» »

Kateri router?

Kateri router?

««
66 / 126
»»

SeMiNeSanja ::

damirj79 je izjavil:

Zakaj bi bil tale AP bolj varen kot kakšen drugi? nabor funkcij, vezanih na varnost je enak, ali pač ne? Kvečjemu je potencialna nevarnost, da se tale AP veže v cloud.

Poglej si help poglavje "About Wireless Network Threats", pa ti bo mogoče jasno, da je nekaj malega našteto, za kar Asus, Linksys & Co. ne ponujajo neke 'rešitve'.

Potencialna nevarnost, da se poveže v Cloud? Pa saj je Cloud managed!
Toda za razliko od nekaterih, deluje tudi, ko mu cloud 'odpove'. Ima pa določene funkcionalnosti, pri katerih potrebuje podporo Cloud-a (ali kako boš izvedel prijavo na AP z Google ali Facebook username?).

Lokalne škatle (in licence) za "WiFi Controllerje" prihajajo iz mode. Stvari se vse bolj pomikajo v oblak, kjer je mnogo več resursov na voljo.
Druga zgodba je seveda, če zaupaš oblaku ali ne.... ampak to je že off topic

damirj79 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

ali kako boš izvedel prijavo na AP z Google ali Facebook username?


Right. To je oksimoron, google pa facebook na eni in varnost na drugi strani. Kdo pri zdravi pameti bi pa to počel, če si želiš varnosti in ne želiš odtekanja podatkov iz firme?

SeMiNeSanja ::

damirj79 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

ali kako boš izvedel prijavo na AP z Google ali Facebook username?


Right. To je oksimoron, google pa facebook na eni in varnost na drugi strani. Kdo pri zdravi pameti bi pa to počel, če si želiš varnosti in ne želiš odtekanja podatkov iz firme?

Gre se za različne tipe uporabe - Google/ FB prijave se uporabljajo npr. za hotelske goste in podobno, ne pa za zaposlene v podjetju.

Kekec ::

Zdravo iščem predlog za router ali drugo rešitev, doma imam prvo kup računalnikov in drugih mobilnih telefonov ali naprav. Poleg vsega tega pa imam še celo goro pametnih vtičnic ali drugih naprav, kamer itd. In mi je v trenutnem routerju zmanjkalo prostora da rezerviram naslove za večina teh naprav. Večinom teh naprav je seveda izolirano od zunanjega sveta, zato mi je pomebno da to lahko nastavim.

Kakšen dober predloga ali nasvet bi bil dobrodošel.

Kamion ::

IP naslovov ti je zmanjkalo?
Katero masko omrežja pa uporabljaš?
Mogoče lahko vse skupaj rešiš da samo povečaš naslovni prostor.

MrStein ::

Kamion je izjavil:

IP naslovov ti je zmanjkalo?

Bolj verjetno je zmanjkalo prostora na spisku vnaprej določenih naslovov.

Če obvlada OpenWRT (ali dd-wrt ali podobno), bi mu to svetoval.

Sicer pa nova naprava z FW, ki preverjeno pokriva njegove potrebe (se bo moral kaki lastnik javiti in preveriti, ker dvomim, da to piše v brošurah).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

Kamion je izjavil:

IP naslovov ti je zmanjkalo?
Katero masko omrežja pa uporabljaš?
Mogoče lahko vse skupaj rešiš da samo povečaš naslovni prostor.

Ni mu zmanjkalo IP naslovov - zmanjkalo mu je prostih DHCP 'rezervacij'.
Home rešitve pogosto podpirajo do 10 DHCP rezervacij, naprej te pa pustijo na cedilu.
Če imaš veliko naprav in hočeš imeti nadzor nad IP naslovi, ki jim bodo dodeljeni, je taka omejitev lahko hud problem.

Nekje se moraš potem soočiti z realnostjo, da si te čevlje prerasel in porebuješ eno številko večje.

Kekec ::

Tako ja, mest za rezervacijo statičnih naslovov. O open wrt oz. dd-wrt sem že razmišljal vendar omejitev je še vedno pomnilnik routerja.
Ampak kot sem že omenil vsak nasvet je dobrodošel.

Han ::

Obstoječ router pa je? Koliko si pripravljen odštet za novega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Kekec ::

Obstoječ je TP-LINK TL-WDR3600, odšteti za novega, cena ni ravno problem, ampak vseeno gre za domače okolje ne firmo tako da ostanimo v mejah razuma.

Kamion ::

Razumem zdej, nisem vedel da obstaja ta problem pri home routerjih.

Potem iščeš router, ki je malo boljši kot home gamer.
Priporočam EdgeRouter X:
https://www.eurodk.com/en/products/ubnt...

Enostavnejši za nastavitve kot Mikrotik, omogoča pa podobno količino nastavitev. Edino kar je slabost je da nima WiFi dostopne točke.

gregor ::

kaj ta trgovina je iz Latvije, je zanesljiva?
je že kdo kupoval v tej trgovini?
LP

mzakelj ::

Če kdo rabi EdgeRouterX mam enega na lagarju, par mescov star. Dam za 40€ ka mi leži na polici. Sem ga zamenjal za Mikrotik mal bolj zverino ker sem šel komplet razen 5.8 anten na Mikrotik ( router, switchi ... )

Kamion ::

EuroDK je glavni uvoznik za Evropo, od tam nabavlja večina slovenskih resellerjev.

MrStein ::

Kekec je izjavil:

Tako ja, mest za rezervacijo statičnih naslovov. O open wrt oz. dd-wrt sem že razmišljal vendar omejitev je še vedno pomnilnik routerja.

TP-Link TL-WDR3600

RAM: 128 MB
FLASH: 8 MB

Več kot dovolj za peščico vrstic v tabeli rezervacij.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

imagodei ::

Firme Zyxel pa nihče ne mara? Ne da bi jo poznal, mi jo je pa ravno zadnjič eden ponujal, pa je na prvi pogled zgledala kar kulturna zadeva... Mogoče sicer ne za Home use scenarije, nekateri naprednejši modeli vključujejo (nekatere) NG firewall funkcije...
- Hoc est qui sumus -

SeMiNeSanja ::

imagodei je izjavil:

Firme Zyxel pa nihče ne mara? Ne da bi jo poznal, mi jo je pa ravno zadnjič eden ponujal, pa je na prvi pogled zgledala kar kulturna zadeva... Mogoče sicer ne za Home use scenarije, nekateri naprednejši modeli vključujejo (nekatere) NG firewall funkcije...

Ravno to je problem....
Zyxel je bil nekoč znan po modemih. Ne vem, kdo ni imel vsaj enega od njih v svoji 'modemski karieri'.

Na področje požarnih pregrad pa so (tako, kot še nekateri drugi) prispeli z najmanj desetletjem zamude. To se potem seveda pozna na 'celovitosti' njihove rešitve.

Stvar bi še nekako toleriral, če bi temu primerno bila cena nižja od bolj popolnih oz. 'dozorelih' rešitev. Pa žal temu ni nujno tako.

Na tem segmentu 'kakovosti' se tepe par proizvajalcev, ki se še lep čas ne bodo otresli slovesa 'marginalcev' (z njimi se ne ukvarja ne Gartner, ne NSS Labs). Skupna lastnost pa jim je previsoka cena za tisto, kar DEJANSKO nudijo.
Čim za 2x boljšo rešitev ni treba 2x več plačati, potem je nekaj narobe z ceno.

Je pa res, da je že precej dolgo, kar sem gledal cene Zyxel-ov, tako da se lahko tudi motim...

Vsekakor moraš biti na tem področju pravi expert, da znaš ločiti, kaj ti eden ali drugi zapakira za primerljivo ceno. Neredko se zgodi, da nekdo kupi navidezno za malenkost ugodnejši paket, na koncu pa ugotovi, da bi pri konkurentu za drobiž več dobil bistveno več.
Če kupuješ - izzovi prodajalce, da ti v nulo razložijo, kaj ti prodajajo. Če tega ne znajo...samo bejži proč.

Kekec ::

Tale EdgeRouterX in Mikrotik mislim da sta super predloga, hvala vsem.

Vedran ::

Katere do pozitivne in negativne lastnosti Ubiquiti opreme?

gregor ::

Moj TP LINK router me že dalj časa zafrkava, sedaj pa je očitno wifi odpovedal...

Ne vem kaj naj nabavim.

Kolikor sem prebral je to ena opcija:

https://www.amazon.de/dp/B00FL1IFM8?m=A...
Je to vredu zadeva?

Oz če prav razumem, pa lahko nabavim tudi to kombinacijo:

https://www.eurodk.com/en/products/edge...
https://www.eurodk.com/en/products/unif...

To je skupaj 134 usd + 6,84 usd pošta
Ali je ta druga opcija boljša? če se npr odločim za to, kaj še moram nabavit, kaj še manjka?

Oz ali bi vi izbrali kaj tretjega?

Hvala

LP

cordoba ::

Zdravo.

Trenutno imam TP-Link TL-WR1043N N450, ki pa ga bom podaril kolegu, ker nima 5mhz. Kupil bi malo boljši, rabil bi takšen model, da lahko odprem port za telekom tv, da spusti čez iptv in pa, da ima dober wireless doseg za 2.4 in 5 mhz.
Je kaj pametnega na trgu?

Gledam pa nekaj v temu rangu...

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Shakey ::

Jaz sem jih ene par probal, ko sem menjal svoj stari WRT-GL, pa na 5Ghz ni nič kaj dost vleklo, dokler nisem naletel na akcijo za RT-AC68U. Zdej vleče na polno ;-)

mat xxl ::

Kak vlečejo šele mal hujši Asusi, pa morda oni na Merlin FW-ju......

gregor ::

Ali je RT-AC68U boljša izbira kot Ubiquiti UniFi AC Long Range (UAP-AC-LR) + Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X)
Moje vprašanje je 3 objave višje?

Hvala

LP

mat xxl ::

DA, obstajajo pa tudi boljši ASUS modeli !

gregor ::

Torej če te prav razumem je ASUS RT-AC68U boljša izbira kot Ubiquiti kombinacija?
V čem je boljši?

LP

SeMiNeSanja ::

gregor je izjavil:

Torej če te prav razumem je ASUS RT-AC68U boljša izbira kot Ubiquiti kombinacija?
LP

V tem, da je Mat čisto 'notpadel' kar se tiče Asusa. Še ne tako dolgo nazaj, je do neba hvalil DrayTek....ne vem kaj se mu je zdaj ta zameril, da ga ne mara več.

Da poenostavimo stvar:
Če nimaš pojma o mreženju in imaš zelo osnovne zahteve / potrebe, potem bo kljub vsemu verjetno Asus bolj primeren zate.

Čim pa imaš malenkost bolj napredne želje (VPN, VLAN-i, veliko DHCP rezervacij, 3 ločeni SSID-ji,...)in temu primerno tudi nekaj malega več znanja z področja mrežologije, potem ti priporočam Ubiqiti EdgeRouter+Unifi Accesspoint.

mat xxl ::

Ja SeMiNeSanja imaš seveda prav, če pa rabiš za udiranje v tuje mreže in kake čudne rabote, bo pa Ubiqiti veliko boljša izbira, pred vsem če naložiš kake čudne neoriginal namenske fw na njihove naprave, potem lahko skoraj skovikaš, ko kaka sova ;) :) .

gregor ::

Predvsem mi je pomembno, da bi bila dobra pokritosk hiše z signalom in hiter prenos.
Ker stari TP-link router je imel slab domet v določenih delih hiše.

lp

mat xxl ::

Če ti je to najbolj pomembno in imaš AB stene, potem je bolje kako drugače zasnovati, ker ja Asusi glede brzin so dobri, čez AB stene pa ja tak tak 5G gre dokaj težko čez take ovire. Se pravi če rabiš nekaj brezkompromisnega, bo poleg enega osnovnega routerja treba še kaj, je pa zanimivo, da meni v stavbi z AB stenami zadeve dokaj nagajajo, nekje drugje pa slabši Asus pokriva celotno stavbo, so pa stene iz opeke in samo ab plošče + vogalniki, tako, da ..., je pa jasno, najprej osnova potem pa če ni Ok, pa dodajaš .....

SeMiNeSanja ::

mat xxl je izjavil:

Ja SeMiNeSanja imaš seveda prav, če pa rabiš za udiranje v tuje mreže in kake čudne rabote, bo pa Ubiqiti veliko boljša izbira, pred vsem če naložiš kake čudne neoriginal namenske fw na njihove naprave, potem lahko skoraj skovikaš, ko kaka sova ;) :) .

Ježešmarija... od kdaj pa imaš na Ubiquiti neke "čudne neoriginalne namenske fw" ?!? Jaz še nisem slišal zanje.

Nasprotno pa na Asusa dejansko nalagajo vse sorte "čudnih neoriginalnih.....".

In sploh - kaj ima to veze z "udiranjem v tuje mreže"? A si totalno pobrklal stvari?

mzakelj ::

Ubiquiti ima super sistem in ne rabiš menjavat kot na tp-linku in podobnih igračah. To so čisto drugi ranki routerjev. Ko greš enkrat čez te igrače in se začneš dajati s pravimi routerji ala Ubiquiti, Mikrotik ti je hitro jasno za koga so namenjeni ti vsi veleantenski in vesoljski routerji.

MxxW5 ::

Pozdravljeni!

Trenutno imam Edimax BR-6478AC. Delal je v redu, sedaj ga pa nekaj serje, predvsem se sesuva pri poganjanju torrentov. To mi ni všeč. Hočem router, ki ga priklopiš in pozabiš.

Kaj priporočate? Nekaj za okoli 70 EUR, ki brez težave zdrži torentiranje na povezavi 50/20, medtem ko hkrati laufa YouTube in se uploadajo fajli na Mego in OneDrive. Vse hkrati. Brez sesutja. Skratka, ne rabim nobenih posebnih nastavitev, nobenih drugih zadev, le stabilnost, neproblematičnost in obvladovanje routanja velike količine podatkov hkrati (YT&torrent&upload). Če lahko dobim tak router ceneje kot 70 EUR povejte, saj nekih hudih funkcij ne rabim. Če se pa za tako ceno orenk routerja ne da dobiti, pa takisto povejte.

Hvala!

BorutK-73 ::

Malo poštimaj nastavitve v torrent programu. Omejo število povezav v torrentu na npr 200.

Drugače pa kak Asus
neprimer:
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kamion ::

Če hočeš zanesljivost 24/7/365 ob veliki količini podatkov pozabi na Asus, Edimax ipd. in potem poglej po EdgeRouter X. To je profesionalni router, brez WiFija za 50€.
Za WiFi pa potem kupiš eno dostopno točko, npr MikroTik cAP AC.

Če pa hočeš oboje v eni napravi, pa kakšen MikroTik RB951G-2HND.

Han ::

Imam opravka z Asusoma RT-AC58U in RT-AC68U, ki našteta opravila prebavita zanesljivo in brez težav.

MrStein ::

Saj to večina prebavi brez težav.
Edino "najnižji skupni imenovalci" za 30 EUR in podobno pokašljujejo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MxxW5 ::

Hvala za nasvete.

Komplicirati se mi z žičnimi routerji in dostopnimi točkami ne da.

A kdo ve, kaka je razlika med routerjem, ki ga je prilepil BorutK-73 in https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...?

Han ::

AC58U je novejši in boljši. Funtech.si in nakupovanje.net ga imata za dobrih 80 eur.

TOP ::

Za nekoga,ki ni vešč z ruterji in dela z, njim samo takrat ko se mu pokvari,potem je najbolši nakup Asus,Tp link in podobni,ker so izi za nastavit.Nekateri ki pa delaste stem vsak dan pa svetujeje Microtik,ker je kao najbolši in ne vem kaj,ja je sam problem ga je nastavit in ga moraš znat,če ne boš zgubil ogromno časa,da ga nastaviš in za navadnega smrtnika to ni.

Poldi112 ::

Redkokdo tu dela dnevno z routerji. Ampak razlika med laikom in nekom, ki zna nastaviti Asus je manjša od razlike med nekom, ki zna nastaviti Asus, Mikrotika pa ne.

Za osnovne stvari nastaviti je tudi Mikrotik relativno enostaven. Oz. pride že kar skonfiguriran.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Saj "navadni" ruterji tudi. Vklopiš in piči. (sploh pri T-2 in morebiti Telemach - pri drugih moraš jajcati z vpisom nekih gesel)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mzakelj ::

Mikrotik ni tak bavbav kot eni pravite. Če si vzameš malo časa in pogledaš kak tutorial ni problema nastavit. Kot za vsako stvar če si vzameš čas in potrpljenje ......
Če si ti pa ne ljubi in bi rad imel samo "net" in to je to potem vzameš asusa.

TOP ::

Sej večina pa rabi samo za net in wifi in drugo nič.

MrStein ::

Enim ne gre v glavo, da je Janez zgolj Janez, ne pa možganski kirurg, ki bo jutri izvedel prvo presaditev človeških možganov. Je le Janez. Vse kar rabi, je Lekadol in tri obliže. Za primer. Če bo slučajno kdaj rabil. Ne pa vrhunski center napredne medicine za 5 miljard EUR.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

MrStein je izjavil:

Enim ne gre v glavo, da je Janez zgolj Janez, ne pa možganski kirurg, ki bo jutri izvedel prvo presaditev človeških možganov. Je le Janez. Vse kar rabi, je Lekadol in tri obliže. Za primer. Če bo slučajno kdaj rabil. Ne pa vrhunski center napredne medicine za 5 miljard EUR.

Zato pa ima potem Janez hladilnik, ki spamma cel svet, IP kamero, katero gleda nek pakistanec in se čudi bedaku, kaj pred kamero počne, nadzor 'pametne hiše', ki ga lahko upravlja sosed in mu spušča in dviguje rolete - seveda ob 3h zjutraj, itd. itd.

Ta bedarija o kirurgih in možganskih operacijah je tako grd downplaying realitete, da bi ga bilo treba že kaznovati!

Bistvo je, da nikomur ne pade na pamet, da bi električno omarico v bajti sam zvezal (razen če ni električar oz. če ima električarja za 'inštruktorja'). Pri routerjih pa kar vsak Mr. Stein misli, da je pamet pojedel z največjo žlico kar jih je in se veselo loti zadeve...."saj to ni možganska kirurgija".

Temu primerno pa potem tudi zaščita omrežja na koncu izpade čisto navadna klavnica (ali štala - če je komu ta izraz bolj pri srcu).

MrStein ::

> Zato pa ima potem Janez hladilnik

Ne nima. Ima ruter, ki ga je priklopil in dela. In svoj preostali čas lahko kvalitetno porabi, ne pa da igra nekakšnega "gika".

Ostalega sploh bral nisem. Stavim pa, da nič ne doda.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

Itak...Janez gives a shit, če njegov hladilnik spamma.

Dokler ga ne pokliče provider in mu sporoči veselo novico, da ga bo odklopil, če nemudoma ne uredi zadevo.

Takih Janezov je cel kup, ki jih 'boli kiki'....že možno, da Janez ni imel hladilnika, ki bi spammal, so pa spammali in ddos-ali so kar njihovi fancy routerji!

Dokaj aktualni VPNFilter botnet je lepo 'kompatibilen' z različnimi Asus, D-Link, Huawei, Linksys, Mikrotik, Netgear, QNAP, TP-Link, Ubiquiti, Upvel in ZTE routerji.

Kaj smo potem še imeli zadnje čase? 'Specialne' okužbe na Mikrotikih (so zganjali rudarjenje?) in Draytekih (DNS preusmrjen,...), itd itd.

Ampak Janez gives a shit - glavno da 'dela'.
Koga briga kaj 'dela'.
Posodabljanje je pa že nekaj za nerokirurge.

Raketna znanost?

MrStein ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Bistvo je, da nikomur ne pade na pamet, da bi električno omarico v bajti sam zvezal (razen če ni električar oz. če ima električarja za 'inštruktorja'). Pri routerjih pa kar vsak Mr. Stein misli, da je pamet pojedel z največjo žlico kar jih je in se veselo loti zadeve...."saj to ni možganska kirurgija".

Heh, sem vedel da je preostanek sporočila bulšit.

Ruter namontira "električar" iz T-2/A1/Telekom/...

No ja, nazaj v realnost.

PS: A ti dam naslov mojega ruterja, da boš vdrl, pardon, varnostno preveril? Če se že praviš da nimaš pojma, pardon, se spuščaš na osebni nivo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

SeMiNeSanja ::

Kaj je tu osebnega, če rečem, da nimaš prav?

Sam si rekel, da Janez priklopi zadevo in se mu naprej šmirgla za vse. Popravke se spomni nameščati edino v primeru, da mu je zadeva začela kaj nagajat.

Da imaš router, za katerega že 5 let ni bilo nobenega popravka firmware-a, je potem razumljeno kot "zadeva je posodobljena na najnovejši firmware", ne pa kot potencialno resen problem.

In LASTNI router ne namešča ISP. Oni ti namestijo zgolj tisti svoj Innbox ali karkoli že privlečejo. Koliko tiste vzdržujejo in posodabljajo ne vem.... pred časom se je v Braziliji izkazalo, da se na ISP-je ni nujno za zanašat, kar se tiče posodabljanja njihove opreme.

Govorimo pa o routerjih, ki jih Janezki navlečejo zato, da bodo z WiFi čudežno pokrili celo bajto od kleti do strehe, pa še vrt in soseda zraven. Tu se ISP ne bo dotikal. Tvoj problem, kako zadevo zafuraš.
Posledično so zadeve zmontirane in nastavljene, kot Janezek ve in zna. Glavno da dela. Dokler dela. Posodablja se ne, zamenja pa šele ko vanj trešči strela ali izdihne zaradi drugih starostnih pojavov.

Zanimivo, da avto 1x na leto odvlečeš k mehaniku, da zamenja olje in preveri zavore. Router pa ....eh, bo že... saj bi kdo naredil zakon, če bi res bilo tako nujno treba nekaj 'posodabljati', mar ne?

Tisti tvoj router pa si ti kar lepo sam testiraj.
Razpiši nagrado gajbo pira za tistega mulca, ki ti ga bo ownal, pa boš videl, da ne bo minilo 24ur, ko boš moral nekomu dat za gajbo.

Zgodovina sprememb…

««
66 / 126
»»