» »

Kateri router?

Kateri router?

««
110 / 126
»»

shadeT ::

Kupil sem 2x Tp Link Archer C80, ki podpira OneMesh in sem ju želel povezati med seboj v Mesh network, kar pa mi ne uspe. Zdaj ko sem malo raziskoval, imam občutek, da lahko povežeš samo 1 router, ostali morajo biti pa repeaterji za v utičnico? Imam prav?

maticm ::

Archer c80 ne podpira OneMesh, če hočeš 2 xC80 dati v mesh. Ne deluje niti širitev Mesha preko mreže (ethernet backhaul). Lahko deluje le kot ločen AP. Imam 2 hiši in med seboj povezani preko optike oz optično električni pretvornikov. Razmišljal sem, da bi dal v obe hiši 2x AX10 v eni hiši kot router v drugi kot AP. Bo to ok?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maticm ()

Nikonja ::

Jaz sem pred kratkim kupil AX73 kater podpira Onemesh ampak idiot nisem prebral da TpLink podpira ethernet backhoul samo na Deco liniji, ostali dejansko delajo kot Mesh repeaterji, kaj je totalno butasto in nimam nobene koristi od tega. Potiho upam da se premislijo in z updateom firmware-a vklopijo tudi to opcijo, ampak...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

Ales ::

shadeT je izjavil:

Kupil sem 2x Tp Link Archer C80, ki podpira OneMesh in sem ju želel povezati med seboj v Mesh network, kar pa mi ne uspe. Zdaj ko sem malo raziskoval, imam občutek, da lahko povežeš samo 1 router, ostali morajo biti pa repeaterji za v utičnico? Imam prav?

Imaš prav ja, TP-Linkov OneMesh zaenkrat deluje samo tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

tomlin ::

Tole si, genijalci, prekopirajte v vaše vajeniške skripte in zapiske. Bolj papeški želite biti od papeža. Celo teorija vas pelje lulat, in govori o nejasno opredeljenih pojmih WiFi booster-repeater-extender!

WiFi ojačevalniki, repetitorji in podaljški so večinoma ista stvar - naprave za izboljšanje pokritosti WiFi. Ni jasno opredeljene razlike med napravami, ki jih proizvajalci opisujejo kot "ponavljalniki" in napravami, ki so opisane kot "podaljški". Vendar pa vsi podaljški WiFi ne delujejo na enak način. Na voljo je več različnih vrst naprav, v nadaljevanju pa želimo razložiti, kakšne so te razlike in kako delujejo, tako da lahko izberete najboljši WiFi repetitor za svoje okoliščine.


ŠE ORIGINAL:

What’s the difference between a WiFi booster, repeater, or extender?
WiFi boosters, repeaters, and extenders are mostly the same thing - devices to improve WiFi coverage. There isn’t a clearly defined difference between devices that manufacturers describe as “repeaters” and devices described as “extenders”. However, not all WiFi extenders work in the exact same way. There are several different kinds of devices available and below we aim to explain what those differences are and how they work, so that you can choose the best WiFi repeater for your circumstances.


https://www.waveform.com/pages/wifi-boo...

!!!There isn’t a clearly defined difference between devices that manufacturers describe as “repeaters” and devices described as “extenders”.!!!


Ales je izjavil:

MrStein je izjavil:

Ales je izjavil:


Pač dejstvo je pomembno, da če uporabiš opisan recept se ti zelo verjetno krepko popravi tako jakost kot hitrost wifi signala po celi hiši.

Ni to nobeno dejstvo, slučajno je pri tebi tako. Ne kapiraš sploh, kaj si naredil, kaj šele vse posledice. Hand-off naprav, npr.

Kako slučajno, če pa se tu ves čas ponavlja da je žična povezava boljša?

Če so tudi tebi izrazi prezahtevni, potem nima kaj dosti smisla se spuščati v podrobnosti, ne?

Če je kabel je kabel, če je pa lopata je pa lopata... Pa fertik!

Oz. z drugimi besedami, preko kabla je lahko samo dostopna točka, kaj?

tomlin ::

"Če je kabel je kabel, če je pa lopata je pa lopata... Pa fertik!"
:D:D:P... ja ti se očitno z lopato lotevaš kompjuterjev:))

Ijus ::

jst sem se en krat z buzdovanom nad monitorjem k ni hotel delat haha :))
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

d4vid ::

tomlin, če je kabel nekje vmes, to ni repeater, ponavljalnik ali kakorkoli že trobiš. Po slovensko:
- če je kabel med usmerjevalnikom in "ponavljalnikom", je to oddajnik oz. dostopna točka (access point)
- če je kabel med računalnikom in "ponavljalnikom", je sprejemnik (client)
- in če se ponavlja, kot se ponavljajo te razlage, ki jih zavračaš, je ponavljalnik oz. repeater

To so splošni izrazi za mrežo in ni nobene hude znanosti tukaj, le ti rineš s glavo skozi zid in misliš da maš prav.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

tomlin ::

DAJ RAZLOŽI TO PROFESORJEM TULE. NAS PA NE GNJAVI.

HTTPS://WWW.WAVEFORM.COM/

TALK TO A SIGNAL EXPERT: 1-800-761-3041 Email

Daniel ::

tomlin je izjavil:

DAJ RAZLOŽI TO PROFESORJEM TULE. NAS PA NE GNJAVI.

HTTPS://WWW.WAVEFORM.COM/

TALK TO A SIGNAL EXPERT: 1-800-761-3041 Email


Vsekakor je dobro vprašanje kdo tukaj gnjavi...

Tidule ::

tomlin je izjavil:

DAJ RAZLOŽI TO PROFESORJEM TULE. NAS PA NE GNJAVI.

HTTPS://WWW.WAVEFORM.COM/

TALK TO A SIGNAL EXPERT: 1-800-761-3041 Email

Ne samo da ti osnovno poznavanje mrezne terminologije dela tezave, ocitno je problem tudi v znanju anglescine.

Pac kakorkoli obracas zadeve obstaja jasna locnica med infrastrukturo, ki temelji na fizicnih povezavah (access point) in tisto, ki temelji na brezzicnih (repeater, booster, whatever...). Zdaj pa veselo tuli dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

clancy ::

Tudi jaz imam Tp-Link Ax73. Nameščen je v sobi na južni strani hiše zraven Telekomovega modema Innbox v60-u, ki je v bridge modu. Pokritost in hitrost je povsod po hiši dokaj dobra, razen v najbolj oddaljenih prostorih na severni strani hiše in na dvorišču.
Imam možnost potegniti utp kabel do prostora na severni strani hiše, da izboljšam pokritost še v teh prostorih in na dvorišču.
Katero dostopno točko mi priporočate, da bo brezžično omrežje čim bolj stabilno in brez prekinitev pri preklapljanju med routerjem in AP? Je to kakšen EAP245, ali pa lahko v poštev pride tudi kakšen cenejši router ali AP?

polde66 ::

@clancy za v ta namen sem si nabavil ax10. Za to kar je njegov namen je ok in imam pokrit vrt.
polde

Furb ::

Povecal bi rad pokritost wifi v hisi. Spodnji stuk je a1 router, v zgornji dodam router. Ena tv spodaj, ena zgoraj. V spodnjem je en stacionarni, v zgornjem pa mini pc. Kaksne nastavitve so potrebne? Kaksen router? Pride v postev mesh?

clancy ::

polde66 je izjavil:

@clancy za v ta namen sem si nabavil ax10. Za to kar je njegov namen je ok in imam pokrit vrt.


Kako pa imaš vse skupaj nastavljeno?

polde66 ::

@clancy imam ga preko powerline adapterja nastavljenega kot AP. Simpl. Drugač ga itak ne moreš kot AP. Malce sem študiral kaj mi nabolje lahko za najmanj denarja podaljša signal. Verjetno ne bi bili kaki ojačevalniki toliko efikasni kot to. Na Amazon de pride ax10 49 eur (+poštnina) seveda če še kaj vzameš zraven kar potrebuješ se ti to splača čene pa mimovrste ali podobno. Na vrtu bo v paviljonu poleti oz. ko bo topleje projektor, platno, spletni radio...
polde

maticm ::

polde66 je izjavil:

@clancy imam ga preko powerline adapterja nastavljenega kot AP. Simpl. Drugač ga itak ne moreš kot AP. Malce sem študiral kaj mi nabolje lahko za najmanj denarja podaljša signal. Verjetno ne bi bili kaki ojačevalniki toliko efikasni kot to. Na Amazon de pride ax10 49 eur (+poštnina) seveda če še kaj vzameš zraven kar potrebuješ se ti to splača čene pa mimovrste ali podobno. Na vrtu bo v paviljonu poleti oz. ko bo topleje projektor, platno, spletni radio...


Polde, ali se kaj pregreva AX10? Oklevam med AX10 in C80

polde66 ::

@Maticm Na otip ni ravno vroč, bi rekel da je bil Asus RT-N66U toplejši, kakšnih konkretnih informacij pa ne morem dat ker nimam premium dostopa.
polde

Choc ::

Odsvetujem nakup TP-Link Archer AX50, Wi-Fi 6, AX3000, ker zelo pogosto pade WiFi - pomaga le reset routerja. Nameščen je najnovejši firmware in še vedno ni rešitve za to. Alternativni firmware (npr. DD-WRT) tudi ni na voljo, ker mislim da ima Intel CPU ... Najslabši router, ki sem ga kdaj kupil.

d4vid ::

Choc je izjavil:

Odsvetujem nakup TP-Link Archer AX50, Wi-Fi 6, AX3000, ker zelo pogosto pade WiFi - pomaga le reset routerja. Nameščen je najnovejši firmware in še vedno ni rešitve za to. Alternativni firmware (npr. DD-WRT) tudi ni na voljo, ker mislim da ima Intel CPU ... Najslabši router, ki sem ga kdaj kupil.


Jaz sem kupil ASUS RT-AX55 in nimam najmanjšega problema s njim. Sem gledal tudi omenjenega TP Linka, pa glede na dosedanje izkušnje s Asusi, vzel Asusa.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

ngc2392 ::

@choc: ga imam že eno leto, pa kakih "pogostih" izpadov ne beležim. lahko pa bo šele začel :)
United We Stand, Divided We Fall

fopi ::

Sem imel TP-link, ni bilo variante imeti Mesha. Prodal in kupil 2x Asus. Zadovoljen. Mesh dela kot mora.

Choc ::

Trenutno sem nastavil na računalniku, da se poveže z WiFi 4 protokolom namesto WiFi 6 (zaradi česar sem kupil ta router...).
Zaenkrat dela par dni stabilno. Če še to ne bo delalo ga vržem v smeti ...

(pred tem sem imel ASUS router na katerem je bil Tomato in je delalo kot urica, dokler ni hardware po skoraj desetih letih crknil)

ngc2392 ::

@choc: za foro izklopi vse te marketinške fore kot beamforming, mu-mimo, air fairness, ofdma...ker če nimaš VSEH naprav, ki podpiraje te standarde, je bolj kot ne brez veze. meni je air fairness pošteno bremzal promet preko wifija (imam optiko 300/50). sprobaj...zgubiti nimaš nič.
United We Stand, Divided We Fall

JamesQ ::

Živjo

Uporablja kdo Turris Omnia router?

https://www.turris.com/en/omnia/overvie...

LDŽ

mat xxl ::

fopi je izjavil:

Sem imel TP-link, ni bilo variante imeti Mesha. Prodal in kupil 2x Asus. Zadovoljen. Mesh dela kot mora.



Ali ta drug router, ki sledi dela, kot AP, ali kako to skonfiguriraš, sprašujem zato, ker bom kmalu tudi jaz rabil še enega AX- a za Mesh.

Shkorc ::

JamesQ je izjavil:

Živjo

Uporablja kdo Turris Omnia router?

https://www.turris.com/en/omnia/overvie...

LDŽ


Imam prvo verzijo, ki je bila financirana preko Indiegogo.

Vse štima, edino wifi ni vreden počenega groša.

robo125 ::

Gledam za čim cenejši ruter in izbiram med tema:

Asus brezžični usmerjevalnik RT-AC51U Dual-Band, 802.11ac/a/g/b/n, 750Mbps
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...
in
Asus Brezžični router RT-N12E
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Razlika je kvečjemu 5GHz support pri ta prvem. Gledam res čim ceneje, na ruter bodo priklopljene max 3 naprave in samo ena ima 5GHz support, tako da ne vidim smisla da bi kupil ta dražjega...?

Na Asus sem se osredotočil, ker so mnenja dobra, naj bi imeli update, (čeprav za ruterje nad 100eur) in zaradi tega članka:
https://racunalniske-novice.com/tudi-do...

Ima smisel kupiti dražjega? Ne igra se igric preko spleta, ni TV-ja, samo youtube, pošta, splošna uporaba.

Pripombe dobrodošle.

Han ::

Izbrana nimata niti gigabitnih LAN/WAN portov. Archer C6U je danes minimum.

https://www.shoppster.com/sl-SI/p/07081...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

d4vid ::

RT-AC51U imam doma. Škoda, da ima 5GHz, če podpira 10/100Mbit lan. Zaradi tega sem ga menjal s RT-AX55.

Drugače pa dela solidno, 4x mobiteli, 3x prenosnik, namizni PC in par esp8266 stikal/senzorjev. Delalo bp.

Menjal sem pa zaradi počasnega lana, da sem lahko kopiral hitreje na/iz NAS-a.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

klempo ::

Predlogi za napeljavo mreže po stanovanju (50m2) - kuhinja z dnevno in 2 sobi (spalnica + delovna soba)

Ponudnik bo T-2 in tale njihov innbox res slabo pokriva z wifi, edina želja je da bi bil TV v dnevni povezan žično (app ima preveč delaya) in pa wifi bi imel rad po celi površini stanovanja.

Zaenkrat je ideja modema v hodniku, utp speljati v dnevno, nato pa z AP pokriti ostalo

maticm ::

Ali Asus RT AX55 podpira ethernet backhaul oziroma ga celo kdo uporablja za razširitev AiMesh preko eth?
Imam namreč uporabiti 2x AX55 med sabo povezana preko ETH za razsiritev Mesh

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maticm ()

Motion ::

klempo je izjavil:

Predlogi za napeljavo mreže po stanovanju (50m2) - kuhinja z dnevno in 2 sobi (spalnica + delovna soba)

Ponudnik bo T-2 in tale njihov innbox res slabo pokriva z wifi, edina želja je da bi bil TV v dnevni povezan žično (app ima preveč delaya) in pa wifi bi imel rad po celi površini stanovanja.

Zaenkrat je ideja modema v hodniku, utp speljati v dnevno, nato pa z AP pokriti ostalo


JSt mam flet cca 100 m2 (cca 9x11m) (debeli zidovi so nosilni). Router mam v desnem zgornejm kotu v dnevni sobi (rdeč kvadrat).
 flat

flat



Ob routerju imam 40 dBm medtem ko imam v sobi 2 še vedno 75-80dBm kar še omogoča browsanje in youtube.

Pomoje za flet 50m2 rabiš samo en dober router za okrog 70e in bi moral zadovoljivo pokrit cel flet iz katerega koli vogala.

blackbfm ::

Ob routerju imam 40 dBm medtem ko imam v sobi 2 še vedno 75-80dBm kar še omogoča browsanje in youtube.

Pomoje za flet 50m2 rabiš samo en dober router za okrog 70e in bi moral zadovoljivo pokrit cel flet iz katerega koli vogala.


To lahko drži v tvojem primeru, pri drugih ne nujno

bajsibajsi ::

Se strinjam z Motion. Dober router 50 kvm (obicajna) stanovanja solidno pokrije. Sem preprican, da v vecini celo s 5G.

Danijel9 ::

Pozdravljeni,

v hiši imam tale router, ki mi dokaj dobro pokriva vse prostore:
https://www.linksys.com/nz/wireless-rou...

Želel bi razširiti mrežo oz. doseg še v garažo in dvorišče (zaradi wifi kamer), zato imam namen nabavit dodaten router, ki bi ga namestil v garaži (do tja imam od Linksys-a povezan že UTP kabel) . V planu imam nekaj od TP-Link, recimo tole:
https://www.enaa.com/brezzicni-usmerjev...
Dobra izbira glede na ceno? Predlogi glede boljših routerjev?

Kasneje bi omrežje nadgradil še z mesh sistemom: https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...
bo tole delovalo?

Lp,
D

Boobiz ::

Če kdo išče kaj konkretnejšega za kako DIY varianto firewalla za precej dostojno ceno, potem je tole dobra izbira: J4125/8G RAM/128G SSD/4xRJ45 2.5GBE/i225-V

Imam trenutno sistem z istim SoCjem, ampak Realtek NICi in se driverji sesedajo na pfSense 2.6.0. Sem rajši rollbackal nazaj na 2.5.2, kot da menjam sistem (kot sem prvotno razmišljal). Je pa tole iz linka hudičevo dobra bomba, ker ima i225-V NICe, ki bodo supportani do 2034 kar je bomba.
I'm drunk, what's your excuse?

klempo ::

poleg nosilnih sten so tu še kot neke kombi plošče, mislim da ne bi smelo biti kakih težav s signalom

AX50 bi bil ok?

Vanadium ::

Boobiz je izjavil:

Če kdo išče kaj konkretnejšega za kako DIY varianto firewalla za precej dostojno ceno, potem je tole dobra izbira: J4125/8G RAM/128G SSD/4xRJ45 2.5GBE/i225-V

Imam trenutno sistem z istim SoCjem, ampak Realtek NICi in se driverji sesedajo na pfSense 2.6.0. Sem rajši rollbackal nazaj na 2.5.2, kot da menjam sistem (kot sem prvotno razmišljal). Je pa tole iz linka hudičevo dobra bomba, ker ima i225-V NICe, ki bodo supportani do 2034 kar je bomba.


Lahko probaš še openwrt, baje intel zelo dobro deluje na njemu. Nekaj podobnega tudi jaz iščem samo da bi jaz imel 2x SFP+ port in bi dal v en vhod direktno T-2 optiko, iz drugega pa 10gbit link v neki switch..., na koncu bom pa pomoje sam sestavil si kiblo z nekim low power procesorjem...

Boobiz ::

Intel najbrž na vsakem sistemu deluje kot treba, ker so le malo bolj resni kot Realtek. Se mi pa zdi, da bi bil openWRT downgrade proti temu kar trenutno lavfam. Četudi ni, me ful nima začet ponovno. :D
Tudi če menjam hardware, je restore as easy as sprememba imen interfacov v XMLu in voila.
I'm drunk, what's your excuse?

mirkuma ::

Za vse lastnike ASUS routerjev:
https://www.trendmicro.com/en_us/resear...
https://www.asus.com/content/ASUS-Produ... (in klik na 03/17/2022 Security Advisory for Cyclops Blink)

Razlog več za posodobitev FW na zadnjo verzijo.
...all those moments will be lost in time, like tears in the rain...

Motion ::

Čeprav je open source, a obstaja kje kakšne review kolk dejansko je varen OpenWRT. Al velja bolj kot za linuks 15 let nazaj. Security through Obscurity.

Daniel ::

Glede na to, da se resno posodablja mislim, da ne bi smelo biti težav.

blackbfm ::

Glede na to, da se resno posodablja mislim, da ne bi smelo biti težav.


problem pri openwrt je da novejše naprave sploh ne podpirajo alternativnih firmwareov oz slabo, starejše naprave z dobro podporo pa niso več dovolj zmogljive za vse posodobitve

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Daniel ::

To je potem bolj problem proizvajalcev, ki stranke pač vežejo na svoj firmware. Ko podpora usahne pa pač kupi novega.

Vanadium ::

Ja nažalost proizvajalci zelo slabo podpirajo opensource, kar je res škoda... Res pa je da če hočeš zmogljivost je skoraj nuja x86 kibla, na to pa pokneš komot OpenWrt, pfSense, OPNsense, Sophos,...

Choc ::

Težave z WiFi-jem na TP-Link Archer AX50 sem na koncu rešil z Ubiquiti airCube za dobrih 30 EUR :)

 Ubiquiti airCube

Ubiquiti airCube

tomlin ::

Dober članek z nekaj bistvenimi uporabnimi nasveti.

https://racunalniske-novice.com/kako-op...

Nikonja ::

Za vse lastnike Tp-link ruterjev ki podpirajo mesh, sem najdel (prebral na enem forumu) da edini extender ki dela kot mesh in da ima backhaul opcijo (ga lahko povežeš na kabel) je njihov WPA8631P. Vsi ostali delajo kot mesh/extenderji kar je za en k... če je signal tam kje je extender že sam po sebi slab.
WPA8631P je sicer wifi5 (ac) powerline adapter ampak obstaja tudi wifi4 verzija - razlika v ceni ni velika.

Choc je izjavil:

Težave z WiFi-jem na TP-Link Archer AX50 sem na koncu rešil z Ubiquiti airCube za dobrih 30 EUR :)

 Ubiquiti airCube

Ubiquiti airCube



Ampak tvoj AX50 je ax (wifi6) ruter, ta AirCube je 802.11n AP - tko da bo razlika v hitrosti kar velika!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

Choc ::

Ja, zavedati se je potrebno razlike v hitrosti. Mislim da zmore ta majhna škatlica procesiranje max 350 megabitov, CPU več ne zmore :)
Tako da kdor rabi večje hitrosti brezžičnega prenosa, potem to ni za njega. Je pa zelo majhna, dovolj poceni in se napaja preko micro USB ali preko ethernet kabla (PoE). Zaenkrat deluje zelo stabilno in brez težav.

WiFi na AX50 mi je na žalost deloval zelo zelo slabo in nezanesljivo in sem zaenkrat bolj zadovoljen s to škatlico (raje počasi pa zanesljivo :D). V prihodnosti bom verjetno prešel na UniFi Access Point WiFi 6 Lite - https://eu.store.ui.com/collections/uni...
««
110 / 126
»»