» »

Kateri router?

Kateri router?

««
50 / 126
»»

MrStein ::

WPS na OpenWRT ni privzeto vklopljen (razen če so to v novejših spremenili).

Poglej tule: https://wiki.openwrt.org/doc/uci/wirele...

Ali pa guglaj "OpenWRT WPS".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

vilonja ::

Sem ze pregooglal samo vidim, da moras to enablat preko terminala in ne gre preko webui-ja.

Zato bi sel raje kar na linksys firmware nazaj. Moram na kaj posebno pazit ko flasham. Samo iz uradne strani ga potegnem ter v webuiju izberem file ter ga flashnem- ne izberem keep settings.

https://volatilesystems.org/wps-setup-o...

Tukaj se mi zdi da lepo piše, a nimam pojma kako to izvesti. Zato bi raje sel kar nazaj na stock firmware.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vilonja ()

konspirator ::

Ni lažje vpisati en ukaz v terminal kot flashati nazaj ?
--

SeMiNeSanja ::

konspirator je izjavil:

Ni lažje vpisati en ukaz v terminal kot flashati nazaj ?

Kot vidiš, za ene očitno ni...?

čuhalev ::

Poznam ljudi, ki se dejansko izogibajo delu s terminalnom.

Vedran ::

Pač večina folka ni navajen na uporabo terminala...

zormanze ::

Zelo dolgo sem imel WRT54G, ki je žal včeraj crknil (vse lučke umrle).
Kaj priporočate za menjavo? Trenutno sicer v manjšem stanovanju (60 m2), vendar v roku leta predvidoma hiša v dveh štukih cca 130 m2. Nanj bi bil priključena TV (kabel ali wifi), telefoni, wifi printer, 2-3 wifi računala in 1 na kabel. Proračun je gibljiv glede na to, če za nekaj evrov več res dobim toliko več.
Hvala za pomoč
Anže

Han ::

Asus RT-AC68U ali RT-AC87U.

zormanze ::

Han je izjavil:

Asus RT-AC68U ali RT-AC87U.

Hvala za predloge. Kje sta omenjena toliko boljša oz imata dodano vrednost glede na mojega starega, cenovno razlika s prejšnjim je 50€ proti 200€? Hvala za razlago

Han ::

Tvoj je bil 200 MHz s 16 MB RAM, podpiral pa je WiFi G standard do 54 Mbps in žično do 100 Mbps (10 MB/s).

Asusa imata dvojedrni ~1 GHz procesor, 256 MB RAM, USB 3.0, podpirata WiFi N (600 Mbps @ 2,4 GHz) in AC (1900 oziroma 2400 Mbps @ 5 GHz) standard in žično do 1000 Mbps (100 MB/s). Poleg tega imata odličen AsusWRT firmware, ki omogoča marsikaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

čuhalev ::

Če je bil WRT54GL kos vsemu, potem jaz osebno ne vidim potrebe po dvojedrni procesorju in 16-krat toliko pomnilnika.
Za njegove potrebe bi bil WR1043ND povsem v redu in ne stane veliko. Kasneje, ob preselitvi pa se lahko dokupi dostopno točko AC.

Han ::

Če ostane na N standardu in enojedrnem procesorju, potem rajši Asus RT-N18U.

spyker123 ::

Za hišo z dvema nadstropjema bi jaz priporočal, da imaš dva ruterja srednjega razreda, vsakega za eno nadstropje, ki ju povežeš z utp kablom..imel boš boljši signal, kot pa z nekim ultra dragim ruterjem, s katerim ne boš imel povsod signala, kaj šele močnega..če imaš novogradnjo, si napelji utp kabel po hiši, ne bo ti žal..za računalnik ti je kabel zakon..

Nejc33 ::

Pozdravljeni,

Zanima me kateri wifi router priporočate. Imam videonarzor kjer imam povezane 4 wifi kamere. wrt54gl mi ne prenese internet takoj blokira.

Hvala!

Tilen ::

RT-AC68U
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

pirlo ::

Tilen je izjavil:

RT-AC68U

Ko le ne bi bil tak drag :P

MTB ::

zormanze je izjavil:

Zelo dolgo sem imel WRT54G, ki je žal včeraj crknil (vse lučke umrle).
Kaj priporočate za menjavo? Trenutno sicer v manjšem stanovanju (60 m2), vendar v roku leta predvidoma hiša v dveh štukih cca 130 m2. Nanj bi bil priključena TV (kabel ali wifi), telefoni, wifi printer, 2-3 wifi računala in 1 na kabel. Proračun je gibljiv glede na to, če za nekaj evrov več res dobim toliko več.
Hvala za pomoč
Anže


Preveri napajalnik.

reml ::

Zdravo,

Kupujem router za okoli 200EUR. Odločam pa se me temi tremi:
klik1
klik2
klik3

Si kdo lasti katerega izmed njih? Izkušnje?

lp, K
To go..where no computer has gone before ...

Tilen ::

Jaz mislim, da ima Asus za domačo uporabo trenutno daleč najboljši vmesnik med vsemi. Kako to, da si izločil vse njihove produkte? Poglej še kak RT-AC68U, RT-AC87U. Še bolje bi bilo, da nam napišeš, kakšne so sploh tvoje zahteve.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Nikonja ::

@reml

Lahko razložiš zakaj rabiš router za 200 eur če jih je malo morje ki omogočajo skoraj isto za veliko manj denarja. Ponavadi dražji modeli imajo samo večji pretok na ac standardu, pa linksys doda svojih 30% na ceno samo zaradi imena.
Jaz osebno imam Netgear R6400, pri nas ga ne prodajejo (ne vem zakaj) in sem razmišljal med njim im TP-link C7 - Netgear-a sem izbral največ zaradi beamforminga katerega Tp-link nima.
Če rabiš večjo pokritost je veeeeliko boljše vzet 2 cenejša ruterja in jih povezat v bridge z kablom. Vsa tista sranja z več kot tri antene so preseravanje z max dobičkom od cca 15% na moči signala (v relanih pogojih ne tista testna sranja ko pokrivajo hišo do 2.000 kvadratov).

smacker ::

Ruter za 200eur ma boljši CPU in več RAMa (ponavadi še kak enterprise bonbonček). Za domačo rabo bedarija, če pa strežeš net 50 uporabnikom v kakem lokalu, pa nuja. @remi raje kot "rabim ruter za 200eur" napiši "rabim ruter za ???/??? linijo, ? naprav in da vleče ? metrov skozi ? sten."

čuhalev ::

Univerzalnega, najboljšega usmerjevalnika ni, tako kot ni avtomobila, ki bi šel vsaj 250km/h, imel CD charger, 7 prestav, vitel in reduktor, in mestno porabo pod 6l/100km. Pa bil še plug-in hibrid povrhu.

Nikonja je izjavil:


Če rabiš večjo pokritost je veeeeliko boljše vzet 2 cenejša ruterja in jih povezat v bridge z kablom. Vsa tista sranja z več kot tri antene so preseravanje z max dobičkom od cca 15% na moči signala (v relanih pogojih ne tista testna sranja ko pokrivajo hišo do 2.000 kvadratov).

Tako je.

Če strežeš 50 uporabnikom, potem postaviš 2 dostopni točki in imaš usmerjevalnik, ki je samo usmerjevalnik brez USB 3.

SeMiNeSanja ::

50 uporabnikov je takointako overkill za katerikoli WiFi.

Zaradi samih lastnosti radijskega signala, proizvajalci običajno priporočajo maksimalno 20-40 uporabnikov na eno dostopno točko.

To pomeni, da za 50 uporabnikov dejansko potrebuješ (vsaj) dve dostopni točki, sicer ti bo vse skupaj šepalo, pa če imaš še tako dobre accesspointe oz. routerje.

leiito ::

Mene mika Synology RT2600ac, https://www.cnet.com/products/synology-...



Zdaj imam Airport Extreme, zelo zadovoljen, ampak 2600 je zverina + s Synologyjem imam izkušnje z NAS in je vedno vse b.p., njihov customer support pa najboljši, kar sem jih sploh kdaj videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leiito ()

Vedran ::

Ne vem zakaj nekateri mislijo da je brezveze dati več kot 100 EUR za router. Saj veliko ljudi ima FTTH in še kar hitro povezavo s internetom, saj taki uporabniki potrebujejo močan (in seveda drag) router. V takih primerih je najbolj pomemben procesor in pomnilnik kot moč wifi signala. Meni osebno je pri routerju bolj pomembno 'total simultaneous throughput (Mbps)' in 'maximum simultaneous connections', to pa je seveda odvisno od procesorja in pomnilnika routerja. Wifi signal pa se lahko vedno zrihta s kakim dodatnim access point-om.

Synology RT2600AC je res zverina hardware-sko in software-sko, wifi 4x4, toda mislim da je predrag (246 EUR).
Test: https://www.smallnetbuilder.com/wireles...
Cena: http://www.e-tec.at/frame1/details.php?...

Asus RT-AC87U se mi zdi bestbuy saj Asus ima vredu software, nekaj slabši hardware, wifi 2,4G 3x3, 5G 4x4, cena zmerna (190 EUR).
Vprašljivo se samo ali je funkcija MU-MIMO omogočena, ker pri starih testih ni delovala.
Test 1: https://www.smallnetbuilder.com/wireles...
Test 2: https://www.smallnetbuilder.com/wireles...
Cena: https://www.mlacom.si/asus-rt-ac87u-gig...

Netgear R7000 uporabljam, hardware je vredu, toda po meni Netgear ima obupen software, wifi 3x3, cenovno ugoden (150 EUR).
Test in primerjava s Asus RT-AC68U: https://www.smallnetbuilder.com/wireles...

Linksys je včasih bil po meni najboljši, toda od kako ga je prevzel Belkin mislim da so se poslabšali. Včasih sem veliko uporabljal Linksys omrežno opremo.
Bral sem da Linksys router-ji imajo varnostno pomanjkljivost pri 'guest' omrežju.

oyoy69 ::

Vedran je izjavil:

Netgear R7000 uporabljam, hardware je vredu, toda po meni Netgear ima obupen software, wifi 3x3, cenovno ugoden (150 EUR).


https://advancedtomato.com/downloads/ro...

Vedran ::

Vem za Tomato firmware za Netgear-ja R7000 toda ker je še vedno v garanciji se ne upram to naredit, zato tudi jaz iščem nov zamesljiv router.
Bojim se da bi ga brick-al, baje že antivirus lahko naredi probleme.

pirlo ::

WiseBear je izjavil:

Jaz sem vzel Asus AC68U. Na UK Amazonu imajo noro znižanje. Trenutno jim je sicer pošla zaloga, a bo najbrž kmalu spet na voljo.

Kak veste kdaj so takšna znižanja? Se da kje naročit na to?

5pellfire ::

Kateri router bi priporočili za stanovanje (cca. 70m2)
Gor bi bili obešeni:

1 računalnik preko kabla,
ostalo wi-fi: 3 prenosniki, 3-4 telefonov, 2-3 tablice

Namen uporabe: e-mail, internet (youtube, facebook, itd.), tu-in-tam igranje iger

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5pellfire ()

Tilen ::

RT-AC68U.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

5pellfire ::

Tilen je izjavil:

RT-AC68U.


Auuu, tale je pa precej nad budgetom.
Kaj je najboljše tja do 50 EUR, raje manj.

Zdaj mam TL-WR741ND, pa ga moram vsake toliko resetirat
ker pade wireless.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5pellfire ()

Tilen ::

Mogoče je problem samo fuč adapter. Probaj za test zamenjat.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

konspirator ::

adapter = napajalnik, da ne boš preveč mozgal.

Tudi kondenzatorje je potrebno občasno zamenjati.
--

Han ::

5pellfire je izjavil:

Tilen je izjavil:

RT-AC68U.
Auuu, tale je pa precej nad budgetom. Kaj je najboljše tja do 50 EUR, raje manj.


Do 50 eur: https://www.nakupovanje.net/izdelki/rac...

Okrog 65 eur: https://www.nakupovanje.net/izdelki/rac...

Han ::

Prej omenjeni Archer C59 (do 50 eur) ima le 100 Mbit LAN priključke za žični priklop. Če želiš 10x hitrejši prenos podatkov prek kabla (100 MB/s namesto 10 MB/s), je med cenejšimi routerji še vedno dober TL-WR1043ND, a ga Asus RT-N18U (65,51 eur) kar konkretno povozi.

https://www.nakupovanje.net/izdelki/rac...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

zormanze ::

MTB je izjavil:

zormanze je izjavil:

Zelo dolgo sem imel WRT54G, ki je žal včeraj crknil (vse lučke umrle).
Kaj priporočate za menjavo? Trenutno sicer v manjšem stanovanju (60 m2), vendar v roku leta predvidoma hiša v dveh štukih cca 130 m2. Nanj bi bil priključena TV (kabel ali wifi), telefoni, wifi printer, 2-3 wifi računala in 1 na kabel. Proračun je gibljiv glede na to, če za nekaj evrov več res dobim toliko več.
Hvala za pomoč
Anže


Preveri napajalnik.


Sem dal pogledat vse skupaj in je baje napajalnik dajavl ven 16V in je skurilo par stvari vključno s procesorjem očitno. Tako da je zares mrtev :(

Verjetno se odločim kar za ASUS RT-N18U...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zormanze ()

konspirator ::

Asus rt n18u je hardwersko nadmočen tplinku WR1043ND :
https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-N18U
https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WR...

asus
CPU1: Broadcom BCM47081A0 (800 MHz)
FLA1: 128 MiB (Spansion S34ML01G100TFI00)
RAM1: 256 MiB (Samsung K4B2G1646Q-BCKO)

tplink
CPU1: Qualcomm Atheros QCA9563 (750 MHz)
FLA1: 16 MiB (Winbond W25Q128FVSG)
RAM1: 64 MiB (Zentel A3R12E40CBF-8E)
--

pirlo ::

Samo Archer ima AC, vsi ostali pa so samo N. Koliko pa je to pomembno pa ne vem :).

Vedran ::

Ali je smiselno kupovati router in switch za domačo uporabo s funkcijo VLAN omrežji? Pač zaradi varnosti. Če imaš v omrežju NAS, pametne naprave (IoT), nadzorne kamere, konzolo, media player-je in več računalnikov, tablic in telefonov katere uporabljajo pač različni ljudje s različnimi navadami. Ne moreš na vseh napravah inštalirati antivirus. En član družine je pač taki da pogosto pobere kak virus. Zato me zanima če je smiselno razdelit omrežne naprave v virtualna omrežja tudi doma?

SeMiNeSanja ::

V takem primeru bi bilo zelo priporočljivo ločevati uporabnike, IoT naprave,... z VLANi ali fizičnimi LANi.

Na strani Routerja imaš kakšne Mikrotike ali kakšnega od alternativnih DD-WRT/Tomato firmware-ov, ki tudi nekaj od VLAN-ov ponujajo.

Še bolj zanimiv zna biti kakšen Mikrotikov switch, ki je nenazadnje hkrati tudi router in vse rešiš v eni škatli za sprejemljivo ceno.

Vedran ::

To pomeni da bi se splačalo razdelit naprave po skupinah.

Jaz bi tudi najrajše vzel MikroTik ker sem prebral veliko pozitivnih mnenj o tem proizvajalcu, toda v njihovem firmware-ju se sploh ne znajdem. Kupil sem koncem lanskega leta hAP lite da bi se mal naučil, toda razen povezave s internetom nisem nič drugega uspel naredit.

Bi se mogoče splačalo razdelit te naprave v 'guest' omrežja? Vem da Asus omogoča ob glavnem omrežju še tri 'guest'. Koliko bi taka razdelitev bila dobra? Baje firewall onemogoča komunikacijo med napravami v 'guest' omrežju in s napravami v glavnem omrežju.


Pomembno mi je da je router user friendly, da je stabilen, da ima dober procesor in veliko pomnilnika ker mislim da to najbolj vpliva na 'total simultaneous throughput (Mbps)' i 'maximum simultaneous connections', glede wifi ni obvezno da je v eni napravi, lahko je tudi posebej kod access point, bistveno da je dual band, AC, mogoče tubi MU-MIMO ker je baje to prihodnost.

Najrajše bi vzel Mikrotik RB3011UiAS-RM in kako Ubiquiti dostopno točko, toda ne znajdem se s Mikrotik firmware-om pa tudi mi glih ni jasno ali je za Ubiquiti dostopno točko potreben posebej računalnik za konfiguracijo ker oni prodajajo tisti UniFi Cloud Key.

Linksys se je baje poslabšal od kako ga je prevzel Belkin.
Gledal sem WRT1900ACS in WRT3200ACM.

TP-Link je baje vredu, toda jaz glih njim ne zaupam, mogoče nimam prav.

Gledaj sem tudi da bi Vse vzel od Ubiquiti-ja (router, switch, access piont), taka kombinacija bi se stala ziher 500 EUR, eni pravijo pač da je firmware poln bug-ov in da ga ne posodabljajo redno.

Netgear R7000 uporabljam, hardware je vredu, toda firmware je po meni slab. Ne upam pa si ga zamenjati za Tomato, pač sem bolj za tovarniške rešitve.

Synology je pač nov na tržišču, prvi model RT1900AC je imel veliko bug-ov, zdaj ta novi RT2600AC (cena okog 250 EUR) hvalijo, toda koliko je pa res dober in ali se splača ne vem.

Asus pač baje ima dobre naprave, veliko članov vidim da hvali njihove izdelte, RT-AC68U, RT-AC87U i RT-AC88U. Toda na tujih straneh vidim da eni tudi jamrajo.

Tako da sem čist zgubljen pri izbiri router-ja in switch-a.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vedran ()

WiseBear ::

Ne kompliciraj in namesti Shibby Tomato na R7000 ki ga že imaš.

čuhalev ::

Ubiquiti je precej precenjen. Večina te in podobne opreme temelji na isti osnovi. Razlika je samo SW.

leiito ::

Applov Airport Extreme je tudi vrhunski router, zanesljiv, brez bugov, s top podporo, user-friendly in ker je že 3 leta na trgu isti model, bi moral biti tudi cenovno ugoden.

mtosev ::

jaz mislim, da večina routerjev z dd-wrt podporo so vrhunski.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

čuhalev ::

Ali pa z openwrt.

SeMiNeSanja ::

Ja, cool - naflancaš WRT na router, ki ima 5 portov in potem se lahko na veliko špilaš z VLANi? Aja...potem greš še nabaviti en switch za 200€, da se boš lahko špilal z VLANi naprej?

Kaj ni potem bolj smiselno, vzeti tisti Mikrotikov switch/router in vse rešiti na njemu?

BlaY0 ::

Zakaj bi bilo bolj smiselno? Saj se v obeh primerih da enako nardit. Zakaj switch za 200 EUR? 8-portni smart switch TP-LINK dobiš za 30 EUR.

Hulio ::

Zdravo, doma bi rad menjal router do sedaj so bile na neki fritz!box prikloplene 3 televizije, telefon in PC. Razmišljal sem da bi nabavil dva nova za vsako nadstropje na enega bi priklopil telefon, 2 TV-ja in sem ter tja bi se povezal še kakšen laptop. Na drugega pa TV in 2 PC-ja. Ali bi blo boljše da dam vse na enega, al je zgornja opcija boljša? in kateri model priporočate, če bi delal bridge?

Vedran ::

Zaradi slabih izkušenj v preteklosti rajše bi uporabljal tovarniški firmware.
Iščem močno, stabilno in user friendly rešitev, tako da bi rajše zaobšel DD-WRT.

Bi se mogoče splačalo kupiti dober home router in razdelit te pametne naprave v 'guest' omrežja? Vem da Asus omogoča ob glavnem omrežju še tri 'guest'. Koliko bi taka razdelitev bila dobra (varna)?
««
50 / 126
»»