo lepo delovale na WP8 napravah

Kupci WP7 telefonov: najbrž so strojne zahteve za WP8 višje in ne bi bilo zaradi treh Nokijinih telefonov bremzati celotno platformo.

Že dejstvo, da WP8 in W8 ne bosta podpirala XNA pomeni, da vse moje aplikacije/igre ne bodo delovale nikjer.
Tudi popraviti se je neda tako lepo kot to oni zatrjujejo.
Celoten framework je zginu na katerem je bila zadeva spisana. Logika ni problem, ampak grafika pa jovo na novo.
So pa na drugi strani odprli C++ kar zob za zob..

kpkp ::

@CoolBits, ja iphone 3gs bo dobil iOS 6, samo je apple "izklopil" skoraj vse nove funkcije, tako da bo dobil le nekaj novih API in nekaj manjših funkcij. Apple ni prav za hvaliti saj načrtno izključuje ključne funkcije starajšim telefonom in jih s tem poskuša narediti umetno zastarele.

amigo_no1 ::

So kje napisane HW zahteve za nov wp8 ?

CoolBits ::

kpkp je izjavil:

@CoolBits, ja iphone 3gs bo dobil iOS 6, samo je apple "izklopil" skoraj vse nove funkcije, tako da bo dobil le nekaj novih API in nekaj manjših funkcij. Apple ni prav za hvaliti saj načrtno izključuje ključne funkcije starajšim telefonom in jih s tem poskuša narediti umetno zastarele.

Si mogoče pomislil, da star hw ne zmore vsega tega novega tekoče poganjat?
Pa kljub temu je posodobitev.

kpkp ::

Kot naprimer, VIP mail ali Shared Photo Streams ali pa celo Offline Reading List. Definitivno sem pomislil in moja trditev še vedno stoji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

DamijanD ::

_Dormage_ je izjavil:


Že dejstvo, da WP8 in W8 ne bosta podpirala XNA pomeni, da vse moje aplikacije/igre ne bodo delovale nikjer.
Tudi popraviti se je neda tako lepo kot to oni zatrjujejo.
Celoten framework je zginu na katerem je bila zadeva spisana. Logika ni problem, ampak grafika pa jovo na novo.
So pa na drugi strani odprli C++ kar zob za zob..


Microsoft officials have said the XNA tools/runtime environment used primarily by game developers isn’t supported on Windows 8. On Windows Phone 8, XNA is “supported,” so existing Windows Phone games will run


Kaj je zdaj res?

enadvatri ::

Zdi se mi, kot da ne bodo več bistveno dodelovali WP7 in vse svoje sile usmerili na WP8 z NT jedrom; nas uporabnike WP7 mašin pa pustili na suhem (beri: brez nadgradnje)!

darksamurai ::

Res je, apple to med drugim tudi načrtno dela, ampak je stanje še vedno veliko boljše od samsunga in ostalih androidnih zadev, kjer za eno leto star super duper mega HW izjemnem telefon ne dobiš nadgradnje (uradne ne). Pisanje o raznih custom romih je eno veliko trolanje, ker je z custom firmware mogoče naložiti tudi iOS5 na prvi iPhone!

Če danes kupiš novo nokio, ki je nekje na sredini prodaje (časovno gledano), boš čez pol leta ostal brez nadgradenj. Če si kupil iPhone tik pred izidom novega, si dobil še za najmanj 1 leto nadgradenj (najmanj 1 večjo nadgradnjo).

Ne trdim, da je pri applu vse popolno, ampak dejstvo je, da je, vsaj kar se nadgradenj tiče, še vedno pred konkurenco.

Elysium je izjavil:


Ti kar izvoli in si nabavi svojo japko, ki je že sedaj povsem outdated.
Ko pogledam en iOS 5.0, mi je še Windows 95 in pa Office 95 bolj všeč, kar se tiče programiranja, so bili pa še Windows 3.0 bolj napredni.


In kaj je tako outdated? Kateri OS pa ima tvoj telefon? WP 7.5 ne poznam dobro, lahko pa za andorid rečem, da v celoti gledano ni nič boljši od iOS. Brez flame wara, naštej dejstva. Kaj je tako slabo napisano oz. tako slabo sprogramirano in kaj je v WP 7.5 in na androidu bolje? Pisanje aplikacij za iOS ni tako bistveno drugačno, kot je v primeru androida.

jan_g ::

>Pisanje o raznih custom romih je eno veliko trolanje, ker je z custom firmware mogoče naložiti tudi iOS5 na prvi iPhone!

V bistvu ni trolanje, dejansko to ljudje počnejo. In imajo novejše verzije sistema kot jih omogoča proizvajalec za dotično napravo. Zakaj trolanje? Ali homebrew kaj bolj smrdi kot uradni brew? Pa daj si dopovedati, da čez 90% uporabnikov nadgradnje ne brigajo. Mogoče jih brigajo v primeru kakšnih velikih skokov (kot recimo Siri pri iOS-u), sicer pa ne. PA nima veze, o katerem ekosistemu govorimo. Če obstaja neuradna pot do novih verzij je to pomemben faktor. Zato je tudi pameno vedno pred nakupom preveriti, ali ima dotična naprava zaklenjen bootloader.

zeleni ::

amigo_no1 je izjavil:

zeleni je izjavil:

@amigo
Ker drugod lahko upgradeas kar v neskoncnost? Zal telefoni se niso kot pcji.

Saj tudi nekateri desktopi niso kot pcji: Ali lahko das na powerpc zadnje verzije OS X? Ali lahko vsaj poganjas aplikacije pisane za powerpc na zadnji verziji? Tukaj kot napovedujejo jih bos lahko brez dodatnih prilagoditev.

Lepo, da so pripravili se 7.8 za kupce starejsih telefonov.

Za tak denar raje kupim japko, vsaj vem da ne bodo čez 2 leti naredili salto mortale za 180° in šli na neko tretjo platformo.
Primerjati ppc in x86 v primeru applove spremembe je nesmisel.


Nesmiselna se zdi nekomu, ki da tako primerjavo:

amigo_no1 je izjavil:


Kot bi MS izjavil, da Vista ne bo delala na P4/P mobile procesorjih, ampak samo na i7 in amd fx 8150.


lol :D

Niti mi ni jasno o kakih 180 stopinj te je tu strah in zakaj te tega ni strah pri iphone. Mar ni bil powerpc in x86 ravno 180 stopinj? Kdo je naredil ta salto mortale? Malo pobrskaj po netu pa bos dobil odgovor

smash ::

93.4% folka sploh ne ve, kaj je posodobitev

MrStein ::

trnvpeti je izjavil:

ipad1 je star koliko?
in ne dobi nove posodobitve

Iz 3.2 je bil updatan na 4.x in 5.x.
Torej laufa čisto zadnjo verzijo iOS-a.

Lumia so letošnji modeli in prvi upgrade OS-a več ne bo na voljo.
Torej telefon, ki je komaj v trgovine prišel, ne bo imel naslednjega update-a.

Če to enačiš, potem verjetno tudi enačiš delež Linuxa in Windows na desktopu. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

_Dormage_ ::

DamijanD je izjavil:

_Dormage_ je izjavil:


Že dejstvo, da WP8 in W8 ne bosta podpirala XNA pomeni, da vse moje aplikacije/igre ne bodo delovale nikjer.
Tudi popraviti se je neda tako lepo kot to oni zatrjujejo.
Celoten framework je zginu na katerem je bila zadeva spisana. Logika ni problem, ampak grafika pa jovo na novo.
So pa na drugi strani odprli C++ kar zob za zob..


Microsoft officials have said the XNA tools/runtime environment used primarily by game developers isn’t supported on Windows 8. On Windows Phone 8, XNA is “supported,” so existing Windows Phone games will run


Kaj je zdaj res?


Vesela novica, lahko podkrepiš z virom?
Kljub veseli novici je še vedno nejasno zakaj ni podpore drugod.
Xbox ima XNA, Phone ima, desktop/tablet pa ne?
Vsi pa majo isti kernel in core librarys ?

jizzer ::

MrStein je izjavil:

Lumia so letošnji modeli in prvi upgrade OS-a več ne bo na voljo.
Torej telefon, ki je komaj v trgovine prišel, ne bo imel naslednjega update-a.


Ja če je pri mobitelu glih kar prišo v trgovino, ne pomeni da ga v drugih državah že pol leta ne prodajajo. Lumia je že en čas v prodaji(vsaj pol leta in to je pomoje dosti za take zadeve), če pa v slovenijo tak pozno pride pa vbistvu ni microsoft kriv (ali pač?).
Ampak verjamem ja da tistim, ki so novejše modele kupli, jim ni glih fajn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

DamijanD ::

Dormage:
http://www.zdnet.com/blog/microsoft/mic...

https://twitter.com/wp7dev/status/21551...

Koliko so pa ti viri zanesljivi pa nimam pojma oz. don't kill the messenger :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Ciklamen ::

Meni pa vbistvu ni hudega, ker ni nič takega na prvi pogled kaj bi jaz rabil. Obstoječe aplikacije so mi OK, do izida WP8 bo jih še kar nekaj novih, podpore za večje dimenzije zaslona ne rabim, prav tako večih jeder ne, developer nisem in mi native support za C++/C nič ne pomeni (zame koristnega).

Bomo pa videli kaj bo čas prinesel :)
- End of the Post ->

Icematxyz ::

Tukaj se mi zdi strategija bistveno bolj ambiciozna, kot pri tablicah in torej vidi se, da je fokus zbran prav na tem področju in pa tudi ukvarjanje s primarno dejavnostjo (programska oprema) in ne izgubljanje časa na področjih, kjer so drugi trenutno pač boljši in imajo več izkušenj kaže neko večjo predanost temu področju. Na papirju se marsikaj sliši pravilno zastavljeno, ampak v praksi bo pa treba videti, kako bo! Zaenkrat poglavitno prednost, ki bi lahko zmanjšala delto s drugimi platformami vidim v tem, da je nabor razvijalcev na Windows platformi znaten in torej, če bo se to preslikalo na nižje form factorje, bi lahko to pospešilo rast WP ekosistema, poteza, ki smo jo nenazadnje tudi ves čas pričakovali. Razvijalcem na drugih primerljivih in trenutno vodilnih platformam neposredno (za enostaven prenos aplikacij) to niti ne pomaga/pomeni kaj dosti.

Katera področja bi se morda lahko v praksi izkazala za problematična:
-Draga strojna in tudi programska oprema.
-Avtonomija naprave.
-Mobilni operaterji, ponudniki programske opreme, finančni sektor... ne vem, če so prav vsi ravno najbolj navdušeni nad vsemi novostmi.
-Delovanje te platforme na takšnem form factorju, torej področje kot celota.

Prednosti, ki bi lahko bile plod te strategije:
-Rast bolj zmogljivih aplikacij v WP ekosistemu.
-Market razširjen na vsa trenutno pomembna področja.

Za začetek pa ocenjujem, da je na tarči predvsem RIM in Q3 podjetja Nokia.

Zgodovina sprememb…

enadvatri ::

Mislim, da je pri telefonih stvar precej smotana, ker so se proizvajalci zaciklali v bitki, kdo bo naredil "bolj novejši" telefon. Ostalo ni pomembno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft predstavil Windows Phone 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
5919593 (15922) Jst
»

Mnenje o telefonu

Oddelek: Mobilne tehnologije
102575 (2287) Tilk
»

Windows Phone 8 nared

Oddelek: Novice / Windows Mobile
228680 (7100) s51as
»

Microsoft predstavil Windows Phone 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
7929741 (25804) Bor H

Več podobnih tem