» »

Kateri router?

Kateri router?

««
124 / 127
»»

M-XXXX ::

Ne obremenjujte se s hitrostmi, 2.4ghz, 5ghz, so mi zadeve jasne. Važno mi je samo to, da mi v vinski kleti odpre spletno stran, sedaj mi jo na novem asus ruterju ki je sredi sobe NE ODPRE, preko A1 modema, ki je zakopan v omari pa mi odpre- zelo slabo ampak dela bolje od Asusa.



MatejTamara je A1 modem/wifi točka
Matejtamara2 je Asus ruter.

Tole je direktno eno nadstropje nižje, vmes je betonska plošča.
Direct AA-HP je 50€ vreden TISKALNIK ki je zakopan v omari oblačil...

Pa če si ugotovil da je hitrost 5.8 ghz večja kot na 2.4 ne razumem zakaj jo ne uporabljaš, spoh za uporabo multi medijske vsebine. To da ti na telefonu kaže manj črtic ne pomeni, da je slabši signal. Pa tudi router je včasih treba postaviti točno na tak položaj kjer je potem tam kjer misliš dobiti signal najbolj optimalno. Vćasih štejejo centimetri.

Moj post je bil sledeči, predvidevam da je zadeva jasna kaj in kako in če prišem da v kleti nimam niti 10mb/s potem je najbrž jasno da zgornje meritve nisem naredil v kleti in da mi 5ghz ni važen, važno pa mi je da v vinsko klet dobim vsaj teh 10mb/s...
Da meni ni hitrost kritična, če bo v vinski kleti 10mb/s mi je sprejemljivo. Nobene potrebe po 100-200-500 na wirelesu ne rabim, to je bilo mišljeno.
Na 5ghz je cca 350mb/s, na 2.4ghz sem zdajle na okoli 80mb/s, kar mi je več kot dovolj.


Uglavnem kot kaže ni druge varijante, kot da je omenjeni Asus ruter defekten in ga pošljem nazaj in nabavim drugega.
Hvala za vso pomoč.

MrStein ::

polde66 je izjavil:

Naj mi potem nekdo razloži v čem je 2.4 GHZ bolje kot 5.8?

Bolje gre čez ovire.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

Han je izjavil:

Po specifikacijah je Archer C80 bistveno slabši od Asusa.

https://wikidevi.wi-cat.ru/TP-LINK_Arch...

https://wikidevi.wi-cat.ru/ASUS_RT-AX53U

Archer C80 je budget AC router, ki pa ima eno dobro lastnost: 3x3:3 MU-MIMO na 2.4 GHz in 3x3:3 MU-MIMO na 5 GHz, pa beam forming.

Marsikateri dražji router tega nima, tudi ta ASUS ne, je povsod le 2x2:2. Tudi še dražji AX routerji imajo na 2.4 GHz pogosto le 2x2:2, pa morda kaj več na 5 GHz. To je fajn pogledat pred nakupom!

Ta TP-Link C80 v praksi dela kar dobro. Ima soliden CPU in spodobno količino RAM, na žalost pa malo prostora za FW. Posledično stock OpenWRT-ja zanj ni, kar je prav škoda.

Dobivajo pa redne posodobitve od TP-Linka in imajo mesh preko kabla ali preko WiFi. Nekaj teh škatlic se komot poveže v cenovno dostopen mesh sistem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Han ::

Tudi RT-AX53U ima, tako kot večina AX Asusov, MU-MIMO in OFDMA (beam forming), poleg tega podpira še AiMesh.

bajsibajsi ::

@Ales
Iz glave (verjetno so tudi izjeme), drazji ASUS AX routerji imajo na 5GHz 4x4 ali celo 8x8.

GupeM ::

polde66 je izjavil:

Ti glej specifikacije, ko boš pa sprobal v živo zadevo bo pa malce drugače. Eno je teorija drugo je pa praksa. V praktičnem delu tale Tp-link seka pa kolkikor glup in poceni zgleda. Imam doma mrežo z Mesh sistemom in sicer Deco x60. Zunaj izven hiše naprave, ki nimajo wifi6 dobijo preko 220 mbps. To uporabljam poleti za projektor in splošno rabo. Imam tudi Deco M4 kjer je signal prišel mogoče okoli 180, signal od 2.4 ghz pa mi je za moje potrebe neuporaben ker ga bo za tam okoli 60-80 mbps. Torej če gledam fime mi pride prav 5 ghz, seveda bi bilo še bolje če bi imel napravo ki sprejema wifi6 recimo sprobal sem z FireTV stickom, kjer pride tudi preko 300 mbps. Naj mi potem nekdo razloži v čem je 2.4 GHZ bolje kot 5.8? Pokritost signala si je pa treba naredit, če ti rutar tega ne pokriva boš zadevo speljal z dodatki kot je recimo Deco. To je bistvo.

Ti si nek posebnež... 60 - 80 mbps je vrh glave za vse filme. Še posebej na projektorju, ker ti noben HDR ne pomaga.

Poleg tega je tip že napisal, da 5G signala sploh ni, 2.4 pa je. Kako naj mu potem 5G bolje dela, če signala sploh ni? Se sploh ne more gor povezat.

Tudi to ni pomembno, kakšen je modem/router/switch od A1. Razen, če imajo kaj nelegalnega in oddaja z močjo večjo od dovoljene.

blackbfm ::

Iz glave (verjetno so tudi izjeme), drazji ASUS AX routerji imajo na 5GHz 4x4 ali celo 8x8.


ker tipična client naprava podpira zgolj 2 streama je še vedno bolje investirat v boljšo pokritost, kot pa nabavljat zmogljivejši router

Ti si nek posebnež... 60 - 80 mbps je vrh glave za vse filme.


60-80 mbps je bolj spodnja meja neke napol spodobne UX izkušnje prej kot pa vrh glave

polde66 ::

GupeM je izjavil:

polde66 je izjavil:

Ti glej specifikacije, ko boš pa sprobal v živo zadevo bo pa malce drugače. Eno je teorija drugo je pa praksa. V praktičnem delu tale Tp-link seka pa kolkikor glup in poceni zgleda. Imam doma mrežo z Mesh sistemom in sicer Deco x60. Zunaj izven hiše naprave, ki nimajo wifi6 dobijo preko 220 mbps. To uporabljam poleti za projektor in splošno rabo. Imam tudi Deco M4 kjer je signal prišel mogoče okoli 180, signal od 2.4 ghz pa mi je za moje potrebe neuporaben ker ga bo za tam okoli 60-80 mbps. Torej če gledam fime mi pride prav 5 ghz, seveda bi bilo še bolje če bi imel napravo ki sprejema wifi6 recimo sprobal sem z FireTV stickom, kjer pride tudi preko 300 mbps. Naj mi potem nekdo razloži v čem je 2.4 GHZ bolje kot 5.8? Pokritost signala si je pa treba naredit, če ti rutar tega ne pokriva boš zadevo speljal z dodatki kot je recimo Deco. To je bistvo.

Ti si nek posebnež... 60 - 80 mbps je vrh glave za vse filme. Še posebej na projektorju, ker ti noben HDR ne pomaga.

Poleg tega je tip že napisal, da 5G signala sploh ni, 2.4 pa je. Kako naj mu potem 5G bolje dela, če signala sploh ni? Se sploh ne more gor povezat.

Tudi to ni pomembno, kakšen je modem/router/switch od A1. Razen, če imajo kaj nelegalnega in oddaja z močjo večjo od dovoljene.

Precej površno si prebral mojo razlago.
polde

Ales ::

Han je izjavil:

Tudi RT-AX53U ima, tako kot večina AX Asusov, MU-MIMO in OFDMA (beam forming), poleg tega podpira še AiMesh.

Vidim, da sem se nerodno izrazil: RT-AX53U ima MU-MIMO in OFDMA na dveh kanalih, C80 pa na treh. Samo to razliko sem hotel izpostaviti. Se mi zdi OK za tako poceni napravo. Za eno lokacijo sem jih nabavljal pod 40 EUR, če se prav spomnim... Seveda pa je le AC, ASUS pa AX, tako da...

MrStein ::

GupeM je izjavil:



Tudi to ni pomembno, kakšen je modem/router/switch od A1. Razen, če imajo kaj nelegalnega in oddaja z močjo večjo od dovoljene.

Milijonkrat so nam že tule razložili, da večja moč ne pomeni večjega dosega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GupeM ::

polde66 je izjavil:


Precej površno si prebral mojo razlago.

Ti predvsem površno bluziš. Če nekdo rabi 10 mbit povezavo, ki jo lahko doseže z 2.4 GHz, ne vem zakaj bi mu kdorkoli pri zdravi pameti predlagal 300 mbps na 5 GHz, če mu 5 GHz signal sploh ne pride čez stene, 2.4 GHz pa.

blackbfm je izjavil:


60-80 mbps je bolj spodnja meja neke napol spodobne UX izkušnje prej kot pa vrh glave

Daj, prosim, povej kakšne filme ti gledaš, da ti je 60-80 mbps spodnja meja napol spodobne UX izkušnje. Na 8 mbps povezavah smo gledali FHD streame brez težav ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

polde66 ::

GupeM je izjavil:

polde66 je izjavil:


Precej površno si prebral mojo razlago.

Ti predvsem površno bluziš. Če nekdo rabi 10 mbit povezavo, ki jo lahko doseže z 2.4 GHz, ne vem zakaj bi mu kdorkoli pri zdravi pameti predlagal 300 mbps na 5 GHz, če mu 5 GHz signal sploh ne pride čez stene, 2.4 GHz pa.

blackbfm je izjavil:


60-80 mbps je bolj spodnja meja neke napol spodobne UX izkušnje prej kot pa vrh glave

Daj, prosim, povej kakšne filme ti gledaš, da ti je 60-80 mbps spodnja meja napol spodobne UX izkušnje. Na 8 mbps povezavah smo gledali FHD streame brez težav ...

Ne boš verjel ampak predvsem HDR na projektorju, in 1080p velikosti tam nekje 10 gb. In iz prakse ti filmi šteakjo pri tvojih 60-80 mbps, zato pa lepo delujejo na 200 mbps in seveda 5 ghz. Filme sheram preko svoje mreže iz PC na kodi v smb protokolu. Zelo preprosto. Sicer ne vem katere projektorje uporabljaš da HDR ne prebavljajo, moj ga pač prebavlja. Je pa res da nimam 5.1 zvoka zunaj ampak samo malce boljši bluetooth zvočnik, kar mi povsem zadostuje.
Zakaj tipu ne pride 5 ghz čez betonsko plato je pa verjetno težava ravno v tem. Modemi ponudnikov so načeloma slabši od rutarjev zato pač eni uporabljamo rutarje, da je ravno kakovost prenosa boljša za multimedio v tem primeru pride prav ravno 5 ghz načeloma pa še boljše wifi6. Če bi prebral poste, ki sem jih napisal bi mogoče celo razbral, da je njegova težava mogoče lahko celo kje drugje kot v pokvarjenosti rutarja. Mogoče ima isti ip naslov na obeh tako na rutarju kot na modemu. Ne vem ker ugibam saj tega podatka nisem dobil. Pa še drugi dejavniki lahko vplivajo na slab wifi. Kot je pa v tej temi že 100x napisano pa za širitev signala potrebuješ dostopne točke. Vidim da sploh nisi prebral postov in se razburjaš nekaj v 3 krasne. Ali pa jih nisi doumel. Nisem mu predlagal samo povedal sem mu kako deluje stvar pri meni. Jao površnost nima meja.
Možakar bo pa že s časoma pogruntal v kateri luknji tiči zajec. Predlagam ti da še enkrat ali pa 2x počasi prebereš kar je bilo napisano. Pa če še ne pomaga probaj še 3jič. Lahko pa sploh ne boš.
polde

bajsibajsi ::

@polde66
Malo ga biksas. Za povprecen posnetek 10GB FHD bo dovolj dobrih 15 megabitov prenosa. Tebi steka nekaj drugega, ne pa 60-80 megabit linija. Je kar smesno, da trdis, da je za FHD potrebno 200 mbit.

polde66 ::

Pri meni deluje na tak način. Kako pri tebi pa ne vem.
polde

polde66 ::

polde

bajsibajsi ::

No saj:
3. High Speed (5 Mbps - 25 Mbps)
High-speed networks provide a much-improved streaming experience. Buffering is rare, allowing for uninterrupted video playback. Streaming in HD quality becomes effortless, and some platforms even support UHD streaming. It is the ideal speed for most video streaming needs.


Pogosto je za udobno uporabo pri streamanju/gaming/video preko wlan bolj pomemben kaksen drug dejavnik (npr. latenca) kot propustnost.

mat xxl ::

bajsibajsi je izjavil:

@Ales
Iz glave (verjetno so tudi izjeme), drazji ASUS AX routerji imajo na 5GHz 4x4 ali celo 8x8.


Točno tako in te delajo enormno, če pa kupiš nekaj osnovnega pod 100 eur pa ja kolikor denarja toliko muzike ......

Za dober sistem za eno večjo nepremičnino rabiš 500 eur + pa potem dela, kot raketa povsod .....

mat xxl ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Ales ::

mat xxl je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

@Ales
Iz glave (verjetno so tudi izjeme), drazji ASUS AX routerji imajo na 5GHz 4x4 ali celo 8x8.


Točno tako in te delajo enormno, če pa kupiš nekaj osnovnega pod 100 eur pa ja kolikor denarja toliko muzike ......

Za dober sistem za eno večjo nepremičnino rabiš 500 eur + pa potem dela, kot raketa povsod .....

Joj no, a lahko še večje neumnosti pišeš na tehničnem forumu? Kot bi bral revijo Jana.

Za domačo nalogo poglej koliko teh dražjih naprav ima 4x4:4 MU-MIMO na 2,4 GHz in boš videl da še zdaleč ne vsaka, za katero bi si morda mislil. Razumeš sploh o čem je govora?

blackbfm ::

Daj, prosim, povej kakšne filme ti gledaš, da ti je 60-80 mbps spodnja meja napol spodobne UX izkušnje. Na 8 mbps povezavah smo gledali FHD streame brez težav ...


ja seveda ste gledali 2mbps bitrate, fhd in 23fps, presežek.. danes gledamo 4k 60 fps, na youtubu preload potegne 200-300 mbit... odlična uporabniška izkušnja na 2.4 wifiju, sploh če po možnosti še nisi edini na wifi potem si iz tistih piškavih 60-80 hitro na 30-40 ali manj

M-XXXX ::

Jaz pošljem omenjenega Asusa nazaj, ker kot kaze ni druge variante kot da je nek defekt...
Katerega priporočate za kupit, z čim boljšim 2.4 signalom? 5GHZ mi ni prioriteta.
Kaj pametnega do kakšnih 100€...

Ales ::

A to v vinski kleti imaš obiskovalce dol, ali potrebuješ samo eno, dve napravi, da občasno koliko toliko delata?

Idealno bi bilo itak imeti kabel do kleti...

psychoshorty ::

M-XXXX je izjavil:

Jaz pošljem omenjenega Asusa nazaj, ker kot kaze ni druge variante kot da je nek defekt...
Katerega priporočate za kupit, z čim boljšim 2.4 signalom? 5GHZ mi ni prioriteta.
Kaj pametnega do kakšnih 100€...


Jaz sem imel od vseh routerjev najboljsi 2,4Ghz signal na NETGEAR Nighthawk X4S Smart WiFi Gaming Router (R7800).

Nenormalni doseg in hitrost za 2,4Ghz band. Problem je edino, da ni vec v prodaji.

M-XXXX ::

Ales je izjavil:

A to v vinski kleti imaš obiskovalce dol, ali potrebuješ samo eno, dve napravi, da občasno koliko toliko delata?

Idealno bi bilo itak imeti kabel do kleti...

Zase, dve tri, naprave na enkrat.
Za youtube, za muziko,...

mat xxl ::

Ales je izjavil:

mat xxl je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

@Ales
Iz glave (verjetno so tudi izjeme), drazji ASUS AX routerji imajo na 5GHz 4x4 ali celo 8x8.


Točno tako in te delajo enormno, če pa kupiš nekaj osnovnega pod 100 eur pa ja kolikor denarja toliko muzike ......

Za dober sistem za eno večjo nepremičnino rabiš 500 eur + pa potem dela, kot raketa povsod .....

Joj no, a lahko še večje neumnosti pišeš na tehničnem forumu? Kot bi bral revijo Jana.

Za domačo nalogo poglej koliko teh dražjih naprav ima 4x4:4 MU-MIMO na 2,4 GHz in boš videl da še zdaleč ne vsaka, za katero bi si morda mislil. Razumeš sploh o čem je govora?


Se bojim, da ti ne razumeš, ker teorija je eno, posebej če imaš kabliran objekt praksa pa, ko gre vse čez wifi tudi razširitve omrežja AiMesh, pa nekaj povsem tretjega. Naj bo po tvoje, če si happy, jaz pa le trdim, kolikor denarja toliko muzike, boš nekoč že skapiral !

NejcSSD ::

Kateri router za torrentanje, Telekom mi skos pada ob preveč povezavah je potreben restart
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Daniel ::

Asus ali Mikrotik. Model pa odvisno od zmogljivosti linije.

GupeM ::

polde66 je izjavil:

Ne boš verjel ampak predvsem HDR na projektorju, in 1080p velikosti tam nekje 10 gb. In iz prakse ti filmi šteakjo pri tvojih 60-80 mbps, zato pa lepo delujejo na 200 mbps in seveda 5 ghz. Filme sheram preko svoje mreže iz PC na kodi v smb protokolu. Zelo preprosto. Sicer ne vem katere projektorje uporabljaš da HDR ne prebavljajo, moj ga pač prebavlja. Je pa res da nimam 5.1 zvoka zunaj ampak samo malce boljši bluetooth zvočnik, kar mi povsem zadostuje.
Zakaj tipu ne pride 5 ghz čez betonsko plato je pa verjetno težava ravno v tem. Modemi ponudnikov so načeloma slabši od rutarjev zato pač eni uporabljamo rutarje, da je ravno kakovost prenosa boljša za multimedio v tem primeru pride prav ravno 5 ghz načeloma pa še boljše wifi6. Če bi prebral poste, ki sem jih napisal bi mogoče celo razbral, da je njegova težava mogoče lahko celo kje drugje kot v pokvarjenosti rutarja. Mogoče ima isti ip naslov na obeh tako na rutarju kot na modemu. Ne vem ker ugibam saj tega podatka nisem dobil. Pa še drugi dejavniki lahko vplivajo na slab wifi. Kot je pa v tej temi že 100x napisano pa za širitev signala potrebuješ dostopne točke. Vidim da sploh nisi prebral postov in se razburjaš nekaj v 3 krasne. Ali pa jih nisi doumel. Nisem mu predlagal samo povedal sem mu kako deluje stvar pri meni. Jao površnost nima meja.
Možakar bo pa že s časoma pogruntal v kateri luknji tiči zajec. Predlagam ti da še enkrat ali pa 2x počasi prebereš kar je bilo napisano. Pa če še ne pomaga probaj še 3jič. Lahko pa sploh ne boš.

polde66 je izjavil:

https://utilitiesone.com/understanding-...

Ahahaha. Kar sam sebe si zaklal. Ti v članku lepo piše, da je 5 - 25 mbps dovolj za FHD in celo za UHD. Ti si sam napisal, da gledaš 1080p filme, kar pomeni, da niti približno ne rabiš 60-80 oz celo 200, al koliko si že pisal ...

Pa da pogledava še malo drugače. Tvoji filmi so bojda veliki cca 10 gb. Ker vidim, da nimaš pojma kaj pišeš, bom privzel, da si mislil 10 GB, kar je precej več kot 10 gb. Osemkrat več, če smo natančni. Ko pretvoriva 10 GB v migabite, dobiva 80.000 megabitov. Če tvoj film traja uro in pol je to 5400 sekund. Ko 80.000 megabitov delimo s 5400 sekundami, dobimo nekaj manj kot 15 mbps. Pa za dobro mero dodamo še nekaj zraven in rečemo, 20 mbps, da bomo na varni strani. To pomeni, da 20 mbps linija mora brez problema predvajati uro in pol dolg film, ki je velik 10 GB. Ne glede na to, ali si na 2,4 GHz ali na 5 GHz.

Potem pa še druga stvar. Zakaj bi delal mesh oz postavljal več dostopnih točk na 5 GHz, če lahko z 2,4 GHz dosežeš zadovoljiv signal in hitrost?

Pa še tretja stvar: Trdiš, da so ISP-jevi "modemi" načeloma slabši od "routerjev" (v to, da je ISP-jeva naprava modem, router, switch in access point v enem, se niti ne mislim spuščat). Zakaj mu potem sedaj Asusov router dela slabše kot mu je delal ISP-jev modem, če ni nekaj narobe z njim. Jaz sicer nisem nikoli rekel, da je z njim nekaj narobe, zagotovo je pa to treba preverit, če ostali hvalijo dotični router.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

GupeM ::

blackbfm je izjavil:

ja seveda ste gledali 2mbps bitrate, fhd in 23fps, presežek.. danes gledamo 4k 60 fps, na youtubu preload potegne 200-300 mbit... odlična uporabniška izkušnja na 2.4 wifiju, sploh če po možnosti še nisi edini na wifi potem si iz tistih piškavih 60-80 hitro na 30-40 ali manj

Čakaj ... eno je preload, drugo je kaj rabiš. Tip je napisal, da gleda 10 GB velike FHD filme. Če se ti usedeš pred tv za dve uri, da si pogledaš film, je popolnoma vseeno, če se ta film začne 5 sekund kasneje, ali če je prvih 5 sekund malo zmeglen, toliko da naredi nekaj bufferja, nato je 20 mbps za njegove filme vrh glave. To ni slaba uporabniška izkušnja. Če pa na YT skačeš z videa na video, ker nimaš niti 13 sekund attention spana, potem pa verjamem, da je zajebano počakat sekundo da se naloži.

NejcSSD ::

Daniel je izjavil:

Asus ali Mikrotik. Model pa odvisno od zmogljivosti linije.

Linija je 500/500
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Han ::

polde66 ::

GupeM je izjavil:

polde66 je izjavil:

Ne boš verjel ampak predvsem HDR na projektorju, in 1080p velikosti tam nekje 10 gb. In iz prakse ti filmi šteakjo pri tvojih 60-80 mbps, zato pa lepo delujejo na 200 mbps in seveda 5 ghz. Filme sheram preko svoje mreže iz PC na kodi v smb protokolu. Zelo preprosto. Sicer ne vem katere projektorje uporabljaš da HDR ne prebavljajo, moj ga pač prebavlja. Je pa res da nimam 5.1 zvoka zunaj ampak samo malce boljši bluetooth zvočnik, kar mi povsem zadostuje.
Zakaj tipu ne pride 5 ghz čez betonsko plato je pa verjetno težava ravno v tem. Modemi ponudnikov so načeloma slabši od rutarjev zato pač eni uporabljamo rutarje, da je ravno kakovost prenosa boljša za multimedio v tem primeru pride prav ravno 5 ghz načeloma pa še boljše wifi6. Če bi prebral poste, ki sem jih napisal bi mogoče celo razbral, da je njegova težava mogoče lahko celo kje drugje kot v pokvarjenosti rutarja. Mogoče ima isti ip naslov na obeh tako na rutarju kot na modemu. Ne vem ker ugibam saj tega podatka nisem dobil. Pa še drugi dejavniki lahko vplivajo na slab wifi. Kot je pa v tej temi že 100x napisano pa za širitev signala potrebuješ dostopne točke. Vidim da sploh nisi prebral postov in se razburjaš nekaj v 3 krasne. Ali pa jih nisi doumel. Nisem mu predlagal samo povedal sem mu kako deluje stvar pri meni. Jao površnost nima meja.
Možakar bo pa že s časoma pogruntal v kateri luknji tiči zajec. Predlagam ti da še enkrat ali pa 2x počasi prebereš kar je bilo napisano. Pa če še ne pomaga probaj še 3jič. Lahko pa sploh ne boš.

polde66 je izjavil:

https://utilitiesone.com/understanding-...

Ahahaha. Kar sam sebe si zaklal. Ti v članku lepo piše, da je 5 - 25 mbps dovolj za FHD in celo za UHD. Ti si sam napisal, da gledaš 1080p filme, kar pomeni, da niti približno ne rabiš 60-80 oz celo 200, al koliko si že pisal ...

Pa da pogledava še malo drugače. Tvoji filmi so bojda veliki cca 10 gb. Ker vidim, da nimaš pojma kaj pišeš, bom privzel, da si mislil 10 GB, kar je precej več kot 10 gb. Osemkrat več, če smo natančni. Ko pretvoriva 10 GB v migabite, dobiva 80.000 megabitov. Če tvoj film traja uro in pol je to 5400 sekund. Ko 80.000 megabitov delimo s 5400 sekundami, dobimo nekaj manj kot 15 mbps. Pa za dobro mero dodamo še nekaj zraven in rečemo, 20 mbps, da bomo na varni strani. To pomeni, da 20 mbps linija mora brez problema predvajati uro in pol dolg film, ki je velik 10 GB. Ne glede na to, ali si na 2,4 GHz ali na 5 GHz.

Potem pa še druga stvar. Zakaj bi delal mesh oz postavljal več dostopnih točk na 5 GHz, če lahko z 2,4 GHz dosežeš zadovoljiv signal in hitrost?

Pa še tretja stvar: Trdiš, da so ISP-jevi "modemi" načeloma slabši od "routerjev" (v to, da je ISP-jeva naprava modem, router, switch in access point v enem, se niti ne mislim spuščat). Zakaj mu potem sedaj Asusov router dela slabše kot mu je delal ISP-jev modem, če ni nekaj narobe z njim. Jaz sicer nisem nikoli rekel, da je z njim nekaj narobe, zagotovo je pa to treba preverit, če ostali hvalijo dotični router.

Tiste navedbe so za stream aplikacije kot je netflix, hbo...da je 25 mbps zadosti. Meni pa za moje potrebe na način kot ga imam in preko wifi dostopne točke na vrt to pač tako idelano ne gre. Na vrtu je od wifi dostopne točke oddaljen projektor še 4 metre. Seveda gre HBO max čez brez problema ampak imam svoje stvari na pc-ju in jih preko SMB protokola sheram povsod. Niso samo 10 gb velike datoteke so tudi precej večje, ampak da nimam zatikanj na koncu filma je tak način kot ga imam zame optimalen. Nekaj je praksa nekaj je pa teorija. Lej za moje potrebe je to to in na tak način deluje. Po drugi strani pa imam 500 mbps linijo in zakaj jo nebi izkoristil kar se da najbolje pa naj si bo to v hiši ali pa zunaj. Ko boš v praksi sprobal take stvari ti bo marsikaj bolj jasno oz bo bolj zakomplicirano kot je na papirju napisano.
Če tipu dela ruter slabše kot a1 modem ne vem zakaj. Ker nimam dovolj podatkov. Ali je rutar zanič, ali možakar ne ve točno kaj dela ali katere nastavitve niso bile narejene, tega podatka nimam in s tem ne morem operirat. Ne morem pa iz prve trdit da je rutar zanič če narediš nekaj testov. Me pa resnično zanima kako se bo obnašal naslednji ruter. Mogoče je res rutar zanič ampak na pamet tega ne vem. Vprašaj koga na help desku kaj vse ljudje sprašujejo in kakšne včasih brezvezne probleme je treba reševat. Sploh pa ne razumem zakaj te moti to kako imam jaz zase speljano mrežo in na kakšen način. Tako jo imam ker to meni tako paše. Tako preprosto je to.
polde

Ales ::

mat xxl je izjavil:

Se bojim, da ti ne razumeš, ker teorija je eno, posebej če imaš kabliran objekt praksa pa, ko gre vse čez wifi tudi razširitve omrežja AiMesh, pa nekaj povsem tretjega. Naj bo po tvoje, če si happy, jaz pa le trdim, kolikor denarja toliko muzike, boš nekoč že skapiral !

Kot prvo, na tehničnem nivoju ne kapiraš o čem je sploh govora, pa kljub temu iz nekega razloga pametuješ o tem. Sam bog ve, zakaj.

Drugo, živimo v svetu kapitalizma in marketinga. Tvoj pristop metanja denarja v stvari, ki jih v osnovi ne razumeš, da bi zato bolje delovale, ima le omejeno možnost uspeha. Obnašaš se pa kot da je to blažen žegen. No ja, če nimaš pojma kaj delaš in imaš denar odveč, je morda to bolje, kot da le nimaš pojma in še nimaš denarja. Alternativni pristop pa bi bil, da za tehnični nasvet vprašaš nekoga, ki vsaj približno ve kaj dela. Ne boš verjel, dejansko ti bodo bolje delale stvari, denar gor ali dol.

GupeM ::

polde66 je izjavil:

...

Če ti smb share zatika na 80mbps, nimaš 80mbps, ampak manj.

Pa popolnoma vseeno mi je, kako imaš ti mrežo narejeno. Moti me pa, da trosiš neumnosti. Še posebej s tem, da bo 5 GHz imel boljši signal oz boljši doseg kot 2,4 GHz.

polde66 ::

Zmerjeno s speddtestom na telefonu zunaj na vrtu je 2.4 100 mbps, z 5.8 pa 380 mbps. Torej je zame bolje 5.8 mbps. Sploh ker imam striktno namenjen wifi zunaj za projektor in filme. Wifi 5ghz pa je multimediji bolj prijazen kot pa 2.4. 2.4 ima res daljši domet ima pa 5.8 višjo hitrost kar v mojem primeru vpliva na boljšo kakovost slike in manj medpolnjenja. Toliko o neumnostih.
polde

polde66 ::

Uporabnik se odloči na podlagi svoje izkušnje kaj mu je prioriteta. Ali boljši signal ali boljši doseg.
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

GupeM ::

Tip je najmanj dvakrat rekel, da ga visoka hitrost ne zanima. Za Youtube, brskanje in muziko mu je 10 mbps vrh glave. Rabi samo pokritost, ki pa je z 5 GHz ne more dobiti, razen če uporabi več access pointov, česar pa tudi noče. Je omenil tudi to. Ti pa kar nabijaš, kako on rabi 5 GHz s 300 mbps. Povrhu je še rekel, da 5 GHz signala v kleti sploh ne dobi. Nič. Medtem ko 2,4 GHz vsaj za silo deluje. In ti mu še kar utrujaš s svojimi 5 GHz. Pa bolj ko ti dopovedujemo, da ima 5 GHz manjši domet, bolj utrujaš, da je boljši ...

Ja, je hitrejši, če lovi. Če pa ne lovi, je pa 2,4 GHz ki lovi mnogo boljši. Podobno, kot bi trdil, da je Ferrari boljši od traktorja, ker lahko hlode iz gozda voziš z 200 km/h, s traktorjem pa max 40 km/h. Težava je le s Ferrarijem priti v gozd.

Še vedno pa nakladaš, da na 2,4 GHz in 100 mbps ne moreš gledat svojih 1080p filmov. Na 100 mbps lahko brez problema gledaš 4K videe. 2 streama hkrati, ne samo enega. S H265 codecom pa še par streamov zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

polde66 ::

GupeM je izjavil:

Tip je najmanj dvakrat rekel, da ga visoka hitrost ne zanima. Za Youtube, brskanje in muziko mu je 10 mbps vrh glave. Rabi samo pokritost, ki pa je z 5 GHz ne more dobiti, razen če uporabi več access pointov, česar pa tudi noče. Je omenil tudi to. Ti pa kar nabijaš, kako on rabi 5 GHz s 300 mbps. Povrhu je še rekel, da 5 GHz signala v kleti sploh ne dobi. Nič. Medtem ko 2,4 GHz vsaj za silo deluje. In ti mu še kar utrujaš s svojimi 5 GHz. Pa bolj ko ti dopovedujemo, da ima 5 GHz manjši domet, bolj utrujaš, da je boljši ...

Ja, je hitrejši, če lovi. Če pa ne lovi, je pa 2,4 GHz ki lovi mnogo boljši. Podobno, kot bi trdil, da je Ferrari boljši od traktorja, ker lahko hlode iz gozda voziš z 200 km/h, s traktorjem pa max 40 km/h. Težava je le s Ferrarijem priti v gozd.

Še vedno pa nakladaš, da na 2,4 GHz in 100 mbps ne moreš gledat svojih 1080p filmov. Na 100 mbps lahko brez problema gledaš 4K videe. 2 streama hkrati, ne samo enega. S H265 codecom pa še par streamov zraven.

Mislim da si potreben enega zdravljenja.
polde

GupeM ::

polde66 je izjavil:

Mislim da si potreben enega zdravljenja.

Zmanjkalo "argumentov"? Sorry. Pejt bluzit kam drugam, tukaj pa ne nabijaj neumnosti.

polde66 ::

GupeM je izjavil:

polde66 je izjavil:

Mislim da si potreben enega zdravljenja.

Zmanjkalo "argumentov"? Sorry. Pejt bluzit kam drugam, tukaj pa ne nabijaj neumnosti.

Samo potrjuješ moje domneve.
polde

Tidule ::

Namesto da se se naprej napihujes rajsi podaj kak konkreten primer za kak video stream ni dovolj 100 mbps? 4k tega ne zapolni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PARTyZAN ::

Ena zanimivost iz Sony Bravia Core TOS:
To access Pure Stream™ at 30Mbps, you must have a minimum internet speed of 43Mbps. To access highest quality Pure Stream™ available at 80Mbps you must have a minimum internet speed of 115Mbps. To enjoy 80 Mbps with Pure Stream™ functionality, you need to connect to the Internet via Wi-Fi (wireless LAN) that supports IEEE 802.11 n/ac/ax(*2). BRAVIA CORE is not responsible for network restrictions or available bandwidth. Network service provider restrictions and terms may apply.


V TVje tlačijo 100mbit ethernet, potem ti pa rečejo, da se moraš priklopit na wifi, če hočeš uživat njihove najkvalitetnejše streame :).

krop ::

5Ghz je upoben samo v istem prostoru, Kakor zaviješ za steno je pogreb

issak ::

Je kakšen dober LTE router z dobrim wifijem in ethernet porti? Zdaj imamo nek starejši TP-Link ki ne deluje dobro. Tam do 150eur recimo.
Hvala
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Daniel ::

https://www.getic.com/product/mikrotik-...

ali pa kakšen B535 iz Bolhe.

Sicer odvisno kje je težava. Če imaš slab signal je bolje, če vzameš kaj z zunanjimi antenami ali pa celo Mikrotikovo zunanjo enoto (en uporabnik tukaj je nabavi ATL), in daš notri samo switch. Ampak potem bo za 150 eur težko kaj pametnega dobiti. Tudi LTE6 sam po sebi ni več ravno neki čudež.

sbawe64 ::

M-XXXX je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Ni napisano... saj povezava router-modem je prek kabla?

Seveda preko kabla.
Na modemu je trenutno Wifi še on, za lažje testiranje, ampak kaj veliko vpliva nebi smelo biti. Sta na popolnoma različnih kanalih.

M-XXXX je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Ni napisano... saj povezava router-modem je prek kabla?

Seveda preko kabla.
Na modemu je trenutno Wifi še on, za lažje testiranje, ampak kaj veliko vpliva nebi smelo biti. Sta na popolnoma različnih kanalih.

HP čipo printer za 50EUR ki je zaprt v omari z oblekami bolje signal vleče v spodnjem nadstropju kot omenjeni ruter :D
Nič mi ni jasno...

Na 2,4Ghz so samo trije popolnoma ločeni kanali: 1, 6 in 11.
Za 5Ghz ne vem.

Na modemu izklopi wifi (pri enih gre kar z gumbom zadaj), tvojega daj na kanal 1.
Iz modema je kabel v tvoj router v wan port ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

issak ::

Daniel je izjavil:

https://www.getic.com/product/mikrotik-...

ali pa kakšen B535 iz Bolhe.

Sicer odvisno kje je težava. Če imaš slab signal je bolje, če vzameš kaj z zunanjimi antenami ali pa celo Mikrotikovo zunanjo enoto (en uporabnik tukaj je nabavi ATL), in daš notri samo switch. Ampak potem bo za 150 eur težko kaj pametnega dobiti. Tudi LTE6 sam po sebi ni več ravno neki čudež.


Chateau imam trenutno v ožjem izboru. Težava je da enostavno neha delati, wifi signal je, interneta pa ni, in je potreben hard reset, včasih več njih. En dodaten AP že imamo za malo več dosega wifija.

B535 sem imel v stanovanju, in se mi je tudi konstantno obešal, sicer je bil ok. Ampak precej švoh wifi signal, v hiši pomojem ne bo dovolj.

Je do 200 eur kaj konkretno boljšega? Ali samo Chateau LTE12? Mislim sicer da bo tudi LTE6 dovolj, je za starše, ne rabita veliko.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Ales ::

M-XXXX je izjavil:

Ales je izjavil:

A to v vinski kleti imaš obiskovalce dol, ali potrebuješ samo eno, dve napravi, da občasno koliko toliko delata?

Idealno bi bilo itak imeti kabel do kleti...

Zase, dve tri, naprave na enkrat.
Za youtube, za muziko,...

Če je to router izključno za klet, ne za ostale prostore, in je manj kot 100 EUR pogoj, predlagam omenjeni TP-Link Archer C80, pri nas ga dobiš za 40 EUR (mogoče še kje ceneje, to je prva trgovina, v katero sem pogledal).

Na 2.4 GHz boš imel le N standard, ampak glede na potrebe in situacijo se mi zdi, da v kleti ne bi z AX nič pridobil.

Če pa kupuješ glavni router za več prostorov, pa predlagam vsaj malo večji proračun, ker današnje cene domačih rotuerjev niso več to, kar so bile...

Ampak en drug predlog, preden sploh karkoli kupiš: daj za test ponudnikov router ven iz omare in poglej, kako potem lovi v kleti... čisto da vidiš, kaj se dogaja z 2,4 GHz signalom.

Daniel ::

issak je izjavil:

Daniel je izjavil:

https://www.getic.com/product/mikrotik-...

ali pa kakšen B535 iz Bolhe.

Sicer odvisno kje je težava. Če imaš slab signal je bolje, če vzameš kaj z zunanjimi antenami ali pa celo Mikrotikovo zunanjo enoto (en uporabnik tukaj je nabavi ATL), in daš notri samo switch. Ampak potem bo za 150 eur težko kaj pametnega dobiti. Tudi LTE6 sam po sebi ni več ravno neki čudež.


Chateau imam trenutno v ožjem izboru. Težava je da enostavno neha delati, wifi signal je, interneta pa ni, in je potreben hard reset, včasih več njih. En dodaten AP že imamo za malo več dosega wifija.

B535 sem imel v stanovanju, in se mi je tudi konstantno obešal, sicer je bil ok. Ampak precej švoh wifi signal, v hiši pomojem ne bo dovolj.

Je do 200 eur kaj konkretno boljšega? Ali samo Chateau LTE12? Mislim sicer da bo tudi LTE6 dovolj, je za starše, ne rabita veliko.


Če imaš dovolj signala za uporabo le notranje enote ti predlagam, da se še malo stegneš in nabaviš tole:
https://www.getic.com/product/mikrotik-...

ki ima LTE 18 in AX Wifi, ki je kar precej boljši od AC variante, kar se zmogljivosti tiče. Ko ga ne boš več rabil ga lahko še zmeraj prodaš naprej ali pa onemogočiš LTE del in ga uporabiš kot izjemno zmogljiv hišni usmerjevalnik.

drugače bo pa tudi LTE12 dovolj, glede na tale video:
https://www.youtube.com/shorts/Qk9LBoUx...

Izbire je sicer kar precej:


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Fsegula62 ::

issak je izjavil:

Je kakšen dober LTE router z dobrim wifijem in ethernet porti? Zdaj imamo nek starejši TP-Link ki ne deluje dobro. Tam do 150eur recimo.
Hvala


Nekaj jih je tukaj v ponudbi
https://eigre.si/catalogsearch/result/i...
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "
««
124 / 127
»»