» »

Kateri router?

Kateri router?

««
64 / 127
»»

SeMiNeSanja ::

Vedran je izjavil:

Mal sta me zmedli glede tega dve temi kateri sem prebral na internetu:
1.
https://forum.synology.com/enu/viewtopi...
V kateri sem prebral naslednje:
So you can give a "fixed IP reservation", within the DHCP range itself, NOT outside the DHCP range.
2.
https://community.ubnt.com/t5/EdgeRoute...
V kateri Ubiquiti EdgeOS vrže naslednjo napako:
Warning: leased IP address [##########] not in any of the pools

Tudi prebral sem da nekateri Linksys-i in Netgear-i imajo podobne omejitve.
Zato pač vprašam če je kaj takega napačno početi.

Če tako piše, potem bo pa tako....
Jaz sem samo rekel 'običajno'. Seveda pa so možne kakšne posebnosti od izvedbe do izvedbe. RFC 2131 nič ne komplicira glede tega, v katerem območju bi se morale nahajati adrese za rezervacije.

wooted ::

So you can give a "fixed IP reservation", within the DHCP range itself, NOT outside the DHCP range.

to pomeni če je range 192.168.1. ne moreš dati 192.168.2 na fixed

MrStein ::

Eno je, če v DHCP kongifuraciji določiš, da en klient dobi vedno isti IP naslov. Taki naslovi so ponavadi v "range".

Drugo je, če mimo DHCP nastaviš (ročno) naslove. Ti morajo biti izven "range".

Sicer pa: probieren geht über studiren (po naše: probaj, pa boš videl)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

Sem šel še enkrat preveriti RFC in dejansko nikjer ni zahtevano, da bi se za "manual allocation" smeli uporabljati zgolj naslovi znotraj dinamičnega območja (range / pool).

Torej je vse odvisno od posamezne implementacije DHCP strežnika. Morda nekatere implementacije zahtevajo, da so naslovi za "manual allocation" uporabljeni iz območja dinamičnega poola, da bi se na ta način zmanjšalo morebitne konfiguracijske napake (da nebi kdo pomotoma vpisal naslov, ki je že nekje statično skonfiguriran v sami napravi in tako povzročil konflikt).
Po drugi strani pa to zmanjšuje fleksibilnost. Marsikdaj še kako prav pride, če lahko v rezervacijo vpišeš naslov, ki je povsem drugi kakor splošno adresno območje.

Npr. doma imam DHCP pool med x.x.x.200-245. Rezervacije za vse znane naprave pa imam med x.x.x.100-199.
Tako že iz aviona vidim, če se je prikradla na mrežo neka neskonfigurirana naprava - saj ima IP naslov nad 200.

Ahim ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Npr. doma imam DHCP pool med x.x.x.200-245. Rezervacije za vse znane naprave pa imam med x.x.x.100-199.
Tako že iz aviona vidim, če se je prikradla na mrežo neka neskonfigurirana naprava - saj ima IP naslov nad 200.

Kateri DHCP streznik pa je to da omogoca rezervacijo naslovov dolocenim napravam izven kateregakoli vnaprej dolocenega DHCP scopa (in brez eksterne dolocitve naslova, t.j. mimo DHCP)?

SeMiNeSanja ::

Npr. Windows server DHCP?



Ravno tako mi DHCP na WatchGuardu popolnoma nič ne komplicira glede območja, iz katerega vzamem IP naslove za rezervacije.

Kot sem rekel, v RFC nisem našel nobene zahteve/navedbe, da se to nebi smelo početi.

Ahim ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Npr. Windows server DHCP?



Ravno tako mi DHCP na WatchGuardu popolnoma nič ne komplicira glede območja, iz katerega vzamem IP naslove za rezervacije.

Kot sem rekel, v RFC nisem našel nobene zahteve/navedbe, da se to nebi smelo početi.

A na tvoji slikici si opazil tisti node, ki je nadrejen obkrozenim z rdeco in se njegova oznaka zacne s "Scope"?

Nima veze ali je alokacija dynamic/automatic ali iz reservation spiska, naslovi morajo biti vkljuceni v nek scope. Dodelujojejo se iz scopa, eni na en, drugi na drug nacin.

SeMiNeSanja ::

Ahim je izjavil:


A na tvoji slikici si opazil tisti node, ki je nadrejen obkrozenim z rdeco in se njegova oznaka zacne s "Scope"?

Nima veze ali je alokacija dynamic/automatic ali iz reservation spiska, naslovi morajo biti vkljuceni v nek scope. Dodelujojejo se iz scopa, eni na en, drugi na drug nacin.

Dlakocepiš zdaj glede besedišča.

Govora je bilo o tem, ali smejo biti v rezervacijah uporabljeni naslovi izven poola za dinamične alokacije.

Trditev je namreč bila, da se sme za rezervacije uporabiti izključno naslove iz območja dinamičnega poola, kar nekako ni najbolj logična zadeva - a jo očitno nekatere implementacije vsiljujejo.

Scope z osnovnim vprašanjem nima nič. Kakšen smisel pa bi bil, da bi enemu omrežju dodeljeval naslove iz nekega drugega? Logično potem, da ti tako neumnost tudi ne pusti vnesti (vsaj upam, da jo ne pusti).

Različne Scope definiraš, če uporabljaš strežnik preko DHCP Relay. Takrat potem imaš notri še naslove za druga omrežja. Za vsako omrežje svoj scope.

moat ::

25. feb 2019, 06:46:25 sem napisal v drugi temi:

Hojla, rabim pomoč. Pri mrežah mi res ne gre, zato mi oprostite,če bom postavljal za vas bolj kot ne, neumna vprašanja. Imam Telekomov modem/router Innbox V50U, na katerem mi ne deluje Media server. Mi je pa odlično deloval na prejšnjem Fritz!Box-u 7360, dokler ga ni skurila strela. V tem času sem za Media server uporabljal TVersity. Saj je v redu, toda da deluje Media server mora biti računalnik skozi prižgan. In zdaj me daje rahla nostalgija po prejšnjem Fritzu :). In Fritza se dobil po izredno ugodni ceni, ki pa mi ga Telekomovi operaterji nočejo povezati v omrežje, kot modem/router (namesto Innbox-a). Še več, nekdo tam me je hotel celo prepričati, da tega ne morejo napraviti, ker tega Fritz-a Telekom ne uporablja in ga nikoli ni, čeprav sem mu dokazoval, da sem ga imel sam. Kakorkoli, rad bi oba modema/routerja povezal tako, da bi imel Innbox V50U funkcijo modema, Fritz!Box 7360 pa routerja in bi se slednji povezoval preko Telekoma. Torej, moj cilj je, da Innbox V50U postavim v Bridge mode, Fritz!Box pa povežem z njim, oziroma preko njega.
Nekaj sem že bral in poizkušal, pa mi ne gre. Innbox sem sicer že postavil (vsaj mislim tako) v Bridge mode (izklopil sem PPPoE pod Advanced Setup > Internet), ko pa sem nameraval povezati Fritza in se prijaviti preko njega v PPPoE (uporabniško ime in geslo) pa mi ni ratalo, sploh :).
Zanima me:
1. Kako s kablovjem povežem Innbox-a in Fritz-a? Ali lahko Fritza priklopim na Innbox na GE1, ki je gigabitni port ali ga moram na ETH1? Ali potem na Fritzu povežem ta isti kabel kabel v WAN port ali ETH1?
2. Kako nastavim (če sploh) IP-je v Innboxu in v Fritzu (če ima Innbox IP 192.168.1.1, Fritz pa 192.168.178.1 - slednjega pa se ne da npr. spremeniti v 191.168.1.2)?
3. Ali moram V Innboxu izklopiti WI-FI?
4. Kako bo ta Bridge mode vplival na Innbox, saj imam nanj povezana dva TV- Box-a?
5. Po ožičenju samo še vpišem uporabniško ime in geslo v Fritz-u, da se povežem na internet preko PPoE ali moram storiti še kaj drugega? Npr. moram na Innboxu disejblati DHCP (kako bo to vplivalo na TV-Box) in ali moram isto napraviti na Fritzu?
6. Moram storiti še kaj, da bo zadeva delovala?

Dan, dva za tem sem napisal:

Sem se povezal s tehnično pomočjo Telekoma. Malce so me sicer razočarali, vendar sm po nekaj klicih prišli do ugotovitve, da tale povezava ne bo šla s preprostega razloga, ker gre za dva modema in ne za samo modem router. To je ena stvar.
Drogo pa so me poizkušali povezati samo z Fritz!Box-om 7360, vendar ga niso našli v svoji Telekomovi bazi in pravijo, da je lahko bil priključen pri drugem operaterju. In ker je temu tako mi ga ne morejo priključiti v njihov sistem.
Zdaj imam torej Fritza priključenega kot dostopno točko (vsaj menim, da je tako) oz. kot stikalo, na katerem deluje tudi WI-FI (tako se lahko zdaj brezžično povežem z Innbox-om ali Fritz-em. Toda to ni to, ker mi Media server v Fritz-u ne deluje. Mi zazna zunanji disk, datoteke mi indeksira, preko vmesnika v Fritzu so vidne, TVbox pa jih ne zazna, kot priključne zunanje naprave.
Kakšna podpora bi bila dobrodošla, res.

Danes pa vas ponovno prosim za komentar na prvi in drugi zapis ali pa vsaj na odgovor na moje vprašanje spodaj.

Razmišljam, da bi se odpovedal "zajebanciji" S Fritz!Box-om 7360 in bi nabavil TP Link Archer C1200 https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik... ali Asus RT-N18U https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik.... Kateri bi bil boljši nakup?
Sicer dual band ne potrebujem, potrebujem pa soliden domet WI-FI, gigabitne porte, zelo važno je, da ne bi imel probleme s povezovanjem z Innbox V50U, ki ga bo operater nastavil na bridge mode in da ima DLNA media server (na router bi priključil zunanji disk). ASUS RT-AC58U mi je malce predrag. Pri Asusu RT-N18U pa imajo nekateri težave z brezžično povezavo. Sem pa na bakrenih paricah, ker optike na moji lokaciji žal ni. Hvala za odgovore.

Han ::

Jaz bi poskusil z Asus RT-AC58U, ki ima 4-jedrni procesor, USB 3.0 in soliden media server.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

moat ::

Han hvala, toda zame je malce predrag. Kaj pa če npr. dobim RT-N18U za polovično ceno - rabljenega? Kot sem bral poste nazaj, ga tudi sam večkrat priporočaš. Poleg tega ima tudi US 3.0 priključek.

Han ::

Ta ima 800 MHz enojedrni CPU in 2× več spomina (256 MB). Nisem prepričan, da ima enako zmogljiv Media Server, je pa možno, da bo delovalo.

moat ::

Hvala, Han.

moat ::

Han, kaj pa rabljen RT-AC66U, za polovično ceno? Ima isto zmogljiv Media server? Ali je boljši RT-AC58U?

Han ::

Samo če je revizija B1, ki ima nov CPU, USB 3.0 in boljše hlajenje. AC66U B1 je bolj zmogljiv.

moat ::

Hvala, torej AC58U je prva izbira. LP, moat.

vrossi46 ::

Kaka pa je razlika med AC66U B1 in AC68U?

Lp
vrossi46

Han ::

AC68U stoji pokončno, ima odstranljive antene in starejši 800 MHz porcesor. AC66U B1 ima novejši 1 GHz procesor.

vrossi46 ::

Se pravi čeprav je AC66U B1 cenejši,je boljši?
A se da na njega torrente vleč,s tem mislim kr preko routarja in da je pc ugasnjen?

In še to,a se da kak tomato na njega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vrossi46 ()

vrossi46 ::

Kaj pa ta ki ga bo moat nabavil?
AC58U,kaka je pa tu razlika še z tema dvema?

Han ::

V teoriji je AC66U B1 boljši, v praksi pa je ponavadi AC68U pred njim. Tomato lahko daš na AC68U, a verjetno ne na prav vsako revizijo routerja. Vse, kar sprašuješ, ve stric google...

https://www.teamos-hkrg.com/index.php?t...

Za specifikacije guglaj npr. "RT-AC58U wiki".

AC58U ima počasnejši AC wifi in šibkejši procesor, ki je sicer 4-jederni, in pol manj spomina. Antene niso odstranljive, dve sta za A,B,G,N, dve za AC standard.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

moat ::

Torej, samo za info. Odločil sem se za rabljenega Asusa RT AC-66U B1, čeprav je bil tudi rabljen Asus RT AC-58U na razpolago. Dobil ga bom iz AT s tele strani https://www.willhaben.at/iad. Sicer ni več v garanciji, bojda pa odlično deluje, vsaj tako je zagotavljala lastnica. No, bomo videli. Dobim pa ga za 40€, medtem, ko je npr. Asus RT AC-58U https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und... še na voljo in je še celo v garanciji, toda brez računa :( in nekoliko dražji. Bomo videli. Pri rabljenih stvareh pač vedno obstaja določeno tveganje. Upam pa na najboljše. LP, moat.

Invictus ::

Kak predlog za majhen router brez zunanjih anten?

Ne rabim dosega, niti ne zadnjih Wifi standardov. Edini pogoji so:

- interna antena
- majhnost
- 4 LAN porti 1 Gbps (lahko tudi več)
- možnost dd-wrt ali kaj podobnega
- podpora standarda a (5 Ghz)
- USB, eSATA, in ostali porti me ne zanimajo...

Se mi zdi, da so kar izginili iz trga s temi novimi standardi....
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mzakelj ::

https://www.techtrade.si/brezzicni-usme...
https://www.techtrade.si/brezzicni-usme...

Evo ene dva takšna routerja katera bi morala zadostovati tvojim potrebam.

fujtajksel ::

Kdo ve kako se obnese Mikrotik RB4011? https://wikidevi.com/wiki/MikroTik_Rout...
Notri popularni QCA9984, ki je tudi v Netgear R7800, Synology RT2600ac itd, tudi izgleda v podobnem cenovnem razredu.
https://wikidevi.com/wiki/Netgear_R7800
https://wikidevi.com/wiki/Synology_RT26...

darkolord ::

Te zanima kaj konkretnega? Hiter je.

c3p0 ::

Obnese se dobro, sploh pa RouterOS je zmaga.

igorpec ::

c3p0 je izjavil:

Obnese se dobro, sploh pa RouterOS je zmaga.


Hiter je, RouterOS je tudi kul ampak podpora še ni čisto ok ... kar je sicer pričakovano za novo napravo dandanes. Moj je trenutno na polici - čakam bolj stabilen firmware oz. da najdem čas in pogledam, če je napaka morda na moji strani.

Problema:
- sfp modul se ob zagonu včasih ne poveže. Obvisi in moraš vklop/izklop modula narediti ročno nekajkrat. Dobro, to se lahko nekako obide - ko enkrat povezavo vzpostavi, ta deluje.
- vsake toliko mi DNS translacija obstane.

Konfiguracija mi brez bistvenih sprememb deluje brezhibno na RB2011.

Kateri fw poganjate?

Kamion ::

@igorpec: Zelo dobra alternativa MikroTiku je Ubiquity EdgeRouter X:
https://www.eurodk.com/en/products/ubnt...
https://www.eurodk.com/en/products/ubnt...
Tale majhna škatlica brez problema deluje in servira omrežje okoli 120 naprav. V treh mesecih se nikoli ni obesila, razlika je noč in dan proti temu kar smo imeli prej za glavni router -> Asus RT-AC68U - sicer dobra naprava ampak nezanesljiva, obesila se je vsak teden in ni bilo druge kot hard reboot.
Je pa to samo router in stikalo (odvisno kako si skonfiguriraš), WiFi AP pa ni vgrajene!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kamion ()

SeMiNeSanja ::

Kamion je izjavil:

@igorpec: Zelo dobra alternativa MikroTiku je Ubiquity EdgeRouter X:
https://www.eurodk.com/en/products/ubnt...
https://www.eurodk.com/en/products/ubnt...
Tale majhna škatlica brez problema deluje in servira omrežje okoli 120 naprav. V treh mesecih se nikoli ni obesila, razlika je noč in dan proti temu kar smo imeli prej za glavni router -> Asus RT-AC68U - sicer dobra naprava ampak nezanesljiva, obesila se je vsak teden in ni bilo druge kot hard reboot.
Je pa to samo router in stikalo (odvisno kako si skonfiguriraš), WiFi AP pa ni vgrajene!

Me kar zmrazi, ko v istem stavku preberem "120 naprav" in "Asus xxxx". Skrajno neresno. Skrajno neodgovorno.
Edgerouter....ja je lušten, enostaven in poceni ROUTER.
Kaj pa security? Pri 120 napravah, če to niso študenti ali neki random hotelski in podobni gostje (kjer ne smeš vtikati nosa v promet), rabiš malo več varnosti, kot ti omogoča packet filter. Že razmišljal o tem?

Kamion ::

Tako se zgodi, ko postavljajo omrežje ljudje brez izkušenj iz industrije.
Ko smo postavljali EdgeRouter X, nam niso verjeli, še celo smejali so se nam, češ taka majhna napravica bo kao boljša kot super duper Asus. Ampak od kar je postavljen, ga ni bilo treba sploh taknit, zanesljivost EdgeMax naprav je pač 10000x boljša od HomeGamer naprav.
Ta router imamo postavljen v manjšem študentskem domu ~60 ljudi. Po neki hudi varnosti zaenkrat ni bilo potrebe oz. se sploh ni razmišljalo.

SeMiNeSanja ::

Kamion je izjavil:

Tako se zgodi, ko postavljajo omrežje ljudje brez izkušenj iz industrije.
Ko smo postavljali EdgeRouter X, nam niso verjeli, še celo smejali so se nam, češ taka majhna napravica bo kao boljša kot super duper Asus. Ampak od kar je postavljen, ga ni bilo treba sploh taknit, zanesljivost EdgeMax naprav je pač 10000x boljša od HomeGamer naprav.
Ta router imamo postavljen v manjšem študentskem domu ~60 ljudi. Po neki hudi varnosti zaenkrat ni bilo potrebe oz. se sploh ni razmišljalo.

Tam bolj rabiš dober QoS in limitiranje pasovne širine, kot kaj drugega....
Ali dobro prepoznavo aplikacij, da bi blokiral torrente. Samo potem ti zaobidejo s kakšnim VPN, tako da je bolje, če lahko na osnovi aplikacije omejiš max. bandwidth.
Tako potem torrent sicer dela, ne bo pa požrl cele pasovne širine.

Če potem še IPv6 spustiš skozi... no, potem lahko hitro precej pestro postane, če imaš ta prave lumpe na mreži...

Ampak tako v principu... se bi strinjal, da v takem okolju naj vsak sam poskrbi za svojo varnost. Če jim hočeš ti skrbeti, imaš koj kakšne tečneže glede 'privacy-ja' za vratom.

seminal ::

Trenutno imam asusa AC68U ampak se mu malo že poznajo leta. Zanima me tale router netgear R7800 in pa asas ac86u, katerega priporočate. Mi je pa Merlin softwear všeč. Pa fajn je da ima noter FTP, SAMBA, MEDIA server ter torrent client. Hvala za odgovor.

tebodi ::

moat je izjavil:

Torej, samo za info. Odločil sem se za rabljenega Asusa RT AC-66U B1, čeprav je bil tudi rabljen Asus RT AC-58U na razpolago.

Čeprav si že rešil zadevo, se oglašam mimogrede, ne da bi prebral vse zadnje strani (se opravičujem če ste vse predelali).
Mislim da je vredno omeniti možnost "DOUBLE NAT", ki jo dlje časa brez posebnih problemov laufam tudi sam.

Torej če imaš 2 wifi routerja so prednosti, če laufaš oba:
-če drugi/notranji pade dol, se wifi povežeš s prvim in še vedno urediš problem oz. uporabljaš internet,
-kabelski modem+wifi router od operaterja je navadno zanič,
-če ga že moraš zamenjat, zamenjaš samo prvega=od operaterja, ni potrebe po ponovnem konfiguriranju vsega na novo,
-lahko ločiš/segmentiraš omrežji, v določenem oziru je (lahko) varnost večja, zaradi ločenosti (eno omrežje npr. nameniš "nepredvidljivim" IoT napravam) itn.

Negativni vidiki, ki pa tudi niso nerešljivi:
Anything that automagically open up holes in your firewall (for instance, as BitTorrent client might use uPNP to get a port opened for itself without direct user intervention) is going to fail, because it can't access the 'outer' NAT. Otherwise, it's a bit of added latency (not likely to be significant) and you're paying to power two devices instead of one

Ker nisem non-stop na tekočem z vsem, bom tukaj še vprašal:
Glede vseh variant routerjev, ki sami laufajo torrente ali serverje, po mojih zadnjih informiranjih so še vse variante (razen ultra dragih, kjer si na istem), relativno slabo delujoče in je kombinacija s Torrenti + Plex na PC-ju (prenosniku) še vedno najboljša varianta za media server?

knap ::

Stanovanje cca 80m2

Kaj priporočate za cca 100 eur, da ima dober domet, hitrost, stabilno delovanje.

Ali je 100 eur primerna investicija oz je potrebno odšteti še več EUR?

Hvala

LP

Invictus ::

Kupiš dva poceni wifi routerja in je to to...

Bolje kot enega dragega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

MrStein ::

En dober ruter rabi v vsakem primeru.
Ter: zakaj bi se hecal s "poceni" wifijem in z morebitnimi težavami?

Poceni wifi bi imel smisla, če ga doda zraven obstoječega WLAN ruterja (ki ga ima od ponudnika).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

fujtajksel ::

MrStein je izjavil:

En dober ruter rabi v vsakem primeru.
Ter: zakaj bi se hecal s "poceni" wifijem in z morebitnimi težavami?

Poceni wifi bi imel smisla, če ga doda zraven obstoječega WLAN ruterja (ki ga ima od ponudnika).


Pri 80m2 je precej verjetno (sicer odvisno od konfiguracije in sosedov) da en dober ne bo dobro pokril celega stanovanja, dobiš pa za isti denar dva cenejša ki bi ga.
Ja če te ne moti da ima ISP admin dostop v tvoj LAN lahko uporabiš tudi njegovega.
En dober ruter rabiš če veš da ga rabiš, če pa ne veš (npr če hočeš samo udobno surfat po webu po celem stanovanju in nič več) pa mogoče niti ne ;)

Invictus ::

80m2 je skoraj nemogoče pokriti z enim APjev, sploh glede na način zidave blokov, ko je znotraj po sredi večinoma ena nosilna železobetonska stena. Sploh pri tako velikih stanovanjih.

Glede na ceno routerjev danes se sam spet nagibam k temu, da si lepo kupim Mini PC z Dual Lan in gor Linux Router/Firewall, recimo IPFire...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

mzakelj ::

Sam si lastim tega : https://www.pcplus.si/racunalnistvo/mre...

In pokrije komplet stanovanje v bloku, 60 kvadratov. Je pa res da je eno nadstropje. Nisem pa meril izven stanovanja. Skozi 2 stene dobim na 2.4 kar pač podpira okrog 70 mega

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

knap ::

Hvala za vaše odgovore.

Da povem malo več. Gre za stanovanje v hiši. Nobena stena ni armirana z železom.

Kaj torej predlagate za cca 100 eur?

Morda tega:

https://www.amazon.de/RT-AC68U-Gigabit-...

Kako je z temi Mikrotiki, se dobi kaj pametnega za 100 eur ali je to vse že višji rang.

LP

Han ::

Jaz imam RT-AC58U praktično v kleti, pa pokrije skoraj celo hišo - pritličje in nadstropje. Seveda so hitrosti v malo bolj odročnih legah ustrezno nizke.

Gagarin ::

Han je izjavil:

Jaz imam RT-AC58U praktično v kleti, pa pokrije skoraj celo hišo - pritličje in nadstropje. Seveda so hitrosti v malo bolj odročnih legah ustrezno nizke.


Imaš zelo "prepišno" bajto ;). Meni RT-AC68U ne pokrije pritličja in prvega štuka. Je zelo odvisno kakšno plato imaš (in stene). Pri meni je problem železobetonska plata.

fujtajksel ::

knap je izjavil:

Hvala za vaše odgovore.

Da povem malo več. Gre za stanovanje v hiši. Nobena stena ni armirana z železom.

Kaj torej predlagate za cca 100 eur?

Morda tega:

https://www.amazon.de/RT-AC68U-Gigabit-...

Kako je z temi Mikrotiki, se dobi kaj pametnega za 100 eur ali je to vse že višji rang.


Tisti je najbrž kar ok, če nimaš nekih drugih zahtev.

Za ta denar je pri Mikrotik hAP AC
https://www.mojpaket.si/mikrotik-brezzi...
(lite verzija tudi za pol tolk ampak tist je res bolj lite)
Ampak moraš računat da so za običajne smrtnike Mikrotiki zelo zafrknjeni za skonfigurirat čim ti Quickset kej ne ustreza.

knap ::

Potem verjetno mikrotik odpade, če nima enostavnega UI.

Gledam še tale ASUS AC68U in sem ugotovcil, da je prišel na trg leta 2013.

https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC68U

To pomeni, da gre za zelo star model, ali to ne pomeni da je že zastarel?

Mi lahko predlagate kaj novejšega, z novejšo strojno, programsko opremo.

Hvala

LP

Han ::

V tem času je Asus izdal "nešteto" revizij tega modela. E1 naj bi imel 1 GHz procesor, tako kot RT-AC66U B1, ki nima odstranljivih anten. Za B2 navajajo celo 1,4 GHz.

https://www.snbforums.com/threads/rt-ac...

fujtajksel ::

knap je izjavil:


Gledam še tale ASUS AC68U in sem ugotovcil, da je prišel na trg leta 2013.
https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC68U
To pomeni, da gre za zelo star model, ali to ne pomeni da je že zastarel?
Mi lahko predlagate kaj novejšega, z novejšo strojno, programsko opremo.


Pri routerjih je bilo precej napredka zadnje čase bolj v reklamnih gradivih kot v resničnem življenju. Več kanalov dejansko ponavadi deluje, razne napredne zadeve a la MU-MIMO, beamforming itd pa pogosto samo s kakšnimi napravami v idealnih razmerah ali pa celo sploh ne.
Pa novejše in boljše stvari so v glavnem v višjem cenovnem razredu, potem poglej npr RT-AC86U ali kaj na osnovi IPQ4018 https://wikidevi.com/wiki/Special:Ask?t...

polde66 ::

Jaz imam tole: https://www.amazon.de/Tenda-AC18-Dual-B...
kolikor sem gledal teste za preprosto uporabo ok.
Kar se mojih izkušenj tiče tudi zaenkrat.
https://www.mbreviews.com/tenda-ac18-ro...
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

mzakelj ::

Ubiquiti ap-je postavi pa bo. Pa en pameten router na začetku, ti asusi in podobne zadeve, tudi če imajo xxxx jeder so še zmerom na nizkem nivoju. Če hočeš res da dela kot mora boš moral na ubiquiti, mikrotik ali pa kak vigor je tudi ok. Sam sem se par let "hecal" s temi tp-linki, asusi,.... Nato sem popiz... in šel na mikrotik. Ko se enkrat navadiš ne greš drugam. Kar se tiče njihovega softwerja je izredno pregleden, na prvi pogled malo čuden, vendar imaš na youtube tutoriale kateri ti pokažejo kaj lahko narediš. Je pa res da mogoče za začetek nabaviš en HASP verzijo ( malo čez 20€ ) in se naučiš na njemu ( da ne podiraš trenutne konfiguracije ) in ko se ti zdi da obladaš greš na višji model. Ti pa stanejo ene 150-300 € ampak se splača. Če nisi ravno na kakem izredno nevihtnem območju ga boš kupil enkrat za zmerom.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

SeMiNeSanja ::

mzakelj je izjavil:

Če nisi ravno na kakem izredno nevihtnem območju ga boš kupil enkrat za zmerom.

Ja, samo problem je, da je tudi nameščen 'enkrat za zmerom' - se pravi, da ima firmware iz leta 0 ali celo -1 (odvisno, koliko časa ga je imel prodajalec na lagerju).

Posledično se potem tudi ni za čuditi, če gledaš statistiko blokiranega internetnega prometa in na veliko ven skačejo scan-i za Mikrotik management porti....

Pa ne narobe razumeti. Nočem reči, da je karkoli narobe z Mikrotikom. Samo v napačne roke ga ni najbolj pametno dajati. Je že tako, da je prezahteven za povprečnega domačega uporabnika, ki nima nič skupnega z informatiko.
Za tiste, ki pa so 'notri' v IT.... pa je Mikrotik nekakšen trade-off med ceno, zmogljivostmi in zoprnostjo upravljanja. Za določene reči odličen... za druge pa...nekako da bi rekel "Gospodje, a se hecate?". Kakorkoli obrneš, je še vedno 'le' usmerjevalnik. Če ga uporabljaš za karkoli drugega kot usmerjanje prometa, pa se dokaj grdo 'hecaš'....
««
64 / 127
»»