» »

Katero microSD kartico ?

Katero microSD kartico ?

1
2
3 4

vilonja ::

Bi dal lahko prosim še kakšen link od kakšne druge zanesljive strani, kjer me bo priščo ceneje.
Hvala ti za pomoč.

hojnikb ::

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B...

kej cenej pa nebo šlo, razn če hočeš razkirat fejke.
#brezpodpisa

jnovak ::

No, pa da zbudim tole temo!

Android Marshmallow omogoča, da "zapečeš" microSD kot "internal memory", zato me zanima par stvari glede hitrosti spominskih kartic.

#1: Kje sploh je problem hitrosti - pri branju ali zapisovanju?
Če želim hitrejše odpiranje, nalaganje aplikacij ... bom želel predvsem čim hitrejši READ, drži?

#2: Prejšnje vpr je zato, ker obstaja več različnih hitrosti; kartice imajo jasno oznako minimalne WRITE hitrosti, pri READ se pa precej razlikujejo.
Razlaga:
 Številke v krogcu (na sliki je 4) pomenijo WRITE v MB/s; obstajajo Class 2, 4, 6 in 10 MB/s

Številke v krogcu (na sliki je 4) pomenijo WRITE v MB/s; obstajajo Class 2, 4, 6 in 10 MB/s

Class je max: 10 ... tako da se sedaj novejše (hitrejše) kartice označuje z UHS (ultra high speed) (to je spet UHS-I in UHS-II).
Oznake so takole:
 UHS-I U1 ... tu je v bistvu enaka hitrost po specifikaciji, kot Class 10

UHS-I U1 ... tu je v bistvu enaka hitrost po specifikaciji, kot Class 10

Naslednji, hitrejši razred je UHS-I U3 ... tu je pa minimalna hitrost zapisovanja (write) 30 MB/s.
Ampak ok, Kingston ima tu vmes še eno microSD kartico - (z zlatim napisom):
 UHS-I U1

UHS-I U1

Hitrejša je pa (z rdečim napisom):
 UHS-I U3

UHS-I U3


Torej:
UHS-I U1 (bela): 45 MB/s read, 10 MB/s write
UHS-I U1 (zlata): 90 MB/s read, 45 MB/s write
UHS-I U3 (rdeča): 90 MB/s read, 80 MB/s write
(pustimo to, da zlata, glede na to, da je meja za U3 30 MB/s write, ta je pa "kwazi" še 50 % hitrejša, ampak jo še zmeraj prodajajo kot U1 ... torej nimam pojma kake fore so to s Kingston marketingom)

A se sploh rabi 80 MB/s zapisovanja? Lahko mobilniki to sploh izkoristijo? Da ni pol slot v telefonu bottleneck, ki sploh ne spusti več kot XY MB/s?

#3: To je pa lahko bonus vprašanje!
Ali so te oznake na microSD karticah za random ali sequential write (& read)? My guess would be sequential. Če je temu tako, so lahko hitrosti random read/write čisto nekaj drugega in potem sploh nimaš relevantnega podatka o v praksi uporabni hitrosti kartice.

dottor ::

Kar se tiče hitrosti je vse odvisno od hitrosti ki jo omogoča naprava katera bo pisala in brala na kartico. Če deluje na normalnem USB2.0 vodilu je 35MB/s limit (na grobo). Pa tudi hitrosti napisane na embalažah so bolj kot ne približki oz. nek MIN. kar zmore kartica in so ponavadi navedeni za branje (če na embalaži ne piše drugače). Tako da najprej poglej malo kakšno hitrost naprava omogoča in pol vzameš najbolj podobno hitrost kartice, več pa je brezveze ker boš plačeval nekaj kar ne boš mogu koristit. Te klase ne stoj se preveč ozirat, preberi kaj piše na embalaži za hitrost. Sem že imel Class6 in Class10 kartice ki so imele hitrost 40MB/s.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

jnovak ::

@dottor
Drži, se strinjam - to mi je jasno, da se realne hitrosti precej razlikujejo (malo širši post sem napisal, če bo slučajno komu v pomoč razlaga označb).

Glede naprave, morda ni bilo dovolj jasno: GSM aparat, mobilnik, prenosni telefon :)
Res nisem še nikjer zasledil nobenih informacij glede hitrosti, ki jo microSD slot pri posameznem aparatu podpira. Se da to kje videti? Se razlikujejo med seboj?

dottor ::

Če boš uporabljal telefon za običajno uporabo (glasba, net, fotke, kak 1080p video bi ti 45MB/s kartica bla čisto dovolj. Jaz v tablici imam 48MB/s in nimam problemov z njo. Ti pa osebno najbolj priporočam SanDisk ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

Če hočeš met sd kartico kot interni spomin (sepravi za /data) potem rabiš zelo hiter random write in read. Sekvečne hitrosti tukaj ne igrajo neke vloge.

Največji hec pri tem ? klase (uhs, class10 itd..) ti ne povedo absolutno nič o random hitrostih.
#brezpodpisa

jnovak ::

@hojnikb
no saj ravno to me je zanimalo - ali so te oznake na karticah za sekvenčne hitrosti (in ti praviš, da so), kar pa v realnosti ni glih relevantno, ampak bi bolj koristile random hitrosi ... no teh podatkov pa pri karticah sploh ni na voljo!

@dottor
vem, razumem, kaj ti praviš - ampak tu je malce drugačna zgodba ... do Android 6.0 si imel aplikacije oz. večino njihovih podatkov na internem spominu (le-ta naj bi bil precej hitrejši od microSD kartic - in real life se je to tudi poznalo, saj so se aplikacije počasneje nalagale, če si jih "prenesel na microSD kartico"). Z Android Marshmallow pa lahko microSD kartico "spremeniš, zapečeš", da deluje kot interni spomin. To posledično pomeni, da se ti aplikacije v celoti inštalirajo na microSD kartico. In če je slednja počasna, bo odpiranje aplikacij in nalaganje znotraj aplikacij počasno. In iz tega so potem sledila moja vprašanja, kot npr (1) kako ugotoviti katera microSD kartica bi bila najbolj primerna, (2) ali je bolj pomembno zapisovanje (write) ali branje (read) in (3) ali so še vedno omejitve v hitrostih kartic ali je možno, da so že omejitve znotraj slotov, bralcev kartic, ki so v telefonih.

Ampak kot sem že v svojem prvem postu napisal in kot hojnikb pravi, če so relevantne random hitrosti, proizvajalci kartic pa objavljajo le sekvenčne hitrosti ... potem itak brez veze debata (dokler se ne najde nekdo, ki to podrobno stestira).

dottor ::

Razlika med 45MB/s in 80MB/s spet ni tako velika. Edino če se ti gre za tisto eno sekundo alpa 2 ki ti prej odpre aplikacijo?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

sekvenčne hitrosti ti nebodo nič pomagale pr odpiranju aplikacij. Štejejo random hitrosti, ki so pa pr sd karticah v večini crap (regardless kaka klasa je).

Včasih je celo veljalo, da imajo kartice z nižjim klasom boljši random write/read, kako je pa sedaj pa...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

jnovak ::

Da odgovorim na par vprašanj:

1) Ali je microSD card slot v telefonu lahko bottleneck in onemogoča hitrejše prenose? NE.
Povzetek z androidcentral foruma:
Q: I'm wondering what speed the external microSD memory bus is. Is it Class 10, UHS-1, or UHS-3?
A (Samsung Technical Support): It exceeds the Speed Class (U3) spec, supporting continuous write speeds of up to 250MB/s.

2) Imamo kje podatke/teste random read hitrosti microSD kartic?
Našel sem test @ tom's hardware (2014). Se zna kar precej poznati na hitrosti.

Edit: zgoraj random read, 512 KB.

Tu pa še random read 4 KB (drugače je pa tam Choose Benchmark in si lahko tudi ostale teste pogledate).
Torej z 2,5 MB/s na 5 MB/s ... pri tistih dražjih pa že kvantni preskok na 12 MB/s.

-----
@dottor - ma če se lahko za kak eur več/manj vzame kartico, kjer ti potem skozi naslednje mesece in leta uporabe telefon vedno dela nekaj sekund hitreje ... zakaj pa ne? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jnovak ()

hojnikb ::

>Našel sem test @ tom's hardware (2014). Se zna kar precej poznati na hitrosti.

To je random read pr 512K, ti morš gledat random read/write pr 4K, kjer bodo precej prej slabše hitrosti.
#brezpodpisa

jnovak ::

hojnikb je izjavil:

>Našel sem test @ tom's hardware (2014). Se zna kar precej poznati na hitrosti.
To je random read pr 512K, ti morš gledat random read/write pr 4K, kjer bodo precej prej slabše hitrosti.
Tnx, sem popravil zgoraj. Hitrosti so nižje, ampak ko/če imaš informacijo, se lahko vsaj odločiš in vzameš še enkrat hitrejšo.

hojnikb ::

pazi tut na random write, ki je lahko pr nekaterih kartah grdo pod 1MB/s, pr nekaterih celo 0.1MB/s...

To je cel stutter, če premaknše kak cache tja.
#brezpodpisa

jnovak ::

Drži, ja. So tam rezultati tudi za write & kar nekaj jih ima random write povsem v podnu.

Glede random reada, morda še info kakšne so sploh hitrosti internega momoryja:
 random read - internal memory

random read - internal memory

nikolahodin ::

Mobilni telefon Samsung sprejme samo Samsugove micro sd spominske kartice. Sem probal spominsko od sonija in sandisk pa mi je Samsungov telefon zavračal te spominske kartice. Ta izkušnja me je stala caa 50 eur.

hojnikb ::

bullshit, meni grabi sgs4 samsung, kingston in intenso kartice (drugih nisn probal..)
#brezpodpisa

work4 ::

Ja, pa Samsungi delujejo samo na korejske prste - če probaš s slovenskimi ne dela. Ta izkušnja je korejca stala desne roke (ampak zdaj lahko jaz vsaj telefon uporabljam) :))
 .

.



OK, for real:
SGS5 s Sony microSD tudi dela BP.

starboi ::

nikolahodin je izjavil:

Mobilni telefon Samsung sprejme samo Samsugove micro sd spominske kartice. Sem probal spominsko od sonija in sandisk pa mi je Samsungov telefon zavračal te spominske kartice. Ta izkušnja me je stala caa 50 eur.


Zanimivo kako je meni v vseh Samsungih,ki sem si jih lastil ( s2,3,4 in 5 )sprejelo Sandiskove SD kartice ( tudi Transcend znamka je parkrat delovala brez težav ). Velika verjetnost (100%), da zavajaš uprabnike na tem forumu, z takimi izjavami. Ampak, ker je novega leta prvi dan, se ti polovica takoj oprosti. Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: starboi ()

nikolahodin ::

starboi je izjavil:

nikolahodin je izjavil:

Mobilni telefon Samsung sprejme samo Samsugove micro sd spominske kartice. Sem probal spominsko od sonija in sandisk pa mi je Samsungov telefon zavračal te spominske kartice. Ta izkušnja me je stala caa 50 eur.


Zanimivo kako je meni v vseh Samsungih,ki sem si jih lastil ( s2,3,4 in 5 )sprejelo Sandiskove SD kartice ( tudi Transcend znamka je parkrat delovala brez težav ). Velika verjetnost (100%), da zavajaš uprabnike na tem forumu, z takimi izjavami. Ampak, ker je novega leta prvi dan, se ti polovica takoj oprosti. Lp


Ni res da zavajam uporabnike tega foruma. Moja izkušnja je resnična.

hojnikb ::

defekt telefon ali fake kartice...
#brezpodpisa

andromedar ::

nikolahodin je izjavil:

starboi je izjavil:

nikolahodin je izjavil:

Mobilni telefon Samsung sprejme samo Samsugove micro sd spominske kartice. Sem probal spominsko od sonija in sandisk pa mi je Samsungov telefon zavračal te spominske kartice. Ta izkušnja me je stala caa 50 eur.


Zanimivo kako je meni v vseh Samsungih,ki sem si jih lastil ( s2,3,4 in 5 )sprejelo Sandiskove SD kartice ( tudi Transcend znamka je parkrat delovala brez težav ). Velika verjetnost (100%), da zavajaš uprabnike na tem forumu, z takimi izjavami. Ampak, ker je novega leta prvi dan, se ti polovica takoj oprosti. Lp


Ni res da zavajam uporabnike tega foruma. Moja izkušnja je resnična.


Potem si pa morda samo izjemno nesposoben.
Meni v SGS4 dela XY 64GB kartica. Dejansko je noname, ker proizvajalca sploh ni navedenega na kartici!
Eh?

hojnikb ::

hehe, je sploh 64GB kartica, al shackana 4GB...
#brezpodpisa

andromedar ::

hojnikb je izjavil:

hehe, je sploh 64GB kartica, al shackana 4GB...


Tu sem te čakal :)
Ja, ko sem kupoval telefon (s to kartico), sem zbil ceno zaradi tega, ker sem bil prepričan da je pač XY shackana kitajska kartica. Prinesem domov in dam takoj testirat s H2testw. In ne moreš verjet, uspelo mu je skopirat gor, prebrat dol in preverit 60 fajlov (po 1GB). Svašta :)
Eh?

hojnikb ::

lepo to.. ;)

ocitno se vcas tut anjde kak pocen legit primerek..

ceprav honestly, so ze legit 64gb kartice poceni... pri nas nekje 14e+dv
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mare2 ::

andromedar je izjavil:



Meni v SGS4 dela XY 64GB kartica.

Dela že, ampak kako? Ko začneš snemat video, imaš zamik 0,3 sek.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

andromedar ::

Ne razumem...kje bi naj bil zamik? Mislis Shutter lag? Zaenkrat pri snemanju nisem opazil nobenih posebnosti ali zamika. Tudi če bi bil, z 0.3 sekunde zlahka živim :)
Eh?

jnovak ::

Čist tko btw - ČE bi hitrost kartice res bila issue - lahko snemaš tudi na notranji pomnilnik aparata ;)

In še tole: za Full HD video snemanje so že hitrosti kartice CLASS 4 (!) dovolj.
(andromedar je govoril o SGS4 in 1080p je max kar lahko s svojim telefonom posname)

mailer ::

Potem je za kakšen bd rip filma dovolj že class 10 kartica. Me zanima kako sploh zgledajo morebitni podnapisi na 8 ali 10" tablici.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

KuntaKinte ::

sam sem vtaknil v tab s kingston c10 64gb,rezultati so bili porazni, read malo preko 1Mb,write 10,ne bere sd filme,niti odpira aplikacije,podnapisi zgledajo ok na 10 tablici,komot za branje

cordoba ::

Hej, dobil sem sony z3, pa bi rabil micro sd. Kje se najbolj splača kupiti 16 ali 32 gb?

hojnikb ::

odvisno kolk rabiš. So pa te kartice drobiž, tko da..
#brezpodpisa

jnovak ::

@cordoba
Jaz ti priporočam Kingston UHS-I U3 32 GB (rdeča) - se trenutno najbolj splača (če iščeš hitro kartico).
Prejšnji teden sem pregledal cene SLO trgovcev in je trenutno najceneje pri Enaa (18 €).

Od cenejših alternativ (in 16 GB), bi pa predlagal Transcend Premium 300x UHS-I U1 16 GB (pod 6 €).

Zelo razširjene so pri nas Samsung EVO in SanDisk Ultra (raje Samsung Pro in SanDisk Extreme Plus ali Pro) ... ma saj načeloma je vse ok, ampak zgornji sta best P/P trenutno.

hojnikb ::

ta kartica ti čisto nič ne nuca, če ti čitalc ne podpira več k SD25
#brezpodpisa

cordoba ::

Je to ok, naročil bi tukaj, ker imam zastonj dostavo...
https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...

starboi ::

jnovak je izjavil:

@cordoba
Jaz ti priporočam Kingston UHS-I U3 32 GB (rdeča) - se trenutno najbolj splača (če iščeš hitro kartico).
Prejšnji teden sem pregledal cene SLO trgovcev in je trenutno najceneje pri Enaa (18 EUR).

Od cenejših alternativ (in 16 GB), bi pa predlagal Transcend Premium 300x UHS-I U1 16 GB (pod 6 EUR).

Zelo razširjene so pri nas Samsung EVO in SanDisk Ultra (raje Samsung Pro in SanDisk Extreme Plus ali Pro) ... ma saj načeloma je vse ok, ampak zgornji sta best P/P trenutno.


Predlagal si mu kartico Class 3 ? Kupuje se class 10. Sam uporabljam zadnja leta Sandiskove ali pa Samsungove in nisem imel še nobenih težav. Vse so še vedno delujoče.LP

Edit : V BigBangu dobiš 32gb pod 20e, če ga imaš kje v bližini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: starboi ()

cordoba ::

Kolikor jaz razumem, je u3 še hitreje, kot class 10?

hojnikb ::

seveda, class3 sploh ne obstaja
#brezpodpisa

jnovak ::

cordoba je izjavil:

Je to ok, naročil bi tukaj, ker imam zastonj dostavo...
https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...
Jp, gut izbira. Kakršnakoli konkurenčna kartica je trenutno še pol dražja.

@hojnikb
ne skrbi, pravi, da rabi za z3, tako da čitalec ne pride v poštev ;)

@antiani
predlagam, da si prebereš moj post malo višje (opremljen s slikami kartic); class 10 ima hitrosti okoli 10 MB/s, kartica, ki sem mu jo predlagal je pa 2 razreda hitrejša (UltraHighSpeed-I U3) in ima hitrosti read/write 90/80 MB/s.
Drugače pa dobiš 32 GB kartice tudi že za okoli 10 €; predlagana je ena izmed najhitrejših trenutno na voljo (in cena je že zelo ugodna). Tudi počasnejše seveda delajo brez težav (tako kot tudi počasnejši avti opravijo svoje delo in te pripeljejo do cilja), tako da no worries.

cordoba ::

Evo naročil, hvala za pomoč.

DennisDee ::

Kupil bi eno 64GB kartico, katera bi se uporabljala v Android box TV (Minix Neo U1). Gledal sem med dvemi:

https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...
ali
https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...

Kaksno priporocilo, katero narociti?

dottor ::

SanDisk naj bi bil hitrejši, sem pa sam roko na srce SanDisk fanboy :P
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

joker16_7 ::

Pozdravljeni!

Iščem best price/performance microSD 64 GB kartico za smart phone. Služila bo sprotnemu shranjevanju slik in filmov ter poganjanju navigacije.

Kaj priporočate? :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Invictus ::

SanDisk

Zgleda je nekje vmes, pač odvisno od trgovine.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

joker16_7 ::

Večina najnovejših review-jev za uporabo v navezi z Android sistemi izpostavlja SanDisk Ultra in Samsung EVO Plus. Kakšne izkušnje?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Beta2 ::

Jaz imam SanDisk Ultra sicer še prejšno verzijo 48mb/s in je super oz. pač dela kot mora :). Sedaj novejše Ultra so pa še hitrejše, kot vem 80mb/s:
https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...

hojnikb ::

80MB/s ti nič ne nuca, če ni tut čitalc v napravi sposobn UHS-I prenosov.
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Beta2:
Ravno to kartico sem gledal! Sedaj pa ne vem ali bi se odločil za malo dražjo Extreme (cca 35 EUR) ali je tale Ultra dovolj za Sony M4 Aquo.

hojnikb:
Kaj pa približno zmorejo čitalci v sodobnih smart phonih?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

jnovak ::

Ma ne skrbi glede čitalcev v mobilcih.

Glede Sony M4 - ta ima precej malo internega spomina, naj bi pa dobil Android 6.x, ki bo omogočal, da "zapečeš" microSD in s tem razširiš interni memory.
Jaz bi razmislil tudi o Kingston 64GB microSDXC UHS-I (U3) 90/80MB/s za ~32 €.

hojnikb ::

Kaj pa približno zmorejo čitalci v sodobnih smart phonih?

Zelo odvisno od telefona.
#brezpodpisa
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero spominsko kartico kupiti

Oddelek: Kaj kupiti
71476 (1039) hojnikb
»

Katero SD kartico za Gopro

Oddelek: Kaj kupiti
92053 (1904) blackbfm
»

Katera spominska kartica za prenosnik

Oddelek: Kaj kupiti
61085 (1028) iKst
»

Hitre SD spominske kartice za video

Oddelek: Kaj kupiti
91840 (1601) Dr_M
»

MICRO SD kartica - katera je najhitrejša ?

Oddelek: Kaj kupiti
325954 (4746) Pithlit

Več podobnih tem