» »

Polprevodniški releji (SSR)

Polprevodniški releji (SSR)

tristan ::

Nevem v katero kategorijo naj postam pa sem v to. Zanima me kje lahko kupim polprevodniške releje ali ang. solid state relay. Ali kdo zna za kakšo slovensko trgovino? bil sem v KA-EL trgovini, oni nimajo.
Tristan

KernelPanic ::

Narocis jih lahko pri IC Elektroniki (distributer za Farnell).

tristan ::

Hvala, ti si pravi prijatelj.
Tristan

tristan ::

EDIT: 12V SS relejev nimajo.. sem si ogledal mehanske pa me zanima kaj kateri pin pomeni npr. pri tem: http://www.ic-elect.si/pub/files/produc...
koliko razumem sta tistiva 2 kjer je navitje za signal, leviva sta izhod in desniva vhod? sta oba desniva enaka, pač nima veze če priklopim na spodnjega ali zgornjega?
(popravi mi ne deluje)
Tristan

KernelPanic ::

Torej, shema v tem datasheetu je izredno weirdo. :D Torej, po moje je stvar taksna. Kontakta na desni strani (ki sta izgleda vezana skupaj) predstavljata vhodni signal, ki bi ga rad blokiral/prepuscal. Skrajno leva kontaka sta izhodna signala, enega vezena na GND, drugega uporabis kot izhod releja. In se zadnje: Na enega od prikljuckov tuljave pripeljes napetost, drugi prikljucek krmilis z mikroprocesorjem (tako sem storil jaz doma). Ce je nivo na tem prikljucku logicna enka, bo izbran prvi izhod in vhodni signal bo potoval na prvi izhod, v nasprotnem primeru bo izbran drugi izhod (GND) in vhodni signal bo potoval na GND.

Lp,
M.

P.S.: Opazil sem, da so nasi distributerji elekotrnskega materiala sila pregresno dragi, pri ic sem dal za podobne releje po komadu cca. 3 eur, nato sem nasel nemsko trgovino, kjer so bili identicni releji v akciji, 30 centov vsak. Trgovina je Buerklin, naroci si printed katalog ter DVD varianto kataloga, posljejo v treh dneh (preverjeno) in nato imas vse doma za iskanje elemntov, pa se obcutno ceneje so.

tristan ::

hvala ti, v bistvu to jaz rabim za šalterje na mopedu, ker sem si naročil šalterje pa imajo čist tanke žičke. kaj pa namesto GND pa lahko tudi nekaj drugega vežem gor, npr. dolge in kratke luči. OK, bom si naročil.
Tristan

KernelPanic ::

tristan je izjavil:

hvala ti, v bistvu to jaz rabim za šalterje na mopedu, ker sem si naročil šalterje pa imajo čist tanke žičke. kaj pa namesto GND pa lahko tudi nekaj drugega vežem gor, npr. dolge in kratke luči. OK, bom si naročil.
Lahko gor vezes karkoli, ne samo GND, samo pazi, mehanski rele v vezju je zaradi vsebovane tuljave induktivno breme. Zraven si se kupi ULN2083A vezje, ki vsebuje darlington tranzistorje in rele krmili preko tega cipa, ne direktno. Vsaj jaz sem imel probleme, ko sem pa ULN2083A vstavil v vezje, je pa delovalo brezhibno. Lahko me tudi kontaktiras na ZS za dodatno pomoc!

Aja pa se P.S.: Midva sva sedaj govorila o mehanskih relejih, tudi datasheet, ki si mi ga poslal, opisuje mehanski rele. SSR (Solid State Relay) je pa vezje, ki ima enako funkcionalnost kot mehanski rele, vendar ne vsebuje mehanskih/gibljivih delov in ima zato poslednico daljso zivljensko dobo.

Lp,
M.

Zgodovina sprememb…

tristan ::

KernelPanic je izjavil:


Aja pa se P.S.: Midva sva sedaj govorila o mehanskih relejih, tudi datasheet, ki si mi ga poslal, opisuje mehanski rele. SSR (Solid State Relay) je pa vezje, ki ima enako funkcionalnost kot mehanski rele, vendar ne vsebuje mehanskih/gibljivih delov in ima zato poslednico daljso zivljensko dobo.

Lp,
M.

to mi je jasno. hotel sem imeti te SSR-je zaradi tega ker ne odda zvoka ko preklopi, ampak nikjer jih nisem našel. Naročim si katalog od tiste trgovine in pregledam.
Zanima me še pa ker je polno različnih relejev imajo eni napisano po 230V pa 2A in še več, me zanima če je to največja napetost in tok, ki lahko prevaja ali je to pomembno za preklop?
Tristan

MadMax ::

Upam da veš, da SSR deluje le na izmenični napetosti? Pa še to v rangu omrežnih, ne pa 12V.
Za enosmerno/nizko napetost išči optokoplerje, proizvajalca recimo Murr ali Kaleja (ta dva imam v spominu).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

tristan ::

ahm, kako pa optokoplerji delujejo?
Tristan

MadMax ::

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

tristan ::

izvirno..
Tristan

KernelPanic ::

Zakaj pa ne bi uporabil mehanskega releja?

TESKAn ::

Ma ne komplicirajte, naredi tole:
 Slika

Slika



Dovolj močan bipolarni tranzistor (napetost x2, kar imaš na mopedu, tok tudi), izhod iz stikala daš tja, kjer piše "chip output", tranzistor na nekaj, da se hladi in more delat. Ko na chip output daš signal (+Vs), se ti luč prižge, ko ga umakneš, se ugasne. Simpl.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

tristan ::

se tranzistor zelo segreva? mus je meti upor med chipoutputon in Bjem?
Tristan

KernelPanic ::

TESKAn je izjavil:

Ma ne komplicirajte, naredi tole:
 Slika

Slika



Dovolj močan bipolarni tranzistor (napetost x2, kar imaš na mopedu, tok tudi), izhod iz stikala daš tja, kjer piše "chip output", tranzistor na nekaj, da se hladi in more delat. Ko na chip output daš signal (+Vs), se ti luč prižge, ko ga umakneš, se ugasne. Simpl.
Ok, ravno nekaj takega sem mu hotel predlagati, bravo! Ampak, zakaj pa menis, da kompliciram z relejem? Saj v avto/moto industriji so releji nekaj najobicajnesega ...

steev ::

Kaj pa tisti za v avto. Kupiš podnožje in releje. Poceni in temu so namenjeni?
:|

TESKAn ::

Upor je obvezen,d a omejiš tok v bazo. Napetost med bazo in emitorjem je ~0,7V in če priklopiš signal direkt, ti steče v bazo toka, kolikor ga lahko da od sebe priključen signal. Za rele je pa rekel, da ga noče in IMO nista rele + dioda nič bolj zakomplicirana za naredit, kot je upor + tranzistor.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

tristan ::

torej koliko Ohmski upor naj vežem?
12V je napetost..
Tristan

steev ::

TESKAn je izjavil:

Upor je obvezen,d a omejiš tok v bazo. Napetost med bazo in emitorjem je ~0,7V in če priklopiš signal direkt, ti steče v bazo toka, kolikor ga lahko da od sebe priključen signal. Za rele je pa rekel, da ga noče in IMO nista rele + dioda nič bolj zakomplicirana za naredit, kot je upor + tranzistor.

No saj. Sem samo predlog dal. Samo ti avtomobilski že imajo diodo vgrajeno, zato sem jih predlagal.
:|

TESKAn ::

~2 kOhm, najmanj 0,25W upor bi moral biti OK.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rele za led luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
214837 (4222) romex
»

Programiranje GPIO na RaspberryPi 3

Oddelek: Programiranje
383988 (2832) slodreamer
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383329 (2871) korenje3
»

Rabim pomoč: Krmiljenje releja preko računalnika (serijski)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111601 (1415) kondezator
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104882 (4882) Azrael

Več podobnih tem