» »

Goljufive provizije, ki jih plača iskalec stanovanja

Goljufive provizije, ki jih plača iskalec stanovanja

Temo vidijo: vsi
««
6 / 22
»»

ProGo ::

Invictus vidim, da nimaš osnovnih pojmov ne o poslovanju, ne o obligacijskem pravu.
Agent razkaže najemnino potencialnim najemnikom za provizijo, ki mu jo plača stanodajalec. V to provizijo so zajeti potni stroški in čas, ki ga agent porabi za xx ogledov, preden se stanovanje odda.

Če bo agent premalo zaračunal stanodajalcu, bo pač v minusu, in bo pri naslednejm poslu provizijo dvignil, simple as that.
S stanodajalcem pa sklene pogodbo, s katero stanodajalec v primeru ODDAJE nepremičnine agentu plača x € provizije.

To kar pa ti trdiš je pa tak debilizem da me glava peče. "Morate mu pa podpisati papir da ste stanovanje videli z njim, ker v primeru posla brez tega papirja ne more izdati računa za provizijo."

Pa daj a si totalno prfuknjen?

Tak agent povabi 30 njegovih znancev, da si pogledajo nepremičnino in bo lepo kasiral provizije za vsak ogled, stanodajalec bo pa to mirno gledal?

Glej vidim, da se ti nekaj dviguje, če trolaš. Adijo trol.

fujtajksel ::

Invictus je izjavil:


Večina kupcev hodi samo firbcat ... Zguba časa za prodajalca. Zakaj idioti? Kupujejo nepremičnino, rečejo všeč mi je, samo še banko vprašam če mi da kredit.
WTF? Kupuješ za večino ljudi življensko investicijo, pa še financ nisi pokril? Od tod idiotizem ... Pa tega ni malo ...

Zguba časa pač, pa brez nje ne gre. Kupci pač ponavadi ne vedo kaj bi radi ali vedo pa točno tistega ne morejo dobit. Jaz sem tudi na koncu kupil za več kot sem imel, čeprav to ni bil izhodiščni načrt, pa zdaj ne obžalujem.
Ja hodil sem tudi firbcat z agenti. Ne zgubljat čas, ampak nabirat izkušnje. Ne morem rečt da sem jim pretirano zgubljal čas, ker so ga tudi oni meni precej.

fujtajksel ::

Invictus je izjavil:

Noben agent ne zaračunava ogledov. Če jih, potem krši zakon in je zrel za prijavo.

To smo povedali že vsaj 100x. Ne sme nič zaračunat.

Morate mu pa podpisati papir da ste stanovanje videli z njim, ker v primeru posla brez tega papirja ne more izdati računa za provizijo.


To je ravno tista vezana trgovina, ki mi gre na živce. Na onem papirju moraš podpisat, da boš v primeru nakupa to kupil z njegovim posredovanjem (in da dobljenih informacij ne boš posredoval tretjim osebam).
Pripravljen sem plačat nekaj za ogled, ker smatram da so posredovanje naslova, organizacija ogleda in navzočnost pri ogledu legalne storitve vredne plačila. Ampak naša agentovska svojat se obnaša, kot da je to glavni del njihove dejavnosti in vreden od oka 2% cene nepremičnine. Papirje potem radi na hitro zmašijo skupaj in jim moraš dobro pod prste gledat, sicer te lahko grdo tepe nadloga, zaračunajo pa za to naslednja 2% drugi strani. Urejanje pogodbe smatram za ločeno zadevo, ki jo nepremičninar lahko ponudi, koliko pa je to vredno je po mojem mnenju precej odvisno od kompliciranosti primera in je pavšalno računanje precej nesmiselno.
Verjamem da je njihovo delo v nekaterih primerih vredno tiste 4% cene, ampak to so redki primeri, kjer imajo dela več kot v tipičnih preprostih primerih.

thramos ::

Tocno tako.

Se enkrat poudarjam, da so sodisca enakega mnenja in da v primeru sporov vsiljeno provizijo zmanjsajo na znesek primeren dejansko opravljeni storitvi za kupca.

Vecina prodajalcev pa ne dojame, da zaradi taksnega nepostenega delovanja agentov dejansko proda za nizjo ceno, ker kupci niso neumni. V zlatih casih je se slo, danes pac ne.

St235 ::

mihaf je izjavil:

Invictus je izjavil:


Morate mu pa podpisati papir da ste stanovanje videli z njim, ker v primeru posla brez tega papirja ne more izdati računa za provizijo.



Seveda hočem da agent dela v mojo korist. Saj sem ga najel ...


Zakaj bi jaz (kupec) plačeval provizijo agentu, ki si ga najel ti (prodajalec), če pa ta agent dela za tvoj interes?


Načeloma zato, ker si podpisal pogodbo, da boš plalač XY, če boš sklenmil posel. Obligacijsko pravo je pač kurba, če ne veš kaj podpisuješ.

mihaf ::

S pravnega vidika mi je stvar jasna, zato pa teh "pogodb" ne podpisujem. Velikokrat agenti to pogodbo zapakirajo v potrdilo o ogledu, kjer je v drobnem tisku skrit tekst o proviziji.

LeQuack ::

To sta edina oglasa, ki se ju našel za najem v LJ da sta preko agencije in oglašujeta najem brez provizije:
http://www.nepremicnine.net/nepremicnin...
http://www.nepremicnine.net/nepremicnin...
Quack !

Invictus ::

mihaf je izjavil:

S pravnega vidika mi je stvar jasna, zato pa teh "pogodb" ne podpisujem. Velikokrat agenti to pogodbo zapakirajo v potrdilo o ogledu, kjer je v drobnem tisku skrit tekst o proviziji.

Ni skrit tekst. Je pač potreben dodatek.

A misliš da ti bo agent kazal stanovanja na svoje stroške?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Ne, na stroške prodajalca.

ProGo ::

Kaj pa naj bi to pomenilo? (v enem oglasu za nepremičnino)
Kupci ne plačajo provizije. Pokrijejo le izvedbo pravnega posla v višini xxx EUR.

A kupec/najemnik ne "pokriva" izvedbe pravnega posla samo notarju, če je ta potreben sploh?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

Invictus ::

Kdo pokriva kake stroške pri transakciji, je v večini primerov stvar dogovora. Ponavadi je pol/pol.

Zakaj bi samo prodajalec plačeval izvedbo pravnega posla?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Ker izvedba pravnega posla (na trgu) niti približno ne dosega cene, ki jo želijo agenti (2 % od vrednosti transakcije).

fujtajksel ::

Invictus je izjavil:

mihaf je izjavil:

S pravnega vidika mi je stvar jasna, zato pa teh "pogodb" ne podpisujem. Velikokrat agenti to pogodbo zapakirajo v potrdilo o ogledu, kjer je v drobnem tisku skrit tekst o proviziji.

Ni skrit tekst. Je pač potreben dodatek.

A misliš da ti bo agent kazal stanovanja na svoje stroške?


Ponavadi je dobro skrito v drobnem tisku, le zakaj?
Ni potreben dodatek, ker je možno nudit storitve na druge načine.
Je pa potreben podatek za izvedbo tipične kvazilegalne natege, pri kateri od enostavne prodaje stanovanja potegne 4% vrednosti.
Ni treba da kaže stanovanja na svoje stroške, nekateri so storitev posredovanja naslovov in organizacije ogledov nudili neodvisno od izvedbe prodaje (npr paket 5 ogledov za tolkintolk...). Ampak jih je dominantno nategunski ceh "discipliniral".

solatko ::

Moja izkušnja ob prodaji garsonjere:

Dogajalo se je malo pred uvedbo €.
Po večletni oddaji garsonjere se je hišni svet odločil, da garsonjero prodamo.
Ogals na Nepremičnine.net je povzročil pregorelost telefona - klici agencij o exsluzini vezavi za prodajo nepremičnine. Seveda je vsem sledil odgovor f.....f, v primeru, da pripeljete kupca, se dogovorimo naprej.

V dobrih 30 minutah, po objavi oglasa, me je klicalo večina slovenskih nepremičninskih posrednikov.

Drugi dan, me kliče agent x agencije in me povpraša po možnosti ogleda. Ob dogovorjeni uri se dobiva pred blokom, z zanimanjem si ogleda prostore in mi ponudi, da garsonjero vključi v svojo ponudbo, s slikami, opisom in brez obveznosti.

Oglas sem oddal v nedeljo, v torek si je agentka ogledala garsonjero, v soboto pa me pokliče in mi sporoči, da ima resnega kupca, če sem zainteresiran, da popoldne naredimo ogled.
Cena v oglasu je bila med najvišjimi, med neobnovljenimi (cca 110kDEM).

Bodoča lastnica si je garsonjero ogledala, všeč ji je bila lokacija in razpored, bežno je povprašala, če je to zadnja cena, razložila, da ima vezana sredstva na banki, ki bodo razpoložljiva v 3-eh mesecih in, da ima namen garsonjero, popolnoma adaptirati.

V ponedeljek, smo sedeli v agenciji (midva z ženo, kot lastnika, agentka, vodja agencije, njihova pravnica in bodoča lastnica).

Sestavili smo kupoprodajno pogodbo (pravnica je opozorila na nekaj faktorjev, med njimi 3-mesečni rok za poravnavo kupnine), določili smo nosilce stroškov posla, med njimi je bila tudi 2%-na provizija (samo prodajalcu), kupec v tem primeru ni imel nobene provizije, dogovor o ari, v primeru, da bi se plačilo kaj zakompliciralo, stroški notarja - vsak pol, dogovorjen je bil primopredajni prevzem vseh infrastrukturnih (elektrika, upravnik, kabelska, plin....) zadev (to je vse naredila agentka, s pisnim pooblastilom.
Na koncu smo pogodbo podpisali, naslednji dan, smo to uredili še pri notarju.

Posel je potekal brez vsakega problema, ob podpisu pogodbe sem novi lastnici dal ključe in ji dovolil pričetek adaptacije (kar je začudilo tudi prisotno pravnico, saj se praviloma ključe da, ko je plačana celotna kupnina). Kompletna obnova je bila končana pred tretjim obrokom in sem si želel, da ga nebi plačala, saj je bila garsonjera čisto nekaj drugega, kot se je prodajala, v pogodbi pa je bilo določilo o ari in neplačilu del adaptacije, v primeru storniranja pogodbe s strani kupca;(.

Skratka, agencija je svoje delo opravila kvalitetno, v mojo korist in v zaščito bodočega lastnika. Vse potrebne papirje, je pridobila agentka (ZK, davčna, uredila uro obiska pri notarju, sestavo pogodbe....), sam sem imel samo pot do notarja.
Svojo provizijo so večkrat zaslužili in sem jih pozneje priporočal kolegom, ki so imeli nepremičninske posle z nakupom ali prodajo.

Torej zgodilo se je ravno to, kar bi se na nepremičninskem trgu, moralo dogajat. Agencija je zainteresirana za sklenitev posla, večina stroškov bi morala zaračunat prodajalcu in v njegovem imenu urediti večino papirologije. Za kupca v bistvu naredi samo to, da ga poveže v posel in, da je pogodba sestavljena brez kakšnih drobnih tiskov.

Nepremičninske agencije naj bi delovale zakonito in v korist prodajalca, kupec pa jim ne sme služiti za skubljenje kokoši. V bistvu agencijo najame prodajalec, ravno zato, da ne porabi cel teden za obiskovanje vseh instanc in to je vsekakor vredno tiste procente, ki jih dogovoriš.
Pri exklusivah pa je zadeva taka, da ti mimo agencije, s katero si podpisal, ne smeš prodati, tudi če ti kupci z dobrimi ponudbami, trkajo na vrata in to celo taki, ki z agencijami nočejo imet nobenega opravka, do pričetka dejanskega sklepanja posla.

Jaz sem imel pač take izkušnje, nekateri imajo boljše, večina pa slabše. Kvaliteta agencije se na žalost ne kaže, na podlagi višine provizije, ki jo za posel zahtevajo.
Drobnega tiska v pogodbah o zastopanju NE SME BITI!
Za to pa mora poskrbeti vsak sam.
Delo krepa človeka

Invictus ::

thramos je izjavil:

Ker izvedba pravnega posla (na trgu) niti približno ne dosega cene, ki jo želijo agenti (2 % od vrednosti transakcije).

To ni plačilo za izvedbo pravnega posla, ampak provizija za posredovanje.

Plačilo izvedbe pravnega posla je dostikrat še posebej strošek ...

Daj pojdite malo kupovat nepremičnine da vam bo jasno ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Invictus - Provizija je cena za sklenitev pravnega posla in ne samo za posredovanje. Saj drugače agencije sploh ne potrebuješ, prodaš kot avto ali salamo.

Se pa strinjam z mnenjem agencij, da je provizija prenizka, glede na število poslov in cene le-teh, v zadnjih nekaj letih.
Ko je bil nepremičninski trg v vzponu, noben ni jamral, vsi lastniki agencij, pa so bili med bogatejšimi, tudi lastnih nepremičnin so imeli veliko.

Za enak izplen kot pred leti, bi morala bit provizija 50%+.
Dela je pa za 2-3 agencije in kakšnih 6 agentov.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Invictus ::

@solatko

Ni take panike. Precej one man bandov bo propadlo, drugače pa kar gre.

Samo takih dobičkov ni ...

Kar se namena provizije tiče, je pa vse spet stvar dogovora ... Zakon določa maksimalno višino provizije za posredovanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

thramos ::

solatko je izjavil:

Invictus - Provizija je cena za sklenitev pravnega posla in ne samo za posredovanje. Saj drugače agencije sploh ne potrebuješ, prodaš kot avto ali salamo.

Se pa strinjam z mnenjem agencij, da je provizija prenizka, glede na število poslov in cene le-teh, v zadnjih nekaj letih.
Ko je bil nepremičninski trg v vzponu, noben ni jamral, vsi lastniki agencij, pa so bili med bogatejšimi, tudi lastnih nepremičnin so imeli veliko.

Za enak izplen kot pred leti, bi morala bit provizija 50%+.
Dela je pa za 2-3 agencije in kakšnih 6 agentov.


Ja, dokler je bilo več kupcev kot prodajalcev, se je dalo nategovat. Sedaj ne gre več, pa jamrajo tako agenti kot prodajalci. In še vedno mislijo, da so kupci pripravljeni plačat 2 % za en ogled. :))

[SkA] ::

No, no. Prva neumnost je prepričanje, da vsak plača 2%. Kot je že solatko opisal, zadeve še danes potekajo na enak način. Mrhovinarji v obliki agentov poplavijo lastnike, ki objavijo oglas in jih prepričujejo na vse pretege, da ga bodo zanje oglaševali. Saj je celi njihovi stroki jasno, zakaj je to dobro. Če ne bo nihče na lastno pest prodajal, bo nekdo v tej branži pobral provizijo, pa če je to obema stranema všeč ali ne. Ne pozabit, da gre le za nekoliko omejene dobrine in posledično omejene možnosti konkurence.

In vsak, ki je kdaj kupoval ali prodajal razume, da ko enkrat ljudje v glavi določijo ceno, težko kar tako odstopijo od le-te. Kar pomeni, da tisto "brezobvezno" in 2% nastane 2% obvezne višje cene, da bo izkopiček na koncu enak.

In kaj lahko kupec/najemnik stori na tako urejenem trgu? Nič - če mu agent reče, da bo moral plačati X% za posredovanje, čeprav on tega posredovanja ne želi in ga ni naročil, lahko samo jezno bemti v zrak. 2% pri 100k€ je 2€. Težko opravičim plačevanje 2000€, ko se kupec preprosto odzove na oglas v časopisu. Med tem ko za enaka 2% prodajalec dobi slike stanovanj, objavljanje oglasov in vodenje na oglede stanovanja.

Ko bo pa agent povezal kupca in prodajalca tako, da sta oba do njega prišla po lastni odločitvi in ga "pooblastila", da jima najde kupca/stanovanje - takrat pa zaradi mene lahko govorimo o 2% provizijah na obeh straneh. Tkrat bo dejansko neka dodana vrednost za oba. V nasprotnem primeru naj bi storitve plačal tisti, ki jih je tudi naročil.
Saj je res, da bi znesek prodajalec spet prelil na kupca, ampak lastnik nepremičnine ima vsaj neko moč pogajanja v rokah, kupec/najemnik je (v kolikor želi ravno nepremičnino X) nima skoraj nič. Ko nižaš ceno, nižaš ceno stanovanja, provizije nikoli. Ko boš zadel najnižjo ceno za nepremičnino, ki jo je prodajalec še pripravljen sprejeti, postane to razlikovanje jasno.

mihaf ::

Invictus je izjavil:

thramos je izjavil:

Ker izvedba pravnega posla (na trgu) niti približno ne dosega cene, ki jo želijo agenti (2 % od vrednosti transakcije).

To ni plačilo za izvedbo pravnega posla, ampak provizija za posredovanje.

Plačilo izvedbe pravnega posla je dostikrat še posebej strošek ...

Daj pojdite malo kupovat nepremičnine da vam bo jasno ...


Nam je vse jasno, samo tebi ni. Agenta najameš ti (prodajalec), dela v tvojem interesu (ki je nasproten kot kupčev interes), plačeval ga bom pa jaz (kupec)? Kakšna logika je to? Z veseljem plačam agenta, ki dela v mojem interesu, ne bom pa plačeval agenta, ki dela v interesu, ki je v nasprotju z mojim interesom.
In tebi kot prodajalcu pač ni jasno, da ti agent s tem, ko kupcu na ogledu nepremičnine poturi pogodbo ali pildek o ogledu s členom o proviziji, odganja kupce. Če ti to ni jasno, ti pa ne morem pomagat.

[SkA] je izjavil:


2% pri 100k€ je 2€.


Ne ni. Je še huje. 2 % + DDV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihaf ()

[SkA] ::

No, seveda - v Ljubljani je realnost taka, da bo to prej 200kEUR. Na srečo potem ne gre več v take absurde z višino %, ampak za moje pojme je že karkoli več od 50EUR, zato da mi pokaže stanovanje, nateg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

fujtajksel ::

solatko je izjavil:

... Se pa strinjam z mnenjem agencij, da je provizija prenizka, glede na število poslov in cene le-teh, v zadnjih nekaj letih.
Ko je bil nepremičninski trg v vzponu, noben ni jamral, vsi lastniki agencij, pa so bili med bogatejšimi, tudi lastnih nepremičnin so imeli veliko.

Za enak izplen kot pred leti, bi morala bit provizija 50%+.
Dela je pa za 2-3 agencije in kakšnih 6 agentov.


Meni se ne zdi da je cena prenizka. Prej previsoka, s tem da pa pri trenutnem obsegu posla toliko agencij res ne more preživet.
Sploh se mi zdi neumen koncept s strani nepremičninarjev forsiranega pavšala 2+2% cene nepremičnine. Večji del opravljanih storitev je nesmiselno vrednotit v procentu cene, ker je dejansko neodvisen od cene nepremičnine in s tem stranke v velikih poslih po krivem plačujejo precej več. Še večji problem so razlike v komplikacijah specifičnega primera, saj ima posrednik z dotičnimi problematičnimi nepremičninami (ali dotičnimi problematičnimi pacienti) 1000x več dela kot z drugimi.

solatko ::

Agencija, ki bi prodajala mojo nepremičnino in zaračunala provizijo še kupcu, se od tega posla, lahko takoj poslovi.
Če hočem, da nekdo prodaja mojo nepremičnino, naj mi pove, koliko me bo to stalo, ob sklenitvi posla, pa naj mi izstavi račun. Če bo našla kupca, ki ima denar in je željan kupit mojo zadevo, če bo uredila vse papirje in do konca sprovedla posel, bo račun tudi plačan, sicer pa bo pogodba razveljavljena.
Osebno sem novo lastnico moje garsonjere v pričo agentke vprašal, koliko mora plačati za stik z menoj in mi je zatrdila, da njej ni bilo potrebno nič plačat.
Delo krepa človeka

[SkA] ::

Hja, danes gre ponavadi tako, da 2% krije lastnik, 2% pa kupec. Zato ker se lastniki verjetno ne bi strinjali s 4%, oziroma so oni tisti, ki imajo moč barantanja. Kupci so v podrejenem položaju. Hočeš to stanovanje? Plačaj provizijo, ali pa se poslovi od njega.

Zato potem porabiš en kup energije, da prideš direktno do prodajalca. Včasih to lahko, s pomočjo ZK in malo detektivskega dela, včasih pa seveda ni šans, da v bloku s 50 stanovanji uganeš, kateri se prodaja.

LeQuack ::

[SkA] je izjavil:

Hja, danes gre ponavadi tako, da 2% krije lastnik, 2% pa kupec. Zato ker se lastniki verjetno ne bi strinjali s 4%, oziroma so oni tisti, ki imajo moč barantanja. Kupci so v podrejenem položaju. Hočeš to stanovanje? Plačaj provizijo, ali pa se poslovi od njega.

Zato potem porabiš en kup energije, da prideš direktno do prodajalca. Včasih to lahko, s pomočjo ZK in malo detektivskega dela, včasih pa seveda ni šans, da v bloku s 50 stanovanji uganeš, kateri se prodaja.


Fura se enaka miselnost kot pred krizo, se pravi da je stanovanj premalo in kupcev/najemnikov preveč.
Quack !

thramos ::

Nalepiš v pritličje listek, da v bloku kupiš stanovanje, cena ni ovira. ;)

No, kupci leta 2014 niso več v podrejenem položaju.

[SkA] ::

Stanovanj bo vedno premalo, ker so okusi in želje različne. Lahko je na papirju govorit, da je trenutno na trgu 2x toliko stanovanj in gledati na zadeve statistično, samo običajno svoj dom ne kupuješ mrtvo hladno in brez srca. Smo ljudje, ne roboti.

In če si izbereš eno mikrolokacijo, ti 200 stanovanj v drugi ne bo prav nič pomagalo pri nakupu. Tako da to, da kupec danes ni več v podrejenm položaju, ne bo ravno držalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

thramos ::

Fura se enaka miselnost kot pred krizo, se pravi da je stanovanj premalo in kupcev/najemnikov preveč.


Pravzaprav so se pred krizo v večji meri kot danes sklepale pogodbe z 4 % na strani prodajalca, ker je ta brez večjih težav ustrezno dvignil ceno, pa se je nepremičnina še vedno prodala. Danes pa se, precej nenavadno ;), poizkuša s prelaganjem tega stroška na kupca, kljub temu, da bi moral v teh razmerah bolj razmišljati o čim širšem krog potencialnih kupcev, ne pa da se jih odganja z podpisovanjem oderuških pogodb za posredovanje.

LeQuack ::

thramos je izjavil:

Fura se enaka miselnost kot pred krizo, se pravi da je stanovanj premalo in kupcev/najemnikov preveč.


Pravzaprav so se pred krizo v večji meri kot danes sklepale pogodbe z 4 % na strani prodajalca, ker je ta brez večjih težav ustrezno dvignil ceno, pa se je nepremičnina še vedno prodala. Danes pa se, precej nenavadno ;), poizkuša s prelaganjem tega stroška na kupca, kljub temu, da bi moral v teh razmerah bolj razmišljati o čim širšem krog potencialnih kupcev, ne pa da se jih odganja z podpisovanjem oderuških pogodb za posredovanje.


Tko bi si mislil ja.
Quack !

Invictus ::

thramos je izjavil:


No, kupci leta 2014 niso več v podrejenem položaju.

Mokre sanje kupcev ...

Potem pa kupec ne uredi pogodbe, ker je ne zna, lahko pa prodajalec preprosto reče da brez agencije ne gre. Pa se slikaj. Ti pa hočeš kupiti to stanovanje.

Kot je bilo zgoraj omenjeno, so nepremičnine omejeno blago. Če ti je všeč lokacija, se nimaš kaj preveč za pogajat.

Ko pride kupec drugič pogledat stanovanje, prodajalec že ve da mu ni treba nižat cene.

Nepremičnine se ne kupujejo kot laptopi za 500 EUR ko ga lahko vržeš stran in zamenjaš znamko. Ponavadi je to življenjski projekt.

Precej prodajalcem pa tudi ni treba prodajati nepremičnine. Prodajo samo če dobijo željeno ceno. Drugače dajo noter najemnike. Davek bo pa tudi za nerezidenčne zdaj 0,15%.

Kot pravim, mokre sanje kupcev in njihova izkrivljena realnost niso najboljši pogoji za nakup nepremičnine.

Da ne govorim o mokrih sanjah kupcev da si to celo lahko privoščijo. Marsikateri do konca ne ve kako bo financiral nakup nepremičnine.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

[SkA] ::

In če se stanovanje prodaja in s tem oglašuje izključno preko agencije? Sploh ker so lastniku obljubili, da je vse brez obveznosti in da ga ne bo nič stalo? Kaj potem kot kupec lahko storiš, če te agent pusti 3 ulice stran od nepremičnine in moli v nos pogodbo za podpis storitve posredovanja, drugače od blizu ne vidiš stanovanje? To ni ravno izbira, se ti ne zdi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Spock83 ::

V življenju se je treba znajti. Pač se greš malo korupcije. Z agentom se zmeniš, da pri prodajalcu malce zniža ceno nepremičnine in agentu daš provizijo na roko. Vsi zadovoljni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Invictus ::

Tudi to se dela ...

Bom naredil ko bom naslednjo kupoval ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

[SkA] ::

V praksi boš prodajalcu znižal toliko, kolikor je sam pripravljen in nič več. Bo pač za 3k manj spustil, če bo moral še agentu plačati. V nasprotno ga tudi agent ne bo prepričal.

Invictus ::

[SkA] je izjavil:

In če se stanovanje prodaja in s tem oglašuje izključno preko agencije? Sploh ker so lastniku obljubili, da je vse brez obveznosti in da ga ne bo nič stalo? Kaj potem kot kupec lahko storiš, če te agent pusti 3 ulice stran od nepremičnine in moli v nos pogodbo za podpis storitve posredovanja, drugače od blizu ne vidiš stanovanje? To ni ravno izbira, se ti ne zdi?

Greš gledat drugo nepremičnino ali požreš to.

Saj ste hoteli prosti, nereguliran trg. Biti kupec nepremičnine je pozicija kjer skoraj nimaš pogajalskih moči.

Lahko znižaš ceno za kakega jurja, ampak pameten prodajalec je to že vračunal. Sam sem dal 2 jurja popusta, pa smo podpisali pogodbo za aro čez 5 minut. Sem pa to že prej upošteval ...

Če se prodajalcu ne mudi, potem si kot kupec mrzel ...

[SkA] je izjavil:

V praksi boš prodajalcu znižal toliko, kolikor je sam pripravljen in nič več. Bo pač za 3k manj spustil, če bo moral še agentu plačati. V nasprotno ga tudi agent ne bo prepričal.

Najameš svojega agenta da ti išče nepremičnino. Kot tak bo zainteresiran da zniža ceno ...

Drugače ne kupiš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

[SkA] ::

Jaz nisem nikoli rekel, da hočem nereguliran trg. Ravno nasprotno - mislim, da je to področje, ki bi ga morala država bolje regulirati in samo varovalka 4% najvišje provizije ni dovolj. Kupci/najemniki so še vedno v občutno slabšem položaju.

Invictus je izjavil:


Najameš svojega agenta da ti išče nepremičnino. Kot tak bo zainteresiran da zniža ceno ...
Drugače ne kupiš ...

Iz dežja pod kap, nič drugega, heh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Spock83 ::

Poznam primer, kjer je prodajalec konkretno spsustil ceno, ker ga je agent prepričal. Danes, če kupuješ nepremičnino in imaš denar se lahko izpogajaš in to zelo dobro.

[SkA] ::

Spock83 je izjavil:

Poznam primer, kjer je prodajalec konkretno spsustil ceno.

Tu bi moral nehat. Vse ostalo je brezveze - oni so spustili na lastno odločitev in močno dvomim, da so imeli z agentom tak karizmatičen in zaupljiv odnos, da so se zgolj zaradi nega odločili močno zmanjšati svoj zaslužek. On je pač predlagal, tako kot bi kdo drug, ki bi jih morda z drugo taktiko (npr. pustiti čakati) enako kvalitetno prepričal. Sem izkusil tudi primere, ko so se agenti samo kitili v prazno, realnost pa je bila na koncu čisto drugačna (en se je celo skregal s stranko, potem pa meni rekel, da so našli drugega kupca - namesto, da bi mi povedal, da nižje od X ne gredo).

Kar se pa denarja tiče pa, ne vem, kdo drug kot tisti z denarjem sploh kupuje? Če s tem ciljaš, da tisti z gotovino za ceotno kupnino kaj bolje kupuje, kot tisti, ki je kreditno sposoben - se žal motiš, ker je sam postopek plačila s kreditom tudi zelo hitro urejen in zaradi 1 meseca dlje res nihče ne bo tako zelo norel, da bo potem ceno spustil za kak znaten znesek. To so bajke, da prideš s kovčkom in boš kupil pol ceneje.

Komur se mudi, se mu mudi v roku par mesecev, ne pa v roku par dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Spock83 ::

Točno tko je bilo. Pač verjeno se razlikuje od primera do primera in od miljon različnih dejavnikov. Tisti, ki je kredino sposoben ima tudi denar. Ta pa že zna izračunat, koliko se mu splača dvignit kredit oz. če mu opresti od depozitov pokriva kredit? Koliko je danes sploh sposobnih dobiti kredit?

St235 ::

[SkA] je izjavil:

In če se stanovanje prodaja in s tem oglašuje izključno preko agencije? Sploh ker so lastniku obljubili, da je vse brez obveznosti in da ga ne bo nič stalo? Kaj potem kot kupec lahko storiš, če te agent pusti 3 ulice stran od nepremičnine in moli v nos pogodbo za podpis storitve posredovanja, drugače od blizu ne vidiš stanovanje? To ni ravno izbira, se ti ne zdi?


To je približno tako kot bi prikorakal do naključne hiše in zahteval, da ti jo prodajo. ČE se lastnik ne strinja potem to ni ravno neka izbira zate. Prodajalec je pač lastnik nepremičnine in on se je odločil, da bo nepremičnino prodal preko XY agencije in on se je odločil, da naj agencija to zaračuna kupcu. Ti kot kupec pa nimaš popolnoma nobene možnosti, da ga prisiliš v drugačno razmišljanje. Enako kot ga ne moreš prisili, za koliko naj proda hišo. Lahko pa se z njim pogajaš o višini in načinu plačila provizije tako kot o 1001 drugi stvari.

thramos ::

[SkA] je izjavil:

Stanovanj bo vedno premalo, ker so okusi in želje različne. Lahko je na papirju govorit, da je trenutno na trgu 2x toliko stanovanj in gledati na zadeve statistično, samo običajno svoj dom ne kupuješ mrtvo hladno in brez srca. Smo ljudje, ne roboti.

In če si izbereš eno mikrolokacijo, ti 200 stanovanj v drugi ne bo prav nič pomagalo pri nakupu. Tako da to, da kupec danes ni več v podrejenm položaju, ne bo ravno držalo.


Ok, se strinjam, da niso več v podrejenem položaju res ne drži. Ampak so razmere vseeno bistveno drugačne, kot nekaj let nazaj, ko so največje luknje šle kot vroče žemljice in se je za vsako stanovanje teplo nekaj kupcev. Konec koncev že padajoče cene jasno kažejo presežek ponudbe nad povpraševanjem. Če si poleg tega še vsaj malo fleksibilen pri izbiri je ponudbe veliko, konkurenčnih kupcev pa malo. Če pa kupuješ z čustvi, boš kot pri vsaki zadevi to tudi plačal.

No, da ne bo pomote, kvalitetna stanovanja se še vedno prodajo hitro in za "primerno ceno". Ampak takšna ponavadi sploh ne pridejo do nategunskih agencij.

St235 je izjavil:

To je približno tako kot bi prikorakal do naključne hiše in zahteval, da ti jo prodajo. ČE se lastnik ne strinja potem to ni ravno neka izbira zate. Prodajalec je pač lastnik nepremičnine in on se je odločil, da bo nepremičnino prodal preko XY agencije in on se je odločil, da naj agencija to zaračuna kupcu. Ti kot kupec pa nimaš popolnoma nobene možnosti, da ga prisiliš v drugačno razmišljanje. Enako kot ga ne moreš prisili, za koliko naj proda hišo. Lahko pa se z njim pogajaš o višini in načinu plačila provizije tako kot o 1001 drugi stvari.


Zanimivo, da sodišča v primeru sporov glede cene posredovanja praviloma to smatrajo kot oderuško.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

LeQuack ::

Najbrž bi se dalo dosti agencij zamenjati s programom za avtomatsko objavo na nepremicnine.net ter formo za kontakt lastnika za ogled. Dober dan dela.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

solatko ::

Agencija lahko zaračuna provizijo kupcu, samo v primeru, da prodaja svoje (kupljeno) stanovanje. Če ima podpisano pogodbo s prodajalcem, nima kupcu kaj računat.

To je predvsem zaradi zaščite prodajalca, saj taka agencija ne kontaktira kupcev, ki niso pripravljeni plačati provizije. S tem avtomatično skrči število potencialnih kupcev in se zato nepremičnina prodaja dalj časa, kot bi se sicer.

Drugače pa je bedarija podpisat exskluzivno pogodbo, z neko agencijo, dokler ne pride resen kupec. Vso papirologijo, pogodbo in primopredajo, pa se splača naredit preko dobre agencije, sicer gre kar nekaj živcev, cenovno pa ne prideš dosti bolje skozi.
Tudi v primeru preklica posla, lažje nastopaš proti neresnemu kupcu, če je zadaj agencija (ara, vračilo delne kupnine.....).
Delo krepa človeka

Ziga Dolhar ::

solatko je izjavil:

Agencija lahko zaračuna provizijo kupcu, samo v primeru, da prodaja svoje (kupljeno) stanovanje.


W-hat?!
https://dolhar.si/

fxman11 ::

recikliran je izjavil:

A se vam tudi tole zdi skrajno bolno, kar se pri nas dogaja? Isces stanovanje, nakar gres na ogled in ti agent, ki se postavi med tabo in lastnika pomoli pod nos pogodbo, s katero naj bi ti njega zdaj najel za posredovanje, kjer je cena dolocena kot neverjetna visna ene najemnine!!!

- posrednik opravi delo za lastnika plus v interesu mu je naviti cim visjo najemnino, ker je to tudi njegova provizija, torej zastopa interesa sebe in lastnika
- najames in placas ga pa za uslugo posredovanja ti :) haha

Sit, a je to sploh zakonito?



Fora, da eno najmenino pobere posrednik še od najemodajalca za katero ti niti ne veš....to pomeni da posrednik pobere 2/12 oz 20% letne najemnine za sebe! ODERUHI!

Invictus ::

fxman11 je izjavil:


Fora, da eno najmenino pobere posrednik še od najemodajalca za katero ti niti ne veš....to pomeni da posrednik pobere 2/12 oz 20% letne najemnine za sebe! ODERUHI!

Kar se najemnin tiče, mislim da tukaj provizije niso nič zakonsko omejene. Vsaj jaz nisem našel ...

Je pa definitivno to preveč ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Ziga Dolhar - A odvetnik lahko zastopa obe stranki v kakršnikoli zadevi?

Če bi ti dopustil, da agencija pogojuje prodajo tvoje nepremičnine, potencialnim kupcem, s plačilom provizije, potem kar daj, osebno, ko se znajdem v takem položaju, tako agencijo odpikam tist moment.

Kot bodoči iskalec stanovanja, s tako agencijo nebi hotel imeti opravka, istočasno, pa njihovo početje, objavim na vseh možnih forumih v državi.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Invictus ::

@solatko

Če misliš da bo prodajalec plačal vseh 4% provizije, se motiš. Lahko poskusiš, ampak veliko sreče. Sploh ko boš našel primerno stanovanje, pa ti bo težko dati še 2%.

Dobra stanovanja na dobrih lokacijah za primerno ceno se preprosto prodajo. Cene pa tudi ne bodo več veliko padle ... Razen seveda v mokrih sanjah ...

Znajo pa pasti še cene kakih starih, neobnovljenih bajt, ampak so tudi te že na ceni zemljišča ...

Če poznaš agenta, se da zmenit celo za 0% provizije, ker je on zadovoljen z 2%. Za prijatelje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Invictus - Če se ti strinjaš s tako poslovno politiko je to tvoj problem ali pa si povezan s kakšno od takih agencij. Osebno sem mnenja, da če nekoga najamem, da mi opravi določen posel, za drugo stranko, ne sme in ne more računati obema.
Ker je trg neurejen, pravila meglena, nadzor zbornice samo na papirju, pa se take anomalije dogajajo, vendar to ni pošteno poslovanje in mene ne boš prepričal, da bi razmišljal tako kot ti.

Agencija sklene z menoj pogodbo o poslu, ki ga bo opravila zame in ga je upravičena zaračunati meni, ne pa v istem poslu, opravit še posel zase.

Zunaj bi zbornica, tako agencijo zbrcala s trga.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Saj je vse v okviru zakonodaje. Kaj bi še rad. Zakonodaja pri prodaji nepremičnine samo omeji maksimalno provizijo na 4%. Nič ne določi kdo jo plača, kar je tudi prav.

Zakaj bi ti agencija uredila ZK lastništvo zastonj? In zakaj bi moral za to plačevati prodajalec? Če hočeš imeti urejeno ZK in biti noter napisan kot lastnik, boš plačal storitev.

Tako ali tako pa moraš iti k notarju overit vsaj podpise. Spet storitev zate ... Če boš zraven še jemal kredit, bo pa še banka pobasala svoje.

Sicer so pa po tujini provizije 10% in več. Ki jih plača kupec. Ponavadi je cena nepremičnina denar ki ga hoče dobiti prodajalec. Na to lahko, recimo v Bruslju, pride še do 30% stroškov ...

Tukaj pa pizdite za 2% ...

Sicer imaš pa možnost vse sam urediti, razen overovitev podpisov na pogodbi. Pa uredi sam če se ti splača, oz. ti prodajalec zaupa da ti to znaš.

Še bolje pa je da počakaš da kaj podeduješ. V tem primeru se agencijam izogneš ...

Če pa za storitev nočeš plačevati, potem sklepam da tudi ti delaš zastonj. Se bom spomnil nate ko dobim kak projekt ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
6 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogled nepremičnine in oddaja podatkov

Oddelek: Loža
374439 (3408) Invictus
»

Cene nepremičnin - pogajanje

Oddelek: Loža
236141 (5083) 2f4u
»

Nakup stanovanja - posrednik pijavka?

Oddelek: Loža
3710359 (7836) Telbanc
»

Najem stanovanja

Oddelek: Loža
183951 (3635) Invictus
»

Plačilo provizije nepremičninskemu agentu

Oddelek: Loža
285312 (1775) mat xxl

Več podobnih tem