» »

"Kučni majstor", obrt za vse čase (wannabe)

"Kučni majstor", obrt za vse čase (wannabe)

milwal ::

Dragi tehničarji,

Prosim vas za malo brainstorminga na temo iskanja mentorja za priučitev v kaki hišno - vzdrževalni obrti. Nobeno hudo programiranje , pač pa klasika: vodovod, krovstvo, keramika ipd.

Vedno, ko obrtniki iščejo dve pridni roki, hočejo ali specializiranega mojstra, ali pa fanta pri 18ih za priučitev.

Kako bi tridesetletnik bil zanimiv "vajenec" - lahko ponudim bistveno več resnosti od smrkavcev, pa tudi svojo pormašino in svedre doma redno uporabljam... ampak jebi ga - z leti pride tudi karakter.

Zakaj bi to sploh hotel; ker so kučni majstori nepogrešljivi, ker lahko delaš samostojno, brez kariernega štihanja v hrbet, in ker nisi grešni kozel ob vsaki revoluciji (kot recimo novinar ali manager).

V zahvalo vam lahko pomagam pri kakem velikem nakupu(I come from the dark side :-P). K sreči pa tako storitev potrebujejo le redki, saj je večini jasno, da so sami že "karakterno" zelo preudarni kupci... ni to nekaj, kar bi se človek naučil (we love them).

Lep pozdrav in hvala za vsako idejo!

IceIceBaby ::

Kaj pa, če bi enostavno začel delati? Moj tast se je zadeve naučil tako, da je najprej naredil svojo kopalnico, pa knauf za kolega, pa dnevno za drugega kolega itd. Zdaj to dela za spodoben denar.

Saj takšna dela načeloma niso nobena znanost. Samo potrpljenje rabiš pa natančen moraš biti.

Tutoriale za vse možno pa dobiš na netu.

MIHAc27 ::

Verjetno je vseeno bolj enostavno in hitro če nekomu pomagaš, ga gledaš in ti kaj razloži, kot pa če se probaš sam naučit. Sploh iz kakih tutorialov na netu.

francek1 ::

Sam sem se "kučnog zanata" naučil iz revij Sam svoj majstor, ki so izhajale v bivši Jugi; še zdaj imam cele letnike vezane v knjige. Zdaj me sicer baše cajt, vidim pa, da so današnji kao mojstri daleč od mojstrstva; hudič je v detajlih in še vsakega, ki je prišel h hiši, sem kaj naučil....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

black ice ::

Redkokateremu mojstru lahko danes rečeš 'mojster', ker je večina šalabajzarjev, ki gledajo samo na to kako hitro pobasati denar. Drži se rokov, delaj kvalitetno, mogoče kaj priporočaš iz svojih izkušenj in glej na to, da bo stranka na koncu zadovoljna (ne s ceno, temveč s kvaliteto).

Najpomembneje: uči se iz lastnih izkušenj!

Ravno zaradi zgoraj napisanega čedalje več stvari počnem sam, če le imam čas.

Letalec ::

Nekateri naredijo res nikakvo, na pol, pa za bajne pare. Ko sem pri obijanju neke hiše pomagal očetu, so vmes prišli montirat klimo. "Majstri" so zadevo "zrihtal" v manj kot v eni uri. Prišli preštemali steno, kabel potegnili od najbližje doze kar po zraku, ter zadevo privili z dvema vijakoma. Sva mislila, da je samo provizoriš, da bodo videli če paše. Pa ni bilo. Strankam so samo še porinili dalinca v roke in pokaserali 300€ za montažo. Ko so stranke videle daljinca so se jim pa tudi kar oči zasvetile. In so bili vsi veseli, midva sva pa samo gledala a bi se smejala ali jokala. Bilo je pa v naselju Murgle.

francek1 je izjavil:

Sam sem se "kučnog zanata" naučil iz revij Sam svoj majstor, ki so izhajale v bivši Jugi; še zdaj imam cele letnike vezane v knjige. Zdaj me sicer baše cajt, vidim pa, da so današnji kao mojstri daleč od mojstrstva; hudič je v detajlih in še vsakega, ki je prišel h hiši, sem kaj naučil....


Ne bi bil rad nesramen, ampak večinoma ste takšni najslabše stranke (So izjeme). Enkrat nekje videl na discoveryu, pa tam prebral, pa še sosed povedu, pa na forumu so rekl... in bi "učil" nekoga, ki ima iz dotičnega področja že 20 let izkušenj, ker pač nekaj kao znaš.

No najbolje je delati/montirati na podeželju, kjer ljudje cenijo dobre izdelke in ne samo vsega kar utripa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

francek1 ::

Če trije tesarji, ki pridejo delat nadstrešnico, ne znajo na tleh zarisat mer za čop, kako bi jim ti rekel? Ali pa pa, da električar ne ve, na kateri višini naj bodo doze v steni? Ali pa, ko zidar sprašuje, kje naj bo preklada za vrata? Pa ko po montaži lat na ostrešje ugotoviš, da so mojstri pozabili na prezračevalni kanal? In ti bi bil ob takih "mojstrih" tiho?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

milica ::

francek1 je izjavil:

Ali pa pa, da električar ne ve, na kateri višini naj bodo doze v steni?

O katerih dozah je govora?
(razvodne ali za stikala in vtičnice)

Matev ::

javi se komu da zastonj asistiraš
ni hudič da se polaganja ploščic ne bi naučil v parih dneh - za silo seveda

mojster bi postal kasneje

Furbo ::

francek1 je izjavil:

Če trije tesarji, ki pridejo delat nadstrešnico, ne znajo na tleh zarisat mer za čop, kako bi jim ti rekel? Ali pa pa, da električar ne ve, na kateri višini naj bodo doze v steni? Ali pa, ko zidar sprašuje, kje naj bo preklada za vrata? Pa ko po montaži lat na ostrešje ugotoviš, da so mojstri pozabili na prezračevalni kanal? In ti bi bil ob takih "mojstrih" tiho?


Očitno mojstre najdeš v Salamonovem oglasniku.
Električarji in zidarji pa ne bodo šli kar delati nekaj po standardu, ker ima večina ljudi svoje ideje kako visoko hočejo vtičnice in stikala, preklade prav tako (ljudje pritovorijo kaka stara vrata iz bogsigavedi kje).

Očitno pa tudi niso imeli na voljo načrta, po katerem bi delali. Kaj naj potem naredi drugega, kot da vpraša, če stranka skopari pri arhitektih in dela po domače?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

francek1 ::

Če zidarju poveš, kakšna vrata bodo vgrajena (pa itak je to na načrtu) in če ve, kakšen bo estrih nima kaj več dodatno spraševat. Drugače naj gre za cukrpekarja....Sicer pa, je za ta podatek težko poguglati?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Aston_11 ::

francek1 je izjavil:

Če trije tesarji, ki pridejo delat nadstrešnico, ne znajo na tleh zarisat mer za čop, kako bi jim ti rekel? Ali pa pa, da električar ne ve, na kateri višini naj bodo doze v steni? Ali pa, ko zidar sprašuje, kje naj bo preklada za vrata? Pa ko po montaži lat na ostrešje ugotoviš, da so mojstri pozabili na prezračevalni kanal? In ti bi bil ob takih "mojstrih" tiho?



Ne vem no, čop se je vedno delal na strehi, ne pa v teoriji na tleh. POtem pa je vse krivo in vegasto, ker streha ni narejena prav, ker so zidovi malo krivi itd.. Električar je še vedno vprašal, kje bi rad imel doze in če nisi vedel, ti je povedal, kakšen je standard. Zidar tudi sprašuje z razlogom - imaš standardna in nadstandardna vrata, ena so 200, druga so 210 višine, imaš pa tudi vrata z nadsvetlobo. Kateri prezračevalni kanal in katere late? Imaš dva kanala in dvojne late. Kanal nastane sam po sebi, če govoriva o istem kanalu.

Mnogo si ti pameten, se mi zdi.

francek1 je izjavil:

Če zidarju poveš, kakšna vrata bodo vgrajena (pa itak je to na načrtu) in če ve, kakšen bo estrih nima kaj več dodatno spraševat. Drugače naj gre za cukrpekarja....Sicer pa, je za ta podatek težko poguglati?


Pejdi no pejdi teoretizirati. Zidar te še vseeno vpraša, ne glede na načrt. Zato ker se folk zmišljuje, ker nima narejena vagrisa, ker naknadno spreminja mere estriha. MORA VPRAŠATI, se ti ne zdi? Pa še laptop z guglom bi imel na terenu?

Pa blagor tebi za revije sam. Sem jih videl, ko sem bil mali, sedaj bi prišle fajn prav. Je zagotovo precej uporabnega v njih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

francek1 ::

OK, aston11, razumljivo je, da razmišljaš na tak način, ker pač ne poznaš vseh detajlov. Pri čopu je šlo le za dve legi spodaj, vse ostalo je bilo v luftu. Zato je bilo potrebno sestavit na tleh in nato zlepljeno vse skupaj namestit na legi.
Da ti tesar "strokovno" razloži, da prezračevalni kanal ni potreben, ker se dovolj zrači pod opečno kritino zaradi njene oblike je pa.....brez, da bi poznal teorijo, koliko prezračevane površine potrebuje streha po kvadratnem metru pri določenem naklonu....
Vagris je zarisal ta isti mojster(s šlauhvago, ker za laser leta 2010 še ni slišal...), ki je v kleti tudi videl že kupljena vrata, pa tudi, kakšna bo konstrukcija nadtlaka...

To, da sem pameten, pa mi ni potrebno pisat, ker to sam vem....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Samson ::

In kako bi mogu zidar vedet da so to ta vrata ki so v kleti namenjena ravno tej luknji ki si jo ti zelis? Ponavadi zaradi same cene vrat ljudje pametno razmisljajo in kupijo pac sirino krila glede na frekvenco in namembnost prostora...Zato je dobro tudi da se vprasa, ne pa da pozneje dodatno prasi ob preoski svetli meri, oz. dozidavanju zaradi presiroke svetle mere. Pac vsak se je vsaj enkrat opekel in zato pride do vprasanja katera in kaksna bodo kje.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

Samson ::

Glede debeline estriha je pa razlicno. Odvisno ali zidas sam, ali pridez za drugimi. Nobeden ne zida ravno 100%. Tudi sami cigli odstopajo tudi centimeter in vec. Razen mogoce siporeksa, ki pa znajo nekateri odstopati cca 0.5cm. Zato je tudi debelina estriha vprasljiva, sploh ce prides za kaksnim drugim zidarom. Naceloma zidar NE vstavlja vrata, razen ce so klasicna vrata. Pri suhi montazi pa je najboljse da se poklice mojstra kjer delajo vrata ki pride, izmeri vsaka vrata posebej, preveri ce se da klasicni okvir okoli vrat, ali pa imas vrata brez spalete, torej je ena stran podboja naslonjena direktno na steno. Potem nimas problemov. Res pa je, da ti tudi proizvajalci vrat enostavno ne morejo poviti vrat po zidarjevemu frajhu oz. ometu.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

Aston_11 ::

Laser ali šlauhvaga - je kakšna razlika v višini, ki jo izmeri en ali drugi? Nobena. Laser ne nese okrog vogalov in prej ali slej pride do napake.

Detajlov ne poznam, ker jih ne napišeš, pa je tako kot je.

V glavnem o katerem prezračevalnem kanalu sploh govoriš? Nekaj šimfaš tesarja, ne napišeš pa, kaj je narobe naredil.

V glavnem se mi zdiš bolj teoretik ali pa en tak, ki zafrkava mojstre in jim potem ne plača.

Furbo ::

Še dobro da sam nisem pogosto naletel na stranke, ki v teoriji vse znajo, v praksi pa raje najamejo drugega in so potem alergični na vsako vprašanje.

Če pa ne bi vprašali mojstri, bi se pa prav tako kasneje usajal, zakaj ga niso.

Jaz sem sicer vedno uporabljal laserje, je pa šlaufvaga prav tako dobra (za tlake), res pa ni tako impresivna.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Samson ::

Furbo, ti si na knaufu in tam je laser zal obvezen. Tako za ravne, kakor tudi posevne zadeve in je prava muzika delat z laserjem in pa kartico. Falis zlo zlo malo. Do 2mm kar pa ni usodno dabome.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

francek1 ::

Očitno ste se zgoraj zbrali taki "majstri",ki jim je na eno vprašanje 100 odgovorov premalo....takih pametnjakovičev sem kar nekaj spoznal in jim tudi pokazal vrata, preden so mi uničili material( no za enim keramičarjem sem čistil ploščice, ki jih je hotel polagat direkt na sveži estrih brez lepila, in je potem, ko je že pol položil, stopil na položen del, ki se je nato z mrežo vred dvigoval...zavrela mi je kri, ko sem slučajno vmes prišel na bajto...). Še prej sem jih pa vprašal, koliko sem dolžan. Mi je pa popolnoma jasen šok, ko taki ugotovijo, da veš nekaj več od njih in imajo potem takoj dolg nos. Preveč so navajeni, da imajo vedno prav po načelu: "Drži vodu dok majstori odu."
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Samson ::

Ce nekaj placas, mora bit dobro narejeno. Se nikoli pa nisem videl da se polaga na svez suhi beton. Razen v primeru kulir plosc (pralne plosce) in klinker keramike. Pa se to moras podlivat s cementnim mlekom.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

francek1 ::

No, ko pa vidiš, da ti to nekdo dela s ploščicami za 50 €, ti pa upravičeno pokne film. Saj z mlekom je itak podlival, samo podlaga je zaradi izolacije gibala in bi bil rezultat katastrofa.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Samson ::

Ce mene vprasas, je podlaga gibala ker si mu rekel naj da naprimer 8(10)cm izolacije in 4(6) cm betona. Stevilke so izmisljene, verjetno pa nisem prevec falil, saj vemo kako se gradi danes. Vse za varcno in toplo hiso. Zal na ta nacin zadeva ne spila. In v primeru da si pobral ploscice dol, ostalo pa pustil, bos v vsakem primeru imel scasoma sranje. Moje sozalje. In ce smo realni, cementno mleko bolj prime in bolj drzi od lepila za keramiko...
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

francek1 ::

Izolacija 5 cm(prvo nadstropje) in 5 cm estriha. Je pač hotel na času prišparat (to pa je davek , če daš delat na kvadrat). To, da cementno mleko prime ko satan pa itak vem...še dobro, da imam karcher....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Samson ::

5/5 je skor malce tvegano po moje. 60/40 v korist betona je normalno. Kar je manj je jeba. Ziher.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

francek1 ::

Mikroarmiran to zdrži z lahkoto.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Samson ::

Zal s enemorem strinjati 100%. ampak ocitno ti ves vec, ceprav sem dolgo prezivljal s tem.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

francek1 ::

Lej, kopalnice imajo max. 4 m dolžine, drugo je, če greš na dolžine do diletacije( 6m); takrat pa se strinjam s tabo.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektroinštalacija stanovanja 30m2 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511615 (8691) s1m0n
»

Majster v Ljubljani (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8112348 (9338) Smurf
»

Stara Hiša

Oddelek: Loža
327383 (5228) zobnik
»

Napeljava kabla

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
176113 (3687) mirator
»

Obnova strehe

Oddelek: Loža
3211830 (11206) PaJo

Več podobnih tem