» »

Razgovor za službo - info/izkušnje/mnenja

Razgovor za službo - info/izkušnje/mnenja

1
2
3

black ice ::

Veliko sreče in adijo! Kratko in jedrnato.

mojsterleo ::

Kr posmehujte se.

Sem dal skos več kot ducat razgovorov v zadnjih 2 letih (vmes sem tudi delal za določen čas nekaj mesecev, če se bo komu to zdelo malo), in sem dobro analiziral vsakega (neopazno snemam z mobitelom). Imam univerzitetno izobrazbo družboslovne smeri, s kar nekaj dodatnimi dobrimi strokovnimi izpiti pri uglednih inštitucijah (vsaj naj bi bile).

Šlo je pa med drugim za dela prevajalca strokovnih gradiv, arhivista, operaterja za zajem in kontrolo dokumentarnega gradiva, svetovalca za delo, samostojnega strokovnega sodelavca za javne razpise, telemarketingarja, prodajalca v trgovini s tehničnim blagom, dokumentalista V, skladiščnika in strokovnega delavca za delo z arhivskim gradivom.

Nekatera od teh del sem kasneje tudi dobil, izkušnje z razgovori so pa take kot sem napisal zgoraj. Če ima kdo drugačne izkušnje in se mi namerava posmehovati, pa prosim da opiše svoj konkretni primer. Izkušnje so lahko različne, samo v toliko, da bo tisti ki bo tole bral, vedel kdo je bil na kakšnem razgovoru.

Daedalus ::

Ampak pri njih se ne pogovarjaš z butastimi kadrovniki :)


To je pa tud res:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Mehmed ::

Sam en nasvet; gmail mi je ze vrgel cisto legit mail med spam samo zato, ker je bila beseda ponudba v subjectu.

Matev ::

Imam univerzitetno izobrazbo družboslovne smeri,


in kaj znaš delati?

St235 ::

dobro vprašanje.
Ko bi le več ljudi svoje prijavo na delovno mesto ali azgovor začelo s to informacijo. Potem pa kandidatu rečeš naj ti opiše svoja znanja, pa ti začne s tem kašno diplomo ima, pa ni to niti pod razno omejeno na družboslovce.

Daedalus ::

Sem dal skos več kot ducat razgovorov v zadnjih 2 letih (vmes sem tudi delal za določen čas nekaj mesecev, če se bo komu to zdelo malo), in sem dobro analiziral vsakega (neopazno snemam z mobitelom). Imam univerzitetno izobrazbo družboslovne smeri, s kar nekaj dodatnimi dobrimi strokovnimi izpiti pri uglednih inštitucijah (vsaj naj bi bile).


Prikrito snemat še Policija brez razloga ne sme, kamoli vsi ostali.

Jaz sem sicer faliran FDV-jevec po vseh možnih merilih (še vedno brez diplome, padel po stopnicah večkrat, kot se spodobi. Mogoče mi letos celo rata diplomirati, for the lulz). Sem pa tudi zelo dober sysadmin, s 5+ let izkušenj na raznih delovnih mestih, od Arnesa naprej. Od tega 3 leta kot študent, zdaj pa 2,5 kot redno zaposlen.

To, da nisem dokončal faksa, delodajalcev ne moti. Razen onih v JU seveda, sam tisti me ne zanimajo več. Pa je pojasnjeno v prvih dveh stavkih CV-ja. Na razgovorih pa z veseljem povem tudi kak nasvet potencialnemu delodajalcu. Če se mu to zdi moteče... pač ni preveč brihten delodajalec. Na srečo s takimi nisem imel preveč opravkov.

@Lakotnik - opis znanj spada v CV. Na razgovoru pa preveriš, če in koliko kandidat v CV-ju blefira:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mojsterleo ::

Matev je izjavil:

Imam univerzitetno izobrazbo družboslovne smeri,

in kaj znaš delati?
Sem arhivist s precej dobrim znanjem informatike (ne programer, veseli me recimo štelanje in vzdrževanje arhivske programske opreme), s strokovnim izpitom pri ARS in kar precej nabranih KT.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Če dobim "prošnjo za delo" jo ignoriram, niti ne odprem maila oz. pošte.
Samo še en dokaz več, da pri nas firme v povprečju pojma nimajo, kako iskati dobre kadre.

O.

Aston_11 ::

Mah, dober kader ne naredi napake in napiše prošnja na dopis, s katerim kandidira za delo. Kaj prosi? Za delo da prosi? Izpade kot da prosi za denar, delal bo pa tako tako. Namesto, da bi izpostavil, da zna delati, izpostavi, da rabi denar, ker je v socialni stiski in briga njege dela. S takim sporočilom praviš, da nastopajo dobri kadri. Pa naj mislijo, če so res dobri. Porkodindjo, saj bo dobil plačano delo. Torej nima kaj prositi.

Če se še izražat ne zna, potem se porodi tudi dvom v nadaljnji pristop do problemov.

Okapi ::

Iščeš dobrega programerja, selekcijo pa delaš na tem, kako kandidat naslovi prijavo. Se je mogoče upravičeno vprašati, kdo je tu zares bolj nespreten, kandidat, ki napiše prošnjo, ali kadrovik, ki tako izbira?

O.

Aston_11 ::

Še kakšno bolj asocialno izjemo najdi, da se bo še bolj pokazalo, kaj bolj drži.

Okapi ::

Ena sama izjema je, kjer je mogoče res koristno ocenjevati, kako kandidat napiše prijavo. Če iščeš pisca prijav za službe.>:D

O.

Aston_11 ::

Čuj, filtri morajo biti - prva selekcija - kako napišeš prijavo. Vejice, zlaganje stavkov, pike, uporaba vejice in pike kot levostičnega ločila, oblika prijave. Besedni zaklad. Vse to so indici. Nato, kako je človek oblečen, urejen itd. Nato intervju. Prvi vtis je že mimo, samo še polniš košarico. Sicer res lahko izgubiš kakšnega briljantnega na ta račun, vendar se pa rešiš večine, ki bi ti kasneje hodila narobe.

Okapi ::

Ja, vse to so indici, velikokrat povsem napačni. Edina prednost takšnega pristopa je, da si olajšaš delo, vendar na račun kakovosti rezultatov.

O.

lambda ::

To je morda pametna taktika, ko dobiš 200 prijav za eno razpisano delovno mesto in postaviš par filtrov, da dobiš 20 ljudi, ki jih povabiš na razgovor. Ne pa npr. v IT-ju, kjer se za 3 razpisana delovna mesta prijavi 5 ljudi. Če je totalno nesposoben, ga boš že prebral na razgovoru. Morda ima Spolsky nek tak pristop, da ob prvem negativnem signalu reče "No hire", ampak ne vem ... je "prošnja za delo" res zadosten signal, da ga črtaš?

jype ::

Aston_11> Nato, kako je človek oblečen, urejen itd.

Tule bi jaz popolnoma pogorel, čeprav obvladam skladnjo.

K sreči noben od mojih delodajalcev ni iskal manekena.

Aston_11 ::

Ti imaš druge fore, ne pa obleko ali skladnjo. Ostali si moramo pomagati z obleko in lapanjem, si ne moremo privoščiti priti v kostimu na razgovor.

lambda ::

Je pa tako, da kar se mene tiče ... ne vem če sploh hočem delati za nekoga, ki je moj mail zbrisal, ker je videl "prošnja za delo" (četudi še nikoli nisem česa takega zapisal), še preden je odprl CV, da bi videl kaj vse se skriva v njem.

jype ::

Jaz pridem v trenirki.

Aston_11 ::

Trenirkar!!

lambda je izjavil:

Je pa tako, da kar se mene tiče ... ne vem če sploh hočem delati za nekoga, ki je moj mail zbrisal, ker je videl "prošnja za delo" (četudi še nikoli nisem česa takega zapisal), še preden je odprl CV, da bi videl kaj vse se skriva v njem.


Občudovanje bi bilo obojestransko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

IceIceBaby ::

Napačno gledate na zadevo. Nima tu zavest veze. Kdaj si nazadnje sam moral nekaj napisati za birokracijo, pa si pogledal šablono in prepisal? Ne ga lomt. Ne gre ocennjevat ljudi samo zato, ker so uporabili šablono, ki ni ravno vam povšeči. Imate pravico, ampak to pove več o vas kot o tistemu, ki je moral to spisat.


Jaz iščem ljudi, ki znajo razmišljati s svojo glavo. Če uporablja šablone in ne najde enega inovativnega načina za predstavitev, potem je falil že pri osnovnih kompetencah.

Iščeš dobrega programerja, selekcijo pa delaš na tem, kako kandidat naslovi prijavo.


Ne Okapi, motiš ne. Ne iščeš samo dobrega programerja, ampak iščeš človeka, ki bo pasal v ekipo.

Zaradi mene je lahko nekdo najboljši programer v vesolju. Če ne zna razmišljati po svoje (kar dolgočasna in tipska prošnja za delo precej dobro pokaže) bo tudi pri delu verjetno rabil nekoga, ki ga bo ves čas vodil in usmerjal. Imam raje nekoga, ki ni tako dober programer, ampak je iznajdljiv in pripravljen iskati rešitve.

Jaz pridem v trenirki.


Verjetno ne iščeš ravno pogosto službe s pošiljanjem CVjev, ampak ti bolj delodajalci pošiljajo ponudbe. To je drugače, ko imaš v svojih krogih že nek ugled se delodajalci o tebi že prej pozanimajo. Tiste prve "prodaje" ne rabiš, ker se prodajaš s svojim nastopom in rezultati (zavestno ali ne) že zadnjih nekaj let.

sss ::

To, da napiše prošnja in ne ponudba je malo bosa.


Sej ne rečem, da ne razumem.
Bolj bi vas moralo skrbeti kolk sposobnega folka vam je na ta način ušlo preko sita :)

Invictus ::

Ponudbo za službo da delodajalec, ne iskalec zaposlitve. Razen če ima kdo prevelika jajca ... Ali pa bi rad zaposlil delodajalca :D.

Prošnja za službo je predvsem forma, stvar bontona. Je že tako da živimo v Evropi, ki je glede tega malo bolj konzervativna kot pa ZDA.
Zaenkrat se je vsaj prišlo iz prošenj, pisanih na roke, na tipkane. Skoraj noben ne pogleda več na roko napisane. 10 let nazaj pa je bila to še lepa praksa ...

Ne vem zakaj nihče ne testira ljudi preden jih sploh povabi na razgovor. Obstaja cel kup softwera kjer lahko vpišeš svoje vprašalnike in tako preveriš ljudi. Pa narediš malo bolj inteligenten filter, kjer pri ljudeh strokovno preveriš znanja, ki naj bi jih imeli. Ampak za naše delodajalce je vse predrago. raje ocenjujejo na podlagi subjektivnih, osebnih mnenj.

Ampak ko naši delodajalci dajejo ven prošnje, tako ali tako gor napišejo vse buzzworde, ki jih lahko na pamet izustijo. Da ne govorim, da skoraj nikjer ne povedo koliko bo plača. V tujini je pri ponudbi za službo vedno napisana plača, ponavadi od - do. Pač glede na znanje.

Mene, npr. še nikjer niso preverili ali res znam stvari, ki jih oglašujem. Nikoli. So mi povsod verjeli na besedo. Sam tega ne bi počel, ampak bi dal kandidatom teste za reševat. Po možnosti preko interneta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IceIceBaby ::

Prošnja za službo je predvsem forma, stvar bontona. Je že tako da živimo v Evropi, ki je glede tega malo bolj konzervativna kot pa ZDA.
Zaenkrat se je vsaj prišlo iz prošenj, pisanih na roke, na tipkane. Skoraj noben ne pogleda več na roko napisane. 10 let nazaj pa je bila to še lepa praksa ...


Če bi dobil od prošnjo napisano na roke (lepo in skrbno) bi ga verjetno povabil na razgovor, če le nebi pisal prevelikih bedarij. Ne rečem, da vsebina ni pomembna, ampak včasih lahko forma pove več o človeku. Z ljudmi, ki se niti ne potrudijo narediti dobrega prvega vtisa pač ne izgubljam časa.

Na zadnji razgovor (par let nazaj) sem prišel tako, da sem namesto papirnatega CVja poslal link do spletne strani z mojo predstavitvijo. Interaktivni CV z vsemi podatki in dosežki. Razgovor sem imel najprej z čisto navdušeno žensko iz HR nato še z navdušenim direktorjem, ker baje takih predstavitev ne vidijo pogosto.

Pa vse kar sem naredil je to, da sem kupil na netu web template za 10 dolarjev, vstavil not svoj tekst in slike in postavil na domeno. Za ceno 6 packa in 1 uro dela.

Mene, npr. še nikjer niso preverili ali res znam stvari, ki jih oglašujem. Nikoli. So mi povsod verjeli na besedo. Sam tega ne bi počel, ampak bi dal kandidatom teste za reševat. Po možnosti preko interneta.


Na 2 delovnih mestih so me pred zaposlitvijo testirali. Moral sem rešiti čisto praktične naloge, s katerimi sem se potem na delu ukvarjal vsak dan.

Jaz tudi testiram kandidate. Ni nič fancy, praktične naloge, kak trick question vmes, da vidiš kako hitro se človek zmede pa vedno sledi pogovor, kjer kandidat razloži zakaj je nekaj naredil tako kot je.

lambda ::

Pa vse kar sem naredil je to, da sem kupil na netu web template za 10 dolarjev, vstavil not svoj tekst in slike in postavil na domeno. Za ceno 6 packa in 1 uro dela.

Zadnji, ki se ga spomnim s tako web predstavitvijo, je bil en sodelovec, ki je bil milorečeno idijot. Pa to niso nobeni ekvivalenti s tabo, le to poskušam prikazat, da take stvari niso nobena ziher garancija za karkoli. Tako kot tudi ne "prošnja", "prijava" ali "ponudba". Stvar je bolj kompleksna.

IceIceBaby ::

Očitno zadeva dela, če je tak idiot dobil službo :)

Pri razgovorih ni nobene garancije, to je jasno. Ampak, če pošlješ prijavo, ki se razlikuje od ostalih 100 poslanih imaš precej boljše možnosti, da te opazijo.

Mehmed ::

IceIceBaby je izjavil:


Pa vse kar sem naredil je to, da sem kupil na netu web template za 10 dolarjev, vstavil not svoj tekst in slike in postavil na domeno. Za ceno 6 packa in 1 uro dela.


lol no, zviska gledas folk ki uporablja sablone, sam jih pa se placujes :D

Okapi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Invictus ::

Zakaj pa ne bi plačal dobro šablono?

Saj se je nekdo potrudil da jo je naredil, njemu pa je prinesla službo. Po moje najboljših 10 USD ki jih je vložil ...

Izjeme so vedno. Kar smo pomeni da je pravilo veliko bolj popularno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

genesiss ::

Mehmed ::

Sej ni problem v placilu. Samo smesno je, da gre nekdo gledat zviska na folk ki poseze po sablonah, obenem pa sebe vidi kot inovativnega, pocne pa v bistvu isto.

IceIceBaby ::

Mehmed, niti podobno ni.

1. Nisem napisal, da je moj način inovativen. Dejansko ni, se nisem niti pretirano pretegnil pa je CV vseeno precej izstopal iz množice, kar je žalostno.

2. Uporaba web templata s katerim na drugačen, boljši, bolj zanimiv način predstaviš sebe ni niti blizu "šabloni" o kateri se govori zgoraj. Če tega ne razumeš ti težko pomagam.

3. Ne gledam zviška na ljudi, ki mi pošljejo dolgočasno in nepregledno "prošnjo za delo". Samo nočem se ukvarjati z njimi, tako, kot se njim očitno ne zdi vredno malo premisliti o tem kaj sploh pošiljajo.

Okapi, tale europass je mogoče kul za zraven, da ima HR človek hiter pregled. Bolj težko pa z njim pritegneš pozornost.

Pegaz ::

Invictus je izjavil:

Ponudbo za službo da delodajalec, ne iskalec zaposlitve. Razen če ima kdo prevelika jajca ... Ali pa bi rad zaposlil delodajalca :D.

Bolje na drug način gledat to. Delodajalec da ven ponudbo, ker išče nekoga, ki mu bo opravljal storitev. Kdo se lahko počuti inferiornega (če se želi)? Tisti, ki ga povprašujejo manj in ima manjšo pogajalsko moč, pa naj bo to delodajalec ali pa delojemalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pegaz ()

Okapi ::

Okapi, tale europass je mogoče kul za zraven, da ima HR človek hiter pregled. Bolj težko pa z njim pritegneš pozornost.
Ja, ni bilo mišljeno, da bi z njim ne vem kako pozornost pritegoval. Europass CV postaja standardna oblika, za EU službe moraš poslati v tej obliki, in če je dober za eu-birokrate, je dober za večino:-) Skratka, za vse tiste, ki ne bi radi izumljati tople vode, ampak bi radi imeli spodobno oblikovan sodoben CV, ki ga noben pameten kadrovik ne bo vrgel v smeti, ne da bi ga vsaj preletel.

O.

Mehmed ::

IceIceBaby je izjavil:

Mehmed, niti podobno ni.


Seveda je podobno. Clovek ne ve kako bi spisal zadevo in poseze po nekem templatu.
Ti ne ves kako bi napravil stran in posezes po nekem templatu.

BlueRunner ::

Okapi je izjavil:

Ja, vse to so indici, velikokrat povsem napačni. Edina prednost takšnega pristopa je, da si olajšaš delo, vendar na račun kakovosti rezultatov.

Niti pod razno! Malo si zamešal interes delodajalca z interesom delojemalca.

Učinkovit delodajalec bo storil vse, da bo zmanjšal verjetnost napake tipa II (hipoteza je, da je kandidat primeren). To pa avtomatično pomeni, da bo povečal verjetnost napak tipa I. Povedano po domače: če testiraš primernost kandidata, potem je lastnost učinkovitega delodajalca ta, da praktično ne bo zaposlil neprimernega kandidata, za ceno tega, da bo verjetno odpravil celo vrsto ustreznih kandidatov.

Položaj gledano iz vidika kandidata je interes seveda ravno nasproten. Njegova želja je, da bi delodajalec napravil kar se le da malo napak tipa I. Optimistično privzamem še to, da je večina kandidatov dejansko ustreznih in je iz njihovega vidika pač krivično, da jih metodologija zaradi takšne ali drugačne malenkosti črta ven. Hkrati pa to minimiziranje možnosti napake tipa I avtomatično pomeni večanje možnosti napake tipa II, kar pomeni, da se s tem avtomatično poveča tudi verjetnost, da se bo zaposlilo neustrezne kandidate.

Tako to je. Razlagati, kako gre to potem na račun kakovosti rezultatov je iz vidika delodajalca zmotno, saj ravno ta pristop zagotavlja boljše rezultate. Če že, potem lahko rečeš, da bo kakšen sicer ustrezen kandidat odpadel. Kar pa ni škoda za podjetje, kvečjemu za konkretnega kandidata. Podjetje s takšnim pristopom, seveda samo, če izločanje temelji na smiselnih kriterijih, dejansko samo profitira in dejansko zagotavlja boljše delovne pogoje.

Kar se tiče samih kriterijev, so ti vezani tako na vsebino dela, kot tudi na siceršnjo delovno kulturo že zaposlenih. Brez širšega konteksta presojati eno možno metriko je neumnost. Če podjetje išče delavca na traku, potem je "prosim za delo" nerelevantno. Če podjetje išče vodjo prodaje za vstop na nove trge, potem je "prosim za delo" verjetno res deal killer. Vmes pa še celoten spekter.

Sicer pa... tako ali tako se najboljši kader zaposljuje po referencah. Pa če se bodo nekateri še tako na glavo metali, je to pač optimalen način zako za kandidate, kot tudi za delodajalce. Pametni delodajalci pa pri temu samo pazijo, da imajo dovolj ustreznih varovalk, ki preprečujejo nepotizem.

IceIceBaby ::

Clovek ne ve kako bi spisal zadevo in poseze po nekem templatu.


Če ne veš kako se pač naučiš. Prebereš, vprašaš, naštudiraš... Kako naj delodajalec pričakuje, da boš ustrezno opravljal delo, če se ti še za prijavo ne da potruditi.

Ti ne ves kako bi napravil stran in posezes po nekem templatu.


Kaj naj še svojo pisavo izumim, da ne bom preveč neoriginalen? Logično, da sem posegel po orodjih, ki so najbolj prikladna in enostavna. Razlika je v tem, da sem izbral bolj primeren in učinkovit način, ki mi je zagotovil razgovor.

Mehmed ::

Ce ne ves kako si narediti stran se pac naucis. Preberes, vprasas, nastudiras...

IceIceBaby ::

Vem kako si narediti stran. Najlažje in najhitreje tako, da kupiš ustrezen template in ga prilagodiš po svojih potrebah. Rezultat je bil dovolj dober, za razliko od neštetih črnobelih "prošenj za delo".

Sicer sva pa off topic. Če hočeš je lahko po tvoje. Sem pač dvoličnež, ki gleda zviška na boge reveže, ki ne znajo pogooglati kako se napiše dobra prijava.

Zgodovina sprememb…

Mehmed ::

Ma sam rad bi te ustavu, ker mam filing da prosnjo prvega dajes v nic na podlagi svoje reakcije, svoji pa pripisujes mal prevelik pomen, na podlagi reakcije par n00bov. Nekdo lahko ob besedi prosnja povsem drugace reagira, prav tako lahko kupljen template vzame kot lenobo ali pa fejkanje. Ne eno ne drugo ni pravilo.

IceIceBaby ::

Ti mal preveč kompliciraš. Prošnje kjer na listu papirja piše "Prošnja za delo" in naprej nek dolgočasen tekst dajem v nič zato ker dejansko so zanič. Slabe, neučinkovite, škoda časa in znamke.

Svoji pa pripisujem velik pomen zato, ker je bila učinkovita. Lahko bi bila boljša, tisti video par postov višje je npr. vrhunski. Ampak pri nas je očitno povprečje tako nizko, da je za edge pred večino dovolj že ena taka bedarija.

Btw...n00ba sta bila kadrovnica in direktor firme z več kot 200 zaposlenimi.

DavidJ ::

@BlueRunner, a ni kul, ko imaš nekaj za povedat, pa grejo drugi mimo, kot da govoriš steni :)

Tale članek se sicer navezuje na iskanje zaposlitve vodstvenih kadrov, vendar po mojem velja tudi bolj splošno: http://www.forbes.com/sites/georgebradt...
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

Mehmed ::

No mal si ze popustu, prej jih niti odpiral nisi :D
N00ba sta, ce ju impresionirajo predstavitve na spletu kot take.

BlueRunner ::

DavidJ je izjavil:

@BlueRunner, a ni kul, ko imaš nekaj za povedat, pa grejo drugi mimo, kot da govoriš steni :)

Izhodisce je bilo Okapijevo mnenje. Ce ga drugi ne komentirajo pa lahko pomeni, da se strinjajo, da sploh ne vejo kje zaceti pojasnjeati kako se motim, ali pa me vidijo kot trola. Kaj je razlog ne vem in potem tudi ne morem oceniti, ce je tisina kul ali pa ne.



DavidJ je izjavil:

Tale članek se sicer navezuje na iskanje zaposlitve vodstvenih kadrov, vendar po mojem velja tudi bolj splošno: http://www.forbes.com/sites/georgebradt...


Poleg tega obstajajo tudi kontra vprasanja...

1. Can you do the job?

Ali lahko opravljam to delo?
Sem se sposoben nauciti se tisto, kar mi manjka in kako hitro? Ko sem si odgovoril na to vprasanje, sem pripravljen na prvo vprasanje na razgovoru. Tudi nekdo, ki nima delovnih izkusenj lahko tukaj predstavi cisto dobre argumente zakaj misli, da je on najboljsa izbira za delodajalca in zakaj je neumnost razmisljati o kom drugem.

2. Will you love the job?

Ali mi je delo sploh vsec?
Ce ti delo ni vsec, potem je prakticno nicna verjetnost, da ti bo postalo vsec. Ce ne vidis izzivov, potem bolje, da pogledas se kje drugje. Ultimativno je vredno sprejeti navsecno delo samo in izkljucno zaradi eksistencnih razlogov. Nekateri delodajalci in nekateri poklici te ljubezni do dela ne terjajo. Tam pa, kjer jo, jo je brez veze hliniti. Tudi zato, ker potem ljudje koncajo kot alkoholiki pa zivcne razvaline.

Tukaj pridejo v ospredje vprasanja kandidata... "sistemski administrator" je lahko zblj razlicnih stvar. V CV si napisal kar se ti zdi relevantno in to je ocitno zadoscalo za razgovor. Razgovor pa je sedaj prva in zadnja moznost, da zastonj ugotovis kaj vse se pricakuje, da bos delal. Ce tega ne izkoristis in se znajdes v crni luknji... je resitev samo ena in ta ne bo vsec ne tebi, ne delodajalcu.

3. Can we tolerate working with you?

Ali lahko delam z njimi?
Tukaj je pomembno, da se ne sprenevedas. Ce bos zavrnjen zaradi "osebnostne nekopmatibilnosti", vzemi to kot znak, da v konkreten kolektiv zelo verjetno res ne bi spadal. Sicer ne vem zakaj se delodajalci izogibajo temu, da bi jasno povedali, da kandidat ni ustrezen po tem merilu, vendar je to bistveno.

Ravno tako opazuj ljudi v podjetju in pozorono prisluhni "ozracju" skozi katerega te vodijo. Tukaj ti vprasanja ne bodo pomagala, ker se gre bol za obcutek "kompatibilnosti". Razmisli o temu s kom si imel razgovor ali razgovore. Razmisli o temu kdo je razgovore vodil in kaksne osebnosti so to. So ti sla vprasanja na zivce? Ti je sel ton vprasanj na zivce? Se ti zdijo pisarne prevec tihe? Se ti zdijo prevec glasne? To je "okoljski faktor" in ce ga zanemaris, bo znova trpela produktivnost in tudi ti osebno.

Okapi ::

Posploševanje, kot vedno, vodi v napake. Tule recimo mešamo dve popolnoma različni situaciji - ali že imaš delo in iščeš boljše, ali pa dela nimaš in ga iščeš. Potem sta še podsituaciji - ali delo iščeš prvič (in torej še nimaš nobenih delovnih izkušenj, niti referenc), ali izkušnje in reference že imaš. In še dodatni podsituaciji - ali delo potrebuješ nujno, ker drugače recimo ne boš mogel plačati najemnine, ali bodo otroci lačni, ali pa dela ne potrebuješ tako zelo nujno.

Ljudje tudi pozabljajo, da ni samo delodajalec tisti, ki lahko izkorišča mesec ali dva ali tri poskusnega dela, ampak je to prav tako lahko nekaj, kar koristi delojemalcu.

In še kaj bi se našlo, zaradi česar je nesmiselno deliti takšne nasvete, ne da bi poznali konkretne situacije.

O.

fosil ::

Res se danes ne piše več prošnja, ampak 10 let nazaj se je pa tako pisalo.
In če imaš nekoga ki piše "prošnjo" prvič gre ponavadi za nasvet vprašat kakšnega starejšega, morda starša, ki mu pač svetuje tako, ker se je včasih tako delalo.
Torej če nekdo tako napiše, to še ne pomeni da je avtomatsko copata, samo dobil je napačen nasvet.
Tako je!

Kenpachi ::

BlueRunner je izjavil:

...snip...


Ah dej no. Ne nakladaj. Glavno vprašanje je, ali človek pošlje "prošnjo za delo na papirju" ali "ponudbo za delo v obliki CV na templatu na webu oziroma neko drugo "izvirno" pogruntavščino, ki ni "prošnja za delo" ". Kaj nimaš ti pojma ej, to so osnove...
Zaraki Kenpachi.

BlueRunner ::

Kenpachi je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

...snip...


Ah dej no. Ne nakladaj. Glavno vprašanje je, ali človek pošlje "prošnjo za delo na papirju" ali "ponudbo za delo v obliki CV na templatu na webu oziroma neko drugo "izvirno" pogruntavščino, ki ni "prošnja za delo" ". Kaj nimaš ti pojma ej, to so osnove...

Ja, v bistvu imas prav. Nimam pojma o pisanju prosenj za delo, ker v zivljenju nisem spisal se niti ene. CV-ja sem do sedaj od sebe dal dva. Enega post festum, ker "je tak postopek, da ga moramo imeti". Drugega pa dejansko z namenom predstavitve svojih kompetenc. Napisanega na predlogo. Brez okraskov ali cesa podobnega in z upostevanjem treh osnovnih nasvetov: kaj znam, kaj sem v zivljenju pocel in zakaj sem najboljsa mozna izbira za podjetje.

Razgovori za delo... bil na obeh straneh mize. Nekaj malega se mi sanja.

Kenpachi ::

Amater :)
Zaraki Kenpachi.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Povabilo na službeni razgovor

Oddelek: Loža
335629 (4093) zee
»

Prošnje za delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6816290 (13809) bluefish
»

CV in/ali življenjepis (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6419499 (16536) Invictus
»

Je kdo bil prijavljen na ZRSZ in CSD?

Oddelek: Loža
369592 (8525) jalovec09
»

Prisilno delo, ki te napoti ZRSZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6723324 (20834) Invictus

Več podobnih tem