» »

RIM: Android je kaotična greznica

RIM: Android je kaotična greznica

Ars Technica - Ena izmed pomembnih lastnosti RIM-ovega tabličnega računalnika PlayBook je bila možnost poganjanja aplikacij za Android. Poleg nativnih aplikacij za platformo BlackBerry, ki so napisane v Javi, je z namenskimi predvajalniki moč poganjati tudi tiste za Android. RIM se možnosti nalaganja poljubnih aplikacij za Android poslavlja - s krepkimi besedami.

Alec Saunders podpredsednik za odnose z razvijalci je namreč kar prek Twitterja povedal, da prihajajoča verzija operacijskega sistema za blackberryje neuradnega nalaganja androidnih aplikacij ne bo podpirala. Glavni problem je piratstvo, zato ne želijo, da se platforma BlackBerry spremeni v "kaotično greznico kakor Android". Približno četrtina aplikacij za Android naj bi bila namreč piratskega izvora, zato bo možnost nalaganja aplikacij mimo BlackBerry App World odstranjena.

Uporaba androidnih aplikacij na PlayBooku (sideloading) sicer ni bila enostavna. Format APK je bilo treba prevesti v BAR, naprava je morala biti v načinu za razvijalce (Developer Mode), poleg tega pa je bilo treba imeti posebno programsko opremo. A ko je nekdo plačljivo aplikacijo za Android ustrezno zapakiral v verzijo za playbooke, jo je lahko namestil vsakdo in jo uporabljal nezakonito. RIM meni, da je to nedopustno, saj celoten ekosistem postaja vedno bolj nasmeten.

Glavni problem je premajhno število aplikacij za RIM-ovo platformo v primerjavi z Androidom in iOS-om. RIM računa na to, da je razlog možnost piratiziranja aplikacij, zato bodo v prihajajoči verziji uvedli strogo zaščito proti temu (podobno kot na iOS-u). Videli bomo, ali bo to zadostovalo za večjo priljubljenost platforme.

70 komentarjev

«
1
2

Apple ::

A ni RIM že "pokopan"?
LP, Apple

VelikiTun ::

Za razliko od njihovega sistema ta kaotična greznica uspeva. Je pa res, da bi bil lahko Google malce bolj zahteven glede poenotenja vmesnika in naprav.

hojnikb ::

Ja fragmetiranost droida je velik problem; čeprav spet ni taka greznica kot pravijo.
#brezpodpisa

Magic1 ::

Sej internet je tudi greznica pa ga vseeno uporabljamo in veliko večino časa nismo prav nič usrani zaradi uporabe.
Magic

Arto ::

A ne piše tam, da je android market greznica, ne pa sam android?

skika ::

Wahaha RIM, future Kodak. Lepo spanje želim!

KoMar- ::

Oh just die already, RIM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Magic1 ::

Pravi komedianti so teli iz RIMa, tonejo v greznico in pravijo kak gnoj so ostali, ki so uspešni:D
Magic

RejZoR ::

Sej ne da je za Androida toliko kvalitetnih free aplikacij, da sploh ne rabiš piratizirat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

AlienRR ::

[...]podpredsednik za odnose z razvijalci je namreč kar prek Twitterja povedal[...]

How unprofessional can you be?!;((
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Icematxyz ::

Ko bi vsaj naslov novice odražal trditev podjetja RIM. Drugače pa če prav razumem, možnost uradnega poganjanja aplikacij za Android na njihovem tabličnem računalniku ne bodo ukinili?

Če je temu tako je naslov novice resnično smešen.

69charger ::

Ah Blackberry kaj ga serjete,najlažje je pljuvati po drugih ko si že do pasu v dreku. Just pathetic.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

francek1 ::

Android je kaotična greznica, RIM pa strmo pikira...in prav je tako, ker imajo v vodstvu očitno nesposobneže, ki še osnovne kulture ne premorejo.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ABX ::

Apple je izjavil:

A ni RIM že "pokopan"?


Ja in ne.

Prejšnji teden sem imel priliko v službi zamenjat BB z Android telefonom. Cel vesel (Linux fanboy) sem ga vzel v roko in po 15 min vrnil.

Koliko šare je na tem telefonu te prime slabo, da bi ga porihtal kot hočem jaz bi mi vzelo vsaj 2 dni. Sicer ni kriv Android, ampak kot vsak proizvajalec nameče na svojo napravo toliko smeti da boli glava.

Iz tega vidika je BB super, malo stvari ampak delajo odlično. No razen menu ki zgleda da ga je packal skupaj Kitajski narkoman ko ni imel še svoje doze.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

slitkx ::

Apple je izjavil:

A ni RIM že "pokopan"?

Nokia je bila pokopana, pa se pobira. Verjamem, da se bo tudi RIM.

matejdro ::

In kako bo preprečevanje piratsva pripomoglo k priljubljenosti platforme? Sedaj so vsaj pirati kupovali te tablice, od zdaj naprej pa več ne.

francek1 ::

ABX je izjavil:

Apple je izjavil:

A ni RIM že "pokopan"?


Ja in ne.

Prejšnji teden sem imel priliko v službi zamenjat BB z Android telefonom. Cel vesel (Linux fanboy) sem ga vzel v roko in po 15 min vrnil.

Koliko šare je na tem telefonu te prime slabo, da bi ga porihtal kot hočem jaz bi mi vzelo vsaj 2 dni. Sicer ni kriv Android, ampak kot vsak proizvajalec nameče na svojo napravo toliko smeti da boli glava.

Iz tega vidika je BB super, malo stvari ampak delajo odlično. No razen menu ki zgleda da ga je packal skupaj Kitajski narkoman ko ni imel še svoje doze.

Če te od tistih par aplikacij, ki jih gor zmečejo Mobitelaši, boli glava, je res boljše, da ostaneš na BB-ju.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ABX ::

Jih ni par, jih je ogromno, vse skupaj me spominja na novi Windowse ki dobiš ko kupiš novi PC.
Še najhujše je ki jih ne moreš odstranit če ne root-aš telefon in še to narediš prej če formatiraš vse skupaj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

mjk ::

Ah BB, ne morem verjet, da so toliko samovšečni, da imajo še vedno cene aplikacij na storu od 5 dolarjev naprej in ne od dolarja dalje.
Res da 5 dolarjev ni nič, ampak če imam na koncu 5x cenej na androidu in iosu, kot pa pri njih in 500x manjšo izbiro je to pač idiotsko.

V bistvu komi čakam, da kak nezadovoljen zaposlen objavi kje ključe, s katerim so podpisani bootloaderji in driverje, pa bomo vidli, če se bo še kak playbook pokazal na netu.

francek1 ::

ABX je izjavil:

Jih ni par, jih je ogromno, vse skupaj me spominja na novi Windowse ki dobiš ko kupiš novi PC.
Še najhujše je ki jih ne moreš odstranit če ne root-aš telefon in še to narediš prej če formatiraš vse skupaj.

No, naštej jih vsaj 8, če jih je OGROMNO.... ICS pa bo odstranjevanje teh rešil.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ABX ::

Kaj ti jaz vem, ga nimam več v roki, ampak če čekiraš running processes vidiš notri en kup krame.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

francek1 ::

Ti si biser, res...8-)
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

ABX ::

Ne, jaz vidim in razumem. In čeprav sem Linux fanboy ko vidim to svinjarijo nisem preveč navdušen. 5 min Googla mi je vrnilo vse odgovore, ampak enostavno se mi ni dalo ubadat s telefonom.

Androida si bom že ubodel ko bo prilika, ampak prva stvar bo root in format. Isto kot takrat ko dobim winse iz trgovine, Pc niti ne prižgem, prvo zbrišem disk in začnem iz nule.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Phantomeye ::

Ja, to je super za podjetje. Še bolj se zapret vase :D

Lonsarg ::

ABX ti si anti-bloatware NACI. In to en zlo ekstremnih.

Kako se počutiš če ti ob celi gori negativnih lastnosti, ki so MNOGO hujše pri Androidu, 5 prednaloženih aplikacij, ki jih ne moreš odstraniti odloči da se ne odločiš zanj?

Zaboga, ene bližnice tam v tvoji gori bližnic se nahajajo, najbolš da se ustreliš zarad tega...

Ja, tudi meni ni všeč ta bloatware. Ampak se mi zdi, da spadam v majhno skupino "naprednih whatever" uporabnikov. In ta skupina se mi zdi nima prov nobenega problema z rootanjem, še več, mislim da uživamo v takih stvare. Tak da pač rootamo in odstranimo te aplikacije, oziroma še bolše inštaliramo CM9/ICS in lepo po uradni poti to naredimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

BALAST ::

One does not simply adapt to different phone OS after short use. :))
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

ABX ::

Lonsarg je izjavil:

ABX ti si anti-bloatware NACI. In to en zlo ekstremnih.

Kako se počutiš če ti ob celi gori negativnih lastnosti, ki so MNOGO hujše pri Androidu, 5 prednaloženih aplikacij, ki jih ne moreš odstraniti odloči da se ne odločiš zanj?

Zaboga, ene bližnice tam v tvoji gori bližnic se nahajajo, najbolš da se ustreliš zarad tega...

Ja, tudi meni ni všeč ta bloatware. Ampak se mi zdi, da spadam v majhno skupino "naprednih whatever" uporabnikov. In ta skupina se mi zdi nima prov nobenega problema z rootanjem, še več, mislim da uživamo v takih stvare. Tak da pač rootamo in odstranimo te aplikacije, oziroma še bolše inštaliramo CM9/ICS in lepo po uradni poti to naredimo.


Se strinjam in ob priliki bom to naredil. Edino trenutno imam preveč dela in se mi res ne da ubadat s telefonom.
Očitno nimam dovolj zanimanja da bi se lotil.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Jumping Jack ::

Hahaha. Ja, večja zaprtost platforme skoraj vedno pripomore k večji priljubljenosti... ;((

zee ::

Izjava podjetja RIM je pod kritiko in kaze popolno nerazumevanje trenutnega stanja na trgu mobilnih naprav, obenem kaze, da trenutno vodstvo nima prav nobene ideje, kako podjetje izkopati iz krize. Resda je (bila?) tudi Nokia krizi, vendar nimam v spominu, da bi se nad tekmece spravljala s tako deplasiranimi izjavami, kot je RIM-ova.

Android - kaoticna greznica? Rekel bi, da je zgolj kaoticen in mocno fragmentiran. Problem kaoticnosti lahko resi Google s tem, da malenkost pripre duri za vstop na Android market. Fragmentacija je povsem druga zgodba in irelevantna za to debato.

Sicer pa mislim, da se bo RIM v naslednjem letu potopil. Enterprise-oriented features, po katerem so sloveli telefoni aparati Blackberry, ima zdaj ze prakticno katerikoli pameten telefon, pa naj na njem tece iOS, Android ali Windows Phone 7.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

Pri RIM-u že vedo, kako se takim stvarem streže.

SkipEU ::

Zakaj pa je kaotičnost slaba? Ravno v kaosu se rojevajo najboljše ideje.

Nikoli mi ni jasno, zakaj bi nekdo bil vesel naprave, kjer ti nekdo od zadaj (na podlagi svoje lastne morale) določa, kaj smeš na njej poganjati, gledati in jo uporabljati.

ABX ::

SkipEU je izjavil:

Zakaj pa je kaotičnost slaba? Ravno v kaosu se rojevajo najboljše ideje.

Nikoli mi ni jasno, zakaj bi nekdo bil vesel naprave, kjer ti nekdo od zadaj (na podlagi svoje lastne morale) določa, kaj smeš na njej poganjati, gledati in jo uporabljati.


Odvisno.

Za domačo uporabo se strinjam s tabo, delaj kar ti paše.

Za večjo firmo pa ni tako, enostavno ne moreš zaupat uporabniku da bo imel urejeno varnost in legalnost telefona. BB pa je telefon za večje firme in veliko rešitev ni primerna za domačo uporabo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Bananovec ::

francek1 je izjavil:

ABX je izjavil:

Jih ni par, jih je ogromno, vse skupaj me spominja na novi Windowse ki dobiš ko kupiš novi PC.
Še najhujše je ki jih ne moreš odstranit če ne root-aš telefon in še to narediš prej če formatiraš vse skupaj.

No, naštej jih vsaj 8, če jih je OGROMNO.... ICS pa bo odstranjevanje teh rešil.

Sony Ericsson Xperia Mini Pro, izbrisal dol pol "sistema".
Popravek: Če bi ga kupil pri Mobitelu, bi moral pobrisati vsaj še par aplikacij.

Zanimivo tudi, da je par stručkotov, ki ve vse o RIMu. A ta isti stručkoti nimajo za sabo niti S.P.ja, ne da bi še imeli tako podjetje.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Zgodovina sprememb…

lunamit ::

Tako zavajočega naslova pa že dolgo ne, še "novinarji" Slovenskih novic bi ga bili ponosni. Alec Saunders je govorilo samo o stanju na Android marketu, sedaj Google play, in ne o androidu, niti ne o samem marketu ampak o STANJU, ki je nastalo zaradi dovoljenja neuradnega nalaganja aplikacij. Zato je veliko malware-a in tudi piratstva. In samo temu se želijo izogniti.
There are 10 types of people. Those who understand binary and those who don't.

Zvezdica27 ::

lp,

dobro, android ima svoje hibe, pač je terba zadevo rootat pa še mod da je vse ok... ampak potem je pa svet zase.

zz

ABX ::

Brez dvoma da Android ima največ potenciala in ni kriv da proizvajalci mečejo gor smeti.

Ampak tisti ki želi zagrabit corporate enviroment bo moral malo bolj resno pristopit.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Lonsarg ::

ABX je izjavil:


Ampak tisti ki želi zagrabit corporate enviroment bo moral malo bolj resno pristopit.


Corporate Enviroment, ki želi ekstremno varnost ima Android za edino izbiro, ker lahko custom ROM po svoji potrebi prilagodi.

Večina jih je pa tak OS agnostikov v modernih časih.

Invictus ::

Corporate Enviroment noče samo prilagajat androidov in pisat svojih ROMov. Oni se hočejo ukvarjati in financirati zadeve s katerimi se res ukvarjajo.

Zato je bil (in je še) blackberry uspešen. Ker je edino zagotavljal enkripcijo. In remote nadzor telefona preko strežnika. Zdaj nisem več na tekočem ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Corporate(ki od svojih zaposlenih zahteva/jim da mobitele, namesto da bi pustil prosto izbiro) je zelo majhen, postaja pa še vedno manjši grede na consumer user base. Pač dva telefona folk noče nosit, težko boš pa prepričal zaposlenega, da ne uporablja svojega 500€ telefona.

Blackberry kupci so bli razni poslovniki, ljudje ki rabijo maile skozi, itd. Torej v bistvu so kupci BB telefonov že od nekdaj v večji meri uporabniki in ne firme in NISO kupovali telefonov, ker je ponujala ekripcijo itd, ampak ker je bil poslovni telefon in je imel imidž. Seveda je to, da so v doloženih firmah morali uporablati RIM pripomoglo k imidžu in uspehu, ne moremo pa reči, da je corporate dejansko tisti, ki je bil/je kupec BBjev.
Corporate okolje se večkrat prilagaja stanju OSov na trgu, kot da bi zapovedovalo nakup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ABX ::

Lonsarg je izjavil:

Corporate(ki od svojih zaposlenih zahteva/jim da mobitele, namesto da bi pustil prosto izbiro) je zelo majhen, postaja pa še vedno manjši grede na consumer user base. Pač dva telefona folk noče nosit, težko boš pa prepričal zaposlenega, da ne uporablja svojega 500€ telefona.

Blackberry kupci so bli razni poslovniki, ljudje ki rabijo maile skozi, itd. Torej v bistvu so kupci BB telefonov že od nekdaj v večji meri uporabniki in ne firme in NISO kupovali telefonov, ker je ponujala ekripcijo itd, ampak ker je bil poslovni telefon in je imel imidž. Seveda je to, da so v doloženih firmah morali uporablati RIM pripomoglo k imidžu in uspehu, ne moremo pa reči, da je corporate dejansko tisti, ki je bil/je kupec BBjev.
Corporate okolje se večkrat prilagaja stanju OSov na trgu, kot da bi zapovedovalo nakup.


Če se gremo resno firmo, ne moreš prepustit varnost podatkov uslužbencu. Kako bi izpadlo da komu na položaju ukradem privaten telefon, dobim ven uporabniško ime in geslo ki ga uporablja za sinhronizacijo mailov in s tem podatkom udrem v sistem?

Ali še hujše, mu pošljem link z "zanimivo" aplikacijo in imam backdoor v njegov telefon?

Telefoni postajajo isto zmogljivi kot PC-ji in jih je potrebno konfigurirat z istim spoštovanjem do varnosti.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Icematxyz ::

zee je izjavil:

Izjava podjetja RIM je pod kritiko in kaze popolno nerazumevanje trenutnega stanja na trgu mobilnih naprav, obenem kaze, da trenutno vodstvo nima prav nobene ideje, kako podjetje izkopati iz krize. Resda je (bila?) tudi Nokia krizi, vendar nimam v spominu, da bi se nad tekmece spravljala s tako deplasiranimi izjavami, kot je RIM-ova.

Android - kaoticna greznica? Rekel bi, da je zgolj kaoticen in mocno fragmentiran. Problem kaoticnosti lahko resi Google s tem, da malenkost pripre duri za vstop na Android market. Fragmentacija je povsem druga zgodba in irelevantna za to debato.

Sicer pa mislim, da se bo RIM v naslednjem letu potopil. Enterprise-oriented features, po katerem so sloveli telefoni aparati Blackberry, ima zdaj ze prakticno katerikoli pameten telefon, pa naj na njem tece iOS, Android ali Windows Phone 7.


Težava tukaj je kvečjemu, da RIM ne trdi tega, kar piše v naslovu te novice. "Kaotična greznica" se jim kvečjemu zdi možnost "neuradnega" nalaganja aplikacij in skušali bodo to onemogočiti in to je pa tudi to. Naslov te novice pa je bolj v luči tega, kot je odreagiral kakšen užaljen Apple uporabnik, ko so v elitni klub imenovan "Instagram" prišli Android uporabniki, nihče pa jim ni razložil, da Instagram in Android v veliki meri družijo iste tehnologije in da brez njih verjetno trenutno ne bi imeli ne enega in ne drugega! Kakšno spoznanje bi šele to bilo da.

driver_x ::

Invictus je izjavil:

Zato je bil (in je še) blackberry uspešen. Ker je edino zagotavljal enkripcijo. In remote nadzor telefona preko strežnika. Zdaj nisem več na tekočem ...


Žena je zaposlena v globalnem koncernu in ima službenega Androida. Ko je vpislala podatke za dostop do Exchange strežnikov, se je odprlo obvestilo, da mora zaradi politike koncerna dovoliti oddaljen nadzor nad telefonom, ki lahko vključuje tudi popolno brisanje vsebine.

ABX ::

Remote wipe, nič novega.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

sirotka ::

Android je greznica, 1450 naprav. Kje boš vse to pretestiral? Ios ma pa 8 mašin in maš lepo pokrit celoten apple trg. Nekaj bodo moral ukrenit glede tega, sploh posodobitev starejših telefonov.

ABX ::

Android predstavlja svobodo, BB zaklenjen / varen sistem za corporate enviroment.

Čemu je namenjen IOS?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Invictus ::

Služenju denarja, kot vse ostale? In gre jim precej dobro. Tudi na račun dobrega razvojnega okolja in malega števila naprav. Da ne govorim o kontroli OSa.

Razvijalci najbolj ne marajo testiranja. In tega je pri Androidu mnogo. Če nočeš dobiti slabih ocen za aplikacijo, ker je nisi testiral na nekem obskurnem telefonu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ABX ::

Super argument, naprava je dobra ker proizvajalec služi ogromno denarja.

Si me prepričal.

Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

para! ::

Sej Android tud ni namenjen svobodi, tako da je primerjava pač fail.
Death before dishonor!

ABX ::

Ne eksplicitno, ampak ko ga kupiš lahko delaš z njim kar ti paše. Noben te ne bo tožil in dokumentacije je kolikor hočeš.

Omejitev je samo tvoja kreativnost in znanje.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov BlackBerryjev SecuTablet cilja na varnost

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
64875 (3312) Looooooka
»

Microsoft: androidne apikacije na Windows Phone ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
7624896 (20626) filip007
»

BBX bo BlackBerry 10

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
136014 (4614) Key Quest
»

BlackBerry PlayBook se prodaja bolj slabo

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
228921 (7347) T0RN4D0
»

RIM polaga vse upe v nov mobilni OS - BBX

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
136658 (5518) Bananovec

Več podobnih tem