» »

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Dragi ::

Pozdrav,

Skupaj sestavljam streznik za podjetje in rabim vaso pomoc pri sestavi konfiguracije strojne opreme in postavitvi.

Furam podjetje, ki se ukvarja z medijsko promocijo in streznik se bo rabil za:
-shrambo podatkov, nekje 4TB kapacitete. OBVEZNO mora bit backupirano, mogoce raid5? se ne spoznam prevec. Izguba podatkov se ne sme zgodit, ker bodo na njem pomembni podatki.
- downloading (torrenti in direkt http linki)
- proxy streznik
- dns streznik
V prihodnosti mogoce se Active Directory funkcija oz. brezplacna alternativa.

Zaenkrat nas ga bo uporabljalo 5, v bliznji prihodnosti pa tudi 10 in vec.

Proracun je nekje do 1000eurov, vkljucujoc ves hardware. Se pravi diske, case, cpu, mb, raid kartice, kablovje etc etc.
Rad bi, da pokuri cim manj elektrike, saj bo prizgan 24/7.

Prosim za cim vec detajlov kako konfiguracijo naj postavim. Operacijski sistem, Raid polje in pac vse detajlne konfiguracije.

Omenjeno zadevo prvic postavljam in res prosim za potrpezljivost in detajle informacije, da vem za kaj se gre.

Hvala!
  • spremenil: Dragi ()

Loocas ::

1000 eur boš dal samo za diske in kakšne HW krmilnik...

levaky ::

Za tvoje potrebe bi verjetno bil dovolj kak HP Micro Server. Z ceno 250EUR je kar dobra izbira. Placa ima za 4 hot-swap diske oz. z malo predelave za 6, če dokupiš še kontroler pa 8(z zunanjim rackom tudi 16).

Za raid bi jaz vzel openindiano + nappit oz FreeNAS(ne vem kako je z razvojem, vem da je bila en čas tema, ker se šefe ni kake 3 mesece uglasil) z ZFSjem in RAID10 oz RAID5. Je pa potrebno povedati, da RAID ni backup! No, v navezi z snapshoti je lahko dober približek, je pa vseeno potrebno izdelovati še dodatni backup, najbolje nekam na drugo lokacijo.

Z FreeNAS bi bilo verjetno lažje usposobiti tudi torrent in direct download(čeprav imaš v indiani tudi GUI), proxy in dns pa je tudi možno postaviti, a za to potrebuješ nekaj znanja oz vsaj volje prebrati kak post na netu.

Ne vem kako je z OpenIndiani in ADjem, ali ga omogoča ali ne, vem da se lahko priklopi na AD.

Cena omenjene zadeve je kakih 500EUR, če naročiš iz tujine. Kompleten hardware, software je pa itaq free.

lp,Matej

Dragi ::

Loocas je izjavil:

1000 eur boš dal samo za diske in kakšne HW krmilnik...

http://www.hoh.de/hardware/festplatten/...
102euro za 2TB.
Ce vzamem 6 diskov je to 600eurov. Raid kartica bi morala biti pod 100eurov (upam).
Raid5 z 6imi diski predvidevam bi bil najbolj primeren?

Z raid5 izgubim 20% prostora. 6 diskov sestavi 12TV array, uporaben prostor 10TB. To je super!

Me pa skrbi ce kateri pogon izpade ker bo potrebno rebuilda polje in traja....
Ali je kateri raid bolj primeren napram 5?

Katera raid kartica potem? Oz. v cem je sploh prednost raid kartice? zakaj ne vzamem kar maticno plosco z 6imi sata porti in naredim SW raid?

700skupaj. Za 300 eurov dobim zlahka vse ostalo. Vendar kaj je najboljsi p/p za ta range, da bo se delalo OK kot mora.

Invictus ::

Ker je to za podjetje, bi jaz uporabil RAID 6. Mislim da 100 EUR za 100% povečanje varnosti ni veliko ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zlobcek ::

Pri nas imamo projektivo (autocad, office - 15 workstationov in nekaj malih mlinčkov za računovodstvo, skladišče, montažo in servis.

Laufamo 3 "servercke" z atom procesorji in dela lepo (dva računalnika četrto leto), poraba je pa v okviru žarnice (default 20W +- 10). Povsod je win server 2003, kupljene oz. v lasti od prej že stare licence - đabe:

- Mejl server - 20 accountov + nekaj zunanjih - nov: intel inovations serija 2800, 180G ssd, 4G rama; uporablja se hmail server.
- Data in kao terminal server za racunovodstvo in erp z bazami skladišča in nalogi - 120G ssd in 2x2T v raid 1 na pci sata kontrolerju. Neka starejša atom serija 200 all in one plošča, delam na menjavi za isto kot zgoraj.
- WHS server 2003 za backup glavnih workstationov (ki gostijo vse projektivne podatke) in obeh zgornjih malckov. 120G ssd + pci sata raid kontroler in 4 diski po 2T. Uporablja pa se drive extender od WHS. Je tudi starejši atom all in one plata.

v drugi omari stoji pa še Netgearov NAS, ki je dodatni back_up.

Vse skupaj tolk pocen, da imamo kar v omari še eno mejl mašino (plug and play:)), če ta odleti in en nov MB za vsak slučaj.

Ni idealno, služi pa precej dobro... Alternativa nam je bil HP DL380G7 z exchnage, data, terminal in AD strežnikom za 15 jurjev. Vendar časi niso rožnati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

ABX ::

Tako Windows kot Linux omogočijo software raid in za 5-10 uporabnikov ni razloga za HW raid.

Ampak raid ni backup rešitev, če pride do korupcije datotek jih ne boš več dobil nazaj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

SasoS ::

Če boš green dajal na raid kontroler, bodo padal ven popolnoma brez razloga. Žal boš moral malo globlje seč v žep...
Mogoče še eno - raid NI backup. Raid je redundanca (če izpade disk). Če pobrišeš file, ti niti raid60 ne pomaga nič.

Dragi ::

Hvala za popravek Sasos, gre se mi za REDUNDANCO. Moznost izpada podatkov mora biti cim mansja. Administracija cim lazja.

Backup bomo porihtali z sekundarno masino kasneje.


Torej atom server bi delal ok po tvojih izkusnjah? Nagibam se k atomom ze od prej, vendar se bojim kakega zatikanja in podobno.
Lahko priporocas kaki model? Nisem se nikoli jemal atom procesorjev niti maticnih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

ABX ::

torrenti na optiki potrebujejo dober CPU.

Moj Atom (prva generacija), je non-stop zabit na 20/20 optiki.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Daedalus ::

-shrambo podatkov, nekje 4TB kapacitete. OBVEZNO mora bit backupirano, mogoce raid5? se ne spoznam prevec. Izguba podatkov se ne sme zgodit, ker bodo na njem pomembni podatki.


Raid ni backup. Nikol ni bil, nikol ne bo.

Drugače pa najem pride v poštev?. Če ja, je to precej boljša rešitev, ko nekje ganjat lasten server. Pri takih cenah, najameš dva, primarca in fail over. Pa lepo synkaš podatke, backup pa nekje pri sebi na hitri liniji. Pa maš mir.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Dragi ::

Daedalus se enkrat si preberi za kaj se bo streznik rabil.

V hisi zivimo stirje trenutno z obcasnimi 3mi drugimi.
Ukvarjamo se z medijsko produkcij primarno. To zgleda nekako tako, da obdelujemo ogromne filmske projekte. Cirka 20-50GB na projekt. To ne mores streamat preko neta.

Podatki bodo na strezniku direktno in potem bomo dostopali do gor vsak posamicno.
Pcji bodo imeli 1gbps linijo minimum, workstation bo povezan preko neke posebne kartice, ki omogoca 10gbps (datacentri uporabljajo to). Na ebayu se kupi za 30$ na kos.

Kot dodatek bom gor butnil se DNS in proxy streznik, da bo vse skupaj delalo hitreje in kasneje ce se odlocim se active directory. ampak to ko bo potrebno.

Streznik se bo uporabljal tudi za download. Na njem bo pognan utorrent, do katerega bomo torrente dodajali preko utorrent remote. Dostop preko smb://192.168...

Backup je nerodna beseda. Dejanski backup bomo porihtali kasneje.
Pomembna mi je REDUNDANCA. Raid polje mora bit stabilno. Ce odleti kaki disk ali dva podatki ne smejo iti v franze.
Sama administracija tudi ne sme bit neumno zahtevna. Administrator sem jaz in ogromno potujem. Za malenkosti kot kako zamenjat disk lahko naucim koga drugega, vse drugo je pocasi ze prevec zahtevno.

Daedalus ::

Do sedaj nisi lih natačno opisal, zakaj boš rabil kišto;)

Potemtakem rabiš meti vsaj pol spodoben, hot plug RAID kontroler in hot plug kletko za diske. To je edini način, kako lahko nekdo "glup" samo zamenja disk v primeru faila in se zadeva pol sama rebuilda. Jaz bi na tvojem mestu raje vzel kak spodoben NAS, ki ti omogoča vse tole. In je dosti prijazen do neukih uporabnikov. O AD serverju bi pa razmišljal, ko bi rabil kaj takega...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Dragi ::

Ugasnit pc, odstekat disk in priklopit novega. To znajo. Ne znajo stvari kot je ustvarjanje raid polja, postavitev OS in podobne zadeve. Tu rabim sam postavit vse, tako da je potem administracija preprosta.

Mi lahko podas kaki nasvet po kakem NAS-u naj gledam? Nimam POPOLNOMA nic izkusenj z tem.

Kaj mi svetujes? Na kaj naj pazim? Kaj je zazeljeno da NAS ima? In podobno...

Daedalus ::

Qnap je ponujal solidne rešitve, ko sem se nazadnje s tem ubadal. Tule si lahko pogledaš malo cene in si omisliš dostop do testnega vmesnika. 4xx serija je ok, edino pazi, da ima Atom procesor. ARM zna biti prešvoh, če imaš namen premetavati večje količine podatkov sem in tja. Eni modeli imajo celo vgrajen LDAP... sam tisti so malo izven tvojega proračuna.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

levaky ::

Pa te Qnapove zadeve dosegajo giga hitrosti? Vem, da precej teh NASov trpi za počasnimi prenosi.

Če boš fural software raid, potem je + tudi to, da lahko v server vržeš običajne diske in ni potrebe po posebnih RAID serijah, ki stanejo precej več.

Vsekakor si oglej FreeNAS. Mislim, da je stvar precej preprosta za uporabo in administracijo. Tudi, ko kak disk crkne, vzameš ven, daš novega notri in stvar dela. Vsaj pri meni je, ko sem imel podoben problem na solarisu.

A po drugi strani, moja zadeva ne pride v poštev, ker na njej ne moreš poganjati utorrenta.

Druga opcija je mogoče malo boljša plošča z VT-x oz VT-d podporo, multicore CPU in pa Vmware ESXi virtualizacijo, notri pa poganjaš 2 virtualne mašine, ena je NAS, kateri passthrough-aš kontroler za diske in furaš FreeNAS, medtem ko je druga virtualka kak windows server ali XP, ki služi kot utorrent in dns/proxy, če to res rabiš, čeprav ne vem, zakaj bi za 4 pcje rabil proxy in lasten DNS.

MAtej

Daedalus ::

Pa te Qnapove zadeve dosegajo giga hitrosti? Vem, da precej teh NASov trpi za počasnimi prenosi.


Ni lih polni gigabit, ni pa slabo. Se pa more vzeti dual core Atom varjanta, tisti z ARM čipom so bolj za doma... al pa recimo za replicirat podatke gor 1x dnevno. Bolj point and click ne gre s temi zadevami.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

LuiIII ::

Jaz se kot večletni uporabnik software RAIDa (ZFS) seveda pridružujem levakyu. Pravzaprav iz pogovorov, ki jih imam s prodajalci storage rešitev, sem vedno bolj prepričan v to, da je glede na zanesljivost enterprise diskov (ki pada), to vedno bolj atraktivna rešitev.
Glede števila serverjev bi pa priporočal en server z ustreznim število VM-jev.
Moram pa reči, da me malo skrbi tista 10Gb povezava za 30€. Lahko poveš bolj natančno zakaj gre? Za 30€ ne dobiš praktično nič kar se tiče 10Gb povezav, razen morda kabla ali pa, če imaš srečo infiniband kartico. Pri tem boste potrebovali seveda še infiniband "switch", ki pa tudi ne bo zastonj.

trnvpeti ::

maticna 1155, z 6 sata priklopi
glej, da bo imela podporo za vt-d

en cpu notri, g50,g630,2100,3450s,... karkoli
razmisli o e3-1220Lv2, 17W porabe

ram, 2x4G, ce rabis vec, potem glej maticno z 4 sloti ddr3

napajalnik karkoli, ta masina bo zrla najvec 100W
ohisje glej taksno, da bos lahko dal notri ventilator za hlajenje diskov

6x 2T(3T) diski

1G mrezna
dodaj se notri 1, 2, 3 pci-e mrezne kartice za bond-ing

obvezno software raid5 ali raid6
hw raid ne za taksen budget, ce ti crkne hw raid kontroler, bos rabil tocno isto hw kartico

administracija: ce bos to postavljal,bos rabil znati, ce znas postavit ti bo pic... dim nastavit 10 userjev

ce bos dal gor kaksen linux/bsd,bos imel bolj odprte roke pri kaksni virtualizaciji, kaksnih streznikih
ce oi z zfs, bos malo omejen, ampak bos imel malo lazje pri nadragdnji storage

ce bos znal postavit, bolje prvo, ce ti kdo drug pa drugo

bonding:
10G odpade pri taksnem budgetu pa taksnih uporabnikih

samba ima omejitev max 80M/s za enega uporabnika, predvidevam da bos imel vecinoma to
vec mreznih kartic ti je pac boljsa resitev v tvojem primeru

se vprasanje za OI, je lahko sistem že na raid polju, ali rabis poseben disk za sistem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

levaky ::

Mislim, da rabiš pri OI svoj disk za sistem. Lahko pa imaš sistem na RAID1. Inštaliraš sicer na 1 disk, a po končani inštalaciji samo priključiš dodaten disk kot mirror.

Jaz nimam niti RAID1, ker mi OI služi samo kot NAS/SAN in v primeru, da mi odleti disk, imam server na novo postavljen v 10 minutah(inštalacija OI, nastavitev IPja in import poola) in je zadeva back online. Dobra stvar ZFSja je ta, da shranjuje vse nastavitve o sharih na sam FS in ne v ločene datoteke, kot to počnejo drugi sistemi. Je pa res, da nimam mission critical NASa in mi izpad ne pomeni velike izgube.


Matej

kogledom ::

OI lahko instaliraš na usb ključ.
S tem ne izgubiš sata porta + ključki so poceni. Za sistem te ne rabi skrbet, ker je, kot je levaky napisal, v 10 min postavljen na novo.

Loocas ::

http://www.hoh.de/hardware/festplatten/...
102euro za 2TB.
Ce vzamem 6 diskov je to 600eurov. Raid kartica bi morala biti pod 100eurov (upam).
Raid5 z 6imi diski predvidevam bi bil najbolj primeren?


moram rečt, da sem se kar nasmejal, ko sem tole videl...
bo trteba kakšen Raid edition disk (cena x2), pa kulturen RAID krmilnik tud ni 100EUR (8 portni prej 4+ x več).

Daedalus ::

Problem pri OI je vzdrževanje vsega skup. Mam nekaj kilometrine s Solarisom na splošno in z OI, pa ne bi lih rekel, da je to sposoben spravit skup nekdo, ki se ne ukvarja s takimi rešitvami. ZFS je super, sploh na backup serverju (uporabljam kombinacijo Bacule in OI točno v te namene), sam zahteva pa nekaj časa in znanja.
Čas tudi nekaj stane in IMHO je v zgoraj opisanem primeru bolje nabavit spodoben oz. "drag" NAS, pa mir.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

levaky ::

Daedalus je izjavil:

Problem pri OI je vzdrževanje vsega skup. Mam nekaj kilometrine s Solarisom na splošno in z OI, pa ne bi lih rekel, da je to sposoben spravit skup nekdo, ki se ne ukvarja s takimi rešitvami. ZFS je super, sploh na backup serverju (uporabljam kombinacijo Bacule in OI točno v te namene), sam zahteva pa nekaj časa in znanja.
Čas tudi nekaj stane in IMHO je v zgoraj opisanem primeru bolje nabavit spodoben oz. "drag" NAS, pa mir.


Imaš res, treba je notri vložiti nekaj časa. Je pa sama konfiguracija s pomočjo NappIT vmesnika skoraj tako preprosta kot FreeNAS ali pa web gui od NASov... Mogoče ne zgleda tako lepo, kot ostali, ampak svoje delo opravi več kot odlično.
Za piko na i na je HardForum-u _Gea(razvijalec napp-ita) vedno dostopen in aktiven in ponavadi odgovori na vprašanje še v istem dnevu.

lp, MAtej

Dragi ::

Pa dobro no, zakaj posiljujete z temi dragimi resitvami, ce ze v osnovi niso primerne za to kar sem napisal.

Nas ne more furat Utorrenta, torej odpade ze v startu. Cena tudi ni primerna.
Ne rabimo enterprise resitev ampak doma sestavljeno konfiguracijo. Zatorej tudi povprasujem tu kaj naj sestavim skupaj.
Procesor, trdi diski etc.

Loocas prosim povej, zakaj bi vzel RAID serijo trdih diskov, ki so cirka 2x drazji od obicajnih napram obstojecim?

Invictus ::

Kupi si neko ohišje za NAS in daj noter diske. Če bi rad server za produkcijo, ki bo še varen povrhu, ga za jurja ne boš dobil. Si pač omenil pomembne podatke.

Poleg tega se pri teh diskovnih poljih hitrost kar fajn plača.

RAID serije diskov imajo večji MTBF. Bolj zanesljivi so.

Ljudje so ti dali precej rešitev. Odloči se za eno in naredi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

levaky ::

Ker hočeš imeti RAID kontroler(vsaj tako si napisal v prvi objavi). In na RAID kontrolerje moraš priklopiti RAID serijo diskov, ki imajo podporo za TLER, čene ti bo diske metalo ven iz RAID polja.

In to kar ti večina, vključno z meno, priporočamo, ni draga rešitev. To je minimum za neko kvalitetno in varno rešitev.

Ampak če že hočeš eno obično konfiguracijo:
- eno plato za iX procesor(naj ima čimveč SATA portov) pa onboard grafično
- i3 procesor (nekaj poceni z čim manjšo porabo)
- 8gb rama
- en dober napajalnik(dober izkoristek, pa ne premočan)
- dobro zračeno ohišje z veliko režami za diske, morda celo kake hotswap slote
- diske(vsaj 3 za RAID5 polje oz. 4 za RAID6) in 1 oz. 2 za sistem(RAID1 - mirror)
Ne vem ali spodnje velja samo za ZFS, ampak velja omeniti:
A RAIDZ configuration with N disks of size X with P parity disks can hold approximately (N-P)*X bytes and can withstand P device(s) failing before data integrity is compromised.
Start a single-parity RAIDZ (raidz) configuration at 3 disks (2+1)
Start a double-parity RAIDZ (raidz2) configuration at 6 disks (4+2)
Start a triple-parity RAIDZ (raidz3) configuration at 9 disks (6+3)
(N+P) with P = 1 (raidz), 2 (raidz2), or 3 (raidz3) and N equals 2, 4, or 6
The recommended number of disks per group is between 3 and 9. If you have more disks, use multiple groups.

Kjer je RAIDZ=raid5, RAIDZ2=raid6, RAIDZ3 pa ne vem:)

Gor naloži Windows Home Server in zmeči diske v softwerski raid(ne vem kako temu reče microsoft v WHSu). Gor boš lahko lavfal tudi utorrent, medtem ko sta DNS in proxy pod vprašajem, a kot sem že omenil, ne vem, zakaj bi proxy in dns sploh rabil na svojem strežniku. Na WHSu pa uredit še Shadow Volume al kako snapshotom reče microsoft. Priceless zadeva na ZFSju!

Mislim, da boš vseeno presegel 1000€ budget.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

levaky ::

Primer mojega storage serverja:
* 19" rack ohišje Norco RPC-4220 (20x3,5" disk)
* Matična Gigabyte GA-P55-USB3
* Procesor Intel Core i3 540
* Ram Kingston PC3-12800 HyperX 4GB kit
* 2x WD 250GB 2,5" (za sistem)
* Napajalnik Cooler Master Silent PRO M700
* 2x Intel Gigabit CT Desktop
* Slim CDROM
* Diski: 4x Samsung F3 1TB + 3x Samsung F4 2TB
* 2x SATA HBA(kontoler): Intel SASUC8I (8 diskov/kontroler)

Cena brez diskov in softwera(ki je free) je bila takrat cca 1600€. Software pa kot pravim, je OpenIndiana + nappit. Performance je bomba!

Matej

Daedalus ::

Nas ne more furat Utorrenta, torej odpade ze v startu. Cena tudi ni primerna.


Vsak NAS ima vgrajen torrent odjemalec... Kaj je pol problem?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizicni vs. software Raid (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
899065 (6239) MrStein
»

OS za SAN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
12214780 (11003) jlpktnst
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316673 (13005) levaky
»

NAS(raid 5)+diski

Oddelek: Kaj kupiti
303981 (3431) antonija

Več podobnih tem