» »

Kaki OS in SW za ta star laptop?

Kaki OS in SW za ta star laptop?

MrStein ::

Pentium 4 2.3 GHz
512 MB RAM
Disk tam 40 GB

Kaj priporočate?
Trenutno je gor XP z AVG in je počasno "u bužu mater".

Gre za en socialen primer in HW upgradi so boljkone izključeni, razen če se kje kaj poceni dobi. (RAM je DDR 1, trenutna 2x256 MB, disk pa je PATA - oziroma (E)IDE kot se tudi reče)

Zanimajo me konkretne izkušnje, torej vprašanja tipa "si probal kaki Linux?" ne pomagajo nič. Jaz ne bom nič probal. Če dobim kaki dober nasvet, bom tipu porihtal, če ne pa pač ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

-valvoline- ::

Naloži si tinyxp.Preverjeno najhitrejši.
Prenosnik ti je verjetno počasen zarad diska.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Ja, disk bi sigurno pomagal. Čeprav bi verjetno kaki dober USB stick bil tudi OK, ali celo boljši (samo instalirat Windows gor je malo težje, pa štrlel bi iz laptopa)

Hec je, imam celo en disk viška, samo je SATA...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

win64 ::

zamenjaj avg za Microsoft Security Essentials
http://windows.microsoft.com/en-US/wind...
Porabi veliko manj virov

Izklopi nepotrebne programe ob zagonu. Pri temu ti lahko pomaga program msconfig.

Pa nadgradi ram na 1GB, ga dobiš poceni iz druge roke.

amigo_no1 ::

Najhitreja je Avira, Avast isto upočasni sistem da kar ne moreš verjeti (testiral verzije 5,6,7 in bil vsakič razočaran nad njim).

@valvoline
Ko sem nazadnje testiral, je bil tinyxp recimo brez "print spooler" servisa (tiskanje ne dela) :P.Je to običajno pri tinyxp ali sem samo jaz našel tako oskubljeno verzijo ?

Zgodovina sprememb…

panteist ::

Kar posnemi Lubuntu!

trnvpeti ::

ce hoces, da masina leti, potem nekaj na {open,flux}box
Archbang(arch osnova) ali crunchbang(debian), enostavna instalacija,vsi driverji, multimedia, dropbox, vec browserjev,word,office,...

in masina ti bo dobesedno poletela

TheRiddle ::

ubuntu 9.10 z gnome vmesnikom mi na podobni mašini laufa brez problemov. Gor je v osnovi že openoffice, mutimedijski predvajalnik, firefox. priporočam drugače da za multimedijo uporabiš VLC in pa kot browser Chromium, naložiš gor še Wine (Windows emulator), vključiš zunanje vire za gonilnike, Ubuntu Tweak za za boljši nadzor (vgrajena orodja znajo bit mal zmedena) nad sistemom. V osnovi je to to. Če hočeš deliti datoteke in mape z omrežjem Windows, moraš naožiti še vtičnik SAMBA, kaj drugega mi pa trenutno ne pade na pamet
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

-valvoline- ::

amigo_no1 je izjavil:

Najhitreja je Avira, Avast isto upočasni sistem da kar ne moreš verjeti (testiral verzije 5,6,7 in bil vsakič razočaran nad njim).

@valvoline
Ko sem nazadnje testiral, je bil tinyxp recimo brez "print spooler" servisa (tiskanje ne dela) :P.Je to običajno pri tinyxp ali sem samo jaz našel tako oskubljeno verzijo ?

Meni normalno dela tiskalnik. Tinyxp je res zakon. Ko sem ga prvič naložil in sprobal sem res bil navdušen nad hitrostjo in minimalno zasedenost resursov. Standardnega XPja ne pogledam več.

hojnikb ::

Obstaja tud opcija, da si sam nardiš tinyxp in sicer z nlite.
Tak potem ni bojazni, da bi kaka komponenta manjkala.

Drgač pa obstaja tut uradna varjanta TinyXP in sicer Windows Fundamentals for Legacy PCs..
#brezpodpisa

TheRiddle ::

Aja, pa pozabil sem omenit da na na Linux-u antivirusnika praktično ne potrebuješ, kar pomeni več moči in spomina za sam sistem in aplikacije ki jih uporabljaš - res da noben sistem ni 100% zaščiten, samo če pogledaš s tržnega vidika: Se bolj splača pisat zlonamerno kodo za 99% ki uporablja MS Windows ali za tisti procent ki uporablja alternativne sisteme? Poleg tega ti Linux za vsako administrativno malenkost zamori za geslo ker si v osnovi prijavljen kot uporabnik brez pravic, kar pomeni da tudi virus sam po sebi nič ne more. Sicer noben sistem ni FoolProof, tako da je treba pazit kaj klikaš.

TinyXP tudi zelo uporabna zadeva - ga uporabljam na virtualki zaradi pravilnega delovanja razvojnega okolja delphi 7.
Pustimo detajl da identična virtualna mašina na istem sistemu dela bolje na Ubuntu kot na Win 7.
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

Groove ::

Jaz bi dal zraven kako palčko rama in Windows 7, seveda brez Aerota. Tako sem vsaj nazadnje naredil pri enako zmogljivem prenosniku... Win 7 je delal bolj gladko, kot Win XP. Se je pa seveda zaganjal kar precej časa, ampak ko se je zagnal, je delal super. Seveda pa, če nisi čustveno navezan na MS, predlagam kako lahko distribucijo Linuxa :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Groove ()

TheRiddle ::

Seveda pa, če nisi čustveno navezan na MS, predlagam kako lahko distribucijo Linuxa :)

OMG, umru bom od smeha :))
Drugače pa jaz tudi gojim čustva do MS-a. Ne morem jim ravno reči pozitivna - bolj ga jemljem kot nujno zlo.
Res da sta XP in sedmica kar uredu, dokler se ne rabiš ubadat z naprednješimi nastavitvami. Sicer v XP-ju je to dokaj enostavno, problem nastopi pri domenskih uporabnikih ko kakšen nima pravic. Pri sedmici tega problema ni - pač samo podaš avtorizacijo kot administratorski uporabnik in dela, problem je v tem da moraš naredi 10 ovinkov da lahko dostopaš do okna z nastavitvami.
Pa ne mi s kakšno izjavo da je vse združeno v nadzorni plošči ... pa ja ... Od Viste naprej v nadzorni plošči odpreš okno, klikneš na link, pa se odpre novo okno kjer je prikaz stanja, pa klikneš na link da se odpre novo okno, tam pa spet piše da morš zadevo kot admin omogočit, nakar se ista stvar odpre v novem oknu.
Tudi orodja za avtomatsko optimizacijo mi ne dišijo preveč ...

Ubuntu: Vržeš gor ubuntu tweak. Ko ga poženeš vpišeš geslo in čačkaš po nastavitvah po svoje naprej.
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tiny XP ?

Oddelek: Operacijski sistemi
296907 (6340) satfinder
»

EEE 701 in microxp

Oddelek: Operacijski sistemi
131189 (1142) hojnikb
»

Najboljši Windows Xp?

Oddelek: Pomoč in nasveti
5791 (755) Padly88
»

micro xp sp3

Oddelek: Operacijski sistemi
182334 (1756) karafeka
»

Download strežnik - teorija

Oddelek: Operacijski sistemi
151996 (1623) OrkAA

Več podobnih tem