» »

Prosim za pomoč pri nakupu osnovne plošče

Prosim za pomoč pri nakupu osnovne plošče

markooo ::

Pred kratkim se se odličil o prenovi namiznega računalnika. Obdržal sem samo napajalnik, ohišje in DVD enoto.(Napajalnik FSP Group Epsilon 600W).

Kupil sem že: -Trdi disk: 1TB Western Digital
-Grafična kartica: GIGABYTE Radeon HD6850, 1 GB, PCI-E
-Pomnilnik: Kingston HyperX DDR3 2 x 4 GB 1866 MHz

Sedaj potrebujem še osnovno ploščo in procesor.. Dal bi caa. 350€.

Hvala za vse nasvete!!
  • spremenilo: markooo ()

Lonsarg ::

Za tak denar boš kar moral Core i5 2500/2500K vzet. Ventilatorji so današnje čase vgrajeni za vse potrebe dovolj(razen če se gre na vodno). Za plato ti pa tudi ostane še veliko denarja, ker si si tak budget dal, torej lahko komot eno ornh plato z USB3 in podobno.

markooo ::

Ka pa praviš potem na tole: -Procesor Intel Core i5 2500K 3,3 GHz
-osnovna plošča Gigabyte GA-Z68X-UD3P-B3

Je to boljša varjanta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: markooo ()

Lonsarg ::

Ja to je definitovno bolsa varianta. Nism pogledal podrobnosti glede plate, ampak ce mi spomin se sluzi gre za konkretno plato. Tako da je super izbira.

markooo ::

Super! Verjetno se bom odločil kar za to varjanto.

Hvala ti za pomoč!

Vprašal bi še samo, če morem zraven kupiti še termalno pasto ali to spada zraven procesorja?

Upam da bo potem to vse, pa da nisem na kaj pozabil..da ne bom zadn moment skaku v harvey normana kjer me bodo urubili:P

Kaj pa termalne ploščice namesto termalne paste?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: markooo ()

Lonsarg ::

Termalna pasta je že ob nakupu namazana na ventilator, ki pride zraven, sam nekaj je čez nalepleno čez to trdo pasto, ki šele ob prvi uporabi ob segretju rata bolj tekoča.

Izi ::

markooo je izjavil:

Ka pa praviš potem na tole: -Procesor Intel Core i5 2500K 3,3 GHz
-osnovna plošča Gigabyte GA-Z68X-UD3P-B3

Popolnoma isto kombinacijo sem naročil tudi jaz nekaj dni nazaj, ko se je prejšnja ASUS matična plošča P5K Deluxe z velikim pokom in celo zadimljeno sobo poslovila od življenja. In to že drugič v štirih letih.
Ista matična plošča ASUS P5K Deluxe, ki je bila takrat najvišjega razreda mi je najprej crknila po 2 letih, sem dobil drugo, ki je bila enaka in tudi ta je crknila točno po dveh letih. Tako da sem rekel "nikoli več" ASUS matične plošče. ASUS sicer dela odlične matične, ampak crkujejo pa tudi daleč bolj kot vse ostale.

Sedaj sem se odločil za Gigabyte matično in seveda i5 2500K.
Najboljša izbira trenutno je Z68X, ampak problem je, da so pri Gigabaytu naštancali celo serijo Z68X matičnih, prav za vsak žep nekaj.
GA-Z68X-UD7-B3 ~ 310 EUR (ima 2 mrežni in podpira 3 grafične)
GA-Z68X-UD5-B3 ~ 225 EUR
GA-Z68X-UD4-B3 ~ 165 EUR
GA-Z68X-UD3P-B3 ~ 165 EUR
GA-Z68X-UD3R-B3 (še nikjer ne prodajajo)
GA-Z68X-UD3H-B3 ~ 130 EUR (ima integrirano grafično)
GA-Z68X-UD3-B3 ~ 140 EUR
Potem se pa znajdi :D

V resnici kakšnih velikih razlik ni. Razen v razporedu komponent, nekaterih dodatkih in v številu faz na VRM.
UD5 in UD7 odpadeta, ker niti v sanjah nista vredni toliko kolikor hočejo zanju.
UD3H je najnižji rang ima najslabše elemente in ima integrirano grafično, se pravi bolj za "pisarniške" računalnike.
UD3 je na papirju v redu, ima pa samo 4 faze na VRM, kar jo ne naredi ravno primerno za večje navijanje procesorja.

Govorim o številu faz na VRM (Voltage Regulator Module) za napajanje procesorja z elektriko.
UD3 matična ima samo 4 faze, UD3P ima 12 faz, UD4 ima 16 faz.
Število faz je ZELO pomembno pri navijanju.
- večje število faz pomeni da se posamezna faza manj greje in je manj možnosti, da sčasoma skuriš matično ploščo, zaradi navijanja procesorja.
- večje število faz pomeni bolj stabilno napetost na procesorju, kar je zelo pomembno pri navijanju, ker pri slabših matičnih napetost pri obremenitvi procesorja takoj močno pade.

Najboljša izbira sta torej GA-Z68X-UD4-B3 ali pa GA-Z68X-UD3P-B3. Obe ima ta bolj ali manj enako ceno in sta tudi drugače precej enakovredni. UD4 je samo malenkost predelana UD3P.
Na UD4 so odvzeli en (vrhnji, ki je najbolj uporaben) PCI Express 2.0 x1, so pa dodali 4 faze na VRM, 1 coaxialni SPDIF in 2 eSATA 3 Gbps porta. UD4 ima tako malenkost več bombončkov, ima pa brez dvoma slabšo razporeditev komponent. Ko naprimer vtakneš vanjo grafično kartico, ki ponavadi zasede 2 prostora po višini ostaneš brez vseh PCI Express x1 slotov, kar je hud minus, saj so danes vse dodatne kartice PCI Express x1 in ne več PCI kot včasih in so torej PCI Express sloti bolj pomembni kot pa stari PCI sloti.

Jaz sem se zato odločil za Gigabyte GA-Z68X-UD3P-B3 ampak je Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 enako dobra.

Kar se pa tiče termalne paste pa je ta ponavadi priložena hladilniku za procesor. Pri procesorju in matični plošči pa jo ponavadi ni zraven.
Sicer pa če kupuješ navijalsko matično in navijalski procesor boš moral NUJNO kupiti tudi boljši hladilnik. Priloženi hladilnik, ki je v BOX verziji procesorja NI dober za navijanje.
Če pa ne misliš navijati pa si izbral napačne komponente. Procesor z oznako K je nezaklenjen, ker ima smisel samo pri navijanju, drugače dobiš bistveno cenejše enak procesor brez oznake K, ki pa je zaklenjen. In če ne navijaš nikakor ne potrebuješ matične plošče za več kot 100 EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Komponente za Gaming PC (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5413124 (11598) 69charger
»

Nov računalnik - 800 eur

Oddelek: Kaj kupiti
272941 (2232) Janac
»

nov računalnik 1200 eur

Oddelek: Kaj kupiti
241762 (1413) vonmimek
»

Pomoč pri nakupu matične in proca

Oddelek: Kaj kupiti
6638 (510) Isotropic
»

Plošče Z68 že v trgovinah

Oddelek: Novice / Matične plošče
143923 (3141) Fuks

Več podobnih tem